BUITENLAND. ZIJN SLACHTOFFER. Tweede Blad - 27 April 1922 §EM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE OOGGETUIGE. DE CONFERENTIE TE GENUA. FEUILLETON De rede van Poincaré. méisi'e31 'Vlj b,etreH," zei het jonge bemint." 8 f dat hij mij reeds 11 gezégd „p''ipnee"' f??.1"ik heb aan zijn gezicht mh d. J ontroerd was, toen hij li ij zag. C ristine"10^ S°ed plevelde „Ik weet 't niet. Maar als ik hem zie, schijnt t mij toe, of de hemel zich opent, dat alles geluk rondom mij is Mijn hart opent zich, mijn ziel is zalig." „O, ge hebt hem wel lief," zei de ?*eke, „en ik noud nog meer van u nu !k weet dat ge hem 'oo bemint." De vermagerde hand van de arme vrouwg .ephetfl »ke, mollige handje Joanne -m zij trok het meisje naar Zmh toe. n»LlSl?r«ek me van hem," zei ze, „wan neer hebt ge hem gezien •.Gisteren avond." „Dus nog slechts enkele uren ge leden In uw bntiienste moet er iets van hem nog z?f i. „Hij heeft me nut /erlaten. 't ls alsof hij geheel in mijn hart gebleven is." Christine plaatste hare hand op het hart van het jonge mvisjc. Zoo scheen 't haar toe, alsof zij zich ook in betrekking stelde met haren zoon. Daarop herhaalde zij :„Dus gisteren avond, heb ge hem gezien „Ja, in het park Monceau. Ik wan delde met mijne moeder. Wij gingen juist in het rijtuig stappen, om weder naar huis te gaan, toen ik hem plotse ling zag. Een oogenblik volgde hij ons en groette in het voorbijgaan. Daarop trad hij op ons toe." „Heeft hij u aangesproken? Zijne stem is zeer zacht." „Zij scheen mij zacht als een hemelsch engelengezang." „Als ik weder kan opstaan," zei Christine, zal ik naar hem toegaM Hij zal mij herkennen en ik zal he«" over u spreken." „Ge zult hem zeggen, hoezeer ik: hem Hef heb, niet waar „Ja, o ja! Maar ge moet me niet meer lang alleen laten. Kom terug om over hem te spreken, dan schijnt het mij toe, of ik reeds bij hem ben." Jeanne beloofde het, en van dat oogenblik af kwam het jonge meisje Zij wilde den jongen graaf d'Arbois terugzien. Deze echter moest om de redenen ons bekend, de hoop om het schoone meisje eenmaal zijne vrouw te noemen, opgeven en hij had er zorg voor gedragen haar niet meerfte ontmoeten. Zij zag hem nergens meer, en hoorde zijn naam zelfs niet meer noemen, dan op het oogenblik, toen het ruchtbaar werd, dat hij met juffrouw Lantin in 't huwelijk zou treden. Het arme meisje gevoelde zulk een smart over deze teleurstelling, welke juist kwam op het oogenblik, toen zij eenige hoop begon te koesteren en aan het geluk geloofde, dat zij ziek werd. Evenals Christine moest zij het bed houden. Verscheid yie dagen verliepen. J)p zekeren dag, toen Christine zich de eer*<e maal krachtig genoeg om au ^.siaan, vertoonde. Jeanne zich wederom in het kleine 2!.er*ie van de teekenonderwijzeres. Zij was zeer veranderd. Haar gelaat was vermagerd en hare oogen schit terden met koortsachtigen gloed. Toen z'J haar aldus terugzag, vreesde Chris- tine dadelijk dat er een ongeluk ge beurd was. Zij stond op om haar tege moet te gaan. "Mij" nemel," riep zij, „wat is er welk ongeluk heeft u getroffen?" Zonder antwoord te geven, legde Jeanne haar lief kopje aan de borst i rvr'en£bn> en daar al de smart we der boven kwam, barstte zij in snikken los. Te midden harer tranen, zei ze, zonder iets anders te kunnen zeggen: „Wat ben ik ongelukkigMijn God, wat ben ik ongelukkig xi/']^.aar wa* 's er ^an toch srebeurd Wat is u overkomen »,Hij bemint mij niet 1" „Bemint hij u niet >Neen, ik heb hem niet meer terug gezien. Hij denkt niet aan mij en hij gaat trouwen met een juffrouw die mij haat en die ik verafschuw, eene zekere juffrouw Lantin." 