Oe Tm san lijntar Pastoor EERSTE BLAD Indrukken van den dag. Haari. Ver. 1.1 UITVOERING im ie looeeelcleli i i. li. K8I1G DAM! AATJES WOENSDAG 3 ML( 15ste JAARGANG No. 14132 3E ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 3.25 PER WEEK f 0.25 PRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1425, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EEN BELANGRIJK VRAAGSTUK. STADSNIEUWS, AGENDA 4 MEI VAN ONS KANTONGERECHT. Burgerlijke Stand LAATSTE NIEUWS. Ernstig spoorwegongeluk. «s 3 Voor onze Bleekneusjes. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten Telegrafisch Weerbericht. HAARLEM BUREAUX; 286. Ons kwam in handen een voordruk uit het maandschrift Sociale Voor zorg, bevattende een artikel van mr. dr. A. A. van Rhijn, betreffende bindend verklaring van collectieve arbeidsover eenkomsten. Om tweeërlei redenen wenschen wij de aandacht op dit artikel te vestigen; ten lste om de belangrijkheid van het onder werp en de heldere wijze, waarop dit vraagstuk in weinige bladzijden is belicht en ten 2de, omdat wij voor de bespre king, welke dit zeer urgente onderwerp, mede doorde publicatie van bovenbe doeld artikel nog zal uitlokken, enkele practische punten naar vorefi willen schuiven, waaraan o.i. te weinig aandacht wordt gewijd. De eisch van bindend verklaring van de collectieve arbeidsovereenkomsten wordt in alle kringen gehoord; 't is niet een leus van een bepaalde partij, maar gemeen goed van de publieke opinie. Terecht veronderstelt mr. van Rhijn dan ook aan het slot van zijn lezenswaardig artikel, dat de Wetgever zeer spoedig tot rege ling van deze materie zal moeten over gaan. Wij, Katholieken, kunnen deze gedach te volkomen onderschrijven, waar Lm mers in ons concept-program voor deze verkiezingen staat: „Wettelijke regeling van het Vakvereenigingswezen. Wettelij ke regeling van de bindendverklaring van collectieve Arbeidsovereenkomsten." Met het stellen van den eisch alleen echter zijn wij er niet. Er is, ook in on kringen nog wel tegenstand; ze er lieérscht ook veel misverstand; voorts groote scherpzinnigheid noodig om die bindendverklaring op een bevredigen de wijze te regelen. Vooral om dit laat ste gaat het. Wat de bezwaren, tegen de bindendver klaring aangevoerd, betreffen en de wen schelijkheid, om ondanks bestaande en vermeende moeilijkheden tot deze rege ling over te gaan, kunnen wij naar het artikel van mr. van Rhijn verwijzen. Dit is inderdaad uitmuntend gedocumenteerd. Laten wij een enkel citaat geven om te doen zien, welke geest het artikel ademt Na de bindendverklaring bezien te heb ben van den kant van den werkgever en van den kant van den werknemer, be schouwt de schrijver de zaak ook van het standpunt van het algemeen belang en schrijft dan: „Een van de schoonste vruchten, die het sociale leven in den laatsten tijd heeft opgeleverd, is de toenemende bloei van het organisatieleven. Het individualisme heeft onherroepelijk afgedaan. Wij heb ben gezien, waartoe het hartelooze en on gebreidelde egoisme de maatschappij voerde toen het de volle gelegenheid had om zich te ontplooien. Wij weten nu te goed, dat de toepassing van het indivi dualisme tot uitbuiting der massa leidt En daarom is het voortschrijden der be drijfsorganisatie een welkom teeken des tijds. Het organisatieleven verdient den steun der Overheid, omdat het de massa uit namelooze ellende tot een mensch- waardig bestaan heeft gebracht. Die steun verleene de Overheid door de C. A. O., het instituut, waarin het organisatie leven culmineert, te verstevigen en uit te bouwen. „Maar niet slechts, omdat het de mas sa weder tot menschen heeft ge maakt, ook om nog