Hoe de Eerste Kamer denkt over de Staatsbegrooting. Internationaal Tuinbouw^ Congres, gehefme verdragen, die voor Wilson tijdens den oorlog werden verborgen gehouden. De uitbarsting van de be- leedigde geallieerde rechtschapenheid wordt niet al te ernstig genomen. De „World" vat als volgt den toe stand samen: Het goede voorbeeld is pijnlijk voor de diplomaten van Ge nua, en daar het voorbeeld is gegei- ven door beruchte lieden, is liet hef! beste maar te zeggen, dat het geen goed voorbeeld is. EERSTE KAMER. KERK EN SCHOOL. (St. Bavo.) Jul: socialisatie Spr. toont dit uitvoerig aan. Moeten wij niets doen voor de materieele nooden van onzen tijd? Zeker, bidden èn werf:en. Wie bidt, kan juist hejt. beste wer ken. Het is niet waar, dat alles aan Aalberse is te wijten. De economische problemen zijn zóó ingewikkeld. Het sociale vraag stuk heeft o zoo vele kanten. Maar dit staat vast: het ambtelijk karakter van de sociale wetgeving behoort te verdwijnen, want het ambtenarenprotectoraat strijdt tegen ons volkskarakter. Wij moeten beginnen met zeiven geeste lijk te leven. We zijn niet meer die we waren voor 30 jaren. In de jaren 190105 ging het nog goed. Maar daarna kwam de inzinking en de teruggang. Spr. heldert dit op met voorbeelden: de Onderwijswet, die ans veel gaf maar ook veel deed ver liezen; liet vrouwenkiesrecht, dat spr. be treurt. Maar nu het er is, moeten we ook dit wapen gebruiken; en dat kan en mag, want al is de gedaehte onschriftuurlijk, de geest der Schrift verbiedt toch niet na drukkelijk dat ook vrouwen ter stembus gaan. En van de overzijde belaagt men méde juist ook het Christelijk huwelijk. N:et is de hoofdzaak met hoeveel leden onzer club we straks in de Kamer komen. Spr minacht niet de macht van het getal, maar toch hoofdzaak is hem ten eenen- maie: dat we getrouw zijn aan God den Heerel en dus getrouw aan het beginsel! Dezui/éiging. ■De gevoelens looptu uiteen omtrent bet gt„ieu, waarop bezuiniging moet worden aangemacnt, vele ieden meenen, dat de Bezuiniging zich ooi iot de vitale staats belangen moet uitstrekken en de vraag moe', gekleid worden of de maatregelen in tie laatste jaren ingevoerd, niet een te u» ui en last op de valide Nederlanders t an aarere zijde is erkend, dat de iiaaneieele toestand slecht is, doch, meent men, dat het niet aangaat als vast «taande aan te nemen, dat het land dood arm is, daar heft volkskapitaal van 1914 to 1921 is gestegen van 7680 miilioen gul den tot 13.589 miilioen. Bezuiniging map niet uitsluitend worden toegepast op üa uitgaven, ten "gevolge van sociale maat regelen, maar behoort allereerst op im proiuotieve uitgaven, waartoe volgens deze leden de militaire zijn te rangschikken te worden aangewend. Op den in 1918 betreden weg behooit te worden voortgegaan en in geen ge val eon stap terug gedaan. Al heeft de 8-urendag niet die gun- etigo gevolgen voor de productie gehad die velen er van hoopten, men zal ver keerd doen, dit geheel te schuiven op dezen maatregel, Veel meer zal mien dij oorzaak moeten zoeken in de algemeens demoralisatie, gevolg van den oorlog. volgens deze leden is verzit tegen de mili.aire uitgaven zoowel op moreele ah op Jjnancieele gronden noodig. Vrcsa 'voor ondergang en barbarisme. Bij dé uitzetting der staatsbemoeiiing mag niet, zoo is betoogd, uitsluitend re kening worden gehouden met het schoons doel, maar ook met de vraag of dit alles te betalen is. Wanneer de Staat zijn uit gaven zoo uitzet, dat hij het vermoger van de particulieren zoodanig moet aan tasten, dat geen sparen, geen kapitaal vorming meer mogelijk is, dan gaat he ganscho volk in zijn geheel den onder gang tegemoet. De S. D. A. P. heeft nooit nagegaan of de resultaten van allostaatsbemoeiing wel in evenredigheid zijn met hét daar voor uitgegeven geld. Tegenover de veronderstelling, dat de wercldeilende zóó groot is geworden, dat doze maatschappelijke orde zal ten onder gaan en een nieuwe staat geboren worden, is opgemerkt, dat indertijd in de Ilaagsche Post van de hand van een der