LUCHTVERKEER. SEiÈMfiD nieuws. KORTE BERICHTEN. KERK EHSSHO0L. Uit onze Oost. Congre van dan Priesler-Missiebond in het Bisdom Haurlem. ro&pSonderwïjs iu tuinbouwkunde en o.a. naze phytopathologische dienst, zich in een hoogeu graad van ontwikkeling be vonden, maar daarom waren wij hier te Jonde, toch niet zoo trotsch oin te mee- nen, dat we er bij konden inslapen. We ico »ten voortworkennirt alleen om onze po iü» te behouden, maar ook om ze te verbeteren. De Minister herinnerde aan de excur sie op 22 April waarop de gasten een der schoonste en bloeienste gedeelten van ons land zouden zien. Volgens het oorspronkelijke program zouden zij ook Aalsmeer bezoeken, een dorp, welks inwoners een snijbloemen cultuur tot ontwikkeling heboc gebracht welke nauwelijks dertig jaar bestaat. Eer dergelijke cultuur was in Nederland on bekend. De afgesneden bloemen werden steeds uit het Zuiden van Frankrijk in gevoerd. Aalsmeer voorziet het gekeele land van zijn voortbrengselen en zou nog gro tï hoeveelheden bloemen -manen uitvoeren, indien de grenzen van een aantal landeu niet gesloten waren, hetzij wegens ver boden bepalingen vanwege de Regeering anderdeels wegens den economischen toe stand van de landen van uitvoer. Soortgelijke gevaren bedreigen onze bloembollen. De uitvoer van tuinbouw producten te Boskoop (het beroemde mid delpunt van de heester-cultuur) stast bijna geheel stil, wagen3 de door de Ver- eenigde Staten genomen maatregelen. Nederland, Sedert vele jaren de haard' Stede van den vrijhandel, wordt wel zwaar beproefd door al deze beschermende maatregelen van de andere landen. De Regeering bekommert er zich ern stig over, hoe al deze moeilijkheden, die een wertweijk gevaar voor onzen tuinbouw vormen, -J» overkomen zijn. Met grooto voldoening had spr. dan ook on de agenda van he't Congres, een punt aangetroffen, betreffende de inkomende rechteo, de bescherming van den vrij handel. Maai', mijne hoeren zoo besloot do Minister ik wil u in deze oogenblikken van verroozing niet met zorgen vermoeien en eindig met den wensch, dat uw Con gres u volmaakte voldoening moge ver schaffen en dat ge, ten uwent terug gekeerd, een goede herinnering aan ons land zult bewaren. De voorzitter van het Congres, de heet' Krelage, antwoordde eveneens in het Fransch. om den Minister namens het C ogrea groo'ten dank te betuigen. Hiermede was het officioele gedeeJt» v»n de ontvangst geëindigd. Het gezel- schao ■""«rarreidde zich daarop in de ver- eo.-ilVmlzalen, waar ververschingen wei den rondgediend. "."ZIGING RADEN WET. Memorie van Antwoord. De Minister van Arbeid heeft het voor- toopig verslag beantwoord betreffende het wetsontwerp „Wijziging der Radenwet". In het bestaande stelsel van de organi satie «uzcr sociale verzekering, waarbij de uit ering van de verzekering voor een be langrijk ceel berust bij de 38 zelfstandige den van Arbeid, en waarbij die lichamen de voor «V vervulling van bun taak noo- dige middelen putten uit fondsen, voor wier beheer zij zeif geen verantwoordelijk heid dragen, is, zegt de Minister een controle, welkle bedoelt te werken voor de noodige eenheid in de uitvoering der verzekering en voor een zuinig beheer, on misbaar. Zoodanige controle kan echter niet tot haar recht komen, indien de verzeke ringsraden zich niet op de hoogte stellen van de wijze, waarop de Raden hun admi nistratie voeren. Voor zoover den Minister is kunnen blijken, gaan de Verzekeringsra den bij hun toezicht niet bureaucratisch te wei' Dat somtijds een langdurige corrcs- po. '.entte over zuiver huishoudelijke aan gelegenheden noodig is, behoeft geen ver wondering te baren, wanneer men bedenkt dat zoodanige aangelegenheden