VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN ADVÊkTEESOSKS Missiebrief uit Noord- Transvaal BINNOëLAMDSCH NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. KORTE BERICHTEN. VOORKOM DIT! KERK EN SCHOOL Derd Blad - 28 April 1922 HANDEL EN NIJVERHEID, Indien Uw CONCURRENTEN adverteeren en U doet het niet, dan zullen zij U na eenigen tijd zeer zeker gaan overvleugelen Uit onze Oost. TELEGRAMMEN VAN ONZEN DRAADL00ZEN DIENST. DE CONFERENTIE TE GENUA. EEN REDE VAN LLOYD GEORGE. fotograaf en politie. HAMBURG, 27 April. Iri alle be- HET GOUD IN RUSLAND VRIJ GEGEVEN. VAN DEN BENEDICTIJNERPATER DOM. LAMBERTUS LEUSEN DER ABDIJ VAN MERKELBEEK L. k. Noodshulp. P. 0. Haenertsburg. Sint Jozef, 1922. Overluig<i van de groote belangstelling, welke er in mijn geboorteplaats heerscht voor de Katholieke Missiën, aarzel ik niet dat een bericht uit mijne missie hartelijk welkom zal zijn. Het doet den missionaris goed, wanneer hij weet, dat men in zijn vaderland met hem meeleeft en daar ook gaarne bereid is hem in zijn verheven, maar moeilijk werk tc steunen. Inderdaad een verheven werkzielen te winnen voor Christus, arme zwarten te trekken uit de slavernij van Satan, die hen zoo erbarmelijk in zijn strikken vastknelt, hen op te beuren uit de treurige positie, waar in ze hier leven, veracht door de meeste blanken, die meenen door hun kleur, ver verheven te zijn boven de inboorlingen, zich „witmenschcn" noemen ter onder scheiding van de „schepselen," de Kaffers, alsof dezen geen menschen zijn, begaafd met een onsterfelijke ziel. Voor het werk en helaas te dikwijls tot bevrediging veler booze lusten zijn deze „schepselen" goed, maar overigens zijn ze niet in tel. Dat er een scheiding bestaat is om vele redenen goed, maar dat alle princiepen der chris telijke naastenliefde met voeten "worden getreden, is afschuwelijk. Is het niet treu rig, dal men van katholieken n\oet Jiooren, dat ze wel naar de kerk zouden komen, maar niet naar een knfferkerk? Wie dit leest, zal dan ook begrijpen, dat het ver heven werk een moeilijk werk wordt on der zulke omstandigheden. Ik wil niet spreken van moeilijke reizen door onher bergzame oorden, niet van vermoeienissen en onaangename onlmoetingen, niet van hille, honger en dorst, niet van geldgebrek, maar hootdzakelijk van de tegenwerking of te geringe medewerking van menschen, waarvan men op de eerste plaats hulp mocht verwachten. De zwarten zijn voor het grootste gedeelle bij de blanken in dienst. Wil hij naar den „goeden" blanke gaan, naar den missionaris om door hem enderwezen te worden in de ware leer van Jezus Christus, wil hij gedoopt worden en rijn godsdienstplichten vervullen, zoo wordt hem daartoe zelfs dikwijls de gele genheid niet gegeven. Hij moet gehoorza men. ,,'t Is maar een kaffert" Hij is geen wiimensch. Natuurlijk ik wil daarmede niet zeggen, dat de zwarten allen lieve men schen zijn, zooals men in Europa dikwijls denkt, als men in godsdienstig medelijden van de „arme zwartjes" spreekt, geenszins, maar mag men ook aan halfwilde men schen, die in het heidendom en in dienst baarheid zijn opgegroeid, zulke groote vorderingen stellen? Waren onze heiden- sche voorouders beter? Zijn deze moeilijk heden niet voor een groot gedeelte op te lossen, zult ge mij vragen? Zeker, dier bare missievrienden, de missionaris moet zelfs plaatsen koopen, waarop hij neder- zetiingen van zwarten kan krijgen, maar waar het geld vandaan te halen? Wij heb ben twee zulke koloniën, maar wat be rekent dat op gebied 3 X zoo groot als Nederland met een 500.000 zwarten? Maar wij willen den moed niet verhezen. God, c!'e ons gezonden heeft en ondoorgrond- "aar in Zijn Raadsbesluiten, zal ons steu nen in ons moeilijk werk. Hij zal ons vele Vrienden schenken in het moederland, die getroffen door den nood, waarin hun arme broeders en zusters in J. Christus leven, al zijn ze dan ook zwart, ons wil- i--0 JtfjpêR én zoodoende ook missionaris sen willen