HET OVERLIJDEN DER GROOTHER TOGIN VAN MECKLENBURG. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. LUCHTVERKEER. KERK EN SCHOOL. GEHENGD NIEUWS. KORTE REMOTER. TELEGRAMMEN VAH 0NZEI DE CONFERENTIE TE GENUA. DE NOTA DER GEALLIEERDEN AAN DE RUSSEN. I DRAADL00ZEN DIENST. NOG MEER BRANDEN. hiel bij een voorstel te dier rake aange beden. Onder de voorgestelde wijzigingen is er een, betrekking hebbende op art. 243g der Gemeentewet en strekbende om buiten twijEel te stellen, dat de aanslag in de fo rensaal gemeente geschiedt naar het zuiver inkomen vastgesteld in dé gemeente van hoofdverblijf. Een voorgestelde nieuwe lezing van art. 265 f, eerste lid, strekt om uitdrukkelijk vast te stellen, dat ontheffing wegens ver rek of overigden niet betreft den foren saal aanslag, doch nitsluitend den aanslag wegens hoofdverblijf. Volgens II van de wet van 3# Decem ber 1920 kan hoofdelijke omslag of directe belasting naar het inkomen tot 1 Mei 1922 uiterlijk geheven worden op den voet van de desbetreffende wettelijke bepalingen, die op 31 December 1920 golden. De strekking van die regeling is, dat ten aanzien van de daarbij toegelaten belasting van kracht blijven alle bepalingen, die op 31 December 1920 ten aanzien van de in vordering en het hooger beroep waren voorgeschreven. Het blijft noodigdit punt uitdrukkelijk buiten twijfel te stellen, Ooft de toelaatbaarheid van navowiermg, even tueel na I Mei 1922 ter zake van deze be lasting, behoort niet te kunnen worden be twijfeld. Met het oog op deze punten worden een nieuw derde en vierde Md van II der wet van 30 December 1920 voorgestid die le vens omvatten den hoofde lijken omslag of andere gemeentelijke directe belasting naar het .nkomen, geheven krachtens c verordening, welke goed crp 31 December l-r-O en ten aanzien van welke zich gerij* c dubia zouden kunnen voordoen. EEN WE6ENWET. Het jongste nummer van „De Gong", hef orgaan van de Tucbt-Unie bevat het rap port van de Algemeene Verkeers-Commis- ae door de Tucht-Unie ingesteld om een otwfcljoek in te steDen naar de wensche- ij Van een J*'8enreen<"e Wegen wet. Het rapport bevat de volgende punten: 1. Eenstemmigheid heerschte ten aan zie» van de wenscheiijkheid, de Motor- en Hij wiel wet te vervangen door een Alge meene Wegenwet voor het geheele Rijk, waarbij ook het verkeer met andere voer tuigen dan motorrijtuigen en rijwielen, ia verband met het voetgangersverkeer gere geld wordt. oots behoort zulk een algemeene rijks regeling te omvatten bepalingen betreffen de gewicht en snelheid van vrachtauto's. Bij elk weggeld-regeling wordt uniformi teit betracht 2. Als grondslag van een reglement op het wegenverkeer in Nederland worde ge nomen de „Code de la route", het nieuwe Fransche decreet, opdat de nieuw in te voeren maatregelen zich, zooveel mogelijk aanpassen bij internationaal vast te steilen vormen. 3. De volgende wijzigingen in de thans geldende regelementeering worden bijzon derlijk aanbevolen: a. Als „bestuurder" is niet te beschou wen hij die het voertuig onder zijn onmid dellijk toezicht doet besturen. b. Het moet verboden worden een an der rijtuig voorbij te rijden, zoolang de veiligheid van het verkeer daardoor in ge vaar wordt gebracht. c. Alle vrachtrijtuigen (ook vracht auto's) behooren voorzien te zijn van een spteget, zóó geplaatst, dat de bestuurder kan waarnemen wat achter hem voorvalt, of van een aparaat tot geluidsoverbren- ging, zoodat de bestuurder in staat is de nadering van een hem inhalend voertuig te constateeren. d. Rijwielen met zijspan en driewielige motorrijtuigen moeten van fwee lantaarns voorzien zijn. e. Een roode lantaarn, of reflector moet aan de rechterzijde van alle voer tuigen aangebracht zijn. f. Ifet rijden met open knalpot is ver boden, ook buiten de bebouwde kom. 4a. De regels voor het uitwijken moe ten. ook toepasselijk worden gemaakt op andere vervoermiddelen dan motorrijtui gen en rijwielen en ook op andere wegge bruikers. 4b. Aan het verbod tot het veroorzaken van rook of damp door motorrijtuigen en aan het verbod tot het honden van wed strijden met motorrijtuigen op den open baren weg worde de hand gehouden. 