ZIJN SLACHTOFFER. BUITENLAND. INDISCHE KRONIEK. Tweede Blad - 14 Aprii Ü22 m de vorige Kroniek» een twintig da g en geleden, gaf ik in groote trek- 'cen aan, wat de voornemens en plan um waren van het zoogenaamde Autonomie-comité. Het bleek toen loodig een korte kenschetsing te >even van de voorstellen, die door de commissic-Carpentier Alting in haar rapport waren gedaan. Het valt me niet gemakkelijk, na 100 langdurige onderbreking, den draad van mijn verhaal weer op te vatten. Teruggehouden uit het drukke be weeg van het actieve leven, heb ik uren lang van uit mijn ziekbed in stille beschouwing de wisseling van luchten en lichten gevolgd aan het stukje hemel, dat ik door de ramen zien kon boven de massa van trooste loos leelijke achtergevels der huizen. Ik heb op den officieelen lentedag de sneeuw in dichte .vlokken zien neer- warrelen uit de grijze lucht, ik heb danrna ook wel liet kleine stukje openheid in het uitzicht gezien als een vlekkeloos stukje blauw, doch het trillen van de nog kale wingerd ranken langs den muur toont me, dat de straffe oostenwind als trouw trawant van den onvermurwbaren wintervorst nog immer den baas speelt. O, die Hollandsche winter Op een der torentjes, die ik op een der daken zie spitsen, staat een windwijzer in den vorm van een zeil scheepje. Naar de wendingen van dat vaartuigje lig ik den ganschen dag met aandacht te turen. Eiken ochtend, wanneer de gordijnen om boog gaan, zoekt mijn blik het op. Waarheen bolt nu zijn zeiltje. Nog niet cén dag zag ik het scheepje ge koerst door den Zuiden-wind, meest al richt de Noordenwind zijn boeg .naar het Zuiden.... waar heel ver weg het zonneland licht...; Hoe zat het ook al weer met dat Herzieningsrapport Naast me ligt liet lijvige boekdeel van 605 pagina's, liet verslag, waarin de belangrijke werkzaamheden der Commissie luinne gewichtige uitdruk king hebben gevonden, bevattende een Ontwerp van wet op de lands- ordening van Indië", voorafgegaan door een Algemeene toelichting, wel ker beschouwingen de meening van de meerderheid der Commissie weer geven, en gevolgd door de noodige bijlagen en ïninderliridsiiota's. 'Ik zal me hier beperken tot de hoofd zaak, en cl. s het hier bo'-cn genoemde aanhangsel onb esproken laten, en van de hoofdzaak alleen weer de grootste hoofdzaak, d. i. dat deei, hetwelk betreft de hervormingen in direct verband staande met dc autonomie van Indië als geheet. Dus juist die autonomie, welke in het ontwerp- program der Katholieke Staatspartij niet afzonderlijk wordt genoemd. Im mers het eerste artikel der daarin opgenomen koloniale paragraaf spreekt alleen van „Voorbereiding van de staatkundige zelfbeschikking binnen liet Rijksverband, o. a. door- krachtige ontwikkeling van locale auto nomie en zelfbestuur. Merkwaardige afwijking, waarop ik de aandacht vestig. Ik ben nu eenmaal niet voor kikeboe-spelen. Een afwijking, die bijzondere be- teekenis gekregen beeft en steeds meer zal verkrijgen juist door die actie ontijdig öf wel gekozen van tijdstip, kortzichtig, of van vooruit- - zienden staatsmansbiik getuigend, het (loet er niet toe voor autonomie van In die als staatkundig geheel. Op blz. 1 van het Verslag der Corn- - tot herziening enz., de lezer ;t nu al, staat o. m. te lezen )ver de vraag in welke richting lijn ligt, waarlangs de staats- richting van Indië moet worden herzien, is in het algemeen be schouwd, in haar (d.i. van de Com missie S.) nauwelijks verschil van gevoelen geweest. Van meet af stond bij haar vast, dat die lijn ligt in de richting van toekenning van autonomie; aan zelfstandige gcbiedsdeelen van Indië. Waar de voorbereiding van de autonomie van indië ter sprake wam. werd voorts daarbij ge- FEUILLETON „Ik ben Constarum Bouraillén, ge woonlijk Eendenbek genaamd." „Dat weet ik; nu verder!" „De fortuin is mij niet gunstig ge weest." „Dat is wel te zien." „Een zeker spreekwoord zegt: Op onrechtvaardige wijze verkregen goed gedijt niet. 