zijn door hunne gebeden en oilers. Hoe dankbaar de menschen zijn, als zo vrij en frank op ons grondgebied leven, daarvan kunt gij u geen voorstelling ma ken. Verdwenen is hun schuwheid, met .vertrouwen leggen jyj hun hart bloot aan den missionaris, in tijdelijken en geestelij ken nood komen zij bij hen om raad v ragen, de plechtigheden in .de kerk wonen ze met groote godsvrucht bij en schuwen zich niet groote offers te brengen om hun godsdienstplichten te vervullen. Zelfs het vertrouwen der heidenen hebben we gewonnen. Tot staving van dit laatste wil ik u op het einde van dezen brief het 'dgende verhaal mededeelen, hetgeen u t', r !°ddig zal toeschijnen, maar u toch i '7ijs zal leveren van den grooten II th Van ''en katholieken missionaris, v,. bezoek der zwarte koningin aan onze houdt niet ver van ons haar 1 evidentie en met een verrekijker kunnen W'J haar koninklijk paleis waarnemen. 1 Is een kafferhut gelijk alle andere. H. M. had vernomen, dat er nieuwe Fathers op Noodshulp gekomen waren en wilde ons komen begroeten. Ze was begeleid door haar c-ersten minister. Hoe ge u die konin- fc'm moet voorstellen? Een slordig gekleed, schuw kijkend mensch van een jaar of Neerlig, dat juist uit Meerenberg ontsnapt 's. Spreken deed ze bijna niet, maar keek 'kin naar links, dan naar rechts en als de luoruti, de missionaris, haar iets zeide, 'achte ze luidkeels. Bij haar afscheid vroeg ze om wat tabak en eenige geneesmidde len, ^ant ongelukkigerwijze had ze juist een leelijke zweer in haar hals staan. Dit hezoek had echter nog een geheel andere bedoeling. De zwarten mogen hier geen eigendommen koopen en wijl ze toch gaarne een vrije plaats zouden hebben, kwamen ze den missionaris vragen, of hij voor hen een grondgebied wilde koopen. I ater Ambrosius beloofde haar moeite te doen, want voor de Missie zou het een prachtding zijn als wij in de buurt een nederzetting van zwarten kregen. Geen Wonder, dat de koningin twee weken later Weer op bezoek kwam, maar nu in gezel schap van den prinsgemaal, een onderko ning en vier ministers. Als bijzonder teeken v'an waardigheid was de prins-gemaal pantalouloos, terwijl de anderen door zichtige kleeren droegen. Ja, men beleeft Wat in de Missiel Op hun hurken gezeten, hoorden ze P. Superior aan en ik moet zeggen menige raadsvergadering in Europa had - hier een lesje kunnen nemen. Er heerschte diep stilzwijgen, terwijl de Pater sPrak. Eerst nadat hij uitgesproken was, •waakt ieder op zijn beurt zijn aanmerkin gen. Een tweede zaak, welke mij bij deze overigens belachelijke scene bijzonder ge- roffen heeft, was het vrijmoedig optreden ®en onzer christenen in deze heidensehe CI'gadering. „Wilt gij, zoo sprak hij, in en kommer blijven leven, wilt gij uw ailerschool niet opgeven, waar onze 'igd diep bedorven wordt en ingevoerd wordt in de heidensehe misfc- iken, wilt gij de oorzaak zijn, dat onze stam uilsterft, zoo slaat dc raadgevingen van onzen moruti in den wind. Wilt ge echter geluk kig worden, zoo luistert naar zijn wijze "Voorden." Diepgetroffen waren we door dit fiere woord van dezen bekeerling, die het ge vaar trotseerde in ongenade te vallen bij de hoogslen van zijn stam. Ook aan dezen zou menig katholiek in Europa een voor beeld kunnen nemen. Jammer genoeg, konden we de heidenen niet helpen, om dat de plaats, welke ze gaarne zouden gehad hebben ondertusschen door de re geering was opgekocht. Trouwens hadden we zooveel geld 800 pound niet gehad, om dit grond stuk aan te koopen. De Missie moest na tuurlijk eigenaresse worden om ook voor waarden te kunnen stellen, anders zou een heidensehe nederzetting groote schade kunnen aanrichten aan onze Christenge meente. Onze Overste beloofde hun echter met den Engelschen Commissaris te spre ken en naar een andere plaats uit te zien. Nadat de vergadering getracteerd was op een kop koffie en de koningin nog een stuk zeep gekregen had om haar ko ninklijk gewaad te wassehen, verlieten zij