BwmmmGH nieuws, G EZO N denT* Uit den Omtrek SPORT EM SPEL. AERDENHOUT. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. SCHOTEN. Verkeer en Posterijen. Het leest bij Stoop. 1 Kenrige annonces door do geheele stad kondigden het reeds aan, dat morgen, Dinsdagavond 11 April a.s. in de over dekte zweminrichting Stoop's Bad. te Over veen een groot Propaganda-Z wem- feest gehouden zal worden. Voorwaar een groot feest zal het zijn, Als wij het programma eens bekijken merken wij daarop vele verschillende nummers, die zeker alle een groote ge zelligheid en vroolijkheid met zich mede zullen brengen. Voor vele sportliefheb bers uit Haarlem en omstreken dus weer een gelegenheid om eens te komen zien en zich te overtuigen op welk een heer lijke wijze men zoowel 's winters als 's zo mers van de zwemsport genieten kan, of mch van deze kunst kan meester maken. Ook de Haarlemsche Dameszwemclnb „Zignea" en de Haarlemsche Waterpolo club „H. V. G. B." rerleenen aan deze propaganda-avond hun me le werking, en zullen respectievelijk een- waterpolomatch spelen respectievelijk tegen Thetis uit Zaandijk en Neptunus uit Zaandam, ter wijl deide vereenigingen met een estafet teploeg tegen hun gusten zullen uitko men. Wij wenschen de Directie van Stoop's Bad een sueoesvollen avond, de liefheb bers een paar genoeglijke uren, en de zwemmen en zwemsters veel pieizier met de beoefening van hun frissche en zondé sport! Jubileum H. J. v. d. Storm. Heden herdacht de heer H. J. v. d. Storm het 25-jarig bestaan zijner mineraalwater- fabriek aan het Begijnhof. Deze dag is hem tot een onvergetelijke gemaakt. Van alle kanten bereikten hem cadeaus, bloem stukken en andere blijken van belangstel ling. De fabriek geleek dezen morgen meer op een bloementuin, dan op een fabriek van minerale wateren. Van leveranciers buiten de stad mocht de jubilaris eveneens menig blijk van belangstelling ontvangen; 0.m. werd hem door de brouwerij „De Oranjeboom" uit Rotterdam een fraaie zilveren bloempot geaffreerd. Van het per soneel ontving hij een prachtig plateau, waarop eenige interessante episodes uit het leven van den jubilaris waren aangebracht. Zijn familie schonk hem een marmer scïmjfgarnituiir en van den meesterknecht der fabriek ontving hij een vulpenhouder. Namens het personeel werd het woord gevoerd door den bedrijfsleider, den beer E. Oomen, die den jubilaris met eenige hartelijk» woonden geluk wenschte en wenschen uitte voor den verderen bloei der fabriek. Hierna werd nog het woord gevoerd door den oudsten knecht, door de dochter, en den oudsten zoon van. den jubiloris, waarna deze met eenige welgekozen woor den dankte. Va n 24 uur werd aan de woning van den jubilaris aan het Spaarne een drukbe zochte receptie gehouden. Orgelbespeling, in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 11 April 1922, des namiddags van 23 uur, door den heer George Ro bert. Programma: 1. Sonate de kL t., J. S. Bach, (16851750), Andante. Adagio, Vi vace; 2. Jesu, menie Freude, (9 partiten), 1. G. Walther, (1684—1748). 3. Canzone uit het smphonisch koraal „Jesu, meine Freude," Sigfrid Karg. EJert. 4. Improvisa tion, Syloain Dupuis. 5. Morceau sympho- «viqne, Alex Guiimant. R.-K. Propagandaclub Leo XIII. Donderdag 1.1. werd door bovenvermelds «lub in samenwerking met den B. K Transportarbeidersbond, afd. Haarlem, een propapgancla-vergadering gehouden ia het gebouw St. Bavo, ten einde te ko men tot een gezamenlijke propaganda campagne. De vergadering was matig bezet. De leiding was in handen van den voorzitter der Propagandaclub, den heer J. B. Dijk man», die met een mooie -rede het doel van den avond naar voren bracht. De heer Turkenburg, voorzitter der afd Transportarbeiders, deelde mede, dat he" Hoofdbestuur van de Transportarbeiders tóch verheugt over hetgeen thans hier in Haarlem zal geschieden en beloofd heeft, deze canrpage met alle middelen die het ten dienste staan te