dikwijls niet onbelangrijke financieele gevolgen met zich kunnen brengen. Het aan de Raden gegeven zelfbestuur komt in hoofdzaak tot uiting in de toepassing «Ier onderscheidene verzekeringswetten, in de zorg. dat die wetten binnen het ambtsgebied van iederen Rnad bii de bevolking inburgeren. Daar vooral ligt, naar de overtuiging van den Minister, de dankbare taak, den Raden op gelegd en in die taak hebben zij volle vrij heid naar eigen inzicht te handelen. De meening, dat, indien de bestaande controle der verzekeringsraden ongewij zigd blijft gehandhaafd de Raden binnen zeer korten tijd niets anders zouden zijn «tan bijkantoren der Verzekeringsraden, miskent dan ook ten «enenmale de eigen lijke taak der Raden. De functie van plaatsvervangend voorzit ter van den Raad van Arbeid kan naar de sneening van den Minister niet verdwijnen. Wel is de Minister bereid 11a te gaan, in hoevérre het wensehelijk is, 0111 aan de plaatsvervangende voorzitters geen vaste vergoeding toe te kennen, maar hen alleen 1 te salarieeren gedurende den tijd, dat zij hun functie vervullen. Over de onderwerpen, iu het ont\v5rp voorkomende en welke niet betivkking hebben op de door de Verzekering .aden uitgeoefende controle, was den Minister bij verschillende gelegenheden reeds de mee ning der Raden van Arbeid gebleken. Een hooren van de Raden van Arbeid daar over kwam hem dau ook overbodig voor. PENSIOENREGELING VOOR JOURNA LISTEN. Tusschen het bestuur van de Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers, waarvan de directeuren der dagbladen deel uitmaken, eenerzijds, en de besturen van den Neder- landschen journalistenkring en de R. K. Jaurnalistenvereeniging anderzijds, is over eenstemming bereikt inzake een ontwerp- pensioenregeling voor de journalisten. TEGEN EEN EENZIJDIGE RICHTING. Te Utrecht is Zaterdag een bijeenkomst gehouden van een 20 personen, die het ge vaar duchtten, dat een periode wordt in gegaan waarin de R. K. politiek in een eenzijdige richting zal worden gedreven, welke het tot stand komen van belangrijke hervormende maatregelen weerhoudt of schade zai doen aan hetgeen reeds op so ciaal gebied werd bereikt. Hel Corr.-Bur. meldt, dat de vergadering eenstemmig van oordeel is geweest, dal bijzondere actie vooralsnog onnoodig is, in hel vertrouwen, dat de gezonde democra tische denkbeelden, die leven bij dev groole meerderheid van de leden der R. K. Staatspartij, verwezenlijkt zullen worden. De communist Kruyt. de lieer Kruyt zal om gezondheidsredenen geen Tweede Kamerzetel meer accepteeren. N. Ct. DE GRONDWETSHERZIENING. Aan het „Vaderl." wordt gemold, dat minister Ruys Donderdagmiddag met lei ders van de anii-revolutionnaire partij heeft beraadslaagd over bet denkfceald van de indiening van een nieuw hoofd stuk III, waarbij in de bepalingen ra kende de Eerste Kamer, geen enkele wij ziging wordt gebracht. In verband daar mede zou dan een nieuw hoofdstuk IV zonder de ontbindbaarheid van de Pro vinciale Staten worden ingediend, en in de Additioneele Artikelen zou de terug- w erkende kracht van de pensioneering va 1 leden der Tweede Kamer geschrapt wor den. Tot een besluit i« men nog niet gekomen. In verschillende plaatsen van Wa terland wordt am de boerderij de melk voor 8 ets., in sommige zelfs voor 6','b c-ts. per liter afgehaald. UIT DE MIJNINDUSTRIE. Geen wachtgeldregeling. Op vragen van den heer Oud heeft de Minister van Landbouw geantwoord, da' de Minister niet bereid is te bevorderen- «lat voor hel personeel der Staatsmijnen oen wachtgeldregeling wordt ingevoerd, dat in afwachting hiervan geen verder ontslag za! worden verleend en dat reeds verleende ontslagen zullen worden inge trokken. De