ftk il en om 5EM1NAR1F. HAGENdiLDinsss Dit nummer öestaat uit twee bladen. - Eerste blad Seminarie Hageveid. DAMIAATJES ^mm-sge DINSDAG 25 APRIL If 45ste JAARGANG No. 14125 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDBAAOT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN; PER KWARTAAL J ^.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1746. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. TOÖNSEIL. SEMINARIE HAGEVELD TE HEEMSTEDE BISDOM HAARLEM STADSNIEUWS. AGENDA 26 APRIL- VAN ONZE RECHTBANK Gedeputeerde Staten en de Gemeente. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. NIEUWE RLEMS BUREAUX* POSTREKENING No. 5970. Porta Coeli. Heemstede, Bij den aanbouw. Als je op hot „werk" bent van een groot nieuw gebouw, dat in aanbouw is, krijg jc een blij gevoel over het ontstaan van een nieuwe wereld. Zoo'n nieuwe wereld in wording is dc aanbouw van bet nieuwe se minarie. Een kleine wandeling rond de chaos van keldergewelven en fundamen ten, van witgcschaafde raamkozijnen met rood-gemeniede randen, van schuchter- opgroeiende steenmuren en een netwerk van steigers geeft toch dadelijk den in druk, dat hier iets grootsch wordt ge sticht. Architect en uitvoerder moeten zich hier voelen als koningen van een schepping. Maar de „deur des hemels moet ook uitblinken boven alles! Als men niet eer iets heeft gezien van de teekeningen en modellen, die van het nieuwe seminarie bestaan, dan kan men thans natuurlijk nog geen flauw beeld vormen van wat het worden moet. De mededeeling, dat men nu al bijkans een jaar bezig is, op deze uitgestrekte, 74 H.A. groote Eeziting, én dat er al S mil- lioen ja, drie millioen! steenén ver werkt zijn in het betrekkelijk weinige, vertrekken en het Professoren kwartier leidt. Rechts aansluitende aan de hoofdves tibule vinden wij de gang, die leidt naar Aula en Bibliotheek en waaraan de apar- tementen van den HoogEerw. Regent zijn gelegen. Links aansluitend aan de hoofdvestibu le vinden wij de gang, die naar den Ref ter en Recreatiezaal, van Heeren leera ren leidt, terwijl verderop hier ook aan sluiting is bij den Refter de vertrekken van den conoom en den administratievefi dienst van de keuken. Beschouwen wij de gedeelten, die uit sluitend bestemd zijn voor de studenten dan zien ;wij twee groote vleugels, waar in aan de eene zijde de kleinere, nan de andere zijde de grootere studenten hun domein vinden, terwijl de kapel midden hiertusschen in ligt. Elke vleugel be staat beneden uit de klasse-lokalen met de studie- en recreatiezalen en op de ver dieping uit een groote slaapzaal, telkens voor 200 chambrettes. Bij de aansluiting dezer vleugels aan den voorbouw bevindt zich telkens de monumentale trap, die direct tot de slaap zaal voert, terwijl het uiteinde der vleugels uitkomt op de speelplaats, die voor elk der groepen afzonderlijk is. De studie- en recreatiezalen der oude- R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kl«i- ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 8—-9 uur. Stadhuis. Commissie van ingezetenen voor de grenswijziging, 8 uur. Pand 7.~Herijk van maten en gewichten Van 912 uur voor Kruisstraat en f Nieuwe Kruisstraat, van 1—4 uur voor Smedestraat, Korte en Lange Wijngaard straat, Morinnesteeg en Cecil insteeg, R.-K. Huisvestings-Comité. Men verzoekt ons nog eenmaal le mel den: Zij die door tusscheukomst van Zuste Bertha Primanesi uit Neuss tijdelijk eei kind uit het Rijnland tot zich willen ne nen en het fries onder de gootlijst van (voor de wandeling als anderszins) be vindt zich ook hier. De eerste verdieping van het voor- en middengedeelte wordt geheel ingenomen door de Professorenkamers, waarvan er een dertigtal, elk met zit- en slaapkamer aanwezig zijn. Zooals reeds uit den aanvang dezer be schrijving is gebleken, vormt het midden punt der geheele plan-compositie de ka pel. De kapel, die door de leerlingen onmid dellijk te bereiken is, wanneer ze 's mor gens van de slaapzalen komen, de groote trappen zijn, om