i BINNENLAND. damiaatje; WOENSDAG 19 APRIL 1922 PER KWARTAAL 3.25 PER WEEKf 0.25 7RARC0 PER POST PER KWART. BH VOORUITBETALING f 3.57'/* NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 274PEN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Ost nummer bestaat uit 2 bladen. 2ndrukk@n van dan dag. DE PAASCHVERRASSING VAN GENUA. CONCURRENTIE DOOR LOON ARBEIDERS. MGR. vWWETERING NAaKoME. GEMENGD NIEUWS. ftlMNIflll PW!*»*. UIT DEN „0ÜTREK. HAARLEM. Onbestelbare stukken. Burgerlijke Siand. IJMUIDEN. NOORDWIJKERHOUT. Het Bloemendaalsche Strand 0 J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem- Opticiens Fabrikanten. HALFWEG. NIEUWE HAARLEMSCHE OE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 282. Gistermorgen werd de wereld opge ld u'i kt door sensaliobcrichten uit Genua. Het heette eerst, dat de groote heeren daar gedurende de Paaschdagen niet zouden vergaderen en daar komt opeens het be richt, dat de Duitschers met de Russen in het geheim gekonkeld hebben en dat hui ten de geallieerden om een verdrag is ge sloten, hetwelk alles op losse schroeven zet. De verbazing was te begrijpen. In de Duitsch-Russische overeenkomst stond im mers niets minder dan dat Rusland af stand doet van de rechten, welke in het verdrag van Versailles in artikel 116 zijn vastgesteld. De in het geheim gesloten overeenkomst beteekende dus drieerlei: een vrijpostige vingerwijzing aan de geallieerden om, wil den zij een spoedige oplossing der wereld crisis, wederzijds alle schulden te schrap pen; 2de een "protest tegen het eigenmach tig optreden der geallieerden, de onder onsjes zonder de oude vijanden en de neu tralen en, 3de een slag van Duitschland om te toonen, dat het Versailler-verdrag nog ongedachte mogelijkheden inhield. Dit laatste was wel de eerste groote schrik der geallieerden. Volgens bovenbe doeld artikel 116 hebben de geallieerden indertijd uitdrukkelijk Rusland's rechten voorbehouden om van Duitschland alle restituties en schadevergoedingen te erlan gen, welke gebaseerd zouden zijn op het verdrag van Versailles. En door deze over eenkomst van Paasch-Maandag doet Rus land afstand van die rechten en maakt het den geallieerden dus onmogelijk om deze schadevergoedingstroef tegen Duitschland uit te spelen. Het blijkt, dal de Duitsche delegatie te Genua in zeer zenuwachtigen toestand tot het teekenen van dit verdrag "heeft beslo ten. Een Ilaliaansche ambtenaar zou heb ben meegedeeld, dat de onderhandsche be sprekingen tusschen Rusland en de gealli eerden op bet punt stonden te slagen en dat een erkenning der schulden door Rus land weldra te wachten was. Dit zou betee- kend hebben, dat het maandenlange werk der Duitsche diplomatie en vooral der Duitsche grootindustrieelen, om een econo misch verbond tusschen Duitschland en Rusland tot stand te brengen, vruchteloos zou zijn geworden. Daarom is het te be grijpen, dat de Duitsche delegatie tot dezen tegenzet overging, welke de Duitsche belangen op een zeer critiek moment «eheen te kunnen redden. De verontwaardiging der geallieerden, die beweren, dat Duitschland schandelijke trouwbreuk tegenover den verzoenenden geest der Corferentie beging door het in 't geheim sluiten van dit verdrag, doet wel wat zonderling aan: immers, zijn diezelfde geallieerden nu al niet dagen lang bezig om in geheime bijeenkomsten met de Rus sen te trachten tot een voor hen voordee- lige schuldbekentenis der bolsjewieken