Mijndirectie heeft zich Wel bereid verklaard aan gehuwde beambten, wier dienstverband ia opgezegd en die er, on danks alte pogingen, niet in slagen eer> andere betrekking te vinden, na hun ont slag nog eenige geldelijke uitkeering te doen. Hierbij wordt elk geval afzonder lijk onder bet oog gezien. DE S. D. A. P. IN LIMBURG. Scheuring in de Partij. Verschillende leden der S. D. A. P. in Limburg hebben in een vergadering op Zondagmorgen besloten lot bet vormen cencr aparte organisatie, die echter op dezelfde principes steunt als de S. D. A. P. De ontevredenheid richt zich tegen het gewestelijk bestuur. Besloten is tot bet stichten van een ei gen weekblad ,De Sociaal-Democraat". Gepoogd zal worden in verschillende plaatsen in Limburg afdeclingen te stich ten. Lukken deze pogingen, dan zal in de maand Juni een algemeene vergadering gehouden worden", waarop een definitief bestuur gekozen zal worden. De beide afgevaardigden van de Prov. Staten VV. Smid en Mevr. Geijs Rappagne. welke van de nieuwe organisatie deel uitmaken, hebben besloten, voorloopig nog niet te bedanken voor bun zetels in dit lichaam. Omtrent liet uitkomen mei een eigen lijst voor de Tweede Kamerverkiezingen is nog niets definitiefs besloten DE WIJZIGING DER ARBEIDSWET. Verschillende adresseri. In een adres aan de Tweede Kamer zegt het bestuur van het N. V. V. dal bij aanneming van de wijzigingen der Ar beidswet zelfs van een geregelde 48-uri- ge werkweek niet meer kan worden ge sproken. Op dien weg kan lief bestuur de regeé- ring niet volgen en het verzoekt aan «le Tweede Kamer met aandrang zulks even min le doen. Ook het A. N. V. betoogt in een adres aan «le Tweede Kamer, dat door de wij ziging de 48-urige werkweek illusoir wordt. Een buitengewone algem. ledenverga dering der Ver. van Ned. Werkgevers gaf aan bet bestuur de opdracht de ver schillende bezwaren, welke ook na de voorgestelde wijzigingen nog blijven be slaan, in een adres aan de Tweede Ka mer te belichamen. De Chr. Werkgeversver. noemt in een adres aan de Tweede Kamer het systeem der Arbeidswet principieel onjuist. Niettemin wordt erkend, dat de thans voorgestelde wijzigingen, binnen bet prin cipieel onjuiste systeem der wet belang rijke verbeteringen brengen. Dr. ARIËNS-VEREENIGING Te Utrecht heeft Vrijdag de dr. Ariëns-vereeniging de algemeene jaar vergadering gehouden. De. vo'ii'z., de heer P. Voestermans, heette in het bijzonder Mgr. dr. Ariëns welkom, den grondlegger van «le ver eeniging en pater Beren», leider van het Rustoord te Vaals. Spreker wees op het- moeilijke werk der vereeniging: Roole Kruis-arbeid te verrichten op het, terrein van het al coholisme. Daarna sprak de heer V. H. F. Yloey- bergh.s over praetisch reddingswerk in de reddingsbrigade, pater Marius 1.:t-nors O.F.M. over: Gezinsverpleging voor al coholisten, pater Iidefonsiis over: Ons nieuwe Rusthof. Na de verschillende inleidingen volg de een korte bespreking over het on derwerp. Uit het jaarverslag bleek een lang zame dorh geleidelijke vooruitgang van het werk der vereeniging. Hel vliegkamp Ie Schellingivoude. Tijdens hoogen waterstand der Zuiderzee is bet watervliegkamp aan liet Buiteu-Y, dat thans uitgebreid wordt, niet door voetgangers tc bereiken. Daarom zal van rijkswege een toegangsweg naar den Af sluitdijk gemaakt worden. DE TIJGERPLAAG IN ATJEH. Do tijgarplaag is in tommige stre ken van At joh werkelijk onrustbarend. Eenige maanden geleien werd door de bevolking van Tangui een. prachtexem plaar gevangen ca ge'oal. Daa'na echter verscheurde er een on de .Ladano lva- pon (aan de Kroe'ing Tounom) een kind c-n deze week werd dicht bij het bi vak Geumpang een vrouw opgegoten. („Nbl. v. Atjeh en O.") DE RAMP OP HET ZWARTE WATER. Vrijdagmiddag is het laatste lijk ge vonden van de slachtoffers bij de ramp te Genemuiden, n.l. dat van den zson van den veerman Velthuys. Het werd ge vonden bij de s toombootstciger te Zwart sluis, niet ver van de plaats, waar ook de andere lijken werden aangetroffen. ER NOG GOED AFGEKOMEN. Tusschen Meyel en Aston (N.