I Van SclijiÉI's Schoenwerk Indrukken van den dag. merk „Imperial Brand" L PAAHAKKER's Schoenmagazi;n DAMIAATJES DGNDERCaG 27 APRI: i9i 45ste JAARGANG No. 14127 PER WEEK F RANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nieuwe vormen. STADSNIEUWS. AGENDA 28 APRIL De Commissie voor de Grensrege ling. BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENINO No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. alleen verkrijgbaar bij: uitsluitend 46 Gr. Koutsfr. 46 Haarlem niet achteraan J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN PER KWARTAAL NTSCHAPPEN: f 3.25 f 0.25 3 f 3.57'/, 285. Het debat, gisteren in de Tweede Ka mer gehouden naar aanleiding van de in- terpellatie-Troelslra over verwerping van hoofdstuk III der Grondwetsherzienings- voorstellen door de Eerste Kamer, heeft opnieuw aangetoond hoe jammer het is, dat de Staatscommissie van 1918 of de Regeering zelf niet met voorstellen is ge komen om in plaats van den tegenwoordi- gen Senaat 'n lichaam te scheppen, waar aan ons sociaal-economisch leven behoef te heeft. Wij hebben daar een en ander maal op gewezen. Intussclien, het getü daarvoor is verloopen, maar de idee moet blijven leven en zoo spoedig mogelijk tot ontwikkeling komen, 't Is daarom goed kennis te nemen van gelijksoortige be hoeften, welke in het buitenland gevoeld worden. In de „Times" hield dezer dagen het Engelsche parlementslid Arthur Hender son, een der vooraanstaande figuren der arbeiderspartij, een pleidooi voor de in stelling van een „parlement der nijver heid" ten einde de betrekkingen tussclien werkgevers en werknemers te verbeteren. Hij betreurt het, dat men de schoon© gelegenheid, welke zich eenige maanden na het einde van den oorlog voordeed, ongebruikt heeft laten voorbijgaan. (Juist ais bij onsl) Begin 1919 kwam te Londen onder de auspiciën van den premier, den toenmaligen minister van arbeid, Horne- sn andere ministers en officieele perso nen een „National Industrial Conference" bijeen, bestaande uit 800 leden, vertegen woordigers van werkgevers en werkne mers, met het doel goede betrekkingen tusschen kapitaal en arbeid te bevorde ren. De adviezen dezer conferentie om vatten o.a. maximum-werktijden met een behoorlijke regeling van overwerk, een minimumloon vóór het geheele land, wet telijk te regelen, sociale maatregelen enz. Met schier algemeene stemmen werd de stichting aanbevolen van een lichaam voor het geheele land, een denkbeeld e ■Irlo,yd Geor8p met groote ingeno- en ei groet. Maar de regeeriug gaf geen gevolg aan de resultaten der confe- renhe, zoodat er niets kwam van de in stelling van een dergelijk lichaam. en ersoii verwijst voorts naar den „Reichswirtschafsrat" in Duitschland en Cioogt dan verder, dat een „parlia- ment of industry" (een parlement van nij verheid) zooals hij zich dat denkt, dient ut te gaan van de organisatie van werk gevers en werknemers. Optreden der re geering na het echec van 1919 is volgens hem verdacht, en voorloopig zou zulk een parlement dan ook een onafhankelijk lichaam moeten zijn zonder eenig offi cieel verband met den staat, doch met het oog op de baten ervan voor de ge meenschap, zou de regeering voor een plaats van samenkomst kunnen zorgen- Later zal het wellicht echter raadzaam worden geacht, om te trachten erkenning door den staat te verkrijgen en wettelijke bevoegdheden te verwerven. Dit parlement, bestaande uit een gelijk aantal leden van werkgevers- en werkne mersorganisaties, zou moeten dienen als spreekbuis en organisatie