'a uz-* Christine plotseling een stoot tegen de borst ontving. „Juffrouw Lantin „Kent ge haar?" „Ja," zei Christine op doffen toon, „ik ken haar. Maar nog veel beter ken ik haar vader." „Dat is een zeer rijk bankier." „Een ellendeling „Een ellendeling „Ja," riep markiezin d'Arbois, die over het geheele lichaam trillende was opgestaan. Hare oogen schitterden. „Ik leef. !k ben er ook nog. Zij heb ben mij wellicht vergeten Hij heeft mijne toestemming noodig om te kun nen huwen." Jeanne keek hare vriendin aan, zeer verbaasd over de opgewonden heid, waarvan zij getuige was, en zonder te begrijpen wat Christine be doelde, scheen het haar toe, alsof alle hoop nog niet voor haar vervlogen was. Zij voelde de hoop terugkeeren en vroeg bijna fluisterend„Zult gijfu dus tegen dit huwelijk verzetten „Ja, ja, uit al mijne krachten „Ge hebt er het recht toe, gij zijt zijne moeder „Of ik er het recht toe hebIk ga naar hem toe, ik zal hem spreken- Hij zal mij begrijpen, dat hij de doch ter van dien man onmogelijk kan huwen En zij voegde er aan toe met eene uitdrukking, die niet te beschrijven is: „Ha God zij gedankt, die mij kracht genoeg gelaten heeft om die schand daad te verhinderen !Mark, mijn zoon. zou de dochter van dien man huwen Ge kunt me niet begrijpen, mijn kind Ge weet er ook niets van Maar de zon zou moeten verduisteren, om een der gelijk gruwelstuk niet te verlichten." Jeanne legde de hand op haar hart. Het scheen haar toe alsof de hemel, die zich onherroepelijk gesloten had, zich opnieuw voor haar" opende. „Gij geeft mij de hoop terug," fluisterde zij. „Gij wekt mijnen meed weder op, gij schenkt mij het leven terug „Mijn zoon," herhaalde Christine, met zooveel beslistheid, dat zij het jonge meisje geheel meesleepte, „mijn zoon zal nooit de echtgenoot worden van de dochter van dien man *■-i Do heei' Kleerekopcr is dezer dagen! eons gaan rondkijken in België en als betrouwbaar ooggetuige vertelt hij in da «Voorwaarts" van zijn ervaringen onder meer het volgende: «'t Was nog veel erger dan wij 't ons hadden voorgesteld. Het België van thans is véél militairder dan hot Pruizen vein voor den oorlog, 't Is een echt soldaten- land geworden! Geen wonder voorwaar dat op dit punt de deelname onzer partij aan de regeering daar is gestrand, 't Ti éên-en-al soldaat wat de klok slaat: de straten, de treinen, de dichtbewolkte ka zernes, de zwaar-bezetto forten. En niet alléén de groote menschen, neen, óók de kinderen! Jongetjes van hoogstens 15 cE 16 jaar loopen in fijne pakjes rond,, als offjciertjes voor een kinderbal verkieed Het zijn leerlingen van de krijgscholen of van de voorbereidende krijgscholen. Zelfs kleine kinderen ziet men bij ds vleet, aan de hand der ouders, „voor de aardigheid" als echte soldaatjes ge kleed. 't Heele volk is veroorlogd. En vraagt men den mensehen of ze dan niets geleerd hebben, dan verzuchten ze: „Als we niet oppassen, begint de Duitscher over tien jaar weer!" En Frankrijk, waar'' aan men zich militair verbonden heeft, wil wel zoo en bevordert dat." Een ieder begrijpt, dat in België, waar de vrees voor de Duitschers nog sterk nawerkt, de strijd voor beperking der bewapening uiterst moeilijk is. En het is even begrijpelijk, dat in Nederland, waar niet gevocihten is, toen heel de we reld vocht, gevraagd wordt onze buren op dien weg vóór te gaan. Maar doet onze Begeering dat dan niet? Volgens de nieuwe legerwet hebben wij hier een jaar iijksche lichting van 19.500, juist zooveel loldaten als er in België onderofficieren zijn. Daar te lande is het contingent 113.200 man. Er is dus wel eenig ver schil. De roode internatjonales en het inter nationaal vakverbond zijn tot dusverre er niet in geslaagd de Belgische socialisten tot den eisch der algemeene ontwape ning te bekeeren. Wij geven noch den heer Kleerekopcr, nog zijn partijgenoot Kimmen daarvan eenige schuld. Zelfs ziju wij geneigd te gelooven dat de anti- militairistische actie der heere-n Troel- stra-Fimmen c.s. van eenigen invloed is op hun Belgische partijgenooten, die nu, zij het schoorvoetend, een eersten si durven te zetten op de baan, waarop de Christelijke regeering in Nederland de socialisten van de geheele wereld