Uit het Sociale Leven. Tweede Blad - 15 April 1?22 SPORT EN SPEL ELCK WAT WILS. GEMENfêö 5W?UWS. Het is zoo ongeveer een manie gewor den. om al de maatschappelijke tegen spoeden op rekening te stellen van de Arbeidswet. TREKJES CCXXXVII. Het Kind. Tooneelstudie. Huiskamer op Zondagmorgen. De moe der en het kind komen uit de kerk, ont doen zich van mantel en hoed. De moeder zet thee en snijdt brood. Het kind kijkt er naar. Het kind Pa roepen, moe De moeder: Wel nee, zus.... laat pa nog maar wat slapen. Het kind denkt kin steunt op vuistje.) Het kind: Moe.... De moeder Wat is 'r, kind Het kind Waarom gaat pa ook weer niet naar de kerk De moeder Dat mag je niet vragen dat weet je wel. tiet kindJa moe. (Hef kind denkt langer Het kind Pa hoeft niet naar de kerk, hè moe De moeder Nee.. Het kind Waarom niet, moe De moeder.,Dat hoef jij nog niet fe we - ten. (waf drW'g Waarom Praat je daar nou weer over? Je weet t^ch Het kind: (Meurt) Ja moe..« omdat. Het kindkijkt vreemd i eet langzaam) MEBISCHEPRAATJES. De moeder haar angst verbergend) dat 't.... Het kind: Dat 't wel hinderde.. De moedert Waarom? Het kind: (vaag) Ja.... Maar goeie raenschetDhouden toch van Onze Lieve Heeren pa wil in de kamer geen On ze Lieve Heer hebben.... bij Opoe en bij tante Jo hangt 'n kruis.... en Mariaen Jozefen met Kerstmis 'n kribbetje.... De moeder Dat hoeft voor pa niet. En jij heb op je kamertje toch.... Het kind; Ja.... op mijn kamertje wel. De moeder: Je mag niet over al die dingen denken.... Het kind Ik denk 'r vanzelf an, moe., je kan denken toch niet wegjagen De moeder: Dat kan je weldat doet moe ook als ze Ondingen denkt, die die. Het kind: Die naar zijn? (De moeder zwijgt.) Het kindEnals pa nou dood gaat De moeder schel) Stil 1 Wat heb 'k je gezegd 1 Wat mof jij al praten over doodgaan Het kindDaar moeten we altijd aan denken zegt de zus.... De moederAch, die zuster. Waar bemoeit ze.... (stokt) (Het kind zet groote oogen op, krijgt nei ging tot schreien.) De moeder(komt bij haarsluit haar in de armen.) Nee, lieve kind.... dat bedoelt moe niet verkeerd.die zuster is heel goed, hoorHeel lief.leer maar goed van de zuster...hoorl Maar niet zoo vragen; De moeder Ja, natuurlijk. ■Het kind En als pa nou doodgaaten we bidden heel erg, kan pa dan toch.. De moeder Dat zullen we hopen, zus Het kind (peinzend) O De moeder Eet nou je boterham op (Het kind eet zeer langzaam blijft nu en dan staren zonder te kauwen. De moeder ziet het. Op haar gelaat komt een smartelij ke trek. De vader komt binnen zegt vroolijk goeden morgen. Kijkt dan vreemd op.) De vader Fs 'r wat De moeder (moeilijk lachje) Wel nee, hoe kom je 'r bij Wil je thee (schenkt het reeds in.) De vader Graag I (De vader gaat een krant lezen. Het kind kijkt lang naar hem. De moeder ziet het. Ze verlaat de kamer.) DOEK. (Nadruk verboden.) O. N, hebben zij moeite met de naamsaanduiding van de meestdagelijksche voorwerpen uit hun omgeving. Een stoel, een tafel of an der voorwerp voor dagelijksch gebruik wordit door hen eenvoudig als „dat ding" aangewezen. Het laat zich hooren, dat op deze wijze een gesprek moeilijk gevoerd kan worden. Niet altijd evenwel blijven de verschijn selen van xoo'n onschuldigen aard. Er kunnen zich karaktertrekken openbaren, die min of meer gevaarlijke gevolgen voor de omgeving en voor hen zelf kunnen hebben. Zoo komt het nog al eens voor dat ons oudje, die altijd soliede geleefd heeft, zich aan allerlei uitspattingen over geeft, hetgeen de familie dwingt, om erger te voorkomen, hom onder curateele te stel len. Zoo wil ik in dit verband op het u al len zonder twijfel bekende feit wijzen dat een oude heer nog trouwplannen heeft en wel met een hem absoluut niet passende partij. Bij dit alLes kunnen zich nog waandenk beelden van allerlei aard voegen, hetgeen den toestand zooals u zich kunt voorstellen niet gemakkelijker