zoo te zeggen, naast den ingang der kapel. Door de centrale lig. ging is die bereikbaarheid overal gevon den kunnen worden. De kapel heeft een ovalen grondvorm en men, gelieven zich persoonlijk bij haar biedt gelegenheid tot plaatsing van 500 aall te melden Dinsdag of Woensdag leerlingen, dertig leeraren en twintig zus- avon(i tusschen 79 uur, Kenaustraat ters en verder personeel. Allen hebben onbelemmerd gezicht op het hoofdaltaar. Behalve het hoofdaltaar heeft men in de kapel nog twee zijaltaren Onder het Priesterkoor bevindt zich een crypta, waarin elf altaren en rondom ach ter het Priesterkoor is de sacristie aan gebracht. Vanuit de beide zijvleugels zijn gangen, die direct tot de sacristie en crypta toe gang geven. Het zangkoor is achter in de kapel op eene tribune. Ter weerszijden bevinden zich de zie kenkamers, terwijl voor reconvalescenten van beide groepen groote ziekenzalen in de onmiddellijke nabijheid zijn. Wat verder de uitvoering aangaat, mo ge bet volgende worden aangestipt. De gebouwen worden opgetrokken in rooden baksteen met op de hoeken lise- dat boven den grond steekt, maakt waar schijnlijk meer indruk, dan in zekeren zin juist is. Immers, men zou daar uit kunnen afleiden, dat men al een eind op geschoten is, en dat is juist niet het ge val. „Wat het worden" moet, is voor een buitenstaander nog heel niet te zien. Maar men vergete ook niet, dat men meer dan 3 maanden winterstagnatie heeft gehad endat er nog al wat te doen is, vóór de zaak kant en klaar staat. Voor iemand, die den toestand kende, zooals die een jaar geleden was, is de verandering al geweldig! Waar eefTs de koeien graasden, raast nu een heel stel van de allermodernste timmermachines, in de expresse! ijk ingerichte timmerfabriek voor den seminarie-bouw, waarop men zoo goed als alle onderdeden, voor het werk benpodigd, zelf maakt. Het gesmak van de herkauwende vier voeters is vervangen door het geknars van zagen en boren! Waar eer de lamme ren stoeiden en schapen dartelden, bonkt nu de klop "van den steenhouwer, en knarst het zware ijzer. Meer dan 150 werklieden zijn hier nu al aan den gang en het is heerlijk te hoo- ren, dat de geest zoo prettig is onder het werkvolk dat meevoelt, dat het hier geen gewoon huis zet of een winkelzaak voor Jan Alledag. Maar -bij die 150 noeste werkers blijft het nog niet. Hoe meer de bouw groeit, hoe meer het aantal arbei ders toeneemt. Gewerkt wordt er, gewerkt is er, maar nog een jaar duurt het vóór dat uit dit embrio de Porta Coeli gegroeid is. Waar straks de theologen hun studies maken, loopen wij nu oneerbiedig 'over losse planken, met kalkgruis en verroeste spij kers bestrooid. Over bergen palen en houtwerk, over steen-barricades en ijzer stapels zwerven we naar wat straks de hal met den hoofdingang worden moet. Waar straks de provisiekelders zijn, gaapt nu een ruimte van groezelig grauw beton. Onder de plaats, waar straks de refter is, kabbelen golven in een breed water. Het lijkt een kasteel met grach ten. Schaatsenrijden kon men er van den winter, toen het zoo vroor! Eiken dag nu groeit er een stukje bij. De lange gangen worden eiken dag ceri stukje langer, de muren rijzen langzaam nan de hoogte in. Hoevee! .niHioenen steenen zijn er nog noodig, als straks de Porta Coeli" verrezen is, als een nieuw monument van Roomsche kracht? Hieronder volgt nu nog oen technische beschrijving van het gebouw. Technische beschrijving. Het Seminarie wordt gebouwd voor vier honderd leerlingen, doch is zoodanig ingericht, dat het gemakkelijk uitgebreid kan worden tot vijfhonderd. De studenten zijn verdeeld in twee groepen, die immer geheel van elkaar zijn gescheiden. Wanneer men het gebouw door den hoofdingang binnentreedt, komt men in een overwelfde vestibule, waar men recht voor zich uit eene overwelfde gang ziet die naar den hoofdingang van de kapel leidt. Beiderzijds daarvan bevindt zich de eeretrao. die naar de Bisschoppelijke re studenten (hoogere klassen) zijn groo- ter en ruimer