is vóór gegaan. Maar, merkt „De Tijd" aan, de feiten zeggen ons toch, dat België er uit ziet als één groote kazerne, en dat de groote militaire werken, welke tan Noorden vai Antwerpen vlak bij onze grens worden uitgevoerd wel niet zullen bedoeld zijn um een Duitschen aanval af te weren, ri--i, ce. beer Kleerokoper weet dat j t> n. °®n feit is 't ook/ dat ,K0Ria,ist°n ten vorige jare C'. cre< 'eten voor deze werken hebben go gebeurd en dat, wanneer niet alle ooi ee enen bedriegen, zij ook dit jaar voor e ooilogsbegrooting zullen stemmen. egenoier zulke feiten beteekent de „lachende verzekering" van citoyen-Van r or Tolde, dat als Nederland ontwapent, Belgen ons niet zullen annexeerettf, volstrekt niets. Door een luchthartig con- greosnraatje worden de naar 't Noorden gerichte kanonnen op de Antwerpsehe forten en de militaire opslagnlaatsen aan onze grens niet uit de wereld geholpen. Het ontwerp-Europcesch verdrag van Lloyd George. Naar gemeld wordt, heelt Lloyd George het ontwerp van zijn Europeesch verdrag aan de verschillende delegaties voorgelegd, met inbegrip van de Fran- sche. In de inleiding wordt de nadruk ge legd op de noodzakelijkheid van hand having van den Europeeschen vrede en tot zekere hoogte een algemeene ontwa pening tot stand te brengen. Volgens art. 1 verbinden de mogendheden zich.Jzich te onthouden van iedere daad van agressie tegen elkaar. Ingevolge art. 2 beloven zij, dat mocht de vrede van Europa worden bedreigd, zij elkaar zullen raadplegen met net oog op het voorkomen van het drei gende gevaar. Een nota van Tsjitsjerin aan Polen. isjitsjerin heeft een nota gericht aan folen, waarin hij het zonderling noemt. dat Polen, hetwelk zonder voorbehoua uc Sovjetregeering de jure heeft erkend en de met haar in het verdrag van Riga han gende kwesties tusschen Polen en Rus land afdoende heeft geregeld, aan het verdrag van Rapallo tusschen Duitsch- land en Rusland het recht wil ontleenen verdragen met ander i mogendheden af te sluiten. De Sovjetregeering ziet in dezen stap van Polen een aanval op de souvereiniteit van Rusland en dientengevolge een groo te schending van het vredesverdrag van Riga en latere regelingen, waarbij Polen zich verplichtte op de conferentie van Genua in overeenstemming met Rusland te handelen en mede te werken voor de de jure erkenning van Rusland door de jndere mogendheden. Het door Polen geschapen precedent zou Rusland ook het recht geven verdra gen tusschen Polen en andere landen niet te erkennen. De sovjetregeering weigert categorisch de machtiging haar verdra gen afhankelijk te maken van de erken ning of niet-erkenning door derden. In conferentiekringen te Genua be schouwt men deze nota als een sovjet protest tegen de uitsluiting van Duitsch land uit de sub-commissie voor Russische aangelegenheden en een eersten beslisten aanval van Rusland op een lid van de Kleine Entente. De V. S. en de Russische oorlogs schulden. De Amerikaansche ambassadeur te Rome, Childs, heeft ter kennis van de conferentie gebracht, dat Amerika zich al zijn rechten voorbehoudt ten aanzien van de terugbetaling der oorlogsschulden welke de V. S. van Rusland te vorderen hebben. Hieronder zijn begrepen het cre- diet der particuliere bankiers en het voorschot aan de Kerensky-regeering. Lenin naar Genua? De „Daily Express" meent, blijkens een bericht van Reuters bijzonderen dienst te weten, dat Lenin binnenkort te Riga zal aankomen. Het gerucht wil, dat hij voor nemens is naar Genua te gaan en dat hij alles in het werk stelt om een mislukking der conferentie te voorkomen. De Russische voorstellen. De vredesresolutie. De deskundigen der geallieerden kwa men bijeen, namen echter nog geen be sluit, doch kwamen overeen, aan hun re geeringen de beslissing over de Russische voorstellen over te laten. Tusschen de voornaamste gedelegeerden der geallieer den zijn besprekingen gevoerd. Ten aan zien van Rusland