UITVERKOOP KiisoiMenie" CORSETTEN „TWILFIT" CORSETTEN SCHOTEN. BLOEMENDAAL. HOUTRAKPOLDER. VELSEN. BENNEBROEK. SPAARNDAM. LISSE. hffm KEkK BEVERWIJK. TELEGRAMMEN VAN ONZEN DRMGlfüSZEN DIENST. De Conferentie te Genua. Gerrfeenteraad. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Vooral- ter was de heer F. F. F. Fuhrhop. Af wezig de heer Blom en mevr. Weber. Allereerst ging de raad in geheime ing. Na heropening werden de stembu- reaux benoemd op voorstel van B. en W. Een voorstel van dan heer Wezel om voor stembureau 8-aan te wijzen een lokaal in het dorp en niet een lokaal van school A, werd met 9 stemmen verworpen. Vóór de heeren vi Scliie en Wezel. B. en W. doen den Raad een voor ste! tot volstorting in termijnen van de 5 aandeden, door de gemeente ge nomen, in de „Bank voor Nederland- sche gemeenten". Goedgekeurd. In aansluiting aan het gesprokene over deze zaak in de laatste vergade ring, stellen B. en W. voor te be palen, dat aan de leden dier com missie, naar art. 131 der Gemeente wet. welke haar oordeel zal hebben uit ie spreken over het door Gedep. Sta'en van Noord-Holland opgemaakt ntwerp van we' tot wijziging van de grenzen der gemeenten Haarlem, Veben, Bloemendaal, Heemstede, als mede Haarlemmerliede- en Spaarn- woude en opheffing der gemeenten Schoten en Spaarndam, een presen tiegeld zal word m toegekend en zulks ten bedrage van vier gulden voor elke bijgewoonde zitiing of gedeelte daar van. De he r B0XS had liever gezien dat. evenals in Hatrlem, het verzoek uit de commissie zalf was gekomen. Misschien zijn de leden er niet van gediend. De lie r LOERAKKER acht presen tiegeld billijk, omdat de leden mee- renieds in loondienst zijn. Spr. voelt het als een onbillijkheid dat raads leden wel en commissieleden geen presentiegeld ontvangen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. B. en W stellen voor aan C. HarU te Haar'em, ontheffing van de bouw verordening te verleeilen, zij sfpllen voor die ontheffing te weigeren ami de Won: ngbouw vereeniging „St. Bavo", J. C. de Zwarte en H. J. Braam1, De ontheffing aan C. Hart werd vereend; de ontheffing werd gewei gerd, na discussie waarbij de heer Boxs aandrong op het toestaan aan den heer J. C. de Zwarte. Wat belreft de ontheffing van „St. Bavo" merkt de heer Loerakker op,- dat B. en W. zeer zwak staan. Ge zondheidscommissie en Openb. Wer ken hebben geen bezwaren, maar B. en W. weigeren het alleen op aesthe- tische gronden. Dat, meent spr., moet hier niet gebeuren, omdat er geen reden voor is. Het is niet de goede methode om dit af te wijzen. De lieer BIES zegt. dat het een strijd is geweest om van het Rijk daar een tuindorp te krijgen. Met dat eene schuurtje zijn we er nie'. Er loopen er velen rond om daar een schilders werkplaats, een hok te maken, enz. Al komt het dan niet in strijd met de Bouwverordening, het is wel in strijd met den eers en opzet van tuindorp. De he r Voorveld is, meent spr., ook van die meening. Gaat men dat niet tecen, dan is hot eind niet te over- zé.n. led: reen zal om aanvragen koj men om weer te bouwen. Men moet het buiienleven daar hoog honden. Men moet niet den groei belemmeren van het vele, dat daar in die tuintjes wordt geplanl. De heer LOERAKKER is zeer ge voelig, voor wat de heer Bies zegt'. Maar weermede belemmert men nn het huilenleven? B. en W. kunnen toezicht op de hoogte der schnren enz. houden, B en W. Kunnen eisehen stellen. Er staan kippenhokken, waar een werkplaats in zou kunnen komen. Staat men het niet toe, dan krijgt men andere ding n. Bijv. a'dakken, die men mag maken zonder vergunning. In het algemeen voelt spr. voor wat de heer Bies zegt. maar