Brieven uit Weenen. DAMIAATJES VRIJDAG 28 APRIL 19S 45ste JAARGANG No. 14128 OE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f PER WEEK r 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57 NASSAULAAN 49, HAARLEM. - TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BL1D OU nummer bestaat uit 2 bladen. UIT DER DISTREK. HAARLEM. De Commissie voor de Grensrege ling. Van onze Rechtbank. Haarlem niet achteraan 0 j. J. WEBER ZOON. Konlnestraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. HAARLEMSCH BUREAUX: Weenen, 1!) April 1922. STEEDS VERDER VAN VOLKS GELUK EN VOLKSWELVAART. Zoo zijn de „gelukkige Paaschdu- •gen" weer gekomen enheengegaan. Hoe spijtig is het toch, bij dergelijke mijlpalen langs den jaar-weg alleen maar te kunnen vaststellen, dat wij sinds vórige mijlpalen al maar verder van volksgeluk' en volkswelvaart ver wijderd zijn geraakt, dat alles nog eens veel duurder geworden is en men zich al weer minder veroorloven kan dan 't vorige jaar Ik weet eigenlijk niet juist, Wjen men wel de schuld moet geven van de geregelde en meestal onrechtvaar dige prijsopdrijverijen. Zijn het onze hoeren, die zjch voor hun vee woeker prijzen .aten betalen? Of zijn het de opkoopers, die zonder zjch veel moeite te geven, óns millioenen en inillioenen uit den zak kloppen? Soms is men ge neigd, vast en zeker te gelooven, dat al deze categorieën saamgezworen heb ben om onze bevolking uit te buiten. Doch niet alleen het vleesch gaat ge regeld in de hoogte; met Pasehen heeft mea kunnen zien, hoe plotseling alle artikelen voor het levensonderhoud in prijs stegen. Ongehoorde woekerprijzen werden er gemaakt en zulks werd niet alleen geduld door de Weensche poli- tie-autoriteiten. doch ook door den scheldenden, maar toch ook altijd koop lustigen Weener Het zou niet slecht zijn, als de Weensche bevolking zich eens wjlde houden aan een plan, dat ik zelf al meermalen ontworpen heb on dat zeer zeker 'n einde zou maken aan deze schaamtelooze woekerpraktij- ken Ik bedoel algem. staking van ver bruikers. Het zou werkelijk niet zoo'n groot offer zijn, als de geheele Ween sche bevolking eens een geheele wéék absoluul geen vleesch te eten kreeg. Wat geven immers alle politie-verorde- ningen en verboden, zoolang er nog allüd mensehen le vinden zijn, die er met voor terugschrikken om de hoog ste prijzen te betalen. Wat geeft het, a|s men zulke bedriegers en woelt cr- f„ais., wannéér men ze al eens hé- Door Seldstraffen veroordeelt? een volgende keer nog hoogere pnjzen te vragen heeft men het na- dicricT WeCr ®auw Scnoe§ terugver Nog heel onlangs heb ik over deze moraal een heele predjcati# tot mijn vrouw gehouden en ik zal vertellen waarom: zij ging naar den slager om var kens vleesch te halen en kreeg over- wicht. De slager rekent echter naar goeddunken en gaat ver boven den officieel vastgestelden maximumprijs. Hij rekent, vooral als hij een klant overwicht gegeven heeft, 300 A 400 Kronen per K.G. meer Volgens den vastgestelden maximumprijs mag 1 K.G. 2400 Kronen kosten, doch onze ge duldige huisvrouwtjes betalen nog lie ver 2800 lot 2900 Kronen dan zulke woekeraars en wetsovertreders mei hun vleesch te laten zitten. Er zijn- zelfs menschen en zulke behooren nog niet eens tot de hoogere standen die voor 1 K.G, ham graag den prijs van 4800 Kronen betalen! En niet alleen de prijzen van vleesch ver anderen dagelijks, hetzelfde geldt ook voor de vjsch. Zelfs de kippen schijnen dit jaar met Pasetien een