een andere reden is de ontwikkeling der orgaftisatie van uit nemend algemeen belang. Het is een be kend feit, dat het met de wijze, waarop op het oogenblik de rechtsvorming plaats vindt, treurig is gesteld. Een van de hoofdoorzaken daarvan is de overbelas ting der wetgevende machine. Vandaar de roep om „nieuwe organen", welke aller wegen zooveel weerklank heeft gevon- 4®n, Tot voor korten tijd stelde men zich voor, dat die organen van boven af door de Overheid zouden moeten worden inge steld. Maar nu opent zich het schoone perspectief, dat de bedrijven zelf de nieu we organen zullen vormen. Evenwel dient dan de organisatie in die bedrijven ook door de bindendverklaring te worden ge steund en gesterkt, opdat de betere en snellere rechtsvorming spoedig wordt bereikt. „Zijn van de bindendverklaring geen nadeelen voor het algemeen belang te .vreezen? „Men heeft twee bezwaren naar voren gebracht. Daar is vooreerst het argument van hen, die er een al te groote inbreuk op individueele vrijheid in zien. Overeen komsten, zoo redeneeren zij, zijn krach tens artikel 1376 van het Burgerlijk Wet boek alleen van kracht tusschen de han delende partijen. Het gaat niet aan om een patroon of arbeider te binden aan een C. A. O., waartoe hij niet is toegetreden. „Wij kunnen als antwoord hierop grif toegeven, dat wij met de bindenverkla- ring het privaatrechterlijk terrein hebben verlaten en op publiekrechterlijk terrein zijn aangeland. Maar op dit gebied is de vraag of de Overheid in het sociale leven mag ingrijpen met het verlaten van de leuze „laisser faire, laissez passer", in be ginsel reeds opgelost. Het is nu in de praktijk nog slechts een vraag van meer of minder. En dan komt het ons voor, dat zelfs hij, die de Overheid zoo weinig mo gelijk wil doen ingrijpen, moet toestem men, dat een inbreuk op de individueele vrijheid hier geboden is, nu die vrijheid door den ongeorganiseerde wordt mis bruikt om het instituut dat den socialen vrede moet bewaren, in levensgevaar te brengen. „Men heeft nog een tweede bezwaar genoemd. Toen de beweging voor de bin dendverklaring eenige maanden geleden in ons land levendig werd, hebben eenige dagbladen onmiddellijk alarm geblazen, omdat zij meenden, dat dit tot prijsop drijving aanleiding zou geven. Slechts hij, die onbekend is met wat de bindend-ver klaring beoogt, kan zoo iets beweren. Want het gaat er alleen om de ongeorga niseerden aan de arbeidsvoorwaar den der C. A. O. te binden. De onge organiseerde blijft geheel vrij in de be rekening zijner prijzen. Tegenover even- tueele prijsregelingen der georganiseerde werkgevers staat hij volkomen zelfstan dig. Slechts indien buitensporig hooge loo- nen mochten worden overeengekomen, zou de verbruiker in het gedrang kun nen komen. Maar het is ten eenen male onaannemelijk, dat de organisatie der werkgevers daarin zal toestemmen. En mocht dit tegen elke redelijke verwach ting in anders uitloopen, dan nog kan het gezag, belast met het uitspreken der bin denverklaring, deze weigeren." Ziehier een citaat, dat een juisten kijk geeft op het artikel van mr. van Rhijn, dat, zooals gezegd, deze moeilijke ma terie zeer scherpzinnig en duidelijk be handeld. Het laatste deel van zijn publicatie be handelt hoe de wettelijke regeling er zou moeten uitzien en daarop wenschen wij in een volgend artikel een enkele be merking te maken. Sociëteit St. Bavo. Esperanto, 8 uur. Trampersoneel, 8 uur. Post en Tele graaf, 8 uur. Pro pagan dadlub 8 uur. Erbted in Gods Huis,"" 8 uur. Be stuur. „Geloof en Wetenschap"-8 uur. Sociëteit Vereeniging. Geheelonthou ders-zangkoor „Kunst Adelt", concert, 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling van 23 uur. Bisschoppelijk Museum. Janntraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. R. K. Leestaal en ultieenblbliotheek. Jantatraat *9. Dagelijks geopend ran 10 uur tot half 1, ran 2—6 cn ran 7—10 uur, behalre des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. St. Elisabeth's Vereeniging. Jansstraat 49. Van 12 uur aanvraag om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Gad. Oude Gracht S9. Alle werkdagen voorin, van 12 uur, nam. raa 25 uur. Zaterdags alleen ran 0—12 uur. ff. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen roorm. ran 1012 uur, nam. ran 24 en ran 8—9 uur. Het Rijk, de heer Pull, de gemeente en de Vereenigfng. Mag men de berichten gelooven, dan zullen bovengenoemde vier personen, na tuurlijke en rechtspersonen, nog eenigen tijd een rol spelen in het tooneelspel, dat voorloopig onder den titel Hel Recht op de Vereeniging", in onze goede stad nog eenigen tijd opgang zal maken. Hei Rijk heeft de gebouwen van de so ciëteit Vereeniging in bezit, behalve de groote concertzaal, een sluk wandelgang en de kleine concertzaal. Het Rijk heeft echter het recht, deze kleine te huren. Van dat recht maakt het Rijk op het oogenblik geen gebruik. Het heeft op het oogenblik wel eenige andere bovenlokalen in gebruik voor den dienst van den heer Pull, de rijkscontrole. Het gemeentebe stuur is nu van oordeel, dat de heer Pull, voor het Rijk thans bezit nemend van bedoelde bovenlokalen, heeft afgezien van de huur der kleine concertzaal. De heer Pull staat echter op het standpunt, dat, door 't aanvaarden der bovenlokalen on verminderd blijft het recht van het Rijk op de kleine concertzaal. Dc heer Pull i denkt er niet over van die kleine con- 5 certzaal al te zien, vooral niet nu de ta baksbelasting op komst is. Een oogenblik waren we verbaasd over het feit, dat er verband bestaat tusschen de kleine concertzaal en de tabaksbelas ting, maar de heer Pull was dadelijk b'e-, reid ons met zijn gewone welwillendheid uit den droom te helpen, met de verkla ring, dat onder zijn dienst ook de tabaks accijns berust, en dit onderdeel zal in de kleine concertzaal plaats krijgen. Hel Rijk is hier veel goedkooper uii dan ter- plaatse waar het thans nog een gedeelte van den dienst der controle heeft onder gebracht. Het zal voor de gemeente een vraag stuk worden, hoe ze de concertzaal ex- ploiteeren moet zonder de kleine zaal. Depken we slechts aan de Bachconcerten! In de pauze daarvan is er thans gelegen heid, de lijd door te brengen in de con versatiezalen der sociëteit. Als straks het Rijk deze in bezit géïiomen heeft en de kleine zaal.... dan zal de gemeente moeilijk zich (roosten kunnen met het stukje doodloopend „wandelgang", dat zelfs als brandgang niet te gebruiken is. Zoodat het spel vermoedelijk van ge meentewege den titel zal krijgen van „De strijd om de kleine concertzaal". Séance Evans Berry. Door den heer Evans Barry, uit Den Haag, is gisteren een séance ge geven op het gebied van hypnotisme', welke echter zeer verschilt met an dere op dit gebied gegeven. Öm 2 uur gistermiddag was de foyer van den Schouwburg aan den .Tans- weg gevuld met personen, met een of andere kwaal behept. De heer Barry ving zijn hypnotische proeven aan en niet zonder succes. Een oud© visscher van Zand voort, die reeds. 