Voor de a.s. Paschsn extra aanbieding Indrukken van den dag. SCHOENMAGAZIJN DAMIAATJES FEUILLETON ZIJN SLACHTOFFER, WOENSDAG 12 AFRIL 1922 45ste JAARGANG No. 14115 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf O 25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57'/, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLA'O Dit nummer bestaat uit 2 bladen 281. OVERLEG OF WETTE LIJKE REGELING? Het vraagstuk, hetwelk heel onze sa menleving thans bezighoudt, wordt daar door de volksvertegenwoordigers bepraat an bekeken. En nu is de een vroeger, de ander la- :er en sommigen nog in het geheel niet lot de conclusie gekomen, dat wij het in ons land met een straffe handhaving van een 45-urige arbeidsweek niet langer kunnen redden. ui STADSNIEUWS, AGENDA De heer Robbers dankt voor de vriendelijke woorden van den voor zitter. Hij hoopt weer spoedig in de gelegenheid te zijn zijn werk voor de R. K. K. te doen. Er is be veel werk voor eenige leden Hij doet een be roep op allen, oru aan een schitte renden uitslag der verkiezingen mede te werken. Dat zal spreker het schaden licht doen vallen, want hij blijft in zijn hart propagandist. Met de beste wenschen en onder lang durig applaus eindigde spr. zijn toe spraak. L. PAANAKKER uitsluitend 46 Gr. Houtstr. 46 Ie klas Schoenwerk. Extra lage prijzen, ir ZIET ETALAGES. Koopt liefs! 's morgens. Hierna werd begonnen aan de be handeling van het program. Een uitvoerige discussie ontspon zich hierbij, die wij, met het oog op de plaatsruimte, niet op den voeti kun nen weergeven. Eenige malen werd de opmerking gemaakt, dat de actie-Cranenburgh in verschillende punten zichtbaar is. Op gekomen werd tegen de uitdrukking dat de wetgeving in de afgeloppen periode te eenzijdig zou zijn geweesiL Geklaagd werd, dat met verschillen de voorstellen van Haarlem geen reke ning is gehouden. Uitvoerig werd door den voorzitter verdedigd, dat in het Staatsprogram gezegd wordt dat met financieel© en economische mogelijk heden worde rekening gehouden. Voorstellen tot wijziging in het ho.ofri st uk „Algemeen" werden niet gedaan. Aangenomen werden de hieronder te noemen bestuursvoorstellen. Bij het Hoofdstuk „Defensie" uitte een der aanwezigen den wensch van onzen afgevaardigde te hooren, hoe hij denkt over de aanhangige Vlootwet, waarhij zoozeer de zuinigheid kan worden betracht Ons land kan die. lasten niet dragen. Deze spreker betreurde het. dat de heer Bomans niet; aan wezig was. De VOORZITTER zeide, dat de heer Bomans verhinderd is aanwezig tc zijai met het oog op een spreek beurt in een andere gemeente te vervullen» De spreker bleef het betreu rent dat de heer Bomans afwezig is op deze belangrijke vergadering, waar tegen de voorzitter opmerkt dat de heer Bomans gelegenheid zal hebben zich nog uit te spreken, zoowel in de Kamercentrale als op de algemeene B onds vergadering. De vergadering was het algemeen eens inet de opvatting dat hij de De fensie met de financieele mogelijk heden van ons land dient rekening te worden gehouden. Bij de afdeeling Middenstand be treurde het de heer Van Laemt. dat; de Middenstand zoo stiefmoederlijk was behandeld in de Kamer en in dit program. We krijgen hier vier punten, waarvan twee reeds zijn in gevoerd geworden/Tevergeefs is reeds dikwijls gevraagd naar een wet op de wettelijke winkelsluiting, een wet op oneerlijke concurrentie, enz. Spreker dient daarom een drietal punten in om aan het Program toe te voegen in het belang van den Middenstand. Men dient door onze R.K. Partij de- belangen