steunen, o.m. door verspreiding van strooibiljetten, vakbladen' enz. Vooral echter js huisbezoek noodig maar daarvoor zijn velen noodig en epr hoopt, dat alle 'aanwezigen zich thans op geven als huisbezoekers. Alle aanwezigen verklaarden zich bereid, Aan dit verzoek gevolg te geven. De heer J. B. Dijkman» zette verder bet plan van werken uiteen. Er zal thans in vijf deelen der stad worden begonnen-' Over ieder deel der stad is een propa gandist gesteld, die met de leiding belast is, de algeheele leiding is in handen van het Bestuur der Propagandaclub en het Bestuur der Transp. arbeiders. Van de rondvraag werd nog door en kelen gebruik gemaakt. Eest ons nog mede te deelen, dat ter opluistering door den heer Dekker op alleraangenaamste wijze een paar gedich ten werden voorgedragen, welke zeker Bullen hebben bijgedragen, de aanwezigen tot propagandavoering aan te sporen. De heer Dekker oogstte een welver diend applaus en een hartelijk dankwoord van den voorzitter. Met een aanmoedigend woord werd de vergadering gesloten. Gegund. B. en \V. van Haarlem brengen ter 'jkeanis van belanghebbenden, dat door tien op 3 April j.l. is gegund: a. het verrichten van vemieuwin- jgen aan de stedelijke eigendommen ((bestek no. 13—1921): perceel I G. j)G. P. Heteni f 10,1)50; perk. II Ant. J, (Lubbers f 615; perc. III de firma W, Ml van Zanten f 4890; perc. IV G. P. iHetem 150; perc. V idem f70; perc. jr/I Ant. J. Lubbers f 345; perc. VII Me firma W. A. van Zanten f 30perc. Will idem f25; perc. IX Ant J. Lub bers f95; perc. X idem f765: perc. XI W. H. N. Neelissen f3800; perc. Kil de firma N. Gofoelens Wonen le Schoten f11015; perc. XIII W. H\ K .Neelis&ai f 3900; perc. XIV J. P. 6, Nelissen f 1870; perc. XV id >m f 675 b. het verrichten van verfwerk i aan de stedelijke werken (bestek no. 14—1921): perc. I S. Goldsteen f6993; perc. II idem f7083; perc. Ill de Haarl. Coöp. Bouwersbond f 1125; perc. IV S. Goldsteen f245; perc. V de firma Machie' en Hessels f 195; perc. VI idem f ióO; perc. VII S. Gold steen f1473; perc. VIII G. A. Sieijl f 2100; perc. IX idem f 550. c. het verrichten van witwerken aan verschillende gemeentegebouwen (bestek no. 15-1921): perc. I A. F. 'Döing f 1350; perc. II idem f 4875: perc. III idem f 150; perc. IV R.Torrin- ga f 100; perc. V idem f 140: perc. VI B. D. de Vries f 1787. d. het verrichten van behangwer- ken enz. in stedelijke gebouwen (be stek no. 16;1921): perc. I de firma C. van Niel Czn f 51,50; perc. II idem f 2070; perc. III idem f 202: perc. IV idem f82,60; perc. V idem f112; perc. VI idem f1194. e. het vegen en schoonhouden van de rookkanalen en schoorsteenea van eenige stadsgebouwen (bestek no. 17- 1921): perc. I P. Ottolini f220; perc. II idem f276,50. f. het onderhouden van stookge- reedschappen (bestek no. 18-1921): perc. I H. P. Kloos f 670,50; perc. JI idem f 182,50; perc. III idem f3540,50; perc. IV idem f 176,50; perc. V idem f 249,50. Voor zooyer niet anders vermeldt, wonen alle inschrijvers te Haarlem. Voor de» Inhoud dezer rubriek etett ft Redactie zieh niet aansprakelijk. INWONERS VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. ONTHOUDT 24 APRIL a.s. Koopt allen op Maandag 24 April ons bloempje. Het kost slechts een dubbeltje, maar geef zooveel dat wij gemiddeld evenveel kwartjes ontvangen al? er in Haarlem en Omstreken menechea en kin deren wonen, dat zijn er 100.000. Gij allen kent het doel, waarvoor wij slechte éénmaal in 't jaar in de maand April een bloempje verkoonen. Het is om U allen te beschermen en te be vrijden van eene algemeen heerschende en besmettelijke ziekte, die de ergste bedreiging vormt voor de gezondheid en het leven van ons en onze kinderen; Met f 25000 kunnen wij die ziekte voorloopig baas en geduchte verliezen toebrengen, maar bovendien vele jonge menschenlevens redden. In 1821 was de opbrengst f9700. Die som hebben wij wederom op onze begrooting .gezet voir 1922, omdat