EERSTE BLftB Brieven uit Rome Uit den Omtrek Aan Haarlems Katholieken. Wilt Gij netjes en gemakkelijk loopen bezoekt dan L. PAANAKKER S Schoen magazijn. Alléén 40 Ir. Heutsir. i Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage DINSDAG 2 MEI 1922 45ste JAARGANG No. 14131 PER KWARTAALf 3.25 PER WEEK f 0.25 PRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENT1ËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Onmisbaarvror sportman anJ sportwomon, is FRANK EN'S (VIEL K8RGQD HAARLEM. De Katholieke Sportbeweging. Burgerlijke Stand. ooewusp- J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Jubileum. Wachtgeld voor burgerlijke rijks ambtenaren. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN: DUREA UX: INTERNATIONALE KATHOLIEKE JEUGD. In de Septembermaand van het vorig jaar had te Rome het eerste internationaal Congres plaats van de Katholieke Jeugd. De aanleiding van dit Congres waren de feesten, gevierd ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Katholieke Jeugd in Italië, die met H. Mis, opgedra gen in het Colosseum, met plechtighe den in Sint Pieter en Pauselijke audiëntie in de Vitikaansche tuinen haar jubelfeest wilde vieren. Men herinnert zich de ge weldige incidenten, die toen voorvielen in de straten van Rome. Er kwam op t laatste oogenblik verbod van wege de re geering om de H. Mis op te dragen en bij te wonen in het Colosseum, verbod van in optocht met vlaggen en banieren naar het Vatikaan ter audiëntie te gaan. Wel iswaar was de regeering verplicht eenige dagen daarna het verbod van optocht te houden in te trekken, maar de vrijmetse larij scheen weereens te meer gezegevierd Eenige dagen na dit nationaal Katholie ke Jeugd-feest, kwamen te Rome te za- men op uitnoodiging van Pericoli en Pari- si, de vertegenwoordigers van talrijke or ganisaties uit Europa, Noord- en Zuid- Amerika, om te trachten te komen tot het oprichten van een katholieke Internatio nale van de Jeugdwerken. Nederland was op dit congres vertegenwoordigd door Rector Jansen van het Sint Bernardus- gesticht te Amsterdam, algemeen adviseur der sociale werken en door Willem Smulders van het R.-K. Vakbureau te Utrecht. Onze vertegenwoordigers spra ken en oogstten een welverdiend succes. Tot het stichten van een Internationale van de Kath. Jeugd kwam men echter niet. De gemoederen waren nog niet rijp, evenmin als te Genua de gemoederen rijp schijnen voor den internationalen vrede. Het scheen dat sommige naties nog niet genoeg zelfbeheersching, geest van opof fering en vergevensgezindheid hadden om met andere naties samen te werken, en in plaats van een internationale vereeni- ging van de Kath. Jeugd kwam een inter nationaal secretariaat. Men ging uiteen met de gedachte alvast iets te hebben be- reikt en de tijd zou vele wonden moeten heelen. Op dit Congres werd bepaald dat in 1922 een nieuw internationaal congres zou bijeengeroepen worden in Den Haag, ter gelegenheid van het Nederlandsche nationaal Jeugdcongres hetwelk in de residentie moet plaats hebben in de laat ste dagen van Juli, Het voorstel in Den Haag opnieuw internationaal te vergade ren vond instemming bij alle vertegen- wooiuigers. Is Nederland niet geroepen om de verbroken banden tusschen de vol keren weder tot stand te brengen? En daarom zal in de eerste dagen van Augus tus in Den Haag een internationale bij eenkomst. plaats hebben en de Kath Jeugd-beweging een geweldige stoot voorwaarts krijgen. Rector Jansen van Amsterdam is reeds druk bezig om in vereeniging met het