1 ^ai& het Vaticaan. 1 DAMIAATJES DINSDAG 18 APK1L 1922 4asie JAARGANG No. 14119 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/? NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. R.K. Kiesvereeniging Vergadering op Vrijdag 21 April a.s. des avonds 8 uur in het gebouw St. BAVO. Voortzetting behandeling Ont werp R.-K. Staatsprogram en agenda Algem. Bond. Wegens te korte voorbereiding geen convocatie. HET BESTUUR AGENDA 19 APRIL Gemeentezaken. Gemeenteraad. Het Bloémendaalsche Strand J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. Ons R.-K. Lyceum. NIEUW HAARL DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL T 3.25 BUREAUX: PAASCHT1JD IN HET VATICAAN. Men bericht ons uit Rome: Op Maandag in de Goede Week las de tl Vader de H. Mis voor de leeken be- hoorende tot het Pauselijk Hof, van af de hoogste waardigheidsbekleeders tot de minsten, en deelde aan allen, tot vervul ling van den Paaschplicht, de H. Commu- On Witten Donderdag, woonden de vel schillende Prelaten en geestelijken beh°o- rende tot 's Pausen hofhouding de Mis van den H. Vader bij. Tegenwoordig waren ook tal van Rimeinsche Prelaten, leden en beambten van Romeinsche Congregaties en andere geestelijken te Rome verblijvend die daartoe aanvraag hadden gedaan. On der hen bevonden zich onze landgenooten Mgr Dr. A. Schaepman, president van Rij zenburg, Mag. IV. van Óppemaay, Pastoor Knuif, de twee Nerlerlandsche geestelijken- studenten der Anima. Op Paaschdag heeft de H. \ader de H. "ommunie uitgedeeld aan de leden van liplomatick corps en hunne huisgenooten, die daartoe den wensch hadden te kennen gegeven. Paaschmaandag las de Paus weder de H. Mis voor verschillende personen, Ita lianen of vreemdelingen, aan wie Z. H. eveneens de H Communie uitreikte. Onder hen bevonden zich ook verschillende Ne derlanders in de Eeuwige Stad aanwezig. Rome is gevuld met tal van vreemdelin gen, die allen wenschen den nieuwen H. Vader te zien en zijn zegen te ontvangen. De bureaux van Mgr. Maestro de Camero waar men zich moet melden voor het ver- kriigen van een audiëntie, zijn eiken mor den bestormd door zeer talrijke vreemde lingen van allerlei taal en landstreken. Biina allen worden tevreden gesteld, mits zij een aanbeveling bezitten van een bekend en geloofwaardig persoon. AGENDA: Sociëteit St. Bavo. Haarlemsche In- mkoop-Combinatie, half 9. Bestuurs raad, 8 uur. Centrale Melkhandel, 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag Zon- en feestdagen, toegankelijk. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstreat 49. Dagelijks geopend rail 10 uur tol half 1, van 95 en van 710 uur, behalve des Maandagsoehtends en Zon- en feestdagen. K Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur nam. van 2-^4 en van 89 uur Prinsenhof. Gemeenteraad, half 2. Pand 7. Herijk van maten en gewichten Van 9—12 uur voor Anegang en War- moesslraat, van 14 uur voor Lange en Korte Veerstraat, Damstraat en Berke- rodesteeg. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Door den Vrijheidsbond zal voor de kieskringen Amsterdam-Helder-Haarlem- Leiden, met de volgende lijst uitgekomen worden: 1 mr. H. C, Dresselhuys, Den Haag; 2, mr. J, Gerritzen, Den Haag; 3. KCzn, de Boer, Assendelft; 4. P, Otto, Bloemendaal; 5. Prof. dr. B. D. Eerdmans, Leiden; 6. Mevr. Welmoet-Dijserinck (mevr. Wy- aaendts Francken—Dyserinck), Den Haag; 7. D. de Boer, Stompetoren; 8. dr. I. H. I. Vos, Amsterdam; 9. Mej. L. C. A. van Eeghen, Amsterdam; 10. mr. J. H. L. Berdsma, Amsterdam. Reclasseering en Arbeidsbemiddeling. In de vergadering van het Provinciaal Comité der N. C. G. O. V., gehouden te Hoorn op 2en Paaschdag, hield de heer W. P. J. Overmeer, secretaris van den Re- classeeringsraad te Haarlem, een inleiding over bovengenoemd onderwerp. Uitvoerig schetste spreker den toestand die thans beslaat bij het zoeken van arbeid voor per sonen, die in aanraking kwamen met den strafrechter. Zijne beschouwingen leidden hein tot de volgende conclusies: 1. De werkgevers worden als om strijd afgejaagd; 2. Er wordt zonder bepaald systeem gewerkt; 3. Men behartigt niet de belangen van den man, die geplaatst moet worden; het doel is alleen maar om hem onder dak Ie krijgen; 4. Geen rekening wordt ook gehouden met de vakarbeiders en de vakorganisaties; 5. Men werkt den loondruk in de hand, en (i. Wordt de openbare arbeidsbemidde ling uitgeschakeld en bemoeilijkt in haar taak. Niet meer de samenleving, de maat schappij, dus het algemeen belang, wordt op den voorgrond gebracht, maar het al leen zwakke individu. Nadat de heer Overmeer vooral gewezen had op de gevolgen van ondeskundige en onoordeelkundige plaatsingen, waardoor ook het recidivismc in de hand gewerkt wordt en door hem een uitvoerig over zicht was gegeven van den verplegingsar- beid in de landkolonies en stedelijke werk inrichtingen, waarvan spreker onder den huidigen vorm"geen bewonderaar is, wer den door hem de volgende voorstellen in gediend, be z.i. zouden kunnen leiden tot verbetering: A. In het bijzonder in groolere plaat sen, waar meerdere reclasseeringsinstel- lingen arbeiden en verschillende andere in stellingen, autoriteiten en particuliere per sonen zich bewegen op het terrein van werkverschaffing voor personen, die met den strafrechter in aanraking kwamen, worden commissies in het leven geroepen, die zich speciaal bezighouden met dit soort van arbeidsbemiddeling; B. Deze Commissies, van niet te groo- ten omvang, bestaan uit leden, waarvan elk een bijzondere opdracht vervult; b.v. één voor de werkverschaffing in de bouw vakken, één voor de metaalbedrijven, één voor de fabrieks- en losse arbeiders, één voor de meer intellectueele werkzaamhe den, enz. In één woord: de verschillende vakken en beroepen worden gesystemati seerd en elk opgedragen aan een terzake deskundig lid; C. De genoemde Commissie handelt verder in overeenstemming met hetgeen is aangegeven in de 13 stellingen van den heer J. Henri Ledeboer, door hem ver dedigd in de vergadering van de Vereeni- ging van Nederlandsche arbeidsbeurzen, gehouden te 's-Hertogenbosch op 13 en 14 Juli 1920; D. Alleen komen in aanmerking voor hulp personen van wie met eenigen grond kan worden verwacht, dat de kansen van eventueel voor hen te ondernemen reclas- seeringspogingen kunnen slagen. Onver- beterlijken, luiaards, dronkaards, enz. worden niet in behandeling genomen vóór en aleer zij doorslaande bewijzen hebben gegeven, dat liet hun ernst is een beter leven te willen leiden; E. De door die Commissie geplaatsten blijven voor een zekere periode onder toe zicht van aan te wijzen patronaten uit de instellingen; F. Samenwerking en overleg wordt ge zocht met de Werkgevers, de vakvereeni- gingen en de openbare arbeidsbemiddeling, én G. Deze arbeidsbemiddeling komt in zijn geheel te staan onder toezicht van- en in samenwerking met het Centraal Bureau der Vereeniging van Reclasseeringsinstel- lingen te Amsterdam. Na een geanimeerde gedachten wisseling nam de vergadering de voorstellen van den heer Overmeer ongewijzigd over en be sloot die aan het hoofdbestuur te zenden, met verzoek maatregelen te willen treffen, dat bedoelde voorstellen uitgevoerd zullen worden. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: P, Way Eend jespoortstraat 12, horloge; A. Brakel, Ged. Voldersgracht 27, hond, Kennel Fauna; P. v. d. Putten, Leliestraat 6, hondje; L. Polvliet, Magdalenastraat 3a., hond; G. v. Brummelen, Witte Heerenvest 32, R.-K. Kerkboekje; H. v. Waveren, Lombard- steeg 2, oorknopje; A. J. Janse, KI. Hout straat 18, portemonnaie; J. Verlaan, Ged. Voldersgracht 20, rozenkrans; A. Diek- man, Postkantoor (Hoofdbesteller), vul penhouder. De drooglegging der Zuiderzee. .Van visscher tot schipper. Men schrijf ons: De Nederlandsche Vereeniging van Ge zagvoerders bij de Binnenvaart, heeft ee- nige jaren geleden, in verband met de aanstaande drooglegging der Zuiderzee, pogingen aangewend om die visschers, die door de drooglegging hun beroep niet langer zouden kunnen uitoefenen en ge negen zouden zijn over te gaan naar een bedrijf, nauw met het hunne in verband staande, n.l. de binnenscheepvaart, op te leiden tot binnenschipper. In deze pogin gen werd de Vereeniging gesteund door dc sub-commissie uit den Zuiderzee-Raad, welker voorzitter, Mr. G. Vissering, de zaak zeer ter harte gaat, en de autoritei ten zoowel Rijk als Gemeenle. Evenals in verschillende binnenscheep- vaartcentra van ons land, werden in meerdere plaatsen langs de Zuiderzeekust als Huizen, Spakenburg, Harderwijk, Lem mer, Enkhuizen, Hoorn en Volendam, Binnenvaartscholen gesticht of namen de bestaande Visscherijscholen het uniforme leerplan der Binnenvaartscholen over. Op deze scholen wordt niet alleen vakonder wijs doch ook gewoon lager onderwijs gegeven aan visschers, schippers en vis schers- en schipperskinderen. De groote moeilijkheid, vooral bij het onderwijs aan schippers en schipperskinderen is, dat de ze zich nooit lang op een plaats bevin den en van de eene stad naar de andere trekken. Het bestuur dezer scholen, het Onder wijsfonds, heeft hiervoor een regeling ge troffen, die, zooals de practijk heeft be wezen, het beste voldoet. De leerlingen der scholen kunnen nl. zonder eenige moeite van de eene school naar de an dere gaan, daar door het vaststellen van een uniform leerplan voor alle scholen, in alle Binnenvaartscholen op denzefden tijd hetzelfde onderwijs wordt gegeven. De leerlingen ontvangen bij het verlaten van een der scholen een kaart, waarop staat aangeteekend, dat zij de school tot een zekeren datum hebben bezocht, waar door de leeraren op de „zusterscholen" ongeveer weten hoever de betrokken leer ling is gekomen. Het onderwijs aan de visschers is reeds zoover gevorderd, dat een aantal Marker visschers met succes het examen voor binnenschipper heeft afgelegd en binnen kort zullen er meer volgen. Het onderwijs aan de visschers en schippers en visschers- en schipperskinde ren wordt ten zeerste bevorderd door de mogelijkheid een gedeelte van het onder wijs nl. het vakonderwijs practisch te doen plaats hebben,' nadat de leerlin gen de theorie hebben geleerd. Het Instructie-Vaartuig van de Neder landsche Vereeniging van Gezagvoerders bh de Binnenvaart „Prins Hendrik" staat namelijk ter beschikking van de scholen. Dit instructie-Vaartuig, het vorige jaar of ficieel door Z. K. H. Prins Hendrik in dienst gesteld, is een modern ingerichte