voor de indus trie in haar geheel. Het zou zich niet zoo- Zeer moeten bezig houden met kwesties in een bepaalde industrie, als wel zijn aandacht moeten wijden aan de vraag stukken, die het geheele economische le ven raken. Eventueel zou het ook, zoo noodig be middelend kunnen optreden bij geschillen in de industrie. Aldus het Engelsche parlementslid. Men ziet, dat de idee van een „Social© Kamer" ook elders leeft en naar een vorm zoekt. Wij hier te lande hebben.! nu nog een „Hooge Raad van Arbeid", die wel avdiseert, maar te weinig zelf standigheid heeft en ook te weinig con tact heeft met het practische leven en dan de wensch naar publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waarvan de vervulling nog in een zeer ver verschiet ligt. Het woidt tijd, dat er eens een Staatsman omt, die uit alle proeven en probeersels eens de som trekt, welke aan de behoef ten van het moderne maatschappelijke leven voldoet en het scheppende van een li chaam, een regelende organisatie, welk© pasklaar is voor onzen tijd. Spaarbank „St. Row" Van 7.308.30 uur, in het RaVonaatsgch/uw, Nassau- laan 50. ff. K. Arbridtbt.-.i voor mannen. G«d. Oude Gracht 59. Alle werkdagen voorm. ran t12 uur, nam. vaa a3 uur. Zaterdags alleen van 018 uur. ff. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen roorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Pand 7. Herijk van maten en gewichten Van 912 uur voor Spaarne, Donkere Spaarne.'Korte Spaarne, Noorderspaarme en Hooimarf.it; van 14 uur voor Zui- der-Buitenspaarne, Koudeuhorn, Turf markt en Kaasmarkt. Bloemendaal, Café longkees. R. K. Kiesvereeniging, 8 uur; spreekster mevr. Bronsveld-Vitringa. Het brood dat 't meest gegeten wordt, is FBANKEN'S MELKBR00D. Sociëteit ,St. Bavo". Haarl. Handels- vereeniging, half 9. Bond van Tech nici, 8 uur. Besturen Kruisverbond en Maria-Vereeniging, 8 uur. Rederij kers 8 uur. Bestuur Bouwvakbond, 8 u. Patronaat, Koningstegnstraat. Feest avond Geel Zwart, 8 uur. Sociëteit Vereeniging. Ouderavond, 8 uur, 8istchnppelijk Museum. Janislras!, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en p toegankelijk. Leeszaal en uitleenblbliolheek. anntraat 40. Dagelijks geopend van uur tot half 1, van 1—5 en van 7—10 j( ïur* behalve do* Maandagiochtends on r Jm. «I foeatdagon. Woensdagavond vergaderde de com missie uit de ingezetenen om neg eens te beraadslagen over de aan hangige grensregeling. Er waren 14 leden van de 25 aan wezig. Aan de orde werd gesteld liet adres van de afd. Haarlem en O. van dan Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren gericht aan Gedep. Staten, aan de Ra den en aan de Commissies naar art, 131 der Gemeentewet ingesteld in verband met de grenswijziging. Dit adres betrof de regeling der po sitie van de ambten aren betrokken bij de grensregeling. Bij de bespreking van de schade loosstelling stelt de heer DE BOER voor aan art. 15 van het wetsontwerp van Gedep. Staten toe te voegen Rekening wordt gebonden met het be drag waarmede de gemeente ten ge volge van de verkleining van haai- ge bied, hare uitgaven zal moeten beper ken. „en met de voordeelen, die de gemeente verkrijgt door uitbreiding van haar gebied". De tusschen aanhalings/teekens ge plaatste woorden werden, óp verzoek van den heer De Boer, aan art. 15 toegevoegd. De lieer KRELAGE meent dat geen Haarlemsche ambtenaren bij de grens wijziging betrokken zijn, op de wijze zooals in het adres wordt bedoeld en de commissie dus goed zal doen het adres niet te behandelen. Haar lem