BUITENLAND BINNENLAND. mum Tweede Bfad 25 April 1922 SIRS. BüiTENL. BERICHTEN. ELCK WAT WILS. DE CONFERENTIE TE GENUA. DE TOESTAND IN IERLAND. WIJZIGING DER ARBEIDS WET. Internationaal Tuinbouw-congre*. KLEPTOMANIE. Het jongste conilict. In de telegrammen van onzen draadloo- zen dienst hebben wij gisteren een over zicht gegeven van de nieuwe conflicten, welke te Genua door het optreden van Barthou tegen de Duitschers waren ont staan. De Berl. corr. van het „Hbld." geeft daarvan een goed inzicht in het vol gende telegram: Terwijl Schanzer en Lloyd George reeds redevoeringen houden over het succes dei- conferentie en een omvangrijk arbeidspro- gram hebben opgesteld, hebben de dele- j gaties der geallieerden besloten tot een nieuwe nota aan Duitschland, waarvan het voornaamste punt is, dat de regeerin gen der staten, die deze nota onderteeka- nen, zich het recht voorbehouden, die zinsneden van het Duitsch-Russische ver drag van nul en geener waarde te verkla ren, die beschouwd moeten worden als te zijn in strijd met bestaande verdragen. Onder „bestaande verdragen" moet men natuurlijk het verdrag van Versailles ver staan. De geallieerden maken dus een uit drukkelijk voorbehoud ten aanzien van de regeling, die Duitschland heeft getroffen, n.l. om par. 116 ten opzichte van Rusland uit te schakelen. Het otficieele Duitsche standpunt ten opzichte van deze nieuwe nota is dit, dat het weigert de Franschen verder op het gebied van de notawisse ling te volgen. Men zal dus niet antwoor den, en verklaart dat men zich bij de meening van de Italiaansche regeering, dat het incident gesloten is, in het belang der conferentie aansluit. Men maakt uit de nota op, dat het afzien van Duitsch land van de deelneming aan de besprekin. gen zich bepaalt tot de besprekingen tus- schen derden en Rusland; men verwacht, dat Duitschland van de behandeling van andere Russische kwesties practised niet kan worden uitgesloten. Het voorbehoud van de nota (par. 116) acht men officieel zonder beteekenis, daar een commissie van Engelsche en Fransche juristen ver klaard heeft, dat het Duitsch-Russische verdrag niet in strijd is met het verdrag van Versailles. Indien de Fransche juris ten 'n ander standpunt innemen, zou Ge nua toch niet de plaats zijn om hierover te debattceren, Duitschland is bereid aan het werk der commissie en aan de confe- -rentie deel te nemen, haar met alle kracht te bevorderen, en wcnscht den weg van wederzijdsche verbittering te verlaten. De overeenstemming tusschen de Rus sen en de geallieerden heeft in den loop van den dag vorderingen gemaakt. De Italiaansche, minister van buitenlandsche zaken, Schanzer, hield op een pers-ont vangst in de villa Alberti voor de jour nalisten een rede, waarin hij o.a. zeide: Het is niet meer dan natuurlijk, dat het conferentieschip niet altijd op absoluut rustig water kan varen. Maar wij mogen in de eerste plaats niet vergeten, dat de reden, waarom de conferentie werd bij eengeroepen, onmisbaar is voor de toe komst van het bestaan van Europa en voor het herstel van normale economische toestanden en dat de conferentie succes móét hebben. Ik verklaar nadrukkelijk, dat het mislukken van de conferentie een ongeluk voor de wereld zou zijn en dat alle naties, die te Genua bijeen zijn. drin gend moeten yrenschen, dat zulk een mis lukking wordt vermeden. Naar de correspondent van de „B. Z. a. M." uit Genua verneemt, hield Lloyd George, nadat hij de woorden tegen Bar thou gesproken had, een kleine pauze en besloot, toen alles zweeg, met de opmer king, dat hij aan deze verklaring nog moest toevoegen, dat hij er niets tegen had, dat het