Indrukken van den dag. EERSTE BLAD "stadsnieuws. DAMIAATJES WOENSDAG 26 APRIL 1922 (5ste JAARGANG No, 1412# PER KWARTAAL 3.25 PER WEEKf 0-25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENT1ËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. MALLE GEVALLEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. AGENDA 27 APRIL R.-K. Volksbond. ..J.* - Rijkspostspaarbank. o LANGS DEN WEG. DAMMEN. Haarlem en de Grenswijziging J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 16 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht^ Omstreeks 3 uur namen de wed strijden weer een aanvang ea speel den D.ID ca St Bavo om den Eere- en den Eersten prijs. St Joseph en T.E P speelden santen de verliezers- ronde om den tweeden prijs. Al spoe dig bleek, dat er v«el slechter öe* NIEUWE HAARLEMSCH DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN BUREAUX: 284. De Conferentie te Genua maakt nu juist geen verheffenden indruk. Opgezet om een plan te beramen voor den econo- mischen opbouw van Europa en tot blus- sching van den oorlogsgeest bij de vol keren van dit oude werelddeel, hebben de vertegenwoordigers der verschillende na ties tot nu toe nog niet veel anders ge daan dan met elkaar ruzïe te maken, elkander aan te blaffen! En van den wederopbouw is al heel weinig terecht gekomen. Wat dan nog bereikt is geschiedde in besloten commissievergaderingen en wat daaromtrent uitlekte maakt ook al een heel zonderlingen indruk. Naast de oplossing van het Russische vraagstuk, welke altijd nog op zich laat wachten, interesseerde de wereld het meest, hoe men te Genua langs een om weg Duitschland in zijn iinancieelen nood te hulp zou komen. Langs 'n omwegl Im mers, over het voornaamste, het vraag stuk der schadevergoeding mocht niet gesproken worden. De ernstigste mannen te Genua, die het minst aan „politiek" doen, gevoelen .wel, dat het moet komen tot een inter nationale leening aan Duitschland, waar door dit land zich weer op de been kan helpen en zijn schuldeischers afdoen. Zoolang deze onmisbare schakel niet wordt geslagen, komt er van den opbouw ran Europa niets terecht. Maar er is aoch in Europa, noch in Amerika een bankier te vinden, die Duitschland op zijn huidig crediet zulk een leening wil of kan bezorgen, een leening, welke om afdoende te zijn, vier miiliard gouden marken zou moeten bedragen. De handige Rathnau, een geslepen on derhandelaar zooals Duitschland er nog maar weinig heeft gehad, is nu op het idee gekomen, om het Duitsche onder pand buiten Duitschland aan te wijzen. Wat men tot nu toe in Duitschland trachtte te ontkennen, of waarover men althans maar het liefst zweeg, wordt nu toegegeven: de Duitsche kapitalisten heb ben hun bezittingen zooveel mogelijk bui ten de grens in veiligheid gebracht. Op .buitenlandsche banken hebben zij .enorme deposito's. Ongeoorloofd natuurlijk; strij dig met de wet op de kapitaalvlucht enz. Maar een feit, eengelukkig feit! Wanneer wij nu aldus de Duitsche on derhandelaars te Genua deze onze zon dige landgenooten kunnen bewegen om hun buitenlandsche saldi af te staan in ruil voor belastingvrije goud-obligaties, dan is daar een nieuy/e basis, een nieuw Duitsch crediet gevonden! Natuurlijk zal er dan een wet moeten komen, welke kwijtschelding belooft van alle straffen aan hen, die onrechtvaardig hun kapitaal over dé grenzen hebben ge smokkeld. Anders zullen de bezitters im mers de plaats hunner schatten geheim houden en heeft het geheele plan geen kans Van slagen. Men ziet, tot welke malle gevallen men in dezen chaotischen toestand komt: de staat noodigt zijn zondige zonen tot open bare belijdenis en belooft vooraf verge ving, ja. laat zelfs thans doorschemeren, dat de begane overtreding de eenige uit komst voor het reddelooze land zal zijn! En niet minder mal is het geval, dat al deze besprekingen over de mogelijkheid om Duitschland financieel te helpen, in Genua in het geheim moeten geschieden; dat zij eigenlijk verboden zijn, Immers, er is over den Duitschen