moet toch reeds het gelag be talen. De hoeren GOEDHART en DE BOER zijn van meening, dat het adres wel moet worden behandeld- Het heele wetsontwerp is ons ter beoor deeling gezonden, ook de onderdee- len. Het voorstel vau den heer Kre- lage, om het adres niet te behan delen, wordt verworpen met 3 11 stemmen. Na eenige discussie werden ver schillende wenschen, in het adres ver vat, verwerkt in art. 20 en andere artikelen van het wetsontwerp. Hierna werd nog even van gedach ten gewisseld over de schadevergoe dingskwestie, maar besluiten werden niet genomen. Besloten werd dat de commissie van redactie nu een concept-rapport zal ontwerpen, dat in de volgende ver- gaderiiig aan de goedkeuring van de commissie zal worden, onderworpen. De Lente-Tentoonstelling in het Museum van Kunstnijverheid. Deze tentoonstelling, van Kunstnijverheid had even goed anders kunnen heeten. Er zijn echter eenige .inzendingen waarvan het ontwerp of de versiering aan lentebloe men of planten ontleend is en daaraan dankt de tentoonstelling dan ook haar naam en niet aan de lieve Lente, die dit jaar maar nietkomen wil. Er speelde geen zonnestraaltje door het kleurige glas-in- lood van J. Gidding of dat van den Haar lemmer Bogtman wiens wertk minder kleu rig is, doch rijker van ornament. Toch ziet de tentoonstelling er wel vroolijk uit, daarvoor zorgen de vele kleurige borduur* werken, bedrukte sloffen, behangselpatro- nen en andere inzendingen, die er van ge tuigen dat er toch in Holland op dit ge bied heel wat gemaakt wordt dat goed en mooi is en den toets met het buitenland kan doorstaan. Gidding is oen verdienstelijk veelzijdig kunstnijveraar, met het glas-in-lood zien we van hem tapijten en bedrukte stoffen voor wandbekleeÏKng, vroeger maakten we reeds kennis met smeedwerk naar zijn ontwerp en door hem geëtste etternietpa- neeten. De invloeden van Lion Cachet en Zwiers zijn in zijn werk nog al sterk waar neembaar. Gerbrands .exposeert ©en gebatikt scherm, dat door mooie compositic^en detailleering prettig aandoet, terwijl de kleuren rustig en voornaam zijn. De vrouwefiguur doet er wat vreemd in. Verder zien we van hem ontworpen voor meubehnoquette, waarvan verschillende motieven aardig zijn gevon den. Nieuw van hein zijn de geëtste broches, wier versiering gevormd wordt door ©en fijn figuurtje, in sierlijk ornament gevat. Bóhangselpatronen zijn er van M. van den Burg en Jan Retel. Die van den eersten zijn nog al druk en we kunnen ons niet voorstellen dat -een vertrek er be- J. W. SMIT H. C. SILVIUS de afgetreden en de nieuw gekozen president van den Ned. R.-K. Volksbond in het Bisdom Haarlem. In de vergadering van den Centralen Raad, Dinsdag j.L ge houden, is de heer Smit hartelijk gehuldigd. Door den heer Jos. A. v. Seggelen, oud- Haarlemmer, thans in den Haag woonach tig, werd staande de vergadering het vol gende gedicht op den aftredenden voorzit ter gemaakt en voorgelezen: Smit, de naam voor goed vereenigd, Met de historie van den Bond; Smit, die dertig lange jaren Midden in ons leven stond; Smit, de warme vriend van allen. Vriend, van kloeken, Roomschen geest, Steeds ons voorbeeld is geweest. Smit, van Zeeland tot Den Helder Gaat Uw naam de luchte door. Smit, de man met grijze haren, Ging als werker ons steeds voor. Smit, naar 't woord van Rector Jansen, Vol van ©envoud, gróót van hart; Smit van tien maal zeven jaren, Die nog steeds de jaren tart; Sinit. de pionier en werker, Die nog in ons midden staat. Smit, die als de voiksbondleider, Heden ons