werd volgens een be richt uit Fransche bron besloten, aan de Russische delegatie een schrijven te rich ten, waarin een onmiddellijk antwoord op twee vragen wordt geëischt: le. of Rus land alle schulden onvoorwaardelijk wil erkennen en 2e. of het voor het onvoor waardelijk teruggeven van de genationa liseerde eigendommen wil instaan. Vol gens het eene bericht zou dit schrijven, dat den vorm van een ultimatum draagt, reeds heden, volgens een ander bericht eerst over twee dagen worden overhan digd. Daar de geallieerden zich niet bereid verklaren credieten te verleenen, zou men na de door de Russen aangenomen hou ding moeten aannemen, dat ze kortweg met „neen" zullen antwoorden. De geal- lieeren schijnen echter noch een kort, „neen" noch een kort „ja" te verwachten, maar een met clausules omschreven tege moetkomend antwoord, dat verdere be sprekingen mogelijk maakt. De besprekingen tusschen de geallieer den eenerzijds en den leider der Kleine Entente, Benes, met Lloyd George en Bar- thou anderzijd, liepen ook over de formu leering van de resolutie over den Europee schen vrede. Over den tekst daarvan is men het nog niet eens geworden. Het oor spronkelijke voornemen van Lloyd George was een korte resolutie, waarin alle mo gendheden beloven, elkaar in de eerste tien jaar niet aan te vallen. Barthou eischte de invoeging van een bepaling, volgens welke dc bestaande verdragen daardoor niet mogen worden aangetast, waarschijnlijk echter ook een tweede bepaling over wen- schelijke beperking der bewapeningen in het economisch belang van Europa. Door verschillende mogendheden wordt ook de opneming van een garantiebepaling tegen vredebreuk geëischt en wet in den vorm van een gemeenschappelijke bescherming, indien een der mogendheden wordt aan gevallen. Bovendien nog een verdere bepa ling over de scheidsrechterlijke regeling van geschillen. De resolutie zal dus waar schijnlijk een uitvoerig document worden in den geest als het volkenbondsverdrag. De beraadslagingen onder de mogendhe den zijn nog niet afgetoopen, en daardoor is liet tijdstip van indiening «der resolutie nog niet vastgesteld. (Een later bericht gaf precieser om schrijving van Lloyd George's meening, zooals men boven heeft gelezen). De Fransche premier retireert. De indruk, door de rede van Poincaré te Bar Ie Due in het buitenland, speciaal in Engeland gemaakt, heeft het den Fran- schen premier blijkbaar wenschelijk doen voorkomen door otficieuse interpretatie wat er dreigends in lag eenigszins te ver zachten, seint de Parijsche corr. van het ,Hbl." In verschillende bladen komen nootjes voor, zeggende, dat de uitdrukking, dat eventueel Frankrijk alleen zal optreden om zich de noodige waarborgen van na koming door Duitschland te verschaffen, cum grano salis moet worden opgevat. In de uitvoerigste uiteenzetting, die in de „Petit Parisien" voorkomt, wordt eraan herinnerd, dat overeenkomstig annex twee van hoofdstuk acht van het verdrag van Versailles noodig is, dat de Commission des Reparations utidrukkelijk vaststelt, dat Duitschland zijn verplichtingen niet is nagekomen en dat het dit opzettelijk tiiet heeft gedaan. De Fransche regeering, hoe wel vast besloten al haar rechten uit te oefenen, is volstrekt niet van plan de gren zen daarvan te overschrijden. De beslissin gen van de Fransche regeering zullen dus voortvloeien uit die van de commissie, die weer zullen afhangen van de houding door Duitschland tusschen nu en 31 Mei aange nomen. Voor zoover de quaestie der waarborgen betreft, zoo vervolgt de officieuse nota, schijnt het, dat de Duitsche regeering ge tracht heeft iets te doen. Wij meenen na melijk te weten, dat zc een nieuw pro gramma van belastingen tot de commissie heeft gericht. Maar niets bewijst nog, dat dit programma voldoende geoordeeld zal kunnen worden, noch of de Duitsche re geering geneigd is terug te komen op de weigering controle op de financiën