ons na hunne gebruikelijke ceremonies verricht te hebben. De koningin ging voorop, dan de prins-gemaal, de onder koning enz., ieder volgens zijn rang, want meent niet, na het bovenstaande gelezen te hebben, dat zij er geen etiquette op na houden, dan zoudt ge u deerlijk vergissen. Lezers en lezeressen, ge ziet, welk een grooten invloed de missionaris zelfs heeft bij de heidenen en hopelijk is dc tijd niet meer verre, dat ook zij, verlicht "door den H; Geest, tot den katholieken priester zul len komen, niet alleen voor hunne stoffe lijke belangen, maar voor de belangen van hun onsterfelijke ziel. Bidt dan veel voor de arme heidenen, voor den missio naris en steunt hem, waar ge kunt. Tot laterl Hartelijk gegroet. Uw dienaar in Chr. P. Dom, Lambertus Leusen, O. S. B. DIOCESANE VROUWENBOND IN 'T BISDOM HAARLEM. Te Leiden had Woensdagmorgen de 8e jaarvergadering plaats van den Diocesa- nen Vrouwenbond in 't Bisdom Haarlem. De vergadering werd gepresideerd door mej. Bonneke. Zij heette allen harlclijk welkom en gaf in korte trekken een over zicht van het werk in het afgeloopen jaar verricht. Spr. memoreerde hierbij, dat de vakbeweging eenigszins is verslapt, de commissie voor polilieke voorlichting daarentegen heeft in verband met de a.s. verkiezingen goed werk verricht. Zij spoorde alle aanwezigen aan tot mede werking en om lid te worden van de R.K. Vereeniging. Hierna werden de notulen der vorige algemeene vergadering door de secreta resse, mej. D. Coebergh uit Leiden, gele zen en na eenige wijziging vastgesteld. In verband met het op de vorige ver gadering genomen besluit om op de voor jaarsvergadering te komen tot het vast stellen van een bondslied, deelde de pre sidente mede, dat de kwestie van het bondslied aan het oordeel van een jury isonderworpen, zoodat zij voorstelt een besluit- in deze alsnog aan te houden. Aldus besloten. Het jaarverslag, hierna uitgebracht door mej. D. Coebergh, wijdde waardeerende woorden aan den afgetreden geestelijk adviseur reciór Slroomer, die door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem was be noemd tot deken van Gouda, en riep een hartelijk welkom toe aan den Weleerw. heer rector Jansen, den nieuwen geeste lijk adviseur. De Dioc. R.K. Vrouwenbond in het bis dom Haarlem telt nu 55 afdeelingen met pl.m. 20.000 leden. In 1921 werden opge richt de afdeelingen Westwoud, Oude Tonge, Uitgeest, Voorschoten en IJmui den. Het verslag van de penningmeesteressc, mevr. KoenenKoekman uit Hoorn, geeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 4884.58, w.o. als reservefonds en kas geld een bedrag van 1877.97ka. Hierna werden de afdeelingsvcrslagen uitgebracht. Door de presidente werd meegedeeld, dat het bestuur van den Dioc. Bond tot de K. S. A. is toegetreden, terwijl de afdeelingen hierin vrij worden gelaten. Het voorstel om het weekblad „De Kath. Vrouw" eens per maand met een wetenschappelijk bijvoegsel uit te ge ven, werd na eenige discussie as afge daan beschouwd. Bij het voorstel om een z.g. propagan diste aan te stellen, wier taak het zal zijn nieuwe afdeelingen op le richten en klei nere of pas opgerichte afdeelingen Ier voorlichting te dienen, bijv. bij het opma ken van winferprogramma's enz., stelde de presidenie voor geen propagandisten aan te stellen, maar dislriclen te vormen die elkander van voorlichting kunnen dienen. Hierover ontspon zich eenige discussie, waarna ten slotte het bestuursvoorstel werd aangenomen. Een voorstel van de aid. Zaandam wil de het genomen besluit inzake het zen den van 3 afgevaardigden naar de alge meene vergadering intrekken of verande ren en vaststellen, dat voortaan iedere af- deeling ten hoogste twee afgevaardigden kan zenden, waarvoor de kosten hoofdza kelijk worden omgezet gezien de kosten voor kleinere afdeelingen. De presidente deelde mede, dat dit ook heden was geschied, zoodat het voorstel als aangenomen kano Worden beschouwd De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat gekozen werd in de plaats van mej. Kleipoo uit Schiedam, niet herkiesbaar, mej. Toos Post, te Delft. Bij de rondvraag pleitte mej. Meijer uit Rotterdam voor het stichten van een stu diefonds voor R.K. Vroedvrouwen, wij er zoo weinig candidaten zijn vanwege de hooge kosten, die de opleiding vergt. In beginsel werd tot stichting besloten Het Dioc. bestuur zal dg mogelijkheid na der onderzoeken en in de najaarsvergade ring advies uitbrengen Hierna gingen de afgevaardigden over in buitengewone vergadering ter behan deling en vaststelling der nieuwe statuten van den Bond, De Koninklijke en Bis schoppelijke goedkeuring zal worden aan gevraagd. De vergadering werd hierna gesloten met den Christelijken groef. •r DE VLOOTWET Uit Den Haag wordt san het „N. v. d. D." gemeld, dat er geen sprake meer van kan zijn, dat het wetsontwerp betreffende een Vlootwet voor Neder land nog op de agenda geplaatst wordt van ,de werkzaamheden van de Tweede Kamer, welke nog voor het recès moeten worden afgedaan. De burgemeester van Leiden. dhr. De Gijzelaar, lid van de Eerste Ka mer en burgemeester van Leiden, zal be gin der maand Mei met een maand verlof naar het zuiden van Engeland vertrekken. DE RIJKSFINANCIëN. t" r De militaire uitgaven. In de Memorie van Antwoord (Eerste Kamer) betreffende de Begrooting van Financiën zegt Minister de Geer o.m.: Ook de minister isvan meening, dat tegenover alle niet absoluut gegronde eischen van alle departementen, ook van de militaire, in dezen lijd stelling moet worden genomen. Dat het tegenover de eischen - der militaire departementen niet scherp genoeg geschiedt is een opmerking, die misschien haar oorsprong vindt in een te zwartgallige opvatting van de geldelijke gevolgen van de jongste Miliiiewet. De regeering, die op grond van deze wet de begrooting reeds met "ruim 4 millioen heeft kunnen veritiindercn, verwacht in de toe komst van haar, in verband met andere maatregelen van reorganisatie, eene nog aanmerkelijk verder gaande besparing op de defensieuitgaven en stemt dan ook vol komen toe, dat zonder ingrijpende be moeiing ook van dezen tak van Staats dienst van een sluitend maken van het budget, laat staan van eene verlaging der belastingen, geen sprake zal kunnen zijn. HERSTELLINGSOORD „S, JOAN. DE DEO." Uit goede bron vernemen wij, dal het Herstellingsoord St. Joan, de Deo te Beek bij Nijmegen, thans geheel is disponibel gesteld tot bestrijding der Volkstubercu- lose. „Kalorama" zal dus voortaan zijn een Volkssanatorium waar uilsluitend 3e klasse mannelijke longlijders boven de 14 jaar worden opgenomen. 35 bedden zijn hiervoor reeds beschikbaar, dit getal zal worden uitgebreid tot 60, men hoopt dezen zomer nog met de uitbreiding ge reed te komen. Een specialist-luberculose- arts zal aan liet Sanatorium verbonden worden. landsche Bisschoppen bevonden zich te samen op do receptie van Jhr. O. van Nispon tot Se venaar, Hr. Maj. gezant bij den H. Stoel. y Loonsverlaging. Aan de Aardappe lenmeelfahriek „De twee Provinciën" te Stadskanaal (Gron.) wordt een loonsver- blaging ingevoerd. Het loon zal f 3 per dag worden vastgesteld. Slechts enkele arbeiders teekenden een lijst voor dat loon. De werkloosheid te Emmen. Te Em men slonk het aantal werkloozen tot 2294 personen, onder wie 2272 veenarbeiders- (sters). HET LIJDEN EENER ONDERWIJZERES ONDER HET SOVJET-REGIEM. Een lezeres zendt aan de „N. R. Ct." eenige uittreksels uit een brief, dien zij ontvangen heeft van een vriendin te St. Petersburg, die daar leerares is aan een stadsschool en sinds half December geen salaris ontvangen heeft. In een brief van 29 Maart staat o.a. het volgende: Ik heb vandaag je brief ontvangen, na dat ik sedert 3'A jaar van geen enkel mensch, die mij na staat, ecnig levenstee- ken ontvangen had. Je kunt je onmogelijk voorstellen wat bij het ontvangen en lezen van je brief in mij omging. Mijn tante L. heeft het in haar laatste levensdagen ook zoo