BINNENLAND. MANDEL ËN NIJVERHEID. I N fi E Z 0 mTÊnT GEMEN6D NIEUWS. Derde Blad - 14 April 1922 i Over de samenwerking van de j Vak-organisatie met de Jeugd organisatie inzake de opvoeding der Jeugd. DE POLITIEKE PLAAT BIHNENLAHDSCH NIEUWS. KUMSflFKEHNIS. w RECHTSZAKEN. KUNSf EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. ORDE EN ARBEID. DOOR DEN TÉkFn~" VERMORZEL^ c i&t. Bavo" brengt ia herinnering hetgeen 't Bisschoppelijk Communi qué o.a. over de Jeugdorganisatie heelt! bepaald: I. Ie. „Waar het geldt de vakbelan gen, roepe de Jeugdorganisatie de hulp in van de Vakorganisatie. De ze zal haan adspirantleden niet in een afzond eerlijke en zelfstandig© afdee- ling van jeugdorganisatie vereenigen, maan kan, onder leiding dei- Jeugd- organisatiee, haar adspirantleden zoo dikwijls samenroepen, als zulks voor de vakbelangen noodig is." 2e. De Jeugdorganisatie zal „hare leden met allen aandrang opwekken dat zij zoo vroegtijdig mogelijk toe treden tot de Vakorganisatie." De leden der Jeugdorganisatie moe ten voor beide organisaties (bedoeld zijn de Stands- en Vakorganiisal ie) gewonnen worden en zij moeten van de maatschappelijke en financieele voordeelen dezer organisaties zoo spoedig mogelijk kunnen profiteeren. II. Ter uitvoering van het bepaalde, in genoemd communiqué worde het vol gende in acht genomen: le. Alle R.K. jongens en meisjes! zoodra zij in een bedrijf of beroep werkzaam zijn, bejiooren lid te zijn van de R.K. Vak- of Beroepsorgani satie. Zij worden echter niet in een afzonderlijke afdeeling bijeengebracht Afzonderlijke aspinanten-afdeelingen zullen door de Vakorganisatie nietf worden opgericht. 2e. De leden beneden den 18-jari- gen leeftijd zullen nooit: te zamen meti de volwassenen vergaderen. 3e. De jeugdige leden worden in een vergadering bijeen gebracht, zoo dikwijls dit naar het! oordeel van 't bestuur en den geestelijken adviseur der Vakvereenigingen noodig of ge- wenscht mocht worden geacht. De voorzitter dezer vergadering is de geestelijke adviseur der Vakvereenr ging als vertegenwoordiger van de Plaatselijke Commissie voor de R.K. Jeugdorganisatie. 4e. De jeugdige leden van meer dere of van alle vakvereenigingen kunnen ook te zamen worden gebracht op een vergadering, die door èSlni der geestelijke adviseurs wordt ge presideerd, wanneer zulks door de besturen en geestelijke adviseurs ge- wenscht wordt geoordeeld. 5e. De gezamenlijke geestelijke ad viseurs der Vakvereenigingen zullen uit hun midden één aanwijzen als hun vertegenwoordiger in de Plaat selijke Commissie voor de R. K, Jeugd organisatie. 6e. Jongens en meisjes vergade ren afzonderlijk. 7e. De besturen der Vakorganisa- i tie zullen zorg dragen, dat haar jeug- dige leden lid worden van een R. K, Jeugdvereeniging en omgekeerd zullen dc besturen der R. K. Jeugdvereena- gingen zorg dragen dat haar leden zich aansluiten bij de R. K. Vakorgani satie. 8e. De plaatselijke of gewestelijke Commissie voor de R. K. Jeugdorga nisatie, aangevuld met een vertegen woordiger van de gezamenlijke R. K. iVakvereenigfngen ter plaatse, zal: a. de goede samenwerking tus- sehen Jeugd- en Vakorganisatie be vorderen b. de geschillen tusschen beide voorkomen of beslechten; c. het wederzijdsche lidmaatschap practisch bevorderen; d. de inrichtingen, welke van bei de samen uitgaan besturen; e. zich op de hoogte houden van den stand van beide. i III. 1 Terwijl het eigenlijke doelbewuste opvoedingswerk, de karaktervorming, de godsdienstige en algemeene maat- i schappelijke ontwikkeling, de taak 1 blijft der Jeugdorganisatie, zal de Vak- j organisatie met haar daarin samenwer- >ken om de R. K. arbeidersjeugd op te voeden tot degelijke