bekendste leden dezer partij dezelfde ver onderstelling in nog scherper vorm is geuit. Een omverwerping der maatschappelijk or o in Europa zou de tegenwoordige be schaving trouwens niet verloren doen^gaan maar Europa tot barbarisme brengen ei Amerika, waar het, wellicht mede wegen het onderbreken van een machtige socia listische) partij, zeer .goed gaat, haar plaats te doen innemen. Heel hard werken Men is van gevoelen, dat meer dan het ■vraagstuk van de geboorte eener nieuwa maatschappij, aan de orde is de vraaf wat gedaan moot worden, en dam is naar veler meening het eenige middel om wan tot een geregelde orde van zaken terug to kecrea, om zeer hard to werken, en, daardoor zeer veel en goedkoop te pro dneoren. Geen ontwapening. Dat op de militaire uitgaven moet wor den bezuinigd, omdat zij tot do impro duotieve behooren, is bestreden. Van ont wsnenjng kan geen sprake ziin. Engelam zou niet kunnen dulden, dat' wij onze havens onbeschermd lieten. Als men ons aanrandt, zullen wij van ons afslaan o_erigen3 maken wij het niemand lastig ^ommige leden verwonderen zich e over, dat de S. D. A. P. alleen bezuini ging wenscht op het gebied onzer de frnsjo. Bezijden de waarheid is de he wering, dat de militaire uitgaven het grootste deel van het budget vormen. Eenige leden rijn bereid mede te w»r ken tot beperking ook van -deze uitgaven mjts andere partijen ook van haar eischei laten vallen, wiaarbij zij in het bijzonde roemden die aangaande de uitvoering vai do Arbeidswet. De ambtenaren Het rapport der Bezuinieingscommis- sis en de mededeelingea van den Mi nister van EinancEn bij gelegenheid van de behandeling van de Pensioenwetten hebben in ruimen kring de aandacht gevestigd op de ontzaglijke lasten die de salarissen en pensioenen van het snel aangroeiend ambtenarenkorps op het staatsbudget leggen. Het heeft vele leden onaangenaam ge troffen, dat eerst ai kraehtigen aan drang van do Tweede Kamer der re geering de toezegging is ontlokt tot medewerking om de aanstelling van nieuwe ambtenaren zooveel mogelijk te beperken. Ook de traktementen en pensioenen behooren een vermindering te ondergaan. Te dezen aanzien wensc'aen andere leden geen zuinigheid zoolang de le vensmiddelen niet verder in prijs dalen. Algemeen is echter 't gevoelen, dat geen ambtenaar, die niet beslist nood zakelijk is, moet worden behouden. Onderwijs Eenige leden zijn van oordeel, dat op het gebied van het hooger onderwijs heel wat kan wordon uitgespaard. An deren, niet minder op "bezuiniging be dacht, zouden uit overweging dat de hoogeseholen, als universitaire centra, daar waar zii gevestigd zijn, een groot intellectueel voordeel bieden, zoodat aan opheffing niet wel kan worden gedacht, met behoud van de bestaande, bepaalde faculteiten, bijzonder goed verzorgd, over die universiteiten verdeeld willen zien. Zeer vele leden dringen a«cn op bo- langrijke vermindering van do eischen, aan de schoolgebouwen gesteld. Woningbouw Ook ten aanzien van den woningbouw behoort zuinigheid betracht te worden. Andero leien oorJbelen, dat de regeering te ver gaat in de bgpsrkms* van het verleenen van bij dra non. Algemeen is men het er echter over eens, dat geleidelijk moet worden gestreefd naar het zooveel mogelijk evenwicht brengen tusschen bouwkosten en huren. In een der zalen van het Hotel De Witte Brug is Donderdagochtend een congres ge opend van de Fédération Horlicole Profes- sionclle Internationale, alwaar afgevaar digden uit België, Engeland, Frankrijk, Luxemburg en Nederland tegenwoordig waren. Onder degenen, die de opening van het congres bijwoonden, bevonden zich de minister van L., N. en H., de heer Van IJssclsteijn; de directeur-generaal van den Landbouw, de heer Van Hoek; en de voor zitter van den Nederlandschen Tuinbouw- raad mr. Dresselhnys. De heer E. H. Krelage, onder-voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad, voorzitter van het congres, opende de eerste zitting met een rede in de Fransche taal. Spreker bracht dank voor de eer, die op de verleden jaar te