BUITENLAND BINNENLAND brieven uit fr&mkruk, ZIJN SLACHTOFFER. Tweede Siacf - it April 3922 DE EENHEID DER KATHO LIEKE STAATSPARTIJ. DE CONFERENTIE TE GENUA. GEM. BUITENL BERICHTEN. STORM OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. 1 FEUILLETON De bankier was niet thuis. Misschien was hij op zijn kantoor. De markies reed er heen en awel, Lantin was in zijne kamer. Toen men den markies d'Arbois bij hem aandiende, liet hij zijne make laars, w;en hij juist voor de beurs be velen gaf, vertrekken, en trad den bezoeker met uitgestrekte hand tege moet. Brengt gij nieuws De markies t ad binnen, keek naar de heeren, die haastig hun papieren bij elkaar pakten, om Kunnen heengaan, en zei .'„Straks, als wij alleen zijn." Toen het kantoor eindelijk vrij was, doot de bankier behoedzaam de deur, 'n vroeg :„Dus ge zijt nu vast be- 'loten „Er komt niets van, Mark wil niet 'rouwen." „Wil hij mijne dochter niet hu- »«o „Hij wil in 't geheel niet huwen. Dat is juist hetzelfde." „Dus is het uit aardigheid, dat hij juffrouw d'Olne zulke lieve lonkjes toewerpt," antwoordde Lantin, zijn bezoeker strak aanziende. Deze maakte een gebaar van ver bazing. „Juffrouw d'Olne Wie is dat Ik begrijp u niet. „Dat is een heel lief meisje. Olga kent haar en zegt, dat zij op graaf d'Arbois doodelijk verliefd is." „Dat is de eerstemaal, dat ik het hoor," zei de ma kies werkelijk ver baasd. „Heeft de graaf u er dan niets van verteld „In 't geheel niets." „Dat is een bewijs, dat het geen praatjes zijn. Reeds sedert verschei dene dagen spreekt men er over." „Mark heeft er mij niets van ge zegd." 6 „Het is mogelijk dat hij juffrouw d'Olne nog niet lief heeft, maar zij is op hem werkelijk dol verliefd. Zij is trotsch op hare liefde, en al spreekt zij er niet over, haar geheel uiterlijk genoect-'" „Daar weet ik allemaal niets van," mompelde de markies." „Nu, mijne dochter verfoeit dat meisje. Zij zou liwer sterven, dan haar gravin d'Arbois te zien wcrJen, en ik waarschuw u, dat zij alles zal doen om hunne liefde tegen te wer ken." De markies keek wanhopig rond. „Wat wilt ge dan, dat ik doen zal Ik sta er zeer op, dat mijne dochter den graaf trouwe, want voor haar is 't eene zaak van leven en dood, en zij zal van jaloezie en woede sterven, als hij haar medeminnares tot vrouw vraagt." x Dc bankier zweeg een oogenblik, keek den markies strak aan en ver volgde :„Zijt ge nu overtuigd, dat ge u haasten moet „Ik kan mijn zoon niet dwingen," riep de markies uithij sidderde van woede en beleedigden trots, „ik kan hem' niet naar het altaar sleepen." Lantin zag hem doordringend aan en op een toon, d e geen weerspraak duldde, zei hij :„En toch zal het ge beuren De markies beefde en antwoordde niet. Indien hij op dit oogenblik een revolver bij de hand had gehad, hij zou zonder aarzelen den ellendeling de hersepan verbrijzeld hebben, den schurk,) die hem door de vroegere mis daden m zijne macht had VIII. DE TWEE VERLIEFDE DOCHTER| De omstandigheden dwongen den markies spoed te maken. Zooals Lantin hem had gezegd, had Olga voor den jongen graaf eene hartstochtelijke, bijna krankzinnige liefde opgevat, die des te heviger was, omdat zij tot dus verre nog voor niemand haar hart had voelen kloppen. Zij woonde niet ver van Mark, dien zij zoo gaarne altijd dicht bij had gehad en toen haar vader binnentrad riep zij uit :„Vader vader ik heb hem zoo liefAls ik zijne vrouw niet word, sterf ik nog." En hij, zeker.van zijne zaak, over tuigd dat de markies en natuurlijk ook de graaf zouden toestemmen, zeide haar .