handje ge holpen en hun „leggen wat beperkt le hebben; anders kan ik niet begrij pen, waarom jk voor de eieren 30 Kronen per sluk meer heb moeten betalen, lenzij ook ónze „Greissler' (de kleine kooplui) gedurende de 1'aa.seheiagen hebben deelgenomen aan den rooftocht op het beetje geld der Oostenrijkers. Want de maximumprij. is wel 130 Kronen, doch ook iu de buitenwijken is voor dezen prijs geen ei te krijgen. Men vraagt zich dan ook af, waartoe al die maatregelen) van maximumprijzen dienen, als de autoriteiten toch niet hardhandig in grijpen. Terwijl ik dit schrijf zie ik de straal eens in en bespeur, dat alle prijzen zich weer met ca. 350 Kronen pp-er K.G. verhoogd hebben Vandaag zon ik dus al 3000 Kr voor varkens- vlecsch hebben te betalen en 2000 Kr. voor rundvleesch Gelukkig hebben we hier thans mooi weer; hei zonnetje schijnt heerlijk Warm Ik ga maar eens wandelen.- dan heb ik geen varkensvleesch van 3000 Kr noodig en bovendien gaat er de honger misschien van over. Laten we hopen, dat als het wederom Pasdien zal zijn, alle menschen tot de overtui ging gekomen zijn, dat die geregelde Prijsstijgingen toch tot niets leiden en dat het slechts een cirkelgang is, of beter nog: een spiraalgang. Liet zal heel wat kosten om autoriteiten, woe keraars, Greissler", kippen, enz. lo't -'■•kaar te brengen: de autoriteiten izul- °n de woekeraars eens flnilc onder- anden moeten nemen .hel ^cschjeden zal in dit tend 'f' jjn idyllische „vrijheid"? "alt te betwijfelen. e waeiiten er al jaren op! HANS SIEGL, Woensdagavond vergaderde de com- 1 missie uit de ingezetenen om nog eens te beraadslagen over de aan hangige grensregeling. Er waren 14 leden van de 25 aan wezig. Aan de orde werd gesteld het adres van de afd. Haarlem en O. van d«n Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren gericht aan Gedep. Staten, aan de Ra den en aan de Commissies naar art. 131 der Gemeentewet ingesteld in verband met de grenswijziging. Dit adres betrof de regeling der po sitie van de ambtenaren betrokken bij de grensregeling. Bij de bespreking van de schade loosstelling stelt de heer DE BOER voor aan art. 15 van liet- wetsontwerp van Gedep. Staten toe te voegen: Rekening wordt gehouden met het be drag waarmede de gemeente ten ge volge van de verkleining van haar ge bied, hare uitgaven zal moeten beper ken „en met dc voordeeleu, die de gemeente verkrijgt door uitbreiding van haar gebied". De tusschen aanhalingsfteekens ge plaatste woorden werden, op verzoek van den heer De Boer, aan. art. 15 toegevoegd. De heer KRELAGE meent dat geen Haarlemsche ambtenaren bij de grens wijziging betrokken zijn, op de wijze zooals in het adres wordt bedoeld en de commissie dus goed zal doen het adres niet te behandelen. Haar lem moet toch reeds het gelag be talen. De heeren GOEDHART en DE BOER zijn van meening, dat het adres wel moet worden behandeld. Het heele wetsontwerp is ons ter beoor deeling gezonden, ook de onderdee- len. Het voorstel van den heer Kre lage, om het adres niet te behan delen, wordt verworpen met 3—11 stemmen. Na eenige discussie werden ver schillende wenschen, in het adres ver vat, verwerkt in art. 20 en andere artikelen van het wetsontwerp. Hierna werd nog even van gedach ten gewisseld over de schadevergoe dingskwestie, maar besluiten werden niet genomen. Besloten werd dat de communie van redactie nu een concept-rapport zal ontwerpen, dat in de volgende, ver gadering aan de goedkeuring van de commissie zal