8.K. KiesvereenisinB Indrukken van den dag. Dinsdag 11 April a.s. DAMIAATJES ZATERDAG S APRIL 1922 45ste JAARGANG No. 14112- DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN Per kwartaal t 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON '1426, 2741 EN 1748. POSTREKENINd No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. w 279 KINDERSPEL. Gisteren is dan de „groote" dag geweest van de Van Cranenburgh- actie. De door de heeren zoo zeer ge smade pers had aan de vergadering niettemin de eer aangedaan, welke slechts aan de allerbelangrijkste con gressen wordt bewezen de bloem der heele Nederlandsche journalistiek, niet enkel der Katholie, was'aanwezig. Het overladen Utrechtsche tele graafkantoor seinde onze telegram men te laat over, zoodat het begin van hetVverslag niet in ons blad kon worden "opgenomen. Wij kunnen er ons mee troosten, want na den afloop Vragen wij ons af, of liet maar niet beter zou zijn heel deze droeve bij eenkomst dood te zwijgen. Elders in dit nummer vindt men een verslagwij hebben gemeend aam liet eerste deel der vergadering vóór de'pauze alle recht te moeten doen wedervaren. Maar een relaas van den Poolschen Landdag, waarop de middagzitting geleek, zullen wij weglaten. Ten eerste, omdat bijna alle sprekers hetzelfde zeiden in ande ren toonaard ten tweede, omdat dit deel der vergadering ver beneden 't peil eencrRoomsche bijeenkomst stond. Wanneer mr. van Wijnbergen een ernstig woord dorst te spreken en het woord ideëel, Roomschen plicht, geweten of iets dergelijks dorst noe men, ging er een hoongelach op. Wanneer een ernstig man als mr. Tellegert uit den Haag nuchtere woor den durfde spreken om voor het uit komen met eigen lijsten te waarschu wen, werd hij uitgelachen. Wanneer er moties werden ingediend, om tot een practisch resultaat te komen, waarbij dc Katholieke eenheid zou kunnen bewaard blijven-en tevens aan dt wenschen van véle ontevredenen te gemoet gekomen, overstemde het wrevelig rumoer de voorlezing. Wij waren, toen wij naar Utrecnt gingen, nog wel met vertrouwen be zield, dat er een meerderheid zou ge vonden worden tegen het eigen-lijsten stelsel. Maar de vergadering was nog geen vijf minuten oud of het was reeds merkbaar, dat er een meerder heid malcontenten was opgekomen met hun stem in den zak, welke van geen overtuigd worden wilden weten, die elk streven naar eenheid met af keurend gemompel ontvingen en ten slotte de vergadering op de meest af schuwelijke manier terroriseerde. Wij hebben heel wat vergaderingen, congressen, rumoerige bijeenkomsten meegemaakt.Maar voor wat die,,Rootn- sche" meerderheid daar op de Utrecht sche vergadering praesteerde, moeten wij n\et "onze gedachten terug naar stakersvergaderingen van Amster- damsche grondwerkers,, georgani seerd in hjj N. A. S„ waar een paar bestuursleden de hopenlooze taak op zich hadden genomen om de onwilli- gen te overreden weer aan 't werk te gaan. In die kringen verstaat men dan uitstekend de kunst om die „ver- .rajers" in het bestuur af ,te maken. De Utrechtsche meerderheid ver stond ook die kunst van de krachtpat serij en heeft het tlus gewonnen Gewonnen Wat Dat het bestuur van den Bond valt R. K. Kiesvéree- nigingen de zaal heeft verlaten en de beweging den rug heeft toegekeerd dat de heer van Cranenburgh en de meeste ernstige elementen der oor spronkelijke actie zich terugtrekken, en dat