R.-K. Volksbond. t FOND Burgerlijke Stand. De Bloemendag f 9800. BLOEMENDAAL. Telegrafisch Weerbericht. TELEGRAMMEN. De Conferentie te Genua. Heden vergaderde in het gebouw „St. Bavo", te Haarlem, de Centrale Raad van den R. K Volksbond. Half elf werd geopend met het Zingen van het Bondslied. Aan de bestuurstafel zat mede aan de Zeciv'orw. heer Rector J. C. Jan sen, geestelijk adviseur van den Nod. R. K Volksbond in het bisdom Haar lem. Na het Bondslied hield de voor zitter, de heer J.W. Smit, de ope ningsrede. Allereerst heette hij allen welkom en memoreerde dan, dat het den Bond best gaat, over 't algemeen ook den afdeelingen. Prijzenswaardige actie wordt aan den dag gelegd bij het behartigen der geestelijke en stoffe lijke belangen. De godsdienstzin bloeit in de organisaties. Zij trekken op naar bedevaartplaatsen, overal worden En- cydiekmeetings gehouden, feesten worden voorafgegaan door' een Tri duüm. Maar ook aan de ontwikkeling der leden wordt gewerkt en daartoe werken vooral de Geestelijke Advi- »eurs mede. Hulde aan hen! (Ap plaus.) De coöperaties nemen toe, de vak scholen bloeien, de Barbara-vereeni- ging bloeit eveneens, alsmede de ver- ee ai ging voor weduwen- en weezea- steun. De Centrale Volksbank heeft nu reeds 40 agentschappen, bij de Ziekenkas zijn 60 af<L aangesloten, de levensverz.-mij. „Concordia" gaat schitterend vooruit. In den BonkJ bloeit het dus op geestelijk en stof felijk gebied. Er zijn echter wel wat lauwe af deelingen. Mogen zij in den bloei van zoovele andere afdeelingen een aan sporing vinden, krachtig te werken tot groei ook hunner afdeeling. Spr. wees er dan op, dat ook de af deelingen den terugslag van den slech ten economischen toestand van thans ondervinden, vooral voor-de leiders is het een moeilijke tijd dooi de werkloosheid en de loonsverlaging. In Amsterdam is door leiders ver klaard, dat men alleen tot loonsver laging genegen is, wanneer deze drin gend noodzakelijk is. Dat is, volgens spr. de juiste weg. Doch de leidleri zouden liever zien, dat de werknemers lu, door de kleine verlaging' der le- rensmiddelenprijzen hun levenspeil zouden kunnen verhoogen en niet door verlaging der loonen weer naai- den toestand van voor den oorlog zouden gedreven, worden. Spr. wijdde dan een woord aan de Cranenburgh-actie. Daar schuilt een gevaar. Als de sociale wetgeving stop gezet zou worden, zou dit een ramp Zijn voor den arbeider. En wij mogen niet vergeten, dat wij 30 jaren ge werkt hebben voor datgene, wat wij slechts in de laatste jaren verkregen hebben. Als de heeren Van Cranen- burgh c.s, „Rerum Novarum" eens nalazen, zouden zij niet zoo prutte len en ons willen laten, wat wij reeds zoolang hebben moeten derven. Spr. wekte op tot trouw aan de Katholieke Staatspartij en geen acht te geven op de Cranenburghers, maar ook niet op de Veraarts. Het woord van Stulemeijer uit Rotterdam zal dan bewaarheid worden: „Tegen onze een heid zullen zij den kop te pletter loo- pen". Spr. eindigde met den wensch, «lat de besprekingen in deze vergadering rijke vruchten zouden mogen dragen voor den R.K. Volksbond en dat de verkiezingen dit jaar dusdanig zou- dena floopen, dat wij ons rechtsch ministerie behouden, vooral onze emi nente Ruysch en Aalberse. Bij de ingekomen mededeelingen deelde de voorzitter mede, dat in Oc tober te Amsterdam een Eucharistisch Congres zal worden gehouden en wek te tot de ;1 na me daaraan op, evenals aan den Nedsrlarudschen Katholieken dag, tweeden Pinksterdag te Nijmegen. Verder beval spr. aan, den vorkszang in de afd. te propageer en. De noiulen der vorige vergadering werden goedgekeurd, waarna de secre taris, de heer Ant. J. M. Angenent, het jaarverslag uitbracht. Hieruit bleek, dat het ledental op 31 December 1920 omstreks 30.000 leden be droeg en op 31 December 1921 ruim 33.000. Nieuwe afdeelingen kwamen tot stand te Bovenkarspel, Egmond aan Zee, Heer Hugowaard (Noord), Wevershoef en Wie- ringen. Einde 1921 bestond de Bond uit 115 afdeelingen. Aan de Afdeelingen werden van uit het Burean adviezen verstrekt van rechtskun digen, socialen en organisatorischen aard. Pogingen zijn m het werk gesteld om tot oprichting van een R.