Fransche voorbehoud in de nota werd opgenomen, ofschoon dit na het reeds uitgesproken oordeel van de juri dische deskundigen eigenlijk nutteloos w-as. Daarop stelde de Italiaansche gede legeerde voor, dat, daar een conciliance nota toch niet met een dergelijke bedrei ging kon eindigen, en daar het de alge- meene wensch was, thans het werk weder geregeld voort te zetten, de nota zou ein digen met de verklaring, dat men het incident thans als gesloten beschouwde. Den Poolschen gedelegeerde, die er op wees, dat het Duitsch-Russische verdrag juist in Warschau bedenkingen moest wekken, daar Polen als erfstaat zoowel van Duitschland als van Rusland door de bepalingen van het verdrag het meest werd getroffen, werd in overweging ge geven, zijn opmerkingen schriftelijk in te dienen. Wat gisterochtend zich te Genua heeft afgespeeld kan van verstrekkende betee kenis zijn voor den verderen gang van zaken. Er is althans bereikt, dat Barthou zijn handteekening onder den brief zette en dat het incident voor afgedaan werd beschouwd, terwijl hij, naar van Fransche zijde met beslistheid verluidt, eerst voor nemens was het geheele incident door een botte van de hand wijzing van het Duitsche antwoord, opnieuw op het tapijt te brengen. De Duitsche rijkskanselier, dl'. Wirlh, was gisterenavond door den leider der Russische delegatie, Tsjitsjerin, aan het diner genoodigd. Een belangrijke verklaring van Lloyd George. Ter aanvulling van het bovenstaande omtrent de verklaringen van Lloyd George in de vergadering van Zondag, diene nog dat volgens de „Manch. Guardian" (een draadloos N. T. A.-telegram meldt liet) Lloyd George o.a. zeide: Als Engeland zou moeten gaan vreezen dat de samenwerking met de geallieerden zou leiden tot het voortbestaan in Europa van vijandschap en tot belemmering van den vrede, zou het zijn standpunt moeten herzien. Ik acht mij tegenover het volk, dat ik vertegenwoordig verplicht dat duidelijk te zeggen. Het Britsche Rijk wenscht vrede en is vastbesloten over alle hinderpalen die den vrede in den weg staan heen Ie stap pen. Home over de conferentie van Genua. Home heeft in een interview met de „Times" voldoening uitgesproken over de lot nu toe te Genua bereikte linancieele resultaten. De conferentie heeft den weg geopend naar een wezeniijke financieele herleving van Europa. Het was duidelijk, dat de quaestie van de positie der interna tionale schuld in haar ingewikkeld verband met de quaestie der schadevergoeding te Genua niet kon worden afgehandeld. Er waren echter verscheidene andere aspecten der internationale financieele positie, welke noodzakelijk een vergelijk eischten en dat was bereikt. Horne hechtte in het bijzonder waarde aan de voorgestelde bijeenkomst van centrale banken en circu latiebanken, welke door de Bank van En geland wordt bijeengeroepen ter overwe ging van verschillende voorstellen uit het rapport der financieele commissie. Hij ver wachtte, dat de banken van alle naties vertegenwoordigd zullen zijn; ook de Federal Reserve Bank van Amerika zal worden uitgenoodigd. Voorzoover het de quaestie der financiën, het muntwezen en den wisselkoers betrof, meende Horne, dat een nuttige stap was gedaan door een stemmige aanvaarding, door de vertegen woordigers van alle naties ter conferentie, van het rapport der financieele commissie. Rusland en het Vatikaan. Naar uit Genua wordt gemeld, heeft Tsijtsjerin, die bij het banket van den ko ning van Italië op net oorlogsschip tegen over den aartsbisschop van Genua zat, in een langdurig onderhoud met dezen ver klaard, dal de Katholieke kerk in Rus land alle vrijheid zou genieten. In confe rentie-kringen