VEI IUIL RELliiltEL BINNENLAND. PRIJSVERLAGING Melk ti Melkproducten. m m m m m m m u n SLIJTERIJ DE UNIE Korte Zijlstraat 32ro®d. Adverteert m dit blad* Nederlandsche Handels, ei Landbouwtaak Nette Loopjongen mmm® nieuws, 1NGEZON DEN. Ingaande 10 APRIL is onze nateering EEHiS ADRES Dl SPAARBANK ¥11 DE Gsvestigd te W&mkm gevraagd vaar terstond. Goed kunnende fiet sen. Niet boven S3 jaar. Flink loon. hmb, Groote Houtstraat HU. Kunsttanden, EtOEKEENHEliff DOOR DE POLITIEK VER TROEBELD 83NNENLAKDSSH NIEUWS. LUCHTVERKEER. Voor de» Inhoud dezer rubriek sts» Si Redactie zich niet aansprakelijk. Voile melk per liter 16 cent. 1/1 flesschen gepasteuriseerde melk 21 cent. Karnemelk 10 cent. II flesschen Karnemelkschepap 16 cent. Room per liter f2 20. Room per 1/10 liter f0 25. I/I flacon Yoghurt 20 cent. 1/2 H H M M 0 m NOTEERING VOOR DE PAASCHDAGEN. Unie Jeneverper liter f 3.30 Oude Jenever3.55 Unie Brandewijn 3.35 Fransche Brandewijn 4.45 Citroen Jenever, 1ste kw3.25 Oranjebitter, 1ste kw3.50 Zuivere Fransche Cognac 4.50 Roode Portwijnper flesch 1.25 Witte Portwijn 1.25 Rhodus Muscaat1.25 Samos Muscaat1.15 Diverse Likeuren, vanaf per liter 2.75 Prijzen afgehaald aan bovenstaand adres. Kantoor: Bakenessergracht No. 24. Telefoon No. 2233. GEEFT UIT SPAARBANKBOEKJES MET: Nadere inlichtingen worden gaarne ten kantore verstrekt. «Vet oudste adres vooi. ¥&iiil£2§f©n en Pijnloos frakken as 2112 Een gerucht wil, dat Sir Herbert Samuel a's Brits h hooge-Lommissaiis in Palestina zal altreden, omdat zijn ge zondheid te wensehen over laat. Als zijn opvolger -neemt men generaal Tuaor,. dio aan het hoofd is gesteld van de g ns rda jo'.i em oht in Pa est na. Het Deensehe regeeringsbiad Kö- benhavn meldt, dat in den loop van 1921 de salarissen van de staatsamb tenaren met 81 millioen kronen zijn verminderd. Do verlaging treft 60.000 ambtenaren, met inbegrip van onderwij zers en geestelijken. Van de 81 millioen waren 49 voorgesteld door do bezuini gingscommissie. Het „Huisgezin" meent, dat bij de open bare beraadslaging in de Tweede Kamer over het ingediende ontwerp tot wijziging der Arbeidswet een zakelijke discussie kan verwacht worden, ofschoon het ontwerp bij het onderzoek in de afdeelingen op be denkelijke wijze door de politiek Be- fceerscht geweest is. Door de sociaal-democraten natuurlijk. Als minister Aalberse, aldus het blad. nu. niet anders oordeelt dan in 1919, maar de moeilijkheid waarvan hij toen gewaag de, thans werkelijkheid acht geworden en in verband daarmee een wijziging voorstelt dan veronderstellen de sociaal-democra ten vriendelijk, dal die wijziging te danken is aan het optreden van een zekere fractie in de katholieke partij. Dit is volkómen in overeenstemming met de voorstelling van het Volk, dat het oniwcrp-Aalberse een overwinning voor Van Cranenburgh beteekendê, maar het is volmaakt in strijd met de persoonlijkheid van den minister, zooais ook de politieke tegenstander die kan kennen en behoorde Ie waardeeren. Wordt op deze manier een rustige be oordeeling van den inhoud van het wets ontwerp reeds dadelijk vertroebeld en ver giftigd, het spel zou niet kompleet zijn, indien men naast den minister ook niet „de reactie" aansprakelijk stelde voor de voorgestelde weiswijziging. Aan het feit, dat in alle landen de ar beidsduur langer is dan bij ons, Óók in landen waar de sociaal-democratie veel of alles heeft in te brengen, valt niet te tor nen. Ben beroep op dien langerem arbeids duur en de gevolgen, die daaruit voor de internationale concurrentie voortvloeien, kan dus niet zonder meer worden afge wezen. Maar wat doet men nu? Men, d.w.z. de sociaal-democratische Kamerfractie, ziet in het beroep op den arbeidsduur in het buitenland slechts een middel, „door de reactie aangegrepen om de ontwikkeling van de arbeidsklasse te gen te