Nationale Bankvereeniging I] pand Se firuyter s Cacao 1 leep o Chocolade. Doozei Napolitains ontvangt in 'j, anil extra. ontvangt n 1 1 eep extra ontvangt in 1 Ti iblet extra iitrugt iti 1 It m extra P. de Gruyter Zoon» HetLimburgsch dagblad rijke mijnstreek BUITENLAND SIPpI UNEEDIT 1 H. DOING mmÉ'ffl wm EFFECTEN - COUPONS VREEMD GELD Cheques op Binnen-en Buitenland R ISCREDIETBRIEVEN RUYMEL Co. Kinkhoest „Pertolan" 7Jjja li&fsfe** %i pijp INCASSEERING Bewaart de omslagen van De Gruytea's Chocolade. Zij hebben groote waarde! LOS' Dameskapperszaak - Eén Kerk bedlinnen wij,Haar Waar heid en goedheid zij geloofd en ge prezen, van Petrus tot Pius XI. En in de liefde voor ons vaderland toont zich de onvervaarde getuigenis voor onzen God en Kerk ter wille van 't waarachtig geluk onzer burge- rij. En het middel hebben wij en houden wijde heerlijke, onverbreekbare, ééne en machtige R. K. Staatspartij De Conferentie te Genua. De toestand in Ierland. SËi. ill STEM L BERICHTEN. W. lïtüBÈÖA SGUWVEBEEhlIGiNGEN Laat de wanden en plafonds Uwer woningen niet witten of behangen. Gij bederft ze voor altijd voor elke goede waterverf, maar vraagt uitsluitend de merken: Gerardin of Uneedit Bezichtigt onze Monsterka mers a. d, Leidschevaariweg 105, d ageüjks geopend van 10—12 en 2—4 uur behalve des Zaterdags en Zondags. Ge zult voor*altijd genezen zijn van Witwerk en Behang. Komt, ziet en overtuigt Ui lertis Neder!. Watsrverffabriek Sakenessergrachi 39 en Koksteeg 2 en 6 STÜCADOOR EN WITWERKEN HANDEL IN ALLE STÜCADOORSMATERIALEN. „TERRAZZO-KORRELS" Kapitaal en Reserven Fl. 13.750.000. KANTOOR HAARLEM. Telefoonnummers 372, 2103, 3121 en 3397. op Binnen- en Buitenland, direct verkrijgbaar. SPAARBANKBOEKJES RENTENDE 4 pCt. van Wissels en Kwitaniiën doos- geheel Nederland" Oese week VAN DONDEMHtG 26 TOT WOENSDAG 26 APHIL Men ontvangt in onze winkels bij inlevering van J 10 Reepomsiagen 10 Tableomsiagen: 5 Napolïtiandoezen 1 Reep Chocolade. 1 Tablet Chocolade. 1 doos Napolitains. is siaae reclame en alléén §e!disf in ons® wankels s Bai*f@fj©B*isstE*aat Botermarkt Haarletn en Gen. ©sa@ajéstr,aat, Schoten. Groote Houtstraat 148 Telefoon 2346 Dames Handwerken jourinrichting - Piiseerinrichting Borduren en Teekenen van Japonversieringen - is voor publiciteit in de het aangewezen blad, Vraagt gratis proefnummers aan de Administratie te Heerlen. MET 4 APARTE SALONS. Thans Gevesiiad- JANSSTRAAT 69 - Telefax* 883. veaii cmsas, c.DERUKt xa. Amsterdam. De voorzitter maakte zich den tolk van alle aanwezigen toen hij aan het slot der vergadering op de 1ste plaats den beiden sprekers dank zegde daarbij het vertrou wen uitsprekende, dat de hier gegeven wenken in vervuiling zouden worden ge bracht en nogmaals allen aansporende tot krachtige propaganda in eigen kring. Ook dankte spr. de musici en de vele aanwezige leden der Kamerfractie, waar van hij speciaal wilde noemen Mgr. No- 'ens en Dr. Kooien. Behalve de in ons ver slag van gisteren reeds vermelde Kamer leden, waren ook nog ter vergadering ge komen de heeren van Sasse van Ysselt, Deckers, Haazavoet en Van Lansc.liot. Tenslotte sprak de heer B. Th. de Wolf, Directeur van het propagandabureau een opwekkend woord, waarbij hij vooral fi- nancieelen steun verzocht voor de te voe ren verkiezingscampagne., - De vergadering was hiermede ten einde en ging na het gezamenlijk zingen van het „Aan U o Koning der Eeuwen" uit een. r} Het Duitsch-Russische verdrag. In een deel onzer vorige oplage deel den wij ntfg mede, dat gisteren, kort na middernacht het officieele besiuit be kend werd, dat