Uit den Omtrek ZATERDAG 29 APRIL 1922 PER KWARTAAL PRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970, ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE SLID In en om Haarlem De „laksheid" van Gedeputeerde Staten. Audi et alteram partem Wij hebben den laatsen tijd her haald elijk berichten en beschouwin gen in ons blad gehad, waaruit v.e te concludeeren, dat er op de griffie in de lansstraat en bij Gedeputeerden self om det zacht te zeggen nu juist niet gewedijverd werd om de zaken snel af te doen een klacht die te meer beteekenis kreeg, toen de Wethouders in den gemeenteraad en daarbuiten verkondigden, dat de stagnatie in het verzenden van aan slagbiljetten voor bepaalde belas tingen, de zeer vertraagde inning van schoolgelden enz. aan de langzame werkwijze van Gedeputeerden te wij ten was. Nu vinden wij in zulke gevallen niets erger en ergerlijker dan wanneer de beschuldigden alles langs zich heen heen laten gaan, op geen enkele aan klacht reageeren en juist doen alsof ér geen ontstemming en verbittering tegen'hun beleid is. Daarom deed het ons genoegen van den Griffier der Staten een uitnoodiging te ontvangen om eens over die beweerde nalatig heden van Gedeputeerde Staten ie komen praten, wat wij met genoegen hebben gedaan. Laten wij voorop zetten, dat liet geenszins de bedoeling van mr. Mei- nesz w<s, om een rep'iek in ons dag blad te kiijgen. De in irhtingen wer den ons ter persoonlijke informatie verstrekt. Op ons aandringen stemde de Griffier er echter in toe, dat wij van ons onderhoud het een en ander pu bliceerden. Wij vöor ons achten dit noodzakelijk^ wat men ons aan het einde van dit artikel gereedelijk zal toegeven. elichtin uitnemen geiocun e tiee d. V, nebben Kennis g. ..men van al de officïeele stukken, brieven, rapporten minuten enz., betrekking hebbend op de besproken ortderwerpen. En daar het hier alléén gaat om feitelijke gegevens, om datums, om cijfers, valt er niet te twisten over gelijk of ongelijk. Cijfers, mits volledig gegeven, liegen niet, zoodat ieder voor^ zich de eenig juiste conclusie kan tiekken. Wij kregen dan een staat te zien van 18 verordeningen, door de ge meente Haarlem in 1921 bij' Gedepu teerden ingezonden. Wanneer wij den datum van ontvangst bij Gedepu teerden en van terugzending aan het gemeentebestuur vergeleken, dan bleek ons, dat een gemiddelde tijd van vier weken (het varieerde tus- schen drie en vijf weken) voor goed keuring noodig was geweest. Bij een viertal verordeningen echter is de tijd heel wat langer en deze betreffen nu juist die belastingverordeningen, over welke vertraging niet zonder reden groot misnoegen bestaat. Het zijn de schoolgeldverordeningen voor mid delbaar en gymnasiaal onderwijs en de gewijzigde verordeningen op het lager onderwijs, de straatbelasting en de zakelijke belasting op het be- drijf. De Griffier gaf toe, dat de gewij zigde verordening op het lager on- derwijs wat lang onder weg was ge- blevenmaar, wanneer men zich nu de ontzaglijke massa werk indenkt, welke de gewijzigde Onderwijswet heeft veroorzaakt en dat voor alle geméenten gelijktijdig, dan zal ieder dat begrijpen.' De klacht over het uitblijven van de verordening op de straatbelasting kan niet gerangschikt worden onder gewone klachten over vertraging. Het betreft hier bepaalde bezwaren van Gedeputeerden, welke met het de partement moeten worden opgelost en waarom al deze verordeningen van alle gemeenten, welke ze inzonden, zijn aangehouden. Blijven over de klachten omtrent de schoolgeldheffing voor de middel bare scholen en het gymnasium en de zakelijke bedrijfsbelasting. En nu zijn dit we! zeer typische voorbeelden, hoe men op Gedeputeerden heel ge makkelijk een schijn van groote schuld kan