te aan vaarden. Het ernstigste nu eens veronderstellende, zoo besluit de nota cursief gedrukt, name lijk, dat Duitschland zou volhouden een politiek te voeren tegenover de eischen van de Commissie, dan spreekt het van zelf, dat Poincaré (en wij zijn er zeker van hier zijn eigen gedachten uit te spreken) een optreden van Frankrijk alleen niet voor waarschijnlijk houdt. Als hij ver klaart, dat Frankrijk recht zou hebben alleen op te treden, dan heeft hij te veel vertrouwen in het gezond verstand der bondgenooten en meer in het bijzonder in de loyauteit van Engeland en de Engelsche regeering, om aan te nemen, dat hij zijn strikt recht zou hebben uit te voeren. sic uit den Senaat heeft generaal Pers- hing een krachtig pleidooi gehouden ten gunste van den eisch van het departe ment van oorlog inzake een grooter leger dan door het Huis van Afgevaardigden vastgesteld (150.000 man). Pershing ver klaarde, dat als de Vereenigde Staten voorbereid waren geweest, zij den jong- sten oorlog hadden kunnen voorkomen. Hij voegde erbij, dat door te verzuimen, de afgunst, de jaloezie en den afkeer dor naties onderling te beseffen de Ver. Sla- ten onvoorbereid in een crisis waren ge dreven. Daardoor waren onnoodig men- sclienlevens verloren gegaan en was Jiet land met schuld beladen. VERBETERING IN DE ENGELSCHE STEENKOLEN-INDUSTRIE. Iu een beschouwing over den toestand der kolenindustrie zegt de „Yorkshire Post." dat het herstel van de kolenindustrie in Zuid-Wales voortgang maakt. Aan het einde der week werden charter-contracten afgesloten voor den export van ca. 200.000 ton kolen, en de prijzen worden voortdu rend vaster. De mijneigenaren zeggen, dat zij zeker gelooven, dat de verbetering in den toestand blijvend zal zijn. Men hoopt, dat de boeken der mijneigenaren in de naaste toekomst resultaten zullen nantoo- nen, waardoor de loonen der mijnwerkers in Wales boven het minimum gebracht kunnen worden. Ook in het Noord-Oosten toonen de kolenverschepingen een ver meerdering aan. DRAADLOOZE VERBINDING AUSTRA- Llë—ENGELAND. Zooals bekend is, overweegt de Engel sche Tegeering de oprichting van radio-sta tions, welke, om de 2000 mijl geplaatst, een draadloozen keten voor alle deelen van het Britsche rijk vormen. In verband hiermede heeft Hughes, de premier van het Australische gemeenebest, onderhandelingen geopend met de Amal gamated Wireless Co. te Sydney, welke j eindigden met del onderteekening van een Wanneer een deel der buitenlandsche cf)ntract, waarbij dcze maatschappij werd pers concludeert, dat Poincaré verlangen gemachtigd om niet alleen een recht- koestert alleen te handelen of dat hij sti\eeksche verbinding tusschen Australië daarmee dreigt tegenover de bondgenoo- en Engeland aan te brengen, en te onder ten, dan verdraait zij blijkbaar de gevoe- houden, maar ook om den geheelen Aus- tralischen dienst te ontwikkelen. De Australische krachtstations zullen worden gevoed door kleinere stations in de nabijheid van alle hoofdsteden van Austra lië, welke laatste op hun beurt in verbin ding kunnen staan met koopvaardijsche pen, die langs de kusten van Australië varen. lens van liet hoofd der Fransche regee ring. Tot zoover de officieuse interpretatie van Poincaré's rede, die hetgeen daarin wat overdreven trompetterig was, zeker wel wat verzacht. Men mag zich echter afvragen of deze achternakomende raad aan de klaroenstooten van Bar le Due nu maar niet al te veel gewicht te hechten, in het buitenland en in de Fransche De clementie in de V.S. tegenover vrouwen betoomd, die wat eüders als linksche politieke kringen de uitwerking moord: wordt beschouwd plegen, heeft, zal hebben, die Poincaré, blijkbaar ietwat naar de correspondent van de „Times" le verschrikt door de wijze, waarop zijn re- New York meldt, een merkwaardig protest de in Engeland en Italië ontvangen is, er- uitgelokt van rechter Ross Avery van het van verwacht, terwijl