20 jaar slecht ter been was, verliet thans, zonder hulp de zaal; een bijna geheel blind meisje kon weer de courant lezen; een meisje, dat stotterde, kou na de hypnotische behandeling goefcl spreken. Nog andere staaltjes van hypnotistne werden met succes be kroond. De heer Barry oefende groo- ten invloed op de aauwezigën uit, Om 8 uur 's avonds werd een nieuwe séance gegeven. Ook toen weer had Evans Barry sucoes.Verscheidene stot teraars werden van hun lastig gebrek afgeholpen"; personen, die sleclitó strompelend naar den Schouwburg hadden, kunnen komen, verlieten die zen vrij goed loopend. Het 's middags reeds genezen blinde meisje kreeg 's avonds, na een proef, nog. sterker de beschikking over haar gezichtsvermogen terug. Het van stot teren genezen meisje sprak 's avonds nog vlot. Al de genezen en" waren uiterst gelukkig'. Waarschijnlijk zal de heer Barry binnenkort nog een „séance" geven, Eea portefeuille met f 10.000 verloren. Door B. A„ wonende ie Amsterdam, ia aangifte gedaan, dat hij, per motor fiets rijdende van Amsterdam naar Heemstede, via Haarlem, verloren heeft een portefeuille, inhoudende f 10.000.—. Nederlandsche Handels- en Landbouw- bank. Iu de gisteren gehouden Algemeen® Vergadering van Aandeelhouders werd de verlies en winstrekening en balan3 over het boekjaar 1921 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 5 pöt. Als Oommis&aris der Vennootschap, in do bestaande vacature is gekozen de heer 8. van der Meer, industrieel, wo nende te Heemstede. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende Het verschenen boekjaar heeft voor de Vennootschap weder betere .cijfers ge geven dan een der voorafgaande boekja ren. De zaken bleven zich geleidelijk, uitbreiden. Als kleine provinciale bank zaak, met veel cliëntèele ten platte- lande, heeft de Vennootschap hoegenaamd niet te lijden van de malaise op ve lerlei gebied, waaryan zoo vele groo- tere bankzaken de gevolgen ondervinden. Het totaalbedrag door rekening-hou ders aan de bank per 31 December j.l. was f458.117.93Va- De winst bedroeg f 15.083.18. 1 Bruggen geverfd. Van de Kwakelbruggen zijn de leunin gen geschilderd. De lieve jeugd heeft de bordjes .Geverfd" er afgehaald, waar door menigeen in aanraking kwam met zijn kleeren en handen, zoodat de klee ding totaal bedorven was. Het grasgewas. Tengevolge van het koude, gure we der ziet het er met het grasgewas nog treurig uit. De meeste landerijen zieu nog dor en kaal. Daar bij vele vee houders het voer begint op te raken, zijn sommigen al genoodzaakt het jonge voe naar buiten te doen. Ook voor de tuinders is het. gui-e voorjaar een te leurstelling, omdat de groentengewassen zich zeer weinig ontwikkelen. Een afscheid. Ter gelegenlïeid van haar vertrek naar elders, werd aan Mej. E. M. de Reus. secretaresse vau den Directeur van het Museum van Kunstnijverheid en bi bliothecaresse der aaa het- Museum ver bonden boekerij, door Mevr. deJdaselin tot uitzending van zwakke en herstellende kinderen Donderdag II Mei 1922 in den Stadsschouwburg Aanvang 8 uur Opgevoerd za! worden: T ransformatiespel van P. SSRVAT1US Prijzen der plaatsen f 3.-, f 2.-, f 1.50 en f 0.75 plus stedel. rechten Kaarten verkrijgbaar bij: Fa. W. v. d. PIGGE Groote Houtstr. 68 de Jong-Kappeijue van de Ooppello, na mens Bestuur en Directeuren een fraai boekwerk aangeboden, als herinnering aan baar werkzaamheden aan Museum en School en de vele diensten door haar aan beide instellingen bewezen, Propagandaclub Leo XIII. Bovengenoemde club houdt morgen, Donderdagavond, een vergadering in combinatie met de afdeeiing Haar lem van den R.K. Transportarbeiders bond, ter bespreking der propagan da en meerdere punten welke aan de orde zijn. De heer Hooij zal een cursus geven, de besturen hopen dat allen aanwezig zullen zijn. In de vandaag gehouden zitting van het kantongerecht werd een aantal zaakjes be handeld van overtreding! der arbeidswet en der verkeers-verordening, waarin de ge bruikelijke boeten