vindt het beter dat door verordening te regelen. Spr. kent het buitenleven beter dan iemand in den Raad. maar een aanlokkelijk heid is juist, dat men op eigen erf ken doen wat men wil. De heer BOXS stelt voor nu geen beslissing te nemen, maar aan B. en W. over te laten de zaak nit te wer ken in den geest van den heer Loer akker. Bovendien is dit niet een Zaak des Raads. De VOORZITTER vreest, dat het bouwplan in zijn geheel ge-chaad wordt. De heer LOERAKKER meent dat de Raad er niet over kan stemmen. Spr. hoopt tod» dat B. en W. zooveel mo gelijk met zijn opmerkingen rekening houden. Met inachtneming van het door B. en W. gehuld g le principe, kunnen zij de mensc en ter wille zijn. Spr. zou ook niet willen dat daar maar wat ge bouwd wordt. B. en W. kunnen het schoonheidsprincipe handhaven. Bes'o en werdt de zg.uk aan B. en W. over te laten. Afwiiz ;:d werd beschikt op het ver zoek; om o taeffing van de bouwverorde ning van dan heer Fehres. Op eenzelfde verzook van den heer Braam werd awijzend beschikt. B. en W. e ten vo:r de bouwverorde ning te wijzigen zoodanig dat daarin be paald wordt dat aan beide zijden der 2aanorlaan o ven bebouwing moot plaats hebben. De heer BOXS maakt esnige bemer kingen op de voorbeden en dient araen- dementen in, die door B. en W. worden overgenomen. Do voordellen van B. en W. wo-den aangenomen. B. en W. stellen voer te belui- ten, dat de prijs per centiare, waarvoor van de terreinen der gemeente bouw grond zal worden verkocht, Lel raagt, voor het gedeelte der terreinen, gelegen: a. aan de Schoter'ooschstraat f 12.50; b. aan het Schoterboschplein f 12.50; 3. aan de (vij) hoeken van het Schoterboschplein, uitgezonderd die, welke aansluit aan de Schoterboschstraat 15.d. aan den Mid denweg f 12.50c. aan de Zaanenlaan f 12.50; f aan alle straten tusscken Zaa nenlaan, Middenweg, Schoterboschplein, Eikenstraat en Kastanjestraat f 12.50. Goedgekeurd. De Woningbouwvereeniging „Eigen Haard" verzoekt een perceel bouwgrond in koop te mogen ontvangen. Aangezien de terreinen der gemeen te in den Schoterveen polder, waarvan 't aangevraagde gedeelte een onderdeel uit maakt, nog niet voor bebouwing geschikt zijn, en de prijs daarvan thans nog niet is vast te stellen, terwijl, in verband met de omstandigheid, dat, als straks deze terreinen geheel gereed zijn, wel licht meerderen voor eenzelfde perceel in aanmerking wenschen te komen en op het oogenblik nog niet ia uit te ma ken, ook niet in verband met de finan- cieele zijde van de zaak, wis dan als kooper zal dienen te worden aangeno men, meenen B. en W. dat thans niet verder kan worden gegaan dan om te besluiten,. dat de Raad in beginsel bereid is, aan genoemde vereeniging van de terreinen, die thans bouwklaar wor den gemaakt een deel te verkoopen, tot zoodanige grootte als noodig zal zijn om het door haar thans gewenschte aantal woningen te stichten. Mitsdien stellen zij voer, aldus te be sluiten. B. en W. stellen voor, aan R. Bak ker een perceel bouwgrond te verkoo pen, gelegen Schoterboschplein hoek Mid denweg en groot 169 o.A., voor den prijs van f 15 per c.A. B. en W. stellen voor, aan R. Blauw een perceel bouwgrond te verkoopen, ge legen aaa de Schoterboschstraat en groot 420 c.A.j voor den prijs van f 12.50 per c.A. De heer KLEIN vroeg wat er waar was van de geruchten dat de plannen van „Eigen Haard" tegengewerkt wor den. De heer WOLFF sprak die geruchten tegen en zette uiteen waarom het zoo lang duurde. Dat lag hieraan dat „Eigen Haard" moest berichten hoe het de fi- nancieele zijde van de kwestie wenscht te regelen. De heer KLEIN nam hiermede ge noegen. De voorstellen worden