-K. Muziekbond te geraken. Hoewel die pogingen thans nig niet 't gewenschte resultaat leverden, worden zij niet als geëindigd beschouwd. Een z.g. „Bijkantoor" van Concordia Werd ten kantore gevestigd, ten doel heb bende om naast de te voeren propaganda aan de Afdeelingen de „eerste" inlichtin gen over deze instelling te verschaffen. Voor de daaraan verbonden werkzaamhe den wordt door Concordia 200.subsi- die in de Centrale-kas gestort. Naast de aanbieding van aardappelen is getracht aan de leden goede en goed- koope ondergoederen te verschaffen. Aan afdeelingen werden monsters toegezon den. Daar echter door twee afdeelingen op deze offerte werd ingegaan en het re sultaat dus zeer miniem was, hebben niet meerdere afdeelingen een dergelijke mon sterzending ontvangen. Getracht werd een vervroegde dienst regeling op een bepaald traject der spoor wegen te verkrijgen, om aldus de arbei ders, welke buiten hun woonplaats werk zaam waren, in de gelegenheid te stellen tijdig op hun werk aanwezig te zijn. Aan de deelnemers van den schriftelij ken cursus van de K. S. A., leden van den Bond, werd evenals 't vorige jaar tot te gemoetkoming in de kosten subsidie verleend. Het getal verleende aanvragen bedroeg 7. De boeken en bescheiden van den penningmeester waren door de daartoe benoemde verificateurs in orle bevonden, waarvoor den betrokken funct'onaris een hartelijk dankwoord door den voorzitter gebracht werd. Ook den verificateurs werd een woord van dank gebracht, terwijl voor dit jaar tot verificateurs werden benoemd de afd. Heemstede, Bennebroek en Hillegom. Bij de bespreking van het voorzitter schap gaf het Centraal Bestuur als toe lichting, dat het voorzitterschap niet den geheelen wensch zal vorderen, zoodat vol staan zou kunnen worden met den voor zitter een vergoeding van pl.m. 600 te geven. Rotterdam stelde voor, de functie van voorzitter in 't geheel niet meer te sala- rieeren. De 2e voorzitter, de heer Th. J. M. Mouwens, leidde dit punt in en ver dedigde hèt voorstel van het Centraal Bestuur. De afd. Edam had een motie inge diend, waarin gevraagd werd de be noeming van een voorzitter te verdagen en sollicitanten op tp roepen op een minimum-salaris als de tegenwoordige ge niet en den heer Smit te verzoeken zijn functie te blijven waarnemen, tot de nieuwe voorzitter is benoemd. Het Centraal Bestuur kon zich hier mede niet vereenigen. Een discussie ontstond hierover, waar bij Edam zijn voorstel verdedigde. Haarlem betoogde de noodzakelijkheid van 'n gesalarieerd voorzitter, doch leg de zich om wille dei' iinanciëele draag kracht van den Bond bij het voorstel het Centraal Bestuur neer. Den Haag wilde het voorstel van 't Centraal Bestuur voor één jaar accep teeren, maar noemde het voor de toe komst van den Bond beter, een gesa larieerd voorzitter te hebben, die zijn geheele kracht aan den Bond zou kun nen geven. Ook de andere afd., welke hierover het woord voerden, bepleitten de aan stelling van een gesalarieerd voorzitter. Het voorstel van het Centraal Be stuur, in stemming gebracht, werd aan genomen. Met algemeene stemmen werd besloten den scheidenden voorzitter (die zich zoo lang verwijderde) een jaarlijksche toelage van 1000 te geven. Dan nam de heer Silvius, voorzitter van de huldigingscomïhissie het woord. Het zooeven genomen besluit, aldus spr., versterkt ons in onze meening, dat, wat wij zullen zeggen, ook de volle