BUITENLAND DE FUNSTE /feuIlleton gIJN SLACHTOFFER. Derde Blad - 15 April 1922 Van wet en wetgeving. DE NIEUWE DIENSTPLICHT WET. Den len Maart jl. is de nieuwe Dienstplichtwet in werking getreden. Zij heeft de groote verdienste, dat zij uitmunt door eenvoud en beknoptheid. In een kort bestek van 54 artikelen regelt zij dezelfde onderwerpen, die voorheen in de militiewet, de Land- weerwet, dd Landstormwet en de wet van 16 Februari 1921* omtrent land stormvoorzieningen waren onderge bracht. Deze laatste wetten zijn dan ook bij de inwerkingtreding der dienstplicht wet vervallen. Bij den stroom van wetten, die in de laatste jaren op de arme staatsburgers neerkomt, doet het waarlijk weldadig aan, dat men hier althans een voorbeeld aan in krimping van wetten heeft. En als men dan weet, dat van de vervallen bovenaangehaalde wetten alleen de militiewet reeds 117 artikelen telde, dan komt een eeresaluut toe aan den minister van oorlog, dat bij bij de codeficatie van den dienstpjicht zoo roote soberheid heeft weten te bc- rachten. Wij meenen onzen lezers en speciaal hun, die zelf of wier zonen belangheb- ben bij deze materie, een genoegen te doen, met enkele van de voornaam ste bepalingen der dienstplichtwet hier naar voren te brengen. Zooals voorheen moet iedere jonge man zich in de maand Januari van het jaar waarin hij 19 jaren wordt, voor den dienstplicht laten inschrij ven en wel in de gemeente, waar zijn wettelijk domicilie is gevestigd. Dat is dus in de Gemeente, waar zijn ouders of eventueel zijn voogd wonen. De aangifte geschiedt hetzij door den in te schrijven persoon, hetzij door zijn vader of voogd. Ook kon men een ander schriftelijk machtigen om de inschrijving te doen. Zij, die ingeschreven zijn voor den dienstplicht worden opgeroepen om te verschijnen voor den keuringsraad. Vrijgesteld om voor den keurings- raadjte verschijnen zijn o.a. de. geeste lijken, bedienaren van den godsdienst, zendelingen, broeders-diakoon van eene godsdienstige vereeniging, R.K. ordebroeders en zij die tot zoodanig ambt worden opgeleid. Tevens zijn vrijgesteld zij die hun beroep maken van de buitenlandsche zeevaart, zij, die langer dan één maand buitens lands vertoeven, zij, die zijn opgeno men in gevangenissen en gestichten en zij, die door ziekte of gebreken niet in'staat zijn voor den keuringsraad te verschijnen. De keuring geschiedt ten overstaan van een keuringsraad, die bestaat uit een voorzitter, een secretais en twee geneeskundigen. De laatste is zoo mogelijk een officier van gezond heid. De voorzitter van den keurings raad is een officier of gepensionneerd officier van de landmacht. Afgekeurd worden zij a. die kleiner zijn dan 1.55 M. i die lijden aan of behept zijn met ziek ten of gebreken, vermeld in een bij Kon. besluit vast te stellen keurings reglement. Kende men onder de werking van vroegere Dienstplichtwetten slechts een afkeuring voorgoed, thans wordt men öf tijdelijk of voorgoed ongeschikt verklaard. Tijdelijk ongeschikt worden ver klaard zij a wier lengte bedraagt meer dan 1.50 b. Van wie aannemelijk wordt ge acht, dat de ziekte of het gebrek bin nen een jaar zal opgehouden hebben te bestaan. Is men kleiner dan 1.50 M. of is niet aan te nemen, dat de ziekte of het gebrek binnen een jaar zal opgehouden hebben te bestaan, dan wordt men voorgoed afgekeurd. De uitslag der meting \frordt vast gesteld door den voorzitter van den keuringsraad. Overigens hebben nóch de voorzitter, noch de secretaris van den keuringsraad iets in te brengen. JDe uitspraak of iemand al dan niet geschikt, berust uitsluitend bij