M UPMANN 9 cent v|h JOH. MAAS Van Sdiijndel's Schoenwerk Indrukken van den dag. Reclame Aanbieding mirt „Imperial Brand" L PAAIAIKER's Sahaenmagaziin DAMIAATJES VRIJDAG 21 APRIL 192? 15ste JAARGANG No. 14123 PER KWARTAAL t 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. Bli VOORUITBETALING f 3.57'/? NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÈN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. -,DE GRONDWETSHERZIE NING IN DE EERSTE KA MER. STADSNIEUWS. AGENDA 22 APRIL Prima Sumatra Sigaar. N.V. SIGAREN EN SIGARETTENHANDEL Groote markt 14 Telephoon 521 alleen verkrijgbaar bij: uitsluitend 46 Gr. Houlslr. 46 Gewetensgeld. Haarlemsehe Kegelbond. Burgerlijke Stand. Een hoopvolle oplossing. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. IIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 283 De Eerste Kamer is tegenwoordig lang liet malsch. 't Lijkt soms, dat zij iedere gelegenheid aangrijpt om aan de belagers van haar bestaan, aan hen, die hare over bodigheid luide verkondigen, te bewijzen, dat zij nog leeft en nog macht bezit. Maar de daad, die zij gisteren stelde door ver werping van hoofdstuk III der Grondwets herziening, kan haar ergste vijand haar niet als machtswellust aanrekenen. De tegenstemmers konden op deugdelijke grónden overtuigd zijn, dat de hoofdstuk ken III en IV rechtstreeks en zijdelings het wezen en karakter der Eerste Ka mer trachtten te ondermijnen. De tegen stemmers stelden dus in eigen oog een daad van zelfverdediging. Laten wij nog eens uiteenzetten, waar om het in hoofdzaak ging. Hoofdstuk III handelt over „de Staten- Generaal". Van de voorgestelde wijzigin gen waren de voornaamste het brengen van het vrouwenkiesrecht in de grondwet en het schrappen van'den stemplicht uit de Grondwet zelf (verschuiving naar de additioneele artikelen, welke bij gewone wet gewijzigd kunnen worden); de moge lijkheid van tweejaarlijksche begrootin gen; verhooging van de schadeloosstel ling der leden van de Tweede Kamer tot 5000 en verhooging van het pensioen dierzelfde leden, mitsgaders hunner wedu wen en wezen. Nu was het niet aan te nemen, dat in de Eerste Kamer, die niet artikelsgewijze maar over al de artikelen van ieder hoofdstuk en bloc stemt, een meerde? beid tegen deze voorstellen te vinden zou zijn, al zou zeker niet ieder lid van onzen Senaat uit zich zelf met de artikelen over Vrouwenkiesrecht en meerdere bevoor- deeiing der leden van de Tweede Kamer gekomen zijn. Maar daarvoor stemt men geen wetsvoorstel af. Het ging dus hoofdzakelijk zooals ook uit de discussies is gebleken om dat andere, zeer belangrijke voorstel, om de verkiezing en den zittingsduur der Eerste Kamer radicaal te wijzigen De Eerste Kamer zou, volgens het regeerings voorstel, voortaan om de vier jaar aftre den en gekozen worden volgens hetzelfde stelsel van Evenredige Vertegenwoordi ging als de Tweede Kamer. Dit laatste kan geen spontaan voorstel der Regee ring genoemd worden, wanneer men even aan het noodzakelijk verband met Hoofd stuk IV denkt (de ontbindbaarheid der Provinciale Staten en de verkiezing van hunne leden door Evenredige Vertegen woordiging). Bij de vóórbehandeling met de Tweede Kamer bleek in de oorspronkelijke voor stellen al wat te haperen en het is blij ven haperen) Men zal zich herinneren, dat wij tegen de voorstellen, zooals zij nu bij de Eerste Kamer aanhangig waren, aanstonds het groote bezwaar hebben ingebracht, dat de Senaat nu een doublure van de Twee