-„Kalm, Olga, ge zult zijne vrouw worden, ik beloof het u, ja, ik zweer het u." Na deze beloften gaf Olga zich geheel aan hare droomen over. Intusschen had zij iets gehoord, dat haar met angst en vrees vervulde. Zij had eene mededingster, een jong meisje dat zij kende, Jeanne d'Olne, die ook door de schoone oogen van Mark d'Arbois was verliefd geraakt. Olga was woedend en dacht met s:hrik, hoeveel schooner en lieftalliger Jeanne was. Zij had wel is waar geen geld, maar 't kon toch heel goed ge beuren, dat de graaf haar lief had. Hij bemoeide zich nooit met Olga en wie weet, of hij Jeanne niet had opge merkt Bij die gedachte scheen 't haar of haar hoofd zou bersten O, als de graaf Jeannè beminde en zij zelf, de sch jke, eenige dochter, haar lucht kasteel in rook zag opgaan Snel liep zij naar 't kantoor van haren vader en vertelde hem alles. Lantin zag haar met^een gerust stellenden glimlach aan.N Olga werd door de besliste manier waarop hij sprak, gerustgesteld. Toch wilde zij niets liever dan hare vijandin den oorlog verklaren en op zekeren middag troonde zij hare moeder mede naar de familie d'Olne. De beide meisjes kenden elkaar genoeg om elkander nu en dan eens te DE RIJKSMIDDELEN. MNKNUNUSM NIEUWS. bezoeken. Jeanne was nog bleek en hare roode en gezwollen oogen zeiden duidelijk dat zij geweend had. Olga voelde eene groote genoegdoening, want dat bedroefde uiterlijk was een bewijs, dat de liefde van het jonge meisje niet beantwoord werd. Zij leed dus, dacht Olga en haar hart trilde van vreugde en trots. Door een aanmatigenden toon trachtte zij hare zachte èn lieflijke mededingster te overbluffen. Zij droeg een opzichtige japon en hare oogen glinsterden met buitengewonen glans, want haat ver mengd met de heerlijkste verwach tingen lagen er in uitgedrukt. Op handige wijze wist zij het gesprek op graaf d'Arbois te brengen, en ter wijl zij zijn lof uitbazuinde en hem een edelman in den waren zin des woords verklaarde, sloeg ze aandachtig Jean ne's gelaat gade. Het jonge meisje was zoo in de war, dat zij niet kon spreken. Zij vreesde hare gevoelens te verraden. Dc eenheid van de Katholieke Staats partij in Nederland is sedert lange jaren de kracht geweest om in het politieke leven de Christelijke begin selen meer en meer te doen doordrin gen. In die eenheid op staatkundig gebied, evenals op dat der religie, blij ven wi' ons vertrouwen stellen on danks de donkere wolken, die zich aan den politieleen hemel vertoonen. „En choc des opinions jaiUit la vérilé". uit een botsing van meeningen treedt de waarheid vco den dag, en slechts enkelen zijn het die deze groote waar heid niet zullen hij ven inzien, dat even als in het verleden, ook in de toe komst, al moet het offers van den eigen wil kosten, die eenheid noodig ij in het belang van Kerk en van Staat. In dit verband is het van beteekenis te zien, hoe ieder land zijn eigen, eischen heeft; wat voor het eene proefondervindelijk goed is gebleken, voor het andere een gevaar zou kun nen opleveren. Zijn wij het derhalve er over eens dat voor Nederland een Katholieke Staatspartij, evenals o. a. in Indië en Duitschland van het hoogste gewicht is, om naast de politieke ook de godsdienstige beginselen te dienen, voor Frankrijk geldt een geheel daar van afwijkende meening. De Bisschop van Arras, Mgr. Julien, heeft zijn ziens wijze hieromtrent doen kennen in een herderlijk schrijven van recenten da tum en zijn opvatting wordt gedeeld door geheel de hoogere geestelijkheid van Frankrijk. Begrijpelijker wijze heeft deze brief zeer de aandacht getrokken en lijkt nel mij gewenscht de hoofdpunten er van in herinnering te brengen. Men moge op het eerste gezicht vreemd staan in Holland tegenover dit door Mgr. Julien ingenomen standpunt, deze verbazing zal ophouden, indien men de bijzondere omstandigheden kent, waaronder dit land sedert ruim 50 jaren Iheeft geleefd. Men zal inzien, dat het bestaan van een Katholieke Staatspartij of van een politieke en parlementaire partijgroepeering, op dit cogenblik althans, verzwakkend zou wérken, zelfs een gevaar zou kunnen opleveren. In geen geval, schrijft Mgr. Julien, wensciien wij een dergelijke partij tot stand Ie