worden onderworpen Testas, aardig de theewarmer van Alb. Klein (jammer dat de prijs zoo hoog is). Vermelding verdienen nog de emaille-pa- neelen van Mevrouw Kuyken en het smeedwerk van Van Gispen. Eenig grafisch werk completeert de tentoonstelling, we noemen o.m. de litho's van Aart van Dob- benburg, II. Struick de Moulins, S. Jesse- rum de Mesquita en Rees. M. v. d. W. De bollen en de Engelsche quarantaine maatregelen. Wij lezen in het Weekblad van Bloem bollencultuur: De „Chamber of Horticulture", het se- mi-officieele tuinbouwlichaam in Enge land, heeft op 6 April een vergadering, gehouden ter bespreking van bovenstaan de kwestie: het al of niet laten voortdu ren van den inspectiedienst voor de in gevoerde bollen. Men herinnert zich, dat speciaal voor, de hollen verkocht voor broeddocleinden, de geheele inspectie overbodig wordt geacht, terwijl reeds is medegedeeld, dat copie-certificaten op de zendingen bollen niet meer noodig zullen zijn. Het Handelsblad de Tuinbouw geeft het volgende overzicht van de besprekingen in bovengenoemde vergadering. Uit de besprekingen viel op te maken, dat deze „order" voor wat bollen betreft, eigenlijk meer goed dan kwaad gedaan heeft. Door verscheidene sprekers werd er op gewezen, dat de inspectie in Holland van weinig beteekenis was, maar dat daardoor belangrijk oponthoud in de ver zending en dikwijls schade veroorzaak werd. Gewezen werd voorts op de ver meerdering van kosten en dat, wanneer eenmaal het certificaat afgegeven was, importeur geen verhaal meer bad bij het uitbreken van ziekte. Verder werd aan gevoerd dat de risico van de schade door oponthoud, vooral bij drukke verzending, tien keer zoo erg gevreesd werd dan schade door ziekte. Aan den anderen kant had de order goed gedaan voorzoover het betrof ver koop op aucties, en algemeen werd aan genomen, dat een nauwkeurig uitgevoer de inspectie hiertegen het ideaal was om naar te streven. De heer Lobjoit slipte aan, dat de or der geheel tegemoet komt aan de belan gen van de broeiers. De bollen kunnen- ingevoerd Worden zonder certificaat en de begeleidende papieren zulten den Mi nister verklaren waarvoor ze bestemd zijn. Broeiers kunnen zich dus op het Mi- milde gevers als aan het ijverige be stuur is dan ook wel op zijn plaats. Gisteren is het jaarlijksche feest gehou den en natuurlijk geslaagd. Om 2 uur wa rren de kinderen, die aan het feest deel namen, 330 in getal, op het Teylerplein bijeen. Door het bestuur van den Bond werd het vaandel afgehaald bij den voor zitter, den heer J. Luttik, aan den Hee rensingel en eveneens naar het Teyler plein gebracht, waarna de ommegang door het Amsterdamsche kwartier begon- voorop het muziekkorps der Chr. Jonge lingen-vereeniging „Rust na Arbeid." Alle kinderen waren met oranje getooid en droegen vlaggetjes, welwillend afgestaan door de Vereeniging „Koninginnedag." Na den ommetocht gingen de kinderen naar huis, om te 5 uur weer op het Tey lerplein bijeen te zijn. Nu ging het lang» A. L. Dyserinckstraat, Amsterdamstraat. Heerensingel, over de Kwakel, Molen- steeg, Spaarn wouderstraat, Wijdesteeg Spaarne, Korte Veerstraat, Anegang, Gr Houtstraat, Groote Markt en Smedestraa' naar „St. Bavo," waar om 6 uur het ei genlijke feest begon. Het was een leuk gezicht, die lange rii vroolijke kinderen met glundere gezicht jes, waarop de nieuwsgierigheid naar dp komende dingen te lezen stonden. Ook nu weer ging het muziekkorps van „Rust na Arbeid" voorop. De stoet trok natuur