verlaten gaat. Smit, al gaat gij van ons henen; Toch, toch blijft gij onze man. Smit, de kleine en de groote, Blijf nog jaren „Onze Jan!" haag lijk door wordt. De ontwerpen van Retel zijn voor het meerendeel op geome- trischen grondslag, er zijn wel frissche pa tronen bij, doch we worden nog wat te veel herinnerd aan de Kunstnijverheid school-stijl van een jaar of tien terug. Ook het drijfwerk van den bekwamen nietaal- drijver en ciseleur Zwoilo vertoont in vorm en versiering weinig nieuws. De goede hoe danigheden ervan achten we genoegzaam bekend. Het aardewerk van Colenbrander mag er toch altijd nog zijn al zijn er na hem anderen met -andere opvattingen op gestaan. Onder hen neemt C. J. Lanooy ©en voorname plaats in en ook hier heeft -deze een belangrijke inzending. Vormen en kleuren zijn zeer mooi en de geheimen der techniek kent hij blijkbaar door en door. Fleurig is het aardewerk uit Tsjecho-SIo- wakijc, door kinderen der lagere school beschilderd. Het borduurwenk dat Mei Chf. van Zeegen hier exposeert kunnen 'we niet zoo bewonderen als het werk dat we vroeger van baar zagen, zooals de vogel en visoh-motieven. Een weelde van kleu ren is de geborduurde lap van Mej. W. Testas, aardig de theewarmer van Alb. Klein (jammer dat de prijs zoo hoog is). Vermelding verdienen -nog de emaiile-pa- neelen van Mevrouw Kuyken en het smeedwerk van Van Gispen. Eenig grafisch werk completeert de tentoonstelling, we noemen. o.im. de litho's van Aart van Dob- benburg, D. Struick de Moulins, S. Jesse- rnm de Mesquita en Rees. M. v. d. W. De bollen en de Engelsche quarantaine- maatregelen. Wij lezen in het Weekblad van Bloem bollencultuur; De „Chamber of Horticulture", het se- mi-officieele luinbouwlichaam hl Enge land, heeft op 6 April een vergadering gehouden ter bespreking van bovenstaan de kwestie: het al of niet laten voortdu ren van den inspectiedienst voor de in gevoerde bollen. Men herinnert zich, da' speciaal voor de bollen verkocht voor broeddoeleinden, de geheeld inspectie overbodig wordt geacht, terwijl reeds is medegedeeld, dat copie-certificaten op 5e zendingen bollen niet meer noodig zullen zijn. Het Handelsblad de Tuinbouw geeft het volgende overzicht van de besprekingen in bovengenoemde vergadering. Uit de besprekingen viel op te maken, dat deze „order" voor wat bollen betreft- eigenlijk meer goed dan kwaad gedaan heeft. Door verscheidene sprekers werd er op gewezen, dat de inspectie in Holland van weinig beteekenis was, maar dat daardoor belangrijk oponthoud in de ver zending en dikwijls schade veroorzaak' werd. Gewezen werd voorts op de ver meerdering van kosten en dat, wanneer eenmaal het certificaat afgegeven was, da importeur geen verhaal meer had bij he' uitbreken van ziekte. Verder werd aan gevoerd dat de risico van de schade door oponthoud, vooral bij drukke verzending, tien keer zoo erg gevreesd werd dan schade door ziekte. Aan den anderen kant had de order goed gedaan voorzoover het betrof ver koop op aucties, en algemeen werd aan genomen, dat een nauwkeurig uitgevoer de inspectie hiertegen het ideaal was om naar te streven. De heer Lobjoit stipte aan, dat de or der geheel tegemoet komt aan de belan gen van de broeiers. De bollen kunnen ingevoerd worden zonder certificaat en de begeleidende papieren zullen den Mi nister verklaren waarvoor ze bestemd zijn. Broeiers kunnen zich dus op het Mi nisterie laten inschrijven, de bollen direc' opplanten, doch zonder nadere inspectie niet verspreiden. Dit scheen den broeiers té