dan die van de jongeren voor de philosophèn is een apart vertrek terwijl er ook een rookkamer is voor de Poësis. Dc slaapzalen zijn brandvrij geconstru eerd en de chambrettes zijn élk van stroo- mend water voorzien aansluitend aan de slaapzalen is een complete badinrich ting met de noodige douche-gelegenheden en voetbaden. Het middengedeelte van den bouw wordt ingenomen door den grooten Refter eenerzijds en de Aula anderzijds. De groote Refter biedt plaats voor 500 personen, is met een in caissons verdeeld tongewelf overspannep en wordt verlicht van de middellijk daaraan grenzende bin nenplaats door hooge ramen. Onmiddellijk aansluitend aan den Refter bevindt zich de groote keuken met bijkeukens, aparte buitentoegangen en dadelijke verbinding met de daaronder gelegen groote kel ders. Onmiddellijk aan de keuken sluit zich aan het zusterhuis, dat in een aparten warmkleurige gele natuursteen. De da ken worden met leien gedekt. Voor den hoofdbouw aan den voorge vel worden bovendien rondom de ven sters omlijstingen van witte steen toege past, terwijl de hoofdingang geheel in een ontwikkeling van balcon en topgevel in witte steen wordt uitgevoerd. Midden in den hoofdgevel bevindt zich het wapen van den Doorluchtigen stichter van dit gebouw. De kapel vraagt door den ovalen grondvorm eene koepelbedekking welke wegens de groote afmetingen dan het ge heele complex gebouwen domineert, zoo dat ook in de buiten architectuur tot uit drukking gebracht is. dat de kapel het voornaamste deel van geheel het Semina rie is. Om zich ten slotte eenigermate reken schap te geven van de grootte dezer stichting, moge hier worden gememoreerd dat de grootste breedte der gebouwen bedraagt 152 M. en de grootste diepte of lengte 136 M. vleugel is geplaatst en waaraan oijk een aparte kapel is verbonden Ook de meis jes die in de keuken de Eerw. Zusters behulpzaam zijn, vinden een onderdak in het geheel van den verderen bouw afge scheiden zusterhuis. Aan de andere zijde van de groote midlmas bevindt zich te genover den Refter de Aula, die voor pl.m 700 personen plaatsen biedt en waarin zich een groot tooneel met kleedkamers c.a. bevindt. Een rondloopende galerij is bereikbaar vanaf de gang der.le verdieping Aan de andere zijde van dc gang langs de Aula vinden ve het panisch kabinet met physica lokalen, terwijl de uiterste vleugel naar voren toe geheel wordt inge nomen door de brandvrije geheel over welfde Bibliotheek. Een zii-uitgang voor de stud int en Sociëteit ffStBctvo". Kinderfeest Ju- lianavereeniging, 6 uur. Hoofdbestuur Volksbond, half 8. Ouderavond, 8 uur. Voetbaldistrictj. 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en fcssldagen, toegankelijk. li K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend va" 10 uur tot half 1, van 25 en ran 710 viur, behalve des Maandagioclitends en Zon- en feestdagen. li JC. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 59. Alle werkdagen voorm. van i12 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. Het brood waarop men werken kan, is FRANKEN'S MELKBR00D Vereeniging. Nederlandsch-Duitsche Deze laatste bijeenkomst in dit seizoen op Zaterdag j.l. had Prof. Dr. W. Doegen, directeur der klankafdeeling aan de Prui sische Staatsbibliotheek te Berlijn met zijn voordracht over „Stimmen der Völ- ker in Laut und Bild" een buitengewoon succes. Wat dé spreker te zien en te hooren gaf, was iets geheel nieuws en oorspron kelijks. Prof. Doegen begon met de beantwoor ding der vraag, wat de „Lautabteilung" eigenlijk is, wat haar doel is en wat ze met een bibliotheek te maken heeft. Deze sinds enkele jaren opgerichte af- deeling der „Preusischen Staatsbiblio- thek" is een wetenschappelijk instituut, dat alle klankmaterialen wil omvatten en platen wil verzamelen, vervaardigen ver spreiden van de klanken, talen, stemgelui den, de muziek van alle volksstammen der aarde (tot nu toe zijn er 215 verschil lende stammen vertegenwoordigd). Dat dit materiaal onschatbare waarde heeft voor bijna alle wetenschappen, voor de volkenkunde, natuurkunde, en niet 't minst voor de taalvorsching, 't taalonder wijs en de muziekleer, zal duidelijk zijn, als men weet, dat er nu reeds ongeveer 2000 platen met 3000 taal-, zang- en mu ziekstukken voorradig zijn. Het zal nu eerst mogelijk zijn de zoo uiterst belangrijke taal der Wolgafinnen en met de opnamen van 't Jiddisch, Es- tisch, Littausch, Lettisch, Armenisch, Georgisch, Tartaarsch enz. 