R. K. en vak kundige arbeiders, mannen en vrou wen van diep godsdienstig karakter, en degelijke kennis op maatschappelijk en vakkundig gebied. Voorop sta ech ter, dat dit alles geschiede in onder ling overleg en samenwerking tus schen. Jeugd- en Vakorganisatie, i IV. Dit voorop gezet, omschrijven, wij, steunend op het' Bisschoppelijk Com muniqué over Stands- en Vakorgani satie,. aldus algemeen de taak der Vakorganisatie voor het Jeugdwerk: op het terrein van den economfechen arbeid (waaronder wij verstaan alles wat samenhangt met de verhouding van werkgever en werknemer, met arbedsvooriwaarden, toestanden op de werkplaats, met vakopleiding en be roepskeuze), heeft zij de godsdien stige, zedelijke, geestelijke maat schappelijke en stoffelijke belan gen te verzorgen, de gevaren te we- reen, de gezondheid van de(n) j©n- ge(n) arbeidster (arbeider) te bescher men. V. Daarom -zal zij in innige samenwer king met de Jeugd vereenigingen (c.q, ook met andere vereenigingen) haar invloed aanwenden en haar medewer king verleenen: j ltk voor de vakopleiding; i 2e. voor het maatschappelijk en stoffelijk welzijn; 3e. voor de christelijke verhouding van patroon en arbeider 4e. voor de godsdienstige cn zede lijke opvoeding der jeugd. VI. i i Zij zal deze taak vervullen: le. voor de vakopleiding door me dewerking te verleenen aan: a. het oprichten bf instandhouden van vak-, handel-, teeken- of nijver heidsscholen en leergangen; b. het uitreiken van vakdipioma's c. het verleenen van den titel van gezel of meester aan degenen, die een daartoe verlangd examen hebben afgelegd; d. het treffen van maatregelen, waardoor theoretisch en practisch handels- en nijverheidsonderwijs kan worden gegeven tijdens de werkuren; e. het bevorderen van nijverheids onderwijs op de werkplaats overeen komstig de nijverheidswet f. het afsluiten van leerlingcon tracten; g. het oprichten of in stand hou den van arbeidsbeurzen en beroeps- keuzebureaux 2e. voor het maatschappelijk en stoffelijk welzijn door: a. de verzorging van verzekerin gen tegen bedrijfsziekle, bedrijfson gevallen, werkeloosheid, staking en uitsluiting; b. de bevordering van- de spaar zaamheid in overleg met ouders en werkgevers, het aankweeken van den geest van spaarzaamheid en het pro- pageeren der spaargelegenheden van de Jeugdorganisatie.; c. de beveiliging tegen overma- tigen arbeidsduur of te zwaren ar beid; d. de bevordering van maatregelen van veiligheid en hygiëne; e. door de bevordering der ar beidswetgeving voor jeugdige perso nen; f. de bevordering van de ontwik keling der jeugd in zake christelijke inrichting van liet economische leven der maatschappij. 3e. voor de christelijke verhou ding van patroon en arbeider, door: a. het tegengaan van de leer van den klassenstrijd b. het aankweeken van de christe lijke gedachten van rechtvaardigheid, naastenliefde, orde en gezag; c. mede te werken aan de rege ling van arbeidsvoorwaarden en be- drijfsverhoudingen in den christelij- ken geest van recht en liefde; d. de bescherming van de jeugd bij bedrijfsregeling en bedrijfsorgani satie; e. het initiatief te nemen tot on partijdige rechtspraak, waaraan ge schillen moeten worden onderworpen, 4e.. voor de godsdienstige en zede lijke opvoeding der jeugd, door: a. het tegengaan van godsdienstige en zedelijke gevaren tijdens den werk tijd en op de werkplaatsen; b. het beschermen en steunen der jeugd tijdens de werkuren; c. het tegengaan of beperken van arbeid op Zondagen en "Kat'jplieke feestdagen; d. het scheppen van toestanden, welke het bijwonen der H. Mis en het ontvangen der H. Communie op werkdagen mogelijk maken; e. hei tegengaan van den gezamen- lijken arbeid van jongens