de twee bij den keuringsraad dienstdoen de geneeskundigen. Zijn deze niet eenstemmig in 'nuri oordeel dan moet men herkeurd worden. Ook de ingeschrevene, die om de een of andere reden met de uitspraak an den keuringsraad geen genoegen nfent'te kunnen nemen, kan herkeu ring aanvragen. Deze aanvrage moet binnen tien dagen nadat de uitspraak van den keuringsraad openbaar is be kend gemaakt "bij den Burgemeester worden ingediend. Zij moet op aanne melijke in het verzoekschrift om schreven gronden berusten. De herkeuring geschiedt ten over staan van den herkeuringsraad. Ook bij den herkeuringsraad berust de beslissing omtrent geschiktheid uit sluitenden handen van twee genees kundigen. 't Is intusschen mogelijk, dat ook hier deze beide geneeskundigen van opinie verschillen. Een derde instantie bestaat niet meer en daarom regelt het desbetreffend Koninklijk Besluit, hoe de uitspraak, bij ver schil van meening bij de geneeskundi gen van den herkeuringsraad moet luiden. Daaromtrent is het volgende bepaald. Wordt de ingeschrevene door den eenen geneeskundige tijdelijk ongeschikt en door den anderen hetzij geschikt, hetzij' voorgoed opgeschikt geacht, dan luidt de uitspraak tijde lijk ongeschikt. Wordt de onder zochte door den eenen geneeskundige geschikt, en door den anderen voor goed ongeschikt geacht, dan luidt de uitspraak geschikt. Verplicht om voor den herkeurings raad te verschijnen is niemand. Deze verplichting bestaat uitsluitend ten aanzien van den keuringsraad. Doch hij, die op eene daartoe strekkende uitnoodiging niet voor den lierkeurings raad verschijnt, wordt geacht ge schikt te zijn voor den dienst. Wij hebben boven gezien dat ver schillende categoriën van personen vrijgesteld zijn van de verplichting om voor den keuringsraad te verschij nen. Ten aanzien daarvan valt nog het volgende op te merken Geestelijken enz. zijn niet verplicht, intusschen wel bevoegd om voor den keuringsraad te verschijnen. Die de buitenlandsche zeevaart beoefenen kunnen zich doen keuren als zij in het vaderland aan wal zijn. Die buiten slands vertoeven kunnen volstaan met eene verklaring van twee geneeskun digen, ter plaatse van afgifte bevoegd tot uitoefening der genees-en heel kunde. De ingeschrevenen die opgenomen zijn in gevangenissenen gestichten en zij, die wegens ziekte of gebreken verhinderd zijn om voor den keurings raad te verschijnen, worden onderzocht op de plaats, waar zij zich bevinden Zij evenwel die zijn opgenomen in een krankzinnigen, idiotendoofstom men of blindengesticht worden niet onderzocht, omdat hun opneming in zoodanig gesticht hen reeds tot onge schikt voor den dienst bestempelt. Ondanks de bewering van officieele zijde, dat fraude bij de keu ring zoo goed als is uitgesloten, hoort men, er nog al eens "van dat een bepaalde persoon ten onrechte is af gekeurd. Tot heden was eene afkeu ring onherroepelijk. De thans in wer king getreden dienstplichtwet voor ziet echter in dit geval. Zij bepaalt, dat indien blijkt, dat iemand voor goed ongeschikt is verklaard als ge volg van bedrog, hij op last van den commissaris der Koningin in de pro vincie, binnen welke hij was ingeschre ven, opnieuw voor den dienstplicht wordt ingeschreven, tenzij hij reeds heeft geloot, in welk geval hij op last van den minister weder wordt ge plaatst in de verhouding tot den dienstplicht, waarin hij stond, toen hij ongeschikt werd verklaard. In over eenstemming hiermede is bij Kon. Besluit bepaald, dat de autoriteit, bij wie het vermoeden ontstaat, dat iemand voor den dienst ongeschikt is verklaard als gevolg van bedrog, van