geen man van invloed of be- leekenis in onze kringen zich candi- daat zal laten stellen voor deze dissi- dgnters, wanneer hij heeft kennis ge nomen vtffi het gehalte van het over schot. Mr. v»n Wijnbergen was bij hel ver laten der zaai diep onder den indruk van het gebeurde. Wij kunnen ens dat begrijpen. Hij, de strijder voor de eenheid der roemvolle Katholieke Staatspartij, had met ongelooflijk ge duld, met al den tact van een ervaren politicus alles aangewend om deze breuk te voorkomen. En nu had hij hier moeten bemerken, dat er een paar honderd Katholieke kiezers waren °pgekoinen, die van dc geschiedenis der Roomsche Staatspartij het a, b, c, 11 og niet kenden moeten ervaren, dat menschen, die blijkbaar niet het minste begrip van politieke organi satie, van verkiezingen, van propa ganda, Van parlementaire gebruiken, van politieke gevaren en regeerings- moeilijkheden hadden, dat dezulken rT het punt stonden om alle waar- •chuwingen onder hoon weg te lachen m verdeeldheid te gaan zaaien in het fonische kiezerscorps, de rechtsche "eerderheid en de christelijke regee- 'ng aan het gevaar van een fiasco noot te stellen. je bunnen ons zijn teleurstelling iikt *°en Z''n vr(lf,fiRnoging mis- Maar heel tragisch kunnen wij overi gens het geval niet opnemen. Nu wij de ernstige mannen, orft wie wij tot nog toe de beweging met het ver schuldigde respect "en gereserveerd heid besproken hebben, zich zien terug trekken wij hebben er reeds verschillende gesproken, die nu de actie met verontwaardiging den rug toekeeren —jut hechten wij niet veel waarde aan die partij van de „Nieuwe Katholieken." Het zal onze Roomsche pers niet moeilijk vallen om de overgroote massa'te overtuigen,-dat zij van deze malcontenten niets inoet hebben. Trouwens alle bijvoegsels- aan den al-ouden naam Katholiek, zijn in onze kringen aanstonds verdacht. Nieuwe Katholieken, neen heeren Nuijens en Verschure, met zoo n naam zult gij het in Katholiek Nederland niet ver brengen. Het zij dan zoo, dat aan de amu sementspartij en de andere probeer- seis, welke wij door het Evcniedig Kiesstelsel gekregen hebben, dit jaar dan ook een Nieuw-Katholieke partij worde toegevoegd. Veel succes kun nen wij dezen dissidenters niet voor spellen zij zullen de stemmen vangen, die «anders toch verloren waren ge daan. Kunn#n zij een candidatenlijst bij elkaar krijgen dan kunnen wij die stemmen ten minste tellen, wat an ders onmogelijk was geweest. Dat is de eenige verdienste van de.... Nieuwe Katholieke partij En hiermee nemen wij voor goed van deze beweging afscheid en ho pen, dat met ons alle Katholieken in liet openhaar' dezen portieken scheurmakers niet de eer zullen aan doen van den naam hunger „partij" te noemen. Zij moeten voor ons niet bestaan De kleeren maken den man ««■MM Koningsplein Amsterdam. Palmzondag. BiMNENLANDSGH NIEUWS. De Kamerverkiezingen. DE KATHOLIEKE CANDIDATES De stemming over de candidaten in de Katholieke kiesvereenigingen heeft plaats gevonden en is dezer dagen .beëindigd, zoodat in eiken kieskring de lijst thans definitief is vastgesteld. Deze lijsten luiden thans naar „De Tijd" meldt, als volgt 's Hertogenbosch. 1. Jhr. A. F. 0. Sasse van IJsseit. 2. A. N. Fieskens. 3. dr. L.. N. Deckers, 4. J. J. Win ter mans, 5 P. J. J. A. v. d. Putt, 6 M. Krijgsman, 7 mej. F. Jansen, 8 mr. dr. Jan van Best, 9 J. J. Belien, 10 Mevr. W. Brottwns-Van Besouw. Tilburg. 