in stemming zal hebben. De president heeft zijn geheele kracht gegeven aan de belan gen van den Volksbond. Dertig jaren is hij in den Centralen Raad, 14 jaar is hij voorzitter van den Bond geweest. Door den Bond is dan ook het besluit genomen, hem te huldigen, om hem de gevoelens van waardeering van de leden te doen kennen. Spr, noemde het verheugend, den heer Smit een enveloppe met inhoud te kunnen overhandigen namens den Volks bond, benevens een oorkonde. Dan werd de voorzitter weer binnenge leid onder pianospel en het zingen van ,Hij leve hoog." De heer Sivius nam dan opnieuw het woord. Spr. wilde tot den voorzitter een oprecht woord vana hulde en eerbied richten en wilde dit doen met warmte, liefde en sympathie, omdat hij zijn geheel leven een voorbeeld is geweest van den op rechten, eeenvoudigen, katholieken wer ker. Nu gij uit eigen beweging heen wilt gaan, is het oogenblik aangebroken, dat wij u openlijk hulde brengen. Toen gij in uw openingswoord opsomdet die massa's van arbeid, welke geleverd zijn, dacht ik aan het manifest, 30 jaar geleden uitge geven: „Wat willen wij met onzen R.-K. Volksbond." Wij willen ons volk opheffen en dat hebt gij 30 jaar lang gedaan. De ontwikkeling der Ned. vakbeweging, de ontwikkeling der R.-K. organisaties is mede aan uw initiatief te danken. Daar voor zijn offers gebracht, en nu gij in den diepen herfst van uw leven zijt ge komen, nu is onze plicht gekomen, te zorgen, dat gij geen bekommernissen hebt, dat gij een aangenamen herfst moogt hebben. Gij hebt gewerkt met eenvoud 30 jaren lang, zooals den katholiek past. Die eenvoud moet in onzen Bond*blijven. Gij hebt ook met overtuiging gewerkt. Wij willen u de belofte geven, dat wij ons altijd aan u zullen spiegelen. Wat wij bier zien in deze zaal met bijna 150 afgevaar digden dat is grootendeels het werk van onzen vriend Jan Smit. Den heer Smit werden dan onder dave rende toejuichingen de enveloppe met inhoud en de ingelijste prachtige oorkon de overhandigd. Dan nam de heer Ch. v. d. Bilt het woord, die mededeelde, dat bij Kon. be sluit van 10 dezer de heer Smit tot rid der in de orde van Oranje Nassau was benoemd. Tevens deelde de heer v. d. Bilt mede, dat minister Aalberse hem gezegd had, tot zijn spijt niet aanwezig te kunnen zijn hier, en hem verzocht had, zijn gelukwenschen over te brengen aan den heer Smit. Spr. feliciteerde den heer Smit ook namens de Federatie. Rector Jansen zeide, van harte blij te zijn met de huldiging, den goeden Jan Smit gebracht, omdat door hem zoo ver diend is die huldiging, die erkenning van de verdiensten door de Koningin. Uw arbeid is overweldigend groot, niet te waardeeren groot, uw arbeid is nooit een zoeken geweest. Smit, ik hoop, dat in de eerste 20 jaar je bidprentje niet gemaakt hoeft te worden, maar als ik er bij ben, dat het gemaakt moet wordendan hoop ik, dat de eerste tekst zal zijn: „Hij was eenvoudig." H- was bij de pioniers; hij was vana de eersten, die opkwamen voor de belangen der arbeiders; hij begreep als Roomsche, dat de verheffing van den ar beider in geestelijken zin moest zijn. Hij heeft gewerkt, altijd zoekend Gods zegen en genade, het uitbreiden van het Gods rijk; bij wilde de zaak van God. Ook in onze ge weging is zooveel schijn; zijn er zoovelen, die met den naam van God op de lippen zichzelf het eerst zoeken, maar ik mag er bij zeggen, dat wanneer het voorbeeld van onzen presi dent doorwerkt, de goede geest over- heerscht. Uit het voorbeeld van St. Joannes de* Dooper, die ook niet zich- zelve zocht, hebt gij kracht, volharding, ook succes geput. Wat gij, Smit begont, hebt gijdoorgezet, omdat gij God zocht. In Smit's eenvoud mogen wij al zijn verdiensten, al zijn succes samenvatten. Er is gesproken over herfstjareD van y n, voorzitter. Maar onze