dit vermoeden, benevens van de gronden waarop het berust, mededee- ïing doet aan den commissaris der Koningin respectievelijk aan den mini ster. Over de bestemming tot den dienst plicht, de vrijstellingen wegens broe- derdienst enz. een volgende maal. DE CONFERENTIE TE GENUA. S dd^^Tn6/00.1,1'0 e'COnlmi8sie in' VAEQZAAH HEERL.UK VOOPn££UG HET MOTORVERKEER IN ENGE LAND. GEHf. BUITENL BERICHTEN. BEMEN6D NIEUWS. - „Scl ehn," zei hij tusschen de tan den, „waarom hebt ge mij die papte ren niet ter hand gesteld „Ha, dat stond niet in onze voor waarden. Ik had alleen maar dokter Bernau uit den weg te ruimen. Heb ik dat gedaan of niet I" „Toch hadt ge niet het recht die geschriften te behouden. Ik heb u goed'beloond, niet waar?" „O jawel, daar hebt ge gelijk in." „Heb ik u niet gegeven, wat ge mij hebt gevraagd „Dat is zoo." „En die papieren hadden er niets fnede te maken." „Ha! Nu wordt 't mij duidelijk, ge wilt daarvoor een afzonderlijke som hebben Waar zijn ze „Op een veilige plaats." „Geeft ge ze mij, wanneer ik uw verzoek inwillig „Hoe Neen „Wel, natuurlijk niet. Ziet ge mij voor zoo dom aan? Wanneer "ge ze eenmaal in uw bezit, hebt, Iaat ge mij de deur uitgooien, dat voorzie ik wel." „Wat denkt ge dan te doen „Ik behoud ze. Ze zijn mijn wapen tegen u. Ge durft me immers niets te doen of wegjagen „Maar als ge uw plichten verzuimt of u slecht gedraagt Wat moet ik dan beginnen Ge wilt me op die ma nier geld afpersen. Neen, er komt niets van." Eendenbek keerde zich om. ,'t Is goed, ik zal gaan." Dit zeggende, wierp hij Lantin zulk een dreigenden blik toen dat deze over 't geheelee lichaam bevende, hem terug hield met de woorden „Blijf, en zeg me wat ge wilt." De schurk ging weer naar de schrijf tafel, en zich genoegelijk in de handen wrijvende, zei hij glimlachend „Ziet ge wel, ik wist wel dat we 't ééns zouden worden V. LANTIN BIJ DEN MARKIES. Eendenbek liet zich, nu hij van zijn zaak zeker was, in een fluweelen leu ningstoel neervallen, met een gebaar, of hij zich volkomen thuis voelde. Lantin daarentegen was blijven staan en leek wel de smeekeling, Bemerkende, met welke vergenoegde blikken de landlooper zat rond te kijken, zei hij op ongeduldigen toon „Vooruit, wat hebt ge te zeggen Gauw, want ge weet, dat mijn tijd kostbaar is." De schelm strekte zijn beenen, die ternauwernood door de lompen be dekt waren, naar het vuur uit, en het hoofd op de handen latende rusten, zei hijIk zoekik zoek Toen, of hij werkelijk over iets na dacht, vervolgde hij, als tót zichzelf „Ja, wat zou ik eigenlijk kunnen ^uitvoeren Schrijfwerk verrichten Maar ik zet letters als hanenpooten. Rekenen dan 't Zal ook niet gaan, de tafels van vermenigvuldiging heb ik nooit kunnen leeren. Zoodra ik bij zes kom, moet ik op mijn vingers tellen. Neen, dat zal ook niet lukken." Lantin kookte inwendig. Zijn vuis ten balden zich onwillekeurig en hij had moeite om niet aan zijn toorn lucht te geven. Hoe gaarna had hij den onbeschaamden landiooper uit het venster op de straat geworpen. Maar hij was in de macht van den schurk, en moest, of hij wilde of niet, zich onderwerpen en geduldig toe luisteren. Ongeduldig wordende voegde hij hem toe„Ga dan toch voortGe martelt mij en bovendien, ik heb mijn tijd noodig. Doe wat ge wilt, wat gaat 't mij aan 1 Ik heb u immers nooit noodig gehad om mijn zaak te doen bloeien. Wat geef ik om uw werk.' Hoe minder ik u zie, des te liever zal 't mij zijn." „Ik denk er niet zoo over," zei Eendenbek met gemaakte vriende lijkheid. Het zweet gutste den aangesproke ne van het hoofd, zijn polsen joegen als in hevige