Londen gehouden congres-vergadering aan Nederland was bewezen door hem het voorzitterschap der F. II. P. I. op te dragen. Hij achtte zicli ge lukkig opnieuw te mogen samenwerken met zoovele vakgenooten uit andere tuin- bouwlanden, wier toewijding aan de inter- nalionale belangen van het beroep zoo me nigmaal tot uiting gekomen is. De aanneming van den Ned. Tuinbouw raad als tot de F. 1L. P. I. toegetreden vereeniging zeide spr. is de eerste stap geweest in de richting van verzoening van alle leden van het groote gezin van den wereldtuinbouw. Helaas hebben onze herhaalde pogingen om de toetreding der Scandinavische en Amerikaansche vereenigingen te bevorde ren gefaald. Dit zal ons niet verhinderen onze taak te vervullen, want alle Europeesche lan den, waar de tuinbouw een belangrijke plaats inneemt, zijn hier vertegenwoordigd cn zullen zich derhalve kunnen verstaan over hun gemeenschappelijke belangen van overwegend economische beteekenis. Het congres te Londen heeft zich verleden jaar reeds bezig gehouden met de unificatie der internationale algemeene verkoopswaarden en heeft liet internationale bureau voor dc inschrijving van nieuwigheden ingesteld. Ditmaal zullen wij hebben te beraadslagen over belangrijke voorstellen betreffende het internationaal vervoer een interna tionale regeling van het plantenziektenkun- dige vraagstuk en arbitrage en expertise bij transacties tusschen tuinbouwers van verschillende nationaliteit. Bovendien ko men op de agenda tal van vraagstukken van levensbelang voor, als even zoovele be wijzen van den min of meer kritieken toe stand van den wereldtuinbouw. Het onderwerp, dat zonder eenige te genspraak voor den Europeeschen tuin bouw van het meest overwegend belang is en dat ons de afwezigheid van onze Amerikaansche vrienden bitter betreuren doet, is het vraagstuk van de Amerikaan sche invoerbelemmeringen. Het Amerikaansche invoerverbod, onge twijfeld ingegeven van plantenziektenkun- digen aard, heeft tot nevendoel, gelijk dr. Marlott het hoofd van den Federal Horti cultural Board zelf verklaard heeft, om de Vereenigde Staten onafhankelijk te maken van eiken invoer van tuinbouwproducten. Wegens het buitengewoon ernstig karak ter van het Amerikaansche invoerverbod strekt het mij tot bijzondere voldoening u te mogen mededeelen dat prof. Johanna Westerdijk, hoogleeraar aan de Utrecht- sche universiteit ons morgen de eer zal bewijzen hare rede over „Amerika en de plantenziekten" die haar een zoo welver diend succes en den warmen dank van alle Nederlandsche tuinbouwers heeft verze kerd op de algemeene vergadering van den Ned. Tuinbouwraad te Utrecht, in het Engelsch te houden. Ik ben overtuigd dat het congres deze mededeeling als een wel kome verrassing zal beschouwen en dat het de toewijding van prof. Westerdijk aan onzp zaak zal weten te waardeeren. Overigens moge het Amerikaansche ge val ons een waarschuwing zijn dat alleen het algemeene vrije ruilverkeer den voort- durenden bloei van den wereld-tuinbouw kan waarborgen. Laat ons de slagboomen verbreken, de ruil van onze producten vergemakkelijken, ons specialiseeren in dien tak van tuin bouw, die zich het best aanpast aan den bodem, aan het klimaat en aan de overige omstandigheden van elke streek. Lateti wij ons beijveren op die wijze het levens belang van ons beroep te behoeden, de wederzijdsche internationale betrekkingen te begunstigen en tenslotte daardoor ook ons steentje bijdragen tot het herstel van den vrede en de verdraagzaamheid onder de volken. Ik open het congres: (applaus). De Voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad de heer mr. H. C. Dressel- huys begroette hierop het congres namens den Tuinbouwraad, De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Van Ysselstein achtte het een voorrecht het congres welkom te mogen heeten. De Nederlandsche Regee ring is zeer verheugd, dat de residentie als zetel van het congres werd uitgekozen. Spr. hoopte, dat het congres een succes zal worden en dat de lentezon de excursies der