te komen? Niettemin blijft de Duitsche daad be treurenswaardig, in zooverre de geest van verzoening, welke Genua immers brengen moet, er door wordt geschaad. De confe rentie is juist bijeengeroepen om een eind te maken aan de concurreerende overeen komsten tusschen de verschillende lan den, waardoor een geest van wrijving en vijandschap wordt geschapen. Daarom is zoo waar, wat de medewerker van de Daily Chronicle te Genua gisteren in zijn blad schreef: „Stel u voor, dat Lloyd George een overeenkomst van dezen aard had geslo ten wat hem, voorzoover ik weet, mis schien wel gevraagd is dan zou de we reld weerklonken hebben van geschrei over zijn dubbelzinnigheid in het bijeen roepen van een conferentie om een Eu- ropeesch Concert tot stand te brengen en het gebruik maken daarvan om een zui ver nationaal voordeel te bevorderen. En een dergelijk geschrei zou niet zijn te stil len geweest met het argument, dat de voorwaarden van het verdrag op zichzelf volkomen moreel waren en vielen binnen wat gewoonlijk als de nationale bevoegd heid wordt beschouwd. „Dit voordeel geldt in zekere mate thans voor de Duitschers. Zij hebben een ernsti ge fout gemaakt in de beoordeeling der omstandigheden, niet uit kwade bedoelin gen, maar uit louter gebrek aan verbeel dingskracht. ..Wij hebben een groot deel van onzen tiid en van ons geduld verspeeld met onze trouw aan het denkbeeld van samenwer king en een beetje verbeeldingskracht zou de Duitschers tot hét inzicht gebracht hebben, dat het in de gegeven omstandig heden uitgesloten was om van de confe rentie gebruik te maken om een afzon- derliike overeenkomst te sluiten Inderdaad, de oude geest der elkander wantrouwende, elkander beloerende en bespringende diplomaten is nog niet uit gebannen en het is de groote vraag, of Genua daaraan een einde zal maken. Als de grootsten en sterksteri eens be gonnen met het goede voorbeeld te ge- Heb het uitstekenrlste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. John. P. Rockefeller* In „De N eJerlandsoiie Hanze" be spreekt Mr. J. Hubar de middenstands paragraaf va r het oatsverp R.-K. Staats- program. Onder bovenstaand hoofdje_ le zen we o.m. Zeer erkentelijk dat moet gezegd worden is do Middenstand voor de opneming van het punt: „Bescher mende maatregelen tegen vl'egende win- Jammer is echter dat de andere Mid denstand wordt meer bijzonder, in dezen malaisetijd he euvel der vlie gende winkels loodzwaar gevoeld. Jammer is echter da de andere Mid- denstandjgroep, met name de kle'.nnij ve ren, vooral de zgn. ambachtsnijveren, zijne „maatregelen" in het ontwerp-pro- gram niet moe it zien opgenomen. Wii bedoelen het door den Ned. R.-K. Middenstandsbond in punt II sub b ge vraagde „Wettelijke maatregelen ter he trijding der concurrent e, welke I onarbeilers den patroons aantoon buiten den wettelijk geoorloofden arbeidstijd. Het valt niet te ontkennen da in me nig jMildenstandsbedrijf de genoeme con currentie door loonarbeiders, de malaise in het vak voor een belangrijk gedeelte beheerscht, zoo bet al niet de hoofd oorzaak is. Deze concurrentie wordt door den "een meer dan door den ander min der ondervonden; zij knaagt aan menig Middenstandsbestaan en maast een ge zond bedrijfsleven onmogelijk. Deze concurrentie is in hoogo mate bevorderd door eu hoeft haar nijpen- dan vorm te danken aan dea korten ar beidsduur, welke wettelijk geregeld is. Het grootbedrijf heeft van dergelijke