koorts. „Ik geloof," zei eindelijk de scha mele bezoeker, „dat opzichter geen kwaad baantje voor mij zou zijn. Ik heb nog al een goed oog voor alles." „Wat Opzichter „Ja, ik kan uw huis bewaken, ik loop zoo af en aan, ai naar dat 't mij goeddunkt. Ik houd u op de hoogte van alles wat er gebeurt. Ge zult in mij u zelf terugvinden en zoo zal ik u dientsen bewijzen, zonder dat iemand het weet. Ik zal stipt nagaan, hoe uwe bedienden en klerken over u denken." Lantin sidderde. „Ja waarlijk," mompelde hij, „dat zou mij van groot nut kunnen zijn." „O, daarvan hebt ge maar een flauw begrip." „Maar dan moet ik op u kunnen rekenen." „Heb ik u ooit bedrogen?" „Neen, dat is waar." De bankier opende een lade vol bankpapier „Hier," zei hij, „ga u in de kleeren steken en kom morgen in dtenst." „Welk loon krijg ik „Dat zal afhangen van het werk dat ge doet." „In orde," antwoordde Eendenbek. Den volgenden morgen verscheen hij in zijn nieuwe betrekking. Hij was nauwelijks te herkennen. Hij droeg nette kleeren, had zijn haar IatfnJcoipD.en. ziin baardJaten sche ren, en zag er zooals hij gewenscht had, als een heer uit. Hij werd met een zekere plechtigheid aan het perso neel voorgesteld en begon zijn klein werkzaamhedenvan" welken aart» die waren bleef den heeren en bedien- den van het kantoor ten eeuwige! dage duister. De eerste dagen was het Lanti* een ware pijniging, den man om ziek heen te zien, die zijn verleden kendek doch langzamerhand werd hem deze die goed zijn plicht deed, een onmis> bare bediende. Na dit voorval kwam niets meer d< rust van den ouden zaakwaarnemer van markies d'Arbois storen, en zij* fortuin werd grooter en grooter. Iet», echter hinderde hem. Met den rijki dom waren de eerbewijzen tot dus verre niet gekomen. Zonder dat me* er zich rekenschap van gaf, beschouw< de men Lantin steeds met een sooi\ minachting. Er liepen te Parijs ven halen omtrent enkele zijner handa lingen, en daarom meed men her* altijd eenigszins. De Lanfins werde» door de meeste families op een afsjam gehouden. 1 V *y. »^)S Is iemand tijdelijk afgekeurd, dan moet hij een jaar later opnieuw worden gekeurd. Het Fransche standpunt. Barthou heeft aan de Engelsche cn de Amerikaansche journalisten te Genua uit voerige verklaringen afgelegd over de houding van Frankrijk en daarbij zich in het bijzonder verweerd tegen de voort durende aanvallen, als zou Frankrijk niet pacifistisch zijn aangelegd. Hij zeide o.a.: Wel heeft het vredesverdrag ons niet al datgene verschaft, wat het ons belooft heeft, o.a. niet de EngelschAmerikaan sche garantiep acte, maar het kreeg an dere verdragen en streeft er nu alleen naar, om in vrede te kunnen arbeiden. Daartoe zien wij ons genoodzaakt, onze veiligheid te verzekeren. Zoo Duitschland had gedaan wat Frank rijk in, 1871 had gedaan, n.l. de verplich tingen nakomen en de bewijzen geven van zijn gereden wil, zouden wij nu niet in de noodzakelijkheid zijn bijzondere zorgen te nemen. Dit heeft ons intusschen niet ver hinderd, nog dezer dagen een bewijs van onze moderatie te geven door onzen mili tairen dienstplicht tot de helft van zijn duur terug te bpengen. Als de omstandig heden het ons toestaan, zullen wij nog verder gaan. Frankrijk wil te Genua beslist in over eenstemming met zijn geallieerden wer ken voor het herstel van Europa. De kwesties van schadeloosstelling en ontwa pening behooren niet tot de competentie der afgevaardigden te Genua, deze vraag stukken ressorteeren onder de commissie van herstel, die uit vertegenwoordigers der geallieerden bestaat. Dat er meeningsverschillen tusschen hem