maakt. Is het lichaam nog vrij krachtig, terwijl de ziekteverschijnselen een dergelijk ern stig karakter aannemen, dan is men ver plicht den patiënt in een inrichting te laten opnemen. Zooals algemeen bekend is, treedt op onzen ouden dag de vaatverkalking hoe langer hoe meer op den voorgrond en lijdt dientengevolge de voedselvoorziening van het geheele lichaam schade. Huid en spie ren gaan langzamerhand ten gronde, hel zenuwstelsel, dat in nauw contact staat met het spier-systeem, vermindert even eens belangrijk zijn functies. Wat bij onze oudjes zich manifesteert als trillingen over het geheele lichaam en bekend staat on der den naam van „tremor senilis". Uit al hetgeen wij besproken hebben, blijkt ten duidelijkste dat in ver voortge schreden gevallen het leven wederkeerig tot een last wordt en hoe dierbaar zij ons overigens mogen zijn, de dood een uit komst is. Voor zichzelf leiden zij als het ware een plantenleven, het leed en de vreugde van anderen dringt niet meer tot lien door en de dingen in 't algemeen hebben alle be- teekenis verloren. Nu nog een enkel woord over de oorzaak dezer ziekte. Dienaangaande moet ik u he laas teleurstellen. Er is hoegenaamd niets bekend, wat eenig licht kon werpen op de ze duistere zaak. Immers bij eenig naden ken dringt zich onwillekeurig de vraag naar voren. Waarom ziën wij bij den oenen mensch de verschijnselen van het geestelijk en het lichamelijk afgeleefd zijn buitengewoon vroegtijdig optreden en om gekeerd bij den ander deze lang uitblij ven, ja zelfs in geringe mate optreden. Ziehier ©en nog absoluut open vraag. Wel is het bekend dat de erfelijkheid bij dit proces gteen noemenswaardige rol speelt. Trad b.v. bij vader of moeder de senielle aftakeling vroegtijdig op dan Ioo- pen de kinderen of kleinkinderen niet meer kans de dupe te worden, dan zij die uit een geslacht geboren zijn, waar deze ziekte vrijwel afwezig bleef. MEDICUS. EEN MELK CENTRALE TE PURMEREND. In de Woensdag gehouden vergadering van melkveehouders le Purmerend en om geving is definitief besloten tot stichting van een melk-centrale te Purmerend over te gaan. Hiertoe is opgericht de N. V. MelkcentraJe te Purmerend. In het bestuur zijn gekozen de heeren D. Blokker, (voor zitter), G. Groot, J. Munnikhuis en S. Hooyberg te Purmerend, P. Boots, Th. Stadëgaard en Jb. Zeekant te Beemster. DE WILDE ZWIJNEN. Men schrijft uit Apeldoorn aan het „Hbld.": Bijna behooren ze tot het verledene, de afstammelingen van de door Prins Hen drik uit Duitschland geïmporteerde wilde zwijnen, die de uitgestrekte bosschen van de Vehiwe in enkele jaren met honderd tallen bevolkten. Wel werden jaarlijks bij de groote jachtpartijen vele exemplaren gedood, doch bij de sterke vermenigvul diging was het evenwicht spoedig hersteld. Dagen van weelde hebben de dieren ge kend, toen zij op de voederplaatsen ruim schoots van voedsel werden voorzien, om het weinige aan te vullen wat de wildernis opleverde. Doch de oorlogsjaren kwamen en voor de wilde varkens waren de vette jaren voorbij. De distributie trof de knorrende vier voeters ai zeer zwaar; spoedig waren ze geheel op zich zelf aangewezen. Het ligt voor de hand, dat deze omstan digheden van grooten invloed waren op het weerstandsvermogen der dieren en de ondervoeding wreekte zich ook hier op de nakomelingen. Zoo valt het licht te verklaren, dat de gemeentelijke keurmeester bij een groot aantal zwijnen, dat in den afgeloopen win ter hetslachtoffer der jachtpartijen werd, tuberculose constateerde. Natuurlijk wer den de cadavers als ondeugdelijk voor de consumptie vernietigd. Later deden zich meer gevallen van tuberculose voor, zoo dat men ter bestrijding der ziekte tot ra dicale maatregelen moest overgaan. Enkele gezonde zwijnen zijn in een ex tra afgerasterd terrein tusschen Gortel en Niersen in de omgeving van het „Vree bosch" opgesloten; de resj. is