BUITENLAND. ELCK WAT WILS. Tweed© Blad - 12 Apri! 1S22 Brieven uit Weenen. DE GELDKWESTIE. WEENEN, 3 April 1922. Hoe men in Weenen leeft in de hui dige dagen, is zeker en gewis alleen maar interessant voor deguen, die zelf niet in Weenen wonen, en voor mij is het naturlijk ook weer moeilijk om mij thuis te gevoelen in de toestanden van andere steden. Moet ik uit eigen erva ring spreken, dan kan ik zeker gerust zeggen, dat Weenen een der dierbaar ste plaatsen van Oostenrijk is, en ik kan er gerust aan toevoegen, dat de meeste buitenlanders van dezelfde opinie zullen zijn indien zy een bezoek aan Weenen brengen, waaraan ik dan nog direct wil toevoegen, dat men als buitenlander met hooge valuta hier in Weenen werkelijk een glanzend en vor stelijk leven kan leiden. Want nog al tijd is het waar: „Zijt ge in Weenen geweest, dan weet ge wat te vertel len." ïn vroegere „Alt Wiener" tijden, dan aam men een beetje klein geld in zijn zak en men kwam wel rond. Laten we ons nu echter eens voorstellen, dat iemand op reis gaat en hij steekt de kapitale som van een millioen Kronen in zijn portefeuille. Wil hij met zijn mil linen naar de hoofdstad van Hongarije In edapest, reizen, dan krijgt hij er daar nog slechts het tiende deel voor of 100.000 Kronen; gaat hij naar de hoofdstad van Tsjecho-Slowakije, nl. Praag, dan is de Weensche rnillionair reed; afgedaald tot de gelukkige be zitter van 0000 Kr. en zou hij naar Zuid Tirol gaan, dan zou hij slechts 2850 Lire op zak hebben. Zoo ziet men enkel en alleen reeds uit dit beeld van vergelijking met vroegere Oostenrijksch-Hongaarsche staten, dat het oude Oostenrijk er wer kelijk het erbarmelijkst aan toe is. Zou hij echter naar het Buitenland willen, dan zou hij te Amsterdam slechts ea. 400 grilden ontvangen en mocht hij den Atlantischen Oceaan willen oversteken, dan kreeg hij slechts 143 Dollars uitbetaald indien hij nog maar zoo ver kon komen, het geen niet gaat omreden de reis naar Amerika meer dan een millioen Kro nen kost. Een Oostenrijksch rnillionair kar-, zich dus niet de weelde veroorlo ven van een overtocht naar Amerika, zelfs niet tusschendeks want zou men nog met eenig convenient reizen, dan komt de overtocht duurder. Zou hij te konden komen dan zag hij zijn kapi taal daar gereduceerd tot een armzali ge 35 pond. En toch moet ik zeggen, dat toen ik laatst op een zakenreis in Zwitser land was, ik daar goedkooper uit was dan in Weenen. Het kostte me daar 6 francs per dag, hetgeen gelijk staat met 9000 Kronen. Het grootste onge luk is. dat de Oostenrijksche totaal zijn waarde verloren heeft, ondanks tiog eventueele noteeringen. Toch wordt er hier in Weenen nog wel verdiend. Er zijn branches waar een arbeider 30.000 tot 40.000 Kronen p. week ver dient, ofschoon een geestelijk arbeider in een geheele maand nog geen 5.000 Kronen te zien krijgt. Het is haast niet te gelöoven en toch is het zoo. En het zal nog erger worden Moskousche toestanden gaan wij hier tegemoet Zooals het nu gaat, kan men de toe komst zonder veel moeite voorspellen en iedereen ziet het hier ook in, dat de Oostenrijksche staat te gronde moet gaan, want de werkloosheid stijgt on rustbarend. Fabrieken en bedrijven zijn niet meer in staat de loonsverhoo- gingen geregeld toe te staan en het „eindresultaat is, dat een groot deel der arbeiders zonder werk komt. Verleden week was er hier nog een groote de monstratie waarbij door werkloozen aan de Regeering verzocht werd om de ondersteuningen te verhoogen, en de Oostenrijksche staat heeft ook wer kelijk de werkloosheidsondersteuning toegestaan en verbeterd. En zoo krijgt in Weenen een werklooze dagelijks zijn 960 Kronenom er wat voor te gaan wandelen. Wat moet er van den Oostenrijkschen staat terecht ko men? Nogmaals het gaat den weg van den ondergang snel tegemoet. Het aantal deelnemers schat ik op circa 12000 man. Gelukkig was men dezen keer tot de overtuiging geko men, dat het plunderen en rooven en vernielen van etalages en winkels