concurrentie geen last; in verreweg de meeste gevallen is die concurrentie zelfs niet mogelijk. Maar het Middenslandsbe- drijf ondervindt dien last dan ook des te meer. We willen toegeven dat het van ver strekkende beteekenis is, om ter be strijding dezer concunentie afdoende maatregelen te nemendat het uiterst moeilijk is deze materie bevredigend te regelen. Maar we meenen dat deze moei lijkheden, hoe groot ze ook zijn, de over heid niet mogen afuouden van 'n wet telijke regeling, omdat zij in dezen een plicht heelt, waaraan zij zich niet mag onttrekken. Hoe toch staan de zaken? verleend, in het vervolg ook zal kunnen worden verleend voor bescheiden win kelwoningen, door een winkelier te eigen behoeve te bonwen. Het bedrag der pre mie zal worden berekend naar denzelf- don maatstaf als voor andere woningen, met dien verstande dat bij de bereke ning van net oppervlak winkel en be drijfsruimten buiten aanmerking worden gelaten. De premie wordt niet verleend voor winkelwoningen met den bouw waar van op den datum van de bekendma king dezer regeling reeds is aangevan gen. Dinsdagmiddag om 1259 is Z. D. II. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. H. v. d. Wetering, vergezeld van den Hoog Eerw, heer Kanunnik J. H. G. Jansen, naarr Rome vertrokken. DIEFSTAL VAN RUIM f 50.000. Een. inbreker is te weien gekomen, dat de caféhouder P., van den Goud- schenrijweg te Rotterdam zijn opge spaarde gc'd bewaarde in een houten kistje, dat hij in zijn slaapkamer on der zijn bed had staan. Die inbreker,i tot nog toe onbekend geblcvèu, is door een aangrenzend huis van de straat naar den zolder getoopen en vervolgens op het dak geklommen. Eenmaal op het dak, heeft hij zich Eenmaal op het dak, heeft hij zich door 'n zolderraam toegang verschaft' tot de slaapkamer van den kastelein, daar heeft h ijlast houten kistje on der het bed vandaan gehaald, dat hij heeft meegenomen naar het dak, waar het hem niet moeilijk viel, het open te breken, daar het slechts met een hangslot gesloten was Het kist e heeft hij op het dak achtergelaten, na et- het bankpapier (anders bevatte liefc niets) te hebben uitgenomen. Volgens mededeeling van den bestolen kaste lein bestond dei. nhoud van het kistje uit f50000 tot l'OOOOO aan bankpapier; het juiste bedrag kon hij niet op geven. Een trampoetser, die van mede plichtigheid aan den diefstal verdacht wordt, is aangehouden. PRETTIGE VACANTIE. We lezen in de „Kath. Schoolbode": „En nu kinderen wordt het weer va- cantie. Maar nu moet jullie niet denken, dat je lieelemaal vrij bent, hoort Jullie maakt deze dagen, nu je allen tijd hebt 20 thema's Fransch 20 Duitsch en 20 jnoe wvu ow» -• Engelsch. Ik kan er niets aan doen. Het De wetgever beeft bet in hot algcmet-vï ;s we] veel, maar anders komen we belang noo lig geoordeeld, zich te bemoei» i u;ej klaart met de verhoudingen van werkgevers c;i. Numoet.je dat niet aan iedereen ver werknemers, met name met den arbeids- [C|ieili anders komt het nog in de krant! tijd. Zooals blijkt uit de gewisselde stuk- Met deze toespraak eindigde een leer- ken tusschen den Minister van Arbe.d kracht eener M.U.L.O.