goedgekeurd. Gevolg gevende aan de in de verga dering van 29 December 1921 tot hen gerichte uitnoodiging, bieden B. en W. ter vaststelling aan: a. een anderwerp- verordening tot regeling van den genees kundigen dienst- b. een ontwerp-instruc- tie voor den gemeente-geneesheer. Vastgesteld. In overeenstemming met hot advies van het Burgerlijk Armbestuur geven B. en W. den Raad in overweging niet aan te nemen het voorstel van mevrouw MunnikVastenhoudt om het Burgerlijk Armbestuur te verzoeken bij de uitkee- ring aan werkloozen voortaan de ouder domsrente niet meer als inkomsten in aanmerking te doen nomen. Mevr. MUNNIK verdedigt haar voor stel. De heer LOERAKKER merkt op dat hij de portée van dit voorstel niet be grijpt. HetBurgerlijk Armbestuur be oordeelt of er steun noodig is en als er steun noodig is geeft het die, Dr|i heeft niets te maken met de Ouderdoms rente. Het Burgerlijk Armbestuur is aan geen bedrag gebonden. Als or behoef te is geeft het B.A., Men moet de be hoefte beoordeelen. De heer KLEIN vraagt of mevrouw Munnik gevallen bekend zijn dat het niet goed gaat. Anders is hij het "eens met den heer Loerakker. Ook de Keer BIES is het eens met den heer Loerakker en meent dat mevr. Munnik op het verkeerde pad is. Het Burgerlijk Armbestuur moet zorgen voor voldoende ondersteuning en daarmede is de heele kwestie opgelost. Het afwijzend advies van B. en W. werd aangenomen. Op 12 Aug. 1915 werd o.a. bepaald: dat met ingang van 1 Juni 1915 we kelijks door het gemeentegasbedrijf aan J. F. Snoeks zal worden uitbetaald 'n Bedrag van f 4, welk bedrag zal war den verminderd met hetgeen hij even tueel geniet aan uitkeering krachtens eenige wettelijke bepaling. Met het voorstel van den heer Klein, in de vergadering van 9 Maart j.l. in handen van B. en W. gesteld om prae- advies, om de ouderdomsrente niet lan ger meer van genoemde .uitkeering af te trekken, kunnen dezen zich wel ver eenigen en stellen voor, aldus te be sluiten. Goedgekeurd. Vastgesteld werd eeu suppletoir© be grooting voor de dienst 1921. Besloten werd een geldleening aan te gaan van hoogstens f 91000 tegen 6V2 pöt. 's jaars. De heer LOERAKKER dringt er op aan, dat do begrootingen voortaan niet meer worden overschre "en. Spr. verzocht B en. W„ dat met de bedrijfshoofden wordt gesproken daarover. Men kan be- 'ter de begrootingen ruim dan te laag nemen. De VOORZITTER merkt op, dat hier bijzondere omstandiglie len aanwezig zijn. Do heer BIES verdedigt uitvoerig de voorgestelde posten. B. en W. stellen voor: 1. de straat loopende van het Schoter boschplein tot aan de Zaanenlaan, even wijdig met den Middcnwg, den naam te geven van: lepenstraat; 2. het verlengde van de Kastanjestraat lot aan de Zaanenlaan, den naam te ge ven van: Kasianjcstraat; 3. de straat vanaf de lepenstraat. tot aan de eerste dwarsstraat voorbij de ÖÓéTderlj der gemeente, den naaïS te ge-1 ven van: Berkenstraat; 4. de eerste Noordelijke dwarsstraat I van de Zaanenlaan, den naam te geven van: Fulirhopstraat; 5. de eerste Westelijke dwarsstraat van: de sub 4 genoemde straat, den naam te geven van: Haitsma Mulierstraat; 6. de eerste Noordelijke dwarsstraat van de sub 5 genoemde straat, den naam te geven van Amoldystraat. m De heer LOERAKKER vraagt wat het voor heeren zijn, wier namen aan de straten gegeven zijn. De VOORZITTER zegt dat het vroege re burgemeesters van Schoten zijn. Ver der deelt hij mede dat dit voorstel niet van hem is uitgegaan. De heer BOXS meent, dat een naam vergeten is, n.l. die van wethouder Teeu- wen, die 25 jaar wethouder was en veel voor de gemeente heeft gedaan. De VOORZITTER wil er rekening me de houden voor de