't fs waar, 't gaat somtijds niet altijd zoo, als ik ten minste oor deel, maar 't geen ik 0111 mij heen zie. Wel grappenmaker, 't is u gelukt, u, den verdelger van doktoren, die u in den weg staan." Lantin werd lijkkleurig. Hij keek on rustig om zich heen, om zich te over tuigen, dat niemand die woorden had gehoord. Daarna zei hij op ruwen toon: „Genoeg met die grapjes, zeg wat ge van mij wilt." ik ben hier gekomen, om eens de 'otgevailen van mijn kameraad en van mij te vertellen, gij weet wel Maxime Péri.i, dien reusachtig sterken vent." aacht aan twee factoren. In de eerste plaats zou al dadelijk aan indië een groote mate van zelf standigheid in wetgeving en be stuur moeten worden toegekend, in de tweede plaats zou meer dan tot dusver het geval, het recht der bevolking moeten worden erkend om invloed uit te oefenen op wet geving en bestuur, opdat daarbij in meerdere mate zal worden reke ning gehouden met hetgeen in haar rechtsbewustzijn leeft en door bare behoeften wordt vereischt." in dit citaat vindt de lezer duidelijk genoeg de beginselen aangegeven, welke de Commissie ais grondslag heeft genomen voor hare herzienings- voorsteilen. De noodzakelijkheid om het zwaar tepunt van regeering en wetgeving naar Indië te verleggen acht de com missie gegeven door de groote nadee- len, welke de tot heden gevolgde me thode heeft om van uit het Binnenhof te 's-Graven'uage Indië te regeeren. De commissie wijst daarbij 1. op de mogelijkheid, dat overwe gende aandacht zal worden geschon ken aan specifiek Nederlandsche be langen 2. op het feit, dat de behoeften van Indië zoo goed als altijd in Nederland minder duidelijk zullen werd cm be seft dan in Indië zelf 3. op de practische moeilijkheid, dat door de leiding in Nederland te behouden de afdoening van tal van urgente Indische zaken op uiterst hinderlijke wijze wordt vertraagd. Ik zal de commissie niet in haar betoog volgen, op mij maakt dit hiel en daar den indruk, dat de Commissie niet overal een rustige argumentatie heeft vol kunnen houden, doch zich hier en daar heeft laten verleiden tot het gebruiken van zinsneden met sterk polemiseerend karakter, wat ik in een verslag als dit niet op zijn plaats acht. Om Indië tot een zelfstandig, auto noom onderdeel van het Koninkrijk te kunnen maken wordt voorgesteld de positie van den Landvoogd ais ook het karakter van den Volksraad te veranderen. Opdat vooreerst van den Landvoogd worde afgewenteld de zorg om in alle aangelegenheden alleen te beslissen en te regelen, zal hij de verantwoor delijkheid moeten deelen met ande ren. De commissie wil daarvoor de Raad van Indië (zie mijn vorig arti kel) van een zuiver adviseerend li chaam maken tot een mee-regeerend college, waarin behalve de gewone leden ook zitting zullen hebben de hoofden der Departementen van Al gemeen Bestuur. In de tweede plaats en dat is vanzelfsprekend het voornaamste - wil zij den adviseerenden Volksraad zien omgevormd tot wetgevende Land- staten. De bevoegdheden van het vertegenwoordigend lichaam zullen dan dienen te worden uitgebreid tot 1. deelneming aan de definitieve vaststelling van de Indische begroo ting, alleen bij conflict tusschen de Randstaten en de Regeering wordt de beslissing bij den Nederlandschen wetgever gezocht 2. deelneming, met recht van amen dement, aan de wetgeving betreffende alle Indische aangelegenheden 3. bevoegdhdd on; ter behartiging van In T.e belangen in Nederland da?., heen gecommiteerden ad hoe af te vaardigen. 