gaan." Men moet toch iets zeggen, en nu ver zint men dit. Men wil de arbeiders opzweepen tegen de wetswijziging, en laat dus het spook der reactie wapperen. De ontwikkeling der arbeidersklasse te-. gengegaan door een arbeidsverhooging van erie uur in de weck; wie, -lie even rus tig nadenkt, is voor een dergelijke bewe ring toegankelijk? En vooral wat zegt men er van, als men verder verneemt dat men zich in een so cialistische maatschappij niet tegen een ar beidsduur van 12 en zeis 18 uur per dag zal verzetten, maar dat nu Je arbeiders zooveel mogelijk iedere concessie aan de heerschende klasse zullen weigeren. Over de bereidwilligheid der arbeiders cm in een socialistische maatschappij 12 en zelfs 16 uur per dag te werken in Bnsland heeft men het zoo ver gebracht zullen we thans maar niet spreken." De uitlating bewijst, dat wie ze gebrui ken voor een zakelijke beoordeeüng en waardcering eener wetswijziging niet vat baar zijn, maar ze enkel beschouwen uit den gezichtshoek van den klassenstrijd. Rear lie en heerschende klasse zijn slag woorden, waarmee men gedachtenlaozen kan tevreden stellen, maar die in een ern stige discussie, een zakelijke waardeering met behoorden te worden gebezigd. EEN BEZUINIGING VAN 100 MIL LIOEN. Een commissie van advies. Do Centrale Commissie voor bezuiniging Cit de Nederland sche Maatschappij vooe Nijverheid en Handel heeft een adres gezonden aan den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad. De Commissie verzoekt den Minister raai ten spoedigste een aanschrijving te richten tot alle daarvoor in aanmerking komende collega's en autoriteiten, bij de samenstelling der nieuwe staatsbegrooting do uitgaven zoodanig te verminderen, dat het totaal der uigaven ten minste 100 millioen gulden lager wordt dan voor het loopende jaar. De wijze, waarop dit kan worden be reikt, meent de Commissie aan 't oordeel van den Baad te moeten overlaten. Zij veroorlooft zich slechts daarop to wijzen, dat het misschien wensckelijk zou zijn de aangelegenheid in handen te stellen van een commissie van advies, die ongeveer te werk zou moeten gaan op dezelfde wijze als de bekende commissie-Geddes in Engeland. Een dergelijke commissie zou waar schijnlijk naast bezuinigingen, die reeds dadelijk voor het nieuwe dienstjaar kun nen worden doorgevoerd, voorstellen kun nen doen, die in het vervolg tot verdere besparing aanleiding geven. De vermin dering der staatsuitgaven met een bedrag van 100 millioen gulden toch kan slechts als een voorloopige maatregel worden be schouwd. Om in de eerstvolgende jaren een duurzaam evenwicht tussehen inkom sten en uitgaven der overheid te verze keren, zal het totaal budget nog aanmer kelijk ^verder teruggebracht moeten wor den, ook teneinde gelegenheid te geven tot wijziging en vermindering van den druk van die belastingen, die thans reeds belemmerend werken op den bloei van handel, nijverheid en schoepvaart en dat bij da daling van het nationaal inkomen in toenemende mate zullen doen. Een commissie van advies als bovenbe doeld zou ook hiervoor ongetwijfeld nut tigs aanwijzingen kunnen geven. De Centrale Commissie voor Bezuini ging spreekt het vertrouwen uit, dat ook do Baad van Ministers, geheel' van den ernst van den huidigen toestand door drongen zal zijn en onverwijld de noodige maatregelen zal treffen om in den geest van het bovenaangevoerde te geraken tot een zeer ingrijpende vermindering van de Rijksuitgaven en herstel van het even wicht der begrooting, als zijnde dit het eenige middel om een financieeie ramp voor ons land te voorkomen en door het algemeen belang van alle klassen der be volking zonder onderscheid geboden. Het adres is geteekend door d9 heeren Walrave Boissevajn, voorzitter en "W. B. Reynen, secretaris der Centrale Commis sie voor Bezuiniging. R. K. HANDELSREIZIGERS. In hotel „du Commerce" te Amsterdam, bid,' de af-d. Amsterdam van de Nederl. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers ,.St. Christoffel" een algemeene vergade ring. Na opening met den Chrislelijken groet en het uitbrengen der notulen werd in stemming gebracht de motie-Lauret, welke op de vergadering van 25 Maart is bespro ken en in handen van het bestuur was ge steld, om de redactie ervan te wijzigen. Met 20 tegen 4 stemmen werd bedoelde motie aangenomen. Zij luidt als volgt: De afdecling St. Nicolaas te Amsterdam, gehoord de besprekingen van een der .le den over het geplaatste stuk „ongevallen verzekering" in het Orgaan van 8 Maart j.l., waarin gepropageerd wordt voor, de fondsen der vereeniging tegenover c'én 'so lide maatschappij, die bij een gerechte lijke uitspraak een verzekerde geen uitkee- ring behoeft te betalen, ecu en ander als oen unfaire concurrentie beschouwend, keurt deze propaganda af en in strijd met de beiangen van .een groot deel harer le den, besluit deze motie aan bet hoofdbe stuur te zenden, in het Orgaan te doen op nemen en biervoor sympathie van alle af deelingen van St. Christoffel te verzoeken. Vervolgens werd het wood gegeven aan den buitengewonen bestuurder der vereeni ging den heer W. Lucassen. die een inlei ding hield over Ziektewet. Nog werd door den voorzitter de kracht dadige steun der leden ingeroepen voor het vrijwillig ondersteuningsfonds, waarbij zooveien in deze moeilijke dagen komen aankloppen, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Tentoonstelling te Rio Janeiro. Uit tiet reglement voor de in Sept. 1922 te Rio de Janeiro (Brazilië! te bot Dn tentoon stelling van runderen, paaiden enz. blijkt, dal het wenschelijk Ï3 een overzHit te hebben van de bestaande plannen tot deel- aem'ng aan deze tentoonstelling. In verband daarmede worden zij, die zich voorstellen op genoemde tenloonstel- iing in te zenden, uiigenoolig.1 daarvan kei.nis te geven aan ie Directie van den Landbouw. DE NIEUWE KATHOLIEKE PARTIJ. Wij vernemen, dat de heer F. W. Swane. notaris le Utrecht, in verband met de stichting van de Nieuwe Ka tholieke Partij besloten heeft, zijn ont slag te nemen als lid en bestuursflid der R. K. Kiesvereenigiug aldaar. Een punt van ernstige over\vegiUg maakt het bij den heer Swane uit, om ook als raadslid te bedanken. („Volkskr.",) GirodienstNaar men uit Den Iiaag aan het „N. v ,d. D meldt moet bij de Regeering het voornemen be staan om ambtenaren van commissiëu enz., die van liet Rijk gelden in goede rekening ontvangen, te verplichten daarvoor eene rekening bij den Giro dienst le openen. Uitvoöïrverbod van aardappelen. Met ingang van Dinsdag 12 April, is algelieele dispensatie verleend van het uitvoerverbod an aardappelen. COMITÉ „AMSTERDAM-VLIEGHAVEN". Naar wij vernemen heeft zich te Amsterdam uit de leden der Koninkl. Nederl. Vereeniging voor Luchtvaart een comité gevormd, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van den handel en van het luchtverkeers- wezen. Doel van dit Comité is in de eerste plaats de belangen te behartigen van Amsterdam-Vlieghaven" en verder mede te werken aan de bevordering van het Nederlandsche Luchtverkeer. Dit Comité bestaat voorloopig uit de heeren: Johan Bol; U. F. M. Del- Inert; E. Fuld; W. Hepner; C. KaUff- munn en H. C. Rehbock. liet secretariaat van het' Comité ^Amsterdam-Vlieghaven'' is voorloopig gevestigd: Heerengracht 520, Amster dam. DE VEBJAARDAG VAN PRINSES .JULIANA. De minister van Binr.pdandschs Za- 1 ken heeft den commissarissen der Ko ningin verzocht er de aandacht van de burgemeesters op te vestigen, dat het, gelijk gebruikelijk is, aanbeveling ver dien^ de openbare feestelijkheden bii gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, welke dit jaar op oen Zondag valt, op een daarop volgenden Maandag te