de Kamer werd. Steeds is de Eerste Ka mer beschouwd als het bolwerk tegen het verpolitieken der Tweede Kamer; steeds heeft men als haar voornaamste verdien ste aangemerkt, dat zij, die meer buiten het directe verkiezingsgewoel staat, zich niet zou laten meesleepen door den „waan van den dag". Doch wat blijft er nu van dat karakter over, wanneer men haar evenals de Tweede om de vier jaar Iaat aftreden; door het stelsel van E. V. de verkiezing van haar leden meer in han den legt van de partijbesturen en men haar kiescollege, de Prov. Staten, ont bindbaar verklaart? Daarmee is inderdaad bereikt, dat bij een conflict tusschen 2de Kamer en Regcering onze heele staatsma chine, de Staten-Generaal en zelfs de Provinciale besturen worden omgezet. Maar door niets is de wenschelijkheid van zulk radicalisme nog aangetoond. Het groote bezwaar bij hoofdstuk III bleef intusschen de verandering van het karakter der Eerste Kamer in een zui ver politiek lichaam, in een volkskamer, zooals de heer Van Lanschot het heeft genoemd. Het verschil tusschen Eerste en Tweede Kamer, hetwelk volgens de re geering toch bleef bestaan, n.m. een in directe verkiezing door de Provinciale Staten, het missen van het recht van amendement en van een schadevergoe ding voor de leden, was niet groot genoeg om de verandering in karakter te ontkennen. Ook was voor ons het argu ment niet klemmend, dat het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging over heel de lijn diende te worden doorgevoerd. Immers, men kan groot voorstander van Evenredig kiesrecht zijn en niettemin door de practijk voornamelijk geleerd zeer ernstige bezwaren tegen dit stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging heb ben, Is het dan gewenscht om al die fou ten ook maar in de verkiezing van onzen i Senaat in te schuiven of zullen wij lie ver nog even één verkiezing voor de Tweede Kamer en desnoods nog één voor de gemeenteraden afwachten en dan met de lessen van die en voorgaande practijk het stelsel wijzigen? Dat lijkt toch heel wat logischer. Wij zijn geen vurige bewonderaars van de Eerste Kamer in haar huidigen vorm, of liever, zooals zij nu min of meer ram melend in onze staatsinrichting staat. Wanneer deze of een voorgaande regee ring met een breeden blik in de toekomst eens wat verder had durven grijpen, d e- z e Eerste Kamer had afgeschaft en er een lichaam van had gemaakt, waarin het sociaal-economische leven zijn vertegen woordiging en zijn wettelijke regeling door meer deskundigen en meer buiten de po litiek om had gevonden, wij gelooven, dat dan aan ons land een weldaad was ge daan. Waar men dit niet heeft aangedurfd begrijpen wij het, dat deze Eerste Ka mer haar eigen karakter niet vervormen liet. En daarom behoeft men over dit besluit der Eerste Kamer, al geldt het een échec voor onze fegeering, niét al te zeer te treurenl Sociëteit „St. Bavo". Rijks-kamercen trale, 3 uur. Feestvergadering Coöp. Haarl. Groentenveiling, 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansitraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend ran 10 uur tot half I. van 25 en van 710 uur, behalve dei Maandagochtend* en Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 12 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. JT. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. s Ellen Brusse. Tol ons genoegen vernemen wij dat Ellen Russe»' (mevr. v. d. Velden) in zooverre hersteld is, dat zij de Mariastichting heeft kunnen verlaten. Excursie. De drukkers-studiekring „Haarlem" zal Zaterdag 22 April een bezoek brengen aan de drukkerij, Algemeen Handelsblad N.Z. Voorburgwal 234240, des middags ten 2 uur. Besmettelijke ziekten. In de week van 915 April kwamen in de navolgende gemeenten gevallen van be smettelijke ziekten voor: Haarlem, 1 van roodvonk en 1 van diphtheritis, Krom menie 1 van diphtheritis, Noordwijkerhout 1 van diphtheritis. Jubileum. Naar wij vernemen zal het den Hen Mei 1922 a s. 40 jaar geleden zijn dat de heer A. Bulters, veehouder te Bloemendaal, de hoeve betrok genaamd „Bleek en Berg". De heer Bulters begon toen met 7 ma gere koeien en thans staat hij bekend als een der grootste veehouders in den om trek en om zijn stamboekvee. Programma. Muziek in Den Hout op Zaterdag 29 April 1922, 1% uur. 1. „Afscheid der Gladiatoren", marsch, H. Blankenburg. 2. Ouverture „Banditenstreiche". F. v. Suppé. 3. „Estudiantinn", walzer, E. Waldteufel 4. Potpourri aus der Operette „Die Ge- schiedene Frau", L. Fall. 5. Ouverture „Les. Dragons de Viltars." A. Maillart 0. „Aubade aux Mariés", P. Lacombe. 7. „Ballet" de 1' Opera „Faust", Ch. Gounod. Aanrijding. Hedenmorgen omstreeks 8 uur reed op de Turfmarkt een wagen van de firma Smits en Reinders, welke juist voor de tram wilde passeeren. Waarschijnlijk door de groote belasting bleef de wagen met de voorwielen tusschen de rails steken, waar door een botsing onvermijdelijk was. De tram reed tegen den wagen op. waardoor het voorbalkon werd ingedrukt en de lam pen der tram beschadigd werden, terwijl van den wagen de boomen braken. Aan het krachtige remmen van den wa genvoerder is het te danken, dat geen grooter ongeluk gebeurd is en het paard er behouden is afgekomen, want het lag reeds met de voorpooten vlak bij de wie len. Het ongeluk is dus wondergoed afge- loonen. Hef feest van de „Hanze" op 21 Juni. Daar er zeer veel animo onder de leden der „Hanze" in het bisdom Haar lem^ bestaat, de feestelijkheden op 21 Juni a.s. bij te wonen, heeft het Hoofd bestuur besloten, den toegang tot kerk en zaal met kaarten te regelen. Door het bestuur der afd. Haarlem wordt nu een circulaire aan de leden gezonden, waarin er o» gewezen wordt, dat nu alleen slechts toegang verleend wordt op vertoon der kaart. Het veronder stelt, dat ook onder de Haarlemsehe leden de animo voor het bijwonen der festiviteiten groot zal zijn en heeft daarom de zorg voor omvragen van kaarten voor kerk en zaal op zich ge nomen. De leden moeten binnen drie dagen na ontvangst der circulaire de verlangde kaarten aan hot bestuur aan vragen. Door deze zorg van 't bestuur wordt den leden een goede plaats gewaar borgd. Mogen de leden die zorg van hun bestuur nu daadwerkelijk op prijs 8tellen, do"' n'len kaarten aan te vra gen en aldus hun belangstelling voor en hun meeleven met den a.s. Hanze- feestdas te t" Personalia. Op Maandag 1 Mei a.s., herdenkt de heer D. J. To-'k den dag, waarop hij vóór 40 jaar als lettergieter in dienst trad bij de firma óoh. Enschedé cn Zonen alhier. De staking bij de Faam. Hedenmorgen heeft de directie van .De .Faam" een conferentie gehad met de verschillende bonden van werkne mers. Deze conferentie leidde evenwel tót geen resultaat. In den loop van den morgen hebben zich zoowel te Leiden als hier ter stede een groot aantal sta kers aangemeld, met het verzoek, weer te werk te worden gesteld. Allen, die zich aanmeldden, werden aangenomen on zullen mor™en weer aan het werk