zien komen. Het mengen van de godsdienstige belangen jti den ver kiezingsstrijd, levert gevaar op ver liezen aan de kerk te bezorgen en de voordeden, welke zij in dezen strijd zou welen te behalen, zouden onge daan worden gemaakt door de schade op geestelijk gebied aangericht.. De zuiver politieke overwinningen hebben steeds zeer veel aan de kerk gekost. In tegenstelling helaas met zooveel an dere landen, is de regeeringsvorm het punt dat de Katholieken van Frankrijk verdeelt cn vooral voor den oorlog verdeeld heeft. Republiek of Monar chie'? Welk een verschil van mee ting heerscht er niet over deze vraag. Paus Lcc XIII trachtte aan deze verdeeldheid een einde te maken door aan de Fransche Katholieken den raad te geven, jjch aan te passen aan het heerschende regime. Maar, merkt Mgr. Julien op, deze raad kon echter niet in praktijk worden gebracht dan door een volgend geslacht; de tijdgenoo- ten zouden verdacht zijn geweest van een politiek maskerade-spel. Bovendien zeer veel Katholieken volgden dien raad des Pausen niet op. De Repu bliek, d;e aan Frankrijk de zoo dier bare provincies Elzas en Lotharingen, onder het keizerrijk ontnomen, heeft teruggegeven, ondervindt tegenwoordig slechts weinig tegenkanting. De oppositie in de Kamer is van weinig beteekenis; onder de 600 Ka merleden treft men nsmwelijks een tien tal koningsgezinde afgevaardigden aan Dit neemt niet weg, dat het stichten van een Katholieke.partij in Frankrijk, juist om die meeningsverschiUen, die nog te versch in het geheugen liggen, kans zou opleveren, de kerk in de godsdienstige belangen te wikkelen in betreurenswaardige en gevaarlijke po litieke twisten. De voorzichtigheid eischt, dat zeker jn Frankrijk de gods dienst hoog boven de pol;tiek blijft staan e n er zorgvuldig buiten gehou den wordt. Het spreekt van zelf, dat hiermede niet wordt bedoeld dat de KathoPeken in Frankrijk op staatkun dig gebied geen eischen hebben Ic stellen en rechten te verdedigen. Om ieder misverstand hieromtrent te voorkomen, spreekt Mgr. Julien zich ook over dit punt zeer duidelijk uit. Zij kunnen, zegt hij, en moeten zelfs hun rechten doen gelden; hun kans op een gunstig resultaat ia des te groo- ter, nu de algemeene houding van de partijen ter linkerzijde is veranderd en inen niet meer verlangt het gods dienstige vraagstuk op het tapijt te brengen. Reeds is de hervatting van de diplo matieke betrekkingen met het Vatjcaan een voldongen feit: een wettelijk sta tuut voor de Kerk in Frankrijk was gereed, toen Paus Benedictus XV is gestorven en minister Briand afstand moest doen van zijn zetel; de kwestie der congregaties heeft eveneens reeds een punt van onderzoek uitgemaakt. De godsdienstvrede in Frankrijk ]s, ondanks de hier en daar opduikende pogingen van onverbeterlijke godsdienst haters, een uitgemaakte zaak; het gaat er slechts om deze op hechte en duur zame basis te bevestigen. Geheel het herderlijk schrijven van Mgr. Julien is doortrokken van vaderlijke bezorgd heid om den geest van verzoening en eensgezinde vaderlandsliefde te be waren en de middelen daartoe door hem aangegeven, stemmen daarmede geheel overeen, Hoe de Kardinalen cn Aartsbisschoppen van Frankrijk met een zelfde verlangen dien godsdienst vrede te handhaven, bezield zijn, is ge bleken in de onlangs door hen te Pa rijs gehouden vergadering, waar zij hebben verklaard, dat de „Union sa- crée" en de „nationale eendracht" voor ue opheffing en den bloei van Frank rijk, noodzakelijk zijn. Een Katholieke Staatspartij op dit oogenblik, zou belemmerend hierop kunnen werken en wordt derhalve on- gewenscht geacht. Men moet de toe standen vaak nemen gelijk zij zijn, ai zou men ze anders wenschen, maar ligt li-er niet tevens een les in om dankbaar te zijn dat die eenheid der Katholieken op staatkundig gebied in Nederland lot nu toe een voldongen feit was en moeten wij