houden. DE GROOXE BRAND IN DEN HAM. Omtrent den grooten brand in den Ham (O.) wordt nader vernomen: Een zware brand heelt in de geme.n e den Ham gewoed, waarbij niet minder dan- vijf huizen in de asch zijn gelegd. De brand is ontstaan in een kruidenierswinkel, waarachter een boer derij van J. Kuipers. Het vuur, aangewakkerd door een scherpen Oostenwind, breidde zich on middellijk uit naar de nabijliggend® hui zen en in een oogwenk stonden niet minder dan 7 huizen in brand, waarvan vijf in lichte laaie. Er bestond groote vrees, dat bijna het' geheele dorp door het allesverni.lende vuur geteiste-d zou worden en zelfs was het gevaar op een gegeven oogenblik zoo ernstig, dat men op het gemeentehuis het archief in veilig heid wilde brengen. Met de dorpsbrand spuit werd 't felle vuur aangetast, bijge staan door de brandspuit van het dorpje Daarle. Kort na hpt uitbreken van den brand kwam ook de stoomspuit der gemeente Almelo cs3lst.ntie verl enen. Le: vuir woekerde echter sleede voort. Na groote inspanning gelukte het de Almèlosohe brandweer het vuur, dat het 6e en 7e huis had aangetast, te doen wijken. De schade wordt geschat op ca. f 30.000. Alles is verzekerd bij de Brandver zekering Mij. de Jong en Co. te Am sterdam. Bij lel bl s chingsv.erk w. s e e.i woordig de commissaris der Koningin in Overijsel, mr. A. E. L, Graa fvan Rechteren Limpury. EEN MERKWAARDIGE BUITELING. Een jeugdig fietser, die Zondagmiddag wat dol reed, en in een groote vaart liet liooge bruggetje aan den Hommel bij Utrecht overtrapte, bolste met zijn voor wiel tegen de lage leuning, met het gevolg dat hij over de leuning heenviel, en zijn rijwiel meetrekkend, met fiets en al in den Rijn viel. Een groteske buiteling. Het eind was ook nog al grotesk. De bezoe kers van den Hommel stormden naar bui ten, om hun heroisme te toonen, maar toen zij bij het water kwamen, bleek de jongen heel gemakkelijk in den zeer on- diepen Rijn te kunnen staan! Hij redde zichzelf door naar den wal te wandelen. Later werd ook zijn fiets uit de modder opgedregd. U. D. EEN NIEUWE KWARTJESVINDERS TRUC. Dezer dagen, zoo lezen we in de „Msb.'V waren wij getuige van een nieuwe tactiek van de lieeren kwartjesvinders om in de spoorrijtuigen hun slag te slaan. Vrijdagavond stapte in trein no. 23 op het traject Rotterdam D. P.Den Haag een persoon in een coupé van een wagon 3e klasse, waarin zich een viertal reizi gers bevond. Nadat de trein zich in béweging had ge zet, bood deze een oud zilver horloge te koop aan, er echter wel voor zorgende een prijs te vragen waarvoor niemand het wenschtc te koopen. Omdat het echter „de laatste is" wil hij het toch kwijt en steit voor liet te ver loten. Het maken van lootjes komt echter niet in de kraam van dit heerschap te pas en spoedig komt dan ook een spel kaarten te voorschijn, waaruit oen drietal kaarten werden genomen, nl. 2 harten en klaver boer. Het is natuurlijk het bekende: kla ver boer moet na schudden uit deze kaarten worden genomen. De eerste inzet 5.voor hel horloge wordt natuurlijk door den betreffenden persoon verloren, hetgeen hem echter niet weerhoudt een grooter bedrag in te zetten hetgeen eveneens denzelfden weg opgaat. In enkele minuten hadden een 2- tal reizigers een bedrag van c.a. 120 verloren. Wij stonden verstomd van het feit, dat er nog personen worden gevonden, welke zich argeloos hieraan overgeven. Wij slaagden er in, begaan met een dergelijke finantieele strop van deze reizigers gebruik makende van een. onbewaakt oogenblik de betreffende kaart le mer ken, hetgeen door de twee verliezers werd opgemerkt en zich hierdoor door nieuwen inzet in het bezit konden stelten van hun verloren gelden. Zij slaagden hierin dan ook en waren toen zoo wijs zich niet verder in de waagschaal te stellen. Toen niemand zicii meer voor dit spel letje wenschtc