BUITENLAND BINNENLAND. Tweede Blad - 3 Mei mz ZIJN SLACHTOFFER; GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE BLOEIMAAND." FEU ILLET ON Dan streed hij niet meer. Hij keek haar aan, hij bewonderde haar, hij (vergastte zijn oogen, zijn geest, geheel zijn wezen; met de lieflijkheid dezer verschijning. Hij beminde en men 'bood hem een hart, een geheel leven aan. Maar -dadelijk zei hij dan weer tot zichzelf, dat alles nutteloos was, dat (hij haar niet meer zou terugzien, en dan kromp hij ineen van smart. Hij zou vroeger nooit geloofd heb ben, dat de liefde zoo kon doen lijden, 'en nu begreep hij, wat de markies had .moeten verduren, als zijne moeder bemind had, zooals hij zeide, en zijne bitterheid tegen die vrouw, tegen die moeder die door haar gedrag den man gemarteld had aan wien hij alles (verplicht was, die voor hem het ge- jluk en de toekomst afsloot, zijne bit terheid tegen die vrouw, zeggen wij nam dagelijks toe. Hij verweet haar alles. Hij stelde haar verantwoorde lijk voor al zijn verdriet en de mar- De Conferentie te Genua. teling, welke nu, naar hij meende, zijn geheele leven zou vergallen. Het was na een nacht, op die wijze doorgebracht, dat Mark, die in den morgenstond even ingeslapen was, door een tikje op zijne deur gewekt werd. Zich snel van de rustbank 0 >zet- tende, riep hij „Binnen De knecht trad binnen. „Wat is er „Mijnheer daar is eene dame." Mark kon eene siddering niet onder drukken. „Eene dame vraagt of ge de goed heid zoudt willen hebben haar te ont vangen." Mark vroeg zich af, wie dat kon zijn, maar hoe hij ook nadacht, be grijpen kon hij 't niet. Een oogenblik kwam de hoop bij hem op, dat 't iemand kon zijn, die uit haren naam kwam, maar dadelijk daarop zag hij het dwaze hiervan in. Neen zij was 't niet, die hem iemand zond en van haar zou hij niets hooren. Waartoe diende het, dergelijke lucht kastelen te bouwen? En bovendien waartoe zou hem dat nu nog dienen De toestand in Ierland. 't Was immers zijn plicht de liefde te vergeten en er tegen te strijden. Hij was dus meer nieuwsgierig dan ontroerd en vroeg'; „Hoe ziet ze ér uit, die dame?" „O, heel netjes in 't zwart, en met grijs haar. Ik denk zoo tusschen de veertig en vijftig." „Heeft zij haar naam gezegd „Neen, mijnheer. Zij zegt, dat ge haar toch niet kent. Zij komt uit naam van iemand, die groot belang in u stelt." „Die belang in mij stelt Heeft zij den naam van dien persoon gezegd?' „Neen zij wil die niet dan u persoen- lijk zeggen." „Dat is zeer zonderling,"' dacht Mark, die opgestaan was en op en neer liep. Hij was zeer verbaasd en vroeg zich af, wat het geheimzinnige bezoek te beteekenen had, op dit uur nu hij in zulk een sombere stemming ver keerde. De bediende was op den drempel blij ven staan, wachtende op de bevelen van zijn meester. Bemerkende, dat deze aan iets anders scheen te denken vroeg hij„Wenscht mijnheer de dame te ontvangen »Ja, ik ben benieuwd om te hooren, wat ze van mij wil. Laat haar in het kleine Oostersche zaaltje en zeg haar even op mij te wachten. Ik kom dadelijk." ,,Zeer goed, mijnheer," antwoordde de bediende, terwijl hij het vertrek verliet. Toen Mark, wederom alleen was, maakte hij zijn haar een weinig op, krulde zijn knevel, trok een andere jas aan, en ongeveer een kwartier later, opende hij, zooals wij gezegd hebben, de deur van het vertrek, waar zich Christine, zijne zich Christine, zijne moeder, bevond, hem in de hoogste spanning wachten de. Hare ontroering toen zij hem zag binnentreden, zoo wel gelijkende op Paul, die op de wereld teruggekeerd scheen, was zoo groot, dat zij moeite had, om 't niet luid uit te schreeuwen van zaligheid. XIII. DE MOEDER. Toen hij binnenkwam, nam de jonge man de onbekende eenigszins uit de hoogte op, vermoedende te doen DE EERSTE KAMER EEN OR GANISCHE VERTEGENWOOR DIGING. te hebben met eene of andere bedel partij, of oplichterij. Toen hij haar eens goed aanzag, maakte het be droefde maar steeds nog schoone ge laat, indruk op Bern en zijn oordeel wijzigde zich plotseling. Zijne verba zing