volgende maal. De heer LOERAKKER vraagt of we zoo op den goeden weg zijn. Men krijgt allerlei grootheden, die zooveel jaar 1 raadslid, zooveel jaar bode zijn geweest Het voorstel van B. en W. wordt mien. mndeld wordt het rapport der Raadscommissie inzake voorbereidend Iagar onderwijs. Mevr. Weber, die wegens ziekte afwe zig is, deelde in een brief mede, dat zij is tegen de motie-Klein en is van meening dat Schoten niet de geschikte gemeente is om een proef te nemen met Montesso- ri-onderwijs. Dat moet maar in gemeen ten gebeuren waar fröbelschool is. De heer KLEIN verdedigde de stichting van een Montessori-school en deed een voorstel het rapport in handen van B. en W. te stellen met verzoek opgave van kosten te doen eener fröbelschool en van een Montesfori-sehool. Hij meent dat de bouw der laatste school goedkooper is dan die van een fröbelschool. Voorts stelt hij voor het rapport ter beoordeeling te zenden aan de schoolcommissie. De VOORZITTER merkt op dat het heel gemakkelijk fs opdrachten aan B. en W. te geven, maar zij doen niet graag nutteloos werk. Be heer KLEIN verdedigde het Mon- tessori-onderwiis. Het werd bestreden door den heer Wezel. De heer LOERAKKER is niet bevoegd nu een beslissing te nemen. Daarom ishii tegen het eerste deel van het voorstel- Klein, maar is niet tegen een nader on derzoek door de schoolcommissie en kan zich wel vereenigen met het tweede deel van het voorstel. De VOORZITTER meent, nadat een uit voerige discussie is gevoerd, dat de Raad er wat „op los zwapit". Niemand weet wat Montessori-onderwiis eigenlek is. De Raad kan er nog niet over oordeelen. Zelfs pnenschen, die op de hoogte zonden kunnen ziin, gaan nog op reis naar Frankriik om eens te zien hoe die scho len daar ziin ingericht. Het voorstel van den heer Klein om B. en W. nit te noodigen een kostenbere kening te maken, werd met 64 stem men verworoen. Het andere voorstel om advies te vra gen van de schoolcommissie, werd aan genomen. Een verzoekschrift van de Woning bouwvereeniging „Volkshuisvesting", om het aan haar verleend bouwvoorschot te verhoogen met 15.300 en te brengen op 516.300, werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Een adres van het Hoofdbestuur van het Nat. Verbond van gemeente-ambte naren, in zake de bestaansvoorwaarden van ambtenaren, werd voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van gemeente-amb tenaren, in zake het wetsontwerp tot grenswijziging van Haarlem e. o., zal wor den behandeld tegelijk met het wetsont werp. Er was een adres der plaatselijke vak centrales te Haarlem, om aan werkloo zen productief werk te verschaffen. Me degedeeld zal worden, dat dit reeds is geschied. Een motie van de Haarl vakcentra les, om de uitkeeringen aan werkloozeD belangrijk te veFhoogen werd in han den gesteld van B. en W. om advies. Medegedeeld werd: dat de firma Boeke en Huidekooper niet bereid is schadevergoeding te geven voor het niet-tijdig ontruimen van de boerderij „Schoterbosch"; dat ter inzage is gelegd het ontwerp van een plan van uitbreiding voor een terrein aan den Rijksstraatweg tegenover de Lighal; dat voorgesteld wordt het feeds bespro ken uitbreidingsplan te wijzigen voor wat betreft het terrein in de nabijheid van de tramremise en zulks in verband met den aanleg van de Floresslraat, ten eind© te bevorderen dat het geheele plein langs den Rijksstraatweg tegenover liet kerkhóf zal worden aangelegd en een betere lig ging van de stoomtramrails ter plaatse wordt verkregen; dat voor de politie een dienslcommis sie is ingesteld; dat ter inzage is gelegd het advies der gascommissie, d.d. 8 April 1922, in zake den prijs van het