-school deze week en de Twoede Kamer ter zake van het, kaar lessen in de talen, ontwerp-Arbeidswet, was de Minister; Prettige vacantie, kinderen! noodgedwongen met het genoemde wet»-*: ERNSTIGE BRAND TE VENLO. voorstel gekomen. Gistermiddag heeft een ernstige brand XT 1 3 oro.flr.tsnH'V de kunstmest- en veevoederfabriek van cie Noodgedwongen, omdat de orgamsat s: Thijsvissen afln (,en Kondeber- van werkgevers on werknemers niet bij kerweg te Venj0 verwoest. Het geheele ge- machte waren gebleken dez/e materie bouwenCOmplex, bestaande uit het hoofd- waarvan de regeling gewenscht was, bo-t gebouw en ene 15-tal magazijnen en fa- hoorlijk te regelen. De Minister hoopte Jbrieken, stond spoedig in lichtelaaie. a 1 "1.1 1 .1_ J T b i. TA /Ia Inn r-/,1* dan ook. dat spoedig de tijd mocht aan breken, waarop de overheid zich zou kun nen terugtrekken en deze materie .zei kunnen geregeld worden door de groe' pen van belanghebbenden zelf, n.l. organisaties van werkgevers en wer' Doordat de fabriek op ongeveer 20 mi nuten afstand van liet centrum der stad ligt, duurde het geruimen tijd. voordat de brandweer kon optreden. Alles werd door het vuur vernield. De brand brak o uit in het hoofdgebouw, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting. De schade be- IllBlvt, I Bij gebrek aan voldoende ontwikkelin der vakorganDettes hooft dus de wetgevo deze taak (de regeling van den nrbeids- tijd) tor hand genomen. Derhalve tot dat dia voldoende ontwikkeling aanwezig z l zijn. Nu blijft liij echter halverwege staan! Wat immers is het geval? Door den verkorten arbeidsduur kan de loonarbeider den meerderen vriig-komem tijd benutten om ten behoeve yan dorden werkzaamheden te verrichten in het vak, dat hii beoefent en aldus zijn patroon concurrentie aandoen. On dit voor de werkgevers nadeelige gevolg Js bij de behandeling der wet. ge weren. Zelfs werd een amendement in gediend 10-» don hoe- do Groot boooeon- de aan dit bezwaar tegemoet te komon Minister ^albo-m voelde dit bezwaar vol komen; hij verklaarde don ook zeer snn-» ■natiek te staan tegenover de idee, aan bet amendement ten grondslag liggende, maar kon het amendement, als niet nas- sende in hot systeem der 'wet, -niet over nemen. De Mioftter vertrouwde echter dat d-> vakorganisaties wel bü machte zon den zijn tegen dit euvel afdoende maat- remden te nemen. TTdaa.sDe ondervinding beeft geleerd dat de vakorganisaties daartoe nog niet bij machte zijn. Uns klemt bet te meerr dat do over heid :-t --o r moot trachten d -Tg zaak zelf te remden. Eveneons tot dat de vaker- canisaties tot voldoende rijpheid zullen ziin gekomen. PREMIE VOOR typ NT BOUW VAN WTNKEUR. De minister van Arbeid maakt be kend dat de nremie welke ingevolge het K.R. van R Nov. 1023 no. 29 ten be hoeve van den bouw van woniitgon wordt j draagt ruim 1 millioen, doch wordt door verzekering gedekt. De kleeren maken den man BROEKMANS Is Ha man die de kleeren maakt. mb Koningsplein -- Amsterdam Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. De Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde zal Woensdag 19 April des avonds 8 uur een vergadering houden in de Tuin- zaal van café Brinkmann. Van de punten van behandeling vermelden wij een lezing van den heer R. M. v. d. Hart over Bol gewassen. R.