l-l Pol. Prop-Glub I Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad De opening der Conferentie te Genua DAMIAATJES ---Is DINSDAG 11 APRIL 1922 fcte JAARGANG No. 14114 PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/9 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Kiezerslijst UIT DEN OUTREK. HAARLEM. De dure P. E. N Voor ieder een schoen met pasvorm Voor iedere beurs de schoen, dien Gij zoekt L. PAANAKKER's Schoenmagazijn 46 Groote Houtstraat 46 J. J. WEBER öi ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Burgerlijke Stand. VAN ONZE RECHTBANK i NIEUWE HAARLEMSCH DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: Gisterenmiddag is dan de conferentie te Genua geopend. Teleurgesteld en ontmoe digd door tal van vorige internationale bijeenkomsten, is de wereld lioe langer hoe minder vertrouwen, ook in deze eer ste groote Europeesehe samenkomst, gaan stellen. Algemeen kan men lezen, dat er niets van deze conferentie werd verwacht, dat zij opnieuw teleurstelling zou bren gen enz. Gelukkig aan één kant is deze stem ming; immers ieder resultaat, hetwelk Ge nua nu oplevert, zal een verrassing zijn. Toch kan men de laatste dagen, vooral bij het geldbeleggend publiek, wat meer vertrouwen in den internationalen toe stand ontdekken, waaraan de komende conferentie van Genua niet vreemd zat geweest zijn. Zelfs de bekende econoom prof. Key nes, de onbarmhartige criticus van het vredesverdrag van Versailles, staat niet geheel en al moedeloos tegenover deze bijeenkomst. In een brief, welke hij in het Alg. Handelsblad publiceerde, schreef hij o.m.: „De beste methode, die te Genua zou kunnen worden gevolgd zou deze zijn, dat enkele mogendheden, die het funda menteel eens zijn in belangrijke economi sche aangelegenheden, gezamenlijk een plan ter tafel brengen en hiervoor zoo veel mogelijk steun zoeken. Als men eensgezindheid tracht te verkrijgen door vage en leege formules in de plaats te stellen van werkelijk iets beteekenende voorstellen, dan zal het resultaat slechts zijn woorden en ontgoocheling. Maar als aan de politiek van vrede en wederop bouw een scherper vorm kan worden ge geven, zullen we kunnen ontdekken wie hare ware vriendenzijn, en zoo de Eu ropeesche meening iri nieuwe groepee ring kunnen organiseeren; en intusschen tou in detail-kwesties niet onmogelijk wel het een of ander n uttigs kunnen worden bereikt. Het is daarom niet zoo dwaas vooralsnog eenig belang in Genua te stel len." Wij laten hieronder nu de telegram men volgen, welke de draadlooze dienst ons over de openingsplechtigheid van gis teren seinde: De opening. De conferentie is gisterenmiddag te 3 uur in het historische paleis van St. Jo ris geopend; 34 mogendheden waren ver tegenwoordigd. Facta, de Italiaansche minister-presi dent, sprak een welkomstwoord, waarin hij den nadruk legde, op de betreurens waardige economische gevolgen 'van den oorlog. Hij zeide, dat het vertrouwen in de eerste plaats hersteld moet worden, wil de economische machine" weer op norma len gang worden gebracht. Om dit te be reiken is internationale samenwerking noodzakelijk. Op de conferentie, dienen haat eii oorlogsgevoelens ter zijde te wor den gesteld. „Ons doel", zoo vervolgde Facta, „is het herstel in Europa van die voorwaarden, welke de volken in staat stellen vreedzaam naast elkander te leven en de verschillende nationale economische, stelsels, welke de oorlog zoo ontredderd heeft, met elkaar tot overeenstemming te brengen. Dezelfde geest van ernst, welke de conferentie van Washington bezield heeft, moet ook op deze conferentie heer- schen. Facta besloot met een beroep op gelijkheid, rechtvaardigheid en eensgezind heid onder de volken, in. overeenstem ming met de plechtige verklaring, welke de Paus zoo pas heeft afgelegd. Onmiddellijk na- zijn openingstoespraak legde Facta de verklaring af, dat, waar de besluiten van Cannes aan alle