de rechterzijde. Hooggerechtshof van Los Angeles, waar nu alweer gehoond wordt, dat Poin- rec'ller '1!"' °P baar belofte, dat zij caré even slap is als Briand het was, ze- 7'c'1 Se<'ur<"n'('® ■'aar 8°®^ zou gedragen, ker geen sarcasmen genoeg hebben zal om dezen nieuwen terugtocht (zooals ze deze correctie zeker betitelen zal) te gis pen. En men kan erop rekenen, dat de premier als de Kamer weer bijeenkomt, thans van rechts evenveel verwijten te hooren zal krijgen als van linkst EEN BELANGRIJK BELGISCH- DUITSCH PROCES. Den 3en Mei zal voor een gemengd Belgiseh-Duitsch arbitragehof, dat voor deze gelegenheid speciaal te Genève bij eenkomt, het proces in behandeling ko men, hetwelk de Belgische maatschappij, de Compagnie Internationale des Wa- gons-Lits, den Duitschen Staat heeft aan gedaan. Deze maatschappij bezat vóór den oorlog in Duitschland een aanzienlijk materiaal, waarop beslag werd gelegd. In overleg met de Duitsche regeering werd door de sequesler-autoriteiten een dusda nige prpcedurc gevolgd, dat het geheele Belgische materiaal in den loop der oor logsjaren werd overgedaan aan een nieuw opgerichte Duitsche maatschappij, de Mi- Iropa. De Compagnie des Wagons-Lits eischt nu de teruggave van al het materiaal dat haar is ontnomen, alsmede een vergoe ding voor de geleden schade. Deze ei schen vertegenwoordigen een bedrag van dertig millioeu. De zittingen zullen worden gepresi deerd door Paul Moriaud, deken der rechtsgeleerde faculteit te Genève, bijge staan door de heeren Albcric Rolin» Re'" gisch arbiter en Hoene, Duitsch arbiter- België zal door mr. Georges Sartuu, Duitschland door Justizrat Lehnard wor" den vertegenwoordigd, terwijl Paul Hy- mans de Belgische maatschappij zal ver dedigen. DE LEGER STERKTE DER V. S. Het woord voerend in de legercommis- een vrouw vrijgelaten, d>ie terecht had ge staan wegens moord op haar man. De jury verklaarde haar alleen schuldig aan doodslag, nadat zij had uiteengezet, dat zij haar man had doodgeschoten! om dat hij weigerde, zelfs om derwillo van hun dochtertje, om zijn beroep van „boot legger" (leverancier van verboden drank) te laten varen en een wettige bezigheid ter hand te nemeu. Haar vrijlatend, uitte de rechter de vol gende vreemdsoortige waarschuwing: „Dit Hof keurt het niet goed, dat vrou wen hun mannen en mannen hun vrouwen doodschieten, en als iemand denkt, dat hij °f zij clement zal worden behandeld als hij of zij er op uit gaat om zijn of haar echtgenoot dood te schieten, dan vergist hij of zij zich. Ik wensch dat goed begrepen wordt, dat moord moord is, om het even wie hem pleegt, en dat de genadige behan deling van deze betdaagde even snel zal worden onthouden aan de volgende." I>e conferentie van den Bond van Britsche Werkgevers in den Scheepsbouw met de commissie uit den bond van vak- v ereenigingen in den scheepsbouw is ge ëindigd met het bereiken van een grond slag van overeenstemming, waarvan de aanvaarding door de vakvereenigingen aan hare leden zal worden aanbe volen. De gemeenschappelijke raad uit de arbeidersbeweging heeft besloten om in zake het geschil in het machinebedrijf aan t« dringen op een hof van onderzoek. Uit Washington wordt gemeld, dat naar verluidt, de regeering een plan bestu deert ter beëindiging van de staking in de kolenmijnen. Plan overweegt geen regeeringstoe- z' .'t; De hoofdkwesties in het steenkolen- bedrijf zouden er voor goed door worden geregeld. Verwacht wordt, dat Harding het P an spoedig zal indienen. de v„«.mg in de hoornen en op de daken is gevlucht. Er zijn 1500 menschen dak loos. Elf personen zijn gedood door het omkantelen ran een boot,welke vluchten den trachtte te redden. Het Fransche stoomschip „Deputé' Albert Thallandier", op weg van Rotter dam naar Birst, is gezonken op 49 gr. Noorderbreedte en 3 gr. Westerlengte. Een lid der bemanning is gered. Het lot der overigen is onbekend. Volgens de „Azione" zal