-K. Smeden Patroons. Het bestuur van den Kring Haarlem is er in geslaagd den beer Dingenmans, een welbekend vakman op het gebied van kunstsmeedwerk te Amsterdam, bereid te vinden a.s. Donderdagavond te 7 uur voor deze afd. éen lezing te houden met het onderwerp „Vakonderwijs" welk on derwerp hij voor de Amstcrdamsche pa- troonskringen met veel succes reeds meerdere malen mocht behandelen. Voor deze vergadering worden ook ver wacht de nog niet aangesloten katholie ke patroons en allen, die zich in de toe komst als patroon zullen vestigen, opdat" ieder van dit hoogst belangrijke onder werp, waarin zoowel het school- als het werkplaats-onderwijs zal behandeld wor den kennis kan nemen. Vertrouwd wordt, dat velen naar St. Bavo zullen komen en aldus het bestuur mogen steunen in zijn streven om den smeden-patroons zooveel mogelijk ontwikkeling bij te brengen. Examens Lager Onderwijs. HAARLEM, 15 April. Geëxamineerd 8 vr. candidaten. Afgewezen 3. Ge slaagd 5, n.l. de dames: II. Concri- nus en J. A. Colenbrander, betden te Haarlem; A. M. A. Teunissen en M. E. E. Steinhamer, beiden te Zaan dam en A. M. Spaans, te Haarlem. Vernielzucht. Eenige personen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hun vernielzucht botgevierd op den Spaam- dammervveg. Een houten paal met een bord met het opschrift „.Kruising spoor", werd uit den grond gerukt, een grenspaal werd verbogen en ©en 4-tal rioleeringsbuizen vernield. Reeds -Zaterdag is het de politie gelukt-', de daders an te houden He.at zijn die 20-jarige reiziger H. H., de 18-jarige kellner T. L., de 21-jarige reiziger H. P. en de 23-jarige boterliandelaar A. P. Tegen lien is ter zake vernieling proces-verbaal opgemaakt. Binnenlandsche brieven. G. Blankenhage, Bloemen laaiDs. S. E. Bolke, Haarlem; Mevr. Clopijn, Eind hoven, G. Ekkes v. Ravesteijn, Wor- merveer; Hoofd, Haarlem; Mej. A. Kok, AmsterdamDe peoeoleat company, Am sterdam; L. v. Strien, IJ muiden (twee stuks)W. v. d. Zoe, Deventer. Binnenlandsche briefkaarten Madem. Koa Bouman, A'dam; T. v. d. Hoorn, R'dam- Kohteo, P. Monrooi, den Haag- Oltmans, Haarlem; S. Pase- kamc, A'dam; 0. Peterse, Haarlemjon- gojuffr. O. Peper, Amersfoort- Mej. Smit, Haarlem - .Mej. J. J. Stoel, Am sterdam R. Terhoeven, HaarlemJ. Top, Nijmegen; J. Trijboi, Hans Voorn, A'dam- M. V03, Egmond a. Zee; Mej. J. M. v. Went, A'dam; 2 brief kaarten zonder adres. Bu tenlandsch p, brieven „Astoria", Wiesbalea; Anna Lut'er, O. R.R. Manders, LondonMr. Raden Molkman, Hamburg- Mad. Soulier Lu- den Stoutenburg, Rome; D. A. W. J. v. Walsom, Genua; H'bou 838 c.o. Beu sons, Londen. Bu :tcnlandsc\e br '.ef kaar ten Jochauw Ochmann, Gleiwitz i. Schl. Brieven met port belast No. 2967 en 2034 Bureau Dagblad, Haarlem- Gemeente Gasbedrijf, H'lem; Nrs. 2128, 2073, 1815, 2290 en 138, Haarl. Dagblad, H'lem; Dr. A. P. Ge- loudemans, H'lem; Nieuwe Haarl. Cou rant, H'lem- Adm. Opr. Haarl. Courant, H'lem- Waning stichting „Patrimonium", No. 2242 Stads-Editie, H'lem; P. v. d, Stempel. Personalia. Met ingang van 1 Mei is de heer J. Wortel, van Hilversum, benoemd als trombonist bij de HaarlenuJche Or- kestvereeniging alhier. Altijd even smakelijk is FRAMKEN's Melkbrood De groote R.-K. Openlucht-Demonstratie. Naar wij vernemen zijn uitgenoo- digd deel te nemen aan den op acht- met ontplooide banieren op Hemel vaartsdag aanstaande: de R. K. Miid- denstandsvereeniging „De Hanze", de R. IC. Vrouwenbond, de St Josephs- gezellen-Vereeniging, do Joi\gonspatro- natenbond, de R. IC. Politicagent.cn- vereeniging „St. Michael". Volgens de in dit nummer ge plaatste advertentie worden alle R. K. vereenigingen van Haarlem en Om streken uitgenoodigd deel te nemen aan den optocht. Het Secretariaat is gevestigd Smcdestraat 23. Van den R. K. Politieagenlenbomd en den Bond van Technici is reeds bericht ingekomen, dat rij aan den Optocht zullen deelnemen. Liedertafel „Haarlem's Zanggenot". 