uitge- noodigde mogendheden zijn meegedeeld, het aanvaarden der uitnoodiging gelijk tond met het aanvaarden van de daarin neergelegde beginselen. Rede van Lloyd George. Daarna sprak Lloyd George de ope ningsrede uit. Lloyd George zeide: „Dit is de grootste bijeenkomst van Europeesehe naties welke ooit op dit vaste land is hijeen- gekomen, gezien haar omvang, het karak ter van haar deelnemer^ en de beteekenis van haar onderwerpen, zullen haar beslui ten verstrekkende gevolgen hebben, het zij ten goede of ten kwade, op het lot niet alleen van Europa, maar van de geheele wereld. Wij komen bijeen op gelijken voet, aangezien wij gelijke voorwaarden heb ben aanvaard. Wij zijn hier niet als gealli- serde of vijandige landen, niet als oorlog voerenden en onzijdigen, wij zijn niet bij een gekomen als monarchisten 'of republi keinen of sovjetislen, wij zijn hier bijeen als de vertegenwoordigers van alle lan den en alle volken van Europa om ge- meen schappelijk de beste middelen te overwegen voor het herstel van den ver nielden bloei van dit Werelddeel, opdat wij elk in ons eigen land en elk' op zijn eigen wijze betere levensvoorwaarden voor ons volk mogen scheppen, dan de wc- reH tot dusver heeft genoten. Doch als wij hijeen komen op voet van gelijkheid, dan moet dat zijn, omdat wij gelijke voorwaarden aanvaard hebben. Deze voorwaarden hebben de uitnoodi- gende landen te Cannes opgesteld, zij gel den voor allen. Het zijn de voorwaarden, welke tot dusver aanvaard zijn door elke beschaafde gemeenschap als grondslag voor internationaal vertrouwen. Zij zijn eerbiedwaardig on zichzelf en ziin de eer ste voorwaarde voor elk verkeer lus- schen landen onderling, zonder dat zij aan de souvereiniteit van eenig land iets afdoen. Wij zelf aanvaarden ze ten volle. Het zijn do eenige voorwaarden, waarop wij kunnen toestemmen in samenwerking met anderen. De eerste dezer voorwaarden is, dat, als een land eontractueele verbintenissen aan gaat jegens een ander land of de onder da-» nen van dal land voor genoten waarden, zulk een verbintenis nimmer kan worden van de hand gewezen dR dat land van re geeringsvorm verandert, zonder dat de ge noten waarde teruggegeven wordt. De tweede is, dat aan geen land veroor loofd Is strijd te voeren tegen de instel lingen van een ander land. De derde is, dat geen land aanvallende maatregelen zal nemen tegen het gebied van oen ander land. De vierde is, dat de orfderdanen van het eene land recht zullen hebben op onpar tijdige rechtspraak voor de rechterlijke lichamen van het andere land. Indien eenig volk deze elementaire voor waarden voor een beschaafden omgang tussehen dé staten van de hand wijst, mag het niet verwachten in den raad der vol ken te worden opgenomen." De Engelsche premier verklaarde ver volgens, dat zij, die de uitnoodiging tot deze bijeenkomst aanvaard hebben, be schouwd mogen worden, als deze voor waarden te hebben aanvaard, welke vast gelegd zijn te Cannes en zijn neergelegd in de uitnoodiging tot deze conferentie. Hoewel de oorlog al meer dan drie jaar geleden geëindigd is, zei Lloyd George voorts, gaat Europa nog steeds gebukt onder den geweldigen last van de schulden en het herstel, waarmee het beladen is. „De polsslag van het han delsleven slaat zwak en onregelmatig. De wettige handel, verkeer en nijverheid zijn overal ontrodderd en in verdrukking. Er heerscht werkloosheid in hot Westen, hongersnood en pest in het Oosten. De volken vau elk rak" en alle standen lij den er onder. Het eerst noodige voor Europa is vrede echte vrede. Zon der het stichten van vrede en goede gezindheid onder de volkon, zullen de aanstaande besprekingen over den geld en wisselkoers, het verkeer en het cre- diet yan geen beteekenis zijn. Hoewel de grootste strijd voor hef oogenblik geëindigd is, houdt de ruziestemming aan, daar er in elk land tal van honden zijn, die meéneri, dat ho3 luider zij blaffen; des