Uit het Sociale Leven. Fweede Blad - 24 April 1922 ELCK WAT WILS. BEZUINIGING. c Zou toch wel al te zonderling zijn,wanneer ook ondergeteekende niet eens een keer over bezuiniging schreef. Goedkooper geneesmiddel is er niet en daarenboven 't helpt blijkbaar voor alle kwalen van onzen tijd. Natuur lijk alléén rtiaar bedoeld op maatschap pelijk terrein, zoodat de medici niet de minste concurrentie te wachten zijn. Integendeelzoo pas is de „memorie van antwoord over het wetsontwerp. „Instelling van ge zondheidsdiensten" verschenen en reTrening houdend met de algemeene zucht tot bezuiniging zal de zaak zéér sober worden opgezet en voorshands alleen maar gezondheidsdiensten wor den opgezet in die deelen van het 'and waar daaraan de meeste behoef te bestaat. Maar ik dwaal afwant ik zou het over bezuiniging hebben. Wat ondanks alles niet bepaald jemakkelijk is te noemen. De moeilijk heid zit 'm ook dezen keer weer niet in hét principe maar in de practische toepassing. lederéén wil bezuinigen iedereen wèet te vertellen dat er niet zuinig wordt omgesprongen met de openba re middelen, maar omtrent hetgeen geschieden moet om die bezuiniging practisch door te voeren, zijn de mee ningen hopeloos verdeeld. Militairisme, ambtenaren en sociale voorzieningen zijn wel is waar de drie hoofdgroepen waartegen de bezuin1- gingswoede zich keert, maar 't is aan gegronden twijfel onderhevig, of er eenstemmigheid is te verkrijgen, wanneer er concreet zou worden uit gedrukt wat men daarop bezuinigen wil. En hoezeer men dan ook geneigd is, om waar mogelijk bezuiniging te be- wérken houdt men zijn hart wei vast, zoodra deze of gene eens probeert aan te geven hoe of die bezuiniging aange pakt moet worden. Niemand en zeker niet de R. K. georganiseerde arbeiders zullen zich tegen mogelijke bezuiniging keeren, maar het lijkt mij in hooge mate vtr keerd om te verkondigen, dat we daar van zulke wonderen zullen zien. Wat er op de militaire uitgaven kan besnoeid worden zal moeten ge schieden., waar ambtenaren overbo dig zijn of door vereenvoudiging van den dienst buiten werking kun nen gesteld worden, zal dat niet ach terwege kunnen blijven, mits men rekening houdt met het feit, dat men met menschen te doen heeft en dus ook bij eventueele maatregelen met ver stand te werk gaatdat «r sociale voorzieningen niet of niet langer kun- n?n plaats vinden, omdat bij den hui- d'gen toestand de genezing nog erger zou worden als de kwaalmen kan bet betreuren als men wil, zelfs van Woede de vuist ballen, maar als we werkelijk in zoo'n stadium zouden ver- keeren, dan was 't dwaasheid om zich daartegen te verzetten, mits 'daarbij dan niet in omgekeerde richting genees middelen gebruikt worden, die erger zijn als de kwaal. Want wat daarover den laatstcn tijd tot uiting komt is wel in staat om tot nadenken t stemmen. Het régent tegenwoordig sociaal- economische brochure's en het begint gekleed te staan om in een brochure aan te geven hoe de oplossing van de tegenwoordige „kwestie" moet gevon den worden. En nog eensje houdt je hart vast als je leest hoe „men" de zaak in 't vat wil gieten. Verleden week had ik al gelegenheid ?!"e TO» -°,P de brochure van den Heer J. Smid, referendaris bij de Directie van den landbouw en thans hebben we weer een dito exemplaar van Mejuffrouw van Dorp, de beken de. liberale economiste. TREK]ES