niet des te ster ker onze krachten inspannen, deze ook in de toekomst opnieuw te doen gel den? v Mr. P. v. S, Parijs, 6 April 1922 HET DUITSCH-RUSSISCHE VERDRAG. Een oplossing van het con flict mogelijkt De draadlooze dienst te Berlijn meld de gisterenavond: De toestand in Genua is nog niet op gehelderd. Het Duitsche antwoord op dc nota der Geallieerden is nog niet gereed. Het gerucht uit Genua, dat Duitschland het verdrag met Rusland ongedaan heeft gemaakt is onjuist. Het onderhoud van Wirtli en Rathenau met Lloyd George een onderhoud dat aan Italiaansche bemiddeling te danken was heeft twee uur geduurd en heeft zich gekenmerkt door een vcrzoenlijko stemming. Lloyd George moet de Duitschers aan vankelijk hebben verzocht het verdrag ongedaan te maken, maar na de bezwa ren daartegen te hebben aangehoord, hebben geopperd, dat het verdrag in de commissie voor Russische aangelegenhe den zal worden behandeld en c. q. gewij zigd in dien zin, dat het in het kader van het algemeene verdrag met Rusland kan worden gezet. Volgens betrouwbare inlichtingen is de Duitsche delegatie in overleg met de rc- geering tot de grootst mogelijke tegemoet koming bereid, zoodat er kans op wel slagen van de Engelsche en Italiaansche bemiddelingspogingen bestaat. Volgens berichten uit Genua heeft Lloyd George geweigerd Rathenau alleen te ont vangen, maar er in toegestemd met hem ■n tegenwoordigheid van dr. Wirth te confereeren, hetgeen toen ook is gebeurd. De Duitsche gedelegeerden hebben eveneens een onderhoud met Schanzer ge had. Barthou handelt in volkomen overeen stemming met Lloyd George en Schan zer. De houding van Frankrijk. Poincaré heeft niet alleen instructies gegeven aan Dubois, doch ook tot alle geallieerden het verzoek gericht het Duitsch-Russische verdrag gezamenlijk aan de gezanten-conferentie voor te leg gen. Deze handelwijze wordt verklaard door 't feit, dat het verdrag van Rapallo het gevaar doet ontstaan, dat de kas der commissie van herstel beroofd wordt van een gedeelte der gelden, waarop zij krachtens het verdrag van Versailles recht heeft en ook de andere artikelen van dat verdrag, die een meer politiek ka rakter hebben, bedreigt Poincaré zond Barthou instructies no pens de door de Fransche delegatie aan te nemen houding. Daar het protest der geallieerden uitsluitend tegen Duitschland is gericht, heeft de Fransche regeering geen bezwaar tegen de hervatting der be sprekingen met de sovjets, mits deze de beginselen van Cannes aanvaarden. In dien de sovjets voor de overeenkomst met de geallieerden op dezelfde voorwaarden zouden staan als vervat in het Duitsch- Russisch verdrag, zou de Fransche dele gatie haar verdere medewerking ter con ferentie, wat de Russische aangelegenhe den betreft, weigeren. Barthou berichtte Poincaré de ont vangst der instructies, verklaarde daar mede volkomen in te stemmen en geen enkele afwijking van de beginselen van Cannes te zullen toestaan. Een Russische mcening. Bij de ontvangst van journalisten door de Russische delegatie, heeft Rakofski gister gezegd: Rusland is niet betrokken bij 't optreden der mogendheden tegen Duitschland, hetwelk in strijd is met den geest der conferentie en vooral met liet beginsel der rechtsgelijkheid. Daarom past een protest tegen de uitsluiling van de Duitschers uit de commissie voor de Russische aangelegenheden. Engelsche persstemmen. De Daily Chronicle uitte gisteren dé meening, dat „Duitschland's cenige ver standige koers is, het tractaat met Rus land in een lade op te bergen en te be waren als een soort van herverzekerings polis voor het geval de conferentie over de Russische zaken niet tot overeenstem ming mocht komen." Het ziet er echter naar uit dat, onder steld dat Duitschland bereid was een der- gelijken koers in te slaan, de bolsjewiki die blijkbaar in den ruilhandel de over hand op de Duitschers hebben