te dieper indruk zii zul len maken van hun kracht en vastbe radenheid. Europa wordt verdoofd door dit hondsehe kabaal. „Wij zullen metter daad al bijdragen tot het herstel van Europa, indien wij pp deze conferentie aan dat geruzie een eind kunnen ma ken. Wij zullen slagen niet in een geest van hebzuchtige waakzaamheid of van zelfzuchtige belangen, maar met den gemeenscliappelijken wil om ons best te doen de wereld te herstellen tot haar normale kracht en gezondheid. Dit zul len wij doen als wij het welslagen der conferentie afmeten naar het goeie, dat wij tot stand brengen en niet naar het goede, dat wij voorkomen. Laat ons meer donken aan wat wij verwezenlijken kun nen, dan aan wat wij kunnen voorbe houden. ÜNBT Tot 15 April a.s. ligt de ter inzage in het gebouw Ged. Oude Gracht, hoek Raaks. Dringend verzoeken wij alle Katholieken, (mannen en vrou wen) zich toch vooral te gaan overtuigen of zij hierop voorko men. leder Katholiek van 25 jaar en daarboven, of die vóór 15 Mei a.s. 25 jaar wordt, moet op de lijst voorkomen. Het Bureau van onze R.K. Pol. Prop.-Club is gevestigd in de BAVO, Smedestraat, zaal 5, en geopend Dinsdag, Woens dag en Vrijdags 'savonds v. half acht tot half elf. ta in en wist ook den Franschen gedele geerde van het woord te doen afzien. Daarmede eindigde dit incident. De vergadering, welke te 3 uur begon, eindigde te kwart na 7 uur. Facta werd tot president gekozen. De kleeren maken den man BROEKMANS is de man die de kleeren maakt. Koningsplein Amsterdam Wil hebben allemaal een gemeen schappelijk voorbehoud in de open bare meenmg van ons land. De open bare meening van het eene land is misschien meer samengetrokken op een bepaalden kant van de zaken en die van het andere land op andere vraagstukken. Dat schept ongetwijfeld moeeilijkhcden. Het is niet gemakke lijk deze uiteenloopcnde meeningen tot overeenstemming te brengen, ook al botsen zij niet tegen elkander op,, maar de openbare meening is geen onvermurwbaar iets als de A'pen of Apennijnen. Zij is vatbaar voor lei ding en een beroep op de rede en het geweien en ik vertrouw, dat' zij in elk opzicht voor een groot deel ge volg zal ge-,en aan dat beroep op haar geest en hart door het'gemeen schappelijk staatmansbeleid van Eu- *opa. Jh-n kan haar lesren, dat het' goede \.n een ander and net nood-; testeeren. Rede van Barthou Barthou, de leider van de Fransche af vaardiging, betuigde vervolgens aan de conferentie waaruit een nieuw richt snoer voor de wereld kan voortvloeien de bezonnen stem en den ridderlijken steun van Frankrijk. Hij herinnerde er aan, dat Frankrijk dadelijk met het plan van de conferentie had ingestemd. Ver volgens had het aangedrongen op een uit stel om een betere voorbereiding mogelijk te maken. De wereld is onvruchtbare uit roepen moe, zij eischt een stelselmatig en doeltreffend handelen om eindelijk haar evenwicht terug te krijgen. De Fransche afgevaardigden zijn naar Genua gekomen om te handelen; het zijn medewerkers, die bereid zijn hun deel van het werk en de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid te dragen. Barthou had het verder in zijn toespraak over de moeilijkheden, die den afgevaar digden wachten, maar die hen niet moe ten afschrikken. Frankrijk heeft door zijn eigen inspanning getoond, dal het de nood zakelijkheid begrijpt, en den prijs van zijn daad weet .Het is in iiet minst niet door nationaal egoïsme bezield, en wil geen en kele hegemonie uitoefenen. De oorlog is het te duur te staan gekomen, dat liet de afschuwelijkheden van den oorlog niet zou haten. Het is in zijn geheel vastbesloten tot den vrede, en het zal nimmer de mis dadige begeerte koesteren, de rust der we reld te verstoren. Zijn rechten, die het tot een verschrikkelijken prijs heeft, gekocht, zijn geen hinderpaal bij de huidige poging, en het programma van Cannes heeft die, evenals die van onze bondgenooten, buiten kijf