-Br.), had op de hoogte van „Heusde" een ongeluk plaats. De motorrijder M. E. uit Heerlen, die op dezen weg onbe kend was en in volle vaart kwam aan zetten, stond plotseling voor een „scherpe bocht, waar hij niet op gerekend had. Daar hij geen kans meer zag om zijn motor in die vaart te verminderen, daar de gasregeling bleok defect to zijn, vlcog hij met do machine over een eloet door een heg, weer over een andere sloot, vervolgens tloor een prikkeldraadver sperring en kwam terecht tegen eon boom, waardoor hij 5 meter ver van boom. waardoor hij 5 meter ver van zijn stand kwam zijn vriend M. S. ook uil Heerlen, aangeraden, «Le hem daar in dien toestand moest aantreffen. Door eenige toeschouwers werd hij bij een boer binnengebracht erk verbonden. Pel- auto werd hij naar Asten gebracht', waar bleek, dat hij er met enkele letdijkfc schrammen over handen en boenen vrij goed was afgekomen. De motor is to taal vernield. EEN GENUEESCH GRAPJE. Het Eriesch Dagblad vertelt liet vol gende Als „bij de hand" staat de Gcmieei bekend. Sinds eeuwen heeft hij dien naam! Geld-verdienen, dat is hem toever trouwd en men zal merken, dat hij uit deze conferentie zijn slaatje weet to slaan. Hij is de gewiekste „zakenman". En hij staat er zóó voor bekend, dat een Italiaan, die z'n zoon in het koop mansvak wil opgeleid zien, er wat voor óver heeft, als-ie 'm b.v. zoo'n half jaar bij een Genueesch handelaar in huis e« op kantoor kan doen, wetende dat he jongmensch daar heel wat loeren lean waaf-ie naderhand z'n winst mee doet Ik las daar pas 'n anecdote van. Een jongeling, ergens uit Italië, kwam in Genua bij een koopman, die 'm den eersten avond al, meenam naar z'n par ticulier vertrek, om es een en ander te bepraten. 'f Was warm, alles stond open. En «le maan scheen buiten Plotseling stond de gastheer op en draaide de knop van het eleetrisch licht om uit. „Zoo kunnen wij evengoed praten!" zei hij. „En neem dit van mij aan: oen goecf koopman, al werkt hij met nog z.oo'n groot kapitaal, moot be ginnen met op «le kleintjes te passen." Zoo praatten za samen eau langen tijd. Eindelijk moesten ze vertrekken. De koopman draait het licht weer op, en ziettot zijn groots verbazing zijn gast zitten... in, enfin: in z'n ónderpantalon. Maar deze is in het minst niet ver legen. „Onder ons gezegd", zei hij, „ik moet wat zuinig zijn en ik zit hu een- maat veel te schuiven op m'n stoal en het licht was nu toch uit, en ik heb pas 'n nieuwe! dure pantalon, ik dacht: die kon ik wat sparen... „Mijn zoon," sprak de koopman, „ga jij gerust naar huis terug; jij hoeft in Genua niets meer te loeren'" DE INBRAAK IN DE PASTORIE TE HINTHAM. Naar liet Huisgezin verneemt, zou de recherche in Den Bosch er in geslaagd zijn een der daders van den inbraak in de pastorie te Hintham, een zekeren D. in Deu Bosch, te arresteeren. OPIUM DIEFSTALLEN. v Omtrent de diefstallen van opium in do loodsen der Kon. Ned. Stoomboot-Mij. deelt de Tel. mele, dat reeds 12 personen waarvan eenigsn in dienst tier maatschap pij zijn, werden gearresteerd. Hieronder waren zelfs lieden, die er op moesten passen dat niet gestolen werd. De arres tanten konden in vier categoriën verdeeld worden: de dieven, zij die het gestolene verborgen hielden, da verkoopers en tbs koopers. Allen werden door commissaris Unbolt tot een