geld nood niet te spreken, zonder een balans van de schuld op te maken en dit is weer onmogelijk, zonder den voornaamsten fac tor, dien der schadevergoeding te bekij ken. En dezen hebben de geallieerden op last van Frankrijk, buiten de bespreking gehouden! Wanneer de heëren eenige denkbeel den hebben uitgebroed gesteld al, dat hun. dat geoorloofd is dan moeten zij die bij de Commissie van Herstel bin nensmokkelen. En deze heeft weer een comité benoemd, om te onderzoeken, op welke voorwaarden Duitschland een lee ning in het buitenland zou kunnen plaat sen. Zoo speelt men te Genua verstoppertje om toch maar de werkelijkheid niet te zien en wil maar niet begrijpen, dat heel de wereld koud blijft voor al die gevoe ligheden van groote en kleine Entente, van Commissies van Herstel of vergade ringen van ambassadeurs, de wereld, die nu eindelijk wil, dat men een eind maakt aan de crisis door ernstig overleg en te gemoetkoming wederzijds. Maar mét zulke malle gevallen zai de oplossing der wereldcrisis nog wel een boekje op ziek laten wachten! -ro: Sociëteit St. Bavo. Esperanto, 8 uur. Spaarkas Si. Nicolaas, 8 uur. Bestuur Post, half 9. Machinisten,. 8 uur. - Liefdebeurs, 8 uur. Coöp. Haarlem- sche Groentenveiling, 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling van 23 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstnaat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagioch tends en Zon- cn feestdagen. St. Elisabeth's Vereeniging. Jansstraat 49. Van 12 uur aanvraag om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen. G»d. Oude Gracht 89. AU* werkdagen voorin, van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 18. Alle werkdagen voorm. van 10—12 uur, nam. van 24 en van 80 uur. Pond 7. Herijk van maten en gewichten Van 9—12 uur voor de Jansstraat en Korte Jansstraat; van 14 uur voor Bakenessergracht en Lombardsteeg. (Vervolg). Na de pauze werd de agenda afgewerk Eerst werd overgegaan tot de verkiezing van 3 leden in het Centraal Bestuur we gens periodieke aftreding van de heeren R. P. F. Hulselmans, Th. J. H. Mouwer t en A. Vermeulen. Herkozen werden de heeren Hulsel mans en Mouwens en gekozen de heer H. K. Silvius. De voorzitter bracht het niet-herkozen bestuurslid, den heer Vermeulen, eert woord van havtelijken dank voor het door hem verrichtte werk. Tot voorzitter werd gekozen de heer H C. Silvius met 92 van de uitgebracht^, stemmen. De heer Grobben verkreeg** (f 73, de heer Hulselmans 11 en de hec Mouwens 1 stem. De voorzitter bracht namens het Cen traaf Bestuur, den heer Silvius een warm woorrd van gelukwenscli met zijn verkie zing. De heer Silvius dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en beloofde als Roomsch man al zijn krachten aan den Bond le geven. De voorgestelde statutenwijziging werd aangenomen, evenals de wijziging van het Reglement voot den Centralen Raad, De afd. Alkmaar steide voor, de reis kosten der afgevaardigden ten laste van de Centrale kas te doen komen. Voor noodzakelijk nachtverblijf van die atge- vaardigden, die op den dag van de Gen- trale Raadsvergadering anders met tijdiCT aanwezig kunnen zijn, zou, aldus het voo.- stet Alkmaar, het Centraal Bestuur ver goeding geven. Het Centraal Bestuur meende hier tegenover, dat de bestaande toestand ge handhaaid moest blijven. Het voorstel Alkmaar werd verworpen. De af deeling Assendelit stelde voor, de jaarlijksche bijdragen voor de R.