gestéld. Frankrijk zal zich te Genua niet achter een negatieve houding ver schansen. Zijn deskundigen zullen een aan- merkelijken arbeid aanbrengen, en niet één vraagstuk zal ontsnappen aan hun on derzoek en hunne overwegingen. De Fran sche afgevaardigden zullen zeggen, wat zij rechtvaardig, noodig en mogelijk zullen oordeelen. Vrede en arbeid zijn het pro gramma en het wachtwoord van Frank rijk. Na Barthou sprak Hajasji, de voorzitter van de Japansche delegatie, gevolgd door Theunis, de Belgische minister-president, Wirth, de Duitsche rijkskanselier, en ten slotte Tsjitsjerin, het hoofd der Russische afvaardiging. Vooral Theunis werd luide toegejuicht. Een incident. De leider der Russische delegatie hield een uitvoerige rede, waarin hij ontwape ning en gelijk recht van alle staten bij tien wederopbouw eischte. Hij protesteerde te gen de exploitatie van Rusland en stelde de practische medewerking van Rusland bij den wederopbouw van de Europeesehe staathuishouding in het vooruitzicht. Daarmede had eigen-lijk de vergadering gesloten moeten worden. Geheel onver wachts echter volgde aan het slot een de monstratie, die een der vele tegenstellin gen, die op deze conferentie bestaan, Scherp belichtte. Barthou nam het woord om er tegen te protesteeren, dat Tsjitsjerin quaesties aan de orde wilde stellen, die tegen de princi pes van Cannes indruisehten. Te Cannes had men er niets van gezegd, dat, zóoals Tsjitsjerin verklaarde, deze conferentie de eerste van oen reeks zou zijn. Daarin zou FrSnkrifk nooit hebben toegestemd. Indien Tsjisjerin de ontwapeningsquaestie op het tapijt mocht willen brengen, zou de Fran sche delegatie daartegen met klem pro- De vergadering der R.-K. Kiesvereeniging Dinsdagavond vergadert de R. K. Kies vereeniging in het gebouw „Sint Bavo" ter behandeling o.m. van het ontwerp R. K. Staatsprogram en ter bespreking van de agenda voor den algemeenen Bond van Rijkskieskringorganisaties. Met het oog op een ernstige behande ling van deze beide punten publiceeren. wij de voorstellen, welke het bestuur aan de vergadering zal doen. Deze voorstellen zijn in een bestuursvergadering behandeld en na ampele bespreking vastgesteld. Ter bevordering van een vlotter en vlugger be handeling zij aangedrongen op het mede brengen van een ontwerp-R. K. Staatspro gram en van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. Wat betreft het R. K. Staatsprogram stelt het bestuur voor: In de afdeeling Algemeen onder punt 4 welk luidt als volgt: „Bij de uitvoering der arbeidswetgeving rekening houden met den financieelen en economische moge lijkheden „in te lasschen: vóór het woord „rekening" het woord „ook". In afdeeling III. Defensie. Toe te voegen aan punt 1, luidende: „de organisatie van leger en vloot dient beperkt te blijven tot hetgeen noodzakelijk is voor de handha ving der neutraliteit en de verdediging der onafhankelijkheid." Het volgende: „Krachtig moet worden gestreefd naar aanmerkelijke vermindering van uitgaven voor deze doeleinden, mede door de uit breiding van de Vrijwillige Wcerbaarma- king van ons volk." Aldeeling IV. (Financiën). Voorgesteld wordt aan de voorgedragen punten te doen voorafgaan als punt 1 het navolgende: „Het evenwicht van het Staatsbudget moet in de eerste plaats worden hersteld door vermindering van uitgaven." Hoofdstuk VII. Onderwerpen van alge meen Maatschappelijk Belang. Hier Wordt voorgesteld aan punt I toe te voegen: „Bescherming der kunst. Aan punt 6, dat luidt als volgt: „Maat regelen ter voorziening in den woningnood waarbij vooral dient gelet op de behoef ten van groote gezinnen en bevordering yan het streven naar eigen woning," toe te voegen, i,met inachtneming van financieele mo gelijkheden en vooropstelling van het par ticulier initiatief." Afdeeling IX. Middenstand. Aan de voorgedragen punten als punt 5 toe te voegen: „a. Verbod tot oprichting en exploitatie van