4. bevoegdheid 0111 op de benoe ming van eenige leden in den Raad van indiï invloed uit te oeféneu 5. bevoegdheid om voor de benoe ming van voorzitter en leden van de Algerneene Rekenkamer een voor dracht van dubbeltallen aan de Re geering te doen. 6. het. recht van interpellatie en dat van enquête. Het heeft wellicht zijn nut om even aan te geven wat de Commissie niet wil. Zij wil, in 't kort gezegd, nog niet de invoering van een parlementair stelsel, zooals we dat in de Europee- sche landen kennen. Ze. wii de macht van het vertegenwoordigend lichaam nog niet aldus vergrooten, dat de hoofden der departementen tegenover de Landstaten zoodanige verantwoor delijkheid dragen, dat zij door een votum van wantrouwen tot aftreden kunnen worden gedwongen immers in geval van conflict doet de Neder landsche wetgever uitspraak. Het voordeel van een dergelijk systeem is wellicht, dat van partijpolitiek „Jawel, ga voort." „Wat zal ik u zeggen, zijne kracht heeft hem gee-i geluk aangebracht. Toen hij weer een van zijne sterke stukjes wilde vertoonen, is een slag ader gebarsten, en heeft hij liet lood je gelegd. Zijne ziel zij God aanbevo len 1" „Is hij dood?" vroeg Lantin, in zijn schik, dat er tocli één persoon min der op de wereld was, die van zijne misdaden afwist. „Ja, hij is dood, en liet mij alles na, wat hij bezat, eene schuld van dertig franks bij den kroeghouder. Dat was te New-ljoik, want ge moet weten, dat wij de laatste jaren gereisd hebben. „E11 het geld, dat ik u had gegeven?". „O, dat is al lang verdwenen, als de rook van een sigaar. Périn hield veel van een slokje en ik ben een doile liefhebber van het spel." „Dus, met andere woorden," zei Lantin, die verlangde van zijn onwel- komen bezoeker ontsiagen te worden, „zijt ge op fiet oogenblik heelemaal aan lager wal en ge wildot vragen, of ik u kan h.'een, is 't zoo niet?" „Ge zoudt mé een aalmoes willen geven," zei Buraillon, „dat nooit Ik ben geen bedelaar. Ik ben arm voorgeschreven door een toevallige meerderheid geeen sprake kan zijn. Het nadeel is ongetwijfeld, zooals ook in den huidigen Volksraad reeds is gebleken, dat de zoogenaamde op positie nooit de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van een conflict te dragen heeft. Het groote verschil met een wes- tersche volksvertegenwoordiging blijkt nog ten .duidelijkste uit de wijze van verkiezing en samenstelling, zooals de Commissie die voor de toekomstige Landstaten meent voor te moeten stellen. Vooreerst wenscht ze instelling van „benoemde" leden, d. z. dus volks vertegenwoordigers door de Regeering te benoemen, te behouden, en wel voor het vierde deel van het totaal aantal leden, „ter verbetering van de onafwijsbare onvolmaaktheid van alle kiesstelsels", en daarnaast nog minstens een 5-tal „om te gelden als vertegenwoordigers van die gebieden waar om technische redenen voor hands van het instellen van verkie zingen moet vvorden afgezien." De overigen worden gekozen. Doch wie treden daarbij als kiezers op Ten eerste zij, die Neclerlandsch lezen en schrijven, ten tweede zij, die Maleisch of een landstaal lezen en schrijven. Aan de eerste groep wenscht de-Com missie door eene bijzondere indeeling der kiesdistricten een zeker overwicht op de verkiezingen toe te kennen. De analphabeten zien zich in 't geheel geen invloed op de verkiezing der Landstaten toegekend. Wanneer ik bedenk, dat hun aantal nu nog jn Indië ineer dan 98% (zegge meer dan acht-en-negentig ten honderd) bedraagt, dan kan ik in deze Land staten met den besten wi! der wereld nog geen volksvertegenwoordiging, of zelfs nog geen „ersatz" daarvan er kennen. Het belangrijkste van de geheele hervorming is echter de afschaffing van het zoogenaamde „rascriterium", het onderscheid der rassen wordt hier buiten rechtstreeksche beïnvloeding der verkiezingen gehouden, en „ge schiktheid" als eenigen grondslag voor de uitoefening van het actieve en passieve kiesrecht genomen. Dat is zoowat het allervoornaamste. Ik wil hier nog even merhoreerenj dat de Herzieningscoininissie werd ingesteld in November 