bevredigen en verder werd gepraa' over de belangen van de handelaars. Be sloten werd, dat tijdens het bezoek ter Internationale Conferentie in den Haag de gelegenheid aangegrepen zou worden óm eenige vooraanstaande Hollandsche firma's over dit punt te polsen. Men hoopt op goede resultaten. Uitkeeringen uit een werkloozenkas. De Minister van Arbeid lieeft verklaard dat door B. en W. van Haarlem te recht bezwaar is gemaakt tegen de uit de werk- loozenkas van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland ver strekte uitkeeringen aan het lid J. Th. v G., en bevolen, dat het bedrag dier uit keeringen, groot 7.20, binnen een maand na dagteekening zijner beslissin gen in die Werkloozenkas moet wdrdreó terug gestort; eveneens is het bezwaar er kend, door B. en W. gemaakt tegen d© uit de werkloozenkas van de Ned. Ver van Fabrieksarbeiders aan enkele leden verstrekte uitkeeringen, met bepaling, da» deze gelden, in totaal 67,95, binnen een maand na dagteekening der bselissing, In de werkloozenkas moet worden terug ge stort. Stedelijke Atlas. Vanaf 28 April a.s. zullen in het Frans Ha!smu:eum teeken'ngen uit den stedelijken atlas teutoongestel 1 worden. Statuten. De „Staatscour." bevat de statuten van de Ooöp. Woningbouw vereen. „Vesta" alhier. Besmettelijke ziekten. In de weak van 16 tot 22 April kwamen in de navolgenie gemeente® gevallen van besmettelijke ziekten voor: Aalsmeer 1 van roodvonk, Beverwijk 1 van buiktyphus, Bloemendaal 1 van diph- theritis, Haarlemmermeer 1 van rood vonk, Krommenie 1 van diphtheritis, Velsen 1 van roodvonk en 1 van diphthe ritis. Zaandam 1 van buiktyphus. Gemeenteraad. Het ligt in het voornemen van den Burgemeester om de eerstvole -de raads vergadering te houden op Woensdag 10 Mei a.s. „Prinses Juliana". De feesten, welke de Kinder-Oranje- bond „Prinses Juliana", welke gevestigd is in het Amsterdamsche kwartier, elk jaar organiseert, zijn telkenmale een suc ces. En geen wonder, want steeds wordt de zaak zoo flink en krachtig aangepakt altijd worden de voorbereidingen zo© goed getroffen, dat het feest slagen moet Een zeer groot aandeel daarin heeft het bestuur van den bond, dat niets geep moeiten ontziet, om tot liet slagen der feestelijkheden te komen, doch ondanks die zorg zou alle. moeite vergeefsch zijn' als niet geregeld belangrijke giften inkwa men, waaruit Ue kosten bestreden kunnen worden. De kas van den bond is niet vet gennoeg, alle onkosten te bestrijden. Een woord van dank, zoowel aan d© milde gevers als aan het ijverige be stuur is dan ook wel op zijn plaats. Gisteren is bet jaarlijksche feest gehou den en natuurlijk geslaagd. Om 2 uur wa rren de kinderen, die aan het feest deel namen, 330 in getal, op het Tevlerplein hijeen. Door het bestuur van den Bond werd het vaandel afgehaakt bij den voor zitter, den heer J. Luttik, aan den Hee rensingel en eveneens naar het Teyler- plein gebracht, waarna de ommegang door het Amsterdamsche kwartier begon- voorop het muziekkorps der Cbr. Jonge- lingen-vereeniging „Rust na Arbeid." All© kinderen waren niet oranje getooid en droegen vlaggetjes, welwillend afgestaan door de Vereeniging „Koninginnedag." Na den ominelocht gingen de kinderen naar huis, om te 5 uur weer op het Tey- lerptein bijeen te zijn. Nu ging het lange A. L. Dyserin'ckstraat, Ainslerdamslraat. Heerensingel, over de Kwakel, Molen- steeg, Spaarnwouderstraat, Wijdesteeg- Spaarne, Korte Veerstraat, Anegang, Gr- Houtstraat, Groote Markt en Smedestraat naar „St. Bavo," waar om 6 uur het