laden, terwijl zij in werkelijkheid zonder eenige schuld zijn. De geschiedenis van dè schoolgeld heffing luidt aldus: De verordening van en W. van Haarlem kwam bij Gedeputeerden in op 6 Januari 1921 en werd naar de Kroon ter goedkeu ring gezonden op 26 Januari d.a.v. Er kwamen een aantal adressen van de buitengemeenten in, dié prote-1 steerden tegen het voorgestelde sy steem van Haarlem om de gemeente naren zelf een progressief, maar de inwoners buiten de gemeente het 'Jiaxinjum schoolgeld, trlaten betalen. HOOFDELIJKE OMSLAG HEEMSTEDE 30 April a.s. vervalt de laatste termijn. Bij niet spoe dige betaling zal tot vervol ging worden overgegaan. De Minister zond die adressen naar Gedeputeerden van Noord-Holland ter onderzoek. Nu y/as een soortgelijke verorde ning als die van Haarlem, n.m. eene van Zaandam, reeds eerder en wel op 24 November ingekomen en naar den Haag gezonden. Den 8sten Maart berichtte de Minister aan Gedepu teerden, dat hij tegen het beginsel van Zaandam van maximumheffing voor de buitengemeenten bezwaar had. Reeds den 16den Maart schreven Ge deputeerden aan den Minister, dat Haarlem eenzelfde systeem had ont worpen in de reeds op 26 januari in gezonden verordening. Toen uit denjHaag niets werd vernomen drongen Gedeputeerden op 1 Juni nogmaals op een spoedige behandeling aan, waarop den 23sten Juni het bericht kwam, dat de Minister zijn bezwaar handhaalfde en verzocht de veror dening te doen wijzigen. Twee dagen later liet de Minister echter weten, dat hij zich bedacht had en besloten de Haarlemsche verordening voor één jaar goed te keuren. Deze Mi- nisterieele brief kwam 28 Juni bij Gedeputeerden Staten in, terwijl de Griffier den 29sten ondershands aan den Haarlemschen gemeente-secre taris daarvan kennis gaf, alleen om H adem ter wille te zijn en spoed ie betrachten. Want eerst begin Au gustus kwam het Koninklijk Besluit af, waarbij de vergunning om voor één jaar volgens de opgemaakte ver ordening te heffen, werd verleend. Daarop kwamen 17 Augustus nieuwe verordeningen in voor 1922. Gedepu teerden wezen er 'het gemeentebe stuur op rekening t.e houden met de opvatting van den ministermaar Haadem'handhaafde bij schrijven van 15 September zijn opvatting en zond 30 September zijn verordeningen on gewijzigd in. 19 October zonden Gede puteerden ze door naar de Kroon, waarop de minster 30 November opnieuw meldde, dat hij progressieve heffing ook voor de buitengemeenten noodzakelijk achtte In het laatst van December werd dit aan Haarlem mee- gedeeld. Waar is hier nu de groote schuld voor vertraging bij gedeputeer den aan te wijzen Interessanter was nog de uiteen zetting over de verordening op de zakelijke bedrijfsbelasting. 27 Mei kwam deze in. 20 Juni zondéi g edepu- teerden ze terug' met een bemerking, waarop Haarlem 1 Juli antwoordde. Gedeputeerden zenden de verordening 27 Juli naar de Kroon. Het antwoord van den Minister, waarbij deze zich aansloot bij de bemerking van Gede puteerde Staten, kwam 1 December. Den 7den December deden Ged. daar van mededeeling aan het gemeente bestuur. B. en W. brachten de zaak toen opnieuw in den Raad, waarop 27 Januari een nieuwe verordening inkwam. Deze werd 1 Februari aan de Kroon gezonden en bij K. B. van 8 Maart goedgekeurd. Hadden B. en W. zei de gntfier den Raad onmiddellijk met de bezwa- van Gedeputeerden in kennis gesteld, dan had deze zelf kunnen beslissen of de verordening ongewijzigd de reis naar den Haag moest maken. De schuld der vertraging ligt in ieder geval toch zeker niet in de Jansstraat Wij hebben er prijs op gesteld deze schijnbaar dorre, maar toch zeer in teressante gegevens te publiceeren Commentaar is o. i. verder overbodig Daar het ons alleen oin de waarheid te doen is en