1. mr. dr. A. van Rijcke- vorsel, 2 Jan van Rijzewijk, 3 Ir. L. J. Af. Feber, 4 W. J. F. Juten, 5 dr. G. M. Kusters, 6 mr. J. C. A. M. v. d. Mortel, 7 F. L. D. Nivard, 8 mevr. J. Kaïler-Wigman, 9. H. J. Borghols. Arnhem-Nijraegen. 1 mr. A. baron van Wijnbergen, 2 mr, J. H. R. van Schaik, 3 G. Bulten, 4 L. baron van Voorst tot Voorst, 5 P. J. J. Haaze- voet, 6 mevr. S. L. C. Bronsveld- Vitringa, 7 L. A. M. van Basten Batenburg. Rotterdam. 1 H. Stulemeijer, 2 mej. Annie Meijer, 3 dr. B. J. J. Huy- bers, 4 W. Mobyman, 5 dr. j. G. C. Vriens. 's Gravenhage. mr. M. J. C. M. Kolkman, 2 mr. P. J. M. Aalberse, 3 mej. Annie Meyer, 4 prof. mr. J. A. Veraart, 5 H. J. Borghols. Leiden. 1 mr.'dr. D. A. P. N. Kooien, 2 F. A. Moerel, 3 mevr. S. Bronsveld- Vitringa, 4 A. J. Loerakker, 5 H. J. Borghols. Dordrecht. 1. C. J. Kuiper, 2 H. J. Borghols, 3 mr. dr! Jan van Best, 4 mevr. S. Bronsveld-Vitringa, 5 dr. C. A. Hoffman, 6 lr. L. J. M. Feber, 7 mevr. W. Brouns-van Besouw, 8 prof. mr. J. A. Veraart. (In dezen kieskring is de uitslag der stemming tot op dit oogenblik niet bekend gemaakt. Dit is de volg orde van het pilitiek advies.) Amsterdam. 1 J. B. van Dijk, 2 mevr. S. Bronsveld-Vitringa 3 J. H. A. L. Von Frijtag Drabhe, 4 L. H. van Rooijen, 5 mr. G. C. J. D. Kropman, 6 mr. L. Korten horst! Den Heider-Haarlem. 1 mr. J. B. Bomans, 2 ch. L. v. d. Bilt, 3 mr. Paut J. Reijmer, 4 mevr. S. Bronsveld- Vitringa, 5 A. B. Michielsen, 6 mr. A. J. M. Leesberg, 7 A. J. Loerakker, Buitengewone Leden- Vergadering op 's avonds acht uur in het gebouw St. Bavo. AGENDA J. Behandeling Ontwerp RL K. Staatsprogram 2. Bespreking Agenda Algem. Bond Rijks kies- kring-or anisaties 3. Rondvraag. Het Bestuur R.K. Kiesver' eeniging, Haarlem 8 B. Veltman,\9 P. Heilker, 10 Chr. M. Jansen. Middelburg. 1 L. A. Fruytier, 2 F. J, L. M. van Waesberghe, 3 J. W. Vienings, 4 G. Adriaanssens. Utrecht. 1 J. G. Suring. 2 C. Knigge, 3 P. H. L. Stèenhoff. Leeuwarden-Groningen^Assen. 1 A. C. A. van Vuurefi, 2 dr. H. W. Takken- berg, 3 mevr. W. Brouwns-van Be souw, 4 mr. dr. Jan van Best. Zwolle 1 A. H. Engels, 2 L. baron van Voorst tot Voorst, 3 mr. P. J. M. Aalberse, 4 prof. mr. J. A. Veraart, 5 mr. A. C. B. Arts, 6 G. H. P. Bloemen Maastricht, lmgr. dr. W. H. Nolens, 2 jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, 3 M. C. E. Bongaerts, 4 H. G. M. Hermans, 5 J. J. C. Anient, 6 P. Rutten, 7 mr. M. A. M. Waszink, 8 A. A. W. H. König, 9 P. L. H. Cremers, 10 M. J. M. Lambooy. Zóoals men ziet werd hier en daar nogal van het politiek advies afge weken, doch hoofdzakelijk voor zoover het de plaatsvervangers betreft. De meest opvallende wijziging werd aangebracht in de kieskringen Arnhem den 'Nijmegen waar het aftredend Kamerlid P. Haazevoet van plaats moest verwisselen met baron Van Voorst tot Voorst. Het is nu vrijwel yitgestolen te achten, dat de heer Haazevoet in de nieuwe Kamer zal terugkeeren. EERSTE KAMER. Uit den Omtrek IJMUIDEN. Het gaal met den uitvoer vanvisch uit- Duifschlarid en den invoer van Duitsche visch in IJmuiden van kwaad tot erger en ieder, die zich toü nu toe mocht hebben gevleid, dat het van korten duur zou zijn en dat ten slotte de vischvoorzi'ning van Duitschland toch goede vruchten zou plukken van de opheffing van het uitvoerverbod, is nu zoeljes aan wel gedesillusioneerd. In Berlijn organiseeren de plaatse lijke