verluidt, dat de sovjet-re- geering dit principe reeds tot uiting heeft gebracht door aan de Jezuïten het geven van onderwijs, aan de Franciscanen, de zending en aan andere orden de uitoefe ning der ziekenverpleging toe te staan. De stemming in Parijs. De gebeutenissen te Genua, het thans als feit aanvaarden van het Russisch-Duitsche verdrag zonder daaraan voor de makers verdere onaangename gevolgen te verbin den, en de scherpe toon, waarop Lloyd George kennis gegeven heeft, dat hij niet van plan is op de conferentie het onder scheid tusschen bondgenooten en ex-vijan den te handhaven, maken, dat men hier over de conferentie slechter dan ooit te spreken is, seint de Parijsche corespon dent van het „Hbl." Maar vooral is men verbolgen tegen den Engelschen premier, die heel wat hooren moet over de verne deringen, die hij Frankrijk doet onder gaan. Groot opzien hebben in dit verband ge wekt de onthullingen, door Tardieu in de „Echo National" gedaan omtrent Lloyd George's dubbelzinnige houding ten aan zien van Frankrijk Deze uitvoerige onthullingen, die, al worden ze van Duitsche zijde tegengespro ken, een authentiek karakter dragen, heb ben hier in verband met de houding door Lloyd George op de conferentie te Genua aangenomen, de openbare, meening op nieuw "sterk tegen den Engelschen premier in het harnas gejaagd en doen bijvoorbeeld de „Éclair" verklaren: „Lloyd George is evenals Schanzer de bondgenoot van Duitschland en legen ons". Van rechts wordt de drang op Poincaré uitgeoefend om hem te bewegen de Fransche delegatie uit Genua terug te roepen, steeds sterker en n\et spanning wacht men de verklaring af, die de premier heden in zijn rede tc Bar le Due doen zal, om hem, naarmate men die al of niet voldoende flink en krachtig vindt, toe te juichen, of op zijn beurt te brandmerken als de man, die Frankrijk's rechten niet voldoende doet gelden. De hier bedoelde onthullingen ko men op het volgende neer: De „Echo National" publiceert, naar Havas seint, een document, welks authen ticiteit het blad is gegarandeerd, dat be trekking heeft op de ontvangst van pers vertegenwoordigers der verschillende Duit sche staten door Wirth en Ralhenau, den 20en Januari. Wirth iegde het gehoor ge heimhouding op, waarna Rathenau een uiteenzetting gaf van ziin onderhandelin gen te Londen, einde 1921. Hij verklaarde dat Britsche bankiers hem toen te verstaan gaven dat, indien Duitschland als kooper op de wereldmarkt zou terugkeeren, Enge land, aldus van zijn werkloosheid bevrijd, van de Duitsche betalingen zou afzien. De Bank van Engeland richtte een brief tot de Rijksbank, waarin zij Duitschland een crediet weigerde wegens de Jasten, voort spruitende uit het ultimatum van Londen. Rathenau vertelde voorts van zijn iweede reis naar Londen, nadat Duitsch land de betalingen van Januari en Fe bruari 1922 had verricht. Tot de confe rentie- van Cannes was reeds plan. Wirth trad in onderhandelingen met de te Ber lijn aanwezige Russische delegatie, welke het sluiten van contracten deden voorzien. Over de conferentie van Genua zeide Ralhenau dat Engeland en Italië hem be loofden dat de 31 millioen tiendaagsche betalingen na Genua zouden worden ge wijzigd. Hij betoogde dat Duitschland na den duisteren nacht van Versailles thans den dageraad gewaar werd. Wolff is er direct bij met een legenspraak van bovenvermeld bericht, en zegt dat het geheele document een grove vervalsching is. Voor en legen het Iersche verdrag Michael Collins die Zondag le Tralee het woord heeft gevoerd, zeide dat zoo lang als de huidige omstandigheden voortduren de handel zal worden bena deeld. Er is geen reden