en Lloyd George zouden bestaan, bestreed Barthou. Hij had, zeide hij, sinds zijn aankomst te Genua talrijke gesprek ken gehad met den Britschen eersten mi nister. Deze was steeds zeer hartelijk en vertrouwelijk geweest. Incidenten hadden zich daarbij nimmer voorgedaan. De manier, waarop het verloop van de verhandelingen te Genua door de Fran sche pers wordt nagespeurd, aldus wordt uit Londen aan de „Msb." geseind, en becritiseerd, wijst duidelijk op de Fran sche vrees voor wat te Genua kan gaan gebeuren. Het was immers Frankrijks wensch, dat de conferentie geen politiek karakter zou dragen, maar men kan moeilijk veronderstellen, dat Poincaré dienaangaande gerust was, gezien het on vermijdelijke verband tusschen economie en politiek. Heeft Frankrijk werkelijk succes gehad met zijn pogingen, de sa menstelling van een besturende politieke commissie te verhinderen. Deze vraag wordt te Genua gesteld en verschillende ter zake kundigen zeggen definitief neen. Zij zijn van oordeel dat in plaats van den oppersten raad nu een comité in het leven is geroepen, waarin tevens Duitschland en Rusland vertegen woordigd zijn. De noodzakelijkheid, om op Frankrijks rechten, voortvloeiende uit het verdrag van Versailles, te wijzen, maakt de po sitie voor zijn gedelegeerden min of meer moeilijk, daar zij telkens het risico loo- pen van alle kanten als spelbrekers te worden aangezien. De politieke commissie. De Londensche pers geeft uitvoerige bijzonderheden over de commissie no. 1, ook wel genoemd de politieke commissie. Een correspondent uit Genua seint daar over: Alle mannen, die daarin zitting heb ben, zijn tijdens of na den oorlog, de een wat meer, de ander wat minder, „be roemd" geworden. Lloyd George zit nu in hetzelfde vertrek met Litwinoff, dien hij verleden jaar nog uit Engeland heeft doen zetten. Tsjitsjerin zit tegenover Barthou, die hem voor een oorlogsmis dadiger heeft uitgemaakt. Het is bijna onmogelijk, dat bij zulk een tegenstrij digheid van geest en temperament de discussies kalm en zakelijk kunnen blij ven en toch is dat reeds gebeurd. Volgens den correspondent van de Daily Telegraph" heeft Tsjitsjerin reeds de sympathie der Italianen gewonnen door zijn hulde aan Mazzini, den grooten Italiaanschen democraat, op wiens graf hij een lauwerkrans neerlegde. Deze de monstratie heeft natuurlijk effect ge maakt en de Italiaansche patriotten ne men hun hoed af als zij een Russischen gedelegeerde tegenkomen. Tegenspraak. Door de Italiaansche pers is het ge rucht verspreid dat Poincaré aan Barthou zou hebben verboden, zitting te nemen in een commissie, waarin ook Duitsche en Russische gedelegeerden zouden zitting hebben. Uit Parijs is dit bericht tegengesproken. Poincaré heeft enkel Barthou gewaar schuwd tegen de instelling van een inter nationalen oppersten raad, die als het ware den conferentie-arbeid zou leiden. Er was geen sprake van, de vertegen woordigers van Duitschland en Rusland uit te sluiten van de commissie. WITTE DONDERDAG IN DE KATHE DRAAL VAN WESTMINISTER. De redacteur van de Maasbode te Lon den schrijft d.d. 13 dezer: De grbote kathedraal van Westminster was vanmorgen om 9 uur stampvol, toen de plechtige ceremoniën van den Witten Donderdag dood den kardinaal werden aangevangen. Om 8,15 was men met het zingen der printen begonnen, en hadden zich de koor banken gevuld met talrijke geestelijken voor de chrisma en olie-wijding. Tijdens de pontificale Hoogmis werd de Mis gezongen van den XVe eeuwsohen En- gelschen componist, William Byrd, r met het griadnala van Arnerio. Gedurende de plechtige zegening