1866 1923 Bovengenoemde Liedertafel heeft in hare vergadering van het bestuur en eene commissie uit de leden besloten, om ter gelegenheid van haar 55-jarig jubileum, in den voorzomer van 1923 een. Nat. Zangwedslrijd uit te schrij ven voor Mannen- en Gemengde Ko ren. Zij twijfelt er geenszins aan of het succes zal even groot zijn als hij den zoo schitterend geslaagden wed strijd in 1918, Ier gelegenheid van haar 50-jarig jubileum. Kweekschool voor onderwijzeressen. Voor de le klasse van deze Kweek school hadden zich 35 candidu'en aan- gemèld, van wie 28 aan het toelatings examen hebben deelgenomen. Toege laten zijn de dames: L. Broesma, te Schoten; M. J. Mulders, te Bloemen- daal; K. Mi Kilian, tc Haarlem; M. van Rijnberk, te Zandvoort; E. M. Bothe, le Bloemendaal; G. Sanders, te Haarlem; C. Luijnenburg, te Haar lem; T. Woudt. te Heemstede; C. E. Spronk, te Scholen; P. van Boven, te Aalsmeer; M. L. Dekker, te Beem- ster; J. van Achterberg, te Amster dam; B. A. Kes, te Amsterdam; A. A. Breedveld, te Hillegom; J. M. van Geer, te Bussum;. M. Maarse, te De Rijp; R. E. Vogel, te Amsterdam;;, E. de Vries, te Alkmaar; J. Zuidhof, te Doorn; E. A. Lenghaus, te Winkel: A. Lek, te Bergen; A. C. Stuurman, te 's GravenhageM. E, Dijk, te Am sterdam. 5 candidaten werden afge wezen. Tot de 2de klasse der Kweekschool werden toegelaten: A. Beek, "te Sant- •f iuiapiBBH el 'eo.ipuy "3 ipt-ood C. Hoppe, te Haarlem en M. Kruys, te Diepenveen. Aanbesteding. Dooi- het Bestuur der St. Thomas a Villanova-stichling te Haarlem werd lieden onder R.K. Aannemers aanbe steed: Het bouwen van een R.K. Lyceum met bijkomende werken op een ter rein aan den Zijlweg. te O verveen. Br waren 14 nischrijvingen: G. Metselaar en Zn., Haarlem voor f 1584389F. J. Spee, Haarlem f 155.378; Fa. Gebr Van der Putten Heemstede f55.200: W. H. N. lNee- lissen Haarlem voor f 175.800; Peeters en Tromp, Amsterdam en Haarlem voor f212.712; A. Lelieveld, Hille gom, f 209.800; Fa. N. Cobelens en Zn., Schoten f 203.600; D. J. v Bu ren, Bloemendaal, f 181.160, Gebr. Ransdorp, Lisserdijk, f 176.500; Thu" nissen en Van Sambeek, Haarlem, f 159.700; W. Saeijs, Haarlem, voor f 197.954; P. Rengs Jr. Santpoort, voor f 167.146; J. P A. Nel is sen, Haar lem, f165.000; A. Kuijper, Haarlem f210.000. Ondertrouwd: 18 April, R. W. Gerde- mann en A. S. C. Gentrup. H.-W. Sor- ber en P. J. v. Ham. H. C. Grundel en A. H. Overweg. Geboren: 13 April, z. van L. M. C. Niemeijer-v. Hooijdonk. z. van C. Broekhof-Geerling. 14 April, z. van G. C. Eichhorn- v. Loevezijn. 15 April z. van E. C. M. Fielmich-Rustman. z. van A. Oppenkamp-Boots. 16 April, z. van W. M. de Graaf-Frensen. d. van H. M. P. Zondag-Roest. z. van C. v. Frank-Izaaks. d. van A. M. Lodewijk- Nieuwenhuizen. 2d. van A. M. Assen- delft-Aande Kerk. 17 April, d. van M. E. Roest-Janaus. z. van M. W. Hetem- Bouwman. Overleden: 13 April, S., 3 j., z. v. S. v. Zonneveld, Raamsteeg. 14 April, P. C. Metz-v. d. Berg, 49 j., Barteljorisstraat. F. M. A. Minsart-Bonfrer, 75 j,, Jansstraat. W. Bosman-Dweelaard, 57 j., Barendse- straat. M. Hutte-v. Ake, 71 j„ Duven- voordestraat. J. G., 14 mnd.,.z. v. C. H. de Ridder, Nassaulaan. W., 5 mnd., z. v. W. Sandberg, Schagchelstraat. J. Vermeulen-Mulder, 76 j., Papentoren- vest. 15 April, J. Euwen, 20 j., Oranje straat. C. Langeveld-Kalis, 75 j., Zui derstraat. P. Wijkhuizen, 77 j., Wagen weg. A. Looijen-Piena, 58 j„ Ruijcha- verstraat. J. de Kocj, 48 j„ Wilhelmi- nastraat. C. v. Rossen, 67 j„ K. Doel- straat. D. J. Vlcii-v. Schooten, 69 j. Leidscheplein. J. W.. M. V. Steen-de Graaaf, 73 j., Vooruitgangstraat. 