alle arbeid van de confe rentie zou worden geschorst „tot oplos sing van het incident is verkregen", dat beteekent dus, dat de verschillende voor genomen commissievergaderingen gisteren niet plaats vonden. De onderbreking van den arbeid is voor voorloopig onbepaalden tijd, daar de Russen eerst nieuwe mededeelingen uit Moskou moeten krijgen. Men zie voor het verdere verloop onder de telegrammen. Fransehe persstemmen De meeste Fransehe bladen zijn het erover eens, dat het afsluiten van het Duitsch-Russische verdrag wellicht ertoe zal bijdragen zekere gevaarlijke wolken uiteen te jagen en het evenwicht te her stellen van het westelijk bondgenootschap waarvan de toekomst van den vrede af hangt, v De Fransehe bladen, die het nieuwe Duitsch-Russische verdrag bespreken, meenen, volgens Havas, dat het de ern stigste waarschuwing is, die de bondge- nooten tot dusver ontvangen hebben. Zij meenen, naar Havas verder seint, dat con ferenties nu voortaan nutteloos zijn, daar het bewijs van de onmogelijkheid om met Rusland te onderhandelen voldoende ge leverd is. Tal van bladen zien het einde der conferentie tegemoet, achten zelfs een teruclitmakend- afbreken van het confe- -entiewerk waarschijnlijk. De draadlooze dienst le Parijs meldt nog liet volgende; Het is logisch te meenen, dat Frankrijk, dat te Genua gekomen is met het oprech te verlangen óm tot het welslagen van de conferentie bij te dragen, zijn medewer king niet zal willen slaken zonder eerst nog te probeeren die voort te zetten, wan neer de omstandigheden dat niet beletten en binnen grenzen, die strooken met Frankrijks waardigheid en belangen. Met dat al behoorde de door het Duitsch-Rus sische verdrag geschapen toestand onmid dellijk gewijzigd te worden, bijvoorbeeld door eenvoudig het nieuwe verdrag met goedvinden der beide partijen ongedaan te maken. Wanneer Frankrijk zijn bond- genooten zou vragen zich aan te sluiten om de schrapping van het verdrag te ver krijgen, dan zou het niet anders doen dan nogmaals het verdrag van Versailles ver dedigen, dat door verscheidene bepalingen van het Duitsch-Russische verdrag onge twijfeld geschonden wordt. De bladen zijn van meening, dat noch Russen, noch Fransclien iets meer te ma ken hebben in de commissies der confe renties, omdat zij onder elkaar bondge nootschappen sluiten en hun deelneming aan de" internationale bijeenkomst, die juist vraagstukken behandelt, welke zij onder elkaar hebben opgelost, daarbij achterstellen. De correspondenten der bladen stellen Lioyd George voor als woedend, niet we tend wat te doen en gekrenkt in zijn eigen liefde, omdat hij alle naties uitgenoodigd blijkt te hebben te Genua te komen voor de bruiloft van Duitschiand en Rusland. Voorts zien de teleurgestelde Italianen het echec van de conferentie, omdat zij juist de advocaat van de Russen geweest zijn. Een Italiaansch gedelegeerde heeft gis terenochtend gezegd; De daad van Rus land torpedeert de conferentie. Het schijnt dat elke gedachten wisseling over vraag stukken, die in de coulisse geregeld wer den, bijkans onmogelijk, zoo niet belache lijk is geworden. De Amerikaanschc pers over het Duitsch-Russisch verdrag. Het Russisch-Duitscli verdrag bespre kend ziet de „Newyork World" niet veel toekomst voor bet Russische bloc. Wat Rusland noodig heeft is Duitschiand niet bij machte te verschaffen. Het grootste deel van het kapitaal voor Rusland's her leving moet komen van de groole naties, welke schuldeischers zijn. Indien Duitsch iand en Rusland zoozeer eikaars comple ment waren, als sommige theoretici aan nemen, dan hadden