5. De maximum-snelheid van het ver keer worde in het algemeen bij rijks- voorsclirift geregeld. Aan de gemeentebesturen worde be houdens goedkeuring door den betrokken minister - de bevoegdheid gelaten, bijzon dere bepalingen betreffende de snelheid van het rijverkeer binnen hun gebied vast te steilen. De maximum-snelheid zal door hen echter niet op een geringer bedrag dan 12 K.M. per uur bepaald mogen worden. 6. In afwachting eener hetere aanpas sing van bet wegen- en stratennet aan de crichca van het modern verkeer, zal bin nen het sterkst bebouwde gedeelte eener gemeente en voorts op bepaalde wegen deor een gemeentebestuur aangewezen, met geen grootere snelheid gereden mogen worden dan 25 K.M. per uur. (Een der le den wenschte deze maximum-snelheid tot 29 K.M. te zien teruggebracht). Verordeningen betreffende het verkeer moeten op duidelijk zichtbare en voor alle gemeenten uniforme wijze wat vorm der borden, kleur cn lettersoort der opschrif ten betreft aangeduid worden. De bestaande modellen van borden dooi de Motor- en Rijwielwet vastgesteld blij ven bestaan. Alleen behoort de kleur ma bet maximum-snelheidsbord niet groen, maar geel te zijn. 8. Do mogelijkheid van inbeslagneming van het voertuig, bij constateering van ern- stigen inbreuk op het verkeersreglement, dient onder zekere voorwaarden beter ge regeld te worden. 9. De commisic beveelt instelling aan van „vliegende politie-colonnes", teneinde overtredingen te weren of te consta teeren. 10. De commissie aebt alle geschikte maatregelen tot opvoeding van het publiek in verkeerszaken een eisch des tijds- Daar toe worde een beroep gedaan op de onder wijzers en de pers. 11. De commissie uit den ernstigen wensch, dat justitie en politie krachtig samenwerken om lot een beteren toestand van het verkeerswezen en tot betere nale ving van de voorschriften te geraken. De invoering van snellere berechting zou daartoe naar haar overtuiging veel bij dragen. In <!e a.s. algemeene vergadering van de Tucht-Unie zat dit rapport worden be sproken en zullen op de basis daarvan con crete voorstellen HET ONTSLAG BIJ DE SLOOR- WEGEN. Dinsdag eonfererrlo de dire.:tie der Nederlandscte Sjo rr. egfflt met de spoor wegorganisaties over het verleenea der ontslagen aan het personeel. De direc tie- wees elk ingrijpen af en. wilde ook van een wachtgeldregel'ng niet welen. Klachten o er ve. leende ontlacen zullen dan alleen in behandeling worden geno men, indien kan worden aangetoond, dat de opzegging geschiedt in strijd met de bepalingen van het Reglement Dienst- voorwaarden. Voorts deelde de directie mede, dat zij op voorstel van den R.K. Bond „Si Rapbaëi" er aan denkt de fabfieksraden op te heffen. („U.D.") SURGÉANCE FIRMA ARNOLD GILISSEN CO. De „Maasb." deslt mede, dat zich heeft geconstateerd 'n coniitS tot behartiging van de belangen van Kathol'eke instel lingen (kerkbesturen, schoolbesturen en dergelijke!, welke crediteuren zijn van bovengenoemde firma. Het eomrté ste'.t ■Wh voor, zoo spoodig het de noodige gegevens heeft verzameld om z'ch een oordeel te vormen, bedoelde crediteuren op te roepen tot enne vergadering ten einde eventueel met hunne machtiging verder voor de gezamenlijke belangen te kunnen waken, ia het bijzonder ook op de terechtzitting der Rechtbank van 9 Mei a.»., waarin de aanvrage tot vcor- loopige surcéance ad worden behandel'. Het comité zal rog overwegen of aan het tot enke'.e zijner leden gedaan ver zoek, om ook de belangen van andere crediteuren ie behartigen, ge o'g zal kun nen worden gegeven. Het comité bestaat uit de heerea: H. Knijpers, Mr. E, B. Ledeboer, Mr. J. R. H. van Schaik, Mr. A. van der Yen, H. G. M. van der Yijver, Mr. TB. Westerwoudt. DE TABAKSWET. Als datum voor de invoering- der Ta bakswet is thans 1 Juni as. vastgesteld. Met den gewonen trein van 5 uur 54 minuten hebben Dinsdagmiddag- Prinses Theela van SohwartzburgRudolstadt, Hertogin Elisabeth van Oldenburg, Her tog Adolf Eriedrich van Mecklenburg en de Prins der Nederlanden, deze verge zeld van zijn adjudant Kapitein Jhr. Lo- man Trip, de residentie verlaten, om bij de begrafenis in Mecklenburg