nagenoeg ge heel uitgerooid. De varkensvanghokken, die vele der dieren tot laatste verblijfplaats hebben gediend zijn voor afbraak publiek verkocht. Veel hebben de verdelgde dieren op hun kerfstok, doch veile hunner fouten zijn altijd overdreven geweest. De door hep aangerichte schade werd steeds vergoed,en gevaar voor de duizenden, die door de bosschen doolden hebben ze nimmer op geleverd. Integendeel, vele vreemdelingen waren verrukt als ze het geluk hadden of meer dieren op ca* afgelegen plekje aan te treffen. DE WEDSTRIJDEN VAN MAANDAG. Ditmaal niet de wedstrijden van Zondag, want voetbalwedstrijden op lsten Paasch- dag daar doen de Katholieken niet aan mede. Het is al erg genoeg, te moeten rele- veeren, dat Zondag toch nog officiceie competitie-wedstrijden worden gespeeld, maar met dat releveeren volstaan we dan ook. O.m. de volgende clubs gaan het Paasch- fecs't door voetbal ontheiligen: 0 Westelijke le klasse. V. V. A. tegen R. C. H. cnSpartaan le gen Blauw Wit. Overgangsklasse. ExcelsiorOuick; Z. F. C.'t Gooi; V. U. C.—A. F. C. Noordelijke le klasse. G. V. V.—W. V. V. NEDERLAND—DENEMARKEN. Maandag is aller ,oog gericht op den vijf den officieelen landenwedstrijd, die tus schen Nederland en Denemarken gespeeld wordl. Den eersten wedstrijd speelden wij op 2 Juli 1912. Dat was op het tournooi tijdens de Stockholmsche Olympia. We speelden toen des avonds om 7 uur. De meesterlijke Göbel stond in ons doel, Bou- man, de D. F. C.-er en de U. D.-er David Wijveldt backten. De middenlinie werd ge vormd door Lotsy, Boulmy en Forlgens. De voorhoede bestond uit Nico Bouvy, Jan Vos, de vroegere H. F. C.-er ten Cate, Huug de Groot en van Breda Kolff. Het was de mooiste der vier wedstrijden die we «tegen de Denen gespeeld hebben. Vooral in de eerste helft waren de Denen, die als de zwaarsle en eenige concurrenten der Ijngel.schen inzake de voetbal-supe- rioriteit golden., prachlig op dreef. Onze spelers waren meerendeels zeer jong. De Denen waren veel grooter dan c'e Nederlanders en staken, ail thans vóór de rust in meer dan één opzicht met hoofd en schouder hoven de Oranje-spelers uil. De Noorderlingen behaalden dan ook in de eerste helft een 30 voorsprong, en dat het niet meer was, dankte men natuur lijk aan Göbel, die dezen keer ook niet over gebrek aan geluk te klagen had. Na de rust kwam de Hollandsche ploeg ver rassend voor den dag. Spoedig kwam er een Ho 11aid.seli tegonpunt, dat weliswaar rloor een Deensch achterspeler, den be roemden Middleboe, gemaakt werd, maar toch volkomen verdiend was. Toch maak ten de Denen een vierde punt en met 41 verloren we den wedstrijd. Het Deensche elftal bestond uit: S. Han sen, doel' Middleboe en H. Hansen, ach ter; Buchwald, Jörgensen en Berth, mid den; O. Nielsen, P. Nielsen, A. Olsen, S. Nielsen, Wolfhagen voor. Het Deensche elftal dat 2 jaar later f17 Mei 1914) in Kopenhagen tegen de Hol landsche ploeg uitkwam, was geheel an ders samengesteld. De voorhoede was bijna onveranderd ge bleven. Olsen was er uit, S. Nielsen en Wolfhagen schoten een plaats op en Knud- sen speelde links-buiten. Sofus Hansen stond weer in het doei. Castella backte met Brijsting en Biarnholt, Lijkke en Bert vormden de half-linie. Wij speelden zonder Göbel. Ons elftal was overigens lang niet slecht en bestond uit: van Hemert, Wijnveldt, Bonman, Boutmy, Lotsy, v. d. Nagel, Noorduijn, de Groot, Buitenweg, Vos, D. Kessler. Het was weer een verrassende wedstrijd. In de eerste speethelft waren wij veel ster ker en we leidden met rust met 3—1. Met goeden moed gingen we de tweede helft in, doch spoedig bieek, dat de bordjes ver hangen waren. De Nielsens maakten drie punten en we verloren met 431 Toch hadden we over het algemeen goed ge speeld en de verdediging trof geen blaam. Het duurde 6 jaren voor en aleer wij wederom tegen de Denen in het veld kwa men. Op 6 April 