het nóódig is en de bloemen- opbrengst altijd vóóruit en omhoog ging. Daarom rekenen wij op minstens f9700, maar hopen, der traditie getrouw, orp meer. Vooruit dan allen! Verrast ons met 100.000 kwart jee! Tast flink in Uw zak dien eenen dag van het jaar, ter wille van U zelf, ter wille van Uwe, van alle kinderen, ter wille van alle 'Aiherculoselijders zon der onderscheid. Vereeniging tot bestrijding der Tuberc. te Haarlem en O. Kippendief stallen. Tot tweemaal toe zijn er de laatste nachten kippen gestolen, beide keeren op den Zwarte weg. De eer ste maal 9 witte leghorns bij den tuin man D. de Nobel, den tweeden keer een aantal bij den heer Furst. Door het ru moer, dat de kippen maakten, gewekt, gingen de bewoners, met stokken gewa pend, naar buiten. De dieven waren ech ter spoorloos verdwenen. Burgerlijke Stand Geboren: z. v. C. LoosVisser; d. v. A. Zeg- waartden Otter- d. v. M. Veen Sarlet. Overleden: 3. Leen, 36 j., won. te Haarlem; R. Schneider, 65 j. M. Oh. Robert, 83 j. L. Goud smit, 65 j. J. E. v. d. Lek die Olercq, 79 j., won. te Noordgouwe; A. Klaver, 41 j. Ouderavond Dinsdag 11 April zal des avonds 8 unr in de gemeentelijke M.U.L.O.-school de eerste Ouderavond ge houden worden. Op de agenda komt o.a. voor:* Inleiding van het* onderwerp „Volkskracht en volksschool" door Dr. •J. H. Gunning Wzn., oud-Rector van een gymnasium, privaat-docent in de paedogogiek aan de Universiteit te Utrecht. - Burg- Stand Geboren: di van C. J, HesselsBeijerbergen van Hene gouwen. <1. van A. A J, van Rood-e Handgraaf. Overleden: A. E, Wesseling, 80 j. Afstandsmarsch B. G. V. Gistermiddag heeft de B. G. V. een afstandsmarsch ge houden ovèr 25 K.M., waaraan door 13 personen werd deelgenomen. 11 ze afstand moest in 5K uur worden afgelegd. Om 1 uur vertrok het troepje van het Raadhuis te overveen. Om half 7 moest men dus weer terug zijn. Echter om kwart over 6 was men al weer in Overveen terug. Ge- loopen werd van Overveen naar den Rijksstraatweg en langs Oud-Schoten naar de Veiserpont Toen t'errog langs 't Noord zeekanaal over Velseroord, IJmuiden. Driehuis en Duin en Kruidberg weer naar Overveen. Trekt men van den tijd 2 X 10 min- voor rust af, dan zijn de 25 K.M. geloo- pen in minder dan 5 uur. Naamborden. De straten en wegen in onze gemeente, die nog niet voorzien zijn van de hoognoodige naambordjes, zullen nu dezer da«en daarvan in 't bezit gesteld worden. De palen zijn hier en daar al ge plaatst en de bordjes met naam zullen weldra volgen. Vaccinatie. Woensdagmiddag zal er in de O. L. School gelegenheid bestaan tot kostelooze vaccinatie en re-vaccinatie. R.-K. Kiesvereeniging. Zooals wij reeds meldden, vergaderde de R.-K. Kies vereeniging Vrijdag U. Onder voorzitterschap van den heer Van Steen werd deze vergadering geopend met den Christelijken groet en de voorzit ter spreekt in zijn welkomstwoord de hoop uit, dat al hetgeen wat op heden gaat gebeuren er toe moge bijdragen tot behoud van een rechtsch ministerie. Spr. doet in verband hiermede een beroep op de aanwezigen, om allen propagandist te zijn, om door eendrachtig samenwerken de overwinning te kunnen behalen. De notulen werden ongewijzigd onder dankzegging goedgekeurd. De uitslag der stemming voor de gros lijst werd hierna bekend gemaakt en was als volgt: Stembureau Oud-Schoten: Pol. Advies 19, afgeweken 0, van onwaarde 1, totaal 20; Kwartier; Pol. Advies 77, afgeweken 11, van onwaarde 19, totaal 107. Alsnu kwam aan de orde bespreking concept-program R.