van Groot hertogin Marie tegenwoordig te zijn. De Koningin, de Koningin-Moeder en Prinses Jnliana deden de vei'trekkenden tot aan den trein uitgeleide, na in de koninklijke wachtzaal hartelijk afscheid te hebben genomen. De Prins reisde met zijn familieleden in het compartimentsrijtuig van den trein der Koningin. Zeer velen waren op het perron ge tuigen van het vertrek. De Regeering heeft aan den voorzitter der Eerste Kamer medegedeeld, dat zij het wetsontwerp, houdende machtiging tot het geven van rentedragende voor- schottten aan. eenige staten van Midden- en Oost-Europa intrekt. Vergadering uan Woensdag 26 April. Het sub-amendement-VAN RAPPARD op het amendement der commissie van rap porteurs inzake de wijziging der Vleesch- keuringswet, welk sub-amendement vrij stelling van den Iteurplicht voor samen- slachtingen- wil invoeren, wordt verworpen met 63 tegen 12 st.; het amendement der commissie van rapporteurs om als regel voor huisslachtingen den keurplicht op te heffen wordt verworpen met 46 tegen 31 stemmen. Aan de orde is de INTERPELLATIE TROELSTRA betreffende le verwerping van Hoofdstuk m der Grondwetsherziening door de Eerste Kamer. INTERPELLANT vraagt of de Regee- ring voornemens is, de Eerste Kamer te ontbinden en het verworpen ontwerp op nieuw gewijzigd bij de nieuwe Kamer in te dienen; zoo neen. of de Regeering de aangenomen, verworpen en niet behandel de ontwerpen wil intrekken; of de Regee ring bereid ik een wetsvoorstel in te dienen tot afschaffing der Eerste Kamer, of, zoo neen, wat de Regering dan van plan is te deen: of de Regeering niet van meening is dat het ongelimiteerde recht van veto der Eerste Kamer in geen geval moet worden gehandhaafd en of van haar voor stellen hieromtrent zijn te verwachten. MINISTER RUYS verklaart, dat de re geering die Eerste Kamer wil behouden. Ontbinding der Eerste Kamer zou reeds afstuiten op een practise!» bezwaar. De aangenomen ontwerpen zijn belangrijk ge noeg om afhandeling door te zetten. Reeds zijn nieuwe voorstellen omtrent de ver worpen hoofdstukken ingediend. Daarbij blijft de Eerste Kamer behouden, evenals haar recht van veto. De uitwerking der evenredige samenstelling van de Eerste Kamer wordt aan den gewonen wetgever overgelaten. De heer TROELSTRA, S. D. A. P., repli ceert. Hij dient een wetsvoorstel in tot af schaffing van de Eerste Kamer. De heer MARCHANT, V. D., dient een motie in waarin wordt uitgesproken dat verwerping van de Grondwets-hoofdstuk- ken door de Eerste Kamer geen aanleiding mag zijn lot eenigerlei poging om die voor stellen van de Eerste Kamer meer aanne melijk te maken. De heer RINK, V. B., achte de motie- Marchant praematunr. Bij de behandeling van de nieuwe ontwerpen kan het denk beeld Marchant in- bespreking komen. Hij meent, dat de regeering in de Eerste Ka mer krachtiger had kunnen optreden. De heer KOLTHEK, C. P., steunt de motie-Marchant. De heer VAN DE LAAR, con stateert, dat gebleken is dat in de partijen der rechterzijde geen gezonde samenhang U6st&st De heer WIJNKOOP, C. P., betoogt dat alleen verbetering is te verkrijgen door af schaffing van hef parTemenfaire stelsel. Hij dient twee moties in, de eene vraagt om onmiddellijke ontbinding der Eerste Kamer, de andere om afschaffing van de Eerste Kamer en invoering van referen dum. De MINISTER dupliceert. Morgen wordt over de moties gestemd. De interpellatie wordt gesloten. Voortgegaan wordt met de behandeling van de wijziging van de VLEESCHKEURINGSWET, welke zonder stemming wordt aangeno men. Voorkoming van botsingen. Bij het Luchtvaa-rt-Miimsterie te Londen zijn voor stellen ingekomen ter voorkoming van bot singen in de lucht, zooals er een op de ParijsLonden-route plaats had op 7 April. De vliegeniers zijn te Croydon bij eengekomen en hebben drie definitieve lucht-routes uitgeteekend. Dangs deze routes zal steeds worden gevlogen en zal steeds rechts gehouden worden. MGR. DR. JAN SMIT. De Bisschopswijding. Naar we vernemen, zal de wijding var,, den Rijsenburgschen hoogleeraar, Mgr. Dr Jan Smit, tot bisschop, te Deventer, de geboorteplaats van den toekomstigen bis schop, plaats hebben. De