1918; het tijd stip, waarin de politieke onrust in Nederland zijn weerslag vond in Indië, en waardoor de Lan.dvoogd, Graaf van Limburg Stirum, aanlei ding vond om zijne installatie-rede met deze uitspraak aan te vangen „De evolutie op staatkundig gebied' die zich elders voltrok, versterkte ook hier te lande den wil om staat kundige verhoudingen aan te passen aafi gewijzigde omstandigheden." De tijden zijn sindsdien wel ietwat veranderd, ook in Indië. Wat toen noodzakelijke hervor ming werd geacht, is nu voor velen onmogelijke misvorming geworden. ik wil voorzichtig zijn en me niet aan een uitspraak wagen. Dat laat ik aan de politici over, tot wier competentie dat behoort. Waarom toch immer die wind wijzer daar op dat torentje weer mijn aandacht trekt Is het omdat het, ook voor een kro niekschrijver, wel aardig is om het in zijn draaiende bewegingen te vol gen Wei ja. S. - De Conferentie te Genua. en neem aan wat men mij geeft, maar vragen doe ik nooit „Komaan," antwoordde Lantin, „dan zal ik u wat geven, zonder dat gij er mij'om hebt gevraagd." „Wat wilt ge mij dan geven „Wat zcudt ge zeggen van duizend frencs Dat zou u vooreerst uit de verlegenheid helpen." „Integendeel „Wat zegt ge?" vroeg Lantin verbaasd. „Luister eens naar 't geen ik u zal zeggen," zeide Eendenbek, met zijn oude, onweerstaanbare koelbloedig heid. „Wat kan ik doen met duizend francs „Voor den duivelGe koopt eerst goede schoenen en andere kleeren, want daaraan hebt ge wel behoefte 1" „Ge vergist u geducht, hoor 1" „Ge wilt u dus niet fatsoenlijk in de kleeren steken „Neen. Duizend franks zijn iir de omstandigheden waarin ik verkeer, als een druppeltje in de zee. Stel nu eens dat ik die duizend frank heb. Als ik hier vandaan ga, ga ik spelen om ze te verdubbelen, maa: in plaats daarvan verlies ik ze, want dat- ge beurt mij altijd. Wat moet ik dan doen Wat volgt daaruit Dat die duizend frank mij in geen enkel op zicht van nut zijn geweest." „Maar voor den duivel," barstte Lantin los, als ge altijd verliest, waarom speelt ge dan „Och, dat kan ik niet laten." „Nu, ais ik dan eens tienduizend frank gaf?" „Dat zou net hetzelfde zijn, dat is alles." „Ik begrijp er niets meer van," zei de bankier terneergeslagen. „Zeg mij kort en goed, wat ge wilt, maar maak het kort, want ik heb haast." „Wat ik wil antwoordde Eenden bek, een hooge borst zettend en Lan tin wantrouwend en brutaal aanzien de, „ik wil een betrekking hebben." Lantin sloeg van verbazing de han den ineen. „Wat voor een betrekking „Een eervolle, winstgevende op uw kantoor." „Op mijn kantoor „Ja zeker.... Tot nu toe was "ik een versiooteling in de maatschappij, ik wil nu een ernstig, welgesteld man worden, voor wien men den hoed af neemt." De verschrikte beweging ziende, die Lantin maakte, vervolgde de schelm „O, ik zal evengoed mijn stand kun nen ophouden als een ander. Ik zal zoo geacht worden, dat iedereen mij zal groeten." Ha, hoe jeukten Lantin dc handen, om den indringer de kamer uit te gooien. „Maar wij moeten dat verstandig aanleggen," vervolgde Eendenbek, „en kalm en bedaard handelen. ^Het is vriend Lantin toch ook „Wat bedoelt ge," viel deze hem, ziedend van woede in de rede. „Ik zou zeggen dat ge er zoo goed 'uitziet met uwe bakkebaardjes en uw, welgedaan uiterlijk. Bakkebaardjes staan erg netjes, vind ik. Ge ziet er uit of ge 't lot van geheel Frankrijk in -handen hebt." ,,'t Is nu uit, verstaan," schreeuwde Lantin driftig, niet in staat zijn kalmte te bewaren, bij de spottende taa! van zijn vroegere medeplichtige. „Komaan, wat is je voornemen nu „Om u de deur te laten uitgooien, begrepen Dit zeggende liep hij naar zijn schrijftafelen legde de hand reeds op de bel. Doch voor hij gebeld had, De toestand in Ierland." SES8. ÜJITENL QERiSHTEN. hield Eendenbek hem met een enke woord terug. „Wees voorzichtig