lijk veel bekijks. Toen alle kinderen in de groote zaa' van „St. Bavo" gezeten waren, opende de heer Luttik met een kort woord den ayond, heette allen welkom en wenschte hun veel pleizier. DaTirna werden tractaties rondgedeeld- waarna vertoond werd Kallenbach's pae dagogisch poppenspel. Dit hield de kleinen (maar ook de grooteren) tot een uur of negen bezig, af gewisseld natuurlijk met zang, muziek ep tractaties. Negen uur sloeg het klokje van gehoorzaamheid en opgewekt en vo' van het genutene gingen de kinderen naar huis. „Prinses Juliana" heeft hun weer een uiterst gezelligen dag bereid. Den dames en heeren, die zoo uitste kend voor de goede regeling onder het jonge volkje zorgden, komt wel een woord van lof toe. Er bestaan plannen, om in Augustus het 12 la-jarig bestaan van den bond feestelijk te herdenken. Of dit doorgang zal vinden, hangt echter van de mildheid van goede gevers en geefsters af. Mogen gevaardigden van 12 vereenigingen uit het Haarlemsche Voetbaldistrict. Doel der vergadering was een aantal voorstellen, door het bestuur gedaan, in behandeling te nemen en in te dienen voor de e.v. Bondsvergadering. Enkele voorstellen van ondergeschikt belang wer den niet aangenomen. Onder de goed gekeurde voorstellen noemen wij op de eerste plaats dat tot aanvulling van art. 49 H.R., hetwelk tot strekking heeft voortaan de distrietsbe .turen te doen op treden als Bcheidsrechter-commissie, pen en propaganda-commissie en terrein-com missie. Vervolgens het voorstel om alle boeten tot op de helft te verminderen, en om voor leien beneden 14 jaar, die niet in de Bondscompetitie medespelen, geen contributie verschuldigd te doen zijn Ook werd aangenomen het voorstel om aan art. H.R. een bepaling toe te voe gen, dat aan bestuursleden geen gelde lijke vergoeding voor hun werk iriag worden betaald. I J l Voorts zal worden ingeliend een voor stel, om de jaarvergadering van den Bond niet meer te houden in Juli, maar in Juni. Voor het bondsbestuur zal candidaat worden gesteld de heer J. v. d. Horst, van H.B.O. De heer 0. A. P. Dammers, devoorz., bezorgde de vergadering een pijnlijke verrassing, door plotseling zijn ontslag in te dienen. Hij was, ondanks aandrang van verschillende zijden in de vergade ring uitgeoefend, niet te bewegen, in functie te blijven en verklaarde ten slotte, dat de reden van zijn aftreden is gelegen in het feit, dat de Katholieke! sportbeweging zich z.i. niet voldoende kan ontwikkelen door de laatste bepa ling van den Bisschop, dat op den eer sten Zondag van de maand geen sport wedstrijden meer zullen mogen worden gehouden. De vergadering betreurde al gemeen het aftreden, vooral waar dit om deze reden geschiedt. In zijn plaats werd na eenige be sprekingen met 10 stemmen en 2 blanco tot voorzitter gekozen de heer H. N. Smits, van de Damiaten. In de plaats van den heer 0. Braun werd gekozen tot bestuurslid de heer P. J. Blesgraaf. Na eenige besprekingen over het Sportbloempje werd aan den heer Dam mers door den Weleerw. heer kapelaan Groot, geestelijk adviseur, dank gebracht voor zijn arbeid ten bate van het district. i Uroeiers Kunnen zien aus op net mi- ,jan beuzen wijd open gaant nisterie laten inschrijven, de bollen direct) De Lente-Tentoonstelling in het Mnseum van Kunstnijverheid* Deze tentoonstelling van Kunstnijverheid had even goed anders kunnen heeten, Er zijn echter eenige inzendingen waarvan het ontwerp of de versiering a-an lente-bloe men of planten ontleend is