van de H. Chrisma en der H. Oliën, wat altijd een hoogst impressieve liturgische hande ling is, met den langen stoet der priesters, die het „ave, sanctum chrisma!" en „ave, sanctum oleum 1" bij beurten, en met cli max, zingen voerde dr. Terry's koor Palestrina's „O, Redemptor" uit. De H. Sacraments-processie had met den alouden liturgischen luister, die in de Westminster traditioneel is, plaats. De le den van het gilde van het Allerh. Sacra ment, in hun roode tabbaarden met zwarte kragen en de dames van de broederschap en van het altaar-gilde, allen in het zwart met de kanten mantilla's over het hoofd, namen er weer aan deel. Het was vandaag dp 21stemaal, dat de ceremoniën van Witten Donderdag in, de nieuwe kathedraal gevierd werden. Voor het eerst volgde men een nieuw gebruik. Als rust-altaar, waarvoor tot nog toe het altaar van de H. Sacramentskapel, links van hethooge koor gebruikt werd, diende ditmaal het altaar dn de kapel van de H.H.. Gregorius den Groole en Augustinus, heel achter in de Kathedraal rechts, bij de doopkapel. Daar kardinaal Bourne zich streng aan de liturgische voorschriften houdt, waren er, behalve ontelbare waskaarsen, door de geloovigen geofferd, niet de minste versie ringen aangebracht. Het Allerheiligste werd naar Italiaansch gebruik in een prachtigen albasten ura neergelegd. Zeer vele geloovigen wisselden den heelen dag elkaar in aanbidding af voor het rust-al taar. In den namiddag had de plechtige voet- was.selling (het „mandatum") plaats, mid den in de kerk, op een kleine verheven heid. 1 waalf arme mannen waren gekozen uit het Katholieke Hospitaal van Doll's Hill. Om half zes gedurende de „tenebrae", waren er weer zeer veel geloovigen, waar onder tal van kunstliefhebbers, die de prachtige ^vertolking (plain chant) van de „lamentaties", met mottetten van Vittoria en Palestrina bewonderden. Jlet is opmerkelijk, hoe haast iedereen deze plechtigheden woord voor woord ■voTgt in een of ander liturgisch boek, waarvan goedkoop© editBes worden ver kocht door den Ierschen kérkliewaarder, in het Westelijk portaal. De kerkelijke plechtigheden van de Goe de Week brengen altijd vele niet-katholie- ken naar Westminsterwat nog het Lest jp merken valt aan een extra vraag naar apologetische en verklarende brochu res, door de Caib. Truth Soc. uitgegeven. ES ONTWAPENING VAN DUITSCH LAND. Kn°Wtt T* W' B-JteIegram uit Bei-. Sdo mWai V001'2i tel' d6r ^tergealU. random K Fxl h6t Dniteche.memo random van 5 April betreffende de pol» Stie-kwesüe beantwoord. J not a' W^'<!"SChl'ijWI„I verwijst naar da "ran Boulogne (22 Juni 1921) en berinnerf eraan, dat ae maatregelen be treffende den terugkeer tot de organi satie van 1913 voor 25 Mei door de Duit- eche staten moeten worden afgekondigd, en dat zoo spoedig mogelijk de voorstellen der Duitsche landen aan de controle-oom- missie moeten worden toegezonden. Door de departementale commissie voor de controle op het motorverkeer in En geland is een nieuw concept voor de re geling van hot verkeer uitgemaakt, dat vooral voor de auto's van belang is. De commissie stelt in haar rapport voor de snelheidslimiet van 20 mijlen per uur gewone motorwagens af te schaffen. Zij zegt, dat een hoogere snelheid dan de tegenwoordige, als algemeen regel abso luut veilig en gerechtvaardigd is op vele wegen. De commissie meent, dat bet publiek veel meer beschermd zou warden door nauwkeurige regeling ten opzichte van xgevaarlijk rijden. Zij stelt daarom voor maximumstraf-boeten voor gevaarlijk rij den te verhoogen. Bij zWare motorvoer tuigen meent de commissie, dat snelheids