Gedeputeerden zeker door de jongste publicaties onbillijk beoordeeld moesten worden, meenden wij dat zij recht hadden op deze uiteenzetting. Ten slotte nog dit: er schijnt in sommige kringen een meeting te heer- schen, dat er bij het dagelijksch be stuur der Provincie een zekere voor- ingenomendheïd tegen het dagelijksch bestuur van Haarlem zou bestaan en dat daaraan voor een deel der min der coulante behaddeling bij de goed keuring van verordenings moet wor den toegeschreven. Wie nu aan de hand van bovenstaande feiten de ge schiedenis van de in 1921 opgezonden 18 verordenings nagaat zal besluiten, dat deze opvatting gelukkig op lou ter phantasie berusr. STADSNIEUWS. AGENDA 30 APRIL AGENDA 1 MEI De St. Vincentius-Bibiiotheek is geopend: Giften. Tweede Kamerverkiezing. De Bloemenvelden. Op initiatief der Haarlemsche Han delsvereniging was Vrijdagavond in zaal 8 van het gebouw,,Sint Bavo" een bijeenkomst belegd om den heer K. van Zandbergen in de gelegenheid te stellen een le ing te houden over den Gemeentelijke ophaaldienst. Dit vraagpunt is tot op zekere hoogte actueel in Haarlem door de instelling van een Gemeentelijken Incasso- dienst en den in overweging zijnden ophaal dienst en storingsdienst. Het auditorium bestond voor aan groot deel uit gemeente-ambtenaren der gemeente aanwezig waren ook enkele raadsleden, de heeren v. Liemt, Kingma, v. d. Kamp, mevr. Willekes Macdonald, v. d. Ban en Poppe. Voorts werden opgemerkt de ge meente-ontvanger van Haarlem, d« heer de Jonge, de gemeente-ontvan ger van Bloemendaal, Jhr. v. Cam- pens Nieuwland, en de heer A. j. de Landmeter, griffier der gemeente Haarlem. De heer Smit, voorzitter der Haar lemsche Handelsvereeniging, hield een inleiding, waarin hij de niet groote opkomst betreurde en verder wees op de belangrijkheid van het onderwerp. Hij hoopte dat het re sultaat van deze vergadering zal zijn dat een besluit genomen wordt, dat vrucht zal dragen voor dit en volgende geslachten. Hierna kreeg de heer Zand bergen, gemeente-ontvanger van Zwol le, het woord. Spr. zette iLeen ho« hij op het idee was gekomen een ge meentelijke stortingsdienst in Zwolle in te richten. Dat gebeurde vooral ter verge makkelijking van schoolgeld betaling (dat daar per 3 maanden plaats had) en van betaling der belastingen. Men is begonnen in Zwolle met elke week het schoolgeld op te h.alen aan de huizen. Daarmede was het met d« nabetaling toen uit. Aanvankelijk werd die dienst ondergebracht bij de afdeeling belastingen, omdat der toenmalige ontvanger van Zwolle er niet veel voor voelde. Toen spr. ont vanger werd, nam hij dien dienst van den gemeente-ontvanger. Toen spr, merkte dat dit afhalen van school- geld goed werkte, deed hij voorstellen den dienst ook uit te breiden tot het ophalen van gelden uit anderen hoofd« aan de gemeente verschuldigd. Een voordeel is dat de gemeente op dez< wijze de beschikking krijgt over kas geld, dat zij dan niet behoeft te leenen van banken tegen hooge rente. De dienst werd I April 1921 op- gericht en boekte tot het einde van dat jaar een bedrag van f 1.282.984.52 aan inkomsten De dienst is voor de ingezetenen van Zwolle een groot gemak en de dienst kost aan de gemeente niets. De gemeente Zwolle vergoedt voor het te veel gestorte geld aan de deel nemers ee» rente van 3.6 ten honderd. De stortingsdienst in Zwolle is ge splitst in een ophaaldienst (voor vrij willige bedragen) en een stortings dienst. De ophaaldienst haalt aan de huizen op een, naar de keuze van den deelnemer, vastgesteld bedragde stortingsdienst stelt in de gelegenheid op willekeurige dagen, willekeurige bijdragen te storten. Zij, die een be paald bedrag storten, mogen boven dien ook nog andere willekeurige be dragen