en daaraan dankt de tentoonstelling dan ook haar naam en niet aan de lieve Lente, die dit jaar maar nietkomen wil. Er speelde geen zonnestraaltje door het kleurige glas-in- lood van J. Gidding of dat van den Haar lemmer Bogtman wiens weik minder kleu rig is, doch rijker yan ornament. Toch ziet dc tentoonstelling er wel vroolijk uit, •daarvoor zorgen de vele kleurige borduur werken, bedrukte stoffen, behangselpatro nen en andere inzendingen, die er van ge tuigen dat er toch in Holland op dit ge bied heel wat gemaakt wordt dat goed en mooi is en den toets met het buitenland kan doorstaan. Gidding is een verdienstelijk veelzijdig kunstnijveraar, met het glas-in-lood zien we van hem tapijten en bedrukte stoffen voor wandbèkleeding, vroeger maakten we reeds kennis met smeedwerk naar zijn ontwerp en door hem geëtste etternietpa- neelen. De invloeden van Lion Cachet en Zwiers zijn in zijn werk nog al sterk waar neembaar. Gerbrands exposeert een gebatikt scherm, dat door mooie compositie jen dctailleering prettig aandoet, terwiji de kleuren rustig en voornaam zijn. De vrouwefiguur doet er wat vreemd in. Verder zien we van hem ontwerpen veor meubelmoquette, waarvan verschillende i: tieven aardig zijn gevon den. Nieuw van hem zijn de geëtste broches, wier versiering gevormd wordt door een fijn figuurtje, in sierlijk ornament gevat. Behangselpatronen zijn er van M. van den Burg et. Jan Retel. Die van den eersten zijn nog al druk en we kunnen ons niet voorstellen dat een vertrek er be haaglijk door wordt. De ontwerpen van Retel zijn voor het meerendeel op geome- trischen grondslag, er zijn wel frissche pa tronen bij. doch we worden nog wat te veel herinnerd aan de Kunstnijverheid school-stijl van een jaar of lien terug. Ook het drijfwerk van den bekwamen metaal- drijver en ciseleer Zwollo vertoont in vorm en versiering weinig nieuws. De goede hoe danigheden ervan achten we genoegzaam hekend. Het aardewerk van Colenbrander mag er toch altijd nog zijn al zijn er na hem anderen met andere opvattingen op gestaan. Onder hen neemt C. J. Lanooy een voorname plaats in en ook hier heeft deze een belangrijke inzending. Vormen en kleuren zijn zeer mooi en de geheimen dei- techniek kent hij blijkbaar door en door. Fleurig is het aardewerk uit Tsjecho-Slo- wakije, door kinderen der lagere schooi beschilderd. Het borduurwerk dat Mej. Chr. van Zeegen hier exposeert kunnen we niet zoo bewonderen als het werk dat we vroeger van haar zagen, zooals de vogel en visch-motieven. Een weelde van kleu ren is de geborduurde lap van Mej. W. opplanten, doch zonder nadere inspectie niet verspreiden. Dit scheen den broeiers te bevredigen en verder werd gepraat over de belangen van de handelaars. Be sloten werd, dat tijdens het bezoek ter Internationale Conferentie in den Haag. de gelegenheid aangegrepen zou worde.» Uitkeeringen uit een werkloozenkas. De Minister van Arbeid heeft verklaar' dat door B. en W. van Haarlem te recht bezwaar is gemaakt tegen de uif de werk loozenkas van de Landelijke Federal:» van Bouwvakarbeiders in Nederland ver strekte uitkeeringen aan het lid J. Th. v, G., en bevolen, dat het bedrag dier uit keeringen, groot 7.20, binnen een maand na dagteekening zijner beslissin gen in die werkloozenkas moet wordren terug gestort; eveneens is het bezwaar er kend, door B. en W. gemaakt tegen d» uit de werkloozenkas van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders aan enkele leden verstrekte uitkeeringen, met