internationaal secre tariaat te Rome een interessant werkpro gram op te stellen, waarvan de zedelijke en maatschapapelijke verdediging der Jeugd een hoofdpunt schijnt te worden, het internationaal secretariaat der Kath. doet reeds stappen om de noodige gege vens voor de te bespreken onderwerpen te verzamelen en alles wijst aan, dat het congres van veel gewicht zal zijn. In dit Internationaal secretariaat van Rome heb ben verschillende landen die een nationale organisatie bezitten een vertegenwoordi ger. Voor Nederland is vertegenwoordi ger Rector Jansen, die zijn mandaat door middel van* een Nederlander te Rome woonachtig uitoefent. Kort na den dood van Paus Benedictus XV en de troonbestijging van Paus Pius XI, richtte de commissie van bestuur van het internationaal secretariaat der Kah. Jeugd een schrijven tot den nieuwen Op perherder om de gevoelens van hulde, van gehoorzaamheid en getrouwheid van de internationale Kath. Jeugd uit te druki ken. )n verhevene woorden betreurde men het heengaan van Paus Benedictus X\f en belijdde men de gevoelens van ge hoorzaamheid en getrouwheied aan den H. Stoel, de H Kerk en Haar zichtbaar Opperhoofd. Dezer dagen nu ontving het internationaal secretariaat een schrij ven van Kard. Gasparri aan de commissie van bestuur in naam des Pausen gericht, hetwelk in verhevene woorden de taak aan de Kath. Jeugd weggelegd, aangeeft. We geven dit schrijven hier in zijn ge heel. „Je gevoelens van liefde en kinderlijke genegenheid waarmede millioenen van jongelieden over geheel de wereld ver spreid, na dcor middel van de commissie van bestuur de christelijke hulde van een gebed neergelegd te hebben op het graf van den grooten Paus Benedictus XV en aan God den lofzang van dank gericht te hebben voor de verkiezing en verheffing van den nieuwen Opperherder, zijn een zeer groote troost geweest voor den re geerenden Pontifex, die niet minder dan zijn gloriérijken Voorganger de beste ge voelens koestert voor de moedige scharen van de internationale Katholieke Jeugd. De ellende zonder einde, die heden ten dage onder de menschelijke samenle ving heerscht, pijnlijke en nadeelige gevol gen van den wreeden oorlog, vereischen een herstellingswerk gegrondvest op de leer van het Evangelie en ingegeven door de liefde tot Jezus Christus, Vorst des Vredas, en tot het zichtbaar Hoofd van de Kerk. Deze ook zijn de gevoelens en de hooge idealen voorgestaan door de internatio nale Kath. Jeugd en door haar aangebo den aan den Plaatsbekleerder van Chris tus, door middel van de commissie van bestuur, verklarende, van te willen „he den. morden en steeds te willen werken voor het waar algemeen welzijn, getrouw volgend Jezus Christus, de Kerk en den Paus". Zijne Heiligheid de Paus kon slechts met vaderlijke voldoening een zoo wel sprekende en edele getuigenis van kinder lijke liefde, van heilvolle en voortdurende werkzaamheid op christelijk en maat schappelijk gebied, in ontvangst nemen, en terwijl de H. Vader aan allen dank brengt voor de eerbiedige hulde, spreekt Zijne Heiligheid den wensch uit dat de Katholieke Jeugd van het oude en nieu we werelddeel steeds gereed zij te strij den voor de zege van Christus en de ver lossing van het menschelijk geslacht uit de ontelbare moeilijkheden die den vrede en de rust verstoren. Aan allen en aan iedere organisatie die deel uitmaken van 't groote leger der In ternationale Katholieke Jeugd vermaant de H, Vader nooit de loffelijke voorne mens te vergeten aan Zijn Troon neer gelegd, d.i. steeds de oogen