CCXXXIX. Avondgebedje. „Bid voor ons, zondaren, nu en in 't uur van onzen dood. Amen.... Voor opa, en dat opa beter mag worden.... Wees gegroet Maria, vol van genade.." „Niks vergeten „Nee moe." „Nou, dan gauw naar bed, jongens. t is al veel te laat." „Dag moe." „Dag Wim.. dag Hans., geen leven maken boven, hoor 1" „Nee moe." V/im van ruim drie en Hans van bijna zes- gaan stiekum-stoeiend naar 't afge schoten kamertje op zolder. „Gaan we tremmetje spelen fluis tert de kleine. „Ja., stil jóg.. mot moe 't hooren „Nou., als we toch geen leven ma ken dan mag 't toch wel 't Een-persoons IJzeren ledikant, wat ze samen beslapen, is de tram. Hans 's de wagenvoerder en staat aan 't voeten eind. Met z'n dikke knuistjes bootst ie bewegingen na aan rem en schakelaar. z'n rechtervoet trapt telkens op 'n krul Va" 't ledikant en 't mondje piept "Ping-ping-ping. Wim U de conducteur.... Aan n touwtje geregen heeft ie een bundeltje °ude tramkaartjes, plaatjes en papiertjes waarmee hij heel gewichtig doet. Hij ®°Pt langs de denkbeeldige passagiers, pringt op en af en doet daarbij precies ur ue wagen in gang is. Beneden in de hulskamer snort de - ^machine, A|s deze «enige oogenblik Wat de Heer Smid wil komt in hoofdzaak neer opafschaffing van sociale voorzieningen; „voor zichtigheid" bij de gezinsvorming en als compensatie voor dat alles verdee ling van erfenissen in de zijlijnen,waar door de Heer Smid de bezitloosheid wil opheffen. Dat de gedachte van den heer Smit voor ons Katholieken niet de minste waarde bezitten heb ik verleden week reeds betoogd, maar moge ook blijken uit onderstaand karakteristiek] citaat en het antwoord weergeeft hetwelk de bezittende klasse volgens den Heer S. aan werklooze arbeiders met recht zou kunnen geven, als zij steun verlangen tijdens hun werkloosheid. „Wanneer gij arbeiders op het punt der gezinsvorming dezelfde voor zichtigheid aan den dag legdet als wij, zou U de ellende waarin gij thans verkeert bespaard zijn. Zoo lang gij ons voorbeeld niet volgt, helpt ondersteuning toch niet, maar is de menschheid gedoemd in ellende onder te gaan." Hartelijkheid is maar Mies. De Heer S. beweert wel dat zijn harde theorie voortspruit „uit warme symphatie voor den lijdenden medemensch," maar deze liefde lijkt mij wonderwel in overeenstemming met die, welke iemand aan een zieke zou bewijzen, door hem van ként te maken. De economische wetenschap moge haar waarde bezitten wie zal "'t ontkennen maar waar het gaat over lessen geven omtrent „voorzich tigheid" bij dc gezinsvorming, kun nen wij Katholieken die beter gaan halen bij onze Priesters dan bij de economisten; want daaraan zit nog wel iets anders vast, dan een gewoon materieele berekening. Bovendien kan 't zeer wet in twijfel worden getrokken of de bezittende i klasse, die zoo hóóg geprezen „voor zichtigheid" wel op maatschappelijke overwegingen beoefent. En omdat juist de gezinsvorming een intregreerend deel uitmaakt van de stellingen door den Heer S. opgezet kan van het bezuinigingssysteem van dc Groninger Heeren, waarvan dc Heer S. de voornaamste penvoerder schijnt te zijn, niets terecht komen. Het programma door Mej. v. Dorp ten beste gegeven is ook al op be zuiniging gebaseerd en geeft o. m. de volgende ïnethode aan - „Afschaffing van de arbeidswet 1919. Afschaffing van alle bemoeiing met woningbouw en huurprijzen en arbeidscontract „Stopzetting der sociale verzekerings wetgeving en referendum over de' be staande sociale verzekeringen. ik wil er niet véél van zeggen., zulke bezuiniging kan men toch waar lijk niet ernstig nemen. Men kan van de Arbeidswet 1919 zeggen wat men wil, maar heeft toch te bedenken, dat het grootste deel der arbeiders deze wet als een zijshet dan noodzakelijk kwaad beschou wen, en wanneer de arbeidsverhou dingen door overleg met de werkge vers hadden geregeld kunnen worden hadden zij zulks duizendmaal liever gedaan. En men kan toch moeilijk vol houden, dat pogingen in diejrichting door de arbeiders zijn afgewezen. Het tegendeel is waar. Zoo staat het practisch ook met den woningbouw. Niemand ontkent, dat er bij den geforceerden bouw van wo ningen misstanden zijn ingeslopen, maar daarmede is toch de moeilijk heid van het vraagstuk der volkshuis vesting niet weggenomen. Het is zeer gemakkelijk om een programpunt in elkaar te zetten, maar welk ver anderlijk persoon zou dc consequen ties daarvan hebben aangedurfd Met de ambtenaren staat de zaak al in hetzelfde teeken. Aan den eenen ken ophoudt zijn de slimmeriken wel zoo wijs geen leven te maken. '11 Half uurtje duurt dat spel. Dan be gint 't Hans te vervelenhuiverig kruipt ie onder de dekens en Wim volgt z'n voorbeeld. Ze liggen 'n poosje stli te kijken.... Dan zegt Wim zóó maar: „Opa is toch nooit ziek „Jawe motte elke keer bidden, of opa beter mag worden." „Da's niet voor ziek zijn," zegt Hans eigenwijs. „Waar dan voor?"' „Magge we niet over praten van moe." „Waarom niet?" „Zeg ik je niet." „He, wat fiauw." „Opa mag niet weten dat wij dat eiken avond bidden." „Wat gek allemaal., as je toch bidt voor beter worden, dan mot ie toch ziek zijn? Zeg 't dan én me oor „As je 't niet én moe vertelt." „Nee." „Vast niet „Heusch niet." „Nou.... opa drinkt altijd 'n heele- boei borreltjes." O „En dan wordt ie dronken." „O.... zoo heen en weer zwaaien over de straat, net as dronke manne.." „Janiet zeggen hoor." Als de kinderen reeds uren slapen, snort beneden nog de trapnaalmachine. De weduwe Kanters werkt voor haar gezin., voor haar en de twee jongens. Veel zware en droevige dagen heeft ze achter den rug. 'n Paar jaar geleden is haar man na 'n lang en smartelijk ziekbed gestor- kant tracht men zooveel mogelijk de wet te ontduiken en als dan de uit voering van de wet te duur wordt, omdat zooveel ambtenaren noodig zijn om ontduiking te voorkomen, dan huilen niet zelden diezelfde men schen over cfe dure ambtenarij. Waarmede ik ten slotte maar zeggen wil, dat het ons op het oogenblik niet mankeert aan raadgevers, maar dat de moeilijkheid pas komt, als we uit al dien raad en uit al die middeltjes, wel ke tot genezing van de maatschappe lijke kwalen worden ten beste gegeven, het juiste moeten kiezen. Bezuiniging wil iedereen de moei lijkheid komt pas als men moet uit maken waarop bezuinigd moet worden en in elk geval dient rekening gehouden met het feit, dat het tijdvak onher roepelijk voorbij is, waarin men met voorbijzien van menschelijkc rechten economische stelsels kon propagecren en invoeren. A. J. L. J. W. SMIT. Dc bladen hebben 't ons reeds „in geuren en kleuren" verteld de Cen traal President van den Ned. R. K. Volksbond is tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau benoemd. Een onderscheiding waarover alle Volks- bonders in het Diocees