't veeltalig Rusland te leeren kennen. De klankplaten der Britsch-Indische dialecten der Goerkha's Sikhs, Thakoers enz. en der Afrikaansche talengroepen maken de bestudeering dezer stammen mogelijk. De vertegenwoordigers van bijna alle volkstammen ter wereld in de Duitsche gevangenkampen leverden voor bovenge noemde opnamen natuurlijk uitstekend materiaal. Vermeld zij verder nog, dat de „Lautab teilung ook een verzameling van „Stim- menphotografien van beroemde mannen, p.a. van Bethmann-Hollweg, Hindenburg, Ebert aanlegt. Het zou ons te ver voeren, alles op te noemen, wat wij dezen avond voor inte ressants te genieten kregen. Wij kunnen slechts hier en daar een greep doen. Eén voorbeeld van de algemeene me thode: Er wordt geprojecteerd: 1. een groepje Tartaarsche krijgsgevangenen met een Duitsch geleerde, die aanteekeningen maakt over hun taal; 3. ditzelfde in pho- netisch schrift; 4. daarna in Duitsche ver- taling, terwijl 5 een voortreffelijk phono- grafisch apparaat dit lied met groote na tuurlijkheid voordraagt. Indrukwekkend was naast een portret van den Indischen wijze: Tagore een door hem uitgesproken rede in 'n Engelsch en Sanskriet en een door hem gecomponeerd en gezongen lied. Zoo hoorden en zagen wij Goerkha's, Sikhs, Lithauers, Armeniërs, Tartaren; een SchoJschen en een Servischen doedel zakspeler; Koreanen, Anamieten en Ira- nen; een Mohammedaansch „Gebetsrufer" een orchest van Servische Zigeuners, een koor van Russen met hun weemoedig ontroerend volkslied „Abendglocken" en cen koor van Engelschen, die hun „Tip- perary" lied zongen. Van buitengewoon belang scheen ons de voordracht voor 't onderwijs in de vreemde talen. De spreker vertoonde o,a. een plaats van 't bekende sprookje van Lafontaine: le corbeau et le renard, gS- sproken door een bekenden Franschen di recteur eener school en de forumscène uit Julius Caesar, gesproken door een En gelsch tooneelspeler, waarbij opvallend duidelijk de fijnste nuances in de uit spraak waargenomen en door een bijzon dere uitvinding van den spreker naar be lieven herhaald konden worden. Daardoor wordt 't inderdaad mogelijk de leerlingen de moderne talen op de meest duidelijke wijze te laten hooren. Hoe „aanstekelijk" de rede van Prof. Doegen, op 't Philologencongres te Leiden en voor onze Haarlemsche afdeeling ge houden werkte, moge blijken uit de mede deeling, dat er nu ook in Holland pogin gen aangewend worden, om ook de Ne- derlandsche en Indische dialekten, volks liederen enz. op de gedemonstreerde wijze vast te leggen. De interessante voordracht werd luide en langdurig toegejuicht, zoodat de voor zitter, Prof. Van Walsem, zeker de mee ning van alle aanwezigen uitsprak, toen hij Prof. Doegen verzocht in zijn „Gehirn- apparat" de woorden op te nemen: „Wir alle danken Ihnen sehr." „Als je maar 'n verleden hebt." N.V. Het Schonwtooneel, Stads schouwburg, Haarlem. Als Jan Musch en Ko van Dijk zich voorgenomen hebben het publiek, dat toch ook wel eens wat anders wil savou- reeren dan zóó hoog of vèr liggende kunst, dat 't genieten een inspanning wordt, eens voluit te laten lachen, ja, dan kunnen ze 't beste komen met zoo'n aller- komiekst niemendal, als deze „grappige verwikkeling, in drie bedrijven" is. Inhoud heeft 't niet, onwaarschijnlijkheid des te meer. Het gegeven doet aan als gevraagd en vooral in 't begin voel je de overtui ging, dat 't jonge volkje, zoo ooit, op 22 April niet in den schouwburg thuisbe- hoort. Maar als je die eene, ietwat pikante noot met de vereischte toegankelijkheid