en meisjen; f. het bevorderen van het lidmaat schap van Jeugdvereenigingen en zui ver godsdienstige vereenigingen. Het R.K. Propaganda-bureau heeft voor Tweede Kamerverkiezingen gezorgd voor verschillende propaganda-middelen, o.a. een prentbriefkaart, een sluitzegel cn een politieke plaat. Hieronder volgt een toelichting dezer -plaat, die door J. Collette geteekend is: De teekenaar Collette heeft in deze plaat uitgebeeld den katholieken strijder gelijk St. Paulus dien omschrijft in het zesde hoofdstuk van zijn brief aan de Epheseers (vers 14 tot 17). Ook nu nog gaat de strijd van den ka tholiek in zijn diepste wezen niet tegen „vleesch en bloed" (vers 12) niet tegen gewone menschen, maar tegen de mach ten der duisternis; ook nu gaat onze strijd tegen bovenmenschelijke geesten, wier kracht zoo groot is, dat St. Paulus hen de heefschers der wereld noemt. Daarom is de aansporing van den strij der onder de Apostelen .aan de Epheseers „om de wapenrusting Gods aan te trek ken, opdat wij vermogen te weerstaan op den gevaarlijken dag en in alles volkomen stand te houden (vers 13), zoozeer op on ze dagen toepasselijk. De heer Collette is er schitterend in ge- slaagd ons den held in die wapenrusting voor oogen te brengen. Wij zien hem „de lendenen omgord met waarheid" (vers 14). In den gordel draagt de krijger het handwapen, dat hem strijdvaardig maakt. Zoo treedt de Christen dragend den gordel der waar heid, de l-oprn open in het aangericht gewapend met het handwapen der ge- Ioofsbekentenis, dagelijks toegepast in zijn leven. Wij zien hem bekleed met het pantser der gerechtigheid, dat zijn edelste organen beschut, wier verwonding doo- delijk zou zijn. Dit pantser is de heilig heid des harten en de zuiverheid van le venswandel, de zekerste bescherming te gen de slagen des vijands. Wij zien hem, „de voeten geschoeid, bereid om te strijden voor de verkondi ging en de verbreiding van het Evange lie des vredes" (vers 15). Wij zien hem, „dragend het schild des geloofs, waarmede hij vermag de bran dende pijlen des vijands te blusschen" (vers 16). Wij zien hem, „hoe hij den helm des hdls draagt en bel zwaard 'des geestes. dat is het woord Gods" (vers 17).... Zoo treedt de strijder voor ons. Doch al de kracht des strijders zou ijdel zijn, indien zij niet steunde op de erkenning van Hem die alle kracht geeft en daarom spoort St. Paulus in het slot vers van het tafereel allen aan „om te bidden en te smeeken ten allen tijde, in den geest en wakker te blijven en te blij ven bidden en smeeken voor de geheele Christenheid" (vers 18). De teekenaar heeft deze aansporing in zijn plaat niet tot ons gebracht, daarom is het goed er in dit bijschrift aan tét herinneren. Vooral in dezen tijd van voorbereiding moeten wij veel bidden. Laten wij in deze kommervolle dagen vooral bidden en aanhouden, om dat te verkrijgen, waarvoor de Goddelijke Zalig maker, in zijn hoogepriesterlijk gebed Zijn Hemelschen Vader vooral bad: „ut unum sint", opdat zij een zijn.... STEUNBEWEGING RUSLAND. De K. S. A. in Nederland gaat hare steunverlecning aan Rusland uitbreiden. In samenwerking methet R. K. Huis- vestings-Comitó te 's-Bosch zal door het geheele land een inzameling worden ge houden van goederen in natura, als daar zijn: zaaigranen, zuive'artikelen, gruttere waren en alle andere voor verzending geschikte levensmiddelen. De nieuwe steunbeweging, waarvoor de belangstelling en medewerking van alle katholieken gevraagd wordt, is in groote trekken als volgt geregeld: Door gebruik te maken van de maga zijnen der plaatselijke boerenbonden^ op wier hulp in deze zeker niet tevergeefs een beroep zal worden gedaan, kunnen plaatselijk alle goederen