gericht te houden naar het Vatikaan, de geesten te openen voor het licht van het Evangelie dat van uit Rome geheel de wereld ver licht, het hart brandend door bet vuur der liefde die uitgaat van den „zoeten Christus" op aarde. Als bewijs van bizondere vaderlijke liefde geeft Zijne Heiligheid aan alle or ganisaties en hunne leden den Apostoli- schen Zegen die steeds in hen het licht des Geloots en het vuur der liefde onder- houde, liefde voor Cristus en Zijn plaats- bekleeder op aarde." CIVIS ROMANUS. De Haarïemsche Vereengng R. K. Vacanliekoloniei viert haar i2Vrjark' bestaan. Een bescheiden jubileum dus Bescheidenheid was trouwens haar hoofdfout in 't jong bestaan. Beschei den was haar optreden in 't publiek, naar verhouding natuurlijk ook de medewerking van Roomsch Haarlem, bescheiden daarom was oolc haar werkzaamheid. Gemiddeld werden jaarlijks een 30- tal zwakke bleekneusjes, die 't meer dan braddnood;»; hadden, op medisch advies tusschen de enge stadsmuren uitgehaald, om ze met kracht van zee- en boschiucht herstel van gezondheid te geven. 30 uitgezonden, maar telkens nicer dan tweemaal zooveel troosteloos af gewezen wegens gebrek aan middelen, en kwamen al de kinderen, die 't o, zoo hard noodig haddenNeen, ons werk i s tot lieden uiterst beschei den geweest Dal k a n ea dat m o c f? anders worden, maar dan vend wij ne eerst een misverstand en heel Roomsch Haarlem moet ons werk cn de re sultaten ervan goed kennen. Velen mcenen, dat de vereeniging beoogt den kleinen een prettige va- cantie buiten te bezorgen, om dan terloops ook wat gezondheid op te doen. De naam der Vereeniging geeft aan leiding tot dit misverstand, toch is de werkelijkheid heel anders. Alleen zwakke en h e r s tc 1-1 eti de kinderen, voor wie op medisch ad vies een verblijf in een vacanlie- kolcïdc ncodig is, worden dco: óns uitgezonden. Die uitzending heeft dus met een prettige vacantie 'niets te maken. Ons ideaal is al de kinderen, voor wie 't noodig is, uit te zenden; maar dat getal is zeer groot, dat weet iedere arts, dat weet ieder, die veel met kinderen omgaat, Onder de duizenden gezellige ru- moennakers op straat of thuis zijn ontzettend veel teere wezentjes, zon der weerstandsvermogen, die o zoo vatbaar zijn voor allerlei ziekten, >ooral ook voor de sluipende t.b.c. Roomsch Haarlem, stuur al die stum pertjes een tijdlang naar zee of de bos- schen in, en zonder overdreven optimis me, de gunstige resultaten in nabije en verdere toekomst zullen uw offervaardig heid meer dan ruimschoots beloonen. Wij, die thans leven in 't teeken der lichamelijke opvoeding, wij zullen dan op de nic-vt practische wijze meewerken tot 't opkv/oaken van een stoer geslacht, wü zullen veel ziekten voorkomen, veel leven verlengen, de t.b.c. vooral ook succesvol bevechten. Dat ook op geestelijk gebied veel winst Ie boeken valt, waarborgt de verpleging in een R.K. Vacantietehuis onder dege lijke leiding van Eerw. Zusters. Twijfelt meri nog aan de goede resul taten, men wandele Maandag a.s. 