zij zich reeds veel eer der tot elkaar gewend, inplaats van gunst te zoeken in het westen. De „New York Tribune" noemt het ver bond óf fictie óf bedriegerij. Het werke lijke doel van het onderling uitwisseiien der Russische en Duitsche aanspraken is het wekken eener gewettigde vrees, dat Duitschiand een bevoorrechte positie op de Russische markten zal verkrijgen, maar deze zijn alsnog waardeloos, daar geen enkel buitenstaander daar handelen kan tenzij hij verkoopen wil op een crediet van bedenkelijke soort. De „New York Herald" constateert, dat met een Duitschiand, geketend aan de be palingen van het vredesverdrag, zijn ge bied door vreemde troepen bezet en met Rusland als paria in gemeenschap der na ties, toenadering lusschen beide mogend heden met het oog op onderlinge samen-" werking onvermijdelijk was. De meeste Engelsche bladen spreken verontwaardiging uit over het Duitsch- Russische verdrag, dat volgens de bla den een nieuwe gevaarlijke Europeesche situatie schept. De „Times" hoopt, dat de Entente, en in liet bijzonder Engeland en Frank rijk de uitdaging zullen aanvaarden en zoowel den Duitscbers al, den. bolsjewi- ken zullen learen, dat de geallieerden zich niet straffeloos laten tarten of be spotten. De „Daily Telegraph" zegt; Het doel der bolsjewieken is duidelijk genoeg, na melijk de mogendheden te dwingen er kenning too te staan op dezelfde vol ledige schaal als door 'Duitschiand ge geven. Duitschlands stap kan niet na laten het wantrouwen in Duitschiand, hetwelk Frankrijks politiek beheerscht, aanzienlijk te doen toenemen. De „Westminster Gazette" schrijft: Het verdrag, achter den rug dor geal lieerden gesloten, verandert grondig den Europeeschen toestand. Europa's toe komst is uit handen genomen van die genen, die haar "wilden bepalen. Het ini tiatief is nu definitief aan Rusland en Duitschiand. Dé „Daily Chronicle" (het blad van Lloyd George) daarentegen vindt, dat be zadigde waarnemers, die het verdrag naar zijn verdiensten beoordeelen, daarin wei nig intrinsiek kwaad behoeven te zien, daar het verdrag ,geon nieuw beginsel betreft. Uit officieus Evgelsche bron. In een bericht van den officieuzen draadloozen dienst uit Londen, meegedeeld door het X. T. A., wordt gezegd, dat een vooraanstaand Britsch deskundige te Genua heeft gezegd, dat het verrassende, van het Britsche standpunt beschouwd, was, dat Duitschiand het verdrag met Rusland tijdens de conferentie heeft ge- teekend. De mogelijkheid van een derge lijke gebeurtenis was reeds lang voorzien door de Britsche regeering en een der voornaamste redenen waarom Lloyd George er op stond dat de conferentie van Genua spoedig zou bijeenkomen, was om dit zoo mogelijk te voorkomen en een nieuwe verdeeling van Europa in twee kampen te vermijden. Wat Duitschiand zelf betreft zoo vervolgt het draadlooze bericht - plaatst bet verdrag dit land in een ongunstiger positie. Het heeft zeer deloyaal gehandeld en heeft, zooals de Fransclien zeggen, opnieuw bewezen „un mauvais cauchemar", een nachtmerrie te zijn. Er is geen verdediging voor Duitsch iand, volgens de Britsche meening in Genua. Ware dit verdrag gesloten vóór de bijeenkomst der conferentie, dan zou bet een andere zaak geweest zijn, maar naar Genua te komen en daar een verdrag te sluiten achter den rug van iedereen, ver strekt de meening dergenen, die staande houden, dat het republikeinsche Duitsch iand niet meer te vertrouwen is dan het keizerlijke Duitschiand was. Het verdrag is, zoo wordt nadrukkelijk gemeend, een trouwbreuk tegenover liet algemeene denk beeld van Genua. De