H. Wijding zal geschieden door Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aarts bisschop van Utrecht. De twee assistee- rende bisschoppen zullen vermoedelijk ziji ET.H. D.D. H.H. de bisschoppen van Haar lem en 's-Hertogenbosch. („Msb.")' EEN INCIDENT. Dinsdag heeft bij de uitvaart van. het stoffelijk overschot van wijlen H. K. H. Groot-Hertogin Marie van Mecklenburg, voor het vertrek van den rouwstoet van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde, zich een kjein incident voorgedaan, door dat een fotograaf, die zich op verboden terrein bevond, werd gearresteerd. Het gol hier, naar de Msb. meldt, den zelfden fotograaf, die destijds bij de ope ning van het Internationaal Gerechtshof een foto had gepubliceerd, welke voor een der Japansche afgevaardigden min der aangenaam was. Om deze reden was aan dezen fotograaf thans door de politie de toegang tot het afgezette terrein voor het Kon. Paleis ontzegd. De fotograaf had evenwel kans gezien aan de waakzaamheid van de politie te ontsnappen en zich met zijn toestel ver dekt op tc stellen onder de Zuilengalerij voor een der vleugels van het Paleis. Juist toen de lijkkist in de rouwkoets waas geplaatst, werd hij door een der la keien ontdekt, die hem toeriep: Ga weg jij daar! Op dit geroep schoot de politie toe, die den fotograaf arresteerde en naar het politiebureau overbracht. Begrijpelijkerwijze bracht dit incident, dat zich in minder dan geen tijd afspeelde, eenige consternatie in de stilte van de droeve plechtigheid. GEEN PLE1ZIERIGE REIS. De „Tabanan" heeft, volgens het „Nw%. v. d. Dag v. N.-I.", geen pleizierige uitreis gehad den laatsten keer. Tusschen Rotterdam en Southampton overleed een Inlandsche bediende aan de griep. Voor Port-Said waren verscheiden pas sagiers eveneens door de besmettelijke ziekte aangetast, met het gevolg, dat te Port-Said een stnurmans-leerling ziek moest worden achtergelaten. De linnenjuffrouw van de 2e klasse moest op zee worden begraven, ongeveer 3 dagen v-óór men Colombo bereikte. In de P.oode Zee werd een gehuwde dame door de griep aangetast en het was om haar leven, dat de scheepsdokter ge worsteld heeft tot Priok toe. Dat heeft zij levend bereikt en bij aankomst werd zij onmiddellijk naar 'net Carolus-zieken- huis overgebracht. Haar leven viel echter niet meer te redden, en ook zij bezweek op den avond van den dag harer aan komst op Java, Direct toen men begreep, dat de griep aan boord woedde hebben kapitein en scheepsdokter beraadslaagd, wat te doen. Men besloot tot scherpe afscheiding tus schen de klassen. Dat moest, aangezien voornamelijk de 2e klasse besmet bleek De passagiers werkten goed mede, en wederkeerig, zij over den kapitein en de kapitein over hen, was men zeer tevreden over elkaar. DE RAAD VAN AMERONGEN GEDUCHT AAN T BEZUINIGEN. Te Amerongen neemt men geen halve maatregelen inzake bezuiniging, nu de voornaamste belastingbetaler de ambachts heer Baron Bentinck met heengaan dreigt. De bezninigingscomnrissie bestaande uit alle Raadsleden stelt dsn Raad het volgen de voor: Op de begrooling 1922 te bezui nigen: het salaris van den burgemeester te verminderen met f 430, blijft 2000, der wethouders met f 360, blijft f 50, van den ontvanger met f 450, blijft f 600. Aan Gedep. Staten voor te stellen deze salaris sen te herzien. Verder het presentiegeld der Raadsleden met f 15, in totaal f 150 te verlagen. Op de jaarwedden der secreta rie-ambtenaren 2800 te bezuinigen en den heer H, ingaande 1 Mei voor 6 maan den op wachtgeld te stellen tegen 75 pet. salarisuitkeering. Verder ontslag op 1 Juni van den gemeente-bode. B. Voorts, bezui niging op schrijfbehoeften f 150, bureau behoeften 250, schoonhouden secretarie f 59, meubilair f 50, verlichting f 100, ad- verteeren f 30; telefoon f 50, veldwachter f 200 en hem aan te stellen op 200 sa laris als gemeentebode, politie f 100, weg- weAers 480, verwarming' schoollokalen f 500 enz., enz., waardoor op de bcgroo- ting 1922 een totale bezuiniging wordt be reikt van f 5923. Deze voorstellen nam den Raad aan. EEN NIEUWE TRUC. In een winkel op de Hoogstraat te Rot terdam, kwam Dinsdag een