te doen behartigen van alle standen. De heer v. Laemt stelde voor aan het Program toe te voegen: a. Wettelijke regeling der huisindu strie, in dier voege, dat de kleine on- Moe lelijke keuze J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. Christine had den uitroep gehoord en gezien, hoe hij zijn karwats drei gend tegen haar ophief. Met een kreet viel zij neer, en de portier, die juist het hek weder wilde sluiten, snelde toe, nam haar op en vroeg„Me vrouw, mevrouw, wat scheelt u Zijt ge gewond Het paard heeft u toch niet geraakt, naar ik hoop." Hij had de geheimzinnige bezoek ster van den vorigen avond herkend En mompelde„Dat is eent zonder linge geschiedenis Wat zou er met die vrouw aan de hand zijn Eenige voorbijgangers kwamen aan- gcloopen en vroegen wat er gebeurd was, zoodat Christine spoedig om- lingd was door een kring nieuwsgie rigen. De portier haastte zich zijne 'ueening over 't geval te uiten. Die Vrouw was verschrikt van 't steige- Uft<Lrofd, Zij had een kreet geslaakt; en was buiten kennis geraakt, van angst zeker. „Juist, 't zal van den schrik ge weest zijn," ze dn sommigen. „Of van armoede en honger," meen den anderen. Maar Christine was niet slecht ge kleed en zag er volstrekt niet arm of ellendig uit, dus verwierp men die laatste veronderstelling. Neen, het was enkel uit angst geweest. Zij opende de oogen en keek ver schrikt rond naar al die vreemde ge zichten. Zij trachte iets te vinden, wat zij echter niet meer zag, herkende het huis, de poort, herinnerde zich alles en met eene smartelijke beweging riep zij uit„Mijn God, mijn God Toen opstaande, ging zij zoo snel zij kon, heen, tot groote verbazing der omstanders." „Het is eene krankzinnige," zeide een van hen. „Dat kan wei," stemden de anderen toe, en de menigte '/big uiteen. De markies h^d den jongen graaf „Wat spoedig ingehaald en vroeg was dat „Niets, vader, eene vrouw deed mijn paard schrikken, waardoor het steigerde. Ge weet, dat het niet veel verdragen kan." „Het spijt me," zei de markies, „dat ge zoo'n wild en vurig beest ge kocht hebt. Ik Vrees, dat u nog eens een ongeluk overkomt." „Wees maar niet bang, vader. Ge weet, ik ben een goed ruiter." Zij stapten nu langzaam naast el kander voort, zonder een woord te spreken. Eenige minuten later verliet Mark zijn vader om op eigen hand te rijden, hem vragende zich niet te ver te wa gen, om dan samen huiswaarts te keeren, hetgeen de markies hem be loofde. De markies was, zooals wij gezegd hebben, niet erg veranderd in de twin tig jaren, gedurende welke wij hem uit het oog verloren. Toen was hij peper- en zoutkleurig, nu geheel grijs. Hij was zoo mager, dat hij veel overeenkomst had met een geraamte, maar hij hield zich nog flink rechtop en had nog dezelfde trotsche houding en koele uitdrukking in de oogen. In ander opzicht was er echter eene groote verandering over hein gekomen. Niettegenstaande de schijnbare on verschilligheid, waarmede hij het ver haal van den moord op dokter Bernau en zijne huishoudster gepleegd, aan hoorde, toen Lantin hem alles ver telde, was hij er hevig door aangegre pen en hij had zich afgevraagd, hoe hij tot een dergelijke misdaad geko men was. Zijne medeplichtigheid aan een mis daad, volvoerd door ellendige huur lingen, vervulde zijn hart met afschuw. Hij had Lantin betaald en hem de som ter hand gesteld, welke den moor denaars beloofd was, maar daarna was hij ook zoo spoedig mogelijk met Mark naar Engeland scheep gegaan om niemand of niets weer te zien, wat hem aan het bedrevene