in natura wor den verzameld en tijdelijk opgeslagen. De beide hierboven genoemde organi saties zullen telkens tijdig publiceeren en de betrokken afdeelingen bericht zenden, wanneer de goederen uit - de onderschei den magazijnen naar Rotterdam kunnen worden gezonden om bij aankomst aldaar onmiddellijk in het stoomschip voor Rus land gecharterd te worden; Wanneer en van welke aanlegplaats dit schip vertrekt, zal telkens worden bekend gemaakt, Alle ingezamelde goederen worden in het schip, door den Bond van Steunco- mité's gecharterd, naar Rusland vervoerd. Voor een goede verdeeling der goederen aldaar, zal door de Zweedsche delegatie der Commission Executive de Secours la Russie", ^Moskou, worden zorg ge dragen. t Met het inzamelen der goederen kan al aanstonds een begin worden gemaakt, Einde dezer maand vertrekt weder een schip naar Rusland. Niet alleen onze katholieke boeren van wie reeds verschillende toezeggingen hij het. Centraal Bureau der K. S. A. binnenkwamen maar ook onze katho lieke Middenstanders en werkgevers in de levensmiddelen- en aanverwants be drijven, zullen er voor zorgen dat nog deze maand, bij het eersto signaal uit Leiden, massa's goederen in natura, op geslagen in verschillende magazijnen van het geheele land, naar Rotterdam kunnen afrollen. De geldinzameling voor Rusland over treft alle verwachtingen. Ook deze goe- dgfeninzameling, wij twijfelen er geen oogenbljk aan, heeft de belangstelling on de algeheele syriïpa'tbie van Katholiek Ne derland. De Nederlandsche Tentoonstelling lf- Kopenhagen. Woensdagmiddag heeft' in het gebouw van zijn departement de minister van L., N. en H. de voor de voorbereiding eener Nederlandsche in den aanstaanden zomer te houden tentoonstel ling te Kopenhagen bij Kon. besluit in gestelde commissie geïnstalleerd met een rede, welke door den voorzifter van het algemeen comité, mr. M. W. F. Treub, werd beantwoord. PERMANENTE COMMISSIE INZAKE CRISISMAATREGELEN UIT DE KA THOLIEKE EN CHRISTELIJKE WERKLIEDEN- EN VAKBONDEN. Bovengenoemde commissie kwam in ver gadering hijeen op .Woensdag 5 April j.l. om de vraag te bespreken of gezien de gewijzigde tijdsomstandigheden, de per manente commissie nog verder reden van bestaan had. Algemeen was de vergadering van oor deel, dat tot opheffing der permanente commissie moest worden overgegaan. Dank werd gebracht aan allen, welke zich in deze commissie voor de Katho lieke en Christelijke Arbeidersbeweging verdienstelijk maakten. MENGELBERG IN AMERIKA. Mengelberg heeft op een zijner con certen te New-Yrok een gedeelte van het programma aan Nederlandsche kunst ge wijd. iütgevoerd werden: Dopper's Cha conne, de ouverture van De Vogels, van Diepenbrock en een Suite voor violoncel met orkest van Henri van Goudoever, waarbij de componist zelf de solo ver vulde. Het publiek was met de introductie over het algemeen zeer ingenomen. Van Goudaever's suite, waarvan de beide laat ste deelen zijn aangeduid, als Tempo di Tango en Tempo di Foxtrot, dus in dans vormen van dezen allerlaatsten tijd werd minder serieus genomen. Het applaus voor den solist-componist was evenwel zeer uitbundig. Intusschen is de pers over de Neder landsche composities weinig gunstig ga* stemd. Dopper's kunstuiting heeft nog de beste referaten en indien deze Got- triche Chaconne wat minder lang ware geweest, dan zouden de opmerkingen ten aanzien van dit werk tot een minimum te herleiden zijn. Diepenbrock's stuk daarentegen vond men wat onbeholpen en som-wijlen con- -fuus. Het effect der houten blaasin-1 etrumenten werd over het algemeen wat te zeer modern Fransch aangevoeld. (N. Ort.) DIT DE MIJN-INDUSTREE. Belamgryke boringen. Naar de „Tel." verneemt