tijd leert, dat; len tedagen meer van herfst weg hebben. Moge het zoo dan altijd zijn voor u, moge uw oude dag een nieuwe lente wezen. Diep geroerd dankte de heer Smit voor de overweldigende hulde hem gebracht. Spr. kon geen woorden vinden, om te danken. Het is te veel, wat aangeboden is. Spr. had wel een woordje van dank ge bracht, maar niet dit. Spr. kan niet alles zeggen, wat in zijn hart omgaat, maar hij dankt hartelijk den heer Silvius, den heer v. d. Bilt, den minister van Arbeid, het Centraal Bestuur en den geheelen Centra len Raad. Spr. kan niet anders zeggen dan; „dank, hartelijk dank." Aangenaam is het spr. vooral, dat de oorkonde ook geteekend zal worden door Monseigneur Callier. Sprekers afscheid wordt verlicht door het feit, dat er tientallen zijn in den Bond, die zullen zorgen, dat het in den Bond blijft gaan zooals thans. Met nogmaals een hartelijk dankwoord besloot spr. zijn rede. Dan werd gepauzeerd. Personalia. Voor den Indisehen dienst is bestemr, mej. R. Mok te Haarlem, als verpleegster bij 't krankzinnigenwezen. Aan den heer J. J. Breuker, Ploeg- commandant der Roode Kruis-Tflansport- cotonne, is de zilveren medaille van ver dienste uitgereikt. Bij het examen handenarbeid slaag den voor diploma de dames W. van der Breggen, A. Hofstra en de heeren J. Apell, J. Bauer, I. Colijn, H. Elsinga, P. Mur, M. Petersen, J. Pomper en N. Schouten, allen uit Haarlem en mej. C. Meister uit Bloe- mendaal. zelligeji avond door te brengen. Allereerst laat „Utile Dalei', het bekende muziek corps der Vereeniging aich hooren. Het is jammer, dat het mooie zaaltje zich weinig leent - oor kopermuziek, het klinkt doorgaans te hard, en daarom niet mooi. Hiermede zij niet gezegd,-dat do mu zikanten hun best niet hebben gedaan, integendeel, de nummers, die zij tenge- hoore gebracht hebben, zijn werkelijk goed gespeeld en geconstateerd mocht worden, dat het corps, onder leiding van den heer T. v. d. Burgtgoedp vorderingen heeft gemaakt. Hierna traden de acrobaten op, onder leiding van hun ■^bekwamen leider, den heer Th. Beljaards. Wij willen hierover niet nader uitweiden, maar zullen vol staan met te zeggen, dat het spontane applaus na elk experiment, voldoende bewijst, dat dit gezelschap kan gere kend worden tot een der beste van de onderafdeelingen. Na een korte toespraak van den Eerw. Praeses, Pater Verhaar, het tooneelspel „De knappe Nazei" in 3 be lr. De ijverige regisseur, de heer H. v. Geldorp, heeft eer van zijn werk, de dilettanten hebben allen hun uiterste best gedaan, dit too- neelwerk zoo mooi mogelijk uit te beel den. Den waard komt vooral een woord van lof toe, voorts Baas Pek, Silberman, Nazei, Ilebniks en den Duivel. Zij heb ben door hun spel bereikt, dat de be zoekers vol spanning het spel hebben gevolgd. Ook de overige kleinere rol len, werden alle heel goed uitgeheeld. Wij kunnen den bezoekers van de Jaar feesten der St. Jozef Gezellen voor spellen, dat zij, thans nog meer dan verkocht, aan Th. Jooston te Schoten q..q voor f 65.100, het koetshuis met stalling en bovenwoning, tuin, kassen oazte genover de villa aan Makdon Zwaai q.'q te Amsterdam, voor f 40.100 en do Petro nellahoeve in den Waarderpolder aan A Hoogeveen q.q. voor f 46.1776. R.