gekregen, dat niet goed zouden vinden. Bijgevolg staat het aan de Duitschers om te beslis sen, of zij na de termen van de nota der geallieerden len volle overwogen tc heb ben, aan de conferentie zullen blijven deelnemen. Hun beslissing zal, naar men verwacht, binnen een elmaal genomen worden. Dan zullen ook vermoedelijk de op merkingen van de Russen over het ver slag der deskundigen, waarover de sov jet-gedelegeerden met Moskou overleg houden, bekend zijn. De Britsche bladen gewagen met instem ming van de opvattingen der vroegere on- zijdigen, die hun gedelegeerden te Genua geuit hebben. Naar hun meening vas, zoo zegt een bericht van de Daily Telegraph, was het Russisch-Duitsche tractaat, lioe onverwacht het ook tussclienheide kwam, geen voldoende reden om een afbreking van het geregelde werk van de conferentie te rechtvaardigen en nog minder een op breken ervan. Dit, zoo verklaarden zij, kon slechts de wensch zijn van onverzienlüke vijanden van de bijeenkomst, die nog heel sterk zijn en voor wie hel Russisch-Duit- sclie incident een uitstekend voorwendsel was. Tegenspraak. De Evening Standard schreef, bliikbaar officieus: De bewering darTlovd George ervan wist, dat de onderhandelingen, die tot het Rusisch-Duitsche tractaat hebben geleid, al cenigen tiid aan den gang waren, is, naar men vandaag in gezaghebbende kringen te Londen verneemt, ongegrond. Men vermoedt dat een misverstand gere zen is door het feit, dat gedachtenwisselin- gen over den handel tussehen Duitschland cn Rusland en ook tussehen Engeland en Rusland gevoerd waren, maar het was niet hekend, dat er Kedaclitenwisselingen in po- litieken en diplomalieken zin geopend waren. Militaire samenwerking tus sehen Somjet-Rnsiand en Duitschland. In verband met de gisteren gedane mededeeling, dat een militaire conventie tussehen Duitschland en Rusland op het punt staat geteokend te worden als aan vulling op het Russisch-Duitsche tractaat van Rapailo. verklaart de Dailv Telegranh dat „de Duitsche en Sowjet-Russische in lichtingendiensten in de Oostzee-randstaten zich reeds aaneengesloten hebben. In Esth- land zijn zïi zelfs onder denzelfden chef geplaatst. Ook is bekend, dat Duitsche sol daten in het roode leger Lettische matro zen en soldaten vervangen hebben. Zn vor men nu de kern van de sow iet-strijdkrach ten. Al deze feiten ziin mogelijk de voor bode van fuik een militaire conventie." De Commissies. Sir Robert Horne zou gisterenavond Genua verlaten. De bijzondere financieele commissie van deskundigen uit het bank wezen zal voor zijn vertrek nog een motie aannemen die hierop neerkomt: Alle ban ken die banknoten uitgeven zullen onmid dellijk tot een conferentie worden bijeen geroepen. Deze conferentie die niet te Genua zal zetelen en onafhankelijk van de conferentie van Genua is, zal liet valu- tavraagstuk moeten regelen, dat wil zeggen het vraagstuk van de goudbasis der munt- standaarden, de stabilisatie der wissel koersen, de kredieten, de aanvragen om leeningen, de onafhankelijkheid der noten- banken tegenover hun regeeringen, als mede het vraagstuk der schuldenbetaling. Voor deze beijenkomst zai ook Federal Reserve Bank van de Vereenigde Staten worden uitgenoodigd. Men weet reeds dat deze bank de uilnoodiging zal aanvaarden. Het telegram van de Vossische Zeitung, waaraan wij dit bericht ontleenen, sluit met dc woorden: door het bijeenroepen van deze conferentie der notenbanken zul len de verdere beraadslagingen der finan cieele commissie te Genua nog slechts aca demische waarde hebben. IIET JAPANSCHE GEVAAR. Wij hebben dezer dagen melding ge maakt van een artikel van Northcliffe in de Daily Mail en de Times, waarin alarm werd geslagen tegen „het Japansche ge vaar," en waarin speciaal het Japansche militairisme een bedreiging werd genoemd. Natuurlijk brengt Northcliffe „de Duit schers" cr hij te pas en hij