is door den Rijksopsporingsdienst van Delfstoffen bij haar onderzoek te Boeholt wederom een steenkolenlaag aangeboord van niet min der dan 4.70 M. dikte. Hierin bevond zich slechts 14 c.M. leisteen. Onder deze laag werd 97 c.M. leisteen gevonden, waarna weder een steenkolenlaag van 3.18 M. aangetroffen werd. Een totale dikte dus in steenkool van 7.74 M. DE MOORD TE BEERTA. Voor de rechtbank te Winschoten is Donderdag tegen den gedetineerden Jan 0. te Beerta, verdacht van moord op Freek Wolfjer aldaar, geëischt vijftien jaar ge vangenisstraf. DE ZEVENTIGSTE VERJAARDAG VAN RICHARD VON KRAL1K. Een comité, gevormd door een aan- vtal Katholieke journalisten en letter lievender! verzocht ons opname van het volgende: Weer steken wij de handen uit voor Oostenrijk. Maar nu eens niet om een aalmoes. Wij steken ditmaal de han den uit om een Oostenrijksch feest geschenk te kunnen ontvangen. Op 1 October aanstaande hoopt dr. Richard von Kralik zijn zeventigsten verjaardag te vieren. Het zai een feestviering worden in schamelheid en armoede. Een banket zal niet worden aangebodende vreugde zal reeds groot zijn, wanneer op dien dag de bede „geef ons heden ons dageliiksch brood" wordt ver hoord. Des te levendiger zal de geestelijke beteekenis van den feestdag gevoeld worden in den vriendenkring van den schrijver en daarbuiten. Wij, Nederlanders, mogen mee doen. Wij mogen onzen eerbied en onze genegenheid jegens Richard von Kralik laten meespreken, wanneer de Oostenrijkers zijn arbeid huldigen gaan. Ook voor ons heeft Kralik gearbeid, als wetenschappelijk man en als kun stenaar. Zuid-Bohemer van geboorte heeft hij gestudeerd aan de Universiteiten van Weenen, Bonn en Berlijn, heeft hij gezworven door Italië en Grieken land, voordat hij zic-lt ten volle bewust werd van zijn taak. Doch toen hij die taak, na diepgaande onderzoekingen, in kloeke toewijding aan zijn ideaal, had leeren kennen,heeft hij zijn be wonderenswaardige talenten ontplooid, zijn werkkracht verdubbeld, zijn moeizaam-verworven overtuiging in blad en boek uitgesproken, en al zijn vreugde en arbeid, zijn persoon en zijn leven geofferd voor het geluk van zijn volk. Als wijsgeer, als geschiedkundige, als letterkundige, als dichter heeft hij de menigte, "die naar hem luisteren wilde, voorgelicht en geleid, gewaar schuwd en geprezen, gesterkt en ver heugd. Eene opsomming van zijn opstellen, vlugschriften, boekwerken en rede voeringen zou vele kolommen van een dagblad vullen. De hoeveelheid van zijn arbeid wekt onze verbazing, de inhoud onze bewondering en sympathie. Slechts enkelen in Europa zullen Kralik evenaren in zijn pogingen, om zóó veelzijdig getuigenis te geven van de waarde en de beteekenis van het katholicisme als levensleer. Veelzijdig niet enkel, neen, óók schoon, treffend-schoon, en schoon- voor-allen voor den eenvoudige en on ontwikkelde evenzeer als voor den verzadigde van kennis en kunst, voor den arbeider en den geleerde, voor den jongen student en voor den geslaag den professor. Oostenrijk ligt verslagen, het is uitr geput en uitgemergeld, het schijnt den dood nabij. Kralik versaagt niet. Hij kent zijn volk en de kracht zijns volks in den stoffelijken nood predikt hij de geeste lijke wedergeboorte. Hemzelf heeft de oorlog allerzwaarst beproefd, zijn gelaatstrekken dragen óe sporen der afgrijselijke marteling, waarvan hij zijn deel geleden heeft en nog lijdt. En toch blijft hij het middel punt van den kring der geleerden en kunstenaars, die door wo.ord en ge schrift en vooral door hun leven eji daad het Oostenrijksche volk willen redden. Voortzetter der traditie van Sint Clemens Hofbauer als hij is, wil hij het innerlijke leven van