16 April, J. Roest, 88 j., Hagestraat. A., 4 j., z. v. J. Vrij, Bakenessergracht. 17 April, W. P. W., 13 mnd., z. v. W. v. d. Steeg, Gasthuislaan. Opruiing. Door do politie alhier zijn aangehouden G. H. en P. G., ver dacht van opruiing. Zij zijn voor den commissaris geleid en daarna weer op vrije voeten gosteld. Feestdag B-K. Landarbeidersbond. Tweeden Paaschdag vierde do R. K. Land-, Bl eini-tj en Tuinbouwwerk'ied n- vercen'ging ,,St. I.-idorus', onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, feestter gelegenheid van het feit, dat het 300 jaar geleden was, dat haar Patroon St. Isidorus was heilig verklaard. Nadat de morgens in de beide pa'rokhiekerken eel H. Mis was opgedragen voor de li de en overleden leden van „St. Isidorus", waaronder algemeene Communie van do leden, waaraan door een zeer groot aan tal werd deelgenomen, waren des namid dags de kinderen der leden allen pre sent in de achterzaal van café v. d. Berg, om de kindervoorstelling, welke daar gegeven werd door Prof. Baldini van Utrecht, bij te wonen. Een groo schaar wa3 gekomen, en dat de kleine: zich vermaakten, bewezen wel de ver-' genoegde gezichten, toen zij vol bewon dering de fraaie goocheltoeren van den prof. gadesloegen. Ook werden de klei nen onthaald op reepen chocolade en sui kergoed, zoodat allen na oen paar uur van genot te hebben doorgebracht, zeer Voldaan huiswaarts keerden. Des avonds half acht was het feest- vergadoring voor de leden met hun dames. Nadat de voorzitter, de heer Joh. v. d. Voet, om circa 8 uur de niet in groot getal opgekomen aanwezigen had welkom geheeben, inzonderheid de Wel- Ee'rw. h eren kapelaans den bircem es i on het bestuur der afd. Volksbond en enkele besturen van zusteraf'ecllngen uij don omtrek, werd door hem het woord verleend aan den heer Salman, hoofd bestuurder van den Bond „St. Deus De- dit", die de feestrede zou houden. In een gloedvolle, vaak met humor door werkte rede, werd door dezen spreker aangetoond, dat het nu vooral in dezen tijd van malaise en depressie noodzake lijk is, de organisatie te versterken en groot te maken, maar dat het nog nood zakelijker is, goorle leden, dat wil zeggen leden met plichtsbesef en godsdienstzin te kweeken. Dat deze zeer mooie rede bij de aanwe zigen had ingeslagen, bewees het luide ap plaus, dat den spreker aan het eind van zijn boeiend betoog ten deel viel. Hierna was professor Baldinï aan het woord, die den aanwezigen verbaasd deed staan door zijn mooie goocheltoeren. Bij de pauze nam de burgemeeste het woord, en sprok zijn sympathie uit voor het werken en streven der vereeniging, wat voor hem een aanlei ding was geweest om aan de hem gedane uitnoodiging gevolg te geven. Spr. stelde de c co yc- 7- O 'O O ft O We hebben te dezer plaatse reeds c -ni- ge malen aangedrongen op een regeling van de zomcrsche toestanden aan het Bloemendaalsche strand. Ditmaal is onze taak aangenamer eu eigentijk meer een tol der dankbaarheid aan het gemeentebestuur van Bloemen daal.' Want uit een zoo juist verschenen- raads voorstel blijkt dat B. en W. den oprech ten wensch koesteren verbetering aan te brengen. „tiet komt Burgemeester en Wethou ders gewenscht voor," zoo schrijven zij. „ten