vischhandelaren een straatbet oo- ging tegen den vrijen uitvoer en heb ben daarbij onmiddellijk de spontane instemming van het publiek, maar on derhand gaat de visch inplaats van via Grestermünde en Cuxhaven naar Ber-, lijn en Leipzig en Dresden en het Roergebied, naar IJmuiden. En in de Fischeraizeitung krijgen die booze Bcrlijners een geweldige afstraffing, dat ze den euvelen moed hebben te protesteeren, wanneer de visch naar IJmuiden gaat inplaats van naar Berlijn. Die Berfijners met hun vischlooze winkels en markten welen er immers niets van, van wat goed voor hen is. Wat denken ze wel, dat- de Duitsche visscherij is om het Duitsche volk van visch te voorzien? Neen, de Duitsche visscherij is er om in stijgende male Duitsche visch te werpen op de Engelsche en IIol- landsche markten, ook al zijn ze daar alles behalve gewenschte gasten. Zoodra de Duitsche regeering toe stond, dat de visch rechtstreeks van de vischgronden naar het buitenland voerden, begon de onttrekking aan de Duitsche markt'. Ongerekend'de belangrijke hoeveel heden visch, die door de Duitsche schepen op de Engelsche markten zijn verkocht, wijst de statistiek van de Duitsche aanvoeren te IJwuiden voor de maanden Februari en Maart 1922 reeds de volgende cijfersaan; aantal trawlers aantal Kg. 1—9 Febr. 1922 31 619.460 10—17 Febr. 22 346.857 18—28 Febr. 26 316.857 1—15 Maart 38 483.258 16-31 Maart 68 1.021.524 Totaal in 2 maanden 2.754.986 Alleen dus in de laatste helft van Maart zijn bijna 10.500 centner visch uit Duitsche schepen gelost in de haven van IJmuiden en gedurende de maanden Februari en Maart te zamen 55.110 centner. Of het voorloopig beter zal wor den staat te bezien. Dc voornemens van de Duitsche regeering om de invoerrechten op vreemde kolen te verlagen, zullen na tuurlijk in niet geringe mate aan de industrie ten goede komen, maar. wanneer daarnaast niet weer komt een uitvoerverbod voor visch, dan staat het te wachten, dat nog meer dan tot heden de Duitsche trawlers zullen gaan varen voor vreemde mark ten. Tenzij de Nederlandsche regeering tusschenbeide treedt en de Duitsche consumenten en de Hollandsche vis scherij beide weet te beschermen te gen de ontlrekking van visch aan de Duitsche markt en de overvoering van de Hollandsche markt. SCHOTEN. Gemeentelijke Bureaux J. J. WEBER ZOON. Konsngstraai 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. BUREAUX: BROEKMANS is de man die de kleeren maakt. "4ieö Ieder weet, dat op Patin-Zondag de gedachtenis wordt gehouden der glorie rijke - intrede van onzen gezegenden Heiland binnen Jerusalem en ook, op welke wijze dit van oudsher in onze kerken geschiedt. Maar in den Roomschen tijd behoefde men zich, enkel met eene vrome herinne ring aan die gedenkwaardige gebeurte nis binnen de muren der Kerk, niet te vreden te stellen, want de beteekenis van dien dag werd in het openbaar op eene stichtelijke wijze aanschouwelijk gemaakt. Wie het waren die deze plechtigheid leid den en wie er aan deelnamen, vindt men in oude papieren opgeteekend. In 1432 werd of was er in de St. Bavo kerk te Haarlem een heilige grafkapel gebouwd, waarin men de gewone en in vele kerken zich bevindende voorstelling vond, namelijk eene gebeeldhouwde groep van Christus' lichaam, in 't graf liggende en door Engelen beweend. De kapel was opgericht door hel hcilige-kruis-en graf- gild, dat toen sedert eenige jaren