ei genlijke feest begon. Het was een leuk gezicht, die lange ril vroolijke kinderen met glundere gezicht jes, waarop de nieuwsgierigheid naar de komende dingen te lezen stonden. Ook nu weer ging het muziekkorps van „Rust na Arbeid" voorop. De stoet trok natuur lijk veel bekijks. Toen alle kinderen in de groote zaal van „St. Bavo" gezeten waren, opendp de heer Luttik met een kort v I den avond, heette allen welkom en -uschte hun veel pleizier. Daarna werden tractaties rondgedeeld- waarna vertoond werd Kailenbach's pae- dagogisch poppenspel. Dit hield de kleinen (maar ook de grooteren) tot een uur of negen bezig, af gewisseld natuurlijk met zang, muziek ep .tractaties. Negen uur sloeg het klokje van gehoorzaamheid en opgewekt en vo' van het genotene gingen de kinderen naar huis. .Prinses Juliana" heeft hun weer een uiterst gezelligen dag bereid. Den dames en heeren, die zoo uitste kend voor de. goede regeling onder het jonge volkje zorgden, komt wel een woord yan lof toe. Er bestaan plannen, om in Augustus het 12K-jarig bestaan van den bond feestelijk te herdenken. O.f dit doorgang zal vinden, hangt echter-van de mildheid van goede gevers en geefsters af. Mogen dan de beuzen wijd open gaan! 9 9 Faillissementen. In staal van. faillisstexnent werd verklaard: Jolin Telkamp, wonende te Hillegom. R.-C. Mr H, v, Loghem de Josselin. dc Jong. Curator Mr. P Tjeenk Willink. Personalia. Maandag slaagde voor het examen .Ned. Mode-Vakbond te 'sGravenhage gehouden van 18—24 April, voor cos- tumière mej. A. Jobse, te Beverwijk. De iichtbeeldenavond van den R.-K. Volksbond. Naar wjj vernemen, zullen op jien op 3 Mei a.s te houden lichtbeelden avond van den R. K. Volksbond ver schillende kerkelijke liederen gezon gen worden onder orgelbe ge Idling. Het or^el zal bespeeld worden door deu heer Jan Nibbering. Een Raadsvacature. De heer R. J. Dijk, Sociaal-democra tisch lid van den Gemeenteraad, js benoemd tot secretaris van den Rot- terdamschen Bestuurdersbond en gaat dus onze gemeente metterwoon ver laten. Zoodoende komt er een raads vacature, welke zal worden ingeno men door den heer M. Doornebosch, bewaarder aan de Strafgevangenis al hier. Met deze benoeming zal de S.D.A P -lijst, op één candidaat na, uitgeput zijn. Brandje. Hedennacht omstreeks half 4 werd door een bewaker der Rijkstelefoon (in de Jansstraat worden juist werk zaamheden verricht ten behoeve van den Rijkstelefoondienst) brand ont- )dekt in perceel Jansstraat 57, waarin gevestigd is de grossienderij in choco lade, suikerwerken enz. van den heer P. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, wie het gelukte, het viHir met een slang op de waterlei ding te blusschen. Eenig houtwol en hooi, alsmede eenige pakkisten ver brandden. Vermoed wordt, dat des avonds, toen eanige lósten drups uit gepakt werden, gerookt is, waarbij een vonk tusschen het houtwol zou zijn gevallen. District Haarlem en Omstreken van den D. H. V. B. Gisteravond is in het gebouw „St. Bavo" een vergadering gehouden in het distriot Haarlem ea Omstreken van den D.H.V.B. Tegenwoordig waren de af gevaardigden van 12 vereenigingen uit het Haarlemsche Voetbaldistrict. Doel der vergadering was een aantal voorstellen, door het bestuur gedaan, in behandeling te nemen en in te dienen voor de e.v. Bondsvergadering. Enkele voorstellen van ondergeschikt belang ver den niet aangenomen. Onder de goal- gekeurde voorstellen noemen wij op de eerste plaats dat tot aanvulling van art. 49 jj.R., hetwelk tot strekking heeft