einde misstanden aan *t strand nabij den nieuwen Zeeweg tc voorkomen, en tevens deskundig toezicht te hebben over de badenden, aldaar een toestand te scheppen eenigszins in den geest, zooals die op (andere) badplaatsen bestaat. B. en W. meenen namelijk, dat, indien de ge legenheid geschapen wordt, om op de ge bruikelijke wijze te baden, en in strand stoelen plaats te nemen, de misstanden, waarover het vorig jaar werd geklaagd, evenmin zullen voorkomen als b.v. le Zandvoord." Verder doen B. en W. verschillende voorstellen voor strandcxploitatie. Daar zijn verschillende goede en een verkeerde bij over welke laatste hieronder meer. Hoewel hiermede de zaak nog niet af doende is opgelost, hoewel noodzakelij kerwijs voor politietoezicht gezorgd en de noodigc strafbepalingen gemaakt zullen moeten worden, hoewel wij liever in het hierboven weergegeven citaat van B. en W. van Bloemendaal gelezen hadden dut zij zelf van meening zijn dat er misstan den heerschten verleden jaar, zijn we al verheugd dat er een begin wordt gemaakt met de verbetering. Maar we zouden het zeer betreuren in dien de Raad inging op de „zeer eenvou dige" regeling, die B. en W. voorstellen gelukkig blijkbaar alleen bij wijze van aanvulling, als de Raad geen der andere voorgestelde exploitaties wil, wat we ons niet kunnen indenken! Ze zeggen n.l.: „Als zeer -eenvoudige regeling, indien de Raad geen der hiervoren genoemde rege lingen mocht wenschen, zou een badman kunnen worden aangesteld, die, zonder dat eenigerlei badinrichting wordt opge richt alleen toezicht houdt, dat niemand zonder badcostuum in zee gaat en tevens als stoelenman dienst doek Natuurlijk moet dan een veel kleiner aantal stoelen geëxploiteerd worden, daar anders liet toezicht op de badenden onvoldoende zou worden." We aarzelen niet deze regeling als on voldoende te bestempelen en den Gemeen teraad van Bloemendaal onwaardig. We vertrouwen dan ook dat tot deze regeling de Raad in geen geval besluiten zal. Zien wij de toekomst goed in, dan zou zulk een regeling ons het „beruchte stille strand" brengen, echter zonder zelfs de daarbij voorgeschreven tentjes om zich tc verkleeden. Men stelle zich voor wat 'n toestand dat moet worden op een eenigs zins drukken zomerdag. Barometerstand 773. Neiging vooruit. OPGAVE VAN: Vereeniging van R. K. Landarbeiders als voorbeeld aan de betere standen. Spr. hoopte, dat zij in de toekomst zal blijven als zij nu is en sprak de beste wenschen uit voor de bloeiende vereeniging. Hierna was Prof. Baldini wyt-r aan het woord mt zijn ongeëvenaarde toeren als •lawn tennis-jong leur en als muzikaal ex- oentriek in zijn hoogte-balans, welke zeer mooie toeren een ieders bewondering wek ten. De voorzitter was dan ook zeker de tolk van allen, toen hij bij het einde van bel program den prof. dank bracht voor hetgeen door hem was le zien gegeven. Na nog een kort slotwoord gesproken te heb ben, werd deze goed geslaagde feestverga- dering met den Chr. groet gesloten. Een woord van lof is hier wet op zijn plaats aan liet bestuur van „St. Isidorus" voor de wijze waarop alles was geregeld. A.s. Donderdag treedt voor de Kiesver- eeeniging van Haarlemmerliede als spre ker op, de heer P. Heilker te Hoofddorp. Ook leden der Kiesvereeniging „Zwanen burg" hebben daarbij vrijen toegang. Allen komen dus zooveel mogelijk te 7)4 ure naar het St Jozefsgebouw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1