motor- en zeilklipper. Het is voorzien van de meest moderne hulpmiddelen en be vat voldoende gelegenheid om een veer tigtal leerlingen gedurende korteren of langeren tijd aan boord te huisvesten. In het schip bevindt zich bovendien een les lokaal voor de theoretische lessen, indien deze door omstandigheden, het weer bijv., tijdens de vaart niet op het dek kunnen worden gehouden. Het ligt in de bedoe ling in de toekomst een aantal schippers- jongens aan boord te huisvesten om daar lager onderwijs te ontvangen en tegelij kertijd opgeleid te worden tot practisch •binnenschipper. Voor de eerste maal zullen thans vis schers der Zuiderzee, die hun theoretische opleiding achter den rug hebben, een oe fentocht met de „Prins Hendrik maken en zij de Volendammer visschers zullen hierbij ook een bezoek aan onzen stad brengen. Dinsdagmorgen is een aan tal visschers uit Volendam leerlingen der Binnenvaartschool aldaar onder bevoegde leiding een oefentocht door de binnenwateren begonnen. De route is als volgt vastgesteld: Dinsdag: Van Volendam door de Oran je-sluizen, langs het Merwedekanaal naar Vreeswijk. Woensdag: Van Vreeswijk naar Rotter dam, waar de Volemdammer visschers 's middags een bezoek aan de haven zul len brengen. Donderdag: Van Rotterdam over Gou da naar Haarlem. Vrijdag: Van Haarlem naar Nieuwediep, Zaterdag: Van Nieuwediep naar Texel en vervolgens over de Zuiderzee naar t o- lendain terug. Na dezen praCtisclien oefentocht zullen de examens worden gehouden. Tijdens het verblijf van de „Prins Hendrik" in onze gemeente zal het schip voor belangstellen den ter bezichtiging liggen. De kleeren maken den man WOT BROEKMANS is do man die de kleeren maakt. 'W «mm»™™™" Koningsplein -- Amsterdam N. Haarlemsche Schietbond. Do uitslag van den vrijebaan-wodstrijd is als volgt: le klasseJ. A. Rijkens 100-99 van Keulen 99-98 J. Viets 99-98L. de Raad 98-98- N. Mulder 98-97; L. Smeenk 98-97; A. Hekker 97-97; M- A. Hoeben 93-86: A. H. de Wilde 97-96. lie klasse: A. Prinsen 93-97; M. A. Vink 97-96; J. J. v. Keulen 97-96; v. Tongeren 97-96; H. J. de Bont 98-94; J. H. Schulpzand 97-94; J. v. Es 97-94; A. Koelemij 98-93. IITo klasse: E. .Wamsteker 97-95; E. v. Honschoten 95-93L. P. Lemmers 91-90; Dagprijzen 23 Maart: J. A. Rijkens 100, A. Koelemij 93, E. v. Honscho ten 95. 24 Maart: J. Viets 98, H. J. Schulp zand 97, E. Wamsteker 95. 25 Maart: N. v. Keulen 99, A. Prin sen 98, J. v. Buuren 93. 26 Maart: L. de Raad, H. J. do Bont, J. v. d. Barg. De prijsuitreiking zal plaats hebben op Dinsdag 25 April in 't Sehietgebouw. B. en W. stellen voor te besluiten tot aankoop van natuurkundige instru menten voor het Gymnasium, ter beschik king te stellen een bedrag van f 1500. B. en W. stellen voor goed te keu ren de begrootingen voor 1922 betreffen de de 52 arbeiderswoningen aan de Da maststraat en de Spaarnoogstraat en de 44 arbeiderswoningen aan de Damast straat, de Spaarnoogstraat en de Ooster- singelgracht, van de Woningbouwvereeni- ging „Spaarnoog". B. en W. stellen voor goe dte keiiren de begrooting voor 1922, betreffende de 182 ééngezinsarbeiderswoningen aan de Kruis tochtstraat, de Van Keulenstraat, de Bis schop Ottostraat, de Graaf van Wiedstraat de Graaf Willemstraat en de Damiate- straat, van de Woningbouwvereeniging „St. Bavo"; en de begrooting voor het jaar 1922, be treffende de 77 arbeiderswoningen aan de Zomerkade, de Van Bersteynstraat enz., I voor den bouw waarvan bij zijn genoemd besuit aan de