gaan. Nutsspaarbank. Verschenen is het verslag der Nuts spaarbank over 1921. HipTui' bleek, dat uitgegeven werden 1982 bookies, waarvan 1640 aan toon der, 327 op naam en 15 waarvan de terugbetaling tot een zeker tijdstip is opgeschort. Het aan inleggers versohul- digde kapitaal vermeerderde met f 777.815.09 en bedroeg op 31 Decem ber 1921 f 3.973.478.201/3. Het aantal in leggers steeg tot 11937 (v. j. 10713) en vermeerderde alzoo met 1224. Naast een toename der behandelde pos ten van 5817 (v. j. 5290) staat een toe name van den omzet van f 349.174.23Vs j. f717.857.76). Het gemiddeld be drag der inlagen bedroeg f 101.93 ,(v* j. f 105.79) dat der terugbetalingen ff 177.17 (v. j. f 198.471.80i/2- Het aantal uitgegeven spaarbusjes steeg van 684 tot 927. Het met busjes be spaarde bedrag beliep f 29.957.80 te gen f 18.783.82 in het vorige jaar. Examens Lager Onderwijs. HAARLEM, 20 April. Geslaagd de dames J. W. Beukers, M. J. A. Provily en A. M. Tuyn, te Édam, M. B, Boer en K. E. Scholtz, te Velsen, en G. Ger- ling, te Alkmaar. Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, lste af deeling, f 242.34 en f 76,20, respectievelijk wegens te weinig betaalde inkomstenbe lasting en verdedigingsbelasting U f 4089,75 en f 2960 als voren. Haarlemsehe Orkest-Vereeniging. Aan de leden van het muziekkorps der Haarlemsehe Orkest-Vereeniging is een voorjaarsvacantie verleend van Vrijdag 21! tot Zondag 30 April a.s. De Haarlemsehe Kegelbond zal op Dins dag 2 Mei des avonds om 8.30 uur in de bovenzalen van de Kroon een feeste lijke bijeenkomst houden ter gelegenheil van de prijsuitre:k:ng OlubVamrio-msohap Vertegenwoordigers van den Buiten- landschen Tuinbouw in de Bollenstreek. De congresleden uit Engeland, Frank rijk, België, Luxemburg en wellicht vai de Scandinavische-landen, die tegenwoor dig zijn geweest op de deze week gehou den Internationale Tuinbouw-conferentie te Den Haag, zullen een autotocht makel door de bollenstreek op Zaterdag 22 A- pril. Eigenaren van automobielen in do bollenstreek hebben deze welwillend ter beschikking gesteld, om de buitenlandscha gasten een goeden indruk te geven van de bloeiende velden. Zaterdagmorgen ko men de deelnemers per trein te Haar lem aan. De tocht zal gaan over Bloemendaal, hot Kopje, Overveen, Aerdenhout, Heem- steV ->e'"-03k, Hillegom, Lisse. Lun chen in „De Nachtegaal" te Lisse. Van daar ve-der naa- Sassenheim, Voorhout, Noordwijk en naar Leiden, alwaar de ex cursie eindigt en de deelnemers bijtijds zullen aankomen om den Parijzenaar te kunnen nemen of naar den Hoek van Hol land te kunnen reizen voor de thuis reis. Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". Bovengenoemde vereeniging zal op Vrij dag 28 A.pril a.s. 's avonds 8 uur - in d concertzaal der Sociëteit Vereeniging eei Vocaal- en Instrumentaal conoert geven De volgende solisten zullen hunne mede werking verleenen: mej. J. Vincent so praan, de heer Douwe Draaisma 'viool en mej. Emmy van Eden piano. Verkoopingen. Notitie van de pcrceelen, die verkocht zijn in ,,'t Notarishuis," Bilderdijkstraat 1, bij den Zijlweg, te Haarlem, op Donderdag 20 April 1922. des avonds na 6J4 uur. Notaris J. WILDSCHUT. Nos. 12. Een Terrein aan den Spaarn- dprmnerweg. N.V. de Houtwerf f 12130. Nos. 36. Een Terrein aan den Spaarn- dammerweg ten zuiden van het vorige perceel. N.V. „de Houtwerf" f 24060. Notaris J. A. WILKENS. No. 7. Villa, Erf, Voor- en Achtertuin te Haarlem aan de Paviljoenslaan met uit zicht op den