voortaan de districtstestnren ie doen op treden ais- scheidsrechter commissie, per - en propaganöa-commissie en terroin-crm- missie. Vervolgens het voorstel om allo boeten tot op de helft te verminderen, We hebben al zoo hier on daar schande er over hooren spreken, dat de Rijkswaterstaat Haarlem heeft opgeknapt met zulk een leelijk gebouw als ons nieuwe postkantoor. Er werd weer eens geroepen over de wenschelijkheid van een schoonheidscommissie, die dergelijke absurditeiten weren zou enz. We gelooven dat deze beoordeelaars wat te hard van stapel loopen. Immers heeft de een het recht mooi te vinden, wat de ander leelijk vindt) en we weten nu wel allen, dat zeer velen onzer medeburgers en nog wel zij, die zich de meest deskundigen noe men.' ons nieuwe postkantoor een pa rel van nieuwe bouwkunde noemen. In dezen zin heeft het nieuwe postkantoor dus zeer zeker alle bestaansrecht en we gelooven dan ook niet, dat een schoon heidscommissie ons nieuwe postkantoor zou hebben geweerd. Maar dat is dan ook wel niet de portée van de schampere opmerkingen veler Haarlemmers. Deze is meer een veroordeeling van den modernen bouw trant in 't algemeen en een verlangen! dat Haarlem daarvan verschoond moga blijven. Natuurlijk kunnen wij ook deze klacht niet ondersohrijven. We behoeven hierbij niet in 't geding te brengen of wij al of niet de moderne schoonheidsbe grippen in de bouwkunde zijn toege daan, maar we mogen wel de wensche lijkheid betoogen dat Haarlem ook van deze bouwperiode zijn aandeel krijgt. Dat is altijd zoo geweest en dat moge zoo blijven. Een stadsbeeld verandert voort durend, als gevolg juist dat de stad leeft. Men vergelijke maar eens met hef middeleeuwsche Haarlem, waar de trap- geveltjes hoogtij vieren. Daar is weinig meer van over. Het nieuwe postkantoor is een van de weinige moderne aesthetische gebou wen-, welke Haarlem bezit, naast vele woonblokken in modemen trant, het ge bouw der Nationale Bankvereeniging ea het plomoe kabelhuisje aan het begin van de Droef! Het is een product van een origineelen geest, waar de Amster damsche architectuur duchtig uit te proe ven is. We hopen op de architectuur later nog wel eens terug te komen, maar we heb ben hier even het goed bestaansrecht van ons nieuwe postkantoor willen ver dedigen tegenover véle andere opvattin gen. Trouwens; wanneer men b.v. dagelijks langs het nieuwe gebouw passeert, dan zal men bemerken hoe vlug men aan den nieuwen toon went, hoe vertrouwd men er mede raakt en wellicht eindigt met het goede, dat ook hierin ontegen zeggelijk zit, te waardeeren en lief te hebben. Vooruit Barometerstand 744. OPGAVE VAN; Medegedeeld door het Kon. Ned Mete- reologisch Instituut te De Bilt Naar waarnemingen in den morgen van 27 April 1922. Hoogste barometerstand 766.3 m.M. to Vestmanoer. Laagste barometerstand 739,3 m.M. to Sylt. Verwachting van den avond van 27 tot d enavond van 28 April: Meest matige wind uit westelijke richtin gen, betrokken tot zwaarbewolkt, regen- of hagelbuien, zelfde temperatuur. en om voor leden beneden 14 jaar, die niet in de Bondscompetitle medespelen, geen contributie verschul igi te doen z n Ook werd aangoaomen het voorstel oi* aan art. H.R. een bepaling toe te voe gen, dat aan bestuursleden geen gelde lijke vergoeding voor hun werk mag worden betaald Toorts zal worden ingeliend een voor stel, om de jaarvergadering van den Bond niet meer te houden in Juli, maar in Juni. Voor het- Fondsbestuur zal e-andij]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1