afgevaardigden met haar stralen be schijnen moge. (Applaus). Hierop verliet de minister het congres en werd overgegaan tot de afdoening van eenige aangelegenheden van meer huishou- delijken aard. De heer mr. Wery, secretaris van den Bond van Plantenhandelaren, lichtte ver volgens een voorstel van dezen bond toe, hetwelk de hoofdtrekken bevatte voor een internationale regeling der expertises voor boomkweekerij-artikelen. Volgens deze re geling zoil een commissie van deskundigen worden ingesteld, waarvan de leden de taak hebben een onderzoek in te stellen naar de hoedanigheid der goederen en den staat, waarin zij zich bevinden in de ge- valienk waar hun zulks wordt opgedragen. Naast deze commissie zou een dagelijksch bestuur worden ingesteld. Nadat de heer Wery "het voorstel uitvoe rig had toegelicht, en over de regeling door verschillende sprekers het woord was gevoerd, werd het arbitrage-denkbeeld in beginsel aanvaard. Besloten werd de na dere afdoening dezer aangelegenheid tot een volgend congres uit te stellen. Midde lerwijl zullen de landelijke organisaties de voorgestelde regeling kunnen bestudeeren, zoodat zij op het volgend congres met een uitgewerkt plan kunnen verschijnen. Deze plannen zullen worden onderzocht door een commissie, die een dag vóór het vol gend congres zal bijeenkomen. Hierna werd besloten tot het zenden van een hulde-telegram aan H. M. de Koningin. Ten slotte werd een fotografische op name van het congres gemaakt en de zit ting verdaagd. DIOCESAAN VEREENIGING VAN R.-K. BIJZONDERE ONDERWIJZERS IN HET BISDOM HAARLEM. Heden hield de Diocesaan Vereeniging van R.K. Bijzondere Onderwijzers in het Bisdom Haarlem haar 30ste algemeene vergadering in de Stads Gehoorzaal te Leiden. Om half 10 werd in de kerk van O. L. Vrouw aan de Haarlemmerstraat een plechtig Lof opgedragen. De vergadering werd geopend met den christelijken groet floor den voorzitter, den heer F. A. Moerel. Bij de mededeelingen wees de voorzit ter erop, dat Ondersteuningsfonds en Ziekenverzekering bij de Federatie zijn ondergebracht. Als plaats voor dc 31ste Alg. Vergade ring werd op voorstel van het hoofdbe stuur Haarlem aangewezen. Namens Ooslcnrijksche collega's werd een Zalig Paaschfeest toegewensclit; bin nenkort zal een dankschrijven worden gezonden. Door de gunstige financieele uitkom sten werd het voorstel, tot verhooging der contributie uit eigen beweging door het bestuur ingetrokken. Het voorstel van liet hoofdbestuur om de winst over 1921 te bestemmen, om de afdeelingen te subsidieeren, werd na breedvoerig debat ongewijzigd aangeno men. Als bestuursleden werden gekozen het geheele hoofdbestuur moest wegens staluten- en reglementsherziening aftre den mej. A. Moo'yman en de heeren F. A. Moerel, H. G. de Boer, W. J. Speller. Frans Wisse, H. v. d. Kragt, A. van Breu- kelen en P. van Hest. Als lid der Redactie van het „Kath. Schoolblad" werd herkozen de heer H. G. de Boer. Als lid van het Federatiebestuur werd herkozen de heer F. A. Moerel. Besproken werd de beschrijvingsbrief der Federatievergadering op Dinsdag 6 Juni te Utrecht te houden. De zeereerw. Pater van Opperen S. J. verkreeg even het woord, om iets onder de aandacht van de vergadering te bren gen. Gisteren pas is telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van een der grootste Paters in Indië. Als vertegen woordiger van de Canisiusvereeniging wijst spreker erop, dat bedoelde vereeni ging op Java scholen bouwt en exploi teert. Met leedwezen ziet echter de ver eeniging, dat Katholieke onderwijzers, die naar Indië vertrekken, niet in dienst van de Missie, doch van de Regeeririg uitgaan. En de Paters Jesuieten zien dringend uit naar Katholieke onderwijzers, die zich in Indië voor de Roomsche zaak zullen ge ven. Wegens de groote gevaren is het buitengesloten, dat ongehuwde onderwij zers in dienst van de Missie naar Indië kunnen vertrekken. Spreker hoopt, dat het hoogere salaris niet het eenige motief voor den dienst in Indië moge zijn. De voorwaarden van de Missie zijn precies