Coöperatieve Woningveree- niging voor Gemeentepersoneel voorschot ten ingevolge de bepalingen der Woning wet zijn toegekend. en de balans met verlies- en winstrekening per 31 December 1920, betreffende de 182 ééngezins-arbeiderswoningen aan dc Kruistochtstraat, de Van Keulenstraat, de Bisschop Ottostraat, de Graaf van Wied straat, de Graaf Willemstraat en de Da- miatestraat, van de Woningbouwvereeni ging „St. Bavo". Mej. H. J. Lugten verzoekt eervol ont slag uit hare betrekking van onderwijzere. aan de Openbare Shool no. 17. B. en W. stellen voor, de wedden var den shooltandarts te bepalen op f 200( en do helpster van den shoolarts in te deelen in de tweede salarisgroep der- ambtenaren. B. en W, stellen voor, met ingang van 25 April te benoemen tot makelaar in meubilaire en aanverwante goederen in deze gemeente J. A. A. v. 't Hof. De Anthoniestraat, Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. van Haarlem in de vergadering van 5 April 1922 om een gedeelte van den grond in de Anthoniestraat, ingevolge Raadsbesluit van 1 December 1920 weder om te bebouwen stelt de héér J. v. d. Ban voor genoemd Raadsbesluit in te Jjrekken en te vervangen door een nieuw besluit, waarbij wordt bepaald, dat de bebouwing op de tusschen de Antoniestraat en Korte Heerenvest gelegen terreinen, in het belang van het verkeer zoo spoedig mogelijk zal worden gesloopt en dat daarna deze en de onbebouwde terreinen niet meer zullen worden bebouwd, maar bestemd en gereed gemaakt voor openbare weg. Dit voorstel is gegrond op de volgende overwegingen: Over de Heerenvest en den Heerensingel, te zamen ruim 25 Meter breed en over d Kampervest enden Kampersingel even eens te zamen ruim 25 Meter breed, wordt het tram-, auto- en rijwielverkeer tusschen Haarlem en Amsterdam geleid door de on geveer 8 meter breede Antoniestraat, welke straat door uitvoering van het Raadsbe sluit van 1920 3 Meter zal worden ver breed en in de toekomst dus een breedte zal krijgen van ongeveer 11 meter. Wanneer de Anthoniestraat alleen het hiergenoemde verkeer van en naar Am sterdam had op te nemen, dan reeds ware een breedte van 25 meter niet overdadig te noemen, want bij het tegenwoordige tramverkeer om de 20 minuten is deze straat iedere 10 minuten geheel gevuld met 3 a 4 aaneengekoppelde tramwagens. Maar behalve dit verkeer moet er ook doorheen, al wat uit de stad naar het Zuid-Oosten van Haarlem gaat, terwijl bo vendien het ieder jaar toenemende aantal bewoners van Schalkwijk, van het Slacht-, huislkwarlies en uit de omgeving der Zo- mervaart (n.b. bij Raadsbesluit op 30! me ter gebracht) op de Antoniestraat als kort ste verbinding niet het centrum van Haar lem zijn aangewezen. Een grootere breedte dan 25 meter waar door het mogelijk wordt om door middel van een verhooging of vluchtheuvel het stelsel vau twee verkeersrichtingen door te voeren, is dus zeer gewenscht. De hierboven genoemde overwegingen, welke de heer v. d. Ban tot het doen van dit voorstel voerde, zullen, naar hij ver trouwt. overtuigen dat het geldverspilling is, om een straat van 8 meter breed, die minstens 25 meier moet zijn, door afbre ken en weer opbouwen van huizen 3 me ter breeder,otj slech t s 11 meter breeder te maken, zoodat te voorzien is dat de nieuwe huizen binnen Ikorten tijd weer af gebroken moeten worden Om dit nog dui delijker te maken denke men slechts aan de terreinen langs het Spaarne, tusschen den Heerensingel en Zomervaart, waarvan geen der Raadsleden zou voorstellen ze voor bebouwing le gebruiken, hoewel dit voor het verkeer toch veel minder hinder lijk zou zijn dan de voorgestelde bebou wing der Anthoniestraat. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 19 April 1922, des namiddags ten 1J4 ure, zoo noo- dig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift mej. H. J. Lugten, om eer vol ontslag als onderwijzeres, school no. 17. 2. Voorstel B. en W. tot wijziging van het Ambtenaren- en Werkliedenregetement (georganiseerd overleg). 3. Voorstel B. en W. tot wijziging van het "Reglement voor de Bank van Leening. 4. Voorstel B. en W. tot vaststelling Reglement en instructie betreffende de gem. avondschool voor nij verheidsonderwijs. 5. Voorstel B. en W. tot verhooging credieten voor uitvoering openbare werken nabij Verspronckvveg en Velserstraat. 6. Voorstel B. en VV. tot ver hooging voorschot verleend aan de Wo ningbouwvereeniging St. Bavo voor 41 ar beiderswoningen. 7. Voorstel B. en W. tot verhooging voorschot verleend aan de Woningbouwvereeniging St. Bavo voor 182 arbeiderswoningen. 8. Voorstel B. en W. tot toekenning van voorschotten over 1922 aan bijzondere lagere scholen. 9. Voorstel B. en W. tot toekenning eener vergoeding over 1920 aan de Haart. Schoolvereeni- ging. 10. Voorstel B. en W. inzake verbe tering weg nabij Schoterbrug. 11. Voorstel B. en W. inzake verzoekschrift om be schikbaarstelling geiden voor verbetering der lichtleiding van twee bijzondere scholen. 12. Voorstel B. en W. tot aan koop plantsoen enz. Hasselaersplein. 13. Voorstel B. en W. inzake verhuur boven gedeelte van pe-ceel Smedestraat nr. 9. 14. Voorstel B. en W. tot wijziging der voor waarden van verkoop grond aan de Anto niestraat. 15. Voorstel B. en W. opnemen vacantietoeslag in den pensioensgrondslag. 16. Voorstel B. en W. tot wijziging Raads- en de balans met verlies- en winstreke ning per 31 December 1920. betreffende de 182 ééngezins-arbeiderswoningen aan de Kruistochtstraat, de Van Keulensiraat, de Bisschop Ottostraat, de Graaf van Wiedstraat, de Graaf Willemstraat en de besl. 26 Nov. 1919, No. 21 (vergunning steiger enz. Spaarndamsche weg). 17. Voorstel B. en W. totgoedkeuring der be grooting, dienst 1922, Coöp. Woningbouw- vereen. voor gemeente-personeel. 18. Voor stel B. en W. tot goedkeuring der begroo ting, dienst 1922, Woningbouw vereen. St. Bavo (41 woningen). 19. Voorstel B. en W. tot goedkeuring der begrooting, dienst 1922, Woningbóuwvereen. St. Bavo (182 woningen). 20. Voorstel B. en W. tot goed keuring begrooting, dienst 1922, Woning bóuwvereen. Spaarnoog. 21. Voorstel B. en VV. tot goedkeuring balans, enz., dienst 1920, Woningbouwvereen. St. Bavo. 2. Voorstel B. en W. tot aanvulling der Ver ordening, regelen.de den rang enz. van ambtenaren. 23. Voorstel B. en W. tot goedkeuring der rekening over 1921 van de Commissie voor schoolkleeding. 24. Voorstel B. en VV. verleenen subsidie aan den Haarl. Bond van R.-K. Jongenspatro naten. 25. Voorstel B. en W. tot beschik baarstelling gelden voor aankoop van na tuurkundige instrumenten voor Gymna sium. 26. Motie-Poppe met schrijven B. en W. betreffende standplaats woonwagens. 27. Voorstel B. en W. betreffende ontslag en benoeming onderwijzend personeel Herhalings- en vervolgonderwijs. 