1920 had eindelijk de returnwedstrijd plaats in Amsterdam. Zoo wel de Deensche als de Hollandsche ploeg hadden vele nieuwe spelers in de gelede ren, wat begrijpelijk is als men nagaat, dat DISCIPLINE. Er zijn van die oogenschijnlijk kleine zaken, die toch van groote beteekenis zijn. Zoo is het ook met de discipline in onze organisatie's. Hapert daar iets aan, dan wreekt zich dat vroeg of laat en dikwijls op zeer ernstige wijze. Onze organisatie's zijn lichamen, waar toe de leden geheel vrijwillig toetreden en wat ook het naaste doel van de ver- eeniging mag zijn, door toetreding beoogt men gezamenlijk iets te bereiken wat al leenstaand niet mogelijk of althans zeer moeilijk is. De werking blijft dus altijd: te zamen optreden: en nu kunnen we er kort of lang over praten; zoo we willen, geleerde betoogen er over. houden, de eenvoudige waarheid blijft, dat gezamenlijk optrek ken, gezamenlijk en massaal iets nastre ven, alléén maar mogelijk' is, bij goede discipline. Democratie is een mooi woord en ook de zaak kan mooi zijn, mits goed begrepen wordt, wat we daaronder hebben te ver staan en zij in elk geval niet ten koste van de discipline nagestreefd wordt. Vooral in de vakbeweging klemt dat zéér sterk omdat bijna' elke belangrijke beslissing welke plaatselijk genomen wordt, moet steunen op toestanden, die niet van localen aard, maar van veel ver dere strekking zijn en bij elke beslissing met factoren rekening moet worden ge houden. die niet door ieder even helder gezien kunnen worden. Daarvoor kiest men dan ook vertrou wensmannen. En het is te dwaas om al leen te loopen, dat men vertrouwens mannen zou benoemen en juist wanneer dat vertrouw.-vn wordt geëischt, bet niet zou worden gegeven. Het vertrouwen in de zelf gekozen lei ders is de meest elementaire voorwaarde voor een gedisciplineerd optreden. In opgaande tijden vindt ieder dat dan ook vanzelf sprekend, maar in tijdep van teruggang, in dagen dus, dat wel eens din gen gezegd moeten worden of besluiten £enómen, die niet altijd even aangenaam zijn, dan is het moeilijker om steeds te 6edenken, dat wat er ook zijn moge, het vertrouwen in de leiding niet gemist kan worden of het gaat ten koste van hetgeen men nastreeft. Want zonder vertrouwen is discipline nu eenmaal niet bestaanbaar, vooral niet in een organisatie, waar de sterkste band toch altijd een strikt vrijwillige is. Het zal m.i. van de georganiseerde ar- teiders verstandig zijn, dat deze eenvou- iige dingen goed worden overwogen; 't is misschien zeer kordaat om te zeggen, we jtoren ons niet aan dit of dat advies, of wel, we hebben maling aan het gegeven parool, maar iets goeds kunnen we er niet ran verwachten. Het was steeds de groote kracht van onze arbeiders-organisatie's, dat zij met groot vertrouwen de leiding volgden. Niemand twijfelt er aan, of onze organi satie's zullen groot en veelomvattend werk te verrichten krijgen en dat wel on der vaak zeer ongunstige omstandighe den. En dat kan slechts tot een goed einde worden gebracht als we vooral die schijn baar zoo eenvoudige, doch in waarheid groote zaken niet uit het oog verliezen, RONDOM DE ARBEIDSWET. Men kan van oordeel zijn, dat deze wet inderdaad een te groote schade voor on ze industrie is, maar het gaat toch te vér om alles en nog wat op rekening daar van te stellen en 't malle van de zaak is, dat onder de klagers over de Arbeids wet heel wat menschen zijn, die er geen sikkepitje mee te maken hebben en die zich juist daarom in bloeiend bedrijf moesten verheugen,. Nu dat niet zoo is, blijkt daaruit wel overduidelijk, dat de oorzaak van de ma laise ergens anders moet worden gezocht en die paar uur p. week meer of minder wel van belang wil men: van gróót belang kunnen zijn, maar daaraan niet die beteekenis kan worden gehecht, wel ke daar nu blijkbaar aan wordt gegeven. De wijze, waarop de grieven tegen de