eender als van het Gouvernement. Men krijgt een betrekking in de nabijheid van een kerk. Het is dus buitengesloten, dat men naar een buitenpost wordt uitgezon den. Breedvoerig werd de beschrijvingsbrief behandeld van de Fèderatievergadering op Dinsdag 6 Juni in Utrecht te houden. Bij de behandeling van het concept-regle ment voor een Federatieblad werd sterk aangedrongen, om den Priester-redacteur, Rector Beukers voor het blad te behou den. De vergadering besloot de heeren de Boer en Van Lent als federatie-redacteu ren te candideeren; als directeur-redac teur werd de heer Frans Wisse aangewe zen. Inzake de kwestie der Ondersavonden stelde het Hoofdbestuur aan de vergade ring conclusies ter aanneming voor, waar van we de volgende overnemen; De opvoeding Is een eenheid, waaraan behalve de ouders, ook de Kerk en de school medewerken. Zal de opvoeding door de school sla gen, dan is het noodig, dat de onderwij zers het vertrouwen der ouders bezitten. Regel behoort dus te zijn, direct con tact tusschen ouders en onderwijzers van elke school afzonderlijk. Zoo mogelijk behooren deze ouders-avonden gehouden te worden in de school. Als vraagstuk voor het a.s. seizoen werd aangewezen „de Lichamelijke Op voeding." Aangenomen werd het voorstel Leiden, dat het hoofdbestuur het initiatief zal ne men tot of zijn medewerking zal verlee nen aan de oprichting van Godsdienst cursussen, evenals deze in het Aartsbis dom zijn opgericht. Eveneens het voorstel Rotterdam, om een commissie te benoemen, die een pro gram van eischen voor het examen van onderwijzer zal ontwerpen en daarbij re kening houden met de eischen der prac- tijk in de school, welk program van ei schen als advies aan den Minister van O.. K. en W. zal worden gezonden. Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur, om zich tot het Federatie bestuur te wenden, teneinde te verkrijgen, dat het Federatiebestuur bij den Minis ter van Onderwijs stappen doet, om een bepaling in het leven te roepen, waarbij wordt vastgesteld, dat de rapporten om trent solliciteerende hoofden van scholen en onderwijzers, door het schooltoezicht bij de schoolbesturen in te dienen niet langer dan 6 maanden van kracht blij ven. Aan het hoofdbestuur werd opgedra gen, bij Z. D. H. den Bisschop stappen te doen, om te verkrijgen, dat bij-sa deu onderwijzers uit andere bisJt-»»men be noembaar zijn tot hoofden van R.K. bij zondere scholen in dit bisdom. Bij een voorstel van het hoofdbestuur inzake het tekort aan leerkrachten, merkte een der leden op, dat het getal leerlingen op ka tholieke opleidlngs-inriclilingen thans 3600 bedraagt tegen 2500 in het vorig jaar. Aangenomen werd het voorstel Delft, om de studie der Katholieke Paedagogiek te bevorderen door cursussen in dat vak te doen geven, door sprekers aan te zoe ken over Katholieke opvoedkunde een in leiding te honden in de afdeelingen, en hiervoor subsidie beschikbaar te stellen. Ingetrokken werd het voorstel Zaan dam tot oprichting eener spaarbank, aan gezien men de tijdsomstandigheden daar voor niet gunstig oordeelde. NEDE RL AND '.HE JOURNALISTEN-KRING. Verleden jaar heeft de vereeniging De Amsterdamsohe Pers bij het bestuur van den Hederlandsehen Journalisten- Kring voorstellen ingediend tot wijzi ging der statuten, waarvan de bedoeling was den Kring te reonganisoeren vol gens het afdeelings-systeem. Do bestaande en autonome aangesloten vereenigingen (Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Arnhem en Gro ningen) zouden dan afdeelingen wor den, waarnaast in tal van andere ste den of provincies nieuwe afdeelingen zouden worden opgericht. Om dit vraagstuk to onderzoeken is toen een commissie benoemd, bestaande uit de heeren D. Hans, D. Kouwenaar, A. Voogd, J. H. van Oosten en W. N. van der Hout. Deze commissie heeft thans een uitvoerig rapport uitgebracht. De meeningen omtrent de mogelijkheid der practische doorvoering van het denkbeeld op dit oogenblik waren ver deeld. Do commissie heeft echter met algemeene stemmen het Kringbestuur in