erg zwaar gehad, dat ik het heelemaal niet schrijven kan. De herinnering er aan is te verschrikkelijk. En mijn lieve N. is ook heengegaan, een jaar vóór tante L., na verschrikkelijk lijden, dat zij met ge duld gedragen heeft. In beide gevallen, evenals ook bij mijn oom, waren het hoofdzakelijk honger en gebrek aan voed sel die eerst ziekte en daarna den dood ten gevolge gehad hebben. Juffrouw W. is door dezelfde oorzaken krankzinnig ge worden en in het afschuwelijke krankzin nigengesticht „Nicolaas de Wonderdoener" gestorven. Sedert 2'A jaar hebben wij geen enkelen dag gestookt, daar wij geen brandhout had den. In zulk een jarenlang onverwarmde kamer heb ik tweemaal in 1920 en 1921 met 40 graden koorts en nog meer buiten kennis gelegen, tot men mij naar het zie tienhuis bracht. Eenmaal was het vlek ty phus, het vorig jaar longontsteking. En geen eten in huiswEn dal is nog alles niet in vergelijking met hetgeen wij moreel heb ben moeten lijden; hoe wij hier in ons eigen huis behandeld zijn, tart alle be schrijving. Als je mij vraagt, hoe het nu met ons staat, kan ik dat nauwelijks in woorden uitdrukken. Met onzen gemoedstoestand, den mijnen althans, is het zeker niets be ter gesteld dan met die van een dwangar beider in Siberië. Daarbij geen enkel be vriend mensch hier. Allemaal zijn ze weg, en van bijna niemand welen we iets af. Mijn arme, arme zuster moest na de zwaarste zorgen sterven en haar kinderen Vergunning der politie om zich binnen de afgezette terrein op te houden. Hem was echter uitdrukkelijk verboden, evenals aan de journalisten en andere fotografen, zicb onder de kolonnades te bevinden en daar te fotografeeren. Omdat hij zich aan dit verbod niet heeft gehouden, is hij naar het politiebureau overgebracht, doch na afloop van de plechtigheid weer vrijge laten. Van een weigering aan hem van de ge wone faciliteiten, welke door de politie aan de pers verleend worden, omdat deze fotograaf zich bij eén vorige gelegenheid niet behoorlijk zou hebben gedragen, is geen sprake. 'T SCHEELDE MAAR ééN LETTER. Dezer dagen deden een vijftal leer lingen van een kweekschool uit 't Noor den des lands examen voor handwerken. Een slaagde en zond vanuit Groningen, waar zij 's nachts overbleef, een tele gram: Alleen geslaagd. Onze uitstekende telegr^fdienstt maakte er van: Allen ge slaagd. Groote vreugde dus bij ouders, directeur en leerares van de kweek. Met bloemen zou men de gelukkigen bij bet station ontvangen. De trein, stoomt bin nen, en... vier gezakte meisjes stappen uit.... Pijnlijke situatie! P. van der Sar Hzn. te 's-Gravenzande, beeft de eerste grasboter aan H.M. de Koningin aangeboden. DE NEDERLANDSCHE AFDEELING OP DE TENTOONSTELLING VAN WATER BOUWKUNDE TE ESSEN. Deze maand wordt te Essen a. R. een tentoonstelling gehouden op het gebied van waterbouwkunde en binnenscheepvaart, aan welke, op initiatief der Nederlandsche Vereeniging voor TentoonstetMngsbelangen een Nederlandsche afdeeling deelneemt. De Nederlandsche afdeeling verheugt zich zeer in de belangstelling der bezoekers en ook van dc pers. De Muhlheimer General Anzeiger schreef o.a.: „De schoone Nederlandsche afdee ling, met plastische havenpanorama's van Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht, met plannen over een nieuwe groolsche uitbrei ding van de Vlissingsche haven, die dan aangewezen is, door de belangrijke ver- korfing van het zeeverkeer van Amerika naar Engeland of Duitschland tegenover Antwerpen, deze in menig opzicht voor- deelig te vervangen." De Essencr Volkszeitung geeft een-uitge breid en zeer waardeerend artikel over de Nederlandsche inzending. Ook de Esseuer Allg. Zfg. is vol lof over de tentoonstel- De eerste grasboter De heer M. ling. 4- A, Ui; ■.AA./.