-K, Graiische Be r. Maandagavond hield de a.d, Haarlem van genoemden Bond ©ene vergadering voor de vakgroep chemigmfen. Behandeld werden de voorstellen van de werk go - vers-organisatiën, n.l. het vervallen van den vacantie-toeslag en het verlengen van den arbeidsdag met een* half uur. Na een breedvoerige uiteenzetting door den districts-propagandist Jong, werd op advies van het Hoofdbestuur besloten, deze voorstellen niet te acoepteeren. Brongebouw of Vereeniging. Gisteren heeft het bestuur van de Haarlemsehe Orkestvereeniging aan de leden een circulaire met inteekenfcljet toegezonden. In deze circulaire wordt het vo. r e tegen opg-somd om, met het aanstaand seizoen de concerten te geven in den tuin van de Bron of in de zaal van de Gem. Concertzaal. Nu worden de leden verzocht het inteeken- biljet in te vullen met voor of tegen concerten in den tuin van de Bron en te besluiten deze verder te geven in de Gem. Concertzaal. Het bestuur ie hiertoe overgegaan, omdat bij het uit schrijven van een vergadering de meeste leden niet opkomen en men op deze wijze de meening van alle leden te weten komt. Hiernaar zal worden gehan deld. 5 kt Mevrouw v. d. Biesen. f In Huize Duinrust te Overveen is, 82 jaar oud, overleden mevrouw E. M. A. J. van der Biesen, weduwe van wijlen het Eerste Kamerlid J. J. W. v. d. Bie sen. Ondertrouwd: 25 April, J. G. Cramer en E. Beekman. P. A. v. d. Grint en M. T. E. Hensi. Getrouwd: 25 April, O. Gütermann en S. P. A. Schreuders. Geboren: 22 April, z^van M. Damveld- Mos. 23 April, z, van C. M, T. Turken- burg-Frensen. z. van M. A. Heemstra- Grevenbroeck. d. van L. Tol-Schouten. z. van W. Florijn-Evers. d. van J. J. Kemp-v, Brederode. 24 April, z. van P. A. Nannes-Lodder, z. van S. M. Bergman-Jansen. Overleden: 23 April, J. E. Sigala, 14 j., Hazepaterslaan. 24 April, C. M. de Groot-v. d. Linden, 64 j„ Kruistochtstraat. J. Lambooij, 71 j., Jansstraat. 25 April, G., 9 j., d. v. J. v. Beel, Mazepa- terslaan. Alliance Francaise. Zooals aangekondigd kwam Mr. George Ricou, Secrétaire-Général van het Theé tre francais te Parijs tot sluiting van het seizoen 1921'22 eene conferentie hou den over het leven van de Comédie francaise, en niet zoozeer was het, zoo als we verwachtten, eene historische le venschets van dat instituut, maar een kijkje in het meer intieme leven, in de huiskamer van deze instelling. En al was misschien het slotwoord van den voorzitter, die sprak over een climax in de conférences die we dezen winter hoorden, een beetje complimenteus, we erkennen volmondig met hem, dat de heer Ricou ons gedurende zijne confe rentie in de aangenaamste spanning heeft weten te houden,'zoowel door zijn aange name voordracht als door de geestige wijze waarop hij ons het huiselijk leven (om het zoo te noemen) der Comédie franfaise liet medeleven. Na in het kort de verschillende phasen van het bestaan der instelling sedert de oprichting door Molière's troep in 1643 nagegaan te hebben, en de organisatie te hebben besproken, schetste ons spr. in tal van interessante anecdoten den gang van het dagelijksch leven, vooral in het Comité de Lecture, dat de ingezonden manuscripten beoordeelt. Na deze conferentie die met **en echt dankbaar applaus beloond werd, gaven ons de beide artisten van het Théatre francais, Mile. Andrée de Chauveron en Mr. Jacques Guilhère, behalve o.a. eenige keurig voorgedragen fabels van Lqfontaine, ook twee hedl geestige één- acters, waarvan vooral-La paix chez soi groot succes behaalde. Ook de beide artisten, van wie we niet kunnen zeggen, welke ons het meest vol deed, mochten' een volkomen verdiend applaus en een hartelijk dankwoorrd van den voorzitter ontvangen. Deze deelde nu bij de sluiling van het seizoen, al reeds schitterende beloften voor het vol gende gegeven te hebben, nog het met aangename verrassing ontvangen nieuws mede, dat de secretaresse der afdeeling mej. Berdenis van Berlekom door de Alliance francaise begiftigd is met de zil veren medaille. Proficiat aan een emi nente werkster in deze bloeiende afdee ling. De Jaarfeesten der St. Jozeis-Gezellen- Vereeniging. De Jaarfeesten der St. Jozefs-Gezel- len-Vereeniging zijn weder in vollen gang, en laten wij reeds bij voorbaat zeggen, een goed verzorgd programma stelt de bezoekers in staat pen beel ge- vorige jaren, een heel gezelligen avond in het