Duitsche pers. Een draadloos bericht uit Berlijn aan het N. T. A. meldt nog, dat zoowel van Duitsche als van Russische zijde (door Rakofsky) wordt meegedeeld, dat het niet de bedoeling was te Genua buiten de con ferentie om afzonderlijke besprekingen te houden. Duitschiand hc-eft eerst, nadat van de zijde van de Entente mot Rusland afzonderlijke onderhandelingen werden begonnen, te Berlijn op Russisch initiatief de onderhandelingen beëindigd en hoopt, dat de besprekingen tusschen de Entente en Rusland eveneens tot een gunstig resul taat mogen leiden, welke wensch in de Berlijnsche pers wordt gesteund. Een nieuwe conferentie in den herist? Volgens de „Chicago Tribune" (Fran sehe editie), zou Lloyd George een nieu we conferentie voorbereiden, beseffend dat de conferentie van Genua tot misluk king gedoemd is, omdat de schadevergoe dingen en de ontwapening beide van be spreking zijn uitgesloten. Als hij zijn plan uitvoert, zullen de Ver- eenigdc Staten deelnemen aan deze in ternationale conferentie, die tegen den aanstaanden herfst zal worden bijeenge roepen. Zoowel Londen als Den Haag zijn als plaats van samenkomst genoemd. Als hoofdreden voor het bijeenroepen der nieuwe conferentie worden de oor logsschulden genoemd. In werkelijkheid hopen de Engelschen, gesteund door tal van andere mogendheden, de schadever goeding in de bespreking op te nemen en een tweeden stap te doen naar de ont wapening. Op deze wijze verwacht men de V. S. tot deelneming te brengen, na de benoeming door president Harding van Boyden tot officieel Amerikaansch ver- tegenwoordige^ bij de commissie van her- stel. Lloyd George is in ieder geval voorne mens volgens den berichtgever van de „Chicago Tribune" de vier en dertig te Genua vertegenwoordigende mogend heden te vragen een „no agression"-ver- drag te teekenen als eerste stap in de richting van algemeene ontwapening. Op deze „schulden-conferentie", over zes maanden te houden,den mogend heden worden gevraagJ^en schaal van vermindering in den omvang harer legers te aanvaarden, waardoor men, naar ver wacht wordt, de Amerikaansche bezwa ren tegen een inmenging in de aangele genheden van Europa zal te boven komen en tezelfdertijd voldoening zal geven aan Rusland, de centrale mogendheden en dé neutralen terwijl aldus reusachtige som men zouden vrijkomen voor den weder opbouw van Europa. Lloyd George hee'ft Tsjitsejerin verze kerd, dat de oorlogsschulden der verschil lende mogendheden niet te Genua zouden worden besproken, maar op een confe rentie in de toekomst. De aanslag op Collins, Collins verklaarde in een interview, te meenen, dat de aanvallers de bedoeling hadden zijn gezelschap gevangen te nemen, niet te dooden. De aanvallers waren zich blijkbaar zelf niet bewust van Collins identiteit. Collins viel een der schietende aanvallers aan, joeg hem in het portiek van een huis en nam hem zijn revolver af. De man was zeer ontsteld toen hij vernam wien hij had aangevallen. Hij zeide dat hij slechts op instructies had gehandeld. O'Conner ontkende in een in terview dat eenigerlei poging was gedaan om Collins te dooden. De toestand in Belfast. Te Belfast zijn vijftien huizen in brand gestoken. Verscheidene ervan zijn ernstig beschadigd De spreekbeurt van Griffith te Sliga: De correspondent van de „Evening Standard" te Dublin meldt nog het een en ander over de spreekbeurt onder be zwarende omstandigheden van Griffith te SÜgo op Paaschzondag. Generaal-majoor Mc Keown, de be faamde smid van Ballinalee, die het be vel voert over de troepen van den Vrij staat, had kamers betrokken in een win