-K. Uni versiteit zoo te veranderen, dat ponds pondsgewijze wordt bijgedragen. Nadat de voorzitter eenige toelichting gegeven had, waarbij hij memoreerde, dat de bijdrage vrijwillig en geen verplichting is, trok Assendelft, zijn voorstel in. De afd. Feyenoord had het volgende voorstel ingediend; De Centrale Raad draagt het Centraal- Bestuur op, te zorgen dat minstens eens per jaar een lid van het Centraal-Bestuur een Bestuursvergadering van elke afdee- ling bijwoont om in gemeenschappelijk overleg te bezien wat in de betrokken afdeeling nog kan en moet worden ge. daan in het belang der leden bij de uit voering van de taak der Standsorgani satie. Het Centraal Bestuur ontraadde aanne ming van dit voorstel. De voorzitter zeidé, dat men niet ma chinaat deze zaak moet regelen. Wij kunnen hetzelfde bereiken, als nu en dan de afdeelingen bericht wordt, dat een lid van het Centraal Bestuur eens een verga dering met' de afdeelingen komt bijwonen als de afd. maar een uitnoodiging tot het. Centraal Bestuur richten. Dit overleg is veel beter dan het plotseling komen van een lid van het Centraal Bestuur, zooals het voorstel Fcijenoord meebrengt. In dien geest werd tenslotte besloten. De afd. Heemskerk stelde voor, dat hei- Centraal Bestuur stappen zou doen bij de Federatie en het Vakbureau, om de contributie voor Herwonnen Levenskracht tc brengen op 3 cent per week en pér lid. Daar op de laatste vergadering van het Centr. Best. de contributie voor „H. L." is vastgesteld, ontraadde het Centr, Be stuur aanneming van dit voorstel. Daar slechts een afd. het voorstel Heemskerk steunde, werd het voorstel verworpen geacht. De afd, Wormerveer stelde voor, dat de Centr. Raad het Centraal Bestuur zou op dragen, de mogelijkheid te onderzoeken, een Brandassurantie te stichten. Hierop werd geantwoord, dat deze kwestie reeds meermalen in het Fede ratiebestuur besproken is en dat de mo gelijkheid nog steeds onderzocht wordt. De voorzitter deelde mede, dat bespre kingen gaande zijn, dat de leden van den Volksbond zich kunnen aansluiten bij de Brandassurantie van den Boerenbond. Ter zijner tijd komen nadere mede- deelingen daarover. Naar aanleiding van eén vraag der af deeling Amsterdam werd door den voor zitter de verhouding uiteengezet van de levensverz.maatschappij „Concordia" te genover het bestuur der Federatie. Hieromtrent ontspon zich eenige dis cussie, Amsterdam vroeg, of het moge lijk was „Concordia" meer te binden aan de Standsorganisatie en het Centr. Be stuur op te dragen in die richting te wer ken. De voorzitter zegt dat de Bond alle ge legenheid heeft, voorstellen in den Raad van Commissarissen te brengen. Het zal echter nuttigzijn, daarbij zich medewer king van de andere Diocesane bonden te verzekeren. De heer Hulselman antwoordde Am sterdam nog, dat zijn ideeën niet door gevoerd kunnen worden om de groote fi- nancieele verantwoordelijkheid die daar mede op de standsorganisatie zou worden gelegd. Nog andere sprekers verzetten zich te gen de bedoeling die bij Amsterdam voor zat. Ten slotte bleef Amsterdam bij zijn voorstel dat het Centraal Bestuur tracht nog meer „Concordia" te maken tot een instelling van de Standsorganisatie. De zaak zal in het Centraal bestuur worden besproken. Op voorstel van de afdeeling den Haag werd aan mevr. Smit een telegram van hulde gezonden. Door den heer van Seg- gclen werden eenige eigengemaakte dicht regelen voorgedragen op den scheidenden voorzitter. Na rondvraag had sluiting der vergade ring plaats. Tijdens de vergadering werden een aan tal exemplaren der stads-edii.iö van de Nieuwe Haarleinsche Courant" bezorgd, waarin het verslag der ochtend-vergade- ring, welke om kwart over één geëin digd was, in zijn geheel was opgeno men. Naar aanleiding daarvan meende de heer Klein wel te mogen opmerken, dat ook hierdoor de „Nieuwe Haarlemsche Courant" bewezen heeft, tor dege „bij" te zijn en hij spoorde allen aan tsSt propaganda-voering voor de „Nieuwe Haarlemse he Courant". De geheele vergadering betuigde luide haar instemming met deze woorden. Het Haarlsmsch Kinderkoor. Het koor steit zich ten doel, den volks zang te bevorderen. Een schoon doel. In- tussehen zijn we al zoowat een halve eeuw aan 't „bevorderen" en nog steeds zingt ons volk niet. Niet erg bemoedi gend voor de bevorderaars, jammer van de werkelijk respectabele dosis energie waarmee 't meerendeel dezer ijveraars hun doel nastreven. Nu begint zich in den laatsten tijd ook nog 't verschijnsel voor te doen, dat we zoo goed als niet' kunnen rekenen op dat deel der jonge zangers, die de kern van elk