te leenen en de winst van het betreffende „heer" dus tot nul was ge reduceerd, werden de kaarten vernietigd. Men zij op zijn hoede voor deze truc van hst „één-twee-drie-klaveraas-gilde". OTTO OTTO TE NIJMEGEN. De zich noemende „professor" Otlo, de psychotherapeut uit Blankenburg in den Harz van wiens optreden te Maastricht reeds melding in de bladen gemaakt is is Zaterdag- en Zondagavond te Nijmegen opgetreden. Daarover deelt de „N. R. Ct." het volgende mede: Zaterdagavond was de kleine zaal van de Vereeniging tjokvol en honderden ken den geen toegang krijgen. Toen Otto Olto zijn lezing gehouden had en vroeg, of er zieken aanwezig waren, stonden ten min ste de helft der aanwezigen op. In een oogwenk was het podium vol gestroomd en talioos velen verdrongen zich daarvoor Er waren moeders met éénjarige kinderen met lamme beentjes op den arm, dooven. blinden, lammen en tientallen van ande ren, met allerlei organische ziekten be hept, die natuurlijk een vergeefsclien gang maakten. Uit heel het land bleken on- gelukkigen naar Nijmegen gekomen te zijn, in de hoop verlossing van hun lijden te vinden Er dreigde een paniekstem ming, maar men blelf den toestand mees ter. Otto Otto verklaarde, na een lang durig* voorafgaand onderzoek, zich bereid een twaalftal lijders te behandelen en pas om half elf was hij daarmee gereed. Den meesten indruk maakte ditmaal de genezing van een vrouw die uit Kleef was overgekomen met een attest van twee professoren, dat zij leed aan zwarte staar tengevolge waarvan zij sinds twee jaren volkomen blind was geweest. Zij had de oogen steeds gesloten. Prof. Otto Otto zei- de, na haar onderzocht te hebben, dat liet geen zwarte staar, doch een verlamming van de oogleden ten gevolge van een zielsziekte was. Nadat hij de vrouw be handeld had, gingen hare oogen open en zeide zij, schreiend, dat zij weder kon zien. Zondagavond kwam deze vrouw het in de groote zaal van de Vereeniging tezamen gestroomde publiek verklaren, dat zij dien dag voor het eerst in twee jaren de courant weder had kunnen lezen. Ook Zondagavond, evenals trouwens den geheelen dag, had een ware storm loop op den psychoterapeut plaats. Op merkelijk was dat thans ook de meerge- goeden hun schroom volledig hadden af gelegd en smeekten om een plaatsje op het tooneel. Wederom werden uit de heinde en verre naar Nijmegen getogen lijders een tiental voor de behandeling toegelatenen van hun lijden verlost, op een doove vrouw na, omtrent wie de pro fessor trouwens tevoren het vermoeden had geuit, dat het een organisch ziekte geval was. Wij kunnen niet al deze geval len noemen en volstaan met het volgende: Een vrouw van 67 jaar, die sinds drie ja ren niet meer had kunnen loopen cn zich er ten sterkste tegen verzet had, dat hare kinderen haaf naar de Vereeniging had den vervoerd, kreeg na de behandeling de macht over hare beenen terug niet alleen, doch liep zonder eenige hulp het podium- trapje op en af „Prof." Otto Otto werd na deze gene zing, evenals na eenige andere, stormach tig toegejuicht. Zeer merkwaardig was ook de toepas sing varf psycho-analyse, waardoor hii een jongen in droomtoestand een nauw keurige omschrijving liet geven van de oorzaak van zijn aandoening, een oorzaak welke aan het aanwezige familielid, blij kens diens verklaring, tot dusverre ver borgen was geweest. Maandag is „prof." Olto Olto naar Blan kenburg teruggekeerd, met de belofte, dat hij binnenkort zijn tournee door Neder land zou voortzetten. EEN VOOR ALLEN. Do neer R, E. baron van Heeckoren van Wassenaar te Delden zal zich op het Hof te Dieren vestigen. Het ver laten van het kasteel Twickel moet een gevolg zijn van het raadsbesluit, waar- doo rde hoofdelijke omslag zoo progres sief wordt gemaakt, dat de heer Van Hceckeren nagenoeg den geheelen hoof- delijken omslag zou moeten