herinnerde. Van daar vertrok hij naar België, bereisde Duitschland, Rusland, be zocht Constantinopel, bleef eenrgen tijd in Amerika entrachtte te vercreten wat hij achterliet, beproefde de litteekenen uit te wisschen, die nog altijd in zijn hart met bloed geschreven waren, de gedachten te verbannen, die hem pijnigden en spraken van zijn wilden hartstocht, welke de oorzaak van zijn zedelijken ondergang geweest was. Mark was steeds bij hem en. lang zamerhand begon hij voor zijn jeug digen metgezel een vriendschap te gevoelen, waarover hij zich zelf ver baasde. Nauwelijks dacht hij er aan, dat hij 't kind was van een door hem zoo gehate eerste echtgenoote. Het kind, dat in den markies wer kelijk zijn vader zag, droeg hem eene bijna roerende genegenheid toe. Niets was dan ook te goed voor Mark. Hij gaf hem alles, wat hij maar verlangde en bedierf hem op alle mogelijke ma nieren. Somtijds scheen het den schul digen man, of het verleden een pijn lijke hersenschim was en hij zag het nog slechts in vagp trekken voor zich, doch een gevoel, dat hem altijd^met dezelfde kracht bezielde, zeide Hem, dat de werkelijkheid in al hare koel heid voor hem stond. De haat dien hij Christine toedroeg,- was eer heviger dan minder geworden.- Hij weet aan die vrouw zijn verwoest leven, zijne nachten in de heftigste onrust doorge bracht, de folterende droomen, die hem kwelden en hij vervloekte haar, omdat zij hem naar zijne meening de rust zijner ziel ontroofd had. Nooit kon hij hij haar vergiffenis schenken. Door Lantin hoorde hij af en toe welke pijnigingen men haar liet on dergaan, en hij genoot in de gedacht» aan" hare smart. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Met meer dan gewone belangstelling ral men het voorloopig verslag der Twee de Kamer van het onlangs ingediend wetsontwerp tot wijziging van de Arbeids wet hebben ingezien. 't Is een bonte mengeling van meenin gen, waarin de uitersten gelukkig niet bet hoogste woord voeren. Immers, er was maar één lid, dat de meening dorst te uiten: schaf de geheele arbeidswet af, omdat zij hinderlijk is voor de bedrijven en kostbaar in haar uitvoering, terwijl ook een minderheid vormen de woordvoer ders, die beweren, dat de arbeiders in een socialistische maatschappij 12 of 16 aur willen werken, maar dat zij nu zoo veel mogelijk iedere concessie aan ,,de hcerschende klasse" zullen weigeren. Gelukkig, dat beiderlei opvattingen in ons land op geen voldoenden steun kun nen rekenen, om tot practisch resultaat te voeren: noch de oud-liberalen, welke aan de overheid iedere inmenging in het maat schappelijk leven ontzeggen, noch de so cialisten, die de oplossing van economi sche conflicten niet anders mogelijk wa nen dan door het uitvechten van den klas sestrijd. De overgroote meerderheid der mee ningen beweegt zich tusschen deze twee uitersten en daarmee weerspiegelt de volksvertegenwoordiging tenminste nog wat er werkelijk in het volk leeft. Natuurlijk ziet Minister Aalberse orm van verontwaardiging tegen zieh losbreken van degenen, die -hij een half jaar geleden bij gelegenheid van de in terpellatie-Drion zoo scherp heeft neer gezet in de Tweede Kamer. De Minister is toen als overwinnaar uit het debat ge treden, doordat hij degenen, die in 1918 om een wettelijke regeling van den ar beidsdag riepen, bij de gelegenheid der interpellatie in tegenspraak stelde met hun eigen woorden. Is bet te verwonderen, dat de heeren Drion en Dresselhuys thans met leedvermaak den Minister vragen: en gij zelf, hoe zijt gij in een half