storten. Deze bedragen wor den geboekt op het credit der deel nemers. Elke maand worden daarna afgeboekt alle bedragen, die de deel nemers aan publiekrechterlijke licha men zijn verschuldigd totjkerkeiijke belasting toe. Elke maand ontvangt de deelnemer een afrekening met het bedrag aan gekweekte rente. Op 1 Jan. 1922 bedroeg het te goed van de deelnemers te Zwolle totaal een bedrag van 3.5 ton. Dat is een groot voordeel voor de gemeente die dat geld als kasgeld kan gebrui ken. Er zit nog het voordeel in dat men voorkomt dat quitantie-loopers voor niets aan vele deuren komen. De administratie is in één gebouw ondergebracht. De werking is zeer eenvoudig. (Wordt vervolgd.) SCHOTEN. 45ste JAARGANG NO. 141.S5 NIEUWE HAARLEMSCHE OE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: ppp WFFK BUREAUX: GrffK«r der SU - en was ut zijn De Gemeente-Ontvanger van Heemstede. Stadsschouwburg. Het Schouwtooneel Als je maar 'n verleden hebt. 8 uur. Sociëteit VereeiügingKon. Lieder tafel „Zang en .VjiendscUap.'1 -*> Volkscon- cort -rr 8 uur. Sociëteit „Vereeniging". Chr. Orato- rium-Vereeniging Die Jahreszeiten Generale repetitie half 8. Bisschoppelijk Museum. Janastmat, Da- gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en fe.itdagan, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenblbliotheek, Janiitraat 49. Dagelijks geopend ran 10 uur tot half 1, van 1—5 en van 7—10 uur, behalve dei Maandagsochtend, en Zon- en feestdagen. St. Elisabeth's-vereeniging. Jansstraat 40. Van 2—2% 'uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S.E.V. R, K. Huishoudschool. Kleine Houtweg 14. Spreekuur Maandag 24 unr, Donderdag van 1012 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorin, van 0—12 uur, nam. van 2—5 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljoris- straat 11 en W. P. Woutersen, Koninginne weg 3. NIEUWE GROENMARKT: Woensdag van 7)49 uur- Jaarlijksche algemeene vergadering Ver. Haarlemsche Waterpoloclub H. V. G. B. Gisterenavond hield de Haarl. Water- poloclub H. V. G. B. in het gebouw de Nijverheid haar jaarlijksche alg. vergade ring. Besloten werd o.m. de contributie te verhoogen tot 3.50 voor leeden en 1.50 voor adsp. leden. Verder werd aangenomen de Gem. Zweminrchting aan de Houtvaart als oe- fenterren te behouden. De Vereeniging zal, zoo mogelijk het a.s. seizoen mét 3 zeventallen in de com petitie ter A. Z. B. uitkomen; waarvan 2 zeventallen in de derde klasse, en een 7- tal in de adspiranteu-competitie. Het voorstel, om den heer Dr. A. Rem- melts het eere-lidmaatschap aan te bie den, werd aangenomen. De heeren A. C ,v. d. Berg, J. A. Boon cn J. L, v. Dorp werden als bestuurslid herkozen. Op 't programma komt o.a. voor: fi- guurzwemmen door dames, een wedstrijd schponsprngen 2ó M. hardzwemmen voor ineisjes-aborató's en een hindernis-wed strijd voor jongens-abonné's, Uilgenoodigd zal worden een 7-tai van de Amsterdamsche zwemclub voor een vriendschappelijke wedstrijd tegen te spelen. Ook de dames zullen een partij water polo te zien geven. N. V. De Sierknn. De N. V. Haarlemsche Melkinrichting „de Sierkan" zal op 10 Mei een algemee- ne vergadering houden van aandeelhou ders, waarin zal worden voorgesteld een dividend van 6 pet. uit te kecren. Personalia. i er benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche aal aan de ,4c Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus le Amsterdam bevelen B. en W. dier ge meente aan den heer H. Groeneweg, lee raar aan de Handelsdagschool te Zaan dam en mej. M. A. Uhlig, tijdelijk eerares aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Vel sen. N. N. 5 voor Rusland. Prov. Staten van Noord-Holland. Gedep. Staten van Noord-Holland stel len voor aan de Middelbare en Hoogere