nieuwe gemeentebedrij ven of subsidieering door de gemeente van bepaalde ondernemingen, tenzij en voor zoover en zoolang de Kroon dit toe staat op gronden, ontleend aan hetgeen 't geineene welzijn der burgers vordert. b. Verbod aan de gemeenten, om aan maatschap der Rechterlijke macht, en an dere daarmede gelijk te stellen functies op voorstel van het Bondsbestuur vooraf aan te wijzen door de algemeene vergadering van den Alg. Bond van Rijkskieskringor ganisaties." Met punt 15 (voorstel-Utrecht) waarbij een motie wordt voorgesteld luidende: „De Bond enz. dringt aan op krachtige, daadwerkelijke vermindering der persoon lijke en financieele militaire lasten, tot nu toe aan het Nederlandsche volk opgelegd: legt hierop bijzonder den nadruk met- be trekking tot de ingediende Vlootwet" kan het bestuur zich vereenigen. Kosten van instandhouding van bijzon' dere lagere scholen. Over elk dienstjaar vergoedt de ge meente (ingevolge art. 101 der Lager On derwijswet 1920) aan de Besturen der bij zondere lagere scholen, welke hebben voldaan aan de in derartikelen 88 t/m 96 der wet vermelde voorwaarden, de „kos ten van instandhouding", met uitzonde ring van de jaarwedden der onderwij zers. Deze vergoeding wordt berekend over het gemiddeld getal leerlingen op 16 Maart, 16 Juni, 16 September en 16 December en bedraagt per leerling het gemiddeld bedrag per leerling van de kosten over hetzelfde dienstjaar der overeenkomstige openbare lagere scholen in de gemeente. Indien de gemeente geen overeenkom stige school in stand houdt, wordt de ver goeding per leerling der zijzondere school bepaald op het gemiddeld bedrag per leerling van de kosten over hetzelfde dienstjaar der overeenkomstige open bare lagere scholen in eene gelijk soortige gemeente. Als gelijksoortige gemeenten worden beschouwd de gemeenten, die gerang schikt zijn in dezelfde klasse van de tabel, behoorende bij de wet op de personeele belasting. Voorts bepaalt de wet, dat als „kosten van instandhouding worden beschouwd de uitgaven, vermeld in art. 55, onder e tot en met h en o, alsmede die, vermeld onder c, voorzooveel betreft het huren en de erfpacht van schoolgebouwen en ter reinen en die van instandhouding daar van. Deze vergoeding, welke wordt bepaald na aftrek der verschuldigde schoolgel den, wordt ingevolge art. 206 voor de eerste maal toegekend over 1922, zoodat na de sluiting van den dienst 1922 (d.i. in Juli 1923), voor het eerst deze bepalingen jn haren vollen omvang toepassing er langen. Worden de bedoelde bijzondere scholen bezocht door kinderen, die niet wonemin de gemeente Haarlem, dan moet de ge meente van vestiging daarvoor eene uit- keering geven aan deze gemeente, bere kend naar het aantal leerlingen. Zooals gezegd, kan de vergoeding over 1922 definitief vastgesteld worden eerst in Juli 1923. Echter bepaalt art. 103, 2e lid, dat de Gemeenteraad ieder jaar,, in afwachting van de eindbeslissing omtrent het bedrag over dat jaar verschuldigd, aan het Be stuur eener school, indien het dit ver zoekt, een voorschot op dat bedrag ver leent, tot ten hoogste tachtig ten honderd van hetgeen terzelfder zake voor de overeenkomstige openbare lagere scholen in de gemeente (of in een gelijksoortige gemeente), is uitgegeven over het laatste dienstjaar, waarover de rekening is ge sloten. In verband met het bovenstaande, stel len B. en W. voor, te besluiten, dat op de vergoedingen in de „k sten van in standhouding", bedoeld in art. 101 der lager onderwijswet 1920, aan de Besturen der daarvoor in aanmerking komende Er wordt geklaagd over de dure electri- citeitsprijzcn van het Provinciaal Electri- dteitsbedrijf. En niet ten onrechte zou men zeggen. Terwijl b.v. voor lichtstroom in Amster dam 27 cent per K.W.U. wordt betaald, in Haarlem 29 cent vraagt het P. E. N. 42 cent Dat is vergelijkenderwijze wat hoog. Wat daarvan de reden kan zijn, kunnen wij allen vermoeden, maar