-K. Staatspartij. Bij de behandeling hiervan meende de heer Loerakker, met indruk er op te moeten wijzen, dat er niet in voor komt de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisaties, wèl de bindendverklaring der Collectieve Arbeidsovereenkomsten. Deze toezegging is, volgens spreker, van geen beteekenis en spr. doet een voorstel, wat door de vergadering met algenieene stemmen werd aangenomen, een schrijven te rich ten aan den Kieskring Haarlem, ter be spreking op de Bondsvergadering. Even zoo geschiedde met het hoofdstuk defen sie, om eene betere omschrijving te geven van „vermindering militaire lasten." Op een vraag van den heer Coblens om 't mogelijk te maken, te verkrijgen gelijkstelling gemeentebelasting, om daar door de noodlijdende gemeenten tege moet te komen, antwoordde heer Loeraf- ker, dat dit niet-direct mogelijk is,' ook al om te voorkomen de roekelc osheid van verschillende gemeentebesturen, alhoewel het Staatsprogram er al gedeeltelijk in te gemoet komt om die gemeenten finan- tieel te helpen, welk-e builen hare schuld een tekort hebben. De heer Opbroek bespreent bij de be handeling van hoofdstuk X, (Ail eid), de mogelijkheid van eene verhoogde uilkee- ring van werkloozensteun en wel tot 80 pet. van het laatst verdiende loon, welk voorstel wordt bestreden door de heerep Loerakker en Mathot, op verscnillende gemotiveerde gronden. De heer Dekker vraagt om ook in bet Staatsprogram opgenomen le zien, ver bod van arbeid voor de gehuwde vrouw in het land- en tuinbouwbedrijf, want bii bestendiging hiervan wordt de werkloos heid voor het mannelijk personeel steeds grooter. De lieer Slisser vult dit aan, om dit ook toe te passen op het vrouwelijk spoorwegpersoneel, zooals blokwaclitsters enz. Besloten wordt, O hieromtrent een s-hrijven te zenden aan het oesluur van den Kieskring ter bespreking op de bond svergadering. Op eene vraag omtrent de beteekenis van „Moederschapszorg", wordt door den heer Loerakker dit punt duidelijk uiteen gezet. Nog wordt gevraagd door den heer Van Kolk, om de mogelijkheid daar te stellen, dat in het vervolg bij voorlegging van een dergelijk concept-program eene memorie van toelichting hieraan ge paard gaaf. Nadat tenslotte door den heer Loerak ker het artikel van „De Nieuwk Eeuw", behelzende de actie Van Cranenburgh c.s., was besproken, werd deze zakelijke ver gadering met den Christelijken groet ge sloten. Het dagelijksch bestuur bestaat uit den heer: J. v. Steen, voorzitter; mevr. H. Weber, secretaresse, Julianapark 3; den heer J. G. Opbroek, penningmeester. Burg. Stand. Geboren: z. van A. A. Hamburg-Ten Bosch. d. van A. E. M- Fluijter-Raarasfrergen. z. van A. M- Witkamp-Peele. Overleden; Catharina Elizabeth Jo hanna de Kok, 5 md. Maria Mathilda Brelofsbergen, echlg. v. E. J. Arlman, 72 j. Hermina Pelronella Snoeks wed. v. Th. van Lieshout, 88 j. Getrouwd: G. Kopjes Niemann en Ph. C. Dona. E.M.M.—HB.O. 1—0. Eindelijk ia de beslissing gevallen. In een zeer spannenden wedstrijd, met nog veel meer fraaie momenten dan de vo rige week, en ook met eenig overwicht' der H.B.C.'ers is de strijd tenslotte be slist tot een geflatteerde 10 overwin ning voor E.M.M. H.B.O. vertrok compleet naar Hilver sum, met een groot aantal supporters. Geheel de reis was het kansen be spreken. Er „moest" gewonnen worden om een goede plaats in te nemen. In Hilversum werden de H.B.O.-ens ont vangen door het geheel complete E.M.M. Onder do zeer goede leiding van den heer v. Veen, werd om 2.25 opgesteld. E.M.M. won den toss, en liet deEL B.O.-ers met den esnigszins schuin staanden wind, maar tegen zon in, af trappen. Na eenige out-hallen krijgt A. Mooren het leder vrij en lost een kei hard schot, maar de keeper is als de vorige week. Direct gaat E.M.M. pp bezoek, waar de mid-voor een hoogen bal inzendt, die op het net terechtkomt: De voorhoede van H.B.O. speelt vrij goed, maar de schoten zijn te zacht. ■Opeens een doorbraak van E.M.M. en haar mid-voor lokt de keeper uit zijn dool, een Bchot volgt, maar ver naast. Na 10 min. komt de le oorner op het E. .M.-doel, die verwerkt wordt, direct gevolgd door een snelle doorbraak van den linksbuiten van" E.M.M., wiens schot faalt. E.M.M. wordt dan oen poosje in gesloten. De H.B.O.-baoks staan mede op de E.M.M.