geëiseht werden. Hét nieuwe gebouw der N, V. Ned. Han dels- en Landbouwbank. Het nieuwe kantoor van bovengenoemde bank is gisteren in gebruik genomen. Het is een keurig gebouw, smaakvol (voor zoo ver bij een een kantoor van smaakvol kan gesproken worden) ingericht. Behalve natuurt ijk de noodzakelijke ver trekken, is er nog een aparte wachtkamer voor bezoekers, welke kamer tevens in verbinding slaat met die van den kassier. De bronzen voordeur, geleverd door de firma Fehn en Heyblom, aan de Hout markt, verdient w«l een aparte vermelding Van de receptie bij de opening gehouden werd een ruim gebruik gemaakt, terwijl het groote aantal bloemstukken mede van veler belangstelling getuigde. Op hol. Gisterenmorgen slo-eg een paard, gespan nen voor en grooten viervieligen wagen bij het Frans Halsplein op hol. In een toomelooze vaart holde het dier het Frans Halsplein over, recht op aen stil staanden handwagen aan, die hoog met planken beladen was. De huzaar, een moedige jongen, op den bok zittend, pro beerde de uit zijn hand geschoten teugels weder te grijpen, waarin hij eindelijk slaagde, maar niet-dan na de botsing met den handwagen. De planken van de wagen werden naar alle kanten geslingerd en do wagen op zij geworpen. Het paart zette intusschen zijn onderbroken rit voort. Ein delijk kon de huzaar (het was precies voor de poort van de cavalerie-ka ze rne) het paard tot stilstand brengen. Gelukkig1 nog gosd afgeloopen dus. Den Scranligen huzaar, die, ondanks het gevaar, dat hij liep, alles in het werk stelde, tien gevaarvollen rit goed te doen eindigen, een woord van lof! GIFTEN. Voor de Weensche Priesters 2.50 van N. Concert in den Hout. Zondagmiddag a.s. half 3 zal door de H.O.V. het eerste concert in. den Hout in hetnieuwe seizoen gege ven. worden. Uitgevoerd zal dan worden het pro gramma, dat vastgesteld was voor den verjaardag van. H.K H Prinses Juliana hetwelk wegens den rouw aan het liof, uitgesteld werd. Examens Lag. Onderwijs. HAARLEM, 2 Mei. Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd J. P. Peper, J. D. van der Bent, G, Th. Vermeer, allen te Haarlem en J. Kroes te Leiden. „Het Tiende". Gisterenmorgen 9 uur is de staf van „Het Tiende" naar Ede vertrokken. Het bestond uit 16 personen, de officie ren medegerekend. De muziek liet zich, in afwachting van de komst van den trein, hooren. Toevallig bevonden zich zeer veel reizigers op het perron en zoo was de belangstelling In het vertrek groot te noemen. Toen de militairen in den trein hadden plaats genomen, en deze zich in beweging zette, hief het orkest het Wilhelmus aan. Velen qntblootten het hoofd en de meeste reizigers in den trein verhieven zich van hun zitplaatsen. Zoo vertrok het Tiende uit Haarlem, Ondertrouwd: 3 Mei, W, Bosma en L. Visscher. P. Blankwater en A, W. Staphorst. D. Smit en C, Bakker, J. Kuiikan en Y. PosseL C. J. v. d. Nouw- Men meldt ons uit Goes: Heden morgen om 61/» uur had bij 't station Woensdrecht een ernstige trein botsing plaats tusschen den mailtrein ko mende uit Ylissingen en den goederen trein die aan 't rangeeren was. De as- sistponton, van den goederentrein werd uit den wagen geslingerd, zoodat hem de borstkas werd ingedrukt, terwijl hij aan beenen en oogen verwond werd. Hij Hij werd naar het gasthuis vervoerd. Verder hadden or geen persoonlijke on gelukken plaats. Een 2e klasse perso nenwagen werd ingedrukt. De materieel» schade is zeer gering. Direct werd aan het- opruimingswerk begonnen. MOTORONGELUK. APELDOORN, 3 Mei. Gisteravond half 7 is de Apeldoomsche archi tect Johati Niessink, die het motor rijden leerde en zijn machine nog niet geheel meester was, op den