arbeidswet tot uiting komen, is ook niet steeds verheffend, te minder als we be denken, dat de wet wel 45 uren aan geeft, maar zeer vaak verlenging wordt toegestaan en een groot gedeelte der ar beiders óf buiten de wet vallen óf krach tens vergunning of overgangsbepaling toch langer werken. Maar nog eens: men behoeft het niet te huldigen om het toch verklaarbaar te vinden dat een, voor zooveel bedrijven geldende wet die dus uit haar aard niet met elk bedrijfsbelang rekening kan hou den, reactie verwekt. En wanneer dat zakelijk ging, dan was er heel wat beter over te praten en was een oplossing ook gemakkelijk te vinden. Maar het geschiedt vaak met een harts tocht en fanatisme alsof de wereld valt en staat met de arbeidswet. Ik heb hier voor mij liggen een adver tentie van een vlasfirma, die mij heel goed bekend is en er „warmpjes" inzit. De firma wil haar „zaak" verkoopen en vertelt in dezelfde annonce, dat de zaak vanwege de sociale wetten niet méér te drijven, dus niets waard is. Genoodzaakt door de treurige arbeidswet en de willekeurige toepassing ervan, tevens door de ondragelijke lasten der sociale wetten op het bedrijf gelegd, bie den ondergeteekenden te koop aan: EEN VOLLEDIGE STOOMVLASSERIJ, waarbij eeji schuur voor het op bergen van 100 gemeten vlas. GEBR. VAN GILS Zevenbergsehenhoek. Zooji advertentie geeft heel aardig de mentaliteit van zulke menschen weer en wie 't eens wil probeeren zal ervaren, dat ondanks den hopeloozen toestand de zaak niet bepaald voor „een appel en een ei" van de hand gedaan wordt. Het orgaan van de vlasverbouwers van 1 April j.l. geeft nog een beter kijk op de manier, waarop sommige groepen werkgevers meenen, zich tegen de ar beidswet te moeten uiten, een manier, waarmede zij èn in eigen kring, èn onder de arbeiders verbittering aankweeken. Nadat eerst een klaaglied wordt aan geheven tegen de boeren die steen en been klagend weigeren om voor 300 per H. A. land voor vlasbouw te verhu ren, krijgen we dc volgende ontboezeming: „De moed die er nog was om te „zaaien is ook verloren door den „markttoestand van het heden. Maan- „dag is er vlas verkocht, Zeeuwsch „voor 75 cent per K.G. Groningsch 1.— per K.G, Hollandsch blauw „voor 1.15 per K.G. en dit als slot „aan een seizoen, geeft geen moed „voor het nieuwe dat ons wacht. Wat „evenwel nog het meeste bij velen uit „den keel hangt is als werkgever, door „de arbeidswet en sociale wetten, als „een misdadiger behandeld te worden. „Niet wetende hoe voor vrouw en „kinderen de kost te verdienen, komt „de v/et u vertellen, dat gij bij de zor- „gea voor Uw gezin, nog te zorgen hebt ,.voor een ongeval dat een Uwer „werklieden overkomt, nog hebt te „zorgen voor den ouden dag vaft Uw „werklieden, terwijl gij mogelijk zeif „op Uw ouden dag met een mandje „langs de huizen moet om een aal- „moes, dan hebt gij nog te zorgen, dat „Uw werklieden in 8 uren een loon „kunnen verdienen, zoodat zij op een „nieuwe fiets, voorzien van voldoende „sigaretten en de noodige Kwatta of „olienoten in hun bezit, een reisje- in1 „den vrijen tijd kunnen maken ter ont* „spanning. „Doet gij dit niet, dan komt gij in „aanraking met de heerén ambtenaren, „die noodig zijn om deze gezegende „wetten te moeten handhaven en daar „zijn zij tuk op, anders mocht dc regee- „ring eens denken, dat zij overbodig „waren. Hoeveel ambtenaren er zijn, „die U eerst van Uw vrijheid beroo- „ven om daarna door Uw belasting- „biljet gevoed te worden, is niet uit „te spreken. Zij bestaan om U te rin- „gelooren en om uit Uw zak een lui „gemakkelijk leven te hebben".... Men behoeft nu juist geen bijzondere arbeidersvriend te zijn om toch te erken nen, dat „het Vlassersblad" wat al te schrille kleuren kiest. Wie bovendien de ontzettende lage loontjes kent, welke er betaald worden, waar het vlas in groote hoofdzaak ver bouwd wordt: Groningen, West N. Bra