Handelsschool van de Algemeene Helder- sche Winkeliersvereeniging te Helder te verleenen een bijdrage van 3.300 per jaar en een extra bijdrage van 100 aan den Handelsavondcursus v. d. Neutr. Mid denstandsbond te Enkhuizen een bijdrage van 550 per jaar. Kerkconcert. Het Haarlem's Palestrinakoor (directeur de heer Ant. Averkamp), zal Woensdag 3 Mei a.s. te Beverwijl in de Groote Kerk een Uitvoering geven. Een zeer mooi programma is samen- gesteld en het belooft een genotvolle avond te worden. Ten gehoore zullen worden gebracht liederen van: da Palestrina, de Pres, In- gegneri, Moralez, Lotti, Bortniansky, Mo zart, di Lasso, Sweelinck. Toegangskaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar bij den boekhandel W. A. Anthonyssen te Beverwijk en vóór den aanvang aan het Kerkgebouw. Krankzinnigenverpleging. Door het lid der Prov. Staten, A. B. Michielsen zijn aan Gedeputeerde Sta ten de navolgende vragen gesteld: Is het Gedeputeerde Staten bekend: le. dat in Gheel.(België) momenteel nog ruim 300 krankzinnige patiënten in hui selijke verpleging kunnen worden opge nomen? 2e. dat de kosten van verpleging aldaar ongeveer 400 per patiënt per jaar be dragen? Achten Gedeputeerde Staten het om redenen van bezuiniging en ook wegens het heerschende chronische gebrek aan plaatsruimte in de provinciale ziekenhui zen niet gewenscht te trachten voor een aantal rustige patiënten plaatsen te Gheel jte verkrijgen» 7"~ Indien laatstgenoemde vraag ontken nend wordt beantwoord, welke is dan de aanleiding daartoe? Het antwoord van Gedeputeerde Sta ten luidt als volgt: Reeds sedert 1900 worden in Gheel krankzinnige patiënten voor rekening van de provincie Noord-Holland geplaatst. Thans bedraagt hun aantal 38, voor wie een verpleegprijs van frs. 1591.40 wordt betaald, hetgeen in verband met den koers van den Belgischen franc op pl.m. 356 per jaar komt. Dat er nóg gelegenheid bestaat voor de plaatsing van een groot er aantal patiën ten, is aan Gedeputeerde Staten bekend. Uit het bovenstaande blijkt, dat Gede puteerde Staten geen bezwaar hebben tegen het plaatsen van patiënten in Gheel. Met de plaatsing van daarvoor geschikte patiënten in de kolonie aldaar zullen zij dan ook doorgaan, doch zij meenen er op te moeten wijzen, dat niet verwacht mag worden, dat zulks met een e enigszins aanzienlijk aantal het geval zal kunnen zijn, omdat de groote afstand een ernstig bezwaar daartegen oplevert. Een picknick zonder FRANKEN'S MELKBR0QD is geen succes. EERSTE STEENLEGGING SEMINARIE HAGEVELD. Dinsdag 2 Mei a.s. heeft de eerste-steen- Icgging plaats van het nieuwe semenarie Hageveld. Om 9 uur zal door Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier in de tea pel der zusters oen stillo H. Mis worden opgedragen, waarbij het aantal genoodügden, met het oog op de zeer beperkte ruimte in de ka pel uiterst klein zal zijn. Slechts de Hoog- Eerw. heeren Mgr G. H. F. Stoffels, De ken van Haarlem en Mgr. P. G. Wijten- burg, oud-deken van 's-Gravenhage, beiden provizor voor geestelijke zaken van het semenarie Hageveld en de HoogEerw. heeren Mgr. Th. J. A. Bosman, deken van Amsterdam, A. Waare, deken van Bever wijk, P. L. Dessens, ddken van Leiden en L. A. Westetwoudt, plebaan, in hun quali (eit van provizor van tijdelijke zaken van liet semenarie, zijn daarbij uilgenoodigd. Om half elf heeft de plechtigheid der stenlegging plaats, welke zal worden ver richt door Mgr. A. J. Callier. Bij deze plechtigheid zullen o.m. genoo- digd zijn het dagelijksch gemeentebestuur van. Heemstede met raadsleden, de profes soren van het semenarie Hagevëld e.a. De concerten in Den Hout. Zondagmiddag 7 Mei a.s., geeft de Haar lemsche Orkcstvereeniging haar eerste concert in de Stadstent in