van in dezen geheel onschuldige mensehen wel wat onrechtvaardig is Op 1 December 1921 was het op die wijze in Weenen toegegaan en de demon stratie liep dan ook in de grootste stil te af, ook al omdat de Weensche po litie uitgebreide maatregelen getrof fen had. Toen het publiek eenige dagen te voren lucht kreeg van deze demonstra tie, zag men direct de menschen in de weer en speciaal de Banken om alles met planken dicht te timmeren. Ik zeg speciaal de Banken, want Wee nen is een echte Bank-stad geworden. Op eiken hoek van een straat, waar men ook heönziet, treft men Banken aan en alle geheel nieuwe, pas ge vestigde ondernemingen. Wie is do öi recteur of eigenaar van zoo'n Bank? Natuurlijk: een jood! En ik zal er maar bij zeggen: een Poolsche jood, die in oorlogstijd zijn geboorteland verliet en nu natuurlijk reeds lang een eerzaam Oostenrijksch Staatsburger is gewor den en dan nog wel met den titel van: „Bankdirektor". Ik spreek nu niet over een afzonderlijk geval, doch zoo heeft men er bij ons in WTeenen duizen den. En daarom: weg met de onbarm hartige niet met de goede Jo den, die hier in Weenen zijn; ze wer ken slechts om den Staat nog eerder in den afgrond te helpen. Weg met deze parasieten onzer samenleving: zóó is op het eogenblik de opinie van elk eerzaam en weldenkend burger. H. SIEGL. DE CONFERENTIE TE GENUA. Zullen wij aan onze kinderen sprookjes ver teken? De toestand in Ierland, SESfc BSfHüHTEM. -:0> f» A Het incident. Omtrent dc rede van den Russischen gedelegeerden Tsjitsjerin en het daarop gevolgde incident, wordt nog het volgen de gemeld: Tsjitsjerin, die na Wirth sprak, zeide, dat hij zich aansloot bij de woorden van den Italiaanschen minister-president, waar deze gezegd had, dat er ter conferentie noch overwinnaars, noch overwonnenen waren. Rusland is bereid met alle midde len mede te werken aan den arbeid der conferentie. De Russische delegatie zal gedetailleerde voorstellen indienen. Hij zegt verder, dat alle pogingen tot ccono- misch herstel in de wereld' vergeefsch zullen zijn, zoolang er een bedreiging met een nieuwen oorlog blijft bestaan. Rus land wil medewerken tot het stevigen van den vrede, voor zoover het zekerheid heeft, dat het er geen slachtoffer van wordt en het gewaarborgd is tegen eiken aanslag op zijn grenzen en op zijn bin- nenlandsche vrijheid. De Russische dele gatie, zoo vervolgde Tsjitsjerin, heeft mei sympathie kennis genomen van het voor stel van den Britschen eerste-minister over de noodzakelijkheid op geregelde tijden conferenties bijeen te roepen. Maar de wereldvrede moet het werk zijn van een universeele conferentie. Rusland Wil dan ook medewerken aan de herziening van de statuten van den Volkenbond, ten einde er een werkeliiken bond der vol ken van te maken zonder de huidige ver deeling in overwinnaars en overwonne nen. Barthou vroeg hierop het woord en pro testeerde tegen het door Tsjitsjerin in de beraadslaging invoeren van de kwesties van het bijeenroepen van een universeele conferentie en van de verlenging van de taak van dc conferentie te Genua. De kwestie van de ontwapening, die Tsjitsje rin ook ter sprake gebracht had kwam ook niet op het program van Cannes voor. Indien de Russische delegatie met dit voorstel zal aankomen, zal ze'een beslis te weigering tegenover zich vinden van de zijde der Fransche delegatie, die er zeker van is door Italië ondersteund te „Neen," zegt een deel tier „opvoeders." „Ja," zegt een ander npg grooter deel. „Sprookjes zijn leugens in vergulden vorm," zoo verdedigen de eersten dan hun meeriing. D: redactrice van de „Vrouwenrubriek" aan „De Maasbode" behandelde deze kwestie kort geleden, en wat zij over dit onderwerp te zeggen heeft, mag in ruimen kring gehoord worden. Wij laten daarom het belangrijkste gedeelte uit haar betoog vóór het behoud van „sprookjes" hier eerst volgen. „Mag," zegt men, „in die licht ont vankelijke en tot fantasceren zoo licht geneigde kinderlijke hersentjes,men't zaad der