28. Voor stel B. en VV, benoeming makelaar. Tuberculose-bestrijding. Men schrijft ons: Het aanschouwelijk beeld van het hy giënisch huisbezoek der Ver. tot bestr- der t.b.c. in de beide winkelramen van de firma B. J. van Liemt, beddenmagazijn Verwuift 9, trekt vele kijkers. Het is dan ook wel interessant het groote contrast te zien van de zelfde kamer vóór en na het huisbezoek. In de onhygiënische kamer schuilt niet de minste overdrijvinng, want dikwijls is de toestand nog heel wat erger. Het opruimen van deze ongezonde wo ningtoestanden, waar tuberkelbacillen e.a. ziektekiemen een vruchtbaar terrein vin den, is een werk van de allergróótste be- teekenis in de éérste plaats voor het kind en den gezonden mensch. Het doel van dezen arbeid is: het voorkomen van be smetting. En ook de mensehen zelf dier slecht bewoonde woningen, meestal een kwestie van onwetendheid en sleur, heb ben niet alleen baat bij die verbetering, maar vinden haar ook een genot en wer ken met vreugde aan die verandering mede. Daarom kan niemand dien belangrijken arbeid ooit genoeg steunen, in zijn eigen belang niet, als in dat van allen, dié hem ter harte gaan. Het roode lichtje, dat elke IQ,, seconden uitgaat, telkens als er in de. wereld iemand aan tuberculose sterft, zal wel menigeen tot ernst stemmen. In ons land ieder uur één; in Haarlem en Omstreken alle 3 dagen één. Het is vreeselijk bij de gedachte dat die ziekte kan worden overwonnen en uitgeroeid,- omdat zij behoort tot de besmettelijke ziekten. Welnu als dat zoo is, laten wij dan Maandag 24 April a.s., op den Bloemen dag onzer T.B.C. Vereeniging, eens flink in den zak tasten, opdat die érgste van alle ziekten kan bestreden worden op de voor ons allen meest doeltreffende wijze. Toonen wij op den Bloemendag dat het ons streven zij, dat van Haarlem de victo rie beginne. Diefstal, In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men door het afbreken van eenige stukken hout en het verbreken ,van n ruit kans gezien, verschillende goederen te ontvreemden uit het ververschings- huisje (de kiosk) aan het einde van de Dreef. Toen de ruit verbroken was, kon de vitrine, welke zich daarvoor bevond, worden omgedraaid en daaruit de goee- ren ontvreemd worden. Blijkens opga ve door den eigenaar zijn ontvreemd 70 reepen chocolade, flacons drups, c:ga- retten en nog eeni.ga andere chocolade. Getracht is nog, de deur met een val- schen sleutel te openen, doch door 't .afbreken van dien sleutel, is dit mis lukt. Droevig ongeluk. Op den eersten Paaschdag hee;t een treurig ongeluk plaats gehad. Des avonds omstreeks half 6 liep n heer op de Bakenes-sergracht, toen hij dicht bij den walkant het lichaam van een kind zag drijven. Onmiddellijk trachtte hij het op het droge te bren gen, waarin hij spoedig slaagde. Het bleek te zijn de vierjarige A. Vrij, wo nende Bakenessergracht 74. Near de ouderlijke woning overgebracht, is door dr. Mauritz ruim een uur lang ge tracht de levensgeesten weder op te wekken, waarbij ook .gebruik gemaakt werd van een zuurstof-apparaat. Helaas mocht dit niet gelukken; het kind bleek reeds overleden te zijn. Vermoed wordt, dat het spelenderwijze te water is ge raakt. Kort voor het ongeluk was het nog thuis geweest. Wel droevig! Het conilict bi) „De Faam". Het conflict bij „De Faam" duurt nog onveranderd voort. De staking van Courantenbezorgers. Van de zijde der courantenbezorgers wordt ons medegedeeld, dat de staking nog onveranderd voortduurt. De bezor ging geschiedt door het kantoorpersoneel en personeel der drukkerij van het „Alg. 0 6660 A4 We hebben te dezer plaatse reeds eeni ge malen aangedrongen op een regeling van de zomersche