I" „Waarom „Voor 't geen ge wilt doen." Ik zou niet weten om welke reden," zei Lantin met een hooghartig gebaar. „Het zou u berouwen, vrees ik. Die eene beweging van zooeven, zou u duur te staan konten Ik begrijp u niet," zei de bankier. „Ge zult me gauw genoeg begrijpen. Ge moet niet denken, dat ik zoo on- noozel ben, u om een betrekking te vragen, zonder mij voorzien te hebben van sommige dingen, die mij van dienst kunnen zijn, om dat verzoek kracht bij te zetten. Ik wist vooruit, dat ge mij zonder slagen of rtooten zoudet aannemen 1" „En waarin bestaan die dingen vroeg Lantin, niet zonder onrust. „Doodeenvoudig, in eenige papieren en geschriften, welke ik in de schrijf tafel van dokter Bernau heb gevon den, en die u en uw medeplichtige, markies d'Arbois, wel eens voor den rechter konden brengen." Lantin werd doodsbleek. (Wordt vervolgd.) 01. Dc financieele Commissie Sir Robert JEforne, president van de sub-commissie voor finaneën, stelde aan deze commissie voor, om een interna tionale conferentie van emissiobanken uit alle staten bijeen te roepen, om bet muntvraagstuk en de papicreireulatie te bestudeeren. Overeen werd gekomen, dat getracht zou worden om de onontbeerlijke steun te verkrijgen yan de federale bank van de Ver. Staten. De president verzocht do Duitsche en Russicko delegatie om aan de sub-com missie hun schriftelijke conclusies over te leggen. Bovendien stelde hij vcor om twee sub- comité's te benoemen, die respectieve lijk het wissel- en credietvraagstuk zul len bestudeeren. De voorzitter van de conferentie, Facta, is naar Milaan vertrokken ter bijwoning: van de jaarbeurs aldaar en om te confereeren met den koning. Bergmann, de Duitsche gedelegeerde, die het Duitsche antwoord aan de Commissie van Herstel te Parijs heeft overgebracht, is te Genua aangekomen. De Kleine Entente en de ont- wapenmgskwestie De mogendheden van de Kleine En tente wisselen van gedachten over de aan te nemen houding voor het geval de kwestie van de bewapening te land op do conferentie wordt gesteld in den vorm van een weierzijdsche belofte van alle Enropeesche staten om elkaar niet aan te vallen. Verzekerd wordt, dat de mogendheden van de Kleine Entente in beginsel niet tegen zulk een plan zou den zijn, maar dat zij voor hun instem ming eischen zouden van te voren ern stige waarborgen te ontvangen. Het rapport der finan- tieele deskundigen. Het rapport van de economische en financieele deskundigen van de mogend heden, die de conferentie bijeenriepen, be staat uit twee deelen. Het eerste behandelt Rusland, het laat ste het herstel van Europa. Het essenlieele van de voorstellen betreffende Rusland is de aanbeveling tot instelling van een Rus sische schuidcommissie, bestaande uit leden, benoemd door de Russische regee ring en de andere mogendheden, met een onafhankelijk voorzitter, gekozen bij over eenstemming of aangewezen door "den Volkenbond. i Voorgesteld wordt; dat de commissie een internationaal orgaan zal zijn, dat alte quaesties zal behandelen ontsiaan uit vor deringen op grond van vroegere leeningen of van schadevergoedingseischen tegen de Sovjet-regeering. De inleiding legt vooral nadruk er op, dat het economisch herstel van Rusland voor een groot deel er van afhangt of het steun krijgt van builenlandsche onderne mingen en kapitaal. Zoolang de onzekere toestand voort duurt, zullen toch alleen speculanten han del willen drijven, en dan bestaat de vrees, dat het voornaamste resultaat zou zijn niet het herstel, maar de exploitatie van Rusland en het Russische volk, welke de regeeringen te Genua pertegenwoordigt, juist willen vermijden. Poincaré volgende week verwacht Volgens berichten uit Genua moet de Italiaansche politie opdracht gekregen hebben, alles voor de waarschijnlijke aan komst van den Franschen minister-presi dent Poincaré op