onwaarheid strooien, ook al is die onwaarheid iu vriendelijken vorm ge goten, al is zij schijnbaar nog zoo on schuldig, al bevat zij niets dat verkeerd en veel, dat goed is Aldus spreekt men, en men leest ro mans, waarin de geschiedenis verteld wordt van personen, die nooit geleefd hebben. Wat is hei verscnil tusschen zulk een roman en te-i sprookje Dat in een rou on iets verhaald wordt, dat niet gebomd is, maar toch (misschien) had kunnen gebeuren, en dat in een sprookje iets vwïeld wordt, dat onmogelijk had kunnen gebeuren. Wanneer dus zoowel de roman «Is het sprookje leugenachtig zijn, welk van de twee is dan het gevaar lijkst Zeer zeker niet het onmogelijke spiookje, doch de roman, die de allures van waarheid aanneemt. Van dit standpunt b-schouwd is een roman als ccn valsch banl b jet, dat voor een echt wil door gaan, he< sprookje daarentegen slechts epn vernilverd of verguld kartonnen fiche tut ecu kir.derspceldoos, die nie- ira-d voor goede munt zal willen uit gaven. Is ooit een kind bedorven door het lezen van dc sprookjes van Andersen Ik heb ze zeif herlezen, toen ik al een heel OOK EEN UITWEG! worden. Niemand moet zjch kunnen ont trekken aan de grondregeling die vast gelegd is voor de conferentie. Tsjitsjerin antwoordde daarop weder, dat hij het programma van Cannes niet met zekerheid kent. Het is weinig dui delijk. Hij zegt, dat hij tot inschikkelijk heid geneigd is en zich bij het oordeel van de vergadering zal neerleggen. Lloyé^George hield daarop een beda rende toespraak, waarbij hij den nadruk legde op de noodzakelijkheid om op de conferentie tot resultaten te komen. Met dat doel voor oogen raadt hij Tsjitsjerin aan zijn voorstellen niet te handhaven. Tsjitsjerin wil daarop weder spreken, maar de voorzitter stelt voor de discus sie te sluiten. Barthou vraagt dan nog of alle gede legeerden de voorwaarden van Cannes aannemen. Facta' zegt, dat zij ze aannemen door het feit, dat ze aan de conferentie deel nemen. Daarop wordt de bijeenkomst geslo ten. Een Engelscbe indruk. De Britsche delegatie betoont zich ver heugd over den bereikten vooruitgang door de algemeene aanvaarding in beginsel van de besluiten van Cannes! Er worden goe de resultaten van de conferentie ver wacht, De geallieerde diplomaten erken nen, dat Lloyd George geen oogenbliK te vroeg was met de bezwering van het ge vaar, dat voortvloeide uit het Fransch protest legen Tsjitsjerin's voorstel, dat buiten de agenda lag. Lloyd George's tusschenkomst had goede uitwerking, doordat hij weigerde het geval ernstig op te nemen en hij wist daardoor het goede humeur te herstellen. Wickham Steed, uit Genua aan de „Ti mes" schrijvend, zegt, dat de brief" van den Paus aan den Aartsbisschop van Ge nua in verscheidene kringen een pijnlij ken indruk gemaakt heeft, daar men er den brief als een ruggesteun van het Duit- sche standpunt beschouwt. In verband met de nauwe betrekkingen tusschen Vaticaan en Quirinaal wordt de brief uitgelegd als de onthulling van de eenstemmigheid van de Pauselijke en de Italiaansche neigin gen, een politiek, dat de berusting van sommige delegaties in de opvattingen der Italiaansche regeering niet vergefnakke- lijkt. Britsche persstemmen over de eerste zitting. De meening der Britsche bladen luidt al gemeen gunstig over de openingsredevoe ringen van Facta en Lloyd George. De „Daily News" merkt op dat de conferentie is geopend in „een liooggestemden toon van wederzijdsch pogen, en zegt dat Rus land het vasthoudendst is van alle ter con ferentie aanwezige landen. Hetgeen een ge heel nieuwe toestand heeft geschapen -is de opmerkelijke overeenkomst, welke tus schen de Russische, Poolsche en Randsta ten is gesloten alvorens zij naar Genua gingen. Dit is een feit van groote beteeke- nis, liet meest wellicht voor Frankrijk, daar Polen en dc Baltische landen de wen- sehelijCvheict te kennen hébben gegeven de Russische regecring de jure te erkennen voor den economischen wederopbouw van Europa. De „Daily