Amersfoortschenweg bij de Loolaan legen een boom gereden. Met e(3in schedelfr-aciuur, een ouderkaakbreuk en inwendige kneuzingen werd hij naar het ziekenhuis gebracht. land en M. Hagen. A. Jooren en A. C. v. Zijp. A. v. Buuren en C. Kuijper. J. Ineke en C. G. de Looper. L. Sabelis en C. J. Captijn. Getrouwd: 3 Mei, H. W. Sorber en P. J. v. Ham. J. M. Detmers en H. Koks. H. Groot Huize en M. Mulder. P. v. d. Ven en P. J. Prenger. P. Vonk en W. F. Husslage. W. v. Hooff en A. M. v. Hoorik, B, Nederkoorn en J. P. Berendrecht. M. Bulcaen en W. Boe ree. J. Timmer en C. W. v. Leeuwen R. Kamperman en H. H. Troost. G. H, Hendrikx en J. Scheidler. A. J. A. M. Booms en J. Tam, H. C. Grundel en A. H. Overweg. J. Lijnzaad en A. v. Geijlswijk. Geboren: 29 April, z. van H. Tollenaar- Besse. 30 April, d. van G. J. H. Geert- sema-v. d. Berg. 2 Mei, d. van P. de Droog-v. Stijn. d. van M. Boerlage-v. d. Berg. z. van H, Kleefstra-Herben. 3 Mei, z. van J. Koster-Post. d. van A. v. d. Bosch-Heideveldt. Overleden: 1 Mei, J. Zwart, 53 j., M. v. Heemskerkstraat. B. J. H. Aussum. 48 j., Teijlerstraat. A, Oorthuis-Kwast, 25 Kamperlaan, M. J ,G. Roosloot- Tijssen, 55 Zomervaart. 2 Mei, M. M. Overste, 81 j,, Antoniestraat. A. A. Mekenkamp-v. Beek, 79 j.. A, L. Dyse- rinckstraat. 3 Mei, E. v. Gasteren-Bou- man, 86 j., Barrevoetestraat. Personalia. Bjj beschikking van den Minister van Koloniën van 27 April 1922, is inge steld eene commissie, aan welke wordt, opgedragen aan hem, Minister, advies nit te brengen: a. omtrent de wijzigingen, welke Jiet inachtneming van de wederzijdsche be langen van moederland en koloniën in de regeeringsreglementeu van Suriname en van Üuragao zouden moeten worden aangebracht le. In verband met de artt. 61, 62 en 62 bis van de Grondwet, zooals die luiden in de wet tot het in overweging' nemen van een voorstel van verandering van het Ilde hoofdstuk der Grondwet: 2de, in verband met instelling van plaatselijke besturen in bevolkingsoen- tra, Welke er zich toe leenen om ter voorziening in locale behoeften geheel of ten deele op eigen kracht te steunen; b. omtrent de mogelijkheid van ver wezenlijking van het denkbeeld, om door tijdelijke overbrenging geheel of ten deele, naar de Staatsbegrooting van be paalde uitgaven, dan wel op uit een practireh oogpunt aannemelijke andere wijze, voor Suriname en v. Ouragao slui tende koloniale begrootingen te verkrij gen en te behouden. In die commissie is o.m. benoemd tot lid mr. Th. J. A. Nuyens, oud-gou verneur van Ouragao, alhier. Bij 'beschikking! van, denl Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 1 Mei 1922, is, voor het tijdvak van 1 Mei 1922 tot 1 Mei 1923, benoemd tot Jeeraar aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Llsse, de heer A. J. Borggreve, te Haarlem, „Kunst na Arbeid". De voorjaarsuitvoering, welke de Ty- po- en Litographische vereeniging v Kunst na Arbeid,, Zaterdag 13 Mei zou geven, ia uitgesteld tot Zaterdag 07 Mei. Programma voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 4 Mei 1922, 's avonds van half 3—half 9 uui, door den heer George R .-bert. 1. (-rglinula, Bern', ard Schun'.i 'Ac eeuwi. 2. '1 occata, AJ-igio et ruga gr. t., J. S. Bacli (1685- .750). 3. Ctwr.dim- provlsntion: „Wer uur den iiebcn «lolt lasst natiën", Sigfrid Karg-Elert. I. Pas torale, Gésar Franck. 5 Grand Choeur alla 'Inondel. Alex Guilmant. O 9 i 4 Een onzer meest sympathieke vereeni- gingen is de Haarlemsche Vereeniging „R.