als heer ge kleed persoon inkoopen doen. Hij legde een bankbiljet van f 25 op de toonbank. Toen echter de winkelierster zich even om draaide stak de man het wette: in zijn zak en eischte, bewerend dat ze het biljet reeds in ontvangst zou genomen hebben, het geld terug, dat hij voor de gekochte goederen te veel „betaald" had. De winkelierster weigerde natuurlijk hieraan te voldoen, wat den ïoopëf een aanleiding gaf, zich met de goederen uit de Voeten te maken. DE FONTEINHOED. De ervaring heeft ons geleerd dat de mode soms de allerwonderlijkste creaties kan brengen. Naar uit Londen wordt be richt, geldt thans als allerlaatste nouveauté de.„Fonteinhoed." Een hoed, die na tuurlijk uitsluitend is bestemd voor dames. Het is een zwartzijden hoed, waarvan aan weerskanten in zachte bogen dunne veeren afhangen; de punt van den hoed vertoont eveneens een waar wonderwerk van vee- ren, dat heel veel overeenkomst heeft met een springende fontein. Van uit de verte gezien schijnt het werkelijk of er op het hoofd der draagster een fontein is aange bracht, welker stralen lustig over haar sehouders vallen. De indruk wordt nog verhoogd door een meervoudige voor- hoofdketting van halve bolfetjesrgiitten, (Manufacturier.) BEDROG IN DEN TABAKSHANDEL. De firma E. D. en Cöi te Amsterdam had, te zamen met een firma in den Bosch, den 23sten April 1919 van de Ned.-Ind. Handelsbank, door bemidde ling' van de makelaarsfirma G. H., een partij van circa 5000 pico's Vorstenlan den-tabak gekocht, welke in "t koopcon tract «ok met die benaming waren aange duid met dén naam „Salam," hetgeen een welbekend merk is van de Landtouw- Mij. „Temoe'oes." Naar dé „Tel." mededeelt, bleak bij aankomst van de tabak op 15 Juli 1920, dat de balen geen Vorstenlanden-tabak doch een bijna waardeloos artikel inhiel den. Daar de firma E. D. goedschiks niets scheen te kunnen bereiken, vroeg zij de arbitrage aan, welke voorzien was in art. 11 van het koopcontract. De arbitrage om- missie, die daarop werd benoemd, be sliste, na vier maanden te hebben beraad slaagd, dbt de 1700 pakken, die met 'een Japans h schip waren aangeveerd, n et als Vorstenlanden konden worden beschouwd, en dat den koopers 10 cent per 1/2 K.G. schadevergoeding iookwem v or ee:i ge deelte van de lading. Do klachten no pens de andere partijen werden beschouwd als to laat te zijn ingediend. De koopers legden zich bij deze arbitrage niet neder en deden de Ned. Ind. Handelsbank, die ids ve'.keeper was opgefcroten, eon pro ces aan wegens „\vanprae3tatie." Ook een aanbod, de benadeelde partij namens de verkooper3 gedaan, om de zaak alsnog in der minne te schikken door betaling van f40.000 schadeloosstelling, werd door de firma E. D. en Co. van de hand gewe zen. Gebleken is, dat de z.g. „Vorstenlan den" in werkelijkheid bestonden uit or dinaire Crossoktabakken, verpakt in ba len van 90 tot en met 117 K.G. (Echte Vorstenlanden wordt volgens de usance verpakt in balen van 75 tot circa 82 K.G. en in het koopcontrast was dan ook aangegeven, dat dé balen dooreen 75 K.G. zouden wegen). L-,_ u ier heeft, naar de Tel. ver der verneemt, te zijner verdediging aan gevoerd, dat hij aan de firma E. D. „Vorstenlanden Crossok" had verkocht, hetgeen duidelijk op de ronno-semen ten te lezen stond, en voorts, dat de koopers heel goed konden weten, dat zij voor den prijs, dien zij betaalden, geen goede Vorstenlanden konden verwachten. Dit laatste wordt door de firma E. D. be twist, alsook, dat „Vorstenlanden Cros sok" zelfs bestaat; dit wordt ook doof verschillende experts ontkend. De instructie is uog niet geëindigd. DRIEMAAL AANGESLAGEN. Een belastingbetaler schrijft aan een ad viesbureau: Tot 25 Mei 1921 woonde ik te A., alwaar voor Rijk- en Gemeentebelasting over 't geheele jaar ben aangeslagen door den Rijksinspecteur. Daarna woonde ik fe B., welke gemeente mij eveneens voor het geheele jaar aan sloeg. Tevens ben ik als forens aangeslagen te C. Ik heb ontheffing gevraagd bij den In specteur der Directie Belastingen te A., maar nul op het request gekregen. In A. zegt men, dat de gemeente B. mij niet mag aanslaan en in B. zegt men, dat ik