-.v 1-. De Bureaux der „Nieuwe Haarlemsche Courant" zijn gevestigd Nassaulaan 49, Haarlem, Telefoon 1426, 1748 en 2741 BEZUINIGING VAN 100 MILLIOEN. De „Indische Courant" deelt mede, dat een rondgang van den directeur van Fi nanciën op de Departementen een bezuini ging heeft gebracht van honderd millioen. De Gouvernemenls-accountanls-ddenst zal vermoedelijk worden opgeheven als afzon derlijke diensttak en worde» ondergebracht bij het departement van Financiën. De Regeejing besloot dienstgewijze limi- tes voor reisdeclaraties in te stellen, MGR. DR. JAN SMIT. Naar de „Msb." verneemt, zal toekomstig» bisschop van Noorwegen Mgr. Dr. Jan Smit, 5 Mei a.s. een kort bezoek gaan brengen aan zijn residen tie-stad Christiania en eefiige andere staties van Noorwegen. NEDERLANDSCHE BISSCHOPPEN TE ROME. Men schrijft ons uit Rome: Gelijk bekend, verblijft hier seder eenige dagen Mgr. do Aartsbisschop vai Utrecht, te Rome gekomen in gezelschap van Kanunnik Jansen, voor _het bezoek „ad limina". De aartsbisschop is afgesfap in het door Nederlanders veel bezoch hotel de Russie in de via Babuino, in ©ei der interessante deelen van do Eeuwig Stad, gelegen tusschen de Piazza del Popoio en de Piazza di pagna, van ouds de verzamelplaats der te Rome vertoe vendo vreemdelingen. Maandag werd de aartsbisschop ii langdurige audiëntie door Z. H. den Paus ontvangen, en na de Pauselijke audiëntie bracht Monseigeur 'n bezoek aan Kardi naai Gasparri, staatssecretaris van Z. H Tegelijk met den aartsbisschop van U trecht vertoeft te Rome Mgr. L. Schrij nen, Bisschop van Roermond, die verblijf in een hotel op do Piazza di Spagna, in gezelschap van zijn brooder Prof. Schrij nen en zijn secretaris den Eerw. Heer van de Marck. Monseigeur Schrijnen, had een- zeer goede reis gehad en had eenige dagen doorgebracht in Milaan en te Florence. Dezer dagen zal de bisschop van Roer mond door den II. Vader in particuliere audiëntie ontvangen worden en zal aan Z. H. zijn broeder voorstellen. De Neder- allcen achterlaten. Twee jaar lang heb ik daar niels van geweien en vernam het door een toeval. De kleinen zijn bij vrien den in Duitschland. Ik weet hun adressen niet. Ik zal jou of andere lieve vrienden wel nooit, nooit meer terugzien. Want G. en ik zijn bedelaars in den waren zin des woords geworden. Alles hebben wij verloren. De goederen van oom B., al mijn sieraden mijn geld. mijn zilvergoed, niets heb ik gekregen. En wat ik thuis had, is mij door de ingekwartierde matrozen ontstolen. Al mijn gouden voorwerpen, mijn linnengoed mijn kleeren. Mijn laatste gouden armband (hij was hun waarschijnlijk te ouder- wetsch, daarom hebben zij hem mij gela ten) heb ik met Kerstmis verkocht, daar ik niet meer wist hoe ik G. en mij nog voedsel zou kunnen verschaffen. Weldra zal ik apen jessen meer kunnen geven, daar de laatste schoenen mij van de voeten vallen. G. had er sedert lang geen meer. Daarom moest ik in den herfst de mijne a staan. Nu hebben wij er den allerlaat- s en tijd heelemaal geen meer en mijn noer ook niet. Iets te koopen voor klee- mg^is ons geheel onmogelijk. Een cl van een eenvoudige wollJSfctof kost 4 millioen roebel en meer, een paar afschuwelijke kousen 1 millioen, een paaF schoenen 12 a ""Ilioen, een paar overschoenen 4 mil lioen. Nu krijg ik voor ingespannen arbeid Rm s ochtends 9 tot 'savonds laat ten haogste 2y2 millioen per maand. En toch is het moreele lijden nog het ergste. Schrik- e like eenzaamheid, geen enkel bevriend iiiei1 -rh]evcn tusschen lieden, die men met begrijpt en dan nog behalve het an- dere^werk, behalve de lessen, behalve alle dienslbodenwerk noS zware arbeid, die VHieger geen dienstbode te doen. kreeg, hout hakken, water dragen, vuilnis weg- 5 halen, straten vegen enz. HET ONTWERP-EUROPEESCH VREDESVERDRAG. LONDEN, 27 April. Nu de transport- commissie haar taak beëindigd heeft en de financieele commissie alleen nog het vraagstuk der credielen moet behandelen, •is de taak, die de conferentie te Genua nog te vervuilen heeft tot twee punten beperkt, n.l. Rusland en het Europeesche verdrag. Over het laatstgenoemde punt schrijft de „Daily Telegraph", dat het desbetreffende voorstel