beperkingen noodzakelijk zijn. Snelheids limieten varieerende van 20 tot 25 mijl per uur worden in overeenstemming met het gewicht voorgesteld. Als deze regelingen wet worden, zal de snelheid van motorbussen en char-a- bancs, die op het cogenblik 12 mijl per uur mag zijn, verhoogd kunnen worden tot 16 mijl. EEN ZELDZAAM HUISHEER. Harry L. Dalsey js een der voornaamste architecten van de stad Chicago en tegelij kertijd een man, die er warmpjes in zit. Dezer dagen is hij gereed gekomen met den bouw van een modernen wolkenkrab ber van 33 verdiepingen, welke speciaal voor groote gezinnen bestemd is. Voor het huren der twee appartementen worden twee voorwaarden gesteld: le. De huurders moeten jonggehuw den of gehuwden met minstens 5 kinderen zijn. 2e. Bij de geboorte Van elk kind krijgt het gelukkige gezin een premie van 25 dol lar. Deze premie wordt ingeval van twee ling of drieling verdubbeld of verdrievou digd. „Ik houd van kinderen, zij brengen den huizen geluk aan," verklaarde Dalsey aan reporters, die hem kwamen inlervieuwen. De Duitsche rijksdagafgevaardigde en leider der mijnwerkers in het Roergebied, Otto Hue, ligt, naar uit Essen gemeld wordt, ernstig ziek aan longontsteking. Daar Hue lid is van de Duitsche delega tie voor de conferentie van Genua, zal ten gevolge van zijn ziekte waarschijnlijk een andere vertegenwoordiger benoemd wor den. Naar de Duitsche bladen melden, Hebben voor het komende had-seizoen al leen in de badplaats Kreuznach niet min der dan 17,000 Amerikaansche gasten plaatsan in hotels en pensions besproken. De anti-bolsjewistische generaal Se- menoff werd den &en April wegens dief stal van bontwerken gearresteerd, doch reeds enkele dagen later tegen borgstelling van 30.000 dollar voorloopóg op vrije voe ten gesteld. Toen de personen, die deze borgstelling opgebracht hadden, besloten het geld te rug te vragen en van alle verantwoordelijk heid af te zien, kwamen de politie-agentën, die aan het verblijf, waar Semenoff zich ter beschikking van de justitie moest hou den, aanbelden, tot de minder aangename ontdekking, dat de Russische vogel gevlo gen was. De oud-ataman der kozakken is spoor loos verdwenen en alle pogingen om hem te vinden zijn zonder resultaat gebleven. De directe spoorwegverbinding tus schen Duitschland en sovjet-Rusland over Koningsbergen en Dunaburg is definitief hersteld. iEen verordening der Duitsche rijks- regeering bepaalt, dat alle insignes van het oude regime, voor zoover zulks nog niet is geschied, uiterlijk 1 October 1922 uit alle officieele gebouwen en van de gebouwen der rijksautoriteiten moeten verwijderd worden. Er zijn verordeningen afgekondigd, be treffende beelden en portretten in offici eele gebouwen. Te Esch sur Alzette (hertogdom Luxemburg) zijn 800 mijnwerkers in sta king gegaan om te protesteeren tegen het heffen van belastingen, welke door de patroons van bun salaris worden afge houden. In Zwitserland is het aantal werk- loozen in Maart met tien procent tegen over Februari afgenomen. AANRANDING TE ROTTERDAM. Een scheepskapitein, die Donderdag avond de staid in was geweest, liet zich per auto naar zijn schip, dat aan de werf van Wilton ligt, terugbrengen, zond» evenwel met den chauffeur, een zekeren. D. L., een aceoord te treffen omtrent den vrachtprijs. Op den Ruigeplaatweg hield de auto plotseling stil en L., met zn helper G. v. d. Z,. sommeerden den zeeman uit te stappen, tegelijk een ab normaal hoogen prijs voor den rit vra gend. Toen de kapitein weigerde te be talen, vielen de mannen hem aan, L. sloeg hem met een antobandafnemer op het