zijn volk verhef fen, Oostenrijk's Christelijke bescha ming, zijn artistiek en wetenschappe lijk leven redden van den ondergang. Bij al den arbeid, die zijn dagen vult en stukken van zijn nachten verteert, heeft hij den tijd weten te vinden, om zijtl eigen levensbeschrijving op te stellen. „Kleine menschen noemen dat ijdelheid," zou Schaepman hebben ge zegd. Anderen weten beter. Anderen zullen zich verheugen, dat een man als Kralik een overzicht geven wil van zijn eigen leven en arbeid, dat hij zijn tijd en zijn omgeving schetsen wil nu hij op deze hoogte zijner jaren gekomen is. Wij twijfelen er niet aan, of velen in Nederland zullen gaarne Kralik's feestgeschenk aanvaarden. Laat ons nu zorgen, dat die autobiographic kunne verschijnen in boekvorm. De verschrikkelijke toestand in Oosten rijk eischt dat wij hulp bieden aan den uitgever. Die hulp hebben wij hem al beloofd- uit eerbied voor den straks zeventig jarige, namens tientallen Nederlan, ders. Kralik's jongere collega's bij de Nederlandsche Katholieke pers heb ben ons hun collegialen steun toegezegd Alle gift is van harte welkom en bovendien zal de uitgever voor el- ken rijksdaalder een present-exem plaar zenden van die biographie in boekvorm. Laat ons allen samenwerken, om den Weenschen schrijver een blijden, ge lukkigen verjaardag te bezorgen (Giften liefst rechtstreeks zenden aan den penningmeester v. h. comité: H. Hoeben, Teteringsche Dijk 81, Breda.) „HET HOLLANDSCHE HEIDENKIND NAAR JEZUS' HEILIG HART." Men heeft mij zoo vaak inlichtingen gevraagd omtrent het Catechumenaats- werk, dat ik eindelijk gezorgd heb, aller verlangens te bevredigen. Mijne vrien den en medewerksters hebben een boekje laten drukken dat door verschillende vrienden en helpsters aan dit werk is sa mengesteld onder den titel die boven dit stukje is geschreven, een mooi geïllus treerd boekje (van 32 blz. voor 15 cen ten) dat dus iedereen krijgen kan, en waar alles keurig in staat. Alleen wijt de Inleiding wat erg veel aan mij, maar de medewerksters zelf doen het hem na tuurlijk. Wat had ik vermocht zonder haar De boekjes kunnen worden aange vraagd aan het hieronder aangegeven adres, vanwaar ieder gewenseht aantal franco wordt verzonden. Want nu het Catechumenaat dan ook bestaat, en bloeien gaat we hebben met Paasch-Zaterdag den eorslen echt collec tieven CatechumenaatsJoop na misschien duizend jaar voor het eerst weer hier in Nederland! nu moeten Neerlands ka tholieken ook toonen, dat zij met de in- landsche missie sympathise;; reu. En dit komt vanzelf natuurlijk, als zij er maar wat bijzonderheden van ken nen. Welnu, alle bijzonderheden en interes sante détails staan nu samen in dit boekje bijeen; Hoe het werk, zoo lang verzuimd, ein delijk zijn providentieel begin kreeg. Waarom de H. Rein i Ida er de patrones van werd, wat de grondgedachte is van de heele Stichting. Hoe daarvoor de ge schikte krachten worden aangekweekt in een Oefenhuis. Waarom liet Oefenhuis Bethanie heet, En welke functie de Ma ria's in dat plan vervullen. Waarom zij de H. Lidwina van Schiedam tot pa trones hebben. Wat het Catechumenaat nu eigenlijk is. Wat daar zooal omgaat. Wat daarmee bereikt wordt. Of de Cate chisten het druk hebben. Of ze hulp kun nen gebruiken. Waar u in den Haag moogt komen logeeren, en op welke voor waarden. Hos de ouders dier heidenkin- dertjes zich tegenover ons gedragen, .en hoe ze ons werk waardeeren. Hoe dan verder die kinderen zich ontwikkelen, stelselmatig en gestadig. En als u dat allemaal gelezen hebt, dan zult u op blz. 25 het boekje niet dicht slaan. Want daar wordt het eigenlijk pas mooi. Daar gaat het over onze nationale verantwoordelijkheid voor de heidenkin