in de volledige vergadering zal worden ingediend Wordt het aangeno men, dan zal een commissie van deskun digen worden benoemd om den tekst van het verdrag op te stellen. Deze commissie zal de beschikking hebben over dc ver schillende ontwer-pen en voorstellen in zake dit verdrag, doch er is op het oogen- blik nog geen kwestie van, dat een be paalde tekst reeds goedgekeurd zou zijn. Er worden echter ernstige pogingen in het werk gesteld om reeds van te voren over deze kwestie tot overeenstemming te geraken. AMERIKAANSCHE BELANGSTELLING. BERLIJN, 27 April. De vroegere Ameri- kaansche gezant te Berlijn, die op reis is naar Europa, zal ook niet-officieel de con ferentie te Genua bezoeken. DE SAMENKOMST VAN DEN OPPER STEN RAAD. LONDEN, 27 April. Uit goed Ingelichte bron in Londen wordt gemeld, dat het waarschijnlijk is, dat de Opperste Raad te gen het einde der komende week te Genua bijeenkomt, om den toestand te bespreken naar aanleiding van Duitsehlands houding legenover het herstel der schadevergoedin gen. In Brilsche kringen is men gunstig te genover een dergelijke bijeenkomst ge stemd, welk gevoelen de Italiaansche re geering deelt. Engeland, Fruitrijk, Italië, Japan en België zullen vertegenwoordigd zijn, mis schien zal Amerika ook door de tegen woordigheid van een niet-officieele be- iciiómiêr aan y^rsadering deelnemen. Italië zal waarschijnlijk hel initiatief ""M het zenden der' uitnoodigingen nemen. GENUA, 27 April. Frankrijk aan vaardt de bijeenkomst van de onder teekenaars van Versailles te of bij Genua, na of tegen het einde der Conferentie; echt-er niet' voor den te rugkeer van Millerand. Rathen-au betuigde bij de ontvangst der journalisten zijn uitbimdigen lof voor Lloyd George op het Engelsch persbanket. Ilij betuigde Duitschland* instemming met het denkbeeld van non-agressie. PARIJS, 27 April. Het Kabinet be sprak het telegram van Barthou no pens Lloyd George's voorstel tot het bijeenroepen van den Oppersten. Raad en keurde het besluit van Poincaré tot deelneming (onder het bekends voorbehoud) goed. De Raad zou ech ter geen discussie kunnen voeren-om- trent aangelegenheden, de commissie van herstel rakende. Eerst moet wor den afgewacht welke beslissing de commissie neemt, ingeval Duitschland op 31 Mei in gebreke blijft te be talen. Indien de datum aannemelijk is, zal Poincaré zeker deelnemen aan liet onderzoek van het verband, dat be staat tusschen het verdrag van Ra- pallo en de andere verdragen, mits dit het eenige onderwerp van dis- cussie is. GENUA, 27 April. Lloyd George heeft gisteren, aan het Engelsch- Amerikaansche persdiner het woord voerend, een zeer ernstige schilde ring gegeven van den Europeeschen toestand. Het doel der conferentie te Genua was, de politieke moeilijkheden, die Baarbij nooit ergens, ook thuis niet, een I vo^ gevaren zijn, op te lossen, opwekkend woord. Een leven zonder eenige l J vergeleek Europa, b-ij oen. vulkaan rust, noch in den zomer, noch in den j van kokende rassenlava, welke, even- winter. .En zonder eenig uitzicht, zonder [als de aardkorst, moeilijk tob sltiil- «emg bereikbaar doel of resultaat voor stand kan komen. Hieraan waren veel oogen, zonder zelfs bet vooruitzicht van schoon linnen of ordelijkheid. Je vraagt wat wij noodig hebben. Ik kan alleen antwoorden: niets, daar het toch niet helpt, omdat alles ontbreekt." Lit nadere mededeelingen van de po litie is de „Msb." gebleken, dat de foto graaf, - die tijdens de uitvaart van de groothertogin^ van "Mecklenburg bij het Koninklijk Paleis te 's-Gravenhage werd gearresteerd; wel voorzie» was van een gevaren verbonden. Lloyd George wees er met nadruk op, dat Europa rekening moest hou den. met een uitgehongerd Rusland, dat door een wrokkend Duitschland zou worden uitgerust; met' het feit. dat Rusland en Duitschland vereenigd over twee derden der Europeesche bevolking beschikken; dat hun sitem zou worden gehoord en dat het D.