weet „uit per soonlijke ervaring, dat de Pan-Japanners op het oogenblik in Japan even machtig zijn als de Pan Duitschers het waren te Berlijn in 1914." Ook het volgende had Northcliffe om trent Japan ervaren. Hij schrijft: „Vóór ik Japan bezocht vroeg ik aan een van onze vermaardste autoriteiten in zake het Verre Oosten - een Schot die jarenlang in die romantische landen had vertoefd: „Wat is het doelwit van Japan?" Hij antwoordde: „Dc beheersching van China." „En daarna?" „De beheersching van de wereld; want wie China belieerscht zou de wereld kun nen beheerschen." Dit was dus de vooropgezette stemming die Northcliffe beheerschte, toen hij Japan bezocht, waar hij trouwens, goed was ont vangen. In Japan heeft liet artikel van North cliffe natuurlijk dadelijk de aandacht ge trokken en er is onmiddellijk repliek op gekomen. Een uittreksel van het artikel was n.l. naar Sydney geseind en daar op genomen in het blad The Sun. De Japan sche consul-generaal te Sydney zond dade lijk het volgende protest aan het blad: „De leugenaars zijn weer aan het werk en het schijnt, dat'zij een bijzonder ongeluk- kigen tijd hebben uitgekozen. Het is slechts een ternauwernood bedekte poging om de prachtige ontvangst te verkleinen, in Japan aan den prins van Wales bereid, van welke ontvangst iedere onbevooroordeelde zal moeten erkennen, dat zij voorbeelde loos is." De actie van de Daily Mail tegen Japan zal zich door deze uitlating van een Japan- schen consul-generaal te Sydney natuur lijk niet laten stuiten. Het machtige Engelsche blad had b.v. in zijn Woensdagnr. weer een half kolom metje, met het onvriendelijke vet-gedrukte hóófd: „Watch Japan!" (Houdt Japan in cfe gatenl") In dat halve kolommetje treft men o.m. een ongedateerd - telegram uit Tokio aan, waarin melding wordt ge maakt van een wetsontwerp dat „de mach tige pan-Japansche militaire partij" heeft laten indienen in hel Hoogerhuis. Dit ont werp heet een maatregel tot bestrijding van het communisme; maar volgens t^mge, door de Daily Mail gepileerde Japansche bladen is het een verkapte aan slag op de vrijheid van drukpers in Japan. Het lijkt zeker een drastische en gevaar lijke maatregel. Het wetsontwerp wil de mogelijkheid scheppen om 10 jaar gevan genisstraf op te leggen aan personen die zich bezig houden met propaganda „welke de instellingen van de Japansche natie in gevaar zouden kunnen brengen." Het ontwerp is bedoeld tegen de commu nistische propaganda; maar een aantal Ja pansche bladen acht een wet als de voor gestelde niet noodig omdat het bolsje wisme zoo ver af staat van den geest van het Japansche volk dat drastische wetten ertegen niet noodig zijn. Het ingediende wetsontwerp heet „het ontwerp ter controleering van te vér gaan de denkbeelden." Bij het bovenstaande zij aangeteekeud, dat ook in z.g. democratische landen als de V. St. een zeer scherpe, en daarbij streng toegpaste strafwetgeving bestaat tegen „te ver gaande denkbeelden." DE ONLUSTEN TE BELFAST EN DUBLIN. Een telegram van R.B.D. meldt nog dat bij de Woensdagavond hervatte onlus ten tussehen katholieken en protestan ten te Belfast een aantal huizen inbrand is gestoken, vier personen werden gedood en verschillende gewond werden. In het centrum van Dublin ontstond gisteren nacht een hevig geweer- en revolver- vuur: men gelooft, dat een aanval be doeld was op de oosten der republi keinen. DE STERKSTE VUURTOREN. Op den Mont- Afrique, bij Dijon, wordt door de Fransche regeering een vuur toren opgericht, waarvan de lamp de sterkste zal zijn der gansche wereld. Het toestel zal een lichtsterkte heb ben van 1 milliard kaarsen en bij hel der weer op een afstand van 350 a 400 K.M. zichtbaar zijn. De lichttoren is bestemd om als baken te dienen voor den vliegdienst Parijs Algiers, Parijs—Italië, en Parijs—Zwit serland. De wederwaardigheden van liet stoom schip Orthia van