te A. ontheffing moet krijgen. Het wordt toch tijd, dat een en ander geregeld wordt ten behoeve der belasting betalers. (Hbld.) f 6300 AAN DIAMANT VERDWENEN. Aan een der loketten van het bijpostkan- laor aan de Prins Hendrikkade te Amster dam deed een bandelaar m diamant Dins dag enkele post-geldzaken af. Hij had daarvoor uit zijn portefeuille eenige papie ren gehaald en deze toen naast zich neer gelegd. Na afdoening dér zaken heeft hij vergeten de portefeuille in den zak te ste ken. Op straat kwam. hij tot die ontdek king. Toen hij op het postkanfoor terug kwam, was de brieveRtasch verdwenen en daarmede een enveloppe met f C300 aan diamant. DIE HET LAATST LACHTE.WAS EEN MISSIONARIS. Een Pater Missionaris vertelt de Msb., stapte te Utrecht (omgeving Mariaplaats) een hotel-restaurant binnen. Aan tafel een eenzaam bezoeker,, die den binnentreden de geen groet waardig acht Twee kellners in een hoek kunnen hun spotlaeh niet in houden. De pater zoekt een tafeltje, vraagt spijskaart en besfeit zijn diner. Na afloop, klaar staande om te vertrekken, roept hij den kellner ter afrekening, f 2.70 mijn heer." Pater welbewust telt op tafeltje uit twee guldens, twee kwartjes en 2 dub bel jes. De thans o zoo gedienstige en beleefde kellner merkt op:: „Pardon, mijnheer, de bediening is er niet bij inbegrepen." „Dat weet ik wel, luidt het antwoord, maar ik wil bij mijn Heengaan net zulke gezichten zien als bij mijn binnenkomen (Historisch) Nachtelijke overval. Te Roggel (L.)J werd een dezer nachten de onderwijzer M., di© juist te bed lag, door twee onbekende inbrekers overvallen, met 'n revolver bedreigd en gedwongen zijn geld af to geven. M. trachtte do toï nog toe onbekende individuen met een bankbiljet te paaien, doch dat gelukt© niet. Zij eischten zijn heele hebben. Eerst toen M. aan hun verlangen voldeed, lieten zij dezen verder ongemoeid en nawen de vlucht Inbraak. Te Roermond werd Dins dagnacht ingebroken ten huize van den bakker en winkelier Loven, aan de Markt straat. Uit den winkel werden ont vreemd ruim 50 gulden en voor honderd gulden chocolade. De daders, twee jonge Duitechers, zijn nog denzelfden nacht door de politie aan gehouden. Zij hadden zich door ver breking van het kelderluik toegang wo- tea te verschaffen. Een hunner was tot Paasch-Zaterdag in dienst van den heer L. geweest. Prettige thuiskomst. Over Gendrih- gen keerde een Nederlandsche familie, DE HOUDING DER RUSSEN. GENUA, 26 April. Uit inlichtingen, in goed-ingelichte kringen ingewonne11 blijkt, dat de officieusc besprekingen met dé Russen geen werkelijk punt van contact met de geallieerden heb ben opgeleverd. Er zijn geen teekenen, dat Rakowski afwijkt van zijn hun ding, welke onmogelijk kan worden aanvaard. De toestand is initsrtien tij delijk ongetwijfeld zeer ernstig. Bo vendien worden de geallieerden beu en ongeduldig van het uitstellen. LONDEN, 26 April. De mededeeling, welke de geallieerden morgen aan de Russische afgevaardigden te Genua zullen aanbieden, zal, naar het heet, geen gelegenheid bieden tot verder» draaierijen. Zij zal in categorischen vorm de voordeelen opsommen, welke Rusland zou behalen door het slui ten van een overeenkomst met de geallieerden, welker voorwaarden de Russen volledig hebben te aanvaarden of te verwerpen. De vier voornaam ste punten, waarop een antwoord zal geëischt worden, zullen betrekking hebben, op: Ten le. De betaling der oorlogs schulden, hetzij geheel, hetzij met een vermindering, gegrond op Rusland.; draagkracht ten 2e. De betaling van de schulden van voor den oorlog, met het toestaan, zoo noodig1, van een moratorium op redelijken termijn; ten 3e. Schadeloosstelling voor al hét nadeel aan buitenlanders toege bracht; ton 4e. De teruggave van de gecon- fisceerde eigendommen. De verdere punten zijn vandaag door de geallieerden besproken en men zal pogen, zonder verwijl antwoord van Rusland te krijgen. Het Russische vraagstuk veroor zaakt groot oponthoud in de andere werkzaamheden der conferentie. De politieke commissie is de eenige,welke nog niet met haar werk gereed is, de andere zijn alle feitelijk al gereed en hebben in de