Woensdag of Donderdag van de volgende week voor te bereiden. Gisteren is men ook begonnen de villa buiten Genua, die vroeger reeds voor Poincaré was bestemd, met spoed in ge reedheid te brengen. De correspondent van de „B. Z. a. M. meldt o.a., dat de Duitsche rijksminister van financiën Hermes in de Woensdag ge houden eerste zit ling van de financieele commissie, bij de bespreking van de quaes- tie der stabiliscering van den wisselkoers de opmerking heeft gemaakt, dat Duilscli- land slechts een sluitende begrooting zou kunnen voorleggen, als definitief is vast gesteld, welke schadevergoeding het te be talen zal hebben. Deze opmerking is in de conferentie niemand opgevallen, en ook de Franschman Picard heeft er geen aan merking op gemaakt. Maar toen ze later in hun hotel waren teruggekeerd, zagen de Fransche heeren hierin een eerste Duit sche poging 0111 de schadevergoedings- quaestie ter sprake te brengen. Zooals men weet, hebben de Franschen den jour nalisten reeds medegedeeld, wat het ant woord van.de Commissie van Herstel op de Duitsche antwoord-nola zou zijn. Als Duitschland den loden Mei niet betaalt, wordt het in gebreke verklaard, en de ge allieerden hebben dan te beslissen, welke slappen zij verder zullen doen. De bijzondere correspondent van de „Gennania", die te Genua wet in de on middellijke nabijheid v?n den rijkskanse lier zal vertoeven, schrijft o.a.: De Duit sche delegatie heef; zich blijkbaar een ge heel andere taak gesteld dan de Russi sche. En zoo is ook hét principieel .ver schil in taktiek te vei klaren. Terwijl Tsjit- sjerin er genoegen in schept Barthou in zekeren zin te prikkelen, heeft de Duit sche delegatie zich geheel en al op rus tig werken voorbereid, en men is haar daarvoor blijkbaar dankbaar. Hiermede is echter niet gezegd, dat ook niet de Russische taktiek een zeker recht van bestaan heeft en de belangen der con ferentie kan bevorderen, doordat zij juist den tegenstand opheft, waarop het werk der conferentie moet rekenen. Maar daar mede alleen kan men het belangrijke werk der conferentie niet vooruitbrengen, en of de conferentie eiken dag een suc ces of een teleurstelling zal zijn, zal niet in de eerste plaats afhangen van de re devoeringen, die met open ramen worden gehouden en waarop de pers begeerig zit te wachten, maar van het stille, rustige werk, dat in de zittingen van de com missies wordt gepresteerd. De berichten over de houding, die de Russische delegatie ten aanzien van de Londensche voorwaarden zal aannemen, spreken elkaar nog steeds tegen. De cor respondent van de „B. Z. a. M." meldt, dat dé Russen zich in de zitting van he den bereid verklaard hebben, de Lon densche voorwaarden te bespreken. Vol gens andere berichten echter, moet de Russische delegatie 24 uur uitstel der be sprekingen over het memorandum heb ben gevraagd, zoodat de Russische kwes tie eerst hedenmiddag behandeld zal wor den. Dc houding van Amerika. Uit Washington meidt men aan de „Evening Standard", dat senator France zich gereed maakt om naar Genua te ver trekken. Hij zou aan Lloyd Geerge en andere vooraanstaande gedelegeerden een telegram hebben gestuurd met het ver zoek, een conferentie te houden en een resolutie aan te nemen, welke er bij de Vereenigde Staten op aandringt, zijn be sluit om gen officieele vertegenwoordi gers naar Genua te zenden, te herroepen. France is tot dezen stap overgegaan, om dat hij van oordeel is, dat de vraagstuk ken, waarmede de conferentie zich bezig houdt, van te groote beteekenis zijn dan dat een regeling tot stand komf, waaraan de Vereenigde niet deelnemen. (Senator France is leider van dc Se naatsleden, die dc Dnitschers en Ieren gunstig gezind zijn. Een jaar geleden trachtte hij de Ver. Staten ertoe te bewe gen een conferentie bijeen te roepen met Brittannië, Frankrijk, Japan en Italië, ter