van Haarlem en zelfs vèr daarbuiten zich van har te zullen verheugen. Op de jongste vergadering van den Centralen Raad heeft de lieer Smit tevens zijn reeds lang aangekondigd voornemen volvoerd en is afgetreden als Centraal President, met de be doeling de leiding te leggen in handen van jongere krachten. Een besluit, dat men kan eerbie digen en het tevens betreuren, omdat daardoor deze eenvoudige, recht schapen en collegiale persoon, die zich met hart en ziel heeft gegeven voor zijn organisatie, meer op den achtergrond komt. Maar nogeensmet het oog op zijn reeds zoo hoogen leeftijd zal ieder een dat besiuit eerbiedigen' en we kunnen slechts hopen dat de Goede God hem nog vele jaren zal sparen ten einde een welverdiende rust te kunnen genieten en nog vele vruch ten te zien van het werk door hem met zooveel toewijding en liefde ver richt. DE FUSIEPLANNEN VAN HET N.V.V. Het wil met de fusieplannen van het N.V.V. nog niet al te best vlotten. Zoowel uit de kringen van het N. V.V. zelfs als van het A.N.V. komt nogal oppositie. „Het Volk" is al evenmin best te spreken over de fusie en heeft meer of minder hoffelijk de N.V.V. leiding te verstaan gegeven, dat het van fusie niet gediend is. Waarop het orgaan van het N.V.V. weer reageert en in een tweetal num mers liet goed recht van het N.V.V. verdedigt. Het verwacht van fusie versterking van de macht der arbeiders en vindt de medezeggingschap van de vak centrale in de vraagstukken de poli tiek rakende juist van groote beteeke- nis, iets waarvan „Het Volk" niet zoo bijster van gediend schijnt. Wat men bij het N.V.V. van fusie nog meer verwacht moge uit deze enkele zinnetjes biijken, welke ik uit „De Strijd" van 29' April overneem: „Meteen.zou daardoor tevens aan „hét R.K. en Christelijk Vakverbond éeen gevoelige slag zijn toegebracht. „Dat heeft men in Christelijke en „r! K. kringen wel ingezien, vandaar 'jook, dat men van dien kant deze „fusie met leede oogen aanschouwt." Ik voor mij, geloof, dat „De Strijd" gerust kan zijn en dat men zich in R. K. en Christelijke kringen over al of niet fusie niet druk maakt. Men is in die kringen gewend om naar eigen inzicht te handelen en al is de algemeene gang van zaken bij anderen hen niet onverschillig, dat men zich bevreesd maakt voor een fusie van N.V.V. en A.N.V. is wel wat al te naief. ven. 'n Half jaar lang kreeg ze nog 't loon uitbetaald., toen moest ze arbeiden voor het onderhoud. Als christelijke vrouw droeg zc haar lot voorbeeldig., cn dit werd nog wel zwaarder gemaakt door 'n ander ver driet, dat met het overlijden van haar man er bij was gekomen. Het betrof haar vader, wiens kivaal zoo pas door Hans aan Wim werd verra den. Toen Grasveld weduwnaar werd, was hij al gauw in z'n oude fout hervallen. Z'11 vrouw had hem altijd, hoewel dik wijls met veel moeite en ten koste van menig uurtje huiselijken vrede, van den drank afgehouden. Ruim 'n maand na haar dood zag men hem weer beschonken en het werd steeds erger. Z'n dochter en haar man deden alles, om hem het noodlottige van zijn levens wijze te doen inzien. Soms hielp 't voor 'n week, of drie dagenmaar verder konden ze 't niet brengen. Na lang beraad, want er waren veel bezwaren, ook wat de twee jonge kin deren betrof, besloten ze, vader te be wegen bij hen te komen inwonen. De eenzaamheid was volgens hun meening de voornaamste oorzaak. Grasfeld