goed kinderkoor dienen uit te maken» dat zijn: onze jongens. Want de kinder koren die den laatsten tijd zich doen hooren, zijn zonder uitzondering zoo goed ais uitsluitend meisjeskoren. De heer Dankelman, volijverig direc teur van bovengenoemd koor, heeft er wel een paar goedklinkende jongens stemmen bijstaan, maar 't geheel klinkt toch pas als een solo te midden van 't groote koor. Daar gaat nog geen kleur van uit, 't aantal stemmen is te gering. De jongens deden overigens uitstekend hun best, getuige de twee coupletten uit „Zangmorgen" van Doppen, op rnooien tekst van Adama van Scheltema. Dankelman zal dit nog wel eens meer laten zingen, en dan lijkt het me raad zaam, op 't herhaalde „bim, ham" niet te spoedig tot de m. over te gaan, meer de vocaal te laten hooren, waardoor meen ik het toonrijzen wel zal worden voor komen. Aan 't slot van „maan-idylle" lieh ik in mijn tekstboekje maar een gróót vraagteeken geplaatst, en „Maan-idylle no. 2, eveneens van Hendrika van Tus schenbroek, blijkt voor het kinderkoor veel te moeilijk, 't Bleek dan ook dat naar den zin van den directeur het koor deze muziek niet geheel naar zijn idee weergaf. Het zong te sterk, 't werd wat grof en Dankelman moest op luid hoor bare wijze de hinderen tot zachter zin gen bewegen. Dit is meteen het leelijkste in zijn directie, dieatoch al niet, door te veel uiterlijke gebaren, suggestief genoeg is om van de kinderen meteen Alles te verkrijgen. Hij is onderwijzer genoeg om dit te beamen, bovendien bezit hij een benijdenswaardig kalme natuur om zon der veel moeite zich een dirigeerwijze eigen te maken, die hem in de toekomst niet minder moeite meer resultaten doet bereiken. Ik breng dit met te meer vrij heid naar voren, omdat zijn werk de sporen droeg, dat er duchtig is gewerkt en met veel consciëntie muziek en ook tekst is gestudeerd. Zoo hij zich nog een meer overwogen directie eigen maakt, dan staat er hem ook niets meer in den weg om van zijn arbeid de resultaten zoo goed en zoo geheel mogelijk naRr voren te brengen HET NIEUWE SE MINARIE HAGEVELD. ■SEMINARIE -HAGEVElDj l T; tllEMMEDc I 1.« ,rnN euAMN r Ter aanvulling van onze gisteren gerep roduceerde foto's, geven we hier nog den plattegrond van het nieuwe Seminarie Hageveld. Hieruit is duidelijk te zien op welke wijze de gisteren in ons blad opgenomen foto van den voorgevel moet worden bekeken. Het concert werd opgeluisterd door het serieuze spel van den solo-cellist der Haart. Orkest-vereeniging, den heer Cor de. Wilde, terwijl de. keer J. W. Ruinen de iaak van begeleider aan 't klavier welwillend had op zich genomen, 'k Had gaarne de cello-voordracht gehoord, maar was er lot ni'n 'spijt niet toe in de gelegenheid. De heer Ruinen bracht me nig toonstukje door fijnzinnig begeleiden in een sfeer van poëzie. Terwijl men hem mag prijzen om zijn knap benade ren der typische Doppeusebe instrument;» tie in het laatste koor: De Wilgen. G. J. K. Verduistering van cheques. Gistermorgen meldde zich aan het fi liaal der Amsterdam ?che Bank in de Groote Houtstraat «en jongmeasch, dat een chèquo aanbood, groot 3000 Mark De bankdirectie kwam het gevaL eenïgs- zins verdacht voor en stelde da politie er mee in kennis, waarna een recher cheur het jongmensch aan het politie bureau bracht. Daar bleek het te zijn de 18-jaïige D. M. uit Leeuwarden. Hij bekende, zich schuldig te hebben ge maakt aan verduistering van drie chè- ques tot een gezamenlijk bedrag van on geveer 20.000 mark, benevens van een bedrag van f 38, ten nadeele van zijn broer, eveneens in Leeuwarden woon achtig. Hedenmorgen is M. op transport ge steld naar Leeuwarden. Aan het kantoor Haarlem werd, in den loop der maand, op spaarbankboekje» in gelegd f 193.032.74bV en terugbetaald f 237.823.66V2. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 44.790.62. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 230. Hieronder 202 formulieren ad f 1 in spaarbankzegels van 5 cent en 102S for mulieren ad f 1 in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). Hoor tusschenkomst dezer kantoren werd ter Direotie op Staatsschuldboek- jea ingeschreven nominaal f 14000 en af geschreven nominaal f 4150. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 9850. Tram-pech. Vannacht om twaalf uur. Op den Jansstraat-, Riviervisclimarki- hoek branden drie sterke electrische booglampen, door personeel van weg en werken der E. N. E. T. daar even neer- geplant. Er moet nachtwerk worden ver richt. Een bocht in de rails vernieuwd, en dat zijn karweitjes, die met ol zon der arbeidswet en achturendag in den nacht gebeuren moeten, als het tramver keer stop staat. Vanmorgen 9 uur. De nieuwe bocht in de rails ligt er! De straat is nog „open" en heelemaal gereed is bet werk nog niet. Maar het voornaamste is toch ge schied. Voor het eerst zal de tram over de nieuwe rails rijden, maar eilaas het lukt nog niet. De wagen loopt zon der eerbied voor het nachtelijk geploeter uit de rails en bijt in het door den regen nat-geweekte zand. Het tramverkeer staat stil, wel drie kwartier lang. De heerlijke eenmanswagen, symbool van den polsslag des vooruitwillenden tijds, wordt aan beide zijden in de plek des onheils omgekeerd, wat heel wat voeten in de aarde heelt bij dit wanproduct van modern snelheidsverkeerl De passagiers moeten overstappen, maken cen trip over smerige keien en modderig zand.Ein delijk is de wagen weer in het rechte spoor. Een paar uur later probeert men hei nog eens. Weer loopt de wagen uit het goede spoor, weer is er oponthoud, weer demonstreert de éénmanswagen zijn vlugheid. Toen ben ik heengegaan, om de lezers van de trampech te vertellen.... Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekj es bedroeg 7. Feestavond R. K. V. B. „Geel Zwart" Bovengenoemde vereeniging zal Vrij dag 28 April a.s. een feestavond geven. „Geel Zwart" werd 1 Sept. 1919 opge richt en is de oudste R.-K. Voetbalclub dezer stad. Op het oogenblik spelen 3 elftallen in den D. H. V. B. en 2 elftallen in de Juniorencompetitie. Voor dezen feestavond is een commissie samenge steld, bestaande uit de heeren H. Balm, A. Divendal, M. Mulders, J. v. d. Drift en P. de Liefde. Kinderzangspel „Sneeuwwitje." A.s. Zaterdag, 29 April zal in den Stadsschouwburg het bekende kinder zangspel „Sneeuwwitje" van Mevr. Schee- pers-Geuer worden opgevoerd. Verschei dene bladen, ook de N. H. Crt. spraken indertijd vol lof over dit werk. Feestavond Voetbalvereen. „P. E. N." De Voetbalvereeniging P. E. N. te Blóemendaal, zal op Zaterdag 29 Aprii a.s. een feestavond organiseeren in de bovenzaal van de Soc. Vereen, te Haar lem, met welwillende medewerking van het orkest onder leiding van den heer G. Aanstoot. Personalia. Bij Kon. besluit van 20 April '1922 is, op verzoek van mr. M. E. Booy, aan wien bij Kon. besluit van 20 Maart 1922 -eervol ont slag was verleend als griffier van de ar rondissementsrechtbank te Haarlem, met ingang van l Mei 1922, laatstgenoemde datum gewijzigd in 1 September 1922. Goed voorbeeld. AVij lezen in „De Tijd": Notaris Van Cranenburgh, die na het besluit tot oprichting van de Nieu we Katholieke Partij heb voorzitter schap van het voorloopig comité heeft neergelegd, is niet halverwege blij ven staan. Vrijdag is hij in dc ILaar- lemsche Iviesvereeuiging ter vergade ring verschenen en heeft er é-en leven dig -aandeel genomen aan hoogst be langwekkende besprekingen over het ontwerp R. Iv. Staabsprogram en de richting in onze politiek. De initiatiefnemer van de actie der oiVevredcneu heeft hierdoor nogmaals getoond den eenig juistem weg te willen bewandelen, om voor. rechit- maftige grieven voldoening te beko-j men in de ééne alle Manden om vattende .R. K. Staatspartij Mócht dit goede voorbeeld bij de velen, die aan de oproep van den heer Van Cranenburgh adhaesae heb ben betuigd, met. evenveel instemming navolging vinden JUBILEUMS WEDSTRIJDEN „DAMMEN IS DENKEN" (A'dam). Alhoewel de Eereprijs in het bezit kwam van de jubileerende vereeni ging (D. I. D.) hebben de R. K, Dam