Chronicle" beschrijft Eacta's rede als een combinatie van zakelijkheid en idealisme. De „Westminster Gazette meent dat dc voorwaarden van Cannes niet te zwaar voor de Russen zijn. Zij zijn de noodzakelijke regalen, welke elkeen moet nakomen, wanneer hij handel wenscht te drijven met zijn buurman. De Duitsche pers over Genua. De Duitsche persstemmen over de atmos feer te Genua na de openingszitting dei conferentie, leggen er vooral den nadruk op dat de rede van Wirth zeer is toege juicht en een sterken indruk maakt. Zij achten, den weg vrijgemaakt voor den commissorialcn arbeid. De D. A. Ztg. schrijft dat er een ver- zoenlijke stemming heerscht en dat de con ferentie haar werk onder goede vooruit zichten is begonnen. De Vorwarts is van meening dat Frank - rijks bedoelingen duidelijker, docli niet sympathieker ziin geworden. De Voss. Ztg.: Frankrijk is bezig, zich evenals te Washington volkomen te iso- leercn. Van Maandagavond tot Dinsdagochtend 2 uur ziin de telefoonleidingen tusschen Genua en Berliin voor persgesprekken vrij wel gesloten gebleven. Uit de verstagen van de corresponden ten der Bcrlijrische bladen is daardoor niet veel in de ochtendbladen gekomen. 5 Over de oorzaak dezer storing op den eersten dag der conferentie geven, aldus het Berliner Tageblatt, de bevoegde auto riteiten geen bevredigende ophelderingen. Do meeste bladen bevallen het uitvoerig bericht van Wolff over de redevoeringen van Facta, Barthou en Wirth. Sommige bladen zijn er toch in geslaagd eigen be richten te publiceeren. Uit Frankrijk. De algemeene opvalling na den eersten dag is, dat Barthou gewonnen heeft in zake de sub-commissie, die eerst commis sie voor politieke leiding zou geheelen heb ben, evenais tegenover de Russen, die van de Italiaansche regeering al toestemming hadden het accoord van Cannes eenvoudig als grondslag ter beraadslaging" te aanvaar den. Tevoren had hij gedaan gekregen, dat genoemde sub-commissie niet alleen de uitnoodigende staten met Duitschland en Rusland maar bovendien vier naties van de kleine entente of de cx-neutralen om vatten zal. Intusschen is men er niet op gerust, dat in de commissie do ontwape ning niet zal behandeld worden. De rech- sche en centrums bladen meëncn, dat Facta te ver ging, toen hij proclameerde, dat er te Genua noch overwinnaars noch overwonnenen zijn en hij op hel Fransche verwoeste gebied had moeten zinspelen. Tegenover de persstemmen, die den brief van den Paus aan den aartsbisschop van Genua voor anti-Fransch uitkrijten, wijst men erop, dat het Vaticaan als zoo danig boven de partijen slaat en moet staan, wil het zich handhaven. In officieu ze kringen wordt de brief dus niet onaan genaam geacht. Tets anders is, dat Frank- rijks tegensi J Iers, hem tegen dit land kunnen uitspelen. Men legt nadruk op het sterk Italiaansche karakter van den Paus. Dit neemt niet weg, dat de brief onaange naam is voor Jonnart, die hem blijkbaar niet van te voren gelezen heeft. Ernstige gebeurtenissen verwacht. De correspondent te Belfast van dc „Daily Express" verneemt uit betrouw bare bron, dat Collins aan de Britsche re geering gevraagd heeft de rest der Brit- sclie troepen niet uit Zuid-Ierland ierug te trekken. Dezelfde correspondent verwacht tegen Paschen, den verjaardag van den Sinn Eein-opstand 1916, ernstige gebeurtenis sen. Hij voorziet de proclamatie der re publiek door De Valera. Gisteren zijn vijf „special constabels", die den llen Februari bij het station Clones, toen vijf andere constabels gedood werden, waren gevangen genomen, door de republikeinen vrijgelaten. Dc aanslag op Collins' trein. Over den mislukten aanslag op den trein, waarmede Michael Collins zich aan vankelijk Zondag naar Wexford zou be geven om er zijn politieke rede te hou den (later bleek dat hij reeds Zaterdag avond was gegaan) melden de bladen nog dat de trein even voor Woodenbridge stilstond, daar de machinist had opge merkt, at de rails waren opengebroken. Eenige spoorweglieden poogden