gekraakt hebt, moet je al gauw tot de er kenning komen, dat de samenstellers van „Der keusche Lebermann" (gelijk het ori gineel heet) er voortrefelijk in geslaagd zijn, een gevaarlijk onderwerp tot een vrijwel onschuldige klucht uit te werken. Zelfs ligt er een goede strekking in dit stuk. Gerty Seibold 'n aardig rolletje voor Jestky van Dijk-Riecker vindt 'n man alleen dan interessant, wanneer hij ,,'n verleden" heeft en haar mama knap gespeeld door Lena Kleijlijdt aan dezelfde onnoozele kwaal. Papa Seibald, die zijn compagnon, den onhandigen maar degelijken Stieglitz tot schoonzoon wenscht, weet daarom niet beter te doen dan voor dezen 'n „verleden" te scheppen. Deze creatie doet echter verschillende verwikkelingen ontstaan, welke aan de beide compagnons hoogst angstige en aan het publiek enorm vroolijke oogenblikken verschaffen." Ten slotte zijn de dames er zéér blij om, dat het zoogenaamd inte ressante verleden van den huwelijks- candidaat slechts 'n uitvindsel van den handigen leugenaar Seibold is. Daar Ko van Dijk en Jan Musch de twee compagnons vormden en zij al hun komische kracht in de vele grappige too- neelen konden uitvieren, is den ganschen avond in den tjokvollen schouwburg de schaterlach niet tot bedaren gekomen. Het succes van deze klucht is dan ook vooral 'n lachsucces, maar soms werd er door de hoofdpersonen zoo sterk ge speeld, dat 't auditorium vol enthousiasme open doekjes gaf. Naast de reeds genoem den werkken vooral Kitty Kluppell als de filmster, Co Balfaart als haar verloofde en P. Périn als zijn vriend mee om het geheel tot een smakelijke vertooning te maken. Voor te jeugdige personen mogen de sinspelingen op mondaiane verhou dingen het stuk ongewenscht maken, voor volwassenen bestaat in de bijwoning geen jlevaar. De eindstrekking is goed en wat n oogenblik bedenkelijk mag schijnen, gaat reeds de volgende seconde verloren in de alles overheerschende grappigheid der situatie. J. M. K.> landbouwer te Haarlemmer meer, moest terecht staan wegens het op 12 Maart doorsteken van een dam, door G. S. in een sloot gelegd. Bekl. zeide, dat het land en de sloot hem toebehoorden en dat hij schade had ondervonden door het leggen van dien dam, G. S. zeide, dat hij als aannemer van het bestuur van de Haarlemmermeerpol der opdracht Tiad gekregen, een krocht te verdiepen en daartoe den dam had moeten leggen. Anderen hadden schade geleden door het. doorsteken van dien dam. De Officier van Justitie vond de hou ding van bekl. onsympathiek, daar hij eerst het werk had laten verrichten en toen ongedaan gemaakt. Juridisch was hij in 'rijn recht, waarom de Officier vrijspraak eischte. Een kinderwagen 16 December 1921 kwam mej. M. H. O. te Zaandam bij den kinderwagenfa brikant L. H. met een ouden kinder gen. Zij kreeg een nieuwen kinderwa gen op zicht (volgens haar kon haar zuster den wagen zei fniet komen uit zoeken, omdat zij ziek was) en zou des avonds f 20 brengen of den wagen re- tourneeren. Wie er 's-avonds kwam, juf frouw G. niet. Eenigen tijd later werd de „opgelichte" kinderwagen bij de fir ma H. in reparatie gegeven. En nu bleek al heel gauw, dat de tegenwoor dige eigenares aan juffrouw G. f 35. er voor betaald had. Wegens oplichting moest de juffrouw nu gistermorgen terecht staan, maar zij was niet verschenen. De Officier eischte 2 maanden gevan genisstraf. Het gure weder en de Bollenstreek. Het afwisselende gure weder geeft ii de bollenstreek een zekere onrust. Zullen de gewassen ernstig te lijden hebben of zal straks, als Miff in het land is en alles begint te groeien, ook de bloembollen uitloopen tot een rijk gewas Menigmaal hoort men zeggen: „Eers modt het maar eens Mei zijn, ala het warme weer komt, dan zullen wij eens zien hoeveel onheilen zich vertoonen." Of dit echter juist gezien^is, moet nog afgewacht worden. Zoo hier en daar ziet men partijen tul pén, die van de vorst of waterschade ge leden hebben. Eveneens met Crocussen en Narcissen, terwijl over het algemeei in de