-K, Vacantiekolonies." Het doel van deze vereeniging uiteen te zetten is, dunkt ons, na de hartelijke aanbeveling, die deze week in onze krant prijkte, wel niet meer noodig. Het gaat er niet om eenige kinderen een prettige vacantie te geven, zooals wel eens ten onrechte gemeend wordt, maar onzen Roomschen bleekneusjes, die zoo goed wat buitenlucht kunnen gebruiken, wat vacantie buiten de stad te verschaf fen om roode en dikke wangen te krijgen, als symbool van een ronde, Hollandsche gezondheid. Ha, ge moest eens zien de metamorphose, die zulke kinderen in eenige weken tijds dikwijls doormaken; hoe hun fletse wan gen worden gekleurd door de volop geno ten buitenlucht en een hartelijke verzor ging; ge moest ook eens weten hoe dank baar vele ouders zijn, dat hun kind eens zoo'n vacantie kan genieten. Het gebeurt zoo vaak, dat alleen wat buitenlucht noo dig is om een kind gezondheid en levens vreugde weer te geven, doch de moeilijk heid is dan voor 'n ouder een gelegenheid voor een buitenverblijf dier kinderen te vinden. Hoe dankbaar zijn die ouders wanneer hun „liefste" spruit (want niet waar, de ziekelijkste zijn niet zelden van de ouders de liefste kinderen) dan van wege vacantiekolonie eens buiten kan opkikkeren. Hoe diep de dankbaarheid der ouders, de vreugde ook en het genot en voordeel der kinderen is, kan men het best zien bij vertrek of terugkomst van zoo'n groep druktemakers en drukte- maaksters. Maar om dat schoone werk te doen, hebben zij, die zich belangloos aan dit mooie werk wijden, geld noodig. En aan dat geld kunnen gij en wij het bestuur weer op aangename wijze heipén. Donderdag 11 Mei wordt in dén Stads» schouwburg weer een van die pretty* uitvoeringen gegeven, waaraan vacanfre- kolonies een geheel bijzondere charme weet te geven, zooals bekend is. Van harte wekken we op, gul mede te werken dien avond naar wensch te doen slagen. Men is reeds begonnen met den kaartenverkoop. Niemand verzuime zijn deel daarvan te nemen èn om de uitvoe ring zelve èn om het goede doel. Moge ook deze feestavond weer naar wensch slagen, tot heil en gezondheid van onze Roomsche bleekneusjes! Barointerstand 763. Neiging: Vooruit. OPGAVE VAH: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vau 3 Mei 1922. Hoogste barometerstand 768,9 tn.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 748,7 m.M. te Vestmanoer. Verwachting mn den avond van 3 tot den avond van 4 Mei:Zwakke tot matige zuidelijike lot zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken met kfljfs op regen, vooral in het westen. Later opklarend. Zachter. Garnizoensberichten. Bij Kon. besluit van 29 April zijn bij het reserve-personeel der land macht benoemd bij het wapen der infanterie tot reserve-eer.stie-luiteinanF met ingang van 2 Met l.L de reserve- tweede luitenant H. P. Okken van het 21site en van het 10s regiment H. Kallenhorn. HET R.K. LYCEUM. Naar wij vernemen is de bouw van het R.K, Lyceum gedund aan de laag ste inschrijver: Gebr. v. d. Putten te Heemstede voor f 155.290. Kanter van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Onder voorzitterschap van den heer E. H. Kreldgo vergaderde gisteravond in het gebouw Kruisweg 70 de Kamer van Koophandel en Fabrieken vcor het ge bied Haarlem en Omstreken. In zijn openingswoord heette de voorzitter de leden welkom op hun eigen terrein en deelde mede, dat het bureau der Ka mer van meening is, dat de vroegere localiteit vau he Handelsregistter zich zeer goed zou leenen ,aj« vergaderzaal, zoowël vcor de afdeeiing oh voor de gekeeie Kamer. Deze symbolisoort daar door hare zei feta ndigheid en onafhan kelijkheid. (Wordt vervolgd.) De vechtpartij in de De Witstraai. Van de aangehoudenen, veiva-ht schuldig to zijn aan de mishandeling van den hoofdagent, bij de vechtpartij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1