den'Hout, ter opening van het seizoen. Statuten. De „Staatscourant bevat de statuten van de afd. Haarlem der Algemeene Neder- landsche Vrouwen Vereeniging „Arbeid Adelt" en de gewijzigde statuten van de Biljartclub der Sociëteit de Vereeniging thans genaamd: Biljartclub der Sociëteit vereeniging, beide alhier. Verloi Drankwat. B. eu Wvan Haarlem brengen inge volge art. 37 der Drankwet ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek schrift van Wed. D. Eijssen, geboren Ben jamin, om verlof, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in de gelagkamer en de opkamer van het perceel aan de Groote Markt No. 33. Verplaatsing van het Tiende. Wie denkt, dat de verplaatsing van het Tiende Regiment voor Haarlem een ge beurtenis zal zijn als zich in dat opzicht onlangs te Amsterdam afspeelde, vergist zich. Er is alleen maar sprake van de verhuizing van den staf naar Ede, dat zijn 14 officieren, hoogere en lagere. De man schappen zijn al sinds eenigen tijd in Ede, nog wel 60 militairen van verschillenden rang blijven in de Haarlemsche kazerne achter. Het vertrek van den staf heeft a.s. Dinsdag plaats. Het geschiedt zonder eenig ceremonieel. Intusschen verdwijnt daarmee meer en meer bet stuk militaire geschiedenis, dat door het 10e aan Haarlem is geschonken. Het 10e is een der jongste regimenten geweest, dat in 1904 werd opgericht; de Xe Infan terie Brigade werd 1 April 1913 gesticht. Het 10e Regiment kwam voort uit liet 4e Regiment, dat te Leiden in garnizoen was en de afdeeling Grenadiers. De militaire bezetting van Haarlem zooals wij die door de constructie hebben leeren kennen dateert uit den tijd van Napoleon. Feestavond Geel Zwart. Vrijdagavond is de feestavond gehouden van de R. K. Vonthal vereeniging „Geel zwart". De heer H. Balm, voorzitter der feest commissie opende den avond op do ge wone wijze en heette allen welkom, in het bijzorder den Geestelijk Adviseur, den Weleerw. Heer J. O. Groot en de be sturen der zusterverenigingen. Hierna werd door kapelaan Groot een inleidend woord gesproken. Hoor „Het Westen" werd dan eon fraaj J hloomnf.uk aangeboden, in welk feit de heer Balm aanleiding vond, te wjjzen op de prettige, aangename samenwerking, welke lusschen beide vereonigingen be stond. Hierna voerde de afd. toonoel van „Geel-Zwart" „Artislen-ievue"' op, vlot gespeeld, dat oen luid applaus verwierf. Na eenigen tijd gepauzeerd te hebbas, •"vude da acrobaienclub der 3ti Jozofs- gezellenvereeniging „D. O. S." eenige fraaie standen uit, welke luide toejui chingen ontlokten. Aan den leider, den heer Th. Beljaards, werd een fraaie me daille uitgereikt. Dan voerde de tooneelafdeeling den één-aoter „Zenuwachtig" op, welke even eens uitstekend gespeeld werd. Met een kort slot, tevens dankwoord, sloot de heer Balm ruim 11 uur den feestavond, welke uitstekend geslaagd is Ons Huzaren-garnizoen. In verband met de reorganisatie van het wapen der Cavalerie, zal het 2e de pot Huzaren, hier in garnizoen, met in gang van 1 Mei worden opgeheven. Personeel en paarden zullen qp dien datum overgaan bij het le depot, het welk zal blijven voortbestaan en vanaf 15 Mei a.s. den naam zal voeren van Oavalerie-paardendepot. Als commandant hiervan is aangewe zen de ritmeester Jeltos. i Vorstschade. Een reisje met den trein yan Voorhout naar Haarlem bracht onze oogen verschil lende heoken Hyacithen, Narcissen en Tulpen, waar vorst of waterschade dui delijk waarneembaar waren. Uit Noordwijk bereiken het „Kwbl." ontstellende berichten over de Tulpen. Wellicht zijn die wat sterk gekleurd. Men kan er echter welzeker van zijn, dat een beduidend percentage dit jaar geen vol gewas zal op leveren. „Codro". De bestuursleden van „Oodro," de hee ren Droog, Warnaar en