waarom Ierland niet een der meest welvarende landen in Europa zou worden indien zijn indus trieën worden aangemoedigd en zijn fa brieken worden vermeerderd en uitge breid, doch om dit te bewerkstelligen, moet alle oneenigheid in Ierland zelf worden gestaakt en moeten alle Ieren zich vereenigen en elkaar de helpende hand reiken. Collins wees er voorts op, dal volgens het verdrag niet één penny van de in Ierland geheven belastingen ten voordee- le van de Britsche regeering zal strekken. Hij besloot met te zeggen dat een over gangstijdperk zooals Ierland thans door maakt, een groote moeilijkheid voor een land is. In een tijd als dezen mogen wij veeleer samenwerking dan tegenwerking verwachten. De vergadering had een kalm verloop. De Valera, die in Gahvay sprak, zeide dat wanneer de leren het verdrag aanvaar den de slagboom tegenover de onafhanke lijkheid in de toekomst vrijwel onoverko melijk zal zijn. Overeenstemming tusschen de mi litaire leiders. De correspondent van de „Westminster Gazette verneemt dal er overeenstemming is bereikt tusschen de militaire aanvoer ders van de republikeinschc en«Vrijstaat- strijdkrachten, heigeen de pogingen ten gunste van een vrede in Zuid-Ierland ten zeerste beïnvloeden zal. De overeen komst is zuiver militair, cn raakt de po litieke kwestie tusschen de beide partijen niet. Dieven gestraft. Drie mannen, die te Belfast een huur- ophaler hadden beroofd, werden door po lilie van het Iersche republikeinschc le ger gearresteerd en veroordeeld om te worden geteerd en met veeren beplakt. Men voerde hen toen over een afstand van een mijl mede, voorzien van het op schrift: Plunderaars en dieven, neemt u in acht. I. R. A." (Irish Republican Ar my). Daarna liet men hen loopen. De toestand te Belfast. Zondagavond is te Belfast een bom geworpen op het voorplein eener Room- sche kerk, vóór den aanvang van den dienst. Een vrouw werd gedood, een kon stabel gewond. Er volgden schietpartijen; de kerkdienst moest worden opgeheven. DE BEDRIJFSRADEN IN ENGELAND. Verschenen is het rapport der com missie, verleden iaar door den minister van arbeid, dr. Macnamara benoemd, om een onderzoek in te stellen naar de wer king der wetten op de bedrijfsraden (de „Trade Boards Acts"). Ingevolge de wet van 1918 was de minister van arbeid be voegd, een bedrijfsraad in le stellen in ieder vak, waarin naar zijn meening geen voldoende organisme bestond voor een doeltreffende regeling der loonen en waarin, met het oog op de loonen, in hef bedrijf of eenig deel ervan heerschend, een dergelijke regeling naar zijn meening noodig was. Er is volgens de commissie, waarvan burggraaf Cavé voorzitter was en welko verder vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers alsmede vertegen woordigsters van de belangen der vrouw omvatte, ondanks overdrijvingen hier en daar grond voor de bewering, dat de werkzaamheden van sommige dezer be drijfsraden hebben hijgedragen lot den omvang van de depressie in den handel en van de werkloosheid. Sommige loons- verhoogingen, door de raden vastgesteld- traden in werking op een oogenblik toen het slecht ging met het bedrijf. Daarte genover heeft het stelsel naar het oor deel der commissie ook heilzame gevol gen gehad. In het algemeen gesproken zijn de bedrijfsraden erin geslaagd de ernsti ger vormen van een te laag loon op te heffen en de loonen en arbeidsvoorwaar den in de betrokken bedrijven te regelen. Bovendien hebben de bedrijfsraden, door minima vast te stellen, bescherming ver leend aan den goeden werkgever, bereid en in staal een redelijk loon aan zijn ar beiders te betalen, tegen weinig scrupu leuze concurrenten, die