overweging' gegeven de volgende motie aan de algemeene vergadering voor te stellen De algemeene vergadering, overwegen de, dat het wenschelijk is den bestaanden organisatievorm van den Kring in dien zin te wijzigen, dat do Kring wordt om gevormd in een Bond met afdeelingen: van oordeel echter, dat een zoodanige reorganisatie alleen dan kan geschieden wanneer vaststaat, dat, naast de bestaan de aangesloten vereenigingen, in verschil lende deelen des lands nieuwe plaatse lijke of gewestelijke organisaties kunnen worden opgericht, besluit le. bet kringbestuur uit te noodigen, voorstellen te doen tot wijziging van sta tuten en huishoudelijk reglement, waardoor: a. reorganisatie van den Kring in een Bond met afdeelingen door de statuten niet meer belemmeiivlj b. do leden van den Kring, behoudens dispensatie in bijzondere gevallen, ver plicht worden toe te treden tot de be trokken plaatselijke of gewestelijke ver eeniging. c. iedere aangesloten vereeniging het recht krijgt op kosten van de kringkas een delegatie naar de algemeene verga dering van den Kring te zenden» 2e. het kringbestuur op te dragen ten spoedigste een krachtige actie te voeren voor de oprichting van nieuwe plaatselij ke en gewestelijke vereenigingen. Het bestuur van den Kring heeft zich eveneens met deze motie vereenigd. Zij komt binnenkort in behandeling bij de algemeene vergadering. DE CONFERENTIE TE GENUA. Amqr/ka's oorrTsel over het D--R verdrag- Be openbare meening, tot uiting komende in de hoofdartikelen der Amerikaansche bladen, deelt niet in de verontwaardiging der geallieerden over het Duits ch-R u sCs che verdrag. Van verschillende zijden wordt de meening verkondigd, dat het verdrag een goed voorbeeld is voor hetgeen geschieden moet, daar een schoone lei de beste grondslag is om een nieuw leven te beginnen. Talrijke bla den waarschuwen de geallieerden te gen een herhaling van de dwaasheid van de Duitsche herstel-onmogelijk heden. Vele anderen ook veroordeeLen de handhaving te Genua van een ge allieerd bloc binnen de conferentie van gelijkberechtigde stalen. Herinnerd wordt aan het geheime Fransche ver drag met de Kenialisten en aajn de TRANSPORTEN R. K. HUISVESTINGS- COMiTé. Het Centraal Bureau van liet Ned. R. K. Huisvestings-comité deelt ons de volgende data mede van aankomende en vertrek kende kindertransporten: Aankomst van Breslau 26 April; vertrek naar Breslau 5 Mei. Aankomst van Weenen 29 April; vertrek naar Weenen 1 Mei. Aankomst van Duitschland 2 Mei; ver trek naar Duitschland 5 Mei. Aankomst van Boedapest 17 Mei, ver trek naar Boedapest 22 Mei. DE GEDEELTELIJKE VERWERPING DER GRONDWETSHERZIENING. Nog geen beslissing. Naar het Corr. Bureau verneemt werd Donderdagmiddag onmiddellijk na de s I-ramingen in de Eerste Kamer over de Grondwetsherzieoings-voorstellen, in het gebouw dier Kamer een Ministerraad ge houden. Het Corr.-Bur. meent te weten, dat van cenig*fTlei b&rössing op het oogenblik nog geen sprak is. BIETENTELERS TEGEN CENTRALE SUIKERMAATSCHAPPIJ. Een arbitrage-commissie benoemd. Het Ned. Weekbl. voor den Handel in Kruidenierswaren meldt, dat er ter oplos sing van het geschil van opvatting inzake de toepassing van het z.g. tienjarig con tract tusschen de Vereeniging van Bieten- telers en de Centrrle Suikermaatschappij een arbitrage-commissie ls benoemd. In deze commissie zijnbenoemd de oud- ministers prof. mr. M. W. F. Treub en mr. S. de- Vries, benevens jhr. mr. K. W. de Branw te 's-Gravenhage. De commissie heeft o.m. tot taak de op stelling van een acte van compromis. Vergadering van Donderdag S0 April. Verschillende wetsontwerpen. De heer VAN WELDEREN RENGERS V. B. pleit voor de mogelijkheid van voor- loopig uitstel san den zchoïenbonw, om de gemeenten niet soms in groote moei lijkheden te brengen. De heer SLINGENfiERG V. D. begroet het ontwerp met instemming, betreurt evenwel het vervallen van de terugwer kende kracht. Minister DE VISSER verklaart, dat hij, zoo noodig, na de technische herziening der Lager Onderwijswet 2al komen met het