stemde er in toe en tot hun blijdschap wisten ze 't langzamerhand zóó ver te brengen, dat hij tenminste buitenshuis geen borrel dronk. En thuis wisten Kanters en zijn vrouw het wel zóó aan te leggen, dat vader zich tame lijk goed hield. Slechts bij 'n enkele ge legenheid ging ie weer eens wat te ver. Maar ze hadden er toch al veel bij ge wonnen geen enkele maai werd door het inwonen van vader de huiselijke vrede verstoord. Zoo gingen eenige jaren voorbij, toen Kanters van de zijnen werd weggenomen. Nog geruimen tijd bleef vader de oude, maar allengs eins hit misbruik maken Zij zullen met of zonder fusie hun weg wel volgen, CHR. INT. VAKVERBOND. Door het bestuur van het I. C. V. is het 2e Internationale Congres vast gesteld op 21, 22 en 23 Juni 1922 te Innsbrück. Op 20 Juni zal een vergadering plaats vinden van het bestuur van pet I. C. V. en de besturen der vak- internationales. Deze vergadering zal worden gepresideerd door den "heer Serrarens, secretaris van het 1. C. V. In deze bijeenkomst zal 0. m. behan deld wordende wijze waarop een goede en duurzame samenwerking kan worden tot stand gebracht tus- schen de vakinternationalen en het I. C. V. eenerzijds en anderzijds tus- schen de vakinternationalen onder ling. Aan de versteviging der grondsla gen onzer Christelijke Internationale beweging wordt flink gearbeid, en bedriegen de teekenen "niet dan is resultaat verzekerd. HET C3NPLICT IN HET Lf NDBOUVT- BEDRIJF? Het wil met de regeling van de arbeidsvoorwaarden in Groningen weer niet best vlotten. 't Ging er ook vroeger niet steeds van een leien dakje, doch dit jaar laat de onderhandeling alles te wen- schen over. Dc .Noorder Werkgeversbond wil zélfs heel geen onderhandeling. En in liét Oldainbt bieden dewerkgevers een met 20% verlaagd loon aan,' be nevens afschaffing van de 2% cent verhooging van het z.g. tweeschafts- werk. Het jaarloon daalt van zeer velen daardoor van pl.m. 850.— tot on geveer 650.— te g .middeld uurloon van pl.m. 32% cent op 25 cent voor mannen en van 20 en 16 cent voor vrouwen. De arbeiders zijn hoofdzakelijk ge organiseerd in den socialistischen en Christelijken Landarbeidersbond. „De Strijd" van 20 April kondigt reeds aan, dat de arbeiders met dit aanbod geen genoegen zullen nemen en zich met hand en tand daartegen zullen verzetten. Als we daarnaast de weinige plooi baarheid van de werkgeversorgani- satie's in aanmerking nemen, dan is de kans weer zeer groot, dat Gronin gen dit jaar weer het tooneel van een bitteren strijd zal zijn. STAKING BORSTELMAKERS. Bij de firma Vermunt, borstelfa- brikante te Roosendaal is een staking uitgebroken, door dat de werklieden eischen, dat de patroon zich schrif telijk verbindt voor Maart 1923 't loon niet te verlagen. Deze wil dat niet, zoodat er een conflict is gekomen. Van de ruim 100 werklieden werken et-nu nog in totaal 46 personen. Dag aan dag wordt geconfereerd, echter geen resultaten meebrengende. STAKING SIGARENMAKERS. Gisteren hebben 80 sigarenmakers bij de N. V. firma Majoie te Tilburg het werk gestaakt wegens loonsver laging met 15 pCt. ONTSLAG SPOORWEGPERSONEEL. Dinsdag 25 April, heeft de directie der Ned. spoorwegen met de erkende spoorwegorganisaties geconfereerd over het verleenen der"ontslagen aan het personeel. De directie wees elk ingrijpqi af en wilde ook niet van een wachtgeldregeling weten. Klachten