bespreking van de schadevergoedingen en de terugbetalingen van de geallieerde oor logsschulden. „Hbl.'M Uit Duitsche bron. Gisteren namen wij een telegram over van den Berl. corr. van het „Hbl." over een conflict tusschen Lloyd George en Barthou in de politieke commissie. Later berichtte dezelfde correspondent, dat hij dit bericht geheel voor de verantwoording moest laten van de „Tfigl. Rundschau", daar in geen enkel ander Berlijnsch ochtendblad dit bericht bevestigd wordt. Het is niet uitgesloten, dat dit, den kanse lier vijandige blad, daardoor tracht een invloed van het Duitsche antwoord op de nota van de Commisie van Herstel aan le geven. v Wat is er nu verder uit goede Duitsche bron over belangrijke commissie-nieuw tjes te melden? Vat men de verschillende berichten tezamen, dan kan men consta- teeren, dat de eergisteren samengestelde financieele commissie met haar werk een begin maakte hij dat deel van het Londen sche memorandum, dat de maatregelen tot herstel van de valuta en den wissel koers behandelt. Het memorandum slaat principieel op den grondslag van de Brus- selsche conferentie. Het stelt zich evenals dit op het standpunt, dat de munststan- daard van Europa weer op den gouden standaard teruggebracht moet worden. Het memorandum van Londen wijkt in zooverre van de Brusselsche conferentie af, dat het verdere stappen tot herstel der valuta en het Opnieuw vaststellen van den gouden standaard tt orstell voor de landen, waar de wisselkoers gedaald is. Die landen moeten op Bet geschikle tijd stip beslissen, of zij den ouden geldkoers willen behouden of een nieuwen, lageren koers willen aannemen. Tot vaststelling en handhaving van, de zoo verkregen pariteit is de samenwerking van de circulatieban ken noodzakelijk, en bovendien een inter nationale overeenkomst. Verder stelt het memorandum voor waarden voor voor de beperking van het goudgebruik en het verkrijgen van buiten- landsclie overeenkomsten met betrekking tot goud Ier stabiliseering der wisselkoer sen. Verder worden internationale overeen komsten in overweging gegeven die ten doe! hebben de consolideering van schul den en liet opnemen van crcdielen in die landen, die goede wisselkoersen hebben. Het memorandum spreekt zich krachtig uit tegen de beïnvloeding van den wissel koers, maar niet tegen maatregelen tot verhindering van de „Kapitaalvlucht". Bijzonder interessant is de inleiding; die verklaart principieel, dat het wankelen van het valutasysteem van een land in hoofdzaak voortkomt uit de schommelin gen tusschen de inkomsten en uitgaven van dat land. Het beste middel tot stabi liseering is dus het evenwicht in de Staats- begrooting. Niet minder interessant is het reorgani satieplan voor Sovjet-Rusland, waarvan thans ongeveer alle bijzonderheden bekend zijn. Lloyd George heeft er gisteren na drukkelijk op gewezen, dat het gaat om een basis tot onderhandelen, om een eer ste ontwerp voor de bespreking van de Russische kwestie. De Russische delegatie erkent over het algemeen het groote voor deel, dat er in gelegen is, dat een morato rium van vijf jaar voor de betaling van schulden in buitenlandsche valuta, zooals in het memorandum van Londen wordt voorgesteld, zal worden toegestaan. Neutrale zones aan de grens van' Ulster. De opperbevelhebbers van het noorde lijke leger en de Vrijstaatstrijdkrachtea aan de grens van Ulster hebben een over eenkomst gesloten, waarbij een neutraler, zone wordt ingesteld. De strijdkrachten? aan beide zijden der grens zullen eenige mijlen worden teruggetrokken. Verwacht wordt dat de overeenkomst de spanning wat zal doen afnemen, doch gedeelten van de Zuidelijke grens zijn ia handen van aanhangers van De Valera, die weigeren bevelen van de bevelheb bers der Vrijstaat-troepen in ontvangst te nemen, DE AMERIKAANSCHE MARINE- BEGROOTING. Het