jaar tijds omgezwaaidl Die politieke ruzies doen aan de zaak zelf echter weinig af; zij bewijzen slechts, wat Minister Aalberse bij de behandeling der wet in 1919 zelf zeide: in zekeren zin doen wij een sprong in het duister. De groote meerderheid is het daarmee wel eens: men ziet dagelijks, dat Neder land alleen geen 45-urigen arbeidsdag kan handhaven, waar geen land ter wereld verder is gegaan dan de conventie van Washington, welke 48 uren voorschreef. Nu is er door degenen, die niet op dema gogische maar op zakelijke gronden met den Minister van meening verschillen een bezwaar naar voren gebracht, waarover valt te praten. Tot de liberale agitators kan men zeggen: reeds meer dan een half jaar geleden dus vóór uw interpel latie had de Minister een wijziging der Arbeidswet bij den Hoogen Raad van Ar beid aanhangig gemaakt. Daarin werd de mogelijkheid reeds geschapen, om tot een werkweek van 48 uur met een maximum van 2500 uren per jaar te komen. De kleeren maken den man sbezessbe SST BROEKMANS is de man die de kleeren maakt. Koningsplein -- Amsterdam Pand 7. Herijk van maten en gewichten van 9—12 uur voor Ged. Raamgracht, Ged. Voldersgracht, Jacobstraat en So- phiastraat, van 14 uur voor Korte en Lange Boogaardstraat en Korte en Lan ge Annastraat. 't Is echter niet te ontkennen, dat de genen en daartoe behoort ook de Ka tholieke en Christelijke vakbeweging R.-K. KjGSYCreSJligilig. die met die regeling indertijd hun in- De R.K. Kiesvereeniging Haarlem ver stemming betoonden, toenmaals den na- gaderde Dinsdagavond ter behandeling druk legden op het feit, dat de verlenging van het concept R.K. Staatsprogram en van de arbeidsweek afhankelijk werd ge- den beschrijvingsbrief van de algemeene 1 vergadering van den Bond van R.K. Kies- maakt van het overleg tusschen werkge- vereenigingen w s de uitgebreidheid vers en werknemers, terwijl thans over der agenda kon ,Jles niet worden afge_ heel de linie een verlenging van de 45- handeld. urige werkweek tot een 48-urige wordt De vergadering was goed bezocht, doch voorgesteld. Wij begrijpen, dat iaatstbe- het getal aanwezigen had o.i. met het oog doelden zeggen: laat ook nu de verlen- op de belangrijke agenda grooter kunnen ging nog aan het onderling overleg over. ZIJn' tv, i-'i l i De heer A. B. Michielsen, voorzitter Dit immers lijkt vooral m onzen tijd, der vereemging, opende de vergadering op die zoekende is naar een sociale synthese, 1 de gebruikelijke wijze en sprak een woord de aangewezen weg. En wij begrijpen de yan welkolt,( waarbij hij leedwezen uit- ontevredenheid ook der christelijke ar- sprak dat de Vergadering niet drukker beiders nu zij hun voorvechter, minister bezocht was. Het geldt een belangrijk on- Aalberse, over stag zien gaan. der werp: de vaststelling van het R.K. Zij zullen echter bedenken, dat de Mi- Staatsprogram. nister van Arbeid niet dan noodgedwon- Eenige bedankjes zijn ingekomen als lid gen een stap terug doet. En inderdaad, de <ler kiesvereeniging. nood dwingt! De voorziUcr dron« aan flcd ,te °^- T - - tuigen dat alle kiezers op de kiezerslijst In plaats dat ons land, waar het goud voorkomen. De kiezerslijst ligt ter inzage lag opgehoopt, en dat zoo gelukkig was tot ]5 April aan het Bevolkingsbureau ongeschonden uit den wereldbrand te ko- Raaks. men, een voorsprong heeft op de oude Medegedeeld werd dat nog verschillen- oorlog voeren de landen, gaat onze handel de sprekers zullen worden uitgènoodigd en industrie hoe langer hoe meer achter- ee« spreekbeurt te vervullen, met