betalen. Bij de inwoners circuleert een adr©3 aan den Raad, om het besluit in te trek ken. (j,Vad.")' ZWARE BRAND TE ZAANDIJK. Zondagmiddag werd het stille Zaan dijk in beroering .gebracht door een fei len uitslaanden brand. Door het vuur- tjo stoken in het pakhuis der fa. Schip per, galanterieënhandel, ontstaan, breid- do de vuurhaard zich spoedig uit, en werd voor de omliggende perceelen ge vaarlijk. Nog ernstiger liet het zich aanzien toen de pelmolen „de Dooi" der fa. Stuurman, gevaar^begon op te le veren. De spuiten dér omliggende ge meenten werden gerequireerd en 'n 15- tal gaven water. Om 6 uur was men den brand meester en rukte het meerendeel van het materiaal in. Het perceel der fa. Schipper is totaal uitgebrand, terwijl do omliggendo panden cok ernstige scha de bekwamen. 1 VALSCHHEID IN GESCHRIFTEN Onder verdenking van valschheid in geschrifte is gearresteerd een ambtenaar ter secretarie werkzaam aau de afdee- ling militie te Almelo. De verdachte moet va's lie handteekeningen hebben ge plaatst en in de registers van kostwin nersvergoedingen inzake militie een be drag van 6000 gulden verduisterd heb ben. Van deze som wa3 bij de arresta tie niets meer aanwezig. JENEVER DIEFSTAL. Tijdens het vervoar per schuit van Groningen naar Warfum werden in De cember 1917 van de trekschuit een vijf tal fusten jenever gestolen, ongeveer 135) D., ter waarde von pl.m. f 2600. De vaten waren 's nachts uit de schuit ge haald en da schipper voor het verlies aansprakelijk gesteld toan de politie de laders niet kon ontdekken. Thans zijn op aanwijzing van een gedetineerde, die zelf had meegewerkt, de daders aange houden, drie personen uit Onderdendan en één uit Winsum. Zij hebben de vatei'* des nachts in een melkschuit overgeladen in het kanaal laten zinken en den naeh daarna weer opgevischb en begraven in een groenland tussehen Onderdendam en Winsum. Vier dor vaten zijn terugge vonden. Ze waren leeg. De drank had den de dieven bij kleine porties in melk bussen overgetapt en verkocht. Een vol vat werd gevonden in een dobbe (een gat in den grond waar mest wordt be waard) onder Tinallinge gemeente Win- L. S. De Hollandsche Provincie der Mincler- broeders-Capucijnen mocht zich onder Gods zegen in de laatste 25 jaren in steeds grooteren bloei verheugen. Het aantal kloosters is reeds tot 14 geslegen en op aanvrage van den H. Stoel heeft deze Provincie de zorg op zich genomen voor de twee zware Missies van Borneo en Sumatra in onze Oost-Indische bezit tingen. Het ledental der Capucijnerorde in Nederland bedraagt reeds 180 Pries ters, 77 Fraters, 149 Leekebroeders, waarvan 35 Priesters en 23 Broeders in de missies verblijven, en meerdere Pries ters en Broeders in Polen en elders me dewerking verleenen aan de verspreiding van ons H. Geloof. Het Seraphijnsch Se minarie telt 136 studenten, die daar hunne opleiding genieten voor de Orde om later in het Moederland en de Mis sies te kunnen arbeiden. - Door het steeds toenemend aantal kwamen wij voor de keuze te staan, of een nieuw klooster bij te bouwen, wijl de andere te klein werden, óf een aan tal novicen te weigeren. Dit laatste ware zeer te betreuren, vooral nn de buiten land sche missies zoovele priesters vra gen en daarom besloten wij tot het eer ste en bouwden te Udenliout een klooster voor de Hoogere Studiën. In 1921 kon dit betrokken worden en ruim 60 religieuzen meest jonge Fraters, die zich op de Wijsbegeerte toeleggen en jonge Broe ders-Novicen, vinden er nu een onder dak. Meenende, dat wij op Gods vader lijke Voorzienigheid mochten vertrouwen, hebben ons de enorme dure tijden niet afgeschrikt en vol vertrouwen op God is dit werk tot stand gekomen. Met Nieuwjaar 1922 begonnen wij een nieuwe Stichting te Rotterdam. Tot groot genoegen van den Bisschop namen wij op ons de zorg voor Katendrecht en