meeste gevallen de besluiten van vroegere bijeenkomsten uitgebreid, terwijl aan den Volken hond de taak is overgelaten hen in practijk te brengen. Wat aangaat het verdrag, tot het het zich onthouden van. aanvallen» verluidt, dat Lloyd George dit niet naar voren kan schuiven, voordat eenigerlei overeenkomst bereikt js no pens de erkenning van Rusland, en dit achten de geallieerden onmogelijk zoo lang Rusland niet gedwongen is van zijn methoden, welke telkens uitstel veroorzaken, afstand te doen. Intus- schen heeft Lloyd George zijn tekst van het verdrag medegedeeld aan de voornaamste geallieerden en beraad slaagt hij thans daarover met Bar- thou, Benes en Schanzer. Men hoopt dat er een volledige regeling zal zijn bereikt, voordat het Europeesch trac- taat aan Duitschland en Rusland zal worden voorgelegd. ENGELAND OP DE CONFERENTIE. GENUA, 26 April. In Britsche officieels kringen verklaart men, dat het z.g. ont- werp-verdrag over het zich onthouden van aanvallen, zooals dit is openbaar ge maakt, slechts één van verschillende niet- officieele ontwerpen is. Het komt niet uit den Engelsclien hoek, en geeft ook niet geheet de Engelsche inzichten weer. Er is nog geen ultimatum gezonden aan de Russen, ofschoon men sterk het ge voel heeft, dat, als men niet beter opschiet, het geen zin zal hebben, de onderhandelin gen voort te zetten. EEN PLENAIRE ZITTING. BERLIJN, 27 April. Maandag a.s. zal een plenaire zitting der conferentie van Genua worden gehouden, waarin rapport zal wor den uitgebracht omtrent alle resultaten die tot dusver in de hoofd- en sub-com missies zijn bereikt. Men hoopt vóór deze zitting tot Overeenstemming te zijn geko men nopens het Europeesche pact LLOYD GEORGE. LONDEN, 26 April. Uit gezaghebbende bron wordt ontkend, dat Lloyd George tegen het einde van de week naar Londen zou terugkeeren. Integendeel, Lloyd George zal niet uit Genua vertrekken, vóór het essentieele werk van de conferentie is af gedaan. DE GEALLIEERDEN EN DE REDE VAN POINCARé. GENUA, 27 April. De Engelsche delegatie heeft gisteraond eeji communiqué gepubli ceerd, waarin wordt medegedeeld, dat d© meerderheid der geallieerden het nood zakelijk acht, dat de onderteekenaars van het verdrag van Versailles tot overeen stemming komen omtrent de maatregelen, die Poincaré in zijn rede te Bar-Ie-Due heeft aangekondigd. Op het oogenblik weet men nog niet, welke deze maatregelen zijn. Het is der halve noodig, dat men daaromtrent iets naders verneemt. Het zal geen zitting van den Oppersten Raad zijn. De ministerpresi denten, deskundigen en juristen, die inder tijd het verdrag hebben opgesteld, zijn te dio een pleizierreisje naar Duitechland had gemaakt, terug. Aan do Pruisische grens werd een deel der bagage wegens uitvoer door de Duitseh© commiezen in beslag gonomen. Het resteerendo der ba-, gage namen, aan d© overzijde der grens do Nederlandsche Rijksambtenaren, we gens verboden invoer, in beslag. Doodelijk ongeval. Dinsdagmiddag reed de landbouwersknecht J. Koster, in dienst bij den landbouwer A. Vernooy, met een met 2 paarden bespannen wagen, toen de paarden, «chrikkende voor een' hond, op hol sloegen. D bestuurder kwam voorover van den wagen te vallen en moest dit ongeluk met* het leven be- koopen. Nog ongeveer een half uur heeft de ongelukkige geleefd. Als tra gische bijzonderheid kan worden ge meld, dat precies een jaar geleden een knecht van denzelfden landbouwer op bijna gelijke wijze om het leven kwam. Genua aanwezig en de besprekingen kun nen dus zeer goed daar worden gehouden. De Fransche regeering schijnt geneigd de quaestie van de ambassadeurseonle- rentie te Parijs voor te leggen, die dan zou worden uitgebreid met vertegenwoor digers der Kleine Entente en Polen. De Engelsche delegatie staat echter op het standpunt, dat, daar op het oegenUik de voornaamste belanghebbenden en regee- ringshoofden te Genua vertoeven, de bij eenkomst het best aldaar kan worden ge houden. Zij moeten, heet het in het com muniqué, de door Poincaré aangekondigde maatregelen leeren kennen, want zijn ver klaring schept een zeer ernstige situatie en de maatregelen, waarvan hij