gas, gebruikt door Je j gemeente voor de openbare verlichting en j de openbare gébouwen. Bij de rondvraag wees de heer ALGRA 1 Cr op, dat er op Oud-Schoten een huis is waar 19 personen in wonen. Het is er niet te houden. De Gezondheidscom missie of Openbare Werken moet er eens gaan zien. De heer LOERAKKER vraagt de Gen. Cronjéstraat voor het rijdend verkeer in een bepaalde richting. Daarvoor zou vol doende zijn, dat liet gedeelte vanaf Soen- naplein tot Dr. Leydsstraat wordt afge sloten. Dan wordt het verkeer langs den Rijksstraatweg geleid. De VOORZITTER meent, dat het niet' zoo gevaarlijk ig. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 60 Cts. por regel. Naast de ontvangst onzer nieuwe modellen FRANSCHE EN AMEttlKAANSCHE annonceeren wij den totalen van ons artikel tegen prijzen aio volgt van 8.25 thans l.f/9 van 5.25 met ijarrellea 2.48 van 5.90 prima broché 3.80 van 8.50 heup (sport) corset thans 4.90 van 12.76 thans «.80 van 13.75 thans 7.90 van 18.75 thans 8.90 ZIET ONZE ETALAGE! Coi'Settene WARKOcSSTRAAT bl] de Anogang 26 De heer LOERAivi\hi\ zal in een vol gende vergadering met een voorstel ko men. Politie-Studieclub. Men schrijft ons: Dinsdag 18 April 1922 n.m. 4 uur, hield de Pol. Studieclub der afd. Schoten haar 4e strafrechtlezing in de zaal van café „Flora", alwaar mr. van Löben Seis, Subt. Officier van Justitie te Haarlem, voort ging met de algemeene leerstukken van strafrecht, meer in het bijzonder de uit lokking en de medeplichtigheid. Onder de aanwezigen merkten wij op den burgemeester van Schoten, den heer Fuhrhop, de Commissaris van Haarlem en Bloemendaal, de heeren Tenkinck en Hiemstra, verder verschillende inspecteurs uit omliggende gemeenten. Om circa half vijf opende de voorzitter, de heer K. Tijsterman de bijeenkomst, verr welkomde in 't bijzonder den heer burge meester, en dankt den heer Subt. Off. voor diens bereidwilligheid. De Officier begint met een kleine inede- deeling en gaat vervolgens over tot de uitlokking en medeplichtigheid. Uitvoerig betoogt spr. wat er onder uitlokking ver staan wordt en waarbij men doorgaans heeft een inlellectueele en materieele dader. Spr. schetst de groote moeilijkhe den die een en onder wel eens mede brengt, om tot een' zuivere quaüfieatie te komen. Eveens behandelt spr. de ambtsmis drijven en o.a. misbruik van gezag, waar hij hij ter verduidelijking verschillende practische voorbeelden aanhaalt, en zegt, dat het uitlokken wel gemakkelijk is te bewijzen hij eenvoudige misdrijven, doch dat dit hij gecompliceerde misdrijven uiterst moeilijk is. Poging tot uitlokking bestaat niet, daarentegen is uitlokking van poging driikbaar. Tot slot behandelt spr. art. 50 Strafrecht en bespreekt uitvoerig de persoonlijke om standigheden die de strafbaarheid verhoo gen verlagen of uitsluiten kunnen. Na nog besproken te hebben de voorbe dachte rade, de bedreiging met geweld en de objectieve verzwarende omstandighe den eindigt spr. te 63/j uur zijn aandachtig gevolgde rede. De voorzitter dankt den heer Sub. Off. voor diens mooie rede, waarna de ver gadering te 6 uur wordt gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: (f. van C. J- Zoet-Vieveen. z. van A. D. L. de Clerccj-van Lennep. Ondertrouwd: B. J. Kuijl en H. G. Sloot weg. J. Fiemeijer en M. H. Brans. Overleden: J. F. Bekkcr, 74 j. A» Th. Hek, 2 j. Personalia. Mej. E. v. d. Laan, alhier, slaagde j.l. Dinsdag voor het examen voor Lager Onderwijs. Mej. v.' d. Laan heeft de voorbereidende studiën gemaakt in het pensionaat te Bergen Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag,25 April 1922, des namiddag 7 uur, ten gemeente huize. De agenda vermeldt: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Opheffing der postbestelling op Zon dag te Vel sen. 4. Pachten en verpachten van een ge deelte Zeestrand te IJmuiden. 