voorstel tot verlenging van den gel digheidsduur van het Bouwwetje. Het ontwerp wordt z. h. st. aangeno men. Eveneens worden z. h. st. aangenomen de wijziging der wet op het notarisambt, de wijziging der Indische comptabiliteits wet en de wijziging der instructie voor de Algemeene Rekenkamer. Elders in dit nummer zal men den uit slag over de stemming over de Grond wetsherziening aantreffen. Wetsontwerp tot wijziging der Kieswet. Aan de orde is thans het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet (kiesgelegenheid voor reizigers en het initiatief ontwerp- Albarda). De heer DE GIJSELAAR C. H. oppert practische bezwaren. Hij verwacht niet veel uitwerking van het voorstel. De heer DIEPENHORST A. R. zal voor stemmen in het vertrouwen, dat ook de visschers nog wel eens zullen worden ge holpen. De heer VAN DER FELTZ V. B. zou stemming per procuratie willen instellen. De heer ALBARDA S. D. A. P. verde digt daarna het ontwerp. Het ontwerp wordt aangenomen met 26 tegen 4 stemmen. i De heer ALBARDA wordt door den voorziter gelukgewensclif. De Kamer gaat uiteen tot Dinsdag 2 Mei. NEDERLANDSCHE DANK-BEDE- VAART NAAR LOURDES 12 TOT 19 JULI 1922. Vertrek der Bedevaart op Woensdag 12 Juli, omtrent 10 uur uit Roosendaal. Verblijf te Lourdes vier dagen: nachte lijke aanbidding algemeene verlichting der basiliek, processies, fakkeloptochten enz. Terugkomst te Roosendaal op Woens- daga 19 Juli, in den namiddag. De spoortrein zal van alle gemakken zijn voorzien en bestaan uit rijtuigen met zijgangen. Restauratie-rijtuigen zullen aan den trein tijdelijk worden aangehaakt. Kosten van reis en hotels, voeding ge durende de reis, rijtuigen van en naar 't station té Lourdes, alles ir':-e£repen: le klas spoor met le klas hotel 199. 2e klas sp^or »-et le klas hotel 164. 2e klas spo«~'r zf»t 9*»' klas hotel J 146. 3e klar« spoor met 2e klas hotel 120, Bij gtcote geldkoers-scuomielingen be houdt ne Comité zich het recht voor, de prijs te s-iheogt of te verlagen. Het comïT is niet aansprakelijk voor vertraging»), oi andere onvoorziene moei lijkheden of gevallen van force majeure; alleen onder dit voorbehoud worden de pelgrims ingeschreven. Inschrijving als deelnemer en betaling der kosten kan van nu af geschieden tot den 31 Mei, na welken datum de kosten met 2.50 verhoogd worden. De storting van het bedrag kan plaats hebben bij den Directeur of bij een der bestuursleden of correspondenten. Bij deelneming wordt men dringend ver zocht met de storting van het bedrag, den juisten naam en woonplaats met het adres der pelgrims op te geven; daarna ontvangt men de pelgrimskaart. Indien men na de storting van het be drag verhinderd wordt de bedevaart mee te maken, zoo ontvangt men de gestorte som terug; bij verhindering na 25 Juni wordt het bedrag van gemaakte onkosten ingehouden. Beleefd doch dringend verzoek, zich zoo spoedig mogelijk na genomen besluit als pelgrim op te geven, en niet noodeloos tot het laatste oogenblik uit te stellen. Alleen die zieken, wier kwaal de mede reizigers niet hinderlijk is, worden als •pelsgrims toegelaten. De pelgrirfis worden verzocht vóór den aanvang der reis een novene te beginnen en wel op den 8 Juli, om op den 16 JuK met de generale Communie te Lourdes te eindigen. Tijdig zorge ieder pelgrim voor zijn eigen paspoort en visum voor Frankrijk, en België transit, indien dit dan nog ver- eischt wordt. Verdere inlichtingen zullen den deelne mers tijdig worden verstrekt. Tot inschrijving wende men zich bij voorkeur tot den Directeur, terwijl ook de overige Comité-leden en correspondenten gaarne hiertoe behulpzaam zullen zijn: Bisschoppelijk-gedelegeerd leider der Bedevaart: ZeerEerw. Pater B. Heuvels, Professor, Seminarie Priesters H. Hart, Liesbosch. Het Nederlandsch Comité tot regeling der Bedevaart. President: ZeerEerw. Heer A. F. Suid- geest, Pastoor, Venhuizen bij Hoorn N.H, Directeur: Charles Kieckens, Eere- Kamerheer van Z.H., Tilburg, Lvedr.s he weg 297. Bestuurslid: ZeerEerw. Heer J. Th, Boonekamp, Pastoor, Heemskerk N.