bestond. Voornamelijk door de tot hunne haard steden teruggekeerde kruisvaarders (dus alweder epnige eeuwen vroeger), die uit eigen aanschouwing velerlei bijzonder heden omtrent de heilige plaatsen'in Pa lestina en te Jerusalem wisten te ver halen, was eene levendige godsvrucht tot het tponeel der lijdensgeschiedenis van den Heer, in westelijk Europa, dus ook hier ie lande, inheemsch gemaakt. Het overgroot gedeelte der geloovigen zou nimmer den pelgrimstocht naar Jeru salem kunnen ondernemen en moest zich derhalve vergenoegen tehuis aan zijne vereering der heilige plaatsen, ware het dan ook uit de verte, lucht te geven. Derhalve vereenigde men zich tot gees telijke gilden, die hier zoo goed mogelijk navolgden wat de Jerusalems vaarders gewoon waren in het Heilige Land-zelf ie volbrengen. Dat waren dus de broeders en zusters van het heilige Kruis- en Grafgild. Maar onder hen bevonden zich Haar- lemsche poorters, die wel degelijk den pelgrimstocht naar Jerusalem gemaakt en het graf des Heeren „gevisiteerd" hadden. Hun getal moge aanvankelijk klein zijn geweest, het groeide gaande vveg niet onbelangrijk aan, want in de 15e en 16e eeuwen waren de pelgrimstoch ten naar Jerusalem zoo goed als aan de orde van den dag. Langzamerhand, waarschijnlijk om streeks 1506, is hier dan ook uit en naast het heilige Kruis- en Grafgild voortgeko men „De Ridderlijke Broederschap van dén Heiligen Lande". De leden ervan hielden de herinnering aan hunne Jerusa- leinsreize levendig door geregelde samen komsten. Hun gilde- en jaarlijksche feest dag was voor altijd vastgesteld op Palm zondag. Dan werd in den morgen (na den verplichten kerkgang) eerst de plechtige optocht gehouden, waarin een twaalftal achtbare mannen, allen met eene groote Jerusalemsveer (die ook wel palmen van Jericho werden geheeten) in de rechter hand, een houten, op rollen staanden ezel trokken, waarop een beeld was geplaatst, den Heere Jezus voorstellende, toen Hij bij Zijne intrede binnen Jerusalem door het samengestroomde volk werd begroet en met looftakken toegewuifd. Het beeld was met een mantel, zoo kostelijk men had, omhangen. Er achter volgden, met devotie, twaalf oude mannen, ook Pale- stina-reizigers, met fraaie tabbaards in kleuren uitgedoseht, paar aan paar, in- plaats van de twaalf Apostelen. Dat was de optocht van „Ons Heer op ten ezele" j welke on dezen dag overal, in steden en dorpen met meer of minder zwier gehou den werd, Maar daarmede liep de Gildedag niet ten einde, want die werd naar oude en goede gewoonte, met een feestmaaltijd voortgezet en besloten. Dat de Broeder schap in veel aanzien stond, is daaruit af te leiden, dat de Schout der stad, Burge- meesteren en leden van het gerecht, soms ook de Heer van Brederode, te gast ge- noodigd werden en met de feestvierende grafridders aanzaten. De Stedelijke Ke- geering schonk, sedert 1506, jaarlijks bij het feestgetij den wijn (vier stedekannen elk van zeven pinten) in de kroezen der jubileerende grafridders en opende zelts bet stads-tresoor wanneer nu en dan de beurs der broederschap eene onbekrom pen feestviering niet gedoogde. Het getal der leden moet nog al groot zijn geweest, want in 1529 wordt melding gemaakt van reeds 38 overleden pc - ^Tot de toen levende leden der Ridder lijke Broederschap, behoorde ook de be roemde schilder Ivan van Scorel, die in 1520 in Jerusalem is geweest. Wat laren