bant, Zeeland, en de armoede ziet welke aldaar in de gezinnen van de arbeiders heerscht, zal, al erkent hij nog zoo grif dat er ook onder de arbeiders gebreken voorkomen, toch niet kunnen ontkennen dat hier „lichtelijk" overdreven wordt. En nu moge die Overdreven of liever dwaze voorstellingen juist om hun dwaas heid weinig kwaad doen, men kweekt door dergelijke artikelen in een werkge versorgaan toch noodeloos groote verbit tering en elk overleg wordt daardoor al bij voorbaat onmogelijk gemaakt. Intusschen: Minister Aalberse Weeft nu verschillende wijzigingen voorgesteld om aan de bezwaren daaraan verbonden, zooveel mogelijk tegemoet te komen. Tot heden heeft, zoover mij bekend is, nog maar een van de vijf Vakcentralen, omdat.Weet u wat Mientje de Groot gisteren zee (De moeder zegt niets bukt dieper over haar bezigheid.) Het kind Weet u wat ze zee, moe „Jouw pa is geeneens Roomsch De moeder Daar mag Mientje niet over praten. Het kindOWat is pa dan moe? (De moeder antwoordt niet) Het kind Mag 'k dat ook niet vragen, moe? De moederNéé.... Het kind: O.... Maar menschen die niet Roomsch zijn gaan toch wel naar de kerkNaar 'n andere kerk, hè, moe De moederSoms welniet alle maal. Het kind O, en hoort pa daar oók bij ho(>r 6n n°U monci»'10lUve> Het kind Ja moe. (Lange stilte. Het kind krijgt boterham men. Het gaat bidden en eten. De moeder eveneens.) Het kindaarzelendPa hoeft niet te bidden ook, hè moe? Net als wij.... 's morgens en 's avonds en met eten.... De moederJa eet nou maar. Het kind: Ja moe.... De zuster zee, over 'n half jaartje vvor 'k (ingeno menis dat waar, moe De MoederJa, als je niet zoo verve lend bent als nou. n.l. het C. N. V. zich in principe met een 48-urige werkweek vereenigd. Het R.-K. Vakbureau meent, dat wan neer eenmaal de bepaling er is, dat wan neer werkgevers- en werknemersorgani- satie's daaromtrent overeengekomen een langere werkdag geldig kan worden ver klaard, ook de verkorte werkweek ge voegelijk gemist kan worden. Het Patroonsblad daarentegen meent, dat het standpunt van het Vakbureau bij alle met-arbeiders weinig instemming zal vinden en vreest voor de politieke conse quenties. Men ziet: aan belangstelling ontbreekt het bij deze wet niet. De Minister die in dezen tijd met wijziging naleving e.d. van dié wet belast is, heeft niet bepaald een gemakkelijke taak. De organisatie's van werkgevers en werknemers zullen zelf uit te maken heb ben hoe ze hun actie verder willen ont plooien, maar 't lijkt mij toch wel van be lang, dat men de zaak zoo rustig mogelijk beziet en die actie niet zoodanig inricht, dat al bij voorbaat verbittering gewekt wordt, A. J. LOERAKKER. LANDBOUW-ONGEVALLENVERZEKE- RING. Op Vrijdag 31 Maart j.l. werd in een buitengewone aigemeene vergadering te Utrecht de laatste hand gelegd aan de reorganisatie der bestaande Onderlinge Landbouwongevallenverzekeringen van de R.-K. Boerenbonden in Nederland, welke tot nu toe samenliepen in de „Boerenher- verzekering". Met ingang van 1 Mei a.s. zullen deze instellingen als één geheel voor het heele land worden voortgezet onder den naam „Boeren- en Tuindersonderlinge" gesplitst in afdeelingen, zich- uitstrekkende over het gebied dér gewestelijke of Diocesane Land- en Tuinbouwbonden. Zoowel van de centrale als van de ge westelijke deelen is het bestuur volgens pariteit samengesteld eenerzijds aangewe zen door de Diocesane Landbouworgani saties anderzijds door den R.-K. Land- arbeidersbond. „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Het bestuur van „Herwonnen Levens kracht" maakt bekend, dat op 26 April de trekking plaats heeft van de groote ver loting in de groote zaal van St. Jozeph Kromme, Nieuwe Gracht No. 1 te Utrecht. Nog niet «alle loten zijn geplaatst. Wie dus nog een kansje wil wagen, waarmede hij tevens een bij uitstek goed werk doet en -meehelpt om de zoo zeer gevreesde tuberculose te bestrijden,, hij bestelle ten spoedigste een lot bij het plaatselijk Comité of, waar dat ontbreekt bij het bestuur van „Herwonnen Levenskracht" te Utrecht. JUBILEUM. Op Zondag 30 April a.s.zal door den Ned. R.