Haarlemmerhout. Get. No. 5. Opgehouden 44.900. Notaris J. KOOLHOVEN. No. 8. Een Huis en Erf aan de Oranje- boomstraat Get. No. 88, P. Strijder f 1450. Notaris P. F. DE BORDES. No. 9. Een Winkel- en Woonhuis aan de Koningstraat. Get. No. 23. H. J. L. Klein Schiphorst 15500. Notarissen J. A. WILKES te Haarlem en G. D. BOERLAGE te Velsen. No. 10. Een Villa met Schuur en Tuin, aan den hoek van de Stolbergstraat en Ju- lianastraat, J. Walig, cr.q. f 40050. Notaris P. F. DE BORDES. s No. 11. Een Winkelhuis aan de Nassau- straat. Get. No. 13. opgehouden f 11.475. Notaris L. VAN DOESBURGH. Een Huis met Tuin aan de Oranjestraat. Get. No. 133, J. D. Rigbers, q.q. f 4000. Notaris J. WILDSCHUT. No. 13. Een Woonhuis met Erf aan de Schouwtjeslaan. Get. No. 21. L. A. Gla- q-9- f 3455. Notaris P. F. DE BORDES. No. 14. Een ruim Heerenhuis aan de Lakenkooperstraat nabij den Koninginne weg en dicht bij de halte E. S. M. Get No. 2- A. F. Trol f 13150. Notarissen A. BERTLTNG G. WOL ZAK Hzn. No. 15. Een Heerenhuis aan de Wilhel- mwastraat. Get. No. 11. A. Broese v. Groe- nau f 16.800 Haarlem's Kinderkoor. Het Haariemsch Kinderkoor zal op Maandag 24 April a.s. des avonds 8 uur ,n de Soc. Vereeniging een uitvoering ge- ven met welwillende medewerking van de heeren J. W. Ruinen en C. de Wilde. Flink zoo! Onder dezen titel lezen wij in het „Kweekersblad" dat de bollenstreek Imo gen prijs stelt op de aanwezigheid op de „Hearing" in Amerika van Dr. v. Slog- teren. Bekend mag worden geacht de wei gering van den Minister om de kosten, daaraan verbonden, door 's Rijks kas te doen dragen. „De Bollenstreek moet het zelf maar betalen", heette het. Van verschillende zijden zijn bijdragen ingekomen, die met bijzondere waardee- nng werden aanvaard. De Amerikaansche handelaren hebben al blijk gegeven van groote offervaardigheid. Ook van andere zijde ziet men in het groote belang, dat hier op het spel staat en met dankbaar heid kan worden geconstateerd, dat de weigering van den Minister, om de kos ten door het Rijk te doen dragen, al ver vangen is door steun en toezegging van anderent Het vaandel voor de Hanze-afdeeling Haarlem. Naar aanleiding van het Hanze-feest, kwam in de ledenvergadering het voor stel naar voren, om gelijk zoovele andere afdeelingen, ook voor de Haarlemsehe af- deeling vóór den feestdag een vaandel aan te schaffen en werd het besluit genomen dat ieder lid zou worden ver zocht 2.50 bij te dragen. Op de 1.1. ge houden bestuursraadvergadering waren meerdere teekeningen aanwezig en is de keus gevallen op een schitterend ontwerp van den heer Bijvoet (ontwerper vaandel R.K. Vrouwenbond en R.K. Aannemerspa troons) en is de opdracht gegeven om tot uitvoering over te gaan. Alzoo zal bij de vele- vaandels op den grooten dag van 21 Juni a.s. ook de afdeeling Haarlem prij ken met haar banier. Naar wij vernemen, heeft de inschrij ving voor het benoodigde kapitaal voor het Hanze-gebouw reeds tot op heden een werkelijk bevredigend resultaat ge had. Het noodige kapitaal is echter nog niet geheel aanwezig en deze mededeeling moge een aansporing zijn voor die le den, die nog geen aandeel namen, als nog spoedig hun financieelen steun te schenken. N. Z. H. T, M.