het oog waarts; niet alleen, niet hoofdzakelijk °P de verkiezingen. door den verkorten arbeidsdag, maar toch VOORZITTER deelde nog mede ook daardoor. dat hem cen treurige plicht rest, n.l. af- c- ii scheid te nemen van den secretaris, den En nu dienen alle middelen, welke tot j- r ,l°' heer W. Robbers, die zijn functie heeft verbetering van de heerschende malaise neergelegd. Het zal allen, meent spr., hard kunnen bijdragen, zoo spoedig mogelijk te vallen, dezen ijverigen secretaris te moe- worden aangewend. ten missen. De lieer Robbers heeft zoo- Alle middelen en snel! vele jaren, met onverdroten ijver en groo- En nu zal vermoedelijk ook de Minis- te bekwaamheid zijn taak vervuld en op te vreezen, dat een invoering van de een wiJze- die hem aller sympathie heeft 48-urige arbeidsweek door onderling verworven. De heer Robbers heeft een hartroerend schrijven gericht, waarin uit overleg in theorie wel beter is, maar e,ken regel bi;jkt hoe zwaar he{ hem practisch te lang zou duren dan dat het valt te moeten scheiden. Wederzijds is middel nog afdoende baten zou. Vandaar het afscheid, zegt spr., even moeilijk. Dub de voorgestelde wetswijziging. bel zwaar en verdrietig is dit afscheid. En wat is er tegen om nu tijdelijk een wijl de oorzaak ligt in ongesteldheid, stap terug te gaan en straks, wanneer de sPr- zegt toe God te bidden dat de heer tijden weer beter zijn, opnieuw een mini- Bobbers spoedig moge herstellen en we ;r mum werktijd van 45 uren te stellen met de OU('e za' zÜn geluk van zich gélegenheid tot afwijking bij onderling Zij" ge"a' Spr, «nicht hem een spoedig wederzien aan de bestuurstafel toe. (Le- overleg? Mogelijk groeit intusschen de idee der publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie zóózeer, dat alle overheidsbemoei- vendig applaus) Goedgekeurd werd dat het secretariaat zal worden waargenomen door een tijde- ing kan worden afgeschaft en de geheele lijke kracht om dan in de volgende ver regeling aan de organisaties van werk gevers en werknemers kan worden over gelaten. Een wijziging der Arbeidswet immers wil niet zeggen, dat men aan de nieuwe bepalingen jaren lang vast zit! gadering definitief in de vacature te voor zien. Daarna werden de notulen voorgelezen door den heer Van Seggelen. Met een woord van dank voor de keurige samen- woord van dank aan den w.n. secretaris werden deze goedgekeurd. De VOORZITTER houdt dan een in leiding tot de behandeling van het con- 13 APRIL ceP'*Slaatsprogram. Hij wij'st op de be- Werkplaatsperso- langrijke verkiezingen, na elke vierjarige Sociëteit „St. Bavo.' neel Spoor- en Tram 8 iiur Ko- periode, maar vooral nu, na een regee- nijnenfokkersvereeniging 8 uur. ringsperiode van een Rechts*che regee- Groote Kerk Orgelbespeling van 23 ring. De verkiezingen vallen ook samen uur door den heer George Robert. Risschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uilgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en ran 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. St. Elisabeth's Vereeniging. Jansstraat 49. Van 12 uur aanvraag om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. K. Huishoudschool Kleine Houtweg 14. Spreekuur Maandag van 2—4. Donderdag van 1012 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg t3. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. met een lijd van malaise. Hieruit blijkt, dat wij een zware taak hebben te ver vullen. Iedere partij zou, na een derge lijke periode, een moeilijke taak hebben. We mogen er trotsch op gaan, dat onze maiinen die de hitte van den strijd droe gen, zoo ongehavend uit den strijd zijn te voorschijn gekomen. Er is verschil van meening over veel punten, maar. allen zijn het er over eens dat de regeeringsmannen regeerkracht hebben getoond, mannen van beginsel waren, in een wereldgeschiedenis- periode van ongekende grootte. De R.K- partij heeft nu niet alleen te strijden met tegenstanders van buiten, maar ook met personen, die wij gewoon waren vroeger tot onzen eigen kring te rekenen. Gij weet, aldus spr., waarop ik hier het oog heb! Op de Cranenburghers! De mannen, die ik nog voor éénmaal zoo noemen wil, maar die ik voortaan niet meer aldus zal aanspreken, om aan een geacht stadgenoot geen beleediging toe te voegen. De Cranenburghers zijn geen Cranen burghers meer; hun is het rehht ontzegd om dien titel te voeren. Zij hebben zich nu gedoopt met den weidschen naam van Nieuwe Katholieke Partij. Het is u wellicht bekend, dat gisteren avond in de Kiesvereeniging in den Haag een warm debat is gevoerd in verband met. de beweging der Nieuwe Katholieke Partij. Ik betreur dat, zonder daarvan nochtans iemand een verwijt te maken. Het zal wel niet anders gekund hebben. Dergelijke voorbeelden werken meerma len aanstekelijk, maar toch zou ik u met aandrang willen verzoeken, om in dit geval het Hnagschc voorbeeld niet te vol gen. Ik zou u allen ernstig in overweging willen geven om te voldoen aan de wijze vermaning, die de heer v. Castricum vroe ger reeds gaf en welke de redactie van de Nieuwe Ilaarlemsche. Courant dezer dagen gaf, om namelijk de beweging der Nieuw Katholieke Partij geheel te negee- ren, om haar niet meer eer te bewijzen dan haar toekomt. Wij kunnen dat temeer dóen, omdat de voormannen dier beweging in deze stad behoorden tot de bezadigde elementen, tot de z.g. eenheids-fronters, die wel wij ziging wilden in de richting der Katho lieke politiek, maar aan wie de eenheid boven alles lief was; omdat onze Haar- lemsche voorstanders mannen waren, die begrepen dat in de Katholieke partij, ook in de toekomst, de geestelijke belangen boven de stoffelijke dienden uit te gaan. Dat maakt het voor ons buitengewoon gemakkelijk om te zwijgen. Wij kunnen dat ook gemakkelijker doen omdat wij nog zoo kort geleden in deze zelfde vergadering met kracht den staf over deze beweging gebroken hebben, om dat we onze onverholen afkeuring toen niet verzwegen hebben. Toen had spreken reden van bestaan, wij stonden toen nog voor een belangrijke beslissing, hét ging er toen over een ern stige waarschuwing te doen liooren, ten einde verstandige mannen, goede Ka tholieken, van een onvoorzichtigen stap te weerhouden. Thans zijn de omstandigheden geheel anders, thans is de beslissing gevallen, d% malcontenten, de tweedracht-zaaiers, heb ben zich afgescheiden. De teerling is ge worpen, het tafellaken is tusschen hen cn ons naar het schijnt voor de naaste toekomst doorgesneden. Geve God, dat beide deelen van het kostbaar damast we der spoedig tot een geheel in elkander geweven mogen worden. Ons verder met hen te bemoeien heeft geen zin; het kan alleen bevorderlijk zijn om hen meer re- hef, meer beteekenis, meer aanzien te ver schaffen. Het eenige wat ons te doen slaaf •s, om in de komende tijden als één man °P de bres te staan voor de Katholieke Partij, voor de Katholieke Partij zonder voorzetsel. Zij heet niet de oude, zij heet niet de democratische, óók niet de con servatieve,maar de ééne, algemeene, uni verseele Katholieke Partij. De partij met het roemrijk verleden. Zij' is