latei verbleef hij hier in de commanderij van St. Jan, waar hem verscheidene schil derijen besteld werden, t Is niet vreemd, en misschien was hij er wel Toe aange zocht, dat hij in 1529 een twaalftal van zijn medebroeders-pelgrims te Haar.em schilderde, in den vorm van een optocht, allen met eene Jerusalemsveer in de hand, ook zichzelven in die rei eene plaats gevende. Dit merkwaardige stuk hangt hier m het Frans Hals Museum. En nu het einde. Zoolang de regeeiingsvonn ter zestien de een we in stand en lande overheer- schend katholiek is, blijft de Jerusalems Broederschap in hoog aanzien, zij omvat de kern der poorterij en trekt de besten tot zich. fn 1578 komt te Haarlem de verandering in de Religie. Met de eene hand grijpt zij naar de bezittingen van kerken, kloosters en geestelijke gilden, met de andere zet zij onverbiddelijk en ontijdig, een kwalijk sluitend „finis" midden in de geschiede nis van alle stichtingen en broederschap pen van den ouden godsdienst. Eensklaps treden de vrome mannen, die de ziel vandéze vereenigingen waren, naar den achtergrond. Ook zij wier pro cessies wij hebben aanschouwd. De bree- de schaduw der tijden daalt over hen ne der. De namen der oude, vreedzame poor ters worden vergeten, nieuwe helden trekken het oog, vermaardheden van gis teren komen aan het woord. In die mate raken ook de Jerusalems broeders uit het geheugen, dat het schiet is of ze nimmer van zich hebben doen hooien, nooit hebben bestaan. ~-£n mis schien zal er in de 17e eeuw menigeen in Haarlem zijn geweest, die moest raden naar de beteekenis van het uithangbord der ou.de brouwerij van Mathijs Aelbertsz, Ban, waarop te lezen stond: „In de Jerusalemse Veer". C. J. GONNET. Zitting van Vrijdag 7 April. Grondwetsherziening. De heer BERGSMA, V. D., acht de voor stellen een daad van wijs regelingsbeleid. Ten opzichte van de troonopvolging be slaat een ongerechtvaardigde gerustheid, Als wij onverwacht de. Koningin en de Prinses verloren zou het verwijten regenen De verdubbeling van het inkomen der Kroon acht spreker verkeerd. Zij klinkt bitter in de ooren van vele ireinstrieelen die hun inkomen niet zien verdubbeld. De ontbinding der Provinciale Staten is uilermate bedenkelijk. ij De heer VLIEGEN, S. D., critiseert de spiekers die de regeering aanzetten tot het niet houden harer beloften in 1918 gedaan. Spr. erkent dat het grootste deel van het Nederlandsche volk het huis van Oranje wil. Daarom vindt hij de regeling der troonopvolging een verbetering, evenals die voor de vastlegging in de grondwet van liet vrouwenkiesrecht. Spr. verzet zich niet legen het 4e hoofdstuk. Hij betreurt dift het processieverbod dat als een on draaglijke tyrannic wordt gevoeld is ge handhaafd. Wanneer de Eerste. Kamer deze voorstellen verwerpt zal zij haar rug- gegraat gebroken hebben. De fieer SMITS R.K. zal tegen hoofd stuk 4 stemmen- togen hoofdstuk 3heeft hii oveneers overwegende bezwaren. Mevr. POTHUIS-SMIT S.-D. verwacht van vroiiwenkies o lit zedelijke verheffing van de vrouw. De frivole kleeding en het, najagen van oppervlakkige amuse menten wijzen op leego hersenen. De heer EfiANSSEN, A.