-R. verdrag .de eerste waarschuwing daar omtrent was. Spr, betreurde, dat Amerika te Genua afwezig was. Hij zeide, dat men er Ame rika had wenschen te zien, omdat het een bijzonder gezag uitoefent en zijn objecti viteit het recht geeft om te spreken. Het kon zoodoende een invloed oefenen als geen ander land. Lloyd George uitte do meeniag, dat de desorganisatie van Europa op de gc- heele wereld met inbegrip van Amerika, van invloed zon zijn, waarom hij verbaasd was over een volk, dat dit onheilspellend feit niet zag. Tenzij Europa zou worden gereorgani seerd óf de conferentie van Genua ei in zou slagen een vredespaet tot stand te brengen, was spr. overtuigd, dat Euro pa nog tijdens zijn leven en zeker tijden het leven dergenen, jonger dan hij, op nieuw in een poel van bloed zou wor den gedompeld. Onze triomf zal niet eeuwig duren. Da victorie gaat over in Onderdrukking. Wraak za daarvan het gevolg zijn, eveiï als Duitsehlands optreden gevolgd werd door wraak Wij moeten rechtvaardig zijn en ons weten te beperken. Wij moeten beseffen, dat de volken van. Europa n et met elkaar op goeden voet staan en dat er stormen opsteken, waaraan wij het hoofd moeten bieden. Wij hoopten, dat het eind van den oorlog ook het eind beteekende van het brute geweld, maar slechts wanneer de Europee che proble men worden opgelost, kan men er ze ker van zijn, dat de macht is over wonnen do tt bet re dit. EEN FRANSCH OFFICIER GEDOOD. BERLIJN, 27 ApriL Te Höchst aan de Main werd een Fransch officier bij een vechtpartij in een café geloof. Ten gevolge hiervan zijn alle dansvergunnin- gen ingetrokken. DE BRAND TE MALAGA. MALAGA, 27 April. H$t aantal do» dén bij den brand in de douanegebou wen is tusschen de 50 en 60. UITSLUITING IN HAMBURG. -{'yv-m-van de houtindustrie is de J „V-I vi - - uitsluiting der arbeiders begonnen. Het werk op de scheepswerven on dervond geen storing, aangezien de aldaar werkzame houtarbeider, en schrijnwerkers niet bij de uitsiiuiting betrokken zijn. KORENHAGEN, 27 ApriL Uit Hel- singfors wardt bericht, dat de Russi sche Radenregeering een beschikking heeft uitgevaardigd volgens hetwelk aan particulTëre personen, die in bezit zijn van onbepaalde hoeveelheden goud, zilver, platina, edelgesteenten en metalen geld, wordt toegestaan deze voorwerpen tot den vrijen han del aan te wenden. HET SCHEEPVAARTVERKEER IN DE EINSOHE GOLF. HELSINGFORS, 27 April. Volgens de meening van deskundigen kan het scheepvaartverkeer in de Fin-c' e golf n et het begin van Mei worden geopend. De Finsche ijebrekers flotielje die 5 gr,Ki te ijsbrekers omvat zal met nog 2 zeer groote ijsbrekers worden ver-nee-lei. Daarvoor zijn 80.000.000 Finsche mar ken beschikbaar gesteld. HET DUITSCH-RUSSISCH VERDRAG. LONDEN, 28 April. Ondanks de offici- cele ontkenningen van de Duitsche en Russische regeering, blijven eenige Brit- sche bladen volhouden dat zij in het be zit zijn van bepaalde bewijzen, waaruit blijkt dat ofschoon er wellicht geen ge heime bepalingen aan de Russisch-Duit- sche overeenkomst zijn toegevoegd, er toch onderhandelingen gevoerd worden met het doel tot het sluiten van een uit gebreid politiek en militair verdrag te ge raken. Volgens een bericht van de Man chester Daily zal deze overeenkomst i» hoofdzaak bepalen dat Duitsche officie ren en zeelieden de Russische oorlogs schepen zouden bemannen en dat Duit sche officieren zouden worden geleend aan de Sovjet-regeering teneinde het Rus sische leger af te richten. Ofschoon ge neigd fe gelooven dat kanselier Wirth, die onlangs een verdrag van dien aard ontkende, dit gedaan kan hebben in on- wetenheid van sommige feiten, verklaart de Daily toch dat zijn bericht absoluut vertrouwbaar, dreigend en ernstig is. Hei houdt vol dat er invloedrijke partijen aan het werk zijn in Duitschland die beweren dai onnafhankelijk van het verdrag van Versailles, Duitschland vrij is groote mi- litaire avonturen te ondernemen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9