op onbehoorlijke wijze voordeel wilden trekken uit de eco nomische nooden. Ook zijn de betrekkin gen tusschen werkgevers en werknemers er volgens de commissie door verbeterd. Van beide zijden is de organisatie er door versterkt. De commissie stelt o.a. voor te bepa len dat de bevoegdheid van den minister zal worden beperkt tot gevallen, waarin hij overtuigd is, dat bel loonpeil in eenig bedrijf of onderdeel daarvan onredelijk laag is vergeleken bij dat in andere be drijven. De bedrijfsraad zou zich verder bij de vaststelling van minimumloonen moeten bepalen tot de laagstbetaalde ar beiders. QOCAïNE IN TEDDY BEARS. Britsche douane-ambtenaren hebben in een uit Duitschland afkomstige lading Tedd-beren een hoeveelheid cocaïne aange- kera.rm was gebroken. Hoe de man onder was voor een waarde var. 150tJ pd. aan cocaïne verstopt. Op welk een aelieve wijze de gmukkelo- rij van cocaïne plaats heeft, blijkt al; hel feit dal verschillende agenten van Britsche firma's twee maal per weck naat Parijs en Berlijn reizen om met cocaïne terug te koeren. Dez.r dagen is in het bont van een dame, die vr.n Ostende naar Londen reisde oen half pond van het narcotische middel aangetro'fen. EEN GEHEIMZINNIG ONGEVAL. Zaterdagmorgen heeft men bij bet sta tion van WullQ-a aan de Theems het lijk van oen 15-jarig meisje op de spoorbaan gevonden, henevens een mannenschoen met oen voet erin. In een coupé van oen trein, die daar s lichts had gestaan, vond men een 24-jarig .eau zouder voet, terwijl de andere voet verp cited was en zijn lin kerarm was gebrken. Hoe de man onder deze omstandigheden erin geslaagd is, in den coupé le konvui is «en raadsel. Hij was bij den vader van het meisje, een bak ker uit het naburige dorp Hersham, in dienst. Volgens zijn verklaring hij was nog bij bewustzijn was het ongeval den vorigen avond om elf uur gebeurd, toen hij het meisje was nageloopen, dat de spoorbaan was opgesneld, vóór een aanko menden trein. Het meisje werd sedert den vorigen avond vermist. Voor de conferentie van Washington werd destijds op het Belgische budget van buitenlandsche zaken een half millioen uit getrokken. Tot 31 December 1921 raamde men de onkosten op 100,000 frank, voor liet tijdperk na 1 Januari 1922 had men 400,000 frank vastgesteld. De conferentie w-as echter vlugger afge- loopen dan men gemeend had. De onkos ten tot 31 December 1921 beliepen 180.000 frank. Na 1 Januari 1922 werd 62000 fr. uitgegeven, zoodat er een vrij groot bedrag overschiet, hetwelk op 700,000 frank ge bracht werd, om het verblijf van de Bel gische delegatie te Genua te bekostigen. 'Te Leipzig is in 't stedelijk gebouw, waarin de kliniek gevestigd is van de school-tandartsen, door de politie beslag gelegd op een groote hoeveelheid verborgen wapens, o.a. een zwaar en een licht ma chinegeweer, een kist handgranaten en ge weerpatronen. Twee mannen wilden juist deze wapens uit het gebouw op een hand kar wegbrengen, toen de politie hen arres teerde. Hughes, de eerste minister van Aus tralië, heeft verklaard, dat de 300,000 in woners van West-Austraüë totaal onvol doende zijn,en dat deze staat er zoo spoe dig mogelijk 3,000,000 moet hebben. De regeering van het gemeenëbest zal den slaat helpen de menschen te krijgen en ze te vestigen. De onderhandelingen tusschen de werkgevers en de werknemers in de En gelsche katoenindustrie over het loonge- schil zijn mislukt. Tegen het einde der week wordt een stopzetting van het be drijf verwacht. De politie te Tunis heeft den com- munistischen schrijver gearresteerd van een voor den Franschen president der re publiek beleedigend geacht artikel in de „Avenir