-R., acht hot een oisch van fatsoen tegenover het hoofd van den staat om voor H.M. de gelden beschikbaar te stellen die zij denkt noodig to hebben. Do MINISTER is erkentelijk voor de belangrijke relevoaringen. De weinige geestdrift van het volk is te wijten aan de omstandigheid dat de belangrijke wij zigingen het begrip van de groote masra tg boven gaat. Do Minister zal zijn rede voortzetten Dinsdag 19 April. De heer Geèrissma kon heien de ver gadering van do EersteJIamer niet bij wonen wegens ongesteldheid. Propaganduclub. Het bestuur derpro- pagaradadub is als volgt samengesteld: de heer Horri, voorzitter; de heeren R. Mees ters, v. <1. Ent, V. Vessies en de Beer, be stuursleden, die de functies onderling zul len verdoelen. H. K. Kiesoereeniging. A.s. Maandag 's avonds 7 y. uur vergadering der R. K. Kiesvereen'iging in de barak. Alle Kath. kiezers worden dringend uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. R. K. Volk tb and. A.s. Woensdagavond 8 uur vergadering van den R. K. Volks bond in de barak. Op deze vergadering zal een bestuur worden gekozen voor het ko- lenfonds. Dit fonds, dat zeker menig gezin ten goede zal komen, mag zich zeker ver hengen in aller belangstelling. Wij twijfe len dan ook niet. of velen zullen zich als lid opgeven. Op deze vergadering is daar voor nog gelegenheid. K. Muziekvereniging. De repetitie voor bovengenoemde vereeniging is ver plaatst op Zondag des namiddags ihalf drie, dus niet Maandagavond. I)e Duitsche trawlers te IJmuiden Menschrijft ons van Reederszijde. It.-K. Coöp. Woningbouuwereeniging „St. Jozef". In het lokaal „de Wilde", werd Vrijdagavond de tweede vergadering gehouden der R.-K. Coöp. Woningbouw- vereeniging. Van 3e ruim honderd leden, waren er ongeveer zestig ter vergadering. Dc voorzitter, de heer Drosi, opende de vergadering met den Chr. groet en behan delde eerst in een inleidend woord de werkzaamheden door het voorloopig be stuur tot nu toe gedaan. Spr. constateerde, dat de vereeniging reeds een navolgster had gevonden en hij hoopte, dat deze zustervereeniging dezelf de resultaten zal behalen als onze jonge coöperatie reeds behaald heeft en zulks in verband met het feit, dat de finantiëele basis onzer vereeniging is gevormd en er toezeggingen zijn die ons aanleiding geven, bijna met zekerheid te kunnen zeg gen, dat tie finantiëele kant van den hui zenbouw voor ons is opgelost. Het is ech ter nog geen tijd om tot publicatie der bij zonderheden over fe gaan, dit zal later ge beuren. Vervolgiens werden de concept-statuten behandeld, die na eenige opmerkingen met algemeene stemmen warden aangenomen. De vereeniging werd onder bescherming gesteld van den H. Jozef. Het aandeel der leden werd in de statu ten bepaald op f 25, welke in geleidelijke stortingen zullen worden betaald. Het voorloopig bestuur werd als defini tief bestuur gekozen, terwijl dezelfde hee ren gemachtigd werden, in het begin der voBgcmde woeik voor den notaris te compa- reeren bij de acte van oprichting der ver eeniging. Als een olievlek werd hij aldoor grooteri de gemeentelijke honger naar al meer ruimte om de bureaucratie op te bergen. Het stadhuis werd te klein en h al lang te klein om onze gemeentelijke administra tie tè herbergen en het gemeentebestuur zag uit naar andere gelegenheid om .te ambtenaren in staat te stellen i jor Haar lem's wel en wee te zorgen. En met angstwekkend, verrassend resul taat! Angstwekkend, want het lykt wel ot ft eel Haarlem zachtjes aan één gemeente lijk bureau zalworden, met alleen wat straten en pleinen om zich van de eene afdeeling naar de andere te begeven. De bewoners zullen dan, als