's och tends eens naar 't station, dan vertrekt de eerste ploeg, een 20-tal jongens, naar Egniond aan Zee; maar verzuim vooral niet een kijkje te nemen als ze terugkee- ren. Gaat dan eens vergelijken, dat zal u tot denken, en dat denken tot daden aanspo ren, en ons ledental van een paar hon derd moet aangroeien tot minstens een paar duizen* Doch eerst wil onze vereeniging u op een zeer aangename wijze nog in de ge legenheid stellen uw sympathie te too- nen voor onze zwakke kleintjes, ze geeft n.l. Donderdag 11 Mei a.s. een jubileum avond in den stadsschouwburg. De sym pathieke tooneelclub van den R.K. Kring, die hier een schitterende reputatie heeft, voert dien avond op: „De Toog van Mijnheer Pastoor", het zoo gunstig be oordeelde transformatiespel van Paler Servatius. Tintelend van geesligen humor boeil liet van '1 begin tot '1 einde. Dezen avond van vroolijk kunstgenol zult gij u niet ontzeggen, vooral nu 't bekend is voor welk schoon doel de winslen bestemd zijn. Als dus slraks een opofferend corps jonge dames de stad doortrekt om u kaar ten voor de uitvoering te presenteeren, be zwijk dan liefst zoo spoedig mogelijk voor den vriendelijken aandrang. Mocht iemand bij toeval overgeslagen zijn, slecds zijn kaarten "verkrijgbaar in het sigarenmagazijn van den heer W. v. d. Pigge, Groote Hout straat. Roomsch Haarlem, aan u te zorgen, dat de avond volkomen slaagl, dat de zaal uit verkocht zal zijn. In vertrouwen zij nog meegedeeld, dat voor de uilzending van nog 20 meisjes de baten dezer uitvoering reeds in den koers der begrooting zijn verdisconteerd. 't Niet slagen van dezen feestavond zou dus beteekenen 't thuisblijven van eenige meisjes, die reeds op de lijst slaan. Maar dat magniet! De avond van 11 Mei worde in de eerste plaats een feestavond voor het Roomsche zwakke kind, en geve het hoop en moed voor de toekomst, biet zij zool A. Naschrift. Vandaag vertrok de eerste groep van dit jaar, een 20-tal jongens naar Egmond aan Zee. Gij, die nog twijfelt aan de resultaten van ons werk, gij had ze moeien zien heen gaan. Men las op de bleeke gezichtjes 't ver langen naar wat gezondheid en levens vreugde. Ziet diezelfde kindertjes- over een maand me! blij gejuich terugkomen. Op dsn feestavond der R. K. Voet balclub Geel-Zwart heeft de gse-stelijki. adviseur der R. K. Sportbeweging in de zo stad een toespraak galioudsn, die^wi om den belangrijken inhoud op verzoek alsr.og in haar geheel opnemen. Kapciaa Groot sprak als volgt: Geel-Zwarters, gij gaat ean zwar toekomst to gemoafc: do voetbalhemelis vol van allerlei donkore Wolken or brooit een geweldig onweer, en wie weet waar do bliksem zal inslaan, on wie hij treffen zal, en wat hij vernietigen zal Daar heerscht evenals verleden jaar een ontevredenheid over da bestuurswijs; van het Hoofdbestuur; men is niet te sproken over do dalen van den Compe- titieleider; men zou zelf gaarne in eiget distriet de competitie in handen nomen, men dreigt met o/erloopon naar de neu trale beweging, men sputtert ton laats'to tegen het be duit van don bisschop, dis den eersten Zondag van de maand de competitie stil legt, daar komt bij het bittere besluit van den districtsvoorzit tor om zijn fuaotie naer to leggen; in 't kort: alles wijst er op dat er broeit oen onweer, de voorafgaande storm loeit reeds en beukt togen de deuren oa de ramen van ons Roomsche Voetbalgebouw. Hoe harder de storm loeit ea beukt, hoo zwaarder het wordt voor den Geeste lijken Adviseur om t-och ongelukken to voorkomen. Temeer drukt mij doze last omdat ik in zeer veel punten het met- dt bezwaren bovengenoemd eens ben. Doch men zij toch niet zoo verschrik kolijk pessimistisch gezind, want daar bo reikt men niets moe. Ons optimisme stel ik daar tegenover, wanneor ik zeg, dat we juist door cle offers die we brr n van eigen meening on eigen inzicht,", ee verder, onnoemelijk veel verder zullen ko men, dan door star op ons eigen idee doo te drijven; wanneer ik zeg, dat we dew groote zaken sleohts langzaam en moeite- vol vooruit moeten