bepaling, did deze gelden, in totaal 67,95, binnen een maand na dagteekening der bseiissing, in de werkloozenkas moet worden terug ge stort. Statuten. De „Staatscour." bevat de statuten van de öoöp. Woningbouwvereen. „Vesta alhier. Besmettelijke ziekten. In de week van 16 tot 22 April kwamen in de navolgende gemeente® gevallen van besmettelijke ziekten voor: Aalsmeer 1 van roodvonk. Beverwijk 1 van buiktyphus, Blósmendaal 1 van diph- theritis, Haarlemmermeer 1 van rood vonk, Krommenie 1 van diphtheritis, Velsen 1 van roodvonk en 1 van diphthe ritis. Zaandam 1 van buiktyphus. Gemeenteraad. Het ligt in het voornemen van den Burgemeester om de esrstvolre :de raad ;- vergadering te houden op Woensdag 10 Mei a.s. „Prinses Juliana". De feesten, welke de Kinder-Oranje bond „Prinses Juliana", welke gevestigd is in het Amsterdamsche kwartier, elk jaar organiseert, zijn telkenmale een sue ces. En geen wonder, want steeds word' de zaak zoo flink en krachtig aangepakt altijd worden de voorbereidingen zoo goed getroffen, dat hei feest slagen moet Een zeer groot aandeel daarin heeft het bestuur van den bond, dat niets geen moeiten ontziet, om tot het slagen der feestelijkheden te komen, doch ondanks die zorg zou aile moeite vergeefse!» zijn- als niet geregeld belangrijke giften inkwa men, waaruit de kosten bestreden kunnen worden. De kas van den bond is niet vet gennoeg, alle onkosten te bestrijden. Een woord van dank, zoowel aan do De ontrouwe postbeambte De rechtbank heeft ontslagen vat rechtsvervolging den 24-jarigen hulpbe steller L., alhier, wegens verva!schuilt van postwissels terecht gestaan en tegen wien terzake 2)4 jaar gev.straf was ge eischt. Tegen L. werd echter onmiddellij ke gevangenneming gelast. Een nieuw» instructie zal tegen hem worden geopend wegens een ander feit. Een samenweefsel van verdichtselen- Met dezen schoonen term werd in d» dagvaarding van een der zaken heden morgen aangeduid het verhaal, dat op 28 Januari van dit jaar door de koopvrouw P. C. G. is gedaan. Deze koopvrouw is 31 jaar en thans gedetineerd in het huis van bewaring. Zij is n.l. al een paar maa' veroordeeld en pas nog in den Haag. waarvan de slraf eerst de volgende week ingaat. Snikkend en schreeuwend, wan hopig-) ierend, kwam de vrouw de rechts zaal binnen. Het „samenweefsel van ver dichtselen" is als volgt: De koopvrouw is op 28 Januari bij de dienstbode van me- 'vrouw S. L. C. Duymaer van Twist al hier gekomen met de mededeeling, dat mevrouw zoo juist door een fiets was aangereden, gestruikeld over een steen en tegen haar was aangebotst, waardoor 2 vaasjes met een gezamenlijke waarde van 4.50 waren gebroken. Mevrouw wild» de schade vergoeden, doch had niets an ders dan een bankbiljet van 40 en een van 25 bij zich en daarom moest de vrouw maar even naar haar huis gaan en liet geld aan het meisje vragen. De dienstbode gaf de koopvrouw 10 cn zou f 5.50 terug krijgen. Maar daar is natuurlijk nooit iets van gekomen. Het verhaal was van a. tot z. verzonnen. Wegens oplichting werd tegen haar 4 maanden gev.straf geëischt. Bekl. zeide onder luid snikken, dat zii de misdaden van haar man had geleerd. Rijwieldief. P- K. heeft op 8 Maart een rijwiel ge stolen. De eisch luidde 1 jaar gev.straf. Een Raadsvacature. De heer R. J. Dijk, Sociaal-democra tisch lid van den Gemeenteraad, js benoemd tot secretaris van den Rot- terdamsciien Bestuurdersbond en gaat dus onze gemeente metterwoon ver laten. Zoodoende lcomt- er