spreekt, betreffen alle onderteekenaars van het vredesverdrag. GROOTE BRAND. LONDEN, 26 April. Een van de ernstig ste branden, die de Londensehe brand weer dit jaar heeft moeten blusschen, is gisteren ontstaan in een petroleum-raffi- naderij te Hackney Wick. Toen de eerste brandweer ter plaatse aankwam, stond do fabriek al in lichte laaie. De vlammen slóe gen hoog op, de hitte was verschrikkelijk, en de vaten petroleum vatten spoedig overal vuur. Binnen zeer korten tijd bestreden veer tig brandspuiten, w. o. twintig motor- brandspuiten, het vuur. De gezinnen, die huizen in de Buurt be woonden, verlieten deze. In de fabrieken waren vijftig tanks, waar ongeveer 300,000 gallons petroleum in was. Door groote hoeveelheden water en tonnen zand te gebruiken, slaagden de brandweerlieden erin, te verhinderen, dat de vlammen deze hoeveelheid petro leum aantastten en verhoedden aldus de ramp. AUTO-ONGELUK VAN DEN KONING VAN ZWEDEN. GRENOBLE, 26 April. De auto, waarin de koning van Zweden zat, en waarmee dezen vanochten uit Nice naar Genève ver trok, is te Ferret (Haules Alpes) door een andere auto aangereden. De koning is aan de linkerzijde gekneusd. Hij kon per auto naar Grenoble terugkeeren, maar zijn kamerheer is zeer ernstig gewond, en moest te Ferret achterblijven. BRAND TE MALAGA. MALAGA, 26 April. Een groote brand is vannacht om 1 uur uitgebroken in het douane-gebouw, waar ook verschillende regeeringsdiensten zijn ondergebracht. De brand brak uit in de bovenste étage, waar het lagere personeel is ondergebracht, en tastte onmiddellijk de trappen aan-. Tot dusver zijn er 17 dooden geteld, waarvan er 9 zijn verbrand, en 8 gedood doordat zij van een hoogte van 20 M. naar beneden sprongen. MUITENDE GEVANGENEN. CALCUTTA, 26 April. Er heeft vandaag een ernsitge muiterij plaats gehad in de gevangenis te Calcutta. De gevangenen trachtten uit te breken. De cipiers moes ten van hun vuurwapens gebruik maken, waarbij drie gevangenen werden gedood. AARDBEVING IN JAPAN. TOKIO, 26 April. Een van de ergste aardbevingen, die hier sinds langen tijd zijn waargenomen, heeft vanochtend plaats gehad. Zij duurde 15 minuten. Vele gebou wen in de stad en in den omtrek zijn be schadigd, w. o. de vredestentoonsteUing, cn ook de seismografen op het observa torium zijn vernield. Daardoor is het niet mogelijk, nauwkeurige wetenschappe lijke gegevens te verkrijgen. De telefoon- en telegraafdienst is gestoord. Er zijn slechts weinig personen, w. o. geen Euro peanen, bij omgekomen. De aardbeving werd voorafgegaan döor een uitbarsting van den berg Asama-jama. De aardbeving werd te Yokohama even hevig gevoeld als te Tokio. De Chineczen- wijk te Yokohama heeft zeer geleden. De waterleiding is vernield. DE TOESTAND IN IERLAND. LONDEN, 26 April. De Iersche vredes conferentie is verdaagd tot den 29sten, zonder tot overeenstemming te zijn ge komen. LONDEN, 26 April. De voorloopige re geering tc Dublin heeft vandaag een of- ficieele bekendmaking gepubliceerd, waar- ia zij zegt, dat, wegens den toestand te Belfast, en aangezien het parlement te Belfast er niet in geslaagd is, zijn overeen komsten en beloften uit tc voeren, de Ier sche voorloopige regeering heeft uitge maakt, dat het absoluut geen zin heeft, te trachten, in samenwerking met haar te handelen. Dientengevolge is aan de commis sie van onderzoek voor de Iersche spoor wegen last gegeven, op 2 Mei te Dublin openbare onderhandelingen te beginnen. NOG EEN GROOTE BRAND. PARIJS, 26 April. Naar uit Malaga bericht wordt, is het douanegebouw door een hevigen brand vernield. Ver scheidene personen sprongen uit de raxnien en vielen op den grond te pletter. Tot nn toe heeft men 20 dooden geteld, waaronder vrouwen en kinderen. Een groot aantal, personen is giewond. Het onderzoek duurt nog voort. Nader wordt uit Malaga gemeildj dat reeds 32 verkoolde lijken van on der de puinhoopen van het ver brande douane-kantoor te voorschijn gebracht zijn. HALLE, 27 April. De borstelfabriek van S. Adler in Eisenstein is met groote hout- voorraden afgebrand. De schade bedraagt omstreeks VA millioen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6