deren van ons vaderland. En de volgen de bladzijden leeren u uitvoerig, hoe ie dereen van de armscen tot de rijksten, van de kleinsten tot de grootsten, van de jongsten tot de oudsten, hiertoe het hunne of hare kunnen bijdragen. Maar allerduidelijkst kunt n daar zien, hoe ieder daartoe moet meewerken vooral: door dit boekje te lezen en verder te geven, en te verspreiden, te verkoopen of rond te deelen op kleiner of grooter schaal. Dan zal niemand ooit hoeven te getuigen: „Voor de bekeering van mijn eigen volk, daar heb ik niets voor ge daan, niets voor gevoeld, niets voor ge geven." Den Haag, Elandstraat. 126. JAC. VAN GINNEKEN, S.J. OPHEFFING PERMANENTE- OOMMISSIE. AMSTERDAM, 14 -April. De perma nente-commissie inzake crisis naatre-e' en uit de Kath. en Christ, werklieden- en vakbonden, kwam in vergadoring bijeen op Woensdag 5 April om de vraag te bespreken of, gezien de gewijzigde om standigheden, de permanentecommissie, nog reden van bestaan had. Algemeen was de vergadering van ojrdeel, dat tot opheffing der permanente-commissie moest worden overgegaan. Dank werd gebracht aan allen, welke zich in deze commissie voor de Kath. on Christ, ar beidersbeweging verdienstelijk maakten. VERLAGING AUTO-TABIEE. A M STEBDAM, 14 April. Met ingang van 15 April a.s. wordt het Tarief der stationeerende auto's met 25 °/o verlaagd. VOORSTEL TOT LOONSVERLAGING. OLDENHOVE, 14 April. De Christ, werkgeversorganisatie in het landbouw bedrijf uit het Westerkwartier hebben de Moderne en Christ, landarbeidersbon den voorgesteld, de loonen voor 1922'23 met 15 o/o te verlagen. De neutrale werkgeversbond wenscht geen overeen komst te sluiten. VERLAGING UURLOON. VEENDAM, 14 April. In een verga dering van leiders der coöp. aardappel meelfabrieken, is besloten, voor 1922 1923 met het personeel dier fabrieken weder individueele overeenkomsten aan te gaan. Onder mededeeling van dit be sluit, werd reeds in enkele fabrieken! het personeel aangezegd, dat het uur loon met 3 «sent zou worden verlaagd. De werknemers hebben thans een con ferentie gevraagd en opschorting ge vraagd van teekening van individueele contracten. HET VERTREK VAN GRAAF G BF.NTINCK. Over het vertrek van Graaf Gedard van Aldenburg Benlinck, heer van Amerongen, naar het buitenland, deelt het „U. D." nog mede, dat het vermaarde kasteel Amerongen, waar onder meer langen tijd ex-keizer Wilhelm te gast geweest is, be nevens de uitgebreide bezittingen van den graaf niet onder den hamer zullen komen. Het kasteel zal zelfs met z'n historische meubileering geheel intact worden gela ten. Men begrijpt, dat graaf Bentinck, die 42 jaar aaneen dit kasteel heeft bewoond cn al s 't ware met Amerongen is saamge- groeid, niet dan veel strijd tot zijn besluit is gekomen om dit liefelijke dorp te ver laten. Doch de belastingdruk Ameron gen heft o.m. 100 op de hoofdsom van de Rijksinkomstenbclasting is hem te zwaar geworden. Op zulk een wijze wordt de belasting van geheel Amerongen als het ware door één man betaald. Toen graaf Bentinck eenmaal zijn plan tot vertrek uit de gemeente kenbaar had gemakt, heeft het natuurlijk niet ontbro ken aan pogingen om hem daarop te doen terugkomen. Zelfs heeft het dagelijksch bestuur van Amerongen op het kasteel een couferentie met den graaf gehad, die, zooals thans blijkt, geen resultaat heeft gehad. In de jongste gemeenteradszitting heef! de burgemeester jhr. H. van den Bosch, de leden in comité-generaal geroepen tot het in ontvangst nemen eencr belangrijke mededeeling, welke natuurlijk geen an dere geweest- is dan die van het vertrek des graven. Thans heerscht er neerslach tigheid in de Amerongsche gemoederen, vooral onder de arbeiders en