bekentenis gebracht. Het bleek, dat een paar personen zich des nachts in de loodsen lieten sluiten, «laar bleven en den volgenden morgen zicli weer bij de ploeg voegden. Van «le opium -werd niets teruggeven uen. Deze bevindt zich natuurlijk in «1e Chineasche opiumkitten te Amsterdam. DE EMMER MANDATEN. Als een loopencl vuurtje verspreidde zich Vrijdagmiddag het nieuwtje door 't dorp Emmen: de mandaten zijn gevon den! Tbrwijl men op den zolder van 't jein eet huis siuf el'.e ia otrto pipieren vond men tusschen oud clistri'butie-roate-- riaal de verloren schapen terug, die aan leiding hebben gegeven tot zooveel emo ties en onaangenaamheden in de gemeen te. Menigeen, die bij de zaak rechtstreekse. 1 of zijdelings betrokken was, gleed een pak van 't hart, zoodat hst iu t algemeen een heels opluchting gaf. Hoe bij de goe de inrichting der administratis ten ge- meentehuizc, die volgens verklaring van den aftredenden wethouder Kalter in de jongste- raadsvergadering, allen gemeenten in ons lancl tot voorbeeld zou kunnen "strekken, waardevolle stukken zoo maai op eeu rommelzolder kunnen verdwijnen, blijft intusschon merkwaardig. „Htdd." DE INBREKERS OP HET SPOOR. Wij hebben melding gemaakt van den brillaten inbraak in den vorigen Vrijdag nacht ten huize van mevr. «le weduwe Moes Spakler en hare buren, de familie Polak in de Emmalaan. Daarbij hebben de inbrekers op ergerlijke manier huisgehou den, maar een hunner heeft een onver- zichtighcid begaan die hun lee'djk zal op breken. Rij het opruimen van den verwar tien rommel door de dieven veroorzaakt, is in liet huis van mevr. Moes een papiertje gevonden dat als bewijsmateriaal van groole betcekenis is; het fragment van een militaire identiteilskeert. Het enkele nummer was reeds voldoen de om den eigenaar aan tc wijzen. EÉN TREIN BESCHOTEN. Vrijdagmorgen even 8 uur is vlak bij liet station te Leiden, ter hoogte van «1e baan der Leidsclie IJsclub, op den sneltrein AmsterdamParijs geschoten. De kogel ging door «le loeide wanden van het res tauratierijtuig heen, ionder een der inzit tenden te treffen. De trein, die anders Leiden voorbijrijdt, stapte nu aan het sta- 'Ition, om het gebeurde ter kennis te brengen van de politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoeik instelde. Tot «lus- ver zonder resultaat. Het schot moei ge lost zijn uil een geweer. Geen der reizigers heeft bij hét lossen van het schot in de on middellijke nabijheid van den spoorweg iemand gezien. EEN TREURIG ONGEVAL. In tien nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks 1 uur, «leed een nachwaker van den veiligheidsdienst zijn ronde, toen op den Singel bij de Haarlemmerstraat te Am sterdam plotseling voor zijn voeten uit dé tweede, ver dieping een meisje in nacht gewaad naar beneden viel. Hevig ontsteld schoot de bewaker en eenige burgers toe en droegen het kind, dat ernstig verwond was, naar den nabijzijnden politiepost. De agenten belden den Gencesk. dienst op en waarschuwden een «liclitbijwonenden geneesheer. Het meisje bleek te zijn de 9- jarige D. van H. Inmiddels trachtten agen ten de ouders te wekken, maar kregen op herhaald bollen geen antwoord. Daar men van buren had vernomen, dat er nog meer dere kinderen aanwezig waren, werd be sloten ;le hulp van de brandweer in te roepen. Deze verscheen met een ladder wagen. Inmiddels bad men een ruit welen in te slaan en kreeg men eindelijk gehoor. Het bleek, dat «le ouders op dc~Tersle éta ge sliepen, en nog niets wisten van het ongeval dat zich een verdieping hooger had afgespeeld. Het bleek, dat liet 9-jarig meisje een slaapwandelaarster was. Intusschen wast de Gencesk. diénst verschenen en werd bel kind naar liet