een raads vacature, welke zal worden ingeno men door den heer M. Doomebosch, bewaarder aan dc Strafgevangenis al hier. Met deze benoeming zal de S.D.AP -lijst, op één candidaat na, uitgeput zijn. District Haarlem en Omstreken van den D, H. V. B. Woensdagavond is in het gebouw „St. Bavo" een vergadering gehouden in het district Haarlem ca Omstreken van den D.n.Y.B. Tegenwoordig wareu de af- Tegen de zakelijke belasting op het bedrijf. We hebben al zoo hier en daal schande er over hooren spreken, dat de Rijkswaterstaat Haarlem heeft opgeknapt met zulk een leelijk gebouw als ons nieuwe postkantoor. Er werd weer eens geroepen over de wenschelijkheid van een schoonheidscommissie, die dergelijke absurditeiten weren zou enz. We gelooven dat deze beoordeelaars wat te hard van stapel loopen. Immers heeft de een het recht mooi te vinden, wat de ander leelijk vindt en we weten nu wel allen, dat zeer velen onzer medeburgers en nog wel zij, die zich de meest deskundigen noe men! ons nieuw© postkantoor een pa rel van nieuwe bouwkunde noemen. In dezen zin heeft het nieuwe postkantoor dus zeer zeker alle bestaansrecht en we gelooven dan ook niet, dat een schoon heidscommissie ons nieuwe postkantoor zou hebben geweerd. Maar dat is dan ook wel niet de portiée van de schampere opmerkingen veler Haarlemmers. Deze is meer een veroordeeling van den modernen bouw trant in 't algemeen en een verlangen, dat Haarlem daarvan verschoond moge blijven. Natuurlijk kunnen wij ook deze klacht niet onderschrijven. We behoeven hierbij niet in 't geding te brengen of wij al of niet de moderne schoonheidsbe grippen in de bouwkunde zijn toege daan, maar we mogen wel de wensche lijkheid beteogen dat Haarlem ook van deze bouwperiode zijn aandeel krijgt. Dat is altijd zoo geweest en dat moge zoo blijven. Een stadsbeeld verandert voort durend, als gevolg juist dat de stad leeft. M©n vergelijke maar eens met het middeleeuwsehe Haarlem, waar de trap- geveltjes hoogtij vieren. Daar is weinig meer van over. Het nieuwe postkantoor is een van de weinige moderne aesthetische gebou wen, welke Haarlem bezit, naast vele woonblokken in modernen trant, het ge bouw der Nationale Bankvoreeniging en het plompe kabelhuisje aan het begin van de Dreef! Het is een product van een origineelen geest, waar de Amster damsche architectuur duchtig uit te proe ven is. We hopen op de architectuur later nog wel eens terug te komen, maar we heb ben hier even het goed bestaansrecht van ons nieuwe postkantoor willen ver dedigen tegenover vele andere opvattin- gen. Trouwens; wanneer men b.v. dagelijks langs het nieuwe gebouw passeert, dan zal men bemerken hoe vlug men aan den nieuwen toon went, hoe vertrouwd men er mede raakt en wellicht eindigt met het goede, dat ook hierin ontegen zeggelijk zit, te waarde»ren en lief te hebben. Men schrijft ons: Woensdagavond werd een tweede ver gadering gehouden van het voorloopig co mité tegen de uitvoering van deze belas ting in Haarlem. Thans waren ook vele vertegenwoordigers van industnaele en handelsverenigingen aanwezig. Na eenige besprekingen verklaarden reeds nu verte genwoordigers van de volgende vereeni gingen, zich bereid, om m het definitief Comité zitting te nemen: Het Departement van de Maatsch. van Nijverheid en Handel, de Haarlemsche Handelsvereniging, de R.-K. Midden standsvereniging, de R.K. Middenstands vereniging de Hanze, de aid. Haarlem van den Chr. Middenstandsbond de Fa- troonsvereeniging in de Bouwvakken, de vereeniging van fndustrieelen en koop- Heden op bouwkundig gebied, de K.