Representantenhuis is begonnen met de behandeling van de marinecredieten, die, zooals men weet, voorziet in de vermin dering van het vlootpersoneel tot 67,000 man en het onderwerp is van heftige kri tiek, omdat zij niet zou beantwoorden aan de in de vlootovercenkomst van Washing ton vastgestelde verhouding 5:5:3 (Ame rika, Engeland, Japan). Het schijnt, dat de vraag, of de verhouding 5 5 3 al dan niet tot uiting komt in de credielen, afhan kelijk is van de kunst om cijfers te groe- peeren. Want terwijl ccnerzijds wordt be toogd, dat de vastgestelde verhouding in de begrooting niet tot haar recht komt, wordt anderzijds volgehouden, dat zij wel tot haar recht komt. Kelly, de Voorzitter der subcommissie van het Huis, verklaarde dat een personeel van 65.000 man en 2000 leerlingen ruim voldoende was om de vloot in stand te houden in overeenstemming met het ver drag. Padgett, democratisch afgevaardigde, betoogde dat dit personeel zóó klein was, dat het de doeltreffendheid der vloot zou -vernietigen en haar op een zelfde sterkte, zoo niet op geringer sterkte, zou bren gen dan de Japansche vloot. Reeds zeven afgevaardigden hebben over de credietea het woord gevoerd en verwacht werd, dat de debatten nog twee dagen zouden voort duren. Zoo men weet zijn president Harding en Hughes, die een belangrijk aandeel had in het tot stand brengen van de vlootover cenkomst, tegen een vermindering van het vlootpersoneel tot 67.000 man. Harding wenscht een personeel groot 86.000 man. DWANGARBEID VOOR BOLSJEWISTEN. Bij het Hoogerhuis in Japan is thans een wet in behandeling, die dwangarbeid voor den duur van zeven jaar bedreigt tegen hen, die de beginselen van liet com munisme, bolsjewisme, anarchisme, of an dere beginselen in strijd met de grondwet, aanprijzen, en hen, die geld geven of ont vangen, of op andere wijze hand- of span diensten verrichten ter verspreiding van deze beginselen, eveneens als misdadigers beschouwt. DE OPPERSTE RAAD. De correspondent vaa de „Daily Expr." te Genua meldt, dat Poincaré er op aan dringt dat de Opperste Raad terstond de laatste Duitsche nota aan de Commissie van Herstel zal onderzoeken en aldus een vergadering van den Oppersten Raad zal uitschrijven naast de conferentie te Genua. Volgens berichten uit Genua moet men voornemens zijn, den Oppersten Raad nog voor het einde van deze maand te Genua bijeen te roepen. In Genua is het een pu bliek geheim, dat Barthou in deze aange legenheid een zeer belangrijk cijfertele gram van Poincaré heeft ontvangen. DUITSCHLAND BETAALT. Volgens het„Journal" is uit Duitsch land te Parijs aangekomen oen verzegelde wagon met 300 millioen Duitsche schat kistbiljetten, hestemd voor de Commissie van Herstel. Naar de Berl. corr. van het „Hbld." van bevoegde zijde verneemt, zijn de'op 15 April vervallende 15 millioen gouden marken reeds Woensdag betaald. TWEEHONDERD MENSCHEN VER DRONKEN. Een telegram uit Riga meldt, dat in do stad Dvinsk door het overstroomen van da Dwina 200 personen verdronken zijn. De overstrooming werd veroorzaakt doop de vorming van een ijsbarrièrc, die het water opstuwde. De ijsdam werd door kanonvuur stuk geschoten, waarop de rivier weer in de bedding is teruggekeerd. Het zuiden van Frankrijk heeft op het oogenblik veel te lijden van overslroo- mingen. Door de stijging van de Rhone zijn de meren van Annecy en Bourget overgeloopen. Het water is steeds stijgen de.. Ten zuiden van Lyon zijn de plaatsjes aan de rivier ondergeloopen cn zijn over de straten hulpbruggen geconstrueerd. Bij Bordeaux is de Gavonne buiten do oevers gekomen. De overvaarldienst is ge staakt. De uitsluiting in de houtzagerijen ia Zweden is nu over het geheele land inge gaan en betreft 164 bedrijven met 24,000 arbeiders. De regeering zal naderhand interve- nieeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5