brengen, on niet in één dag alle3 willen bereikt hebben. Daarom kan ik het niet eens zijn met hen, die het hoofd laten hangen, voor niet met de leiders, die vóór alles, nllo offers er voor over moeten hebben, om do Roomsche beweging ook waarachtig Roomsch te doen zijn; en die waar ze een goede leiding habben, een invloed kunnen uitoefenen, op hun post moe ten blijven tot het laatste <toe, al kost liet hun zooveel illusies, wij werken in dezo beweging niet voor ons zelf, maar voor God en het behoud van do jeugd in 't geloof on is de onderdanigheid aan het boven hier wettig gestelde gezag. Zoo is ook Geel-Zwart een vereeniging, die moet blijven inee arbeiden aan 't formeeren van Roomsche clubs, aan 't vooruit brengen van de Roomsche sport beweging. En ik weet het, de jongelui willen dat ook wel, maar ze kunnen me nigmaal niet, omdat het hun ontbreekt aan 6teun van hen, die onder zijn, en dio nog maar altijd niet -begrijpen het belang van een Roomsche sportbeweging Of moot er niet gewaakt worden tegoi sportverdwazing? Of moet er niet ge waakt worden tegen een geregeldon ei veelvuldigen intiemen sportvrienden om gang met niet katholieken. Spoelt ook het meisje reeds niet een voornunie rol langs de lijn? Ouders zet toch uw oogen open, en waakt; maar daarom ook steunt \topli dia Roomscha beweging'. Als gij gaa meespreken, en krachtdadig meewerken dan zijn in minder dan geen. tijd de meeste wenschen van het districtbesuu van Haarlem vervuld, dat is mijn vaste overtuiging, want tot dusver heeft mon deze jeugdbeweging veel te veel aan de jeugd zelf overgelaten, en zoo zijn er dingen voorgekomen, dio door elk ver standig mensoji worden afgekeurd. Het is mijn wensch dal deze mijne woor den ingang zullen vinden bij u allen; dat ze verder zullen gaan dan alleen deze zaal en deze hoorders, en dat op die wijze na derbij gebracht zal worden, wat we allen zoo vurig verlangen: een hechte, een on- stoolbare Roomsche sportbeweging in de slad Haarlem. Ik leg er vooral nog eens den nadruk op, dat moet ophouden de critiek op liet besluit van Mgr. omtrent den eersten Zon dag. Als hierin van ons Katholieken, offers worden gevraagd, dan is -het niet anders dan Katholiek, dat we die offers, lioe t,c ons misschien zwaar vallen, ook brengen. En dat verwacht ik oef; van u, Geel- Zwart. Met dit alles volgt vanzelf, dat geen jongen mag verlangen naar en dat geen vader of moeder mag toelaten hot spe len in een -niet-Kath. club. En er zijn er helaas nog al te veel, dio als ze overkwamen, terstond onze Roomsche beweging maakten tot een, die verdient met eere genoemd te worden in Nederland. En het is in hoofdzaak om wille van do zielsgevaren, dat de organisatie der sport volgens Roomsche beginselen noodzakelijk is, ea daarom ook voor do jongelui een plicht, om zich er bij aan te sluiten, voor de ouders om hen van de neutrale beweging af te houden, en voor alle3 een plicht oud te steunen, moreel en finantieel. En ik hoop, dat Roomsch Haarlem eenmaal eindelijk zal gaan begrijpen en dan ook zal gaan handelen, zooals de kerkelijke overhe'd het van hen verlangt. Een zwervend gezin. Te Baarn zwerft al een paar dagen van den morgen tot den avond door de straten een gezin, bestaande uit man, vrouw en 8 kleine kinderen, van wie het jongste nog in den kinderwagen ligt, zooals we in de bladen lezen. Volgens medcdeeling aan de politie is de man te Haarlem wegens huur schuld uit zijn woning gezet en zoekt hij nu een woning en werk. 