-K. Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkers en Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkers ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van dien Bond een feest- vergadering worden gehouden te Rotter dam. De feestrede zal worden uitgesproken door Rector J. Möller uit 's-Gravenhage. SLAPTE. Op de pannenfabrielc van de firma Dcrieks en Geldens te Druten is weer een gedeelte, der werklieden ontslagen. Er zijn nu nog een 2-tal arbeiders werk zaam. Op de scheepsbouwerij van de firma Meyer te Leeuwen (Maas en Waal) heeft een deel yan het personeel ontslag gekre gen. WEER AAN HET WERK. Na eenige maanden van malaise zal de firma Ant. Jurgens, margarinefabrieken te Osg, van heden af weder met volle kracht aan het werk gaan. DE ARBEID IN LEDERFABRIEKEN. Bij den voorzitter van de R.-K. Ver. van Nederlandsche Lederfabrieken, den heer Verheyen-Bressers te Dongen, is be richt ingekomen dat door den Minister van Arbeid vergund is, in lederfabrieken 8K uur per dag en 48 uur per week arbeid te verrichten. DEMENTIA SENILIS. II Wij hebben den vorigen keer gezien dat tal van verschijnselen voor deze ziekte ken merkend zijn, thans willen wij aan deze reeks nog enkele belangrijke opmerkingen toevoegen. Allereerst blijkt, zoo wij een gesprek met den patiënt aanknoopen, dat zijn gedach ten,gang en herinneringsvermogen gestoord is. Vooral komt dit geheugenverlies uit bij het vasthouden van namen. Zij weten b.v. zich niet meer de namen te binnen te bren gen van hun vader, moeder, broers en zus ters en slagen er niet in, die in hun geheu gen terug te roepen. Bevindt de patiënt zich in een ver gevorderd stadium, dan Toen u klein was werd je veel mooier (Ingenomen, hè moe De moeder Ja.in 't wit met 'n slui er Het kind En de jongens met 'n zwart pak, hè Nou maar gewoon in je Zondagsche goed, hè? Omdat Onze Lieve Heertje wil, dat de kinderen een voudig bij 'm komraezee de zuster. Pa is nooit angenomen, hè moe De moederWaf weet jij daarvan Het kind Pa praat 'r nooit óver en u wèl.en pa gaat ook nooit meer naar de(ze houdt op, want schrikt van 'n drift-beweging der moeder. Het kind krijgt tranen in de oogen.) De moeder Je moet ook niet zoo zeu ren, kindje.Dat zijn nog geen dingen voor jou om over te praten. Je vraagt toch nooit wat dn pa, hoop 'k (Het kind zwijgt bedeesd.) De moeder Nee toch Het kindWel es gedaan, moe.... De moeder Zoowat dan Het kindWaarom pa niet net was ais moe. De moeder: Zoo,.en.wat zei pa toen Het kind: Dat dat wel meer was.... maar dat 't niks hinderde..Toen zee ik dat 't„ Het kind: Omdat u wel es stiekum huilde. De moeder Kind Heb je dat tegen pa en.. Het kind En omdat pa nooit bidt. want dat pa dan niet in de Hemel kon komen De moeder Maar zus,daar weet jij toch niks van. Het kind: Jawel moe.... menschen die niet bidden komen niet in de Hemel ••■dat leert de zusteren 'n zuster jokt toch niet? De moederZegt de zuster dat van pa ook Het kind: Nee moe.... ze zegt 't ge woon tegen alle kinderen.... Wat naar, hè moe De moeder (bleek naar andere zijde ziende zacht) Wat Hei kind Nou..als wij nou in de Hemel komme.... dan zien we pa daar nooit. De moeder Dat mag je allemaal niet denken, kindje.... Pa is niet kwaad op Onze Lieve Heer Het kindWaarom bidt pa dan niet De moeder Daar kunnen wij voor zor gen door voor pa te bidden Het kindDat doe 'k elke ochend en avond.... Doet' pa nooit kwaad? De moeder Pa is goeddat weet je toch v/el in dea tusschentijd de wereldoorlog hod plaats gehad. Ons elftal was toen als volgt sameuge. steld: Mac Neill, Denis, Verweij, v. Roessel, Bosschart, Steeman, de Natris, v. Dort, B. Kesslefr, v. Diermen, v. Beurden. De