Binnengasthuis vervoerd, waar het bij aankomst reeds overleden bioek te zijn. Verduistering. Naar het Hbld. mede deelt heeft de directeur van het Wees- cn Armhuis tc Dordrecht, «le heer Witkamp, zich bij den officier van justitie aangemeld, wegens verduistering van circa f 8000, waarvan de helft spaarpenningen der ver- ploegden. Hij is geschorst en in voorloo- pige bewaring gesteld. Ondankbaar. Een Duitschc jongen, tijdelijk wonende bij den winkelier S. te Lecftoin, beeft bij ziju weldoener f 3t> uit de winkellade gestolen, 25 verstopte hij, de rest wierp hij op straat, waar liet door den heer N. gevonden werd. Ken man doodgebleven. Vrijdagmid dag beeft in den omtrek van Tilburg can boschbrand gewoed. Een groole opper vlakte werd vernield. De 00-jarige landbouwer Timmermans is bij het blusschen van den brand: door tc groole inspanning dood neergevallen. Het Diocesaan Missie-Comité in het Bis dom Haarlem had Maandag voor de leden van den Priester-Missiebond in het Dio cees een congres georganiseerd. Naar het oude Delft waren daarom vele priesters opgegaan en onder lien verschillende over sten van Missie-congregaties en afgevaar digden van Missie-bonden uit het gansche land. Onder dc talrijke hooge geestelijken werd o.a. ook opgemerkt do nieuw-be- noemde apostolische vicarius van Noor wegen, Mgr. Dr. Jan Smit. Het congres werd des morgens om half 10 itur geopend met een plechtige Hoog mis in dc St. Hippolytuskerk, opgedragen door den HoogEerw. heer 'Sr. F. Ebbenk- hnyzen, voorzitter van het Missie-Comité, met assistentie «lor ZeerEerw. lieeren Rector Th. M. P. Bekkers en Prof. L. Nieuw-enhuyzen. Zeer vele leden waren bij deze indrukwekkende plechtigheid aanwe zig, die een zeer stichtend karakter droeg' door dc voortreffelijke uitvoering der Mis gezangen door dc schola cantorum van het seminarie Warmond. Congres-vergadering. Om 11 uur liad daarop de eerste con- gresvergadering plaats in dc schouwburg zaal onder voorzitterschap van den Hoog Eerw. heer Th. F. Ebbenkliuyzen. Eerst sprak de HoogEerw. heer Deken van Delft, J. J. de Graaf, een welkomst woord, waarna de voorzitter een korte openings-toespraak hield niet voorlezing van het volgende door Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, Bisschop van Haarlem aan het Congres gericht schrijven: Ilrief van D. H. Mgr. A. J. Collier. Vol oprechte belangstelling namen wij kennis van uw schrijven van den 16en dezer, waarin 11 ons namens het Diocesaan Missie-Comité in ons bisdom mededeelin- gen verschafte over het aanstaande con gres voor de leden van den Diocesanen Priester Missiehond. Tot onze groote vreugde lezen wij daar in evenals in liet door UEd. aan ons ge zonden programma dat d£ allereerste be doeling van dit congres is: de Missie-actia in ons bisdom nog meer aan te wakke-, ren en te leiden in de richting door Paus Benedictus XV z.g. in ziju Missie-encycliek aangegeven en door de congregatie del Propaganda voortdurend aanbevolen, een richting welke ook steeds door ons werd voorgestaan. Wij wenschen dan ook ons Diocesaan Missie-Comité het allerbeste succes en spreken dc hoop uit dat liet in alle op zichten moge slagen.