de rails te herstellen, doch plotseling schoten eenige gewapende mannen naar voren, en verhinderden de voortzetting van het werk. Later eciiter konden de rails toch worden gelegd, en vermocht de trein tot Enniscorthy door te rijden. Daar wachtte een tweede gewapende bende, die den machinist vastgreep en hem in een auto wegvoerde. De trein bereikte Wexford niet. De extremisten hadden trouwens dras tische maatregelen genomen om de ach teraf toch gehouden meeting -der Vrij- staters te doen mislukken. Alle telegraaf kabels rondom de stad waren doorget knipt en liier en daar waren de wegen on dermijnd, hetgeen gelukkig bijtijds werd gemerkt en tot geen ongevallen heeft ge leid. Op tal van punten zijn de laatste da gen treinen opgehouden. Meerendeels werd de mail weggenomen, of werden levensmiddelen geroofd. De Valera's verzet tegen de verkiezingen. De Valera blijft halsstarrig Vasthouden aan zijn republikeinsch standpunt en toont zich van een onverzoenlijke hard nekkigheid. Hij heefd een oproep ge publiceerd voor het bijeenbrengen van 50,000 pond sterling, teneinde zijn partij in staat te stellen bij de verkiezingen met candidaten uit te komen. De Vrijstaat- pariij beeft hetzelfde gedaan. Tegenover een correspondent van dc „Manchester Guardin" heeft De Valera zijn meening te kennen gegeven over de houding van de groepen uit het republi- keinsche leger, die zich hebben afge scheiden, omdat zij tegen het Brisch-Ier- sche verdrag zijn gekant. Hij beschouwt deze groepen als de vertegenwoordigers van den wil van het Iersche volk, en be toogde dat zij gerechtvaardigd zouden zijn indien zij van hun macht gebruik zouden maken om de natie te behoeden voor de ellende, welke zou voortspruiten uit het aannemen van het verdrag. Zijn persoon lijke betrekkingen met de afgescheiden groepen definieerde hij als een gelijkge stemdheid in politieke doeleinden. Het leger handelt echter zuiver op eigen ini tiatief. Hij beschouwt het leger evenwel als een macht, welke in laatste instantie be voegd is verkiezingen te verhinderen, die kunnen worden beschouwd als het schild voor een buitenlandschen dwingeland om onder de bedreiging met oorlog een schijn van algemeene goedkeuring van zijn gezag te verkrijgen. Indien Britannië van zijn bedreiging met geweld afziet en belooft welk besluit van het Iersche volk ook te eerbiedigen, dan pas doch dan alleen zou een in terventie van het leger tyranniek en im moreel zijn. HET DUITSCHE ANTWOORD AAN DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Aan een resumé, dat Wolff geeft van het antwoord der Duitsche regeering op de schadevergoedingsnola der commissie van herstel ontleenen we het volgende: De rijksregeering zet in de eerste plaats uiteen, dat sedert 14 September 1921, toen zij de commissie van herstel uitstel van betaling verzocht, Duitschlands finan- cieele moeilijkheden boven alle verwach tingen zijn verscherpt. Met de depreciatie i der mark in het buitenland is de duurte I van week tot week toegenomen, zoodat J zij thans voor vele onontbeerlijke Ievens- behoeften het 60- a 70-voudige der vredes prijzen bedraagt en soms nog meer. Deze duurte heeft geieid tot een vreeselijk ge brek in breede kringen. Als de gelden, waardoor de voor handhaving der brood rantsoenen noodige aanvoer van graan wordt gewaarborgd, niet kunnen worden opgebracht, staat een hongersnood te wachten. De Duitsche regeering ziel de gebeurienissen in den a.s. zomer met de grootste bezorgdheid tegemoet. Het is in liet gemeenschappelijk belang niet alleen van midden-Europa, maar van de geheele werend om een instorting van Duitsch land te verhinderen. De gevaren schuilen vooral in de betalingen in goud. De Duitsche regeering ziet zich derhal ve genoodzaakt de commisise van her stel te verzoeken, hare beslissing opnieuw te overwegen. Zij kan niet toestemmen in de verlangde waarborgen, voor zoover zij verder gaan dan de Duitsche nota van 28. Januari. Zoowel de eiseh inzake zestig milliard aan