toestanden aan het Bloemendaalsche strand. Ditmaal is onze taak aangenamer en eigenlijk meer een tol der dankbaarheid aan het gemeentebestuur van Bloemen daal. Want uit een zoo juist herschenen raads voorstel blijkt dat B. en W. den oprech ten wensch koesteren verbetering aan te brengen. „Het komt Burgemeester en Wethou ders gewenscht voor," zoo schrijven zij, „ten einde misstanden aan 't strand nabij den nieuwen Zeeweg te voorkomen, en tevens deskundig toezicht te hebben over de badenden, aldaar, een toestand te scheppen eenigszins in den geest, zooa's die op (andere) badplaatsen bestaat. B. en W. meenen namelijk, dat, indien de ge legenheid geschapen wordt, om op de ge bruikelijke wijze te baden, en in strand stoelen plaats te nemen, de misstanden, waarover het vorig jaar werd geklaagd, evenmin zullen voorkomen als b.v. te Zandvoort." Verder doen B. en W. verschillende voorstellen voor strandexploitatie. Daar zijn verschillende goede en een verkeerde bij over welke laatste hieronder meer. Hoewel hiermede de zaak nog niet af doende is opgelost, hoewel noodzakelij kerwijs voor politietoezicht gezorgd en d6 noodige strafbepalingen gemaakt zullen moeten worden, hoewel wij liever in hel hierboven weergegeven citaat van B. en W. van Bloemendaal gelezen hadden dat zij zelf van meening zijn dat er misstan den heerschten verleden jaar, zijn we al verheugd dat er een begin w»rdt gemaakt met de verbetering. Maar we zouden het zeer betreuren in dien de Raad inging op de „zeer eenvou dige" regeling, die B. en W. voorstellen gelukkig blijkbaar alleen bij wijze van aanvulling, als de Raad geen der ander» voorgestelde exploitaties wil, wat we ons niet kunnen indenken! Ze zeggen n.l.: „Als zeer eenvoudige regeling, indien dc Raad geen der hiervoren genoemde rege lingen mocht wenschen, zou een badman kunnen worden aangesteld, die, zonder dat eenigerlei badinrichting wordt opge richt alleen toezicht houdt, dat niemand zonder badcostuum in zee gaat en tevens als stoelenman dienst doet. Natuurlijk moet dan een veel kleiner aantal stoelen geëxploiteerd worden, daar anders het toezicht op de badenden onvoldoende zou worden." We aarzelen niet deze regeling als on voldoende te bestempelen en den Gemeen teraad van Bloemendaal onwaardig. We vertrouwen dan ook dat tot deze regeling de Raad in geen geval besluiten zal. Zien wij de toekomst goed in, dan zou zulk een regeling ons het „beruchte stille strand" brengen, echter zonder zelfs de daarbij voorgeschreven tentjes om zich te verkleeden. Men stelle zich voor wat 'n toestand dat moet worden op een eenigs zins drukken zomerdag. Barometerstand 771. Neiging vooruit. OPGAVE VAN- Medegedeeld door 't Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 April 1922. Hoogste Barometerstand: 777.2 m. M. Valentia. Laagste Barometerstand: 757.4 m. M. Weenen. Verwachting, van den avond van 18 tot den avond van 19 April: matige noorde lijke tot noord-oostelijke wind; zwaarbe- wolkt; waarschijnlijk nog regen- of hagel- buien; mogelijk nachtvorst; zelfde tempe ratuur overdag. Hbld." uit Amsterdam. De eerste uitkee- ring (het volle weekloon, zijn de 8) heeft Zaterdag plaats gehad. De ZeerEerw. Pater dr. Th. Vlaar conrector van het R.-K. Gymnasium te Eindhoven, is door zijn overheid aange wezen om de oprichting voor te bereiden van de in September a.s. door de Paters Augustijnen te openen R.-K. H. B. S. te Overveen bij Haarlem,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1