den mid denstand. Graaf Bentinck, die zelf op het kasteel Middachten geboren is, dat thans door zijn broeder wordt bewoond, heeft twee en veertig jaren aaneen op het kasteel Amerongen gewoond. Vóórdien woonde op het kasteel de familie Van Reede Gin- kel, afstammelingen van hetzelfde ge slacht, hetwelk reeds aan het einde dei 17de eeuw, tijdens de veelvuldige bezoe ken van onzen koning-stadhouder Wil lem III, op het slot vertoefde. NOG EENS GEPROBEERD. Te Rotterdam heeft Woensdag het eei ste paar gebruik gemaakt van de bepa ling, dat gescheiden echtelieden opnieuv in het huwelijk kunnen treden. De betrokkenen zijn 10 jaar geschei» geweest. ONGELUK TE HILVERSUM. Gisterochtend waren in de Lieberger- dwarsstraat te Hilversum werklieden bezig met het plaatsen van een ijzeren paal voo. electrische geleiding. Door het breken van den staaldraad, wtarmede de paal dooi moddel van een lier werd omhoog ge haald, sloeg de zwengel van de lier met groole kracht terug en trof drie werklie den. Een hunner woonde op den Ruiter- weg, kreeg zulk een slag op het hoofd dal hij zwaar gewond bewusteloos ineenzakte Nadat de man voorloopig was verbonden, werd hij naar Je R. K. ziekenverpleging overgebracht. Daar is hij zonder tot be- wnstzijn te zijn gekomen, ovrlden. D beide anderen bkwamen alleen enkele lichte kwetsuren Te Bodegraven is, een oud man van 83 jaar, C. de Jong geheeten, door een trein uit de richting Leiden aangereden en ter stond gedood. De ongelukkige had de ge woonte eiken avond een eind de spoor baan langs te loopen om van zijn werk thuis te komen. Hij was erg doof; zoo dat hij den trein niet heeft gehoord. De machinist had steeds gefloten en zoo hard mogelijk geremd, maar kon een aanrij ding niet meer voorkomen. DE BLOEMBOLLENVELDEN. De rtrenge langdurige vorst, heeft de ontwikkeling der bolbloemen belemmerd en ze hier en daar zelfs vernield. Toch is er nog een kansje voor de Paaschdagen, als het weer nog hard medewerkt, en de temperatuur, die aanmerkelijk ver zacht is, aanhoudt. EEN NIET GEWENSCHT LEGAAT. Aan de gemeente Voorburg is door wij len den heer Hekmeijer aldaar gelega teerd een bedrag van f 50.000, onder ver schillende beperkende bepalingen o.m. dat uit de rente van het bedrag zullen bestre den worden de onderhoudskosten van hef r/iansoleumwaarin geplaatst is de urn van den overledenen. Burgemeester en Wethouders hebben den Raad voorgesteld Hit legaat niet to aanvaarden, aangezien de gemeente daar van geen enkel voordeel beeft. DE HONDERDSTE PENNING. Aan het veer van Zwijndrecht naar Dor drecht stond tot voor kort een bel voor hen, die 's nachts naar Dordrecht wilden overgezet worden. Het geluj der bel ver stoorde de Zwijndrechlscbe jachtrust en het gemeentebestuur verzoch B. en W. van Dordrecht de bel weg t« nemen. Dit voldeed aan dit verzoek, waarbij «Ie rege ling getroffen werd dat voorlaan 's nachts van uit het poKtie-bureau in Zwijndrecht telefonisch het Dordrechtsche veerhuis zou gewaarschuwd worden als er iemand over gehaald moest worden. Het nachttarief voor overzetten bedraagt 25 cents. In de raadszitting van Zwijndrecht is nu echter gebleken, dat de burgemeester den agenten last had gegeven 25 cents te vor deren voor het telefoneeren naar Dor- drecht en dat er werkelijk arbeiders ge weest zijn die dit bedrag hebben moeten betalen. De burgemeester zei, dat het zijn bedoe ling was alleen van vreemdelingen en an dere personen, geen arbeiders, het kwartje te heffen. Er heerschte groote verontwaardiging in den raad over die en andere gesties van den burgervader. Het Dordtsche gemeentebestuur met het geval op de hoogte gesteld, TG,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9