zal de verbrui kers van electrischen stroom wel koud la ten. Indien het P. E. N. al op groote kosten zit en veel verfies heeft geleden in de cri sisjaren, zullen de verbruikers daarom niet met groot genoegen hooge tarieven betalen om het tekort te helpen dekken. Of dit trouwens zoo is. weten we niet, want een commissie uit leden vau de Provinciale Staten is nu al bijna een jaat bezig het bedrijf te onderzoeken en het weer levensvatbaar te maken. En 't kan nog wel eenigen tijd duren, want de bui- - tengewone statenzitbingi, waarin het rap port zal worden behandeld en die dooi den commissaris der koningin in de win- terzitting tegen April in uitzicht werd ge steld, is zelfs nog niet in zicht Intusschen mogen de verbruikers van P. E. N.-stroom vragen dat eens deugdelijk onderzocht wordt of er geen mogelijkheid is van stroomprijsverlaging, in een tijd dat vele levensbehoeften een dalende richting volgen en in sommige steden een stroom- prijs wordt betaald, die liefst 13 en 15 een' per K. W. U. goedkooper is. Barometerstand 752. Vooruit, OPGAVE VAN; rT- Het onovertroffen brood,is Franken's Melkbrood. zakelijk slecht behoeft te zijn voor haar eigen land en dat daarentegen dat. wat alle landen ten goede komt), noodzakelijk voor liaar eigen land ook het beste moet zijn." De Engelsche eerste minister sprak er zijn teleurstelling over uit, dat' de groote AmerikaanoChe republiek niet vertegenwoordigd was. Hij hoopte, dat. zoo goed als een burger van Genua eenmaal Amerika heeft ont dekt, Genua de menschheid nog eens den onsterfelijken dienst zal bewijzen om Europa opnieuw aan Amerika te ontdekken. Ten slotte zinspeelde Lloyd George er op, dat vrijwel de bladen van de geheele wereld op de confe rentie vertegenwoordigd zijn. Dit toont de zorg aan van de wereld voor den uitslag der conferentie. „Indien wij falen, zal er oen gevoel van wanhoop i ontslaan, dat de geheele wereld teis teren zalslagen wij, dan zal een straal van hoop het duister doorboren, dat ■op den geest van de menschheiid drukt." Hierop antwoordde Tsijtsjerin, dat tot de ontwapening te Washington reeds principieel was besloten. Lloyd George probeerde als bemidde laar op te treden. Hij wees er op, dat hel pr^ram der conferentie doet denken aan een zwaar geladen schip, dat niet verder mag worden belast. Van groote beteekenis was ook de verklaring van den Engel- eventueel door haar geëxploiteerde bedrij- 'en voordeeliger voorwaarden te bieden, dan door haar aan gelijksoortige particu liere ondernemingen worden verleend." Afdeeling X. Arbeid. Aan punt 10, luidende als volgt: „Codificatie en reorganisatie der arbei ders verzekeringswetten met toepassing van het beginsel dat, waar mogelijk de uitvoe- rng onder controle der Overheid wordt in handen gelegd der georganiseerde be drijven," toe te voegen: Spoedeischende voorziening opdat de kosten der huidige ambtelijke uitvoering van de sociale verzekering belangrijk wor- Hcerensingel 75 den beperkt." J Spaarne 91 bijzondere lagere scholen over 1922 wor den toegekend de voorschotten hieronder vermeld, t.w.: Aan het Bestuur der bijzondere lagere school aan de(n): Bakenessergracht 81 8630 Antoniestraat 12a 6310 Jansstraat 83 4080 Velserstraat 53 4470 Jacobijnestraat 15/17 2860 Linschotenstraat 23 5720 Nieuwe Gracht 16 6350 Westergracht 1 4820 Zijlsingel 2 5220 Jacobijnestraat 28 7310 Klarenbeekstraat 62 5220 4950 7870 Tot zoover voor wat betreft het R. K. Staatsprogram. Daarna zal worden behandeld de be schrijvingsbrief voor de algemeene verga- gadering van den Bond, welke vergade ring zal worden gehouden op 13 Mei 1922. sclien premier, dat, als de conferentie in Hieromtrent zijn ook eenige bestuurs- haar vérloop niet een atmosfeer schiep, die de oplossing van de ontwapenings kwestie met zich zou brengen, zij als mis lukt moest worden beschouwd, maar op het oogenblik was het nog te vroeg voor desbetreffende onderhandelingen. Men moest elkaar eerst in gemeenschap pelijke samenwerking beter leeren ken nen, vóór men aan de oplossing van een zoo moeilijke kwestie kon beginnen. Tsjitserin wilde op de rede van Lloyd voorstellen: Ten opzichte van punt 6 (Bondsbestuur te machtigen tot het onderling verbinden der lijsten) bestaat geen bezwaar bij het bestuur. Tegen de voorstellen van verschillende Rijkskieskringorganisaties, gedaan en ver meld onder punten, 7, 8, 9, 11, 12, 13. 