kel, uitziend op het plein, waar Griffith sprak. Hij was omringd door zijn lijf wacht. Bijna een uur lang duurde de bij eenkomst zonder onderbreking voort. Te voren waren er schoten gewisseld tus schen versterkingen van den Vrijstaat uit Dublin en republikeinen, die twee hotels bezet hielden. Hierbij werd een republi kein ernstig en werden een tweede re publikein en een burger licht gewond. De republikeinen hadden ongeveer alle openbare gebouwen bezet en alle hotels opgevorderd, die op strategische punten stonden. Ramen waren gebarricadeerd en overal waren versterkingen met zandzak ken aangebracht. Het stadhuis, staande aan het plein waar Griffith sprak, was krachtig versterkt, terwijl ook het post kantoor in handen der republikeinen was. Het kantoor bleef geopend, maar in alle ramen stonden kistjes met geweer- en re- volvermunitie. Het eenige gebouw, door de Vrijstaters bezet, was de gevangenis, welke bezet ting in den nacht van Donderdag op Vrijdag was geschied. Vóór de vergade ring liep generaal Mc Keown onbevreesd voor het oog der republikeinen op Straat heen en weer. Daar de telegraaf- en tele foondraden waren doorgesneden, moesten de journalisten zich per auto naar Car- rick-on-Shannos begeven beschermd door een pantserauto en een afdeeling troepen validen Vrijstaat. EEN MOORDAANSLAG. Gisterennacht is in het westen van Ber lijn, op den hoek van de Uhlandstrasse en de Ludwigkirchstrasse, een moordaanslag gepleegd, waaraan waarschijnlijk weer po litieke motieven ten grondslag liggen. Voor het huis Uhladstrasse no. 47 boten twee jonge mannen op twee heeren, die juist het huis wilden binnen gaan. Zij losten drie schoten, waardoor een der heeren onmid dellijk werd gedood, de ander zwaar ge wond. De. moordenaars gingen op de vlucht, waarbij ze nog verschillende scho ten losten op voorbijgangers, die hen ach tervolgden. De daders zijn ontkomen zon der te zijn herkend. Naar een ooggetuige bet „Berl. Tagebl." mededeelt, was de ver moorde een broeder van den Turk Talaat Pasja, die, zooals men zich zal herinneren, indertijd in de Harenbergstrasse door een Armeniër is vermoord; het andere slacht offer was een vriend van den vermoorde. De beide heeren woonden in liet huis, waarvoor de aanslag .is gepleegd. De electriciteits-industriën in Oosten rijk hebben aan nun arbeiders medege deeld, dat zij de productiekosten moeten verminderen, teneinde te kunnen concur- reeren en niet gedwongen te worden de fa brieken stop le zetten. De arbeids-presta- lie der werklieden moet met 20 tot 30 pro cent verhoogd worden) en een loonsverla ging van 30 procent moet worden toege staan. De arbeiders nemen een tegemoet komend standpunt in; de onderhandelin gen duren voort. Uit Budapest wordt gemeld: De in de hoofdstad heerschende geld- schaarschte hééft tengevolge van de ge weldige duurte der laatste weken opnieuw een hoogtepunt bereikt. De banken kunnen aan de eischen van liet publiek niet meer voldoen. De toestand wordt verscherpt, doordien de minister vanfinanciën de in lagen van den Staat hij de banken opge vraagd heeft, en deze Ihans uitsluitend de poneert bij de eerste financieele instelling. De banken hebben den minister van finan ciën verzocht, om de staats-deposito's weer Ier beschikking vande groote banken te genomen. stellen, daar dit de eenige mogelijkheid is. om in de tegenwoordige geldschaarschte eenigszins te voorzien. Tol nu toe heeft de Minister echter nog niet aan dit verzoek voldaan. - Na Tulle is nu ook Guérel (nabij Li moges) besmet met den laster-bacil. Ook hier worden de vreedzame rustige burgers