Char- lois, waar zielzorg zoo dringend noodza kelijk is. Evenais onze Paters te Amster dam in het hartje van de Jordaan reeds 10 jaren in een der moeilijkste gedeelten van onze hoofdstad arbeiden, zoo ook staat in Rotterdam aan onze priesters een moeilijk werk te wachten. De. inrich ting van - de beide kloosters en kerkjes aldaar is zoo arm en eenvoudig moge lijk en men kan gerust zeggen, dat aiies tot het allernoodzakelijkste beperkt is. Wanneer het zegenrijk Missiewerk onder de bevolking aldaar slechts kon begin nen, was het ons genoeg en zouden wij ons tot het uiterste weten te behelpen. Dit alles danken wij aan Gods zegen en door aalmoezen van geheel Nederland konden wij gedeeltelijk die uitbreiding be ginnen. Wij danken daarvoor onze wel-, doeners, die ons in dezen tijd van alge-, meene malaise hebben Willen helpen. Moge God en de H. Vader Franciscur hen bijzonder zegenen. Het heeft evenwel later nog veel moei te en zorgen van ons gevraagd om onzen arbeid te voltooien. Nog steeds blijft een zware last op oiize schouders drukken, nu wij ondervinden, welke tijden wij meemaken en wat het onderhoud van zoovele jonge religieuzen en studenten eischt. - Willen wij ons zegenrijk werk hier, onder onze katholieke landgenooten, vooral onder zooveien, die minder met aardsche goederen bedeeld zijn, en in oiize missies blijven voortzetten, dan is het noodig, dat wij door u geholpen worden en wij krachtigen financieelen steun ontvangen. Zonder dezen zonden we uiterst moeilijk de tijdelijke lasten te boven komen en in onzen geestelijken arbeid belemmerd worden. Men vertelt, dat de Gapucijnen de noodklok luiden, om de omwonenden te waarschuwen, dat zij gebrek lijden. En dikwijls voegt men er bij, dat dit vooral in het begin bijna in ieder klooster gebeurd is en iedereen rijk en arm dan met zijn aalmoezen kwamen aandra gen. De Goddelijke Voorzienigheid heeft echter steeds voor de kinderen van Sint Francispus zoo gezorgd, dat het klokje niet behoefde te kleppen, zelfs niet in de vreeselijke jaren, die achter ons liggen. Aan het strikt noodzakelijke heeft het ons niet ontbroken. "Nu echter tuiden wij het klokje, om u, Katholieken van Nederland op te roe pen ons met uw geldelijken steun, dien wij zeer noodig hebben, te helpen. Mo ge rijk en arm dit hooren en ons bij-i staan! i Katholieken van Nederland, wij vra gen u ter liefde Gods, helpt ons, schenkt ons een ruime aalmoes. Gij redt ons uit zware zorgen en zelf moogt Gij verze kerd zijn van Gods milden zegen, zooals God aan den H. Franciscus openbaarde. Wat gij ons nu geeft, ontvangt gij wel licht hier reeds, maar zeker in den he mel met hooge rente terug. Als weldoe ner of weldoenster onzer Orde blijft gij in uw leven en na uwen dood deelen in de dagelijksche II. Mis, die in al onze kloosters voor de weldoeners wordt ge lezen; deelt Gij in alle gebeden, boet- plegingen en goede werken, die in onze Orde bij dag en nacht geschieden. Welk een hemelschen schat vergadert Gij u met een tijdelijke weldaad aan onze Orde ge schonken, waarvan gij uw voordeel kunt hebben hier op aarde en na dit leven, als uwe ziel in het Vagevuur zou lijden. Moge op de voorbede van den H. Vader Franciscus de goede God u ingeven, om deze bede om financieelen steun niet on beantwoord tê laten en een groote of kleine bijdrage te zenden met vermelding van uw adres per postwissel of aange- teekenden brief of aan no. 65310 van den postchèque- en girodienst aan den H. E. Pater Provinciaal Capucijnenkloos- ter te 's-Hertogenbosch. Wij danken u daarvoor reeds bij voor baat en teekenen met alle hoogachting, Uw dienstw. dienaar, PATER PROVINCIAAL DER CAPU- CIJNEN. r-*cB H HET BESTUUR. 4 pCf. rentevergoeding; opvraging een, dag en 4 'A pCf. rentevergoeding; opvraging acht dagen 4 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6