Koolhoven, heb ben als zoodanig ontslag genomen. Deze heeren kunnen nu als getuigen in de „Codro"-zaak gehoord worden zonder dat gevreesd behoeft te worden, dat zij, als zijnde bestuurslid van de procedeeren- de, als getuige gewraakt zullen worden. Den 16den Mei wordt het bestuur van „Codro" gehoord voor den rechter, om vast te stellen de overeenkomst tusschen den Staat en „Oodro," meldt het „Kw.bl." In de te Utrecht gehouden algemee ne vergadering van den Vrijheidsbond zijn de definitieve candidatenlijsten vast gesteld. Voor de kieskringen Amsterdam— Helder—Haarlem—Leiden is zij als volgt Tweede Kamerverkiezingen. 1. Mr. H. 0. Dresselhuys, 's-Graven hage; 2. Mr. J. Gerritzen, 's-Gravenhage; 3. K. Oz. de Boer, Assendelft; 4. P. Otto, Bloemendaal; 5. prof. dr. B. D. Eerd- mans, Leiden; 6. mevr. Welmoet Dyse rinck, 's-Gravenhage; 7. D. de Boer, Stompetoren; 8. dr. I. H. J. Vos, Am sterdam; 9. mej. L. C. A. van Eeghen, Amsterdam; 10. mr. J. H. J. Bergsma, Amsterdam. 1 Mei. Zooals gewoonlijk zal op 1 Mei door de S. D. A. P. een traditioneele demon stratie worden gehouden. Aan de demon stratie zullen een 40-tal organisaties deel nemen. Om half 7 's avonds vertrekt de stoet van de Markt. Het ontslag aan tijdelijke gemeente ambtenaren. Zooals reeds werd gemeld was aan de losse gemeente-ambtenaren tegen 1 Mei a.s. ontslag aangezegd. Wij vernemen thans dat deze aanzegging waar noo dig met een maand is verlengd en bepaald op 1 Juni a.s. S Naar men ons mededeelt zijn nog vele hyacinthenvelden in volle glorie terwijl de tulpen beginnen op te komen. Degenen, die dus morgen nog een kijk je willen nemen, kunnen dus nog volop genieten. Men ziet dit jaar opvallend veel blauwe Hyacinthen. Haarlemsche Ijzergieterij. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Haarlemsche Ijzergieterij werden balans, verlies- en winstrekening .goedge keurd. Aangenomen werd een voorstel tot af schrijving van het aandeelen-ka; i!aal met 50 pOt. De heeren W. Köler Jr. en W. Polderman te ÏJmulden werden als com missarissen herkozen. Staalwaterbronnen. In de Algemeene Vergadering der Maatschappij tot Exploitatie van Staal waterbronnen werd de balans en winst en verliesrekening goedgekeurd en be sloten geen dividend uit te keeren. (Vo rige jaar eveneens nihil). Tot commis saris werd herkozen de heer Jhr. Mr. E. W. v. Styrum. Gemeentelijke ophaaldienst. HAARLEM, 26 April 1922. Groenten- markt. Appelen 3238 ct. Peren 24 36 ct. Brussels lof 1325 ct. Per pond. Bloemkool 2634 ct. Gele kool 2432 ct. Komkommers 2030 ct. Roode kool Seldery 2030 ct. Wortelen 015 ct, Radijs 1)45 ct. Per bos. Spinazie 1 4AO per kist. Raapstelen 2.804 de 100 bos. Salade 615 ct. per kropt Postelein 2.903.70 per mand. Lijst van de in de gemeente Scho ten gevonden voorwerpen. Terug te be komen bijEskens, Paul Krugerstraat 19, zilveren horlogeJ. V. Hetum, Gen. Bothastraat 65, armband; G. Jacobs, Kloosterstraat .109, huissleutel; J. v. d. Meij, Gen. Bothastraat 19, gouden ze gelring: M. de Haas, Brandstraat 22. bruine kous; H. van Boon, Gen. Oronjé- straat 45, rozenkransW. Swart, Oron- jéstreat, Gen. Oronjéstraat 105, een paar voetbalschoenen; J. Scherpenhuizea, Spaanschovaartstraat 29, kerkboekje; P. v. Hemert, Gen. Bothastraat 117, bruine pet; O. Veldhuis, Gen. Bothastraat 98, hondenhalsbandJ. Smit, Preloriaplcin 6, gummi-manchet met knoop; J. Manak ker, Tugelastraat 62, zakje met koralen Mevr. Ootmar, Schotersingel 1, zwart katje; G. Leeuw, Goetzeestraat 11, oen wollen mutsje; G. Bijeter, Julianapark 28, een rolletje isolatiedraad; Aan het Politiebureau, een grijswol len das, een wagenmoer, een medaille van een zangvereeniging en ©en koperen gewicht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1