Social". De Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging der Arbeidswet geeft een zakelijke weerlegging van de grieven en bezwaren tegen het ontwerp aangevoerd. De vraag is nu maar of men een stuk als dit met de vcreischte onbevangenheid le zen wil. Van twee zijden en uit tegenovergestelde richtingen heeft men tegen de wijziging alarm geslagen en de agitatie begon reeds, vóór men nog recht wist, wat het ont werp inhield. In verband hiermede mag wel eens worden opgemerkt en niet voor de eer ste of tweede maal dat er herhaaldelijk critiek op de- Arbeidswet ^tard geoefend, the allen grtwid mist», m looter ▼««(taproot uit ookunde. De mini»!er vmk! meer dan eeni gele genheid, zulks mot feiten aan le loonen. En ten Minnen van het wijzigings-voor- stel schijnt zich dit spelletje, te willen herhalen. Men oordeelt cn veroordeelt zonder vol doende kennis van zaken. Daar komt echter thans nog iets bij. Do stembus is nog slechts ettelijke we ken van ons verwijderd, en de agitatie, welke zij pleegt te vroorzaken, laat het niet aan leekenen ontbreken. De propaganda, de anti-ministerieele cn _anti-Rechtsche propaganda vooral, tracht van alle hout pijlen te snijden, en zij is daarbij waarlijk niet te angstvallig in haar keus en keur. Groote moeilijkheden van socialen en economischen aard moeten worden over wonnen op een tijdstip, dat vertroebeld wordt door verkiezingsharstocht en zetel- jacht. De stembus werpt voortdurend stof op, en dit belet velen, te velen, de dingen te zien, of te willen zien, zooals ze werke lijk zijn. En het is toch de erkenning der wer kelijkheid, waarom het bij deze wijziging der Arbeidswet vooral gaat, schrijft het „Centrum". Er is geen sprake van een „wijken voor de reactie," of hoe dergelijke verwijten luiden mogen. Maar de onverbiddelijke drang der eco nomische omstandigheden heeft de indie ning van deze wetsvoordracht geëischt. Dit is het nuchtere feit, waaraan geen groote woorden, of galmende frasen iets kunnen afdoen. Het zou niet zijn in het belang van het land en ook niet in dat van de arbeiders klasse betoogt de M. v. A. indien de minister uit vrees voor miskenning van zijne goede bedoelingen, het oog voor de werkelijkheid gesloten had. Dat zou het inderdaad niet; en daarom is de indiening van het wijzigings-voor- slel ook door principieele tegenstanders van mr. Aalberse geprezen als een sociaal en nationaal belang. En dat belang eischt een spoedige be handeling en aanneming van het ontwerp. Er moge op een of ander onderdeel aan merking te maken zijn en amendeering voor te stellen, het geheel beantwoordt te zeer aan den eisch van het oogenblik en de handhaving onzer positie te midden der concurreerende volken, dan dat men ook thans niet met den minister zou willen medewerken, om te doen, hetgeen in het algemeen welzijn gedaan moet worden. Aan dikke woorden heeft het volk niets, wèl aan verstandige daden. En vrees, ook kiezersvrees, is büna altijd" een slechte raadgeefster. Ontvangst btf den Minister van Land' bouw. De Minister van L., N. en H. h*efi middags de deelnemers aan het Congrer der Federation Horticole Professioneel Internationale in zijn Departement ont vangen. Onder de aanwezigen bevonden zich, behalve de genoodigde congresleden, mej. prof. Johanna Weeterdijk, de heeraa Van Ginkel, chef van het kabinet van den minister, dr. P. van Hoek, direo- teur-generaal van den landbouw, Kake- beeke, inspecteur van den landbouw, Mansholt, inspecteur van den buitenland- sehen voorlichtingsdienst, dr. v. d. Zand», inspecteur van het landbouwonderwijs, jhr. van Tets, voorzitter van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, jhr. Ropalaer, voorzitter