de Donaldtonlijn, dat te Glasgow is binnengesleept, bevestigen het geweld van de stormen die op den Oceaan gewoed hebben. De Orthea had op haar reis van Newfoundland met zoo slecht weer te kampen, dat zij haren geheelen kolenvoorraad opstookte hij het optornen tegen de zware zeeën en maar weinig vooruit kon komen. Met draadlooze hulp- seinen kreeg zij ten slotte bijstand van een ander schip van dezelfde maatschappij, nadat alles wat aan boord brandbaar was, onder de ketels opgestookt was. De Orthia kwam volslagen hulpeloos op sleeptouw te Glasgow binnen. Het schilderachtige Rothenburg ob der Tauber heeft eergisteren zijn 750-jarig bestaan als stad gevierd. Sinds enkele dagen kost te Berlijn een tramrit 3 mark en reeds wordt een nieu we verhooging van 1 mark aangekondigd. In verband met den aanslag op de twee Turken is te Mittweida een Ar- meensch student gearresteerd. In het Duitsche ministerie van arbeid zijn tussehen vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers in den mijn bouw besprekingen gehouden over een nieuwe verhooging van de loonen en van den kolenprijs. Als gevolg van deze onder handelingen zullen de loonen in Rijnland en Westfalen met 40 mark per dag en de kolenprijs met 104,2 Mark per ton worden verhobgd. De uit het Rijnland teruggetrokken Amerikaansche troepen worden in het bruggehoofd van Koblentz door Fransche troepen vervangen. Woensdag is het eerste bataljon er aangekomen. Zaterdag volgt het tweede. Naar de Lokal Anz. meldt heeft de Entente-commissie voor de grensafbake- ning in Opper-Silezië haar zetel naar Bres- lau verplaatst. Uit het jaarverslag van den Deen- sclien postdienst over 1921'22 blijkt, dat de post met een tekort van 7 milliocn kro nen (tegen 17 millioen het jaar tevoren) heeft geweikt. De vermindering van het deficit met 10 millioen kronen is te danken aan bezui nigingen en vermeerdering van ontvang sten. De Deensche staatscommissie van onderzoek naar de wense(lelijkheid om een nieuw draadloos station van groote capaciteit te stichten, zegt in haar rapport dat de kosten van een station met voldoen de werkingsfeer om berichten over den Atlantischen Oceaan te seinen, zes 5 zeven milHoen kronen zullen beloopen. De commissie onthoudt zich van cenige aanbeveling en laat het aan de regeering en het parlement over een beslissing te nemen. De koning en de koningin van Enge land zullen den 8sten Mei 's ochtends uit Londen vertrekken, om aan het Belgische hof hun aangekondigde offieieele bezoek tc brengen. Zij zullen met het koninklijke jacht Victoria and Albert naar Ostende oversteken. De oude liandelsnaijver tussehen En geland en Duitschland herleeft hoe langer hoe meer. vooral nu de daling van de mark der Duitschers het concurreeren steeds gemakkelijker maakt. De Times komt nu op voor de bescher ming van de Engelsche handschoennijver heid, die een moeilijken tijd beleeft. Fa brieken, die in den oorlog geopend waren, zijn gesloten en ruim twee derden van het personeel is afgedankt. In December j.l. is al medegedeeld dat de Duitschers katoenen handschoenen le verden voor 16 sli. 3 st. het dozijn, waar van het maken alleen in Engeland op 23 sh. 5 st. het dozijn kwam. Den Duitschers kostten zij 11 sh. het dozijn, terwijl in Engeland aan loon alleen 12 sh. 9 st. voor zulke handschoenen betaald moest wor den. Uit Bombay wordt melding gemaakt van katoenbranden, die op niet opgehel derde wijze ontstaan. Te Colaba is pas weer voor een waarde van 35.000 pond sterling aan katoen verbrand. In het district Ghurchill in tiet Ier- sclie graafschap Donegal is, volgens de 66. Engelsche bladen, Zondagavond een af schuwelijke moord gepleegd. Een 73-jarige vrouw Hella Gallagher lag in haar huisje te sterven. Op bezoek bij haar waren een buurman met zijn zeven jarig dochtertje en een ander meisje. Zij zalen bij den haard toen een lange man met een