-helft. De verdediging van E.M.M. is echter in .prachtconditie en bestaat geen enkele fout. Wat 'n schoten houdt die keeper er uit. Ik noteer 'n prachtecliot in den hoek van Toon, een hoog schot van v. d. Horst on een kei van 0. Warmerdam, dien do keeper wel stopt, Knaaie even talqif Mooren vliegt toe, maar is juist 1 Meter te laatf. E.M.M. werkt zich weder los, en voor al de linkerwing, die nog al eens door Vester wordt losgeloten (na rust gaf hij hem geen kans meer) komt nog al eens gevaarlijk opzetten, maar ze stui ten dan op de hechte H.B.O.-verdedi ging, waar Mooren voor zijn tegenstan ders aan de overzijde niets onder doet.* Eens kan Neeskens 'n hooge bal juist „over" werken. De laatste 5 min. zweeft alles weer voor het E.M.M.-doel. Moo ren schiet rakelings naast, terwijl De- lissen even later den bal van de ach terlijn haalt en op korten afstand schiet, maar natuurlijk ia de keeper present. Nog even probeert de linksbuiten van E.M.M. het spel te verplaatsen, maar de bal wordt direct retour gezonden, waai" Kees Warmerdam een kei inzendt, dien de keeper nog alleen corner kan werken. Deze fraai door Herman voor gezet, schiet Karei naast. Dan is het rusten. Na do thee eers„ eenige kieken voor de „Sport-Illustratie", waarna om 3.30 weder wordt aangevangen. Direct een vurige aanval der E.M.M.-ors, die we gens off-side veiloren gaat. Dan een forsch, gelijk opgaand spel. Nauwelijks heeft J. v. d. Vlugfc een gevaarlijken aanval onderschept, of do E.M.M.-kee- ijer kan zijn talenten toonen. Nu. daar heeft hij slag van. Karei krijgt een fraaien hal van Mooren toegespeeld, doch schiet naast. Goed same spelend, komen de H.B.O.-ers steeds terug -en dé hal wordt vliegensvlug van doel tot doel gespeeld. Eindelijk het begeerde en verdiende goaltje, doch 't wordt terecht wegens off-side geanuleerd. Dan wordt H.B.O. eenigen tijd belegerd, maar ook hier toont de verdediging wat zij waard is. Heerlijk was het Leo te zien werken, terwijl Jan, al is hij niet zoo vlug meer, door spelkwaliteit dit alles vergoedde. Frits mist, waarvan de mid-voor tracht te profiteeren, maar ook hier is in laat ste instantie de keeper het struikelblok. De 2e helft is juist 28 min. oud, als de mid-half van E.M.M. een harden schuiver inzendt, midden in 't doel, ra kelings langs den grond. Neeskens ligt reeds op zijn knie om net leder te grijpen, als de bal even opspringt en in het net terecht komt, 1—0. Een enorme tegenslag voor H.B.O. Dit on gelukje had zij niet verdiend en ze is er dan ook eenige minuten geheel uit. dat moment hebben de Heemste- ders geluk, als de rechtsbinnen van E.. M.M. hard tegen een eigen man schiet. Dan willen de II.B.O.-ers woer opha len en hebben bijna gedurig Jvet beste deel van het spel, maar E.M.M. ver-, dedigd hardnekkig. De E.M.M.-ers wor den dan wat te fprseh, maar de scheidsrechter tracht ruw spel te voor komen. Nog 7 min. zijn er te spelen als Öhr. Hom het wödor roet zijn enkel te kwaad krijgt, en uit moet Tallen. H.B.O. staat zeer sportief nog een in valler toe. Steeds blijven de H,B.0.-ers aanvallen, we denken dan Mooren den gelijkmaker «ie zien scoren, als DeHssen fraai voor.- zet, maar de keeper ia één seconde eerder, door juist uitloopen, zoodat Mooren geen kans krijgt. Even later eenzelfde geval met een voorzet van Herman. De gelijkmaker zit in de lucht, maar E.M.M. is één en al verdediging,, en als ouder enorme spanning de heer v. Veen het einde aankondigt, heeft E. M.M., hoewel geflatteerd, gewonnen met 1—0. Door deze overwinning en de over winning van P.V.O. op Wilskracht met 10 is E.M.M. definitief kampioen, en zal H.B.O. zich slechts met de 4e plaats tevreden moeten b te'Ion. Behoudens overgang bij' keuze, waar nog sprake van is, zal H.B.O. ook dit jaar niet in do overgangsklasse komen. De H.B.C.