—E. S. M. Op de lijn LeidenHeemstede zijn in de maand Maart 59.504 72.204) rei zigers vervoerd; op de lijn Heemstede HaarlemOverveen 455.103 (439.486) op de lijn HaarlemAlkmaar 37842 (37103); op de lijn AmsterdamZand- voort 221.828 (237.703); op de Ceintuur baan 119/ 29 (124.441)op de lijn Haar lemBloemendaal 89/25 (94.461)op de lijn HaarlemOverveen 12.008 (14.732) De ontvang-ten bel roe Ten respectieve lijk f 14.958,15 (f19.048 23); f41.830.35 (f 40.470.21), f8.638 (f 8.918.69), f86.403.48 (f99.960,39), f 11.706,60 (f 12.189.95), _-f 8 484. (f9.027), f 1.168/75 (f 1.450,35) De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het vervoer en de ontvangen bedra gen in Maart 1921 aan. Erg lekker, 't hoogst in prijs en toch goedkoop, is FRANKEN'S MELKBRCOD. Het nieuwe gebouw der Sociëteit „Vereeniging." In Januari van dit jaar zijn de eer ste werkzaamheden aangevangen van den bouw der nieuwe sociëteit „Ver eeniging", welke zooals men weet, op den hoek ZijlwegKinderhuissingel komt te staan, waar voorheen de boerderij van den heer A. v. d. Vos sen was gevestigd. De zaak is flink aangepakt en er wordt stevig aan gewerkt. Een factor, welke hieraan zeker het zijne bijdraagt, is wel het feit. dat alle materialen reeds ter plaatse zijn, waardoor dus voorko men wordt, dat door het ontbreken van eenig materiaal het werk ©enigen tijd onderbroken zou moeten worden, zoodat dit nu gestadig voortgang kan hebben. Zelfs de leien voor het dak zijn er al en aan het maken daarvan is men vooreerst nog niet toe. Op het oogenblik is men zoover, dat de geheele fundeering gereed is, ter wijl ook de rioleering klaar is. Ook de balklaag voor den beganen grond is al vastgelegd. Hoewel het grondwerk dus reeds een heel stuk gevorderd is, is men toch nog niet toe aan de eerste steenlegging. Wanneer deze zal geschieden, is nog niet bekend, doch dit zal nog wel een week of vier, vijf aanloopea. Het gebouw zelf zal opgetrokken worden van Limburgschen handvorm, 'n soort steen, welke hier zeer. weinig gebruikt wordt, terwijl de voorgevel gedeelte lijk uit Beiersch graniet zal bestaan. De geheele oppervlakte bedraagt ongeveer 700 M2. Aan den achterkant van het gebouw komt een waranda met bal con met uitzicht op dien tuin. Het uitzicht aan den voorkant van het gebouw zal heel wat rianter zijn dan vanuit de tegenwoordige so ciëteit. Dit is reeds een voordeel van de overplaatsing, waarbij zich natuur lijk ook aansluit 'n moderner, geriefe lijker indeeling van het inwendige van het gebouw. Architect van het werk is de heer J. v d Ban, aannemers de firma Met selaar en de Paus, terwijl het werk geschiedt onder leiding van den heer C. v d Haak, hoofdopzichter. 25-jarig bestaan mineraalwaterlabriek. Ter gelegenheid van Jiet 25-jarig bestaan zijner Mine raai waterfaferiek bood de heer Van der Storm gisterenavond zijn perso neel met hun dames een gezelligen avond aan, waar het recht hartelijk toeging. We derzijds werden toespraken gehouden, waaruit de goede verstandhouding tusschen patroon en personeel bleek. Het personeel had den heer Van der Storm le dier gelegenheid een fraai ge schenk en bloemen aangeboden. Ondertrouwd: 21 April. J. A. Klinken berg en G. M. Meeter. Geboren: 19 April." d. van C. E. Peere boomKikkert 20 April. z. en d. van A. J. A. M. BossePielagc. z. van M. J. Kollaard—Korremans. d. van J. PasschierZijlstra. 21 April. d. van M. L. J. BeukhofFortgens. Overleden: 19 April. A, C. v. Laar Schumacher, 54 jaar, ScSatersingel. 20 April. M. J. Loerakker, 14 j., Hagestraat. 