-JV. Bouwvakpatroonsvereeniging, de atd. Haarlem van de Nederl. Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf en de afd. Haarlem van den Nederl. Aannemers- bond. Bovendien namen eenige daartoe uitgenoodigde industrieelen in het comité zitting. Besloten werd een krachtige ac tie te voeren tegen deze belasting-veror dening. Samenwerking met andere vereemgm- gen en personen zal door het bovenge noemd Comité nog worden gezocht. De Post Chèque- en Girodienst. Eenige tijd geleden klaagde een inzen der onder de „Damiaatjes" in deze cou rant over de late rentebijschrijving van de Post-, Chèque- en Girodienst. De chet van het Haarlemsche kantoor voegde er 'n bemerking aan toe en daarbij werd ook een noot gevoegd door den „ua- miaaties"-luider. Thans ontvingen wij uit faun rente vroegen, eene voorloopige op- 1__ van Hen I <1 I j. J...,«.11, laf OT Barometerstand 750. Neiging vooruit OPGAVE VAN- Den Haag, van den directeur van den Postcheque en Girodienst het^volgende schrijven, dat wij volledigheidshalve gaarne ook ter kennis van onze lezers brengen. De directeur schrijft: Een rekeninghouder bij den postcheque en girodienst klaagde in uw blad onder de „Damiaatjes" over de late bijschrijving van de rente over 1921. Deze klacht en het daarbij gevoegde onderschrift geven mij aanleiding u het volgende mede te deelen: De bijschrijving van de rente over 1921 vindt dit jaar op de meeste post rekeningen inderdaad later Plaate dan andere jaren ongewoon veel ziektegeval len onder het personeel en het ontbreken van de gelegenheid om een voldoend aan tal menschen te werk te stellen, zijn de oorzaken van deze vertraging. Hierbij komt nog, dat, tengevolge van de gewij- zigide rentevergoeding, welke met 1 Juni 1921 is ingegaan, de rente over 1921 op tweeërlei wijze bereikend moest worden hetgeen aan de vlugge afwerking niet be vorderlijk was. Geldelijk nadeel van de late bijschrij ving hebben de rekeninhouders echter niet, omdat het rentebedrag van 1 Januari 1922 af zelf weder rentegevend is, onge- acb* -ten datum van bijschrijving. Voor hen, die hun boekhouding met kunnen afsluiten is deze vertraging onge twijfeld onaangenaam. In veie gevallen is daarom aan rekeninghouders, die in gaaf van het bedrag gezonden, welke later door de crediteering van hun rekening wordt gevolgd. Berekening der rente door elk postkan toor", voor zijn eigen rekeninghouders zou geen economische wijze van werken zijn. Bij het bestuur van den dienst geschiedt de berekening met behulp van elektrische rekenmachines, welke veel arbeidskrach ten uitsparen. Het zou natuurlijk te kost baar worden deze dure machines voor aHe postkantoren aan te schaffen. Bovendien zou het bezwaarlijk gaan de postkantoren die reeds belast zijn met zooveel werk zaamheden - vana allerlei aard, ook nog het berekenen der rente op te dragen. Faillissementen. Ju. staat van faillissement werd verklaard: John Telkamp, wonende te Hillecoiii. R-C. Mr H, v, Loghem dc Jos.se!in. de Jam?. Curator Mr. P Tjcenk Willink. De üchtbeeldenavond van aen R.-K, Volksbond. Naar wij vernemen, zullen op den op 3 Mei a.s te houden, lichtbeelden avond van den R. K. Volksbond ver schillende kerkelijke liederen gezon gen worden onder orgelbégelsHlinjj. Het or^el zal bespeeld worden door ei-band m»t die afsluiting, om opgaaf van den 'teer Jan Nibberinfl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1