Denen hadden nog steeds den uit-' muntenden Sofus Hansen in de goal, ach< ter: Jörgensen en Ringsted, midden: Groethan, Lijkke en Aaby, voor: Dannin- Rohde, Steen, C. Hansen en Andersen Velen zullen zich dezen voor ons zoo suc< cesvollen wedstrijd nog wel herinneren. Het was geen buitengewone partij, waarin dan ook geen opvallende dingen gebeur den. Eaa beetje geflatteerd was de 20 uit slag wei. Boelie ÏCessler gaf ons al bin nen vijf minuten de leiding en de eer van het buitengewone tweede doelpunt, na de rust gemaakt, moet de Natris nog worden nagegeven. Pessimistisch zag iedereen den vierden wedstrijd tegemoet, die 12 Juni 1921 te Kopenhagen werd gespeeld. De beste spe lers, die uitgenoodigd waren, bedankten Pelser, Hordijk, de Natris, Steeman en tlr Kesslers konden niet mede en het was ook een beetje gek dat de Bond de verplich ting op zich had genomen, om in Juni nog eens een vertegenwoordigend elftal naar Denemarken te zenden. De ploeg die naar Kopenhagen ging, was dus bij lange niet de sterkste en ook dit buiten beschouwing gelaten rekende men in Denemarken algemeen op een Deensche revanche. Er zat dus voor ons wat op! Maar wat viel dat mede. Onze ploeg gaf zich geheel voor wat ze waard was. De samenstelling was als volgt: v. Tilburg, v. d. Kluft, Stevens, Sissingh, Hoogstede, Hulsman, Tetzner, Rodermond, v. Gent, v. Diermen, Walder. Dit elftal slaagde er in, tegen de Denen gelijk spel 11 te forceeren! Beide par tijen doelpuntten éénmaal. In de eerste helft werd niet gescoord en na de rust slaagde v. Gent er in, Holland de leiding te geven, dank zij mooi veldwerk var. Hoogstede en Rodermond. De gelijkmaker kwam na een goede 20 minuten -van den voet van Hansen, bij gelegenheid van een hoekschop. De Deensche ploeg had nu de volgende samenstelling: Frigart, Larsen, Ringstedt, Blicher, Aaby, Berth, V. Laursen, Dannin, Rohde, Tarp, H. Hansen, Steen. De stand is momentcel dus: De stand is momenteel dus: Denemarken 4 2 1 1 5 97 1.25 Nederland 4 1 1 2 3 7—9 0.75 Wij meenen, dat de kansen van Neder land Maandag niet slecht staan. De Denen moesten, heden, Zaterdag, te Luik tegen de Belgen spelen, en dat is een zware par tij. Oranje zal bovendien bezield zijn met de revanche-idee, na het eclatante verlies in Antwerpen. Maar wij achlen onze ploeg wel sterk ook, schoon de Denen nog im mer onder de beste voetbalnalie Van het continent te rangschikken zijn, De elftallen zijn als volgt: Holland: v. Tilburg, Pelser, Denis, Hordijk, v. Linge, Hulsman, B. Kessler, Rodermond, J. Bulder, Groen, D. Kessler. Denemarken: Frigant Larsen, Blicher, Laursen, Buchwald, Berth, Aaby, Dannin, Rohde, P. Nielsen, C. Hansen, E. Nielsen, Scheidsrechter is de Oostenrijker Hugo Meisl. De competitie. is Maandag beperkt. Haarlem moet thuis tegen Ajax spelen, maar dat gaat natuur lijk niet door. Nu trekken de roodbroeken rustig naar Rotterdam om o.i. van V. O.C. te winnen. Voor de. overgangsklasse al- lega SpartaA. D. O. maar, dat vvint Spar ta wel. Verder: Westel. 2c klasse A. HoilandiaSchcoten, P. G. Dalmeijer PurmersteijnW.F.C., P. Slikkerveer. V. S. V.Hortus, J. F. de Pierre. Reserve 2e klasse A. DEC 2—EDO 2, J. Hennings. RCH 2Hoilandia 2. A. Jansen. ZVV 2—WFC 2, H. Kwast. Zuidelijke le klasse. WilhelminaVVV, J. Konings. NACDOSKO, F. Leemhorst. Velocitas—-N.O.A.D., uitgesteld. Willem IIPhilips, J. Döring. Noordel. le klasse. AchillesBe Quick, H. L. Beeloi UprightAlcides, M. L. Wiersema. FrisiaVelocitas, A. Brouwer. kindjeniet zoo vragen.... Je wee' dat moe dat niet hebben kan./en niet meer met pa over die dingen praten hoor I Beloof je me dat Het kind Ja moe(kijld zeer teleur gesteld.) Andere kinderen magge toch wei met hun pa. De moeder: Ja.... ja....ja! Maar pa heb 't liever niet.. Het kind Toch wel blijven bidden voor pa, hè?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5