21 April. C. A. Leeman, 80 j., Hage straat. Sluiting van het Winterseizoen van de Alliance Franpaise. Men sohrijft ons: Maandag a.s., dus 24 April, zal het winterseizoen 1921—1922 van de Alli ance Frangaise te dezer stede gesloten worden met een korte conférence van O De Bloemendaalsche raad heeft in zake het Bloemendaalsche .strand gis- terep een beslissing genomen, die hoop geeft dat aan de ergerlijkheden van verleden jaar voor een goed deel eeen einde komt. Wel is niet besloten bot sirand- exploitatie over te gaan, op grond waarschijnlijk dat zulk een exploita tie niet looneod belooft te zijn, maar dat kan iedereen koud laten. Hooldr zaak is, dat het baden op de door ons gewraakte strandstirook aan het einde van den Zeeweg wordt ver boden. Dat verbod zal duidelijk aan geduid worden en voor behoorlijk toezicht zal worden gezorgd. De mogelijkheid blijft dus bestaan dat men baadt bui ben de verboden strook (wat intusschen niet ver van den Zeeweg afgelegen is) en op Zand- voort's gebied. Dat is het onvolmaak te in de regeling, maar er is nu al thans een strook strand, waar ieder een ongestoord genieten kan van de zee en de natuur. Dat is al veel ge wonnen. We kunnen eens zien hoe de toestand zich ontwikkelt dezen zomer. Misschien komt er aanleiding voor de gemeente Zandvoort om het) baden zonder badkoetsen te verbie den langs het geheele strand ten Noorden van Zandvoort dat is dus op het strand busschen Zandvoort cn het Bloemendaalsche strand. Toch vreezen wij, dat zich naar den kant van IJmuiden toe een soorü stille strand ontwikkelen zal, dat ook in de toekomst tot onaangename be merkingen aanleiding zal geven. We zullen echter afwachten. Hoopvol noemen wij de gisteren genomen beslissing, niet afdoende, om dat zoo heel veel zal afhangen van de wijze waarop het „toezicht" zal worden geregeld, Laat ons vertrouwen dat het toe» zicht dit jaar niebs te wenschen over» laat Barometerstand 769. Neiging achteruit OPGAVE Va*«; Medegedeeld door 't Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waar-nemingen verricht in dén morgen van 21 April 1921. Hoogste barometerstand 770,0 m.M. te Ottersund in Zweden. Laagste barometerstand 748,1 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 April: Zwakke veranderlijke wind, gedeel telijk bewolkt; droog weer, kans op nacht vorst, overdag zelfde temperatuur. den heer Georges Rioou, Seoretaris-Je- neraal van het beroemde Théëtre fran cais te Parijs over „la Vie de la Co in édie frangaise". Na afloop zullen er door twee artisten van dien schouwburg, maiemoisoTe An- drée de Ohauve-oa en monsieur Jacques Guilhené, gedichten worden gezegd van Fransche Meester en twee één-akters worden opgevoerd. Deze avond zal een waardig slot vormen van de serie belangrijke con férences, die het Genootschap in den afgeloopen winter zijn leden heeft aan geboden. Tuinbouw en Plantkunde. De tuinzaal van cafó Brinkmann was gisteravond waarlijk horschapen in een tuin, vol bloemenpracht en geur! Overal waren er de prachtige hyacin then en narcissen tentoongesteld, tot zelfs de lampen waren met vuurroode bloemen getooid. Op de tafel tegen den muur prijkte de Nederlandsche vlag, uitgevoird in roode, witte en blauwe hyacinhen. De meert uiteanloopende soorten waren er bijeen gebracht. Behalve deze heerlijke bolgewassen rton den er ook nog eenige zeer fraaie witte blauwe en rose hortensia's. De Firma Van Waveren, uit Hillegom, had yoor al deze pracht gezorgd, terwijl de heeren Teunjs en Bekbor er de zaa mee gedecoreerd hadden* en hun komt dan ook met de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde alle eer van deze onderlinge tentoonstel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1