binnenkort een missie van geestelijken, welke o.a. drie leden der Nederlandsche geestelijkheid zal bevatten, naar Rusland vertrekken, ten einde namens den Heiligen Stoel hulp te verschaffen. Koning Konstantijn heeft er op ver zoek van Maximos, gouverneur der Na tionale Bank, m toegestemd, dat de nieuwe Grieksche bankbiljetten zijn beeltenis zul len dragen in plaats van die van Georges Stairos, den stichter van de bank. Dc gemeenteraad van Portsmouth be sloot met meerderheid van stemmen Beatty en Haig tot eereburgers te maken. Een lid der arbeiderspartij bestreed deze resolutie, daar hij haar in den huidigen zorgelijken tijd ongewenscht achtte, terwijl de betrokkenen door den Staat edelmoedig beloond waren. Hij las een brief voor van afkeuring van bet voorstel van het plaatse lijk werkloosheids-comité. Volgens officieele mededeeling uit Kaapstad zijn twee leiders der onlusten te Johannesburg beschuldigd van verraad en geweldplegfing. Het aantal beschuldigin gen wegens hoogverraad bedraagt in het geheel 864. BESTEMPELDE BANKBILJETTEN. NadtniM aanwijzing van daii Minisifr. Dc Minister van Financiën lieeftl de directeuren der directe belastingen en der registratie en domeinen er op gewezen dat hem gebleken is, dat 's Ministers circulaire van 16 Maart inzake de opschriften enz. op bank biljetten door sommige ambtenaren te ruim is opgevat. De bedoeling van deze aanschrijving is alleen deze geweest, dat in den vervolge niet meer in betaling mo gen worden aangenomen biljetten, welke in die mate door het daarop plaatsen van stempels, reclame enz. zijn misbruikt, dat reeds op het eersfe gezicht valt te constateer en, dat z-ij voor verdere circulatie onbruikbaar zijn geworden. Het- voorkomen op een biljet van een enkelen datum, van een naam een paraaf, een nummer, een pot loodstreep en dergelijke veel voor komende teekens, mag geen aanleiding opleveren om op de in de vorige circulaire aangegeven wijze te hande len. Bedoelde aanschrijving mag al leen worden toegepast in die geval len, waarin de biljetten inderdaad zijn misbruikt. STAATSBEDRIJF DER POSTERIJEN TELEGRAFIE EN TELEFONIE. ff et lillies over 1920. Het verlies, dat het Staatsbedrijf der Posterijen. Telegrafie en Telefo nie heeft geleden over 1920, Is thans definitief gesteld op f 17.206.662. OPZET OF TOEVAL? Inzake de door het Kamerlid J. Ter Laan aan den Minister van H., L. en N. gestelde vragen betreffende de Vereeni- ging van Nederlandsche Eikelhandelaren, werd dezer dagen geantwoord dat door den Minister een nader onderzoek is ge last om volledig te kunnen antwoordea In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken ten kantore van den secre taris der Vereeniging van Nederlandsche Eikelhandelaren te Zwijndrecht. Speciaal het Archief der Vereeniging heeft zich mogen verheugen in de belang stelling der ongenoode gasten, welke al les hebben doorsnuffeld en door elkaar geworpen. DE BETREKKINGEN MET SERVIë HERSTELD. De heer Michael Gavrilovitch, gezant van Z. M. den Koning der Servcn, Kro- aten en Slovenen te Londen, die aange wezen is om in dezelfde hoedanigheid op te treden bij het Nederlandsche Hof, is te 's-Hage aangekomen en bracht Woens dag een bezoek op het ministerie van Buitenlandsche Zaken. In verband hiermede is onze gezant bil het Servische Hof, de lieer Advocaat, die fOLüau, JUSTITIE EN PERS. Door het Kamerlid De Groot zijn aan den minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: Berust het dezer dagen door de dag bladen verspreid bericht, als zou de of ficier van justitie, mr. Kleffens, te Arn hem, den inspecteur van politie der re cherche aldaar verboden hebben, berich ten betreffende politie en justitie aan de pers op te geven, op waarheid? Zoo ja, acht Uwe Excellentie het ge- wenscht, dat de justitie op deze wijze hiërarchisch verband legt tusschen haar en de politie? GEEN HEFFING VAN SURTVAXE OP WIJN V66R 1 MEI AANGEVOERD. Het Haagsche