over verleende ontslagen zullen alleen in behandeling worden genomen, indien kan worden aange toond, dat de opzegging geschied is in strijd met de bepalingen van het re glement dienstvoorwaarden. Voorts deelde de directie mee, dat zij op voorstel van den R. K. Bond St. Raphael er aan dacht, de fabrieks- raden op te heffen. GEEN WACHTGELDREGELINGVOOR SPOORWEGPERSONEEL. Op de vragen van het Kamerlid v van z'n meerdere vrijheid. Schreiend bracht de jonge weduwe hem onder 't oog, dat hij opnieuw zijn ongeluk tege moet ging, maar 't mocht niet baten en Hans, die tegen de vijf jaar liep, begon al gauw te vragen waarom opa zoo gek deed als ie thuis kwam. En wat z n moeder hem niet vertelde, begreep ie wel uit de soms heftige gesprekken tus schen moeder en opa, en uit hetgeen de buurtkinderen hem wijsmaakten. Een dier scènes tusschen vader en dochter had tot gevolg, dat de oude in z'n kwajen dronk de woning verliet en weer „op z'n eigen ging huizen." Grasfeld kwam heel weinig meer bij z'n dochter. Van kennissen vernam ze, dat hij 'n volslagen dronkaard was geworden. 't Was reeds over het middernachtelijk uur toen de weduwe Kanters met haar werk ophield. Ze voelde zich moe en haar rug deed meer pijn dan anders. Twee dagen later kon ze onmogelijk opstaanze had koortsige rillingen en alles deed haar zeer. De dokter constateerde zware kou met 'n goeie week was 't bekeken, maar ze moest goed onder de wol blijven. 'n Hulpvaardig buurmeisje deed het huishouden. Wim en Hans vonden 't niks leuk, dat moe in bed lag, want ze moesten heel stil z-ijn en van 't spelen 's avonds in bed kwam ook niets. 's Zondags verveelden ze zich nog er ger en mochten, als ze heel goed oppasten voor de fietsen en auto's, 'n straatje om. Hand aan hand, smikkelend aan 'n jodenkoek, liepen ze te kuieren. „In die straat woont opa" zei Hans opeensen liep in vage kinder-angst wat langzamer. Braambeek betreffende net tot stanu komen van een wachtgeldregeling voor spoorwegpersoneel heeft de Min. van Waterstaat geantwoord „Daar spoorwegpersoneel dat ten minste een jaar in dienst is geweest in geval van dienstopzegging van de zijde der Maatschappijen in het alge meen aanspraak kan doen gelden op een uitkeering op den voet van art. 111 van het R.D.V. 1921, wordt geen aanleiding gevonden, daarenboven tot standkoming van een wachtgeld regeling te bevorderen." WERKLOOSHEID. Bij 165 arbeidsbeurzen in gemeen ten met 5000 en meer inwoners waren op Zaterdag 15 April j.l. ingeschreven 5935 mannen en 4498 vrouwen als werkzoekenden. Van de verzekerde arbeiders waren in de week van 27 Maart tot 1 April j.l. van de 369584 leden 35867 geheel en 1090 gedeeltelijk werkloos. Het percentage voor geheel en ge deeltelijk werkloozen is in die week dus resp. 9.7 en 2.7. Van 20 Maart tot 25 Maart resp. 9.9. en 2.9. Van 13 Maart tot 18 Maart resp. 10.4 en 3. Van 6 Maart tot 11 Maart resp. 11.4 en 3.2. Van 27 Febr. tot 4 Maart resp. 12.6 en 3.4. ARBITRAGE IN HET VEENBEDRIJF De neutrale en R. K. verveners te Marger-Oosterveen hebben zich bereid verklaard om door een arbitrale uit spraak het loon voor de campagne 1922 te doen vaststellen. Ook (te arbeiders hebben arbitrage aanvaard. De volgende week zullen de .grondslagen waarop de arbitrage zal plaats vinden nader worden be sproken. De verveners stellen o.m. als eisch.dat de uitspraak voor 20 Mei a.s. moet-plaats