- Tevens berichten wij u hierbij, dat Wij ons een voorbeeld te stellen en door ons voorbeeld anderen aan te moedigen, een bijdrage zullen doen toezenden voor de op te richten studiebeurs door den Dioce sanen Priester Missie-bond. Onder liet verleenen van onzen Bis- -schoppelijken zegen en aan het comité en het geheele congres, verblijven wij inmid dels met alle hoogachting, Uw dienaar in Christus w.g. f AUGUSTINUS JOSEPIIUS GALLIER De voorzitter sloeg bij «leze voorlezing «Ie passage over, waarin Z. D. H. bericht, een bijdrage te zullen doen voor de op te richten studiebeurs door den Diocesanen Prieste-Missiebond wijl hij daaromtrent aan het eind der vergadering een voorstel had le doen. Toen vervolgens door de Scliola Canto- rum „Psalm 22" was uitgevoerd, ver kreeg «le heer Ir. L. J. M. Feber het woord. De rede van deu heer Feber, handelde over „Indische Missie en Oost-Aziatische ontwaking". Als tweede spreker was de Z.Eerw, Heer J. J. Huibcrs, pastoor te Amsterdam, uitgenoodigd. Z.E., die met groot applaus werd begroet, sprak over „Dc parochiale Missie-actie en dc drie centrale missie-ge nootschappen". Van zijn schitterende rede laten wij hier. den korten inhoud volgen. ftede van Pastoor Timbers. Pastoor Huibers beschouwde de pa- rochinle actie voor «Ie drie centrale missie genootschappen uit bovennatuurlijk oog punt. Aan de hand van dc Encycliek Maximum illud van Paus Benedictus XV werden ach tereenvolgens besproken de algemeene be ginselen waaruit de missie-actie haar krach ten put n.l. de priesterlijke liefde voor onzen Heer en voor «1e zielen, door Hem gekocht, vervolgens de bovennatuurlijke middelen: hel gebed en het offer, terwijl op bijzondere wijze de nadruk werd ge legd op dc noodzakelijkheid van een geor- denden strijd onder de hoogste leiding van het door God zelve gestelde Gezag dat juist de drie centrale missie-genootschappen haar het gebied der missie-actie had aangewezen. Spreker eindigde inel te wijzen op den heilige van den dag, «ten H. FiJelis van Sigmaringen, Capucijn, die juist 3 eeuwen geleden stierf als de eerste martelaar van «le Congregatie der Propaganda. Aan het slot der eerste congres-vergade ring dankte de voorzitter de heide sprekers voor hun leerzame en opwekkende rede en lichtte het plan om een studiebeurs voor. dc opleiding van een inlandschen missiona ris te stichten toe. De vergadering loonde hiermede groote instemming, zoodat het welslagen dezec nieuw actie bij voorbaat is verzekerd. Des middags om 4 uur werd nog een huishoudelijke vergadering gehouden, waarin de WelEerw. heer Kap. J. Schip horst het onderwerp: „Practische parochi ale Missie-actie" inleidde. MONUMENT PROFESSOR DE GROOT O. P. Gelijk reeds in de pers bekend werd gemaakt, heeft zich op den 18en Maart j.l. te Amsterdam een comité gevormd, dat beoogt de nagedachtenis van prof. Mag. dr. J. V. de Groot O. P., op blij vende wijze te eeren. In dat comité heb ben inmiddels nog tal van vooraanstaan de katholieken in den lande zitting ge nomen. Het ligt in de bedoeling van het comité allereerst een eenvoudig waardig ge- denkteeken op te richten op de plaats, waar het stoffelijk overschot van den overledene ter aarde werd besteld. Daarnaast vertrouwt het comité, dat in zoo ruime mate giften zullen toevloeien dat ook nog tot stand kan worden ge bracht een stichting, waaraan de naam van prof. De Groot voor altijd verbonden zal zijn. Deze stichting zal op charitatie- ven grondslag een katholiek wetenschap pelijk doel beoogen. Het dagelijksch bestuur van voornoemd comité doet bij dezen een dringend be roep op alle leerlingen en oud-leerlingen, vrienden en vereerders van den betreur den, onvergetelijken pater-hoogleeraar om thans zoo spoedig mogelijk hunne giften in te zenden aan den penningmeester van het comité, Herman van den Eerenbeemt, Koningsweg 150, Amsterdam (postchèque en girodienst no. 68643, Amsterdam; Ge meente giro Amsterdam E 115.) Het comité twijfelt niet, of katholiek Nederland zal door milde gaven den cijns zijner dankbaarheid geven voor de bui tengewone verdiensten, welke prof. De Groot zich verworven heeft als priester en raadsman, docent en geleerde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6