5. Wijziging van het raadsbesluit tot aanvaarding van grond o.a. tot verbree ding van den Brederodeweg en tot over neming van den Duinweg (Duivclslaan). 6. Vaststelling van een uitbreidings-: plan voor de gemeente. 7. Herziening van belas ting verorde-i ningen. j 8. Finaneicele besluiten. 9. Verzoek van het tijdelijk hoofd van den Vleeschkeuringsdienst om een extra- maand salaris over 1922. 10. Praeadvies op hel verzoek van de afdeeling „Velsén van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercu- rius" inzake het treffen van een steunrege ling voor werklooze kantoorbedienden. 11. Overdracht van schoolbanken aan het bestuur der Chr. Nat. Schoolvereeniging te Vclseroord. 12. Praeadvies inzake adressen om vervroeging der winkelsluiting en met be trekking tot Zondagssluitrng van winkels. 13. Wijziging en aanvulling der alge meene polilie-verordening. Stille Omgang. Naar wij vernemen zal de Stille Omgang ter eeré van het Mi rakel van het H. Bloed te Alkmaar, plaats hebben in den nacht van 6 op 7 Mei. Zij die als lid wenschen ingeschreven te worden, kunnen zich alsnog bij het bestuur vervoegen. Het conflict bij het Hoagovenbedrijf Van het personeel der firma Den Breeje van den Bout zijn gistermid dag 37 man in staking gegaan, omr» dat hun opgedragen werd, zoogenaan tl .jbesmet" werk te verrichten., werk, dat anders door het personeel van het Hoogovenbedrijf werd gedaan. Het betreft liier het personeel van de molens, die het zand weg malen. Meermalen worden enkele werkwil ligen door de stakers naar hun woning begeleid, zoo ook gistermiddag die werkwillige R. In IJmuiden werden stakers door de politie uiteengedreven, omdat zij de orde verstoorden. Van de zijde der stakers vernamen we, dat dit uiteendrijven wel wat hardhandig «eschiedide en dat men er den burgemeester over interoel- leeren zal. Bloemendag. Zaterdag 22 April zal vanwege bet Witte Kruis, afd. Bennebroek Vogelenzang een z.g. bloemendag wor den gehouden. Laten allen, die met het lot der tuber culoselijders begaan zijn een Kmma- bloempje koopen. Deze kleine nïtgave is zeker meer dan goed besteed. En laten ook de automobielrijders er op dezvn dag eens .aan denken, dat een zeer snel rijden ook een groote stofverplaaising tengevolge heeft en deze aan de gezondheid riet be vorderlijk is. Dezer dagen gaf Blanus a'hier een voorstelling. Er werd met paarden ge werkt. Voorts was er een koorddanseres en een clown. Nieuwe sleephelling. De nieuwe sieep- helling op de werf Vooruit nadert haar vol tooiing. Zij wordt ingericht met rolwa gentjes langs rails. Het bezoek van Engeische amateurs en liefhebbers aan de bollenstreek. Een 60-tal Engeische dames en heeren brach ten op Woensdag 19 April een bezoek aan Lisse. De Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer .te Den Haag geleidde het gezel schap tot Lisse, waar het werd toever trouwd a;m de hoede van den secretaris van het H B. G„ die wederom een ge deelte van die zorg laadde op de schou ders van de H.H. Lefeber, Segers en Van Waveren. Een wandeling werd gemaakt vanaf „De Nachtegaal" te Lisse in de richting Hillegom, langs de Hyacinthenlaau, Vee- nenburg en Zwartelaan weer terug naar „De Nachtegaal," alwaar door de V.-V.