nieuwe belastingen als de voorgestel de controle-maatregelen zijn in strijd met de ondubbelzinnige toezegging der geal lieerden in hun nota van 16 Mei 1919. De hoogere eischen zijn ook praclisch on uitvoerbaar. Dat betreft met name de 60 milliard nieuwe belastingen boven het be lasting-compromis. Dit laatste is het maximum, dat van de Duitsche bevolking kan worden geëischt. Met de door de commissie van herstel geopperde controle kan de Duitsche re- geerillg geen genoegden daar ze onvereenigbaar is met de Duitsche finan- ciecle souvereiniteit. Dc Duitsche regeering is bereid de commissie van herstel alle inlichtingen te geven omtrent den financieelon toestand dse rijks en de financieele maatregelen der regeering. Het gaat echter niet aan, het buitenland een bèslissenden invloed te geven op de wetgeving. De Duitsche regeering meent zich tot deze principieele voorstellingen en ver klaringen te kunnen bepalen. Zij stelt voor, de controle van de Duitsche draag kracht onder leiding der commissie van herstel door een aantal deskundigen te doen geschieden, die niet uitsluitend tot de' onmiddellijk belanghebbende staten behooren. Overigens is zij van meening, dat slechts langs den weg van buitenlandsche leenin- gen de noodige middelen ter dekking van de schadevergoeding kunnen worden ver kregen. DE AMERIKAANSCHE BEZETTINGS- KOSTEN. In een nota der Britsche regeering Huurder: Betalen kan ik niet met den liesten wil ter wereld, huisheer! Maar weet ge watl Sla mij opl groot kind was, met opgestoken haar, en ik heb zelden zoo genoten. Als ik ze bij de hand had, dan zou ik ze vandaag nog maals herlezen. Ik heb er geen leugen iji ontdekt. Alles was waarheid. En toch verwachtte ik nooit, dat mijn haarkam een gesprek zou gaan aanknoopen met mijn lampetkan. Is er ooit een kind bedorven doordat zijn moeder vcrtelde.va.t Asschepoester, Roodkapje of Sneeuwwitje Is er ooit een kind leugenachtig door geworden Is er ooit een kind slecht geworden, door dat het „geloofde aan Sinterklaas Ik geloof nog aan Sinterkl»as. Maar zijn niet veel kinderen opge groeid tot levenslustige, fantasie-rijke jongens en meisjes, doordat zij geleefd hadden in een sprookjesland met onbe grensde horizontdoordat zij gevlogen hadden met de vogels, doordat zij de 'oioemen hadden hooren spreken? Ik houd van vogels en ik houd van bloem n. Ik ben van ze gaan houden, toen ik, in den tuin en in de kinderkamer, de bloemen leerde verstaan, en met de vogels leerde vliegen. Ik zou nooit van ze zijn gaan houden, wanneer ik alleen volgens de regelen der waarheid kennis met ze had gemaakt op school, waar.de vogels opgezet stonden in het natuur historisch lokaal, en waar de leeraar hzrtverheffende teekeningen op het bord maakte van hartkamers, om daarna een mooie bloem uit elkaar te rafelen opdat we haar met behulp van een afschuwe lijke „schoolfore" zouden determineeren. Die leeraar was ongetwijfeld een apostel der nuchtere waarheid. Men zegt, dat hij thuis een beste man was, heel lief voor zijn vrouw en heel goed voor zijn kin déren, maar ik haatte hem, en beschouw de hem als e?n naren leugenaar, en ik hield vol en houdt ook vandaag nog vol dat niet hij het was, die de waar heid verkondigde, toen hij de stampers uit de bloemen kerfde, doch dat het mijn moeder was, die waarheid sprak, toen zij dc bloemen spreken liet." Aldus deze paedagogie, en.... is er veel waarheid in hetgeen zij zegt. Alleen zouden wij er bij willen voegen neemt dc sprookjes welke gij uw kinderen vertelt in de juiste keuze, en ook in overeen stemming met aard en gemoed van de kinderen. Sprookjes als „Blauwbaard" e.d. zijn o.i., verder altijd af te keuren. Tot slot laten wij hier nog volgen een meening van den bekenden Duitscher, dichter Goethe over dit onderwerp. Goetje zegt De fantasie, die een deel van ons wezen is en evenzeer in de kinderen leeft, moet gevoed worden. Wanneer men den kin deren geen sprookjes vertelde, zouden ze zeif sprookjes verzinnen men kan de