't Was een treurig gezicht dit gezin, dat er knap uit zag, langs de wegen te zien slenteren, zoo wordt er bij gemeld. De politie heeft het nachtverblijf verleend. Bij informatie bleek ons, dat het wel mogelijk een gezin uit Haarlem is. Althans wanneer het 't gezin is, dat men hier op 't oog heeft. Maar aan dat gezin heeft Haarlem dan niets verloren. Het is een gezin dat van zwerven en speculeeren op het medelijden der menschen een vak heeft gemaakt. Het is een gezin dat hier verleden week gerechtelijk uit een nood woning zou zijn gezet, wegens huurschuld (nadat maanden ge in dien het niet bijtijds de plaats had ge poetst. Eenige jaren geleden is het uit andere steden hier gekomen. Vooral in het Zuiden des lands had het gezworven. Men heeft het hier toen ook onderdak verschaft uit medelijden. Vele ingezetenen w.o. geestelijke en wereldlijke autoriteiten zijn echter dupe geworden van hun licht- geloovigheid. Het gezin is hier plotseling verdwenen en duikt blijkbaar nu in Baarn weer op. Ondertrouwd: 1 Mei, P. A. Melchior en E. v. Brederode. Getrouwd: 1 Mei, H. L. H. M, Tonino en L. M. A. Lembeck, Geboren: 28 April, z. van C. v. Nim- v/ ^'en-Groendaal. d. van B. C. H. Rei- na,ada-v. d. Goes. d. van P. Platerink- v. d. Zee, -29 April, d. van C. A. Adams- Prinsen, d. van W. M. Polak-Spoor. z. van J. A. Kion-v, d. Ban. z. van G. Blcsgraaf-'t Hooft. d. van W. H. J. Heijerman-v. Maas. d. van J. de Looze- Janssens. d. van E. A. M. Bekooij- Schulz. z. van E. C. Joustra-Hazen- Srap. d. van A. Dijkstra-de Kruijf. ^-. van P. Wijsman-Driessen. -z. van A. J. Bakker-Ineke, -30 April, z. van M. Koster-Koster. 1 Mei, d. van A. v. Slooten-Mulders. z. van M. M. Vin- kenoog-Steevens. z. van J. v. d. Meu- len-Hiel. Overleden: 29 April, C. Hogendoorn- Groenevcld, 58 j., Zuidpolderstraat 30 Mei, W. N. Out, 78 j., Raamsteeg. M. v. Rossum-v. d. Putten, 97 j., de Clercqstraat. Ernstig tramongeval. Zaterdagmorgen heeft aan liet eind punt der E.S.M. te Amsterdam een ernstig ongeval plaats g?liad. Kr moes ten een motorwagen cn een bijwagen aan elkaar worden gekoppeld. Dit zou gebeuren door den conducteur Kabel, wonende Zoetostraat te Haarlem. Hij stond met den rug naar den bijwagen en lette op den motorwagen, die kwam aanrijden. Nu was door oen onachtzaamheid de rem van den bij wagen. ntcl aangedraaid. Daar de Spui- traat ter plaatse iets glooit-, kwam er beweging in het aanhangrijtuig. Het gevolg was dat Kabel tusschen den los ge l-oo pen bijwagen en den motor wagen beklemd raakte. Hij bekwam vrij ernstige inwendige kneuzingen en werd in ernstigen toestond naar liet Binnen-G-asthois to Amsterdam ver voerd. Naar wij vernemen is de toestand R.-K. Propaganda-club. Wij laten hierbij het programma volgen van de cursuslessen, die de heer Jos. de Lobel geven zal aan de Propagandisten op de eerstvolgende Dinsdagen: Dinsdag, 9 Mei, Het Kabinet Ruys de Beerenbrouck. Dinsdag, 16 Mei, Ontwapening. Dinsdag, 23 Mei, Socialisatie of Solidari teit. Dinsdag, 30 Mei, Bescherming der Moeder. Woensdag, 7 Juni, Politieke rede: Langs veilige wegen. De cursuslessen zijn gratis toegankelijk voor heeren en dames progandisten met recht van introductie. Terwijl ook be langstellende personen deze lessen kun nen bijwonen zij zullen stipt kwart over 8 aanvangen en voor tien uur geëindigd zijn. Samenwerking van Kooplieden. Men schrijft ons: De Algemeene Nederlandsche Lompen- ventersbond afdeeling Haarlem, had tegen Donderdag j.l. in gebouw „St. Bavo", Sme- destraat, de volgende besturen uitgenoo- digd: van de groentehandelaars, van de groentehandelaars „St. Markus", van de bloemenhandelaars en van de markt kooplui tot 't doen tot stand komen van eene centrale samenwerking. De bijeen komst is zeer goed geslaagd. De besturen waren alle vertegenwoordigd en er wer den flinke plannen gemaakt voor de toe komst. Er werd o.a. ook behandeld het feit, dat ieder koopman in zijn branche moet blijven. Dit punt vooral werd ten zeerste door alle afdeelingen gesteund. Na nog veel nuttigs besproken te hebben, werd de vergadering met een woord van dank beëindigd. Het i00-jarig bestaan van de zaak der firma Hcems, Dat er wat bijzonders was gisteren in de Anthoniestraat, was reeds dadelijk te bemerken aan de vele vlaggen, welke er wapperden. Dat was ook te merken aan den winkel van den heer Heems, waar anders altijd drukke bedrijvigheid heerscht, doch welke nu gesloten was. Wie het nog niet wist, kon de reden van dit vlaggen en van den gesloten winkel zien in de étalagekast, waar uit winkel waren in een keurige uitstalling stond: 1 Mei 1822 J. Heems 1 Mei 1922. De zaak der firma Heems bestond dus 100 jaar! Een langen tijd, en een tijd, waarop de familie Heems met trots op mag terug zien. In die eeuw heeft de zaak zich steeds meer uitgebreid enis zij tot steeds grooter'bloei gekomen. De werkzaamheid harer opvolgende firmanten heeft de zaak gebracht tot den bloei van thans. Veel is er veranderd in die 100 jaren; de firma is met haar tijd mee weten te gaan en heeft niets nagelaten, om tot de beste zaken op haar gebied te blijven behoo- ren. Met te beweren, dat dit haar volko men gelukt is, is zeker niet te veel ge zegd Vanmorgen is het feest begonnen met een H. Mis van dankbaarheid, om kwart over 8, in de parochiekerk aan het Spaarne opgedragen. Daarna werd het feest verder in huiselijken kring herdacht. Ontelbare bloemstukken en andere blij ken van belangstelling kwamen den ge- heelen dag binnen. Het stroomde brieven, telegrammen, kaartjes e.d. Van 25 uur hedenmiddag werd receptie gehouden, waarvan een zeer druk gebruik gemaakt werd. Het personeel had vandaag vrijaf. Met ingang van vandaag, den dag van het feest, is de zaak omgezet in een com manditaire Vennootschap. Moge onder dezen nieuwen naam de oude zaak dan een tijdperk van nieuwen bloei tegemoet gaan. Een nieuwe tramlijn. Door dc directie der ESM is be paald dat bij wijze van. proef, vanaf 1 Mei dc plaatsbewijzen van Amster dam, Slolerdijk. Halfweg, LL-edebrug cn Amslerdamsche Poort, welke tot nu toe geldig waren tot Haarlem, ook geldig zijn tot aan de lialte Mun!- terslaan aan de Leidsche Vaart en omgekeerd. Dat is een groote verbe tering. Bewoners uit het Amsterdam- sche kwartier, kunnen dus nu voor 10 cent van de Amsterdumsche Poort' lot aan de Munferslaau komen. Praclisch komt dat dus neer op een nieuwe stads-tramlijn-verbinding. Jubileum Tcrk. Heden herdacht de lieer D. J. Tor!; den dag, dat hij 40 jaar werkzaam was bij de lettergieterij der firma Joh. En schedé en Zn. In dien lijd heeft de lieer Tork zich bij zijn superieuren ea kame raden zeer geacht gemaakt en ware hel niet, dat de jubilaris zich altijd verzet heeft tegen uitingen van pesroonsvercc- ring, dan zouden we thans van deze ge legenheid gebruik maken, om iets meer den nadurk te leggen op zijn vele goede eigenschappen, vooral als vereenigings- heden naar oinstaMigllöden goed te man op het terrein van Ziekenzorg. Van- - .1 V J 1 X. 1 Lni.4.1 .WA #1A *'A A #1 *aar dan ook, dat het bestuur en dé raad. Barometerstand 757. Vooruil OPGAVE VAN: van toezicht van de arbeidersziekenver- eeniging „Ziekenzorg", waarvan de heer Tork voorzitter is, hem fraaie bloemen zond met hartelijke gelukwenschen. Te 9 uur werd de jubilaris door da commissieleden L. Reijnders en A. Prin sen van huis gehaald. Op de gieterij werd hij door den heer Reijnders toegespro ken, die de gebruikelijke felicitaties uitte, gelijk ook de heer J. H. v. Velthuijzen. deed, die den jubilaris namens het kan toorpersoneel hartelijk toesprak. Door beide woordvoerders werden bloemen aangeboden, terwijl het gieterijpersoneel Flora's kinderen liet vergezeld gaan van een gouden horloge, welk geschenk zeer in den smaak van den jubilaris viel. Ook de jongelieden van de gieterij van wie da heer Tork zoo'n beetje de „Pater famï- lias" is. gaven van hun medeleven blijk- door de aanbieding van een prachtige spar in pot. Op het kantoor der firma werd do heer Tork door mr. H. J. D. D. Ensche dé op zeer hartelijke wijze toegesproken. Mr. Enschedé herinnerde aan hetgeen, door den jubilaris gedurende de 40 jaren, in het belan gder zaak was gedaan en lioe hij, naast de behartiging der kame raadschappelijke belangen, waarvoor do heer Tork steeds als woordvoerder werd aangewezen, de belangen der gieterij krachtig had behartigd. Verder roemde spr. de vakbekwaamheid van den jubilaris en bracht hem dank voor de vele zorgen, aan de zaak bewe zen. Ten slotte wenschte mr. Enschedé den jubilaris een voortdurende gezond heid toe, opdat hij ook eenmaal zijn gou den jubileum onder goede omstandighe den zal kunnen vieren. De heer Tork bedankte in eenige wel gekozen woorden, waarmede de plechtig heid ten einde was. Daarna ging de heer Tork naar huis. om daar den dag verder in gezelligheid door te brengen. Haarïemsche R.-K. Vereeniging voor groote gezinnen. Vrijdag 5 Mei a.s., half negen, zal de Haarïemsche bond voor groote gezin nen haar jaarvergadering houden in ge bouw St. Bavo. Rector J. P. J. Kok zal oen spreekbeurt vervuil sn. Onder do gebruikelijke blijken van belangstelling herdacht heien de heer J. Th. Kristel den dag, dat hii 25 jaar als rijtuigbankwerker aan de Centrale Werkplaats werkzaam was. Naar de Resb. meldt, is de regeering thans voornemens het wachtgeld voor burgerlijke ambtenaren als volgt te her zien. Met betrekking tot den duur en het be drag van het wachtgeld wordt onder scheid gemaakt tusschen ambtenaren, die een ambt beklecden, hetwelk een hoofd betrekking vormt en die dus niet zoo ge makkelijk een andere gelijkwaardige be trekking krijgen en anderen. Het wachtgeld zal dan ioopen vcor eerstgenoemden over een tijdvak gelijk aan den diensttijd en bedraagd: a. voor k'osiwinners gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk genoten wedde en daarna 70 ten honderd daarvan; b. in de overige gevallen de eerste drie maanden dc laatstelijk genoten wedde en daarna 60 ten honderd daarvan. Aan de anderen d. w. z. wier ambt niet de moeilijk te vervangen hoofdbe trekking beduidt wordt een wach'- geld toegekend gedurende 3 maanden, vernjeerdèrd voor hem, die ten tijde van hcroctslag kostwinner van een gezin was, met "eèn maand voor elk jaar diensttijd, tot een maximum van cén jaar. DE ROTTERDAMSCHE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. Men verzocht ons te melden, dat de eerstvolgende trekking van de Rotterdam- schc Handels- on Landbouwbank a.s. Donderdag 4 Mei plaats zal hebben. Daar de yngrkoop der Obligation zoo enorm t,is, zullen de vior volgende trekkin- tèfcelijk geschieden, vermoedelijk 13

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1