-V. een lunch werd aangeboden. Nadat de inwendige mensch versterkt was, ging de loehl verder over Wildtust, Zandvliet, De Wolf naar Lisse terug, al waar de bollenschuren van de firma Gcbr. Segers werden bezichtigd. Opgetogen waren de gasten over hét prachtige gezicht der bloeiende Hyacin- thenvelden. Men had Holland gedacht als een vlak land, alles recht uit en monotoom en in werkelijkheid wercT het bevonden vol af wisseling. Met bijzondere belangstelling werd het ziek zoeken in de Narcissen gadegeslagen en op een uitroep van een der dames ant woordde de ziek-zoeker in onberispelijk Engelsch: „Would you like to have this fiower?" „Spreekt dan elkeen in Holland een vreemde taal?" werd ons gevraagd, dit ook al naar aanleiding, dat drie van de vier gidsen allen details van de cultuur wisien te verklaren in onberispelijk En gelsch. Onder de deelnemers bevonden zich leeraars van de Universiteit te Oxford en Londen, die vooraln aandacht weidden aan de „hybridisatie" (het ziek-zoeken) maar ook zich wenscliten te oriënteeren oihlrent de beteekenis van de bollencul- tuur voor Holland, De bloempotten voor bestrijding van „geelziek" trokken bijzonder de attentie; men vond het een genieuse uitvinding, om op zoo eenvoudige wijze de besmette planten te isoleeren. Het spreekt vanzelf dat de gidsen niet nalieten duidelijk te belichten, welke zor gen de kweekers besteden, om hun cul tures zuiver te houden. Sommige deelnemers kenden reeds de geprepareerde bollen en wenschten te we ten hoe dat in zijn werk ging. Anderen wenschten adressen, waar zii nu eens goede bollen konden koopen. Weer ande ren informeerden naar de kweekerijen van Telkamp, want die kenden zij uit de couranten en deze firma moest ongetwij feld groote kweekerijen hebben. „Kweekersblad." Burgerlijke Stand. Getrouwd: B. de Vreugd en T. van de Wetering. Geboren: Maria Johanna, d. van J. van Dijk en van K. Kok. Johannes, z. van J. P. Hoogkamer en van A. Vrijburg, E. K. Volksbond. Onze Volksbond- afdeeling hield gisteravond een vergade ring. Met gebed opende de voorzitter, de heer A. H. Schrama, de vergadering en heette allen welkom. De voorzitter betreurde de slechte op komst, er heerscht een zekere mate van onverschilligheid. Hij meende dat dit zijn oorzaak vond dat voor de vakbeweging de loonstijging haar hoogtepunt heeft bereikt. Laten we de onverschilligheid varen en blijft trouw aan uw vereeniging en houdt steeds het principe hoog. De notulen wer den gelezen en vastgesteld. De voorz. deel de mede dat dit jaar in het bestuur aan Je beurt vau aftreden zijn de heeren A. H. Schrama, voorzitter, B. Toledo 2e secre taris, J. Polle penningmeester en L. v. d. Reep en O. v. d. Zwet le en 2e com missaris. Op 28 Mei zal alhier de Roomsche Landdag worden gehouden. Des namiddags te 2 uur is er Lof, waarna optocht door het dorp. Van Gebr. Vreeburg krijgen we het terrein voor de meeting. Do voor zitter vroeg de medewerking van alle on- derafdeelingen en vooral die, welke een vaandel bezitten. Tot afgevaardigden voe den Oentralen Raad werden gekozen de heot'en A. H. Sohrama en Th. Raanhout. De agenda gaf weinig stof tot bespre kingen, de door de penningmeester aan geboden begrooting 1922—1923 sloot in ontvangsten en uitgaven —iet een bedrag van f 5377.69, waaronder oen saldo an f 5.68. Na de rondvraag we-, 1 de verga dering op de gebrirkeliike wijze cesloten. Pater De WelEerw. Pa ter s. Diemetx is Dinsdagavond esfe'ijk ingehaald geworden. Hij werd aan. het slation te Beverwijk.' afgehaald door zijn familie, de feest commissie en den ZeerEerw. Heer Pastoor J. Th. Boonekamp. In een drietal rijtuigen werd naar het dorp gered n, aan welks ingang hij inge haald werd door een eerewacht van meer dan 200 ruiters en fietsers, de laats'eji allen getooid met een sjerp in de Pa 11 se'ijke kleuren. Het geheele dorp was versierd met vlaggen en bloemen en voor het ouderlijke huis