hyacinthen het minste schade valt waar te nomen. r De laat heerschende nachtvorsten zijl zeker van invloed op de ontwikkeling van het blad en het „vuur" begint al op te treden- 41 O O Uit ons interview met den wethouder van finanoiëft der gemeente Haarlem heb ben de lezers kunnen vernemen hoeveel achterstand er is in het innen van allerlei belastingen, schoolgelden en andere baten, die de gemeente uit kracht van verorde ningen toekomen. Deze achterstand is alleen het gevolg van de late terugzending door Gedeputeer de Stalen van Noordholland, aan wie deze verordeningen moeten, worden voorgedra gen. De Gemeentewet bepaalt dat zulk cen besluit, binnen acht dagen nadat het door den gemeenteraad is genomen, moet wor den voorgedragen aan Gedeputeerde Sta ten. Deze doen op hun beurt binnen zes weken na de dagteekening van het besluit verslag aan de Kroon. De Kroon is dan weer gehouden binnen twee maanden een beslissing te nemen over de al- of niet- goedkeuring van het besluit. Aan dezen gang van zaken schijnt bij Gedeputeerde Staten van Noordholland wat Haarlem betreft nog al wat te haperen. Een vier-vijftal verordeningen zijn reeds veel langer dan geoorloofd is bij de wet in hun handen. Sommige reeds een half jaar. Wij herinneren ons dat de verordening op de schoolgelden een half jaar in han den van Gedep. Staten was en toen aan het gemeentebestuur werd teruggezonden met een onbenullige opmerking, aan welke verandering de Ra-ad toen weer zijn goed keuring moest hechten en de lijdensweg opnieuw werd begonnen. Dat alles be toekent een groote schade voor de gemeente en grooten last voor de bur gerij: Zoo b.v, moeben nu nog schoolgel den geheven worden over 1921, want zon der dat de verordening is goedgekeurd mag niet aan de invordering worden be gonnen. Het gevolg is dat belanghebben den terzelfdertijd schoolgelden krijgen te betalen over 1921 en 1922. Voor wie veel kinderen op school heeft, is dat niet te betalen. Gevolg wellicht on inbare posten. Daarbij komt het rentever lies voor de gemeente. En dat de schade voor de gemeente geen kleinigheid is blijkt wel hieruit dat men haar gevoegelijk op eenige tonnen gouds kan schatten. De vraag is of tegen dat optreden, wat dan toch onwettig is, niet moet worden opgekomen. Men mag toch verlangen dat een col lege als dat van Gedeputeerde Staten zich' aan de wet houdt. Wat gebeurt er indien iemand weigert op tijd zijn belasting te betalen? En de schade, die de gemeente lijdt, op wie kan die worden verhaald? Wij weten het niet. Maar als de gemeen te Haarlem er Gedeputeerde Staten eens voor aansprakelijk stelden? Barometerstand 751. Neiging vooruit. OPGAVE VAN: Sommige kweekers maken zioh gereed de hyacinlthen al te gaan bespuiten met Bordeauxsche pap, meldt het „Kw." UIT HET STUCADOORSBEDRIJF. Het Volk meldt, dat het contract voor het stucadoorsbedrijf thans tot stand is ge komen. Met eenige ondergeschikte wijzi gingen is het bestaande contract voor een jaar verlengd. De voorgestelde loonsver laging is ingetrokken, en de patroons zijn eveneens teruggekomen van de verlenging van den arbeidsadg tot 10 uur. Rijnland. De uitslag der herstemming in het Hoogheemraadschap Rijnland was als volgt: le district (hoofdplaats Bloemendaai), Herstemmihg voor hoofdingeland tusschen de heeren jhr. W. C. Barnaart en E. Vas Visser te Bloemendaai. 2e district (hoofdplaats Reeuwijk). Her stemming voor hoofdingeland-plaatsver vanger tusschen de heeren J. C. Hagen en J. van Spengen. Gekozen de heer J. van Spengen te Reeuwijk. Hollandsche Maatschappij der Weten schappen. Tot directeur van de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen te Haarlem zijn in de op 21 April 1921 gehouden ver gadering van directeuren benoemd, de heeren: H. G. Beels van Heemstede te Haarlem, dr. J. C. J. Bierens de Haan, te Amsterdam, mr. C. H. C 'pin te Amster dam, A. D. Huysman te cmstede. De al gemeene vergadering werd vastgesteld op 20 Mei a.s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1