hoofd, zoodat de man bloedend verwond werd. Op z'n hulpgeroep snelden een i ge agenten van politie toe, die er in slaag den de aanranders te overmeesteren. Zo zijn achter slot en grendel gezet. De kapitein kon zich, na verbonden te zijn naar zijn schip begeven. (Msb.) EEN PANATASTTSCH JONGMENSCII Dezer dagen was een jongen te ,k-Hage bij zijn ouders thuis gekomen met het verhaal, dat hij in de Eahrenheitstraat door een drietal als werklieden gekleed© waar zijn ontvoerders hem van een bedrag van f 10 hadden beroofd. In het Bosch personen in een auto was gesleurd - en naar het Haagsehe Bosch was vervoerd, had hij kans gezien de aandacht van zijn begeleiders een oogenblik af te leiden;, hij was toen uit de auto gesprongen en naar huis gevlucht, waar hij natuurlijk tengevolge van dezen avontuurlijken tocht veel later dan gewoonlijk thuis kwam. De ouders stelden de politie van deze beangstigende geschiedenis in kennis. Deze stelde een onderzoek in en begon daarbij met den knaap aan een scherp verhoor te onderwerpen. De jongen viel toen door de mand en bekende aan do politie het geheele verhaal van de auto en de werklieden verzonnen te hebber omdat hij te laat was thuis gekomen en beducht was voor een bestraffing! DE RAMP BIJ GENEMUIDEN. Weer een lijk gevonden Om 10 uur Donderdagmorgen is door den kapitein van de stoomboot ..Zwarte Water", ongeveer op dezelfde plek, waar enkele dagen geleden het lijk van den burgemeester werd gevonden, een lijk opgehaald. Bij nader onderzoek Week dit te zijii van den rijksveldwachter Mosd van Zwartsluis, die een der slachtoffers wa. van do ramp met de pont, welke hier ruim een maand geleden heeft plaats gehad. EEN SMOKKELAARSLIST. Dezer dagen viel den Duitschen be ambten, op het station te Julich, een nereoon op, die een voorwerp in een linnen zak aan riemen op den rug droeg; de last scheen erg zwaar te zijn. De beambten vroegen hem wat hij droeg. Het antwoord was „teer". Nadat de vreemdeling het voorwerp had uitgepakt, kwam er een ponden ijzeren bol te voorschijn. Uit een opening in 't dekt sel kwam ook een sterke teerlucht. De beambten nieuwsgierig en wan trouwig, onderzochten het ding wat nauwkeuriger. En zie, het deksel was- beweegbaar, een smalle van onder ge sloten buis met teer gevuld was aan het deksel bevestigd. De rest van de ruimte in den bol was gevuld met si garetten, koffie en tabak, ieder in een afzonderlijk vak. De slim uitgevonden smokkelmaehine en haar inhoud werd door de hoeren „Kriminale" in beslag genomen. ONGEREGELDE TOESTAND IN ZUID-LIMBURG. Het aantal Duitschers, dat in Zuid- Limburg werk komt zoeken, neemt met den dag toe. Het zijn meestal jonge mannen van 2030 jaar die afkomstig zijn van den rechter Rijn-oever, en door den hoogen stand van den gulden naar Limburg' go lokt worden. Hun lange reis is meestal tevergeefs, omdat ze dikwijls geen werk vinden, vanwege de werk loosheid onder de Nederlandsche ar beiders. l)e aangrenzende Duitrche plaatsen zijs met Hollandsche werklieden volgepropt, die iederen pensionprijs, el is hij nog zoo hoog, kunnen betalt», en op het einde van de week gepakt en gezakt naar huis terugkeeren. Soms gaan ze met hun geheel huishouden naar Duitsch land voorzoover de woningtoestanden hef toelaten. De Du'.t cke werkzoekenden pogen dooi het plegen van nachtelijke inbraken er diefstallen aan den kost te komen. De politie die reeds versterkt werd, heeft de handen vol werk. Niettegenstaande de verscherpte grens» controle bloeit de smokkelhandel nog steeds. „Nu, en „"Neen." Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9