neiging en de voorliefde der kleinen voor het wonderbaarlijke nuttig maken, door aan de sprookjes een zedelijke strekking te geven, nadat men den kinderen heeft duidelijk gemaakt, dat dergelijke dingen slechts uitgedacht zijn, om hun plezier te bereiden. Men moet dc kinderen niet bedotten zij onderscheiden zeer. goed het werkelijke van het onwerkelijke, en zouden toch niet gelooven, dat de dieren spreken en meer dergelijke dingen. Ik weet zeer wel dat Rousseau tegen deze gedachte is opgekomen, maar ik ben zoo vrij zijn meening niet te deeien. Wij mogen de fantasie niet verstikken en God moge dit verhoeden, want zonder haar zijn wij niets. Wij moeten haar vrij laten zweven nadat wij haar door goed toebereide spijs hebben gesterkt. ONDER VRIENDEN. Kijk, als men u hoort spreken; moet men altijd aan het spreekwoord denken: Wien God een ambt geeft, dien geeft hij ook het verstand daarvoor. Maar ik heb in 't geheel geen ambtl Nu, dan heb ik toch juist den spijker op den kop geslagen. HET KOOPEN EN WASSOHEN VAN HANDSCHOENEN. Bij het koopen van handschoenen dient er in do eerste plaats op worden gelet, dat deze vooral niét te nauw worden ge nomen. Iedere vrouw bogrijpe toch, dat handschoenen die te klein zijn, de hand nooit sierlijker van vorm zullen kunnen maken. Integendeel. Do hand gaat op een gewrongen worst lijken. Maar als nu eenmaal handschoenen rijn gekocht, die te klein rijn gebleken, dan moeten ze in een vochtigen doek worden gewikkeld ea aan de Amerikaansdie deelt laatstge noemde mede, dat de Britsche regeering het recht van Amerika op de terugbeta ling der bezettingskosleri van het Ameri- kaansche Rijnleger volledig erkent De nota voegt er aan toe dat, teneinde zoo spoedig mogelijk een oplossing aan de kwestie te geven, overeenkomstig het verlangen van Amerika, Brittannië zich in verbinding stelt met de betrokken mo gendheden. De regeering te Washington ontving eveneens een nota van België, waarin de aanspraken van Amerika op het terugbe talen der uitgaven van het Amerikaan- sche Rijnleger worden erkend. AMERIKA EN DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De republikeinsche Senator Frank B. Kellogg heeft volgens berichten uit Was hington zyn voornemen te kennen gege ven, bij den Senaat een resolutie in te die nen, die den president machtiging ver leent een of meer gedelegeerden als offi- cieele vertegenwoordigers van Amerika aan te wijzen in de commissie van her stel. DE MIJNWERKERSSTAKING IN DE VER. STATEN. De bladen bevatten ternauwernood ee nige bijzonderheid omtrent de mijnwer kersstaking, waaruit men zou kunnen besluiten, dat beide partijen geheel een afwachtende houding betrachten. Het ee nige nieuws van eenig belang is, dat de Staatssecretaris van Oorlog, de heer Weeks, een verzoek van het bestuur van Nieuw-Mexico om bondstroepen te zen den om troebelen, die uit de staking zou den kunnen voortvloeien, te onderdruk ken, heeft afgewezen, daarmede uitdruk king gevende aan het standpunt der re geering, dat zij zich van inmenging ont houdt, tenzij de noodzakelijkheid het gebiedt. Intusschen gaat de commissie van arbeidszaken uit het Representantenhuis voort met hel hooren van de partijen, die bij het conflict betrokken zijn. „VIIE ENDE SLACS HEPEN". 1 Op grond van de ervaringen, opge daan bij het in den grond boren uit de lucht van u'.tge"ev:r le Duitsche oorlogs schepen, heeft de Amerikaansche lueht- dienst aan Amerikaansche vliegtuigbou wers verzocht plannen te ontwerpen voor een nieuw „vliegend slags hip". Deze „slagschepen" zouden een nieuwe phase beteekenen in de lnchtoperaties van een basis op 't land tegen vijandelijke vloten. Gedreven door twee voor het doel be rekende luchtmachines, die elk in staat zouden zijn bijna 1000 paardekrachten te ontwikkelen, zouden zij met een snel heid van meer dan honderd mijl per uur gedurende acht uren zonder te landen de lucht kunnen klieven. Daardoor zou den zij, vertrekkende om bij verrassing corlogss .hepen t< bombardeeren, van