zij zoet zijn, ook nog wel geduld worden! We hebben eens nagegaan over weke ruimte de gemeente nu al zoo beschikt en we kwamen tot een verbijsterende hoeveel heid gebouwen, hoewel we niet durven be weren volledig te zijn. Ook de kleine berg ruimten heb'-en we maar voor t gemak weggelaten. We kwamen dan tot de slotsom dat de gemeente beschikt of binnenkort zal be schikken over de volgende gebouwen: Wij rekenen niet mede de_ scholen, de terreinen voor gas- en electriciteitsfa- hrieken, voor waterleidingsbedrijf en reim- niging, noch ook politiebureaux, speel terreinen. begraafplaatsen; bank van Lee ning, musea, stadskweektum, slachthuis, stadsapotheek aan den Kampersingel, schouwburg. Maar zonder deze heeft het gemeentebestuur nog de beschikking voor berg'mg van gemeentelijke instellingen^ over het stadhuis, dat zal worden uitge breid met een aantal pereeelen aan d« Jacobijnestraat en Koningstraat, welke per eeelen reeds zijn onteigend; met het kan toor van den gemeente-ontvanger in 't Ptnd. Verder over Den Doelen; een deel van «et Proveniershuis het huis aan de Kruis straat, waar de bureaux voor het gasbedrijf zijn geïnstalleerd met bureaux aan de Pie terstraat; het huis aan de Gedempte Oude Gracht, hoek Raaks, waarin de bureaux van Bevolking zijn gehuisvest; het voorma lige Zander-Instituut aan den KI. Houtweg, thans gemeentelijk gymnastieklokaal; de oude H. B. S. aan de Jacobijnestraat; waar het levensmiddelenbureau de Haarlemmers zoovele gelukkige uren heeft doen slij ten; de bureax voor dpenbare werken aan het Prinsenhof; de bureaux van dc water leiding en het gemeentelijk Bacteriologisch instituut - aan het Spaarne 58; het gebouw aan de Gedempte Oude Gracht, waar vroe ger de keuringsdienst was gevestigd; verder kan liet beschikken over de Vlée'schhal ais de huur van het Rijk om is; over het gebouw van de vroegere hoofd wacht; over de voormalige school aan het Keizerrijk, lot nu toe een welkom noodwo- vinggebouw; en verder zal het weldra kunnen be schikken over de infanterie-kazerne; over de sociëteit „Trou moet Blijcken" binnen (hoek Groote Houtstraat en Groote Markt) en buiten (in den Hout); de Ambacht school aan de Kamperstraat; het instituut- Oranje Nassau aan het Nassauplein, do villa van Jhr. v. d .Poll aan den Zijlweg. waar het Christelijk Lyceum huisL en wellicht komt er nog wel wat bij. We durven niet beweren volledig te zijn In deze opgaven, maar het is een respecta bel lijstje. En de vraag welt op; wat doet de ge meente er mede? Oo het oogenMik is de toestand zoo da/ men haast zou gclooven dat er nog ruimte te kort is, doch langzaam aan komt er teekenining in en het zal een goed werk zijn als ons gemeentebestuur eens een lijstje aanlegt van al onze gemeentelijke ruimte-rijkdom en den Raad een plan voor legt van de voornemens waartoe men al die rttimte wil gebruiken. We zeggen niet dat er te veel ruimte is, maar het begint er op te lijken of heel Haarlem straks één gemeente-bureau zal zijn. Een lijstje en een plan kan gerustheid brengen. Barometerstand 751. Achteruit OPGAVE VAN: Tenslotte werd la-sloten over een tien tal dagen opnieuw te vergaderen, waar dan de plannen, welke bij verschillende ar- dntecien in bewerking zijn, zullen bcspro-* ken worden en zoo mogeüijk een keuze ge daan worden. Hierna werd de vergadering met den Chr, groet gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1