van de Haagsche a fdeeüag dier Maatschappij, Krelage, onder-*»ar»tt«i van den Nederlandschen Tuinbouwraad, tevens voorzitter van het Congres en mr. Xraleton, secretaris van den Nederland-- schen Tuinbouwraad. De Minister begroette zijn gasten met een rede in het Franech. Spr. was overtuigd dat b.v. het be- VERSLIKKEN. Wat moeten we doen, als een van de huisgenooten zich onder 't eten verslikt? En vooral wat moeten we doen als een kind een stuk voedsel in de luchtpijp krijgt en het benauwd heeft? Niet zelden berokkenen de zieken zich zelf veel schade, door dat ze zich moeite geven, door het steken van een vinger in den hals, door braakbewegingen, door het in slikken van droge broodkorsten oi iets dergelijks, het fatale voorwerp te verwij deren. Daardoor ontstaan echter, vooral als cr een puntig beensplintertje of een vischgraat in de luchtpijp is geschoten, zeer licht bloeding en zwelling van het slijmvlies, terwijl het voorwerp slechts te FISCUS EN BELASTINGBETALER. Fiscus: Ik zou wel eens wilfen weten, wat hij toch met al zijn geld doet! alkaliën gebonden zuur aanwezig. Men heeft berekend, dat bij het eten van 1 pond van die groente in het mensche- lijk lichaam wordt opgenomen 2gram groot brandgat in het nieuwe kleed): Maar Keetje, waarom hebt ge er het water uit den ketel niet dadelijk overheen ge gooid, toen de sloof omviel? Keetje (verontwaardigd): Kokend heet water? Nou hoe langer hoe mooier! UIT PRINCIPE. Twee knapen hadden met elkaar gevoch ten; de «ene droeg er de sporen van in het aangezicht. Waarom heb je weer gevochten? vroeg zijn vader. Hij heeft mijn broer gescholden. En je hebt niet eens een broer! -Dat weet ik wel, maar uit principe laat ik me zoo iets niet welgevallen. UIT DE KAZERNE. Sergeant (zijne sectie inspeclecrende, lot een van de manschappen): Kerel maak - Nee, een mirakel, antwoordde de boer. DIE KON 'T BETER. Oude heer: Uw zoon gooide met een steen naar me. Vrouw: Raakte-ie uwes? Oude heer: Gelukkig niet. Vrouw: Nou wees uwes dan maar gcrus. Dan was het mijn jong niè. ZE WAS, OP DE HOOGTE. Ja Mevrouw, vertelde de keukenmeid ik had best kunnen trouwen, maar dan had ik naar Australië gemoeten. Nou, dat is een mooi land, zei me vrouw. 't Was mij te koud, zei de keuken meid. Te koud? verwonderde zich me vrouw, maar kind, het is cr veel war mer dan hier. „Je moet goed opletten op die dame, die lijdt aan kleptomanie," zei de winke lier tot zijn winkeljuffrouw. „Allemachtig!" zei de winkeljuffrouw, i „Neemt ze er niets voor?" „Zeker", antwoordde de winkelier, .wacht maar, binnen een minuut neemt zij iets". LES IN DE AARDRIJKSKUNDE. Meester: „Jan, zeg eens waar Madeira ligt?" Jan. „In den kelder van mijn vader meester." KEES, VANG DIE UIN. Nederlanders hebben niet voor niets den naam, dat ze zoo gemakkelijk vreem de talen leeren en spreken. Dat bewijst het volgende, dat we aan het „Hbld." Terwijl ,ik nog liep te piekeren over zulke geheimzinnigheid te midden van vele prullen „made in Germany", riep op eens een schelle meisjesstem: „Sjang!" en uit een anderen hoek van den winkel kwam lijzig en loom het antwoord: „Fwaa-Ua". Mij ging een licht op: dit was een Fran sche Bazaar. Terwille der broertjes uit het Over- maasche moest door het personeel onder elkander dus „Fransch" gesproken caisse vingt-et-un, caisse treizeEn deze brave Rotterdammers beijverden zich aan hun roeping te beantwoorden. Het Fransch is een moeilijke taal. PROFESSOR'S VERSTROOIDHEID, „Daar is de dokter, meneer." „Ik kan hem nu niet ontvangen. Zeg maar dat ik ziek ben."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5