14 bestaan wel bezwaren. Wat punt 10 be treft n.l. het voorstel Rijkskieskring Haar lem luidende: „het Kamerlidmaatschap George nogmaas antwoorden, maar Fac- i.wordt onvereenigbaar geacht met het bur- ta wist hem (e bewegen van het woord af te zien. Ook Barthou wilde nog iets in hel mid den brengen, maar andermaal greep Fac- gemeesterschap en hel wethouderssehap in gemeenten boven 50.000 zielen. „Wordt voorgesteld toe te voegen „met het lid maatschap van Gedep. Staten, met het lid- Groot Heiligland 104470 Ripperda straat 13a 4400 en W. stellen voor, de voorschotten in 4 termijnen beschikbaar te stellen. Ten slotte stellen zij voor, de beslis sing op de verzoeken van de Besturen der bijzondere scholen aan de{n) Kleine Houtweg 22, Koningstraat 20, Ged. Oude Gracht 120, Dreef 20 en Nassauplein 2 aan te houden, omdat het voorschot dezer scholen moet berekend worden naar het bedrag, dat in „gelijksoortige" gemeen ten over dat jaar per leerling voor dit onderwijs aan „kosten van instandhou ding" is uitgegeven en de antwoorden op de aanvragen hieromtrent tot een 4-tal „gelijksoortige" gemeenten gericht, nog niet zijn ingekomen. Ondertrouwd: 8 April, O. Gütermann en S. P, A. Schreuders. Geboren: 5 April, d. v. E. v. Rooijen- Roos. - z. van K. Vellinga-Kloezeman. 6 April, z. van W. Horn-Houtsma, z. van G. S. M. Neuteboom-Rozendaal. 7 April, z. van G. J. Jonkman-Keiser. z. van A. H, de Vink-Vermeer. - z. van „W. Zwiers-Klaver. z. van M. M. J. Roest-v. Hamelsveld. 8 April, d. van D. Vos-v. Zoelen. z. van A. J. Fibbe- Kerkhof. 9 April, d. van A. M. v, Straaten-Hendriks. d. van C. C. M. Dekker-Pielaged. van J. H. de Graaff- v. d. Meij. 10 April, d. vaan M. E. Smit-v. d. Steijlen. 7 April, z. van F. M. A. Baas-Jager. Overledén: 7 April, J. L. Keizer, 58 j„ Raamsteeg. 8 April, C. J. Ys.ke-v. Wins- heijm, 94 j., Jordensstraat. G., 12 j., d. v. A. Bleeker, Hazepaterslaan. J. L., 9 mnd., d. v. J, Groen, Kamperlaan. 9 April, H. M. v. Halen-Gieliam, 19 j.t O invalspoort. C., 10 mnd., z. v. H. v. Baar, Kamperlaan. Uitspraken. Een juflrouw, die te Schoten met kaax auto een 82-jarigen man aangereden had tengevolge waarvan deze bijna onmiddel lijk overleed, werd heien tot 4 weken gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was 6 weken. De fabrikant K. H., wonende te Heemstede, die met zijn auto te Haar- lemmerliede een veldwachter aangeretei had, waardoor déze letsel bekwam, werd tot 10 dagen hechtenis veroordeeld. De eisch was 3 weken. D. J. H. M., die nabij Wijk-aan-Zee -en Duin als chauffeur van een vrachtwa gen een man had aangereden, waardoor deze zwaar lichamelijk letsel bekwam, werd tot 1 maand voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld met een proeftijd van f jaar. De eisch was 1 maand. R.-K. Grafische Bond. \V oensdag 12 April houdt genoemde vereeniging eene bijzondere bijeen komst in „Si. Bavo", waar door den heer Gömhault eene belangrijke le zing zal worden gehouden over „Kleur en Schaal", met demonstratieve uit leggingen. Voor deze lezing zijn uitgenoodigd de Leerling-Commissie met hare leer aren en leerlingen, en de Zetters-, Drukkers- cn Boekbinders-Studieclubs te Haarlem. De Bloemenvelden. Men schrijft ons uit de bollenstreek: Langzamerhandontwikkelen zich da bloembollen en als het weder medewerkt kan met de Paschen onze bollenstreek reeds een fraaie kleurenpracht vertoonen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1