van Pater Diemeer was een eerepoort opgericht. Nadat Paler Diemeer een kort Lof gecelebreerd had, werd naar de ouder lijke woning gereden, waar het feest verder intiem gevierd werd. Den volgenden dag droeg de neo mist zijn plechtige eerste H. Mis op. Er was zeer veel belangstellin". In den loop van den dag werd nog een zeer druk bezochte receptie ge houden. Uitvoering Francu-cus Oratorium. In het gebouw der K. S. A. werd dezer dagen uitgevoerd het Franciscus Ora torium, woorden van Lode wijk de Ko- ninck, muziek van Edgar Tinei. De uitbeelding der verschillende beelden groepen, onder leiding van den heer Frans Meyer, van Haarlem, was zeer mooi. De beer Jac. de Jong, even eens uit Haarlem, had de leiding der koren op zich genomen. In het be gin was de zang niet zuiver, tieO- geen waarschijnlijk te wijten is aan het feit', dat er verschillende koren waren. Later op den avond werd. dit echter beter. Onder de koristen bevonden zich enkele uitstekende krachten, zooals bleek bij den zang van het kleine koor en van enkele soli en duetten. Over het geheel was de zang der vrouwe lijke koristen beier dan die der manne lijke, die het soms wel eens te kwaad kregen met de maat. Als solisten traden op mevr. JBoe- renbrink, uit Rotterdam, de heer Louis van Tuldër, uit Den Haag, die de rol van Franciscus vertolkte en de heer B. J. W. Langeudijk, te Beverwijk, die de bariton-partijen zong. Hun komt voorzeker een warm woord van hulde toe voor de uitstekende vertol king hunner partij. Mej. Emmy van Eden, uit Haarlem, begeleidde koren en soli. In de pauze \yerden houquer»*::* aangeboden aan de beide hoofdper sonen. mevr. Boerenbrink en den heer Tulder. De heer De Jong en mej!< Van Eden kregen een mooien lauwer krans. Voor de verlichting der groepen was gezórgd door de N.V, v/h C. Nijman; voor de plantenversiering door de firma Brakenhof, terwijl de firma Ypma, uit Alkmaar, den vleugel voor de begeleiding had verstrekt. De K.S A mag met volle tevreden heid op dezen georgianiseerden avanicl terugzien. Met de uitvoering van diti Oratorium heeft zij velen aan zich ver plicht. LONDEN, 20 April. Lloyd George heeft vanmiddag in het Palazzo San Giorgio een toespraak gehouden tot de journalisten aller landen. Hij zeida: „Wij slaan ons door onze moeilijkheden heen en ik hoop, dat het Duisch-Russische incident pu tot het verladen behoort.'1 Lloyd George had zooveel vertrouwen als ooit in het welslagen van de conferentie, welker doel de bevrediging i3 van Euro pa. De conferentie is nog in leven en verkeert nog in goede gezondheid. „Ei zijn twee groepen van boden: zij die ernstig wenscnen, dat de conferentie zal slagen en zij, die zulks niet wenschen. Dezen laatsten kan ik geen moed in spreken," BERLIJN, 20 April. Volgens een tele gram uit Genua aan de Vossische Zeï- tung heeft Sohanzer, de Italiaansche mi nister van buitenlandsche zaken, de Duit- sche delegatie vanochtend verzocht haar antwoord niet té overhandigen, voordat hij nog een onderhoud met Rathenau zou hebben gehad. Nadat dit telefonisch aan de Duitsche gedelegeerden was mede gedeeld, begaf Rathenau z'ch o-m'dde'lijk naar de villa Raggio, waar Sclianzor ver blijft. Het onderhoud tusschen heide staatslieden duurde vrij lang. Het resul taat hunner besprekingen was vanavond to Berlijn nog, niet bekend. BERLIJN, 20 April. De cruis te Genua duurt onveranderd voort; de spanning is nog aanzienlijk. Do onderhandelingen tus schen do Italiaansche, Engeische, Duit- seljo en Russische ministers over de mo gelijkheid tot beslechting van het geschil duren evenwel voort. De overhandiging

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2