-ers hebben eno 'm gewerkt, De achterhoede was schitterend, terwijl de voorhoede, wat samenspel betreft, wel wat te wenschen Het, hoewel de achterhoede van E.M.M. weinig kansen gaf. Het spel stond van beide op een zéér hoog peil. KORFBAL. ADVENDO KAMPIOEN. AD VENDO—EXCELSIOR. Advendo heelt een eigen terrein ge kregen, het ligt aan de Zandvoortsche laan, nabij de Löidsehevaart. Zondag werd daar de eerste wedstrijd ge speeld een buitengewoon belangrijke tevens. Advendo heeft indertijd een van haar weinige verlieswedstrijden gespeeld, echter maar op het kantje af verloren. Dat was tegen Excelsior in Hilversum. Nu kreeg' de Advendo^ ploeg Hilversum op bezoek en dit beloofde natuurlijk weer een interes sante revanche-match te worden, voor al daar Advendo door van Excelsior te winnen, zich definitief kampioen zou zien, terwijl bij winnen van Ex celsior, deze club ook nog een pracht kans behield om de lauweren in de wacht te slepen. Advendo heeft zich ook in dezen strijd kranig geweerd. Beide clubs hadden nogal last van het zware veld, schoon er, vooral na rust. een watervlug dikwijls heel mooi spel vertoond werd. Op tijd stellen bedde twaalftallen zich ieder met 1 invaller op, Rama ker in de plaats van Th, Wiegant en de scheidsrechter, de heer Wilson, nam zijn muziekinstrument in den arm om gedurende den ganschen strijd goede tijden zijn. harmonisch geljrfa te doen weerklinken. Advendo is keurig op dreef, wat u:' haar aanval terug wordt gewerkt wordt telkens door Ja van Hezel cos. in 't middenvak teruggespeeld. De enkele doorlating kan geen gevaar, omdat de nog frissche verdediging der zwart-wilten gemakkelijk dekt'. De druk «n den Bxcelaior-niawl, wordt fortissimo. Advendo is er in en belegerd gewoonweg de korf. Zooals te voorzien, was. komt succes.MA. iVv'. van Hezel weet handig gebruik te maken van een fout van haar tegeu- sümdsler. het ding draait als een bromtol in de mand en valt er door. Advendo leidt. Doch men vindt het nog niet genoeg, weer vallen de do mino's aan en daar komt warempel 't tweede punt van. mej. v. Hezel. 't In werking gestelde nieuwe Ex celsior' aanvalsvak heeft tegen, hechte verdedigers niet veel in te brengen,, terwijl hel middenvak er voor zorgt dat de Advendo-aaaval werk heeft. Jammer, dat F. Looyen gedekt doelt, dat was niet noodig geweest. Spoe- di-* komt van hem een beter doelpunt, maar die samen maakten toch weel een duo. zoodat Advendo voorstanld met 4—0. Na de thee komen de gasten er in hoor; ze'krijgen, den smaak te pak ken. Vliegensvlug wordt nu gespeeld van beide zijden. Eindelijk komt het verdiende tegenpunt, een der geel zwarte damfes weet zich vrij te maken en te scoren op mooie, verdiende ma nier. Het spel is in deze periode zeer goed, vlug en tactisch, ja hoor, dat was korfballen. Na eenigen tijd viel Excelsior weer onstuimig aan en kwam het tweede tegenpunl, 42. De vakwisseling maak te beide partijen op gelijke kracht. En thousiast werd doorgespeeld totdat de arbiter zijn laatste indrukwekkende toon aan zijn instrument ontlokte, waar een onasthetiseh gejuich van Advendo-supporters voor in de plaats kwam. H0CKE1J. KENNEMER LIJCEUM 2de H. B. S. 5. j. c. Woensdagmiddag werd bovenge noemde wedstrijd op het terrein van het Kennemer Lyceum te Bloemen- daal door de jongens van die scholen gespeeld onder leiding van van Willi- genburg. De elftallen blijken aan elkaar ge waagd te zijn. Voor rust kan geen der partijen het vijandelijke net vinden. Rust 0-0. Na de rust neemt de H. B. S. de leiding (01,) Het Lyceum zet er al les op om gelijk te maken en eindelijk hebben ze met hun zwoegen succes (11) Nu ontstaat een spannende strijd, die eindigt als de H. B. S. en voor tijd haar tweede en winnende puntje maakt, zoodat de einduitslag 21 in 't voordeel der 2de H. B. S. 5. j. c. was. DE VLOOTWET. Naar de „Rsb." uit parlementaire krin gen verneemt, wrden pogingen aange wen om minister Van Karnebeek te ver zoeken, zoo spoedig mogelijk nit Genua terug te komen, om onmiddellijk na het Paaschreees de behandeling van de Vloot wet te kannen voortzetten. Deze poging wordt echter van katholieke zijde niet gesteund. Wat de houding