telkens opgeschrikt door anonieme laster lijke briefjes in hun bussen. Het parket heeft reeds een vijftiental klachten ont vangen. Alle wijzen intussch enop unifor miteit in de handelingen van den "geheiin- zinnigen lasteraar, zoodat men hoopt spoe dig den dader op liet spoor te zijn. Mevrouw Miilerand is met haar zoon en dochter naar Algiers Vertrokken om daar met president Miilerand eenigen tijd te verblijven. Zondag is te Marseille de koloniale tentoonstelling geopend, fn zijn openings rede zeide de minister van koloniën Sar- raut o.a., dat geen volk méér dan het Fransehe den schoonen titel van kolonisa tor heeft verdiend. Geen ander land kan aan de werkkracht van zijn kinderen een rijker en veiliger gebied aanbieden dan dat van het Grooter-Frankrijk. Gebogen onder den last van de finantieele gevolgen van den oorlog; debiteur aan het buitenland voor het onderhoud vau zijn economisch leven kan liet Fransehe vaderland, indien het daartoe den wil weet te vinden, op zijn eigen grondgebied, in zijn eigen kolo niale voorraadschuren van Afrika en Azië, de geweldige hoeveelheid levensmiddelen en grondstoffen vinden, welke het ruim schoots vrij zal maken van het buitenland. Laten de Franschen het bewijs daarvan bier komen zien, en laten zij dan naden ken! Welk een afdoende les voor degenen, die hebben kunnen twijfelen aan de be wonderenswaardige eigenschappen van het Fransehe ras!/ De voorzitler van de Russische poli tieke afdeeling. die de zaken van de vroe gere Tsjeeka overgenomen heeft, heeft bekend gemaakt dat de nieuwe strafwetge ving reeds begin Mei in werking zal tre den. Er zal dan waarschijnlijk een uitge breide revisie van vonnissen en een am nesie volgen. Het proces te$en de 47 sociaal-revolu- tionnairen zal reeds 20 April beginnen. Uit Belgrado wordt gemeld dat liet blad Politika een onderhoud met Tsjitsje- rin weergeeft, waarin deze toespelingen maakt op militaire toebereidselen die ge neraal Wrangel voor oen expeditie tegen Rusland zou treffen. Generaal Wrange! verdedigt zich thans in hetzelfde blad. Hij beoogt alleen .zijn collega's van uit den oorlog in veiligheid te brengen en te be schermen. De liem gemaakte verwijten van Duitsch-geZïndheid wijst hij veront waardigd van de hand. Dé Russen, a ld uk Wrangel, zullen den strijd zonder wape nen voor hun vaderland voortzetten, waar-i bij zij noch voor een republiek noch voor een monarchie partij"' zullen kiezen. Om Wrangel groepeeren zich Russen van ver schillende politieke richting in de vereeni- ging „de Russische Wereld." De recherche tc Boekarest zegt op het spoor gekomen te zijp van een uitgebreide samenzwering tegen Rusland's buurstaten, door leden van de Russische monarchisti sche partij. De leiders, die in Berlijn zou den wonen, zijn officieren uit het vroegere tsaristische leger. Zes personen zijn gear resteerd, een uitvoerig archief is in beslag 15 ren san.-faire,waachbare waterverf, ten zeerste aan te bevelen voor het beschilderen van muren, plafonds en behang van alle soorten gebouwen. EIRS7* *5EÖ£RUHÖ5CM£ WATSRVESFFABRiEK. H.U ,'iAI-CIL"MA ATJiCHAPPU VAN A.HESIKK,KAAM.«M Als verkooper v. h. A'damsche kwartier buiten de Poort is aan gesteld, A. VAN BEEM, Teylerstr. o2, hoek Zuidoolderstr. Haarlem. TELEFOON 1017. L-üCcio en Chocolade-Week Zenuw,-, kramp- en slijmhoest, bronchitis, asthma en andere hoest-, keel-, en luchtpijpaan doeningen geneest men met van Jacoba Maria Wortelboer, van Oude-Pekela. Te bekomen a f 2.p. flacon bij de verkoo- pers van Wortelboer's Artikelen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6