gezellenhuis aan de Jansstraat zullen medemaken. Museum van Kunstnijverheid. Van hel Museum van Kunstnijverheid is over de eerste drie maanden van dit jaar verslag verschenen. Gememoreerd wordt dat de directeur zijn ontslagaanvrage d.d. 22 November 1921 in trok, daar verschillende finantieele toezeg gingen en de mogelijkheid van subsidie- verhooging van het Rijk de exploitatie van het Museum, in den zin zooals hij zich deze voorstelt dn de toekomst moge lijk maken. Mede aanleiding tot dit be sluit was wel het feit, dat het inder daad voor hem van geen beteekenis meer kon zijn, dat het Museum geen Haarlemsch belang geacht werd, waar van vele en be voegde zijde voldoende is gebleken, hoe zeer liet algemeen belangen dient. Het Museum lelt thans 153 leden (het ledenaantal as steeds groeiende) 48 begun stigers en 37 leden van den Raad van Be heer. hetgeen voor het jaar 1922 eene in- koimte befeekent van f 5102. Het Museum werd van 115 Januari bezocht door 91 personen, gesloten tot 22 Maart en vanaf dien datum tot 1 April door 381 personen. Op beide gegeven muziekuitvoeringen waren 345 personen aanwezig. Voor de verzameling werd in bruikleen ontvangen van den heer W. B. Reijnen, te Heemstede, een zilveren molenbeker, ge merkt A N. 1639. Het 2.5-jarig bestaan der Ladderbrigade der Brandweer. Gisteren bestónd de Ladderbrigade der Haarlemsehe Brandweer 25 jaar. Dit feit is cenigszins feestelijk herdacht. Een tweetal leden, de heeren C. A. Andreoli en Van Waveren, waren al dien tijd aan de brigade verbonden en vierden dus als zoodanig hun zilveren feest. Door den staf der brandweer werd bei den jubilarissen een bloemstuk geof freerd, terwijl hij ieder te zijnen huize ging complimenteeren. Gisterenavond' vcreehigden zich de le den der brigade in „Zang en Vriend schap." Mede waren aanwezig de kapi tein der Vrijwilligers-compagnie, de heer Van der Vaart met zijn officieren. De waarnemend commandant, de heer H. J. Daudey, sprak den beiden jubilaris sen het eerst toe en overhandigde hun namens het gemeentebestuur een enve loppe met inhoud. De heer Van der Vaart sprak namens het kader der vrijwillige compagnie en schonk namens haar ieder der man schappen een groote 7oto der ladderbri gade. Hierna werd nog het woord gevoerd door een der manschappen der Ladder- brigade, den heer N. J. v. Norden, die namens de kameraden ieder der man schappen een fraaien leunstoel aanbood, vergezeld van een ingelijste op rijm ge stelde oorkonde, vervaardigd door den heer van Norden. Hierna bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. Inbraak in de Kiosk aan de Dreef. Door de recherche alhier zijn in hech tenis genomen de 20-jarige B. G., loop knecht en dé 24-jarige P. v. G. mon teur, beiden wonende te Haarlem, ver dacht inbraak te hebben gepleegd in de kio3k aan den Dreef in den nacht van Zaterdag 16 op Zondag 16 April. De verdachten hebben reeds bekend en zijn aan den heer Officier van Justitie over geleverd. Openbare Vrijwillige verkooping. Bij de gisteren in het Alg. Verkoop lokaal gehouden veiling ie de Villa „K&r- mel" in Duin en Daal, vroeger bewoond door douairière Viseer van Hazewoude Albert Spalding. Men schrijft osn: Albert Spalding, die in het begin van het seizoen in Nederland zulk buitenge woon succes behaalde, zal nog een twee de tournée door Nederland maken en op Woensdag 3 Mei nog een concert in den Schouwburg Jansweg geven. De fijne pia nist André Benoist zal den kunstenaar wederom begeleiden. Examens Akte L. 0. HAARLEM, 21 April. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de da mes M. M. A. de Vries, Monnikendam; A. J. Doorn, M. R. RiRetdijk, J. G. L. Vernhout en H. A. Brouwer, allen Haar lem. Ondanks het meer dan slechte weer voor zulk een gelegieniheid is de bloempjes dag gisteren een reusachtig succes gewor den. Gecollecteerd werd de som van 9,800 (verleden jaar f 9700). Dat is dus het ideaal, zich door den hoer Limpberg gesteld, bereikt, want die f 200 welke nog ontbreken aan de f 10,000 zullen or ook nog wel bij komen. En dan gaat Haarlem weer aan de spits. Want minstens met 1.meet Haarlem boven Den Haag uit, dat verleden week de f 10,000 haalde, zoo zeide ons de heer Limperg. Er is met veel animo gewerkt. Veel be langstelling was er voor do muzieikpresta- tie van het E. S. M.-muziekkorps, dat gis termiddag door de stad heen trok. Zoo enthousiast waren de muzikanten zelfs, dat zij zelf met de collectebus rondgingen en nog f 70 bijeen-collecteerden. Ons dunkt dat 'het succes, gezien het slechte weer schitterend is. De Grenswijziging. Naar wij vernemen verschijnt morgen in druk het rapport der commissie in zake de grenswijziging. BERICHT. Wegens plaatsgebrek moet de plaatsing van een verslag van het Haarlemsehe Kinderkoor en van enkele berichten tot morgen worden uitgesteld. Tuinbouw- en Plantkunde In de he denavond te houden bijeenkomst van Tuinbouw- en Plantkunde, zal de heer C. Sipkes eeu voordracht houden met ge kleurde lichtbeelden over: „Natuur en Tuinbouw van Tripolis, Tunis en Malta en den benoemden tuiin „Martola". Medegedeeld door het Kon. Ned. Mete orologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 25 April 1922. Hoogste Barometerstand 768.3 m.M. Barrisz. Laagste Barometerstand 748.2 m.M. Sylt. Verwachting .van den avond van 25 tot den avond van 26 April: Meest matige Zuidwestelijke tot Noord westelijke wind, betrokken tot zwaarbe wolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn lijk nog regen of hagelbuien. Zelfde tem peratuur. (Vervolg van pag. 3). De Russische quaestie GENUA, 24 April. De commissie van zoven deskundigen voor de Russische aan gelegenheden kwam hedenmiddag mat de sovjet-delegatie bijeen. Zij nam kennis van een door Rakofski overhandigd schrijven van den volgenden inhoud: Aannemen Ie, dat de mogendheden aan Rusland de credieten verleenen, die het noodig heeft, en dat zij de sovjetregee- ring de jure erkennen, verzoekt de sov jetdelegatie: lo. volkomen annuleering der Russi sche oorlogeschuldea» 2o. een moratorium, geóuronde het welk Rusland rijo crediteuren gwn in terest zal betalnn 3o. Rusland weigert d« in beslag ge- nonion vreemde eigendommen te restitu eer**. Ten hoog e zou hot mogelijkheid overwegen om compensat es te geven in den vorm van conoc «sias. De president Sir VVorthington Evans verklaarde daarop, dat de geallieerde des- kundigen de voorstellen aan hun regee ringen zouden overbrengen en dat de Russen konden gaan. Do plenaire zitting der deskundigen word sine die verdaagd. De eindzittincf op 2 Mei, BERLIJN, 24 April Volgens den oor respondent van de „Voss. Ztg." zouLloyd George in den nacht van Zondag op he den aan Facta meegedeeld hebben, dat hij gedwongen was om tegen het einde der week Genua te verlaten, omdat hij bij het bezoek van het Engelsche konings paar in België tegenwoordig moest zijn.- Facta trachtte Lloyd George van plan te doen veranderen, omdat de conferentie zijn afwezigheid niet toeliet. Ten slotte zou overeengekomen zijn, om de oonferen tie ap 2 (Mei te doen eindigen in een fees telijke zitting. Dan zou men met hel werk ver genoeg gevorderd zijn om het overige in speciale commissie, ook bui ten Genua, af te handelen. Volgens deze correspondent, zou Poin caré voor de efndzitting op 2 Mei naar Genua komen om een rede uit te spre ken. Voorts zou op deze zitting verkondigd worden, dat de uitnoodigende en uitge- noodigdo machten het er over eens zijn dat een aanval door een mogenheid op het gebied van een andere mogendheid in de toekomst de blaam van de geheele wereld .zou treffen en afgekeurd zou worden, zijnde