mers den naam van hun district uit stekend verdedigd- Vooral in de eerste ronde hebben dè spelers van D. I. D. al hun krachten moeten inspannen om in de winnaarsronde geplaatst be worden. Na eenige speeches, achtereenvol gens van den Eerw. Praeses en don voorzitter van de jubilarissen, de ver schillende vertegenwoordigers van den Haarl. R K Damhond en een bloe menhulde van de R. K. Damclub ,,St Joseph", nam dc eerste ronde om on geveer half 12 een aanvang. Om 2 uur waren de laatste partijen uitgespeeld en was de stand als volgt" D.ID (A'dam)—St. Joseph (Haarlem) 13-7 St. Bavo (Heemstede)—T.E P. (Haar lem) 146. Dat St. Joseph slechts met 137 van het veel sterkere DJ.D. verloor.» is te wijten aan het serieust, spel, vooral aan hun eerste bonden. De ne derlaag van T.E.P, is hoofdzakelijk te wijten aan sterke onvolledigheid. 4 V««6e«6««*Mé*éMA*l,6*6*2 Wij publioeeren heden het rapport van de Raadscommissie omtrent de grenswijziging van Haarlem, een mee ning van belang, omdat zij ook wel die van den Gemeenteraad van Haar lem zal worden. Veel er over te zeggen, is nietl noodig. 't Rapport spreekt voor zich zelf en bovendien zijn er bijna geen argumenten in, die niet reeds uit e.i te na in de dagbladen naar voren zijn gebracht. Het onderworp-grenswij ziging raakt zoo zoetjesaan dood ge* praat. Belangrijk, maar toch zal niemand anders verwacht hebben, dat de Raadscommissie het ontwerp van Ge deputeerde Staten voor Haarlem on aannemelijk achtte. De scherpe cri- tiek der commissie, nog wel onder voorzitterschap van Mr. Slingenberg, oud-lid van Gedeputeerde Staten, laat van het ontwerp weinig goeds meer over. Scherp wordt de kwestie ge steld, waar de commissie zegt: „Sterk kreeg zij den indruk,, dat bij het ont werpen van dit plan meer was ge streefd naar een behoorlijke oplos-' sing van de moeilijkheden gerezen ten opzichte van de gemeenten Scho ten en Spaarndam, dan naar het scheppen van betere bestaansvoor waarden voor een levenskrachtig Haarlem." Overigens verwijzen wij naar liet rapport,. Het is duidelijk genoeg en do argumenten kunnen, na alles wat we er reeds over schreven, kwalijk nog juister belicht worden. De commissie is van oordeel dat Blóemendaal bij Haarlem moet wor den gevoegd voor wat betreft het gedeelte tot aan de Zandvoortsche laan. Over het andere, meer zuidelijk gelegen gedeelte, beschikt zij in haar rapport niet, maar het is duidelijk, dat de commissie dat aan. Heemstede wil overlaten. Niet zonder humor is de uitdrukking der commissie dat zij om „tactische redenen" Blóemendaal niet verder dan tot aan de Zand-» voortsehe laan begeert.- Men proeft hieruit een vriendelijken lonk naar Heemstede en het is misschien niet kwaad dat de commissie het maar botweg uitspreekt, want ander krijgt zij die verwijten toch. We reproduceeren ook een kaartje, waarop de door de commissie gedach te grenslijn is weergegeven. In he# kort komt deze hierop neer, dat in het Oosten en Noorden de grenzen door Gedeputeerde Staten voorgesteld blijven gehandhaafd, maar in het Wes ten Blóemendaal bij Haarlem woed# gedacht bót aan de Zamtvoortscho laan en iu 'het Zuiden de grens ver legd wordt vanaf de Craaijenester- vaart, waar zij ligt in het ontwerp van Gedep. Staten, tot nabij de Koe- diefslaan ongeveer. Het feit', dat het rapport zoo frank en open wordt gepubliceerd,, zal velen aangenaam aandoen. Wij juichen dit besluit toe ondanks sommiger wee» voor groote openhartigheid. Barometerstand 738. Neiging achteruit. OPGAVE VAM: Medegedeeld door het Kon. Ned -»:ele- orologisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 26 April 1922. Hoogste 'barometerstand 761.0 m.M. l-ï Seydisfjord en Biarritz. Laagste barometerstand 737,7 m.M. le De Bildt. Verwachting van den avond van 26 lot den avond van 27 Aprii: kraohtigc Noord westelijke tot westelijke, later tijdelijk in nemende en krhiipeDde wind. meest zwaar bewolkt, later waarschijnlijk weer regen, aanvankelijk ieis kouder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1