niet de partij der arbeiders, ook met der werkgevers of der - middenstan ders, maar zij is de partij voor allen. Zii 1S de..Par'Ü> "ie op stoffelijk gebied de moeilijkheden van den fijd wil zienr met volle erkenning van ieders rechten, zij is ook de partij die het geestelijke bovenal O O stelt. Voor hen die in de afgeloopen weken den strijd tegen de scheuring hebben ge voerd, is er één groote voldoening weg gelegd. De goede, de ernstige, de supe rieure karakters in de beweging hebben zich niet door den hevigen stroom laten meesleuren, maar hebben krachtig stand gehouden .Zij zijn aan de Katholieke Staatspartij verbonden gebleven. Zij zijn hier vertegenwoordigd en zij zullen in de toekomst weer op onze vergaderingen komen en wij geven hun de verzekering dat zij hier weer welkom zullen zijn, ge lijk zij dat immer waren. Met de beste wenschen voor de toekom stige gebeurtenissen eindigde spr. zijn in leiding. 66*4AAAAAAAAA6A6AA« Met Paschen en April nadert ook weer de tijd dat een deel onzer jeugd de school gaat verlaten en de stappen zetten- gaat op de eerste sporten van de maatschappe lijke ladder. Velen zoeken een baas uit en gaan, na die te hebben gevonden straks den winkel binnen; andeten bestijgen het ijze ren ros en dienen de menschheid als loop jongen; schorten worden gestreken en velen onzer meisjes zullen haar talenten als daghit gaan vertoonen, of zij doen haar intrede in een atelier of worden plakster of inpakster in fabriek en werkplaatsen. Voorlichting bij zulk een beroepskeuze is er in den regel maar weinig. De omstan digheden en zeer dikwijls het aantal kwar tjes zijn beslissend voor het eerste vak van den jonge man en het jonge meisje. En toch is-deze eerste stap niet zelden be slissend voor. het geheele leven van de be trokkenen, beslissend voor hun1 gezond heid naar lichaam en naar ziel. Daaro-m verdient het aanbeveling dat bij die beroepskeuze ook eens de hulp en het oordeel van bevoegden, bij voorkeur van een geneesheer en den onderwijzer, wordt ingeroepen, maar ook dienen de ouders goed te onderzoeken of de omgeving en het vak niet moordend is voor de jonge kinderziel hunner misschien met zooveel toewijding en zorg voor hun zieleheil groot gebrachte kinderen. Barometerstand 754. Neiging: Voorui' OPGAVE VAN: Medegedeeld door 't Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 April. Hoogste barometerstand 764.3 m.M. te Memel; laagste barometerstand 746.9 m.M. Valentia. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 April: Zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen, zwaar bewolkt of betrokken, met tijdelijke opkla ringen. Later waarschijnlijk enkele regen buien; zelfde temperatuur. dernemer, daardoor zoo weinig mogelijk worde geschaad. b. Wettelijke maatregelen ter bestrij ding der concurrentie, welke loonarbei ders hun patroons aan toen buiten den wettelijk f i ooorloofden arbeidstijd. VI. Wettelijke regeling der Winkel sluiting, d.o. ook begrepen de Zondags- sluiting. De VOORZITTER erkent, namens hef bestuur, dat de Middenstand er wel wat bekaaid afkomt in dit program, hoewel de heer v. Liemt de beteeke nis der voorgestelde punten wel wat erg kleurig aftakelt. i*a uitvoerige discussie werd besloten deze punten ter toevoeging aan het Program naar Utrecht op te zeulen Een voorstel van den heer Keesen werd nog hieraan toegevoegd, dat in hield, bij' het doen van bestellingen door het Rijk zooveel mogelijk de bin- nenlandsche nijverheid te steunen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1