-H. Correspondenten: ZeerEerw. Pater A. v, Dinter, M.S.C. Rector Missiehuis Deurne-Zuid Antwerpen; ZeerEerw. Heer Th J. Gielen, Pastoor, Lutjebroek N.-H, en J, P. Brogtrop, Bergen-op-Zoom. DIPLOMA GODSDIENST-KENNIS, Wij lezen in „St. Bavo"; Bij deze bepalen Wij, dat er verkrij ging van het diploma Godsdienst-kennis in Ons Bisdom van de R.-K. Onderwij zers en Onderwijzeressen voortaan zullen worden gevorderd de eischen, welke in het Bisdom 's-Bosch zijn gesteld ter ver krijging van het Getuigschrift B. Deze eischen zijn aangegeven in het Jaarboek van het Onderwijs en van de Opvoeding der R.-K. Jeugd in Nederland en Koloniën over 1921, op pag. 82. Haarlem, 12 April 1922. +AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem, VERORDENINGEN DER BROEDER SCHAP VAN O. L. V. TER NOOD. Door de nieuw-verleende Apostolische Gunsten werd het noodig de verordenin gen dezer Broederschap te herzien. Deze herziene bepalingen zijn bij Bisschoppelijk schrijven van 22 Maart, no. 391. Art. 1, Doel is de H. Moeder Gods te eeren gelijk het voor eeuwen in de kapel van Runxputte bij Heiloo geschiedde door Haar aan. te roepen als bizondere Hulp- in-nood. en als Troost-der-bedrukten, Art. 2. Om dit doel te bereiken, ver plichten zich de leden: le. om dag#ijks minstens de verzuch ting te bidden: „Onze Lieve Vrouw ter Nood, bid voor ons"; 2e. om zoo mogelijk jaarlijks een bede vaart naar gezegde kapel te doen; 3e. om naar vermogen de vrome oefe ningen bij te wonen, die ter eere van Onze Lieve Vrouw ter Nood gehouden worden volgens de bepalingen van den Eerw. Directeur der Broederschap; 4e. tot het dragen der medaille van de Broederschap. Het onderhouden dezer bepalingen ver plicht echter niet op zonde. Art. 3. De jaarlijksche aalmoes of con tributie der leden zal door het Bestuur worden vastgesteld. Deze contributie zal worden besteeds le. voor het lezen van H. H. Missen voor de levende en overledene leden der Broederschap, overeenkomstig eene door den Bisschop vast te stellen regeling; 2e. voor alles wat aan den bloei en luis ter der Broederschap dienstig zal zijn. Art, 4. Het Bestuur der Broederschap bestaat in iedere kerk of kapel uit: Di recteur, Secretaris en Penningmeester met een of meer Broedermeesters. De Directeur wordt bij de oprichting der Broederschap benoemd door den Bisschop, De Directeur benoemt de eerste maal de overige leden van het Bestuur, maar in het "vervolg worden dezen door het Bestuur gekozen. De leden van het Bestuur treden om de drie jaren af volgens een op te maken rooster, doch zijn terstond weder her kiesbaar. Art. 5. Tweede patroon is de H. Willi- brordus, de Apostel der Nederlanden, wegens de vereering, welke hem van ouds altijd te Heiloo gebracht is geworden, in vereeniging met Onze Lieve Vrouw ter Nood. Art. 6, De leden zullen zich beijveren om den H. Willibrordus te vereeren door het bidden van het „Gebed tot O. L. V. ter Nood voor de bekeering van ons Va derland", door Z, H. den Paus met atla- ten verrijkt. Art. 7. Als hoogste feest der Broeder- schap is de dag van 2 Juli, Onzer Lieve Vrouw Bezoek, gekozen. Ook het feest van den H, Willibrordus, den 7en Nov., zal bij de leden bizonder in eere zijn, Art. 8. Z. H. de Paus heeft «an de le den der Broederschap een vollen aflaat verleend, te verdienen op de gewone voorwaarden; le. op den dag hunner inschrijving; 2e, op de feestdagen van O, L. V. Be zoek {2 Juli), O. L, V. van Smarten (Vrij dag aa Passiezondag en 15 September), alsmede op het feest van den H. Willi brordus (7 November). Z, I\ H. de Bisschop van Haarlem heeit een aflaat van 50 dagen toegestaan aan de leden op den dag hunner inschrijving en zoo dikwijls zij een der vrome oefenin gen bijwonen of een bedevaart naar O. L«. V. ter Nood medemaken. Art. 9. De namen der leden zullen wor den ingeschreven in een register, hetwelk bewaard zal worden door den Directeur, Gezien en goedgekeurd den 22en Maart "I (w.g.) De Bisschop van Haarlem, ,t AUGUSTINUS JOSEPHUS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6