der katholieken zou zijn, indien deze poging slaagde, en of ze kans van slagen heeft, kon men nog niet meedeelen, doch men achtte die kans na het besluit der katholieke frac tie zeer gering. Wel ligt het in de bedoeling van de Kamer zegt het blad, uiterlijk half Mei voorgoed uiteen te gaan. Indien minister Van Karnebeek niet spoedig na Paschen terugkomt, achtte men een behandeling van de Vlootwe vóór de verkiezingen zoo goed als uitge sloten. „Do Tijd" meldt, dat het lid der Twee de Kamer de heer Bongaerts op tele- graphisch verzoek i— met het oog op de verwachte stemming over de Vlootwet! zijn verblijf in Egypte heeft onderbro ken en op de thuisreis is. DE DOOD VAN EX-KONING KAREL. Zaterdag is in den Haag in de R. K. kerk aan den Boschkant een plechtige Hj Requiem-Mis gehouden voor de zïele- rust van wijlen Koning Karei van Hon garije. Een groote menigte vulde het schip der kerk. Vóór het altaar was een monumentale katafalk geplaatst, gedekt door de Hongaarsche vlag en de Konings kroon en omgeven door groote vaandel in zwart en zilver en zilveren luchters met brandende kaarsen. Onder de aanwezigen waren de ge zanten van Hongarije, Oostenrijk, Duitechland, Turkse en Denemarken; de zaakgelastigde van Finland en de secre taris der Zwitsersche Legatie. Verder vele personen uit de Neder- landsche hof-, ambtelijke- en militaire kringen. Groot was ook de belangstel ling van de Hongaarsche kolonie. NAAR GENUA. Zaterdagochtend heeft de voorzitter van den Ministerraad, jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck één der vertegenwoor digers van Nederland ter conferentie te Genua, zich per Staatsspoortrein van 10 uur 58 min. daarheen begeven. WIJZIGING INVOERRECHT OP VLEESOH, Volgens de „Slagerscourant" bereidt de Minister van Financiën een wijziging van het i nvoerrecht op vleesch voor, wel ke wijziging geen verhoging, doch wel een billijker regeling van het invoer recht op vleesch zou inhouden. De wij ziging zou slechts worden toegepast bij sterke afwijking van prijzen. Het in voerrecht op bevroren vleesch zou on veranderd blijven. De verandering zou alleen betreffen het buitenlandsche versahe en gekoelde vleesch, dat aan een waardcrecht zou worden onderwor pen. PENSIOENEN SPOORWEG PERSONEEL. Een nieuwe regeling. Naar do „Rsb." verneemt, is bij de Nederlandsehe Spoorwegen een nieuw» pensioen-regeling in bewerking. ZAAIGRANEN EN GOEDEREN IN NATURA VOOR RUSLAND. Het R.K. Huisvestingscomité te VHer*> togenbosch en het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Leiden hebben besloten om gezamenlijk door het geheele land een in zameling te organiseeren van zaaigranen en andere goederen in natura. Zoodra dit plan is uitgewerkt en de regeling gereed is, zal zulks overal worden bekend ge maakt. De aldus bijeengebrachte voorra den zullen door middel van de door den Bond van Steuncomité's gecharterde sche pen naar Rusland worden getransporteerd. Nadere bijzonderheden omtrent dit plan kan men dus zeer binnenkort tegemoet- zien. HET TWEEDE HALF MILLIOE^ VOOR RUSLAND AAN Z. H. DEN PAUS. Zooals bekend is, kon de K. S. A. reeds eenigen tfjd geleden namens de Neder- landsche Katholieken 'n chèque van 500.000 lire afdragen aan de Pauselijke Internuntiatuur te 's-Gravenhage, teneinde deze nan den Heiligen Vader te doen ge worden. Verwacht werd, gezien de algemeene sympathie voor deze steunactie, dat het mogelijk zou zijn om reeds vóór 1 April het tweede half miliioen bijeen te hebben. Wel is waar bleek doze hoop te optimis tisch, doch een feit is dat deze som er voor een overgroot gedeelte reeds is en dat uiterlijk 15 April een voldoende be drag bijeen zal zijn om wederom een chè que van een half miliioen lire af te dra gen. Derhalve verzoekt het Centraal Bureau der K. S. A. aan allen, die nog grootere bedragen voor Rusland onder zich heb ben, om deze alvast op te zenden. Des te eerder zal het miliioen blijken te zijn vol