een landstation uit bonderden mijlen boven de zee kunnen vliegen' en naar hun basis terugkeeren zonder tusschentiid c' e „landing". Behalve de bemanning en een machtigen brandstofvoorraad, zal e'k ©latrB blp'* ver© h©i tone bommen mede voeren, die meer dan een ton elk wegen en in staat zijn do pantserplaten van een oorlogsschip te splijten, evenals een uitrusting met kanonnen om vijandige vliegmachines af te weren. Uit Kopenhagen wordt aan de Jour nal gemeld, dat de berichten uit Rusland aan het Roode Kruis zeer alarmeerend rijn wat betreft den vlektyphus. Deze woedt op steeds heftiger wijze en breidt zich schrikbarend snel uit, ouder meer in Zuid-Rusland, Oekraine, Saratof. In de streek van de Kapisehe Zee heerscht cholera en aan de Zwarte Zee is de pest verschenen. De Cunard-lijn zal twee stoomsche pen in aanbouw, de Andinia en de Laconia, in het buitonland laten afbou wen, nu te.n gevolge van de staking der scheepsbouwers het werk op de Engelsche werven stilstaat. Het aantal werkloozen in Dene marken is de vorige week met 1330 gedaald. Het bedraagt thans 88.259. zóó een paar uur worden neergelegd. Ze zullen dan aanmerkelijk wijder zijn ge worden. Om de kleur niet te beschadigen, mag de doek niet te vochtig wezen. In deze tijden zijn gems- en wildleeren handschoenen zeer in de mode. Als die vuil zijn geworden, maar ze mSgen niet al te vuil zijn kunnen ze gemakkelijk sohoon worden gemaakt zoowel op een houten hand als op do eigen. Er wordt een beetje melk in een schoteltje gegoten, daarin doopt men een stukje wit flanel, wrijft het op een stukje wit zeep en be strijkt er den handschoen mede. Als een deel van het flanel vuil is geworden noen tl men een schoon stukje, en gaat zoo door totdat de handschoenen schoon zijn. Dan worden ze uitgetrokken pn men blaa-t o- in, tot ze droog zijn. Mochten do hand- echoenen stijf zijn geworden, dan kan drt gemakkelijk verholpen worden, door z<, flink uit te rekken. EEN COMPROMIS. Mijn vrouw geeft de voorkeur aan thee bij het ontbijt, en ik aan koffie. We zijn daarom tot een compromis ge komen. IIoo? We hebben thee bij het ontbijt. ZIJ WIST HET WEL. Mevrouw A: „Mijn man maakt el- ken avond een wandeling voor ziin ge zondheid. Doet de jouwe dat ook?" Mevrouw B: „Neen, mijn man drinkt zijn whisky 6oda altijd thuis." ZONSVERDUISTERING. Vrouw tot haar man: „Niet boos wor den, liefste! Denk er om. dat je mij steeds do zon van uw leven hebt ge noemd". Man: „Ja, maar die zon heeft al te dikwijls verduistering. ZE WAREN NOG NIET KLAAR. O.-W.'er tot antiquair: „Kunt u mij niet helpen aan eea paar Md* familie- wanans?" x „Op het oogenblik niet, mijnheer. Maar a.8. Donderdag zijn ze klaar. Ze rijn op 't ©ogenblik nog aan 't roesten. ZOO GEK ZOU HIJ NIET ZIJN. Zij, nog zoo heel lang niet getrouwd: „Wat zon je doen, mannetje, als je mij eens moest verliezen?" Hij: „Ik geloof, vrouwtje, dat ik gek zou worden van verdriet." Zij: „Zou je dan hertrouwen?" Hij: „Geen kwestie van! Zoo gek zou ik niet wezen." EEN GOEDE KLANT. Student (in den winkel): Juffrouw wilt u die das mot roode stippeltjes voor me uit de étalage halen? Winkeljuffrouw: Zeker, meneer, met genoegen Student: Zoo, dank u wel, dat weer- gaanscke ding heeft me de heale week geërgerd OOK 'N WURM. Mama: Frits, waarvan heeft de on derwijzer je vanmorgen .verteld? Frits: Och, van rupsen en vlinder* mama. Mama: Dan weet jo zeker nu wel van welke worm d9 zijde komt, waarvan ik japonnen draag? Frits: Zeker, van papa. DE DOENER. „En wat was je in je vorige betrek king?" „Ik was een doener, mijnbeer. „Een doener! Wat js dat?" „Ja mijnheer, als mijn chefwilde, dat er jets gedaan werd, dan vertelde hij het aan den kassier, de kassier vertelde het aan den boekhouder, de boekhouder ver telde het aan de klerk, en de klerk Ter- telde het aan mij- En wat gebeurde er dan?" „Wel, mijnheer, ik kon het aan nie mand vertellen,- on daarom moest ik het iloan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5