in strijd met den geest van Oannes en Genua. Den HongaarschRussisch verdrag BERLIJN, 24 April. Naar uit Genua wordt gemeld, verluidt daar in confe rentiekringen, dat de Hongaarsche re geering met de Russische een verdrag heeft gesloten, waarbij Hongarije zich verbindt alle wegens de communistisch onlusten te Boedanest geïnterneerde Rus sen op vrije voeten te stellen en zijn overschot aan tarwe naar Rusland uit te voeren. De sovjetregeering wordt in het verdrag erkend en diplomatieke betrekkingen worden aangeknoopt. Beide staten behou den zjch voor, elkaar te steunen bij een revisie van die grenzen, waarachter bur gers hunner naties onder vreemde heer schappij leven. DE 24-UURSSTAKING IN IERLAND. LONDEN, 24 April. De algemeene 24 uursslaking, op touw gezet door de L» bour Party in den Ierschen vrijstaat, alt teeken van afkeuring van het militarism* en de anarchie, is volkomen geslaagd. Alle openbare diensten, met inbegrip van de spoorwegen, telegraaf en posterijen, staan sedert hedenmorgen 6 uur stil. Schouwbur gen, restaurants en winkels zijn gesloten en in de hotels werden de werkzaamheden na het ontbijt gestaakt. Alle klassen der bóvolking hebben op een of andere wijz» deelgenomen aan de demonstratie. T zelfs de golfclubs houden vandaag gee wedstrijden. BELASTINGVERLAGING IN ENGELAND! LONDEN, 24 April. Er wordt veel ge sproken over de vooruitzichten van Home's eerste begrooting. Hij heeft vol daan aan het algemeene verzoek tot be lastingverlaging en ofschoon men in offi- cieele kringen de al te hoog gespannen verwachtingen tracht te matigen, rekent men er met stelligheid op. Horne heeft zijn geheim echter strikt bewaard. Waarschijnlijk is hij zelf nog niet tot een besluit gekomen, daar zijn jongste langdurige afwezigheid (in'ver band met de conferentie te Genua) de voorbereiding der begrooting aanzienlijk heeft vertraagd. De uitgaven worden geraamd op 900 miilioen, terwijl de inkomsten volgens de tegenwoordige belastingregeling 940 mii lioen zouden bedragen. Een verlaging der inkomstenbelasting met een shilling bcteekent een verminde ring der inkomsten met 50 miilioen, terwijl de verlaging van den accijns op bier, thee en suiker, welke tot de mogelijkheden wordt gerekend, aan een vermindering met 40 miilioen gelijk staat. Indien hiervan niets komt, verwacht D>tu, gat Home met een voorstel zal ko men tot het sluiten eener leening. ONVOORZICHTIG. s HAMBURG, 25 April. Op het Engelsche stoomschip Worthsend hebben arbeiders bij het lossen van 600 vaten methylalcohol van de vloeistof die uit enkele niet goed gesloten vaten is gedronken. Volgens offic, mededeeling zijn reeds 4 arbeiders gestor ven, 2 anderen verkeeren in levensgevaar, VERLAGING CEMENTPRIJZEN. ESSEN, 24 April. De cementfabrieken hebben voor hun leveringen naar Neder land een prijsverlaging van 20 ingevoerd per 10 ton tot 280. STAKING OPGEHEVEN. In de haven van Kopenhagen zal de ar beid in het algemeen Dinsdags en Woens dag weer worden opgenomen. FRANSCHE DREIGEMENTEN. BERLIJN, 25 April. Van goed ingelichte zijde wordt vernomen, dat de Fransche troepen aan den Rijn bevel gekregen heb ben, zich ten allen tijd gereed te houden voor den opmarsch door Duitschland. Het bommenwerp-eskader No. 12 der I-ran- schen is versterkt. 15 MILLIOEN VERDUISTERD. PRAAG, 25 April. In het ministerie van Financiën zijn verduisteringen tot een. be drag van 15 miilioen ondekt. Een hooid- ainbtenaar van de Rekenkamer in de couponafdeeling van den dienst dei staatsschulden is gearresteerd. PASJETS GEWOND. BELGRADO, 24 April. Minister-President Pasjets is gisteren bij een auto-ongeval gewond: er bestaat geen gevaar voor zijn leven. TE KOOP GEVRAAGD een vicr- wieligen Adres 2de TED. v. BERKHOUT STRAAT 13:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2