gestort. Hoezeer deze steunactie zich ook mo- g'e verheugen in aller sympathie en in be wonderenswaardige medewerking, toch moet helaas worden gezegd, dat er nog ontelbaar veel plaatsen in den lande zijn. waar vanwege de katholieken nog in het geheel niets voor hongerend Rusland werd gedaan. Dit is echter geenszins te wijten aan gebrek aan algemeene belangstelling en medelijden met de Russische hongerca- tastrophe, doch eenvoudig aan het feit. dat ter plaatse door niemand het initiatief werd genomen tot eenige steunactie. En toch ware niets eenvoudiger! Is er geen Plaatselijk Comité der K. S. A., geen sociale vereeniging, geen Vincenlins-Ver- niging, geen afdeeling van den R.K. Vrou wenbond, geen propagandaclub, die dit liefdewerk even wil aanpakken? Zoo niet, dan zullen er toch zeker wel eenige doortastende particulieren zijn, die zich hier voor willen spannen. Ziehier eenige middelen: I. De zeereerw. heeren pastoors kunnen een kerkcollecte doen houden, gelijk reeds in zeer vele parochiekerken der 5 dioce sen is geschied. It. De heeren burgemeester» van over wegend katholieke gemeenten kunnen be vorderen dat er straatcollecte wordt ge houden, gelijk reeds in zeer vele gemeen ten heeft plaats gehad. Het initiatief hier toe kan uitgaan van plaatselijke comité's der K. S. A, vereenigingen en propagan- daclubs of van vooraanslaande particulie ren, die dan een R.K. steuncomité vormen en waar mogelijk voor die collecte samen werken met steuncomité's van andersden kenden. Hl. Men kan ter plaatse den verkoop organiseeren van de rijk geïllustreerde brochure „De ellende in Rusland", waar van er thans reeds 75.000 met zeer vee succes zijn verkocht a 25 cent per exetn plaar. Dit middel bleek buitengewooi in te slaan, zoodat een nieuwe aanzienlij, ke oplaag is gedrukt, thans mede voorziet van een overzichtelijk kaartje, met aan. duiding der door den hongersnood geteis terde streken. Exemplaren ter kennismaking worden gaarne verstrekt Afrekening der bestel lingen behoeft eerst na 3 weken te ge schieden en niet-verkochte exemplarep kunnen worden teruggezonden. Alle gelden worden afgedragen aan hel Centraal Bureau der K. S. A, in Nederland te Leiden, Postrekening no. 57216, het welk ook gaarne inlichtingen verstrekt. Alieeu de opbrengst van straatcolleclen zende men aan den „Bond van Steunco mité's voor de noodlijdenden in Rusland," Princessegracht 27, Den Haag, die dan een en ander met de K. S. A. verrekent. Nieuwe stroomingen rechts. Ook on der de anti-revolutionnaire en Ghr.-Hisfo- rische partijen te Utrecht bestaat een stroo- nring, welker leden wèl de Anti-Revolution- naire en Christelijk-Historische beginselen in de politiek willen hoog houden, doch die van oordeel zijn, dat de huidige so ciaal-economische politiek alleen gericht is op de belangen der arbeiders, zoodat de billijlcste wenschen van alle andere stan den worden genegeerd. Degenen, die deze strooming tot uiting willen brengen, zegt de „Msb.," hebben een vergadering uitgeschreven tegen Dins dag a.s. in „Irene" te Utrecht, om daar middelen te beramen welke er op gericht zijn, hieraan paal en perk te stellen. De delegatie naar Genua. „De Tijd" verneemt, dat de heer P. Serrarens, van het Katholiek Vakbureau en secretaris dei Cliristelijlke Internationale, niet onwaar schijnlijk alls nog zal worden toegevoegd aan de delegatie naar Genua. DE GOEDERENTARIEVEN BIJ DE SPOORWEGEN. V rachtuerh'.ging. Naar de „Tel." verneemt, zullen door da Nederlaudsche Spoorwegen met ingang van 1 Mei 1922 behoudens goedkeuring der Regeering de eenheidsprijzen der spoorweggoederen- en veetarieven gewij* zigd worden. De extra-heffing van 25 pet- welke thans boven de gewone prijzef wordt gevorderd, komt daardoor te vei" vallen. Bovendien worden nagenoeg alW speciale tarieven gewijzigd en diverse nieu we 5-gevoerd, welke «ilangr-'he v; -lagi®4 gen beleekenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2