bijl op zijn schouder binnenkwam en uitriep: „Is hier iemand, dien ik kan dooden?" De bezoekers liepen verschrikt het huis uit en toen zij na een tijdje te rugkwamen, lag de oude stouw met inge slagen hersenpan dood op bed. Later heeft men den moordenaar in den omtrek gevat. Het is een gewezen soldaat, die eenige dagen geleden thuis gekomen was efl aan „granaatsohok" en malaria lijdt. In Maart hesft de inkomstenbelasting tegenwoordig 's Rijks voornaamste bron van inkomsten elf millioen opgebracht. Alleen April, Mei en Juni van het vorige jaar hebben hooger cijfers vertoond. De geheele opbrengst in 't kwartaal alleen uit dit middel is 28,3 millioen of 7 mil lioen meer dan in 1921. Maar die geweldige krachtsinspanning helpt geen zier; volgens den oud-minister Ooiijn worden wij, als er geen verandering komt, in vijf jaar met een staatsbankroet bedreigd. Bezorgdheid moge die redo wat al te donker hebben gekleurd de toestand is voor den belastingbetaler al zeer ont moedigend Waar blijven wij, wanneer de inkomstenbelasting niet meer zoo hooge opbrengsten zal geven. Dit is volgend jaar onvermijdelijk te verwachten! Reeds blijft de dividend- en tantième belasting bijna negen ton achter bij Maart 1921. Voor gedistilleerd en suiker vermin derde de opbrengst met omstreeks zeven ton elk; voor geslacht met 5 ton, ook zout en vleesch zijn lager. Alleen wijn is beter tengevolge van een tijdelijke oor zaak; het in entrepot uitslaan van groote hoeveelheden wegens de aanstaande ver hooging van den accijns. De zegel- en registratierechten zetten hun dalende beweging voort: Zegelrechten f 1,559,000 tegen f 1,793,000 waarvan beursbelasting f 155,000 tegen f 222,000 registr.rechten f 1,651,000 tegen f 2,838,000 De toeneming der grondbelasting met zeven ton is slechts schijn: in de maand Maart van verleden jaar was de opbrengst abnormaal laag wegens de vertraagde aan slagregeling. Het thans bereikte cijfer is zoo ongeveer het gewone: Maart 1922 1921 1920 1919 828,000 159,000 872,000 899.000 De eenige lichtpunten zijn een vermeer dering uit de invoerrechten van bijna 4'/j ton en uit de loodsgelden van omstr. f 45,000. De gebeele staat is f 766,000 achter bij Maart 1921; hij ziet er dus allesbe halve gunstig uit en is in werkelijk heid nog iets ongunstiger, daar de wis selvallige bate der successierechten (die 2Va ton meer opleverden) hem nog flat teert. Over het eerste kwartaal beschouwd staat de zaak wat beter, dank zij de vrij goede maanden Januari en Februari. De opbrengst vermeerderde van 97 mil lioen in 1921 tot 100 millioen in 1922. De inkomstenbelasting leverdtr bijna 7 millioen meer op, de dividend- en tan tième-belasting bijna 4 millioen minder. Uit de O.-W. belasting vloeide 20,8 mil lioen uit de verdedigingsbelastingen 12,5 millioen. Met de opoenten ten bate van het Leeningsfonds mede (27,3 millioen) is tot dusver ruim 148 millioen in de schat kist gevloeid, tegen 157 millioen over de eerste drie maanden van 1921. EEN POLITIEKE REDE VAN DEN OUD MINISTER COLIJN. De voorzitter van het Centraal Comité van A. R. kiesvereenigingen, oud-minister Colijn, heeft te Kampen een rede gehou-' den, waarin hij o.m. betoogde, dat hier te lande geen afdoende verbetering in den toestand kan gebracht worden, zoo de toe standen elders ongewijzigd blijven. Nu wijt men in ons land den tegenslag dikwerf aan twee zaken: de Aaiberse-politiek en de valuta-kwestie. Er is iets van waar. Maar er is in dezen veel marktgeschreeuw. Bijv. de malaise uitsluitend aap den slechten markenkoers toe te schrijven is dwaasheid, want vóór den oorlog was er beia-ngrijk hooger invoer uit het buitenland. Onze moeilijkbeden hangen samen met de moei lijkheden van geheel Europa. Wie één uni verseel middel tot verbetering noemt en aanprijst, is een kwakzalver. Bijv. bet mid- Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5