Correspondentiebureao meldt: Gelijk bekend is, wordt vanaf 1 Mei a.s. van wijn met een hoog alcoholgehalte hier te lande een surtaxe geheven. Naar wij vernemen, zal deze maatregel niet toepasselijk zijn op wijn, die vóór dien datum hier te lande is aangevoerd, mits slechts de aangifte ten invoer bedoeld in art. 120 der Aigem. wet van 26 Augus tus 1922 (Staatsblad no. 38), voor het in werking treden van dien maatregel bij den ontvanger ter losplaats is ingediend. HET VERLEENEN VAN PASVISA AAN BUITENiLANDSCHE BOUWVAK ARBEIDERS. De hoofdcommissie van de samenwer kende arbeidersorganisaties in het bouw bedrijf heeft zich met een adres gewend tot den Minister van Arbeid, naar aanlei ding van diens bericht, dat voor de toe lating van buitenlandsche bouwvakarbei ders verklaringen door de Arbeidsbeur zen zullen worden gevorderd voor alle groepen van bouwvakarbeiders, uitgezon derd voor metselaars, timmerlieden en stucadoors. Adressant betoogt dat dergelijke verkla ringen ook voor timmerlieden gewenscht zijn, daar toch per 8 April 1922 bij de openbare arbeidsbemiddeling in gemeen ten boven de 5000 inwoners 1285 timmer lieden als werkzoekenden stonden inge schreven en bovendien groote hoeveelheh den klaargemaakt timmerwerk uit het buitenland hier te lande worden inge voerd. Ongecontroleerde toelating van timmer lieden uit het buitenland zou tengevolge hebben dat de timmerlieden in die plaat sen, waar de buitenlandsche bij voorkeur komen, (de grensstreken en de grootste gemeenten) zich buiten hun woonplaats van werk moeten voorzien ea hun werk loosheidsrisico wordt vergroot Mgr. Vicentini. Mgr. Vloentini, de vo rige internuntius in ons land, z«d niet naar Konsiantinopel gaan als apostolisch de le gaat, maar komt, volgens de „Tijd", in aanmerking voor een diplomatieke betrek king in een der republieken van Zuid- Amerika. WIJZIGING VAN DE ARBEIDSWET. De heer Schaper c.s. heeft op het wets ontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919 een amendement ingediend om uit het ontwerp te lichten de bepalingen betreffen de regeling van een maximum ran 2500 ar beidsuren per jaar. Ten aanzien van ander door de voorstel lers van dit a.|end«fment afgekeurde wij zigingen in de wet kan vrijwel worden vol staan door tegen de artikelen van het ont werp en tegen het ontwerp in zijn geheel 1e stemmen, aldus de heer Schaper c.s. De heer Drion heeft een heele reeks amendementen ingediend. Hij wil binnen de grens van 2500 uren per jaar, 62 uren per week en tl uren per dag aan den werk gever de bevoegdheid geven, den arbeids duur in zijnondememing naar behoefte te regelen: werkgevers en arbeiders in gemeen schappelijk overleg het recht geven den arbeidsduur naar behoefte te regelen bin nen de grens van 2900 uren per jaar, 62 uren per week en lt uren per dag en dus ook gemiddeld langer dan 8)4 uur per dog, maar niet langer dan 10 uren per dag te doen zqm; dit overleg niet alleen toestaan voor een bepaald bedrijf tusschen de vakvereenigin gen van werkgevers en arbeiders, maar ook voocl een bepaalde onderneming tus schen het hoofd der onderneming en zijn arbeiders. HERZIENING VAN DE GEMEENTE- WET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende oen nadere wette lijke voorziening in verband met de ten uitvoerlegging van de wet van 30 Decem ber 1920. Daar aldus de memorie van toe lichting ook blijkens ingekomen berich ten van gemeentelijke en provinciale besturen, de jongste bij de wet van 30 December 1920 tot stand gekomen herzie- 71. tl ^ort ^or"1 'n Texas wordt ge- -Q dat wegens ernstige overstroomingen Belgrado vertrokken. ueoemoer 1920 tot stand gekomen herzie- aatstelijk met verlof hier ter stede ver-jning van de Gemeentewet in de practifk toefde, eenige dagen geleden weder naareenige technische leemten vertoont, die on verwijld eenige herziening behoeven, wordt j £Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5