vinden en t.ot aan de uit spraak 50% van het loon 1920 zal kunnen betaald worden. KUNST EN KENNIS. I HET REINIGEN VAN INMAAK- FLESSOHEN. Nu het toch ia de meeste huishou dens eerstdaags tot de groote schoon maak konït, is het allicht op zijn plaats eens een kleine beschrijving te geven van een doelmatige reiniging van voor inmaak-bestemöe flesschen en potten, 't Gebeurt heel dikwijls dat ingemaakte vruchten en jams zich niet lang goed houden, maar gewoonlijk moet men de oorzaak dan zoeken in het feit, dat de flesschen niet voldoende waren schoonge maakt. Doe deze om te beginnen in een pan met koud water voeg daar op iede re 10 flesschen een-derde deel van een pond soda bij. Laat het water- koken haal dan de flesschen er uit en legdozei een heelen dag in- de zon te drogen,- Spoel ze nu om en zet ze op hun ope ning neer zoodat er geen stof. in kan ko men. Nu worden de flesschen met bran dende stukjes zwavel uitgezwaveld, waar bij pien onmiddellijk de kurken op de flesschen doet. Is de zwaveldamp opge trokken dan zijn ze terstond voor ge bruik gereed. KORTE BERIÖHÏEN. Een duur pakUit Ulft gem. Gen dringen ging deze week oen caféhoudei Daar Bocholt (Pruisen) om er een- kos tuum te koopen. De Duitsche kommie zen hielden hem aan namen zijn kos tuum in beslag en de rechter veroor deelde hem tot 10.000 Mark geldboete of 100 dagen gevangenisstraf. Aangehouden. Te Echt (Limb.) werd heden aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht de fabrieks arbeider P. v. K., aldaar, verdacht van poging tot doodslag, gepleegd op den landbouwer P. Heijnen te Echt door op dezen twee schoten uit een flobertgaweer te lo3sen. Voor het zolderluik gevaUen. X»e 58-jarige schilder Piet v. d. Y. te Rot terdam viel door een openstaand zolder luik. Hij overleed tengevolge van sche-. delbreuk. SPORT EN SPEL N. V. B. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG De kansen op een Haarlem-kam pioenschap zijn nu wel tot het aller- laagste minimum gereduceerd en moe ten eigenlijk als niet meer bestaand worden beschouwd, nu de roodbroekeit geregeld zoo onvolledig uitkomen. De strijd gaat nu tusschen Blauw Wit en Ajax, en Blauw Wit staat er iets beter voor. Zondag krijgen de Am sterdammers al een kwade partij aan Feijenoord. Ajax moet naar R. C. H. en kan er op rekenen, weder een geweldigen tegenstand te zullen on dervinden van deze Haarlemsciie ploeg,- cie nog steeds degradatie- candiaaat is en volkomen beseft, wat er voor haar op het spel staat. Dat beseft Ajax intusschen ook en nu wordt het dus een strijd tus schen het kampioenschap en de degra datie, waarbij merkwaardig genoeg niet het spelgehalte, maar de geest drift en het volhardingsvermogen den doorslag zullen geven. Het programma vermeldt verder H. B. S.Spartaan en V. O. C.— H. V. V. Waarom wordt nu U.V.V. Haarlem niet gespeeld Het program luidt verder Kampioenschap van Nederland. DeventerGo Ahead—Be Quick. Overgangsklasse. V.U.C.D.E.C. uitgesteld. Hermes D.V.S.Excelsior. A.F.C.Stormvogels, uitgesteld. StormvogelsV. U.C. Reserve le^ klasse A. H.F.C. 2Spartaan 2, I. Pelser. U.V.V. 2V.V.A. 2, A. van Schalk, 't Gooi 2—Blauw-Wit 2, A. van Tessei. A.F.C. 2Hilversum 2, G. J. Hinse. 2e klasse A. SchotenV.S.V. J. C. L. de Moor. E.D.O.Alcm. Victrix, Mr. R. W. Pik. H.S.V.—Zandvoort, A.G. Hunte- lerslag. E.V.C.West-Frisia, J. Deerenberg. Swift—S.D.W., W. S. Hakhoff. ZaanlandiaT.O.G., A, Bretveld. Reserve 2e klasse A. Z.V.V. 2—W.F.C. 2. Holiandia 2—E.D.O. 2. Blauw Wit 3—R.C.H. 2. Oostelijke Afdeeling. Kampioenscompetitie 2e klasse. Enschedesche Boys—AGOVV, terr. P.W. 1 e Klasse. TheoleQuick. Z.A.C.Vitesse. Zuidelijke Afdeeling. Ie klasse. Bredania—N.A.C. VelocitasWilheimma. B.V.V.—Willem II. N.O.A.D.—V.V.V. Philips—M. V.V. Kampioenscompetitie 2e klasse. V.O.S.Eindhoven. Noordelijke afdeeling. Ie klasse. Forward—Upright. G.V.V.Frisia." AicidesAchilles. Zondag 7 Mei, wanneer Holland België in Amsterdam wordt gespeeld, zijn in de Westelijke Ie klasse vast gesteld de wedstrijdenHaarlem- Blauw Wit, V. O. C.A:ax en H. B. S.U.V.V. Hoeveel zullen er daarvan doorgaan Deze wedstrijd is toch nog inge voegd- Haarlem kan het winnen! Maar Wim's nieuwsgierigheid was al opgewekt en hij trok z'n broertje mee. Bij 't venster g'rig ie op z'n teenen staan om naar binnen te kijken. „Kom hier, Wim, want als „Ben je bang D'r is niemand0, ja nou komt 'r 'n man in de kamer,.is dat opa De man in de kamer keek naar de straat en zag z'n kleinkinderen gluren. Wat moesten die hier Had Anna ze gestuurd 'n Paar tellen daarna waren de jog- gies binnen. De kostvrouw van opa gaf hen 'n koekje en zei dat 't lekkere jon gens warenging weer naar achteren. Hans deed schuchter, Wim liep overal rond te neuzen. Opa vroeg naar hun moeder en vernam, dat ze ziek was en dat Nelly van Norden, naast hun, 't werk deed. „Wat is dat, opa vroeg Wim's piep stemmetje. terwijl hij wees naar 'n karaf met 'n glaasje op 'n laag kastje. „Da's niks voor jou, broer" lachte opa „O.... zitten daar de borreltjes in waar opa net van wordt as de dronke mannen Opa deed erg onrustig., gaf geen ant woord nog., zocht in z'n zak naar 'n paar snoepcenten en gaf ze de jongens. Wim keek hem recht in de oogen en bleef hem lang, op z'n dooie gemak bekij ken.' Toen vroeg 't heldere geluidje weer: „Bent u nog niet beter, opa?" „Beter, jongen? Waarvan?" „Van de borreltjes." „Eh.. ventje., je mot., hm., wie zegt jou dat allemaal „Hans". „Da's nietes schrok Hans met 'n kleur. „Welles" wijsneusde Wim.„Heb je zelf gezegd." - „Wanneer dan „Toen 'k vroeg van 't bidden., van 't bidden voor opa." De oude man werd beverig cn schurkte langs de leuning van z'n rieten stoei. „Wat bid je dan, kleine „Dat opa weer heelemaal beter mag worden „En heeft moe nooit gezegd, waarvan opa beter moet worden „Nee, opa.. Hans heb 't stiekum ge zegd, dat 't van de., van de dronkheid ismaar nou is opa toch zoo niet, hè „Hoe „Van dat zwaaie „Nee., nee.." „Wel as opa dat allegaar op heb, wat daar staat?" „Ja., dan wel, maar dat doet opa niet. „O.... Komt dat van 't bidden van ons „Ja, jongenik denk van welKom, ik ga 's met jullie mee.kijken hoe 't met moe is. Met de kereltjes aan z'n handen ging de oude de straat op. Wim babbelde dat 't 'n lust was. „ik vin u 'n aardige man, opa.," „Zoo, jongen „Ja., waarom komt opa niet dikwijls bij ons „Omdat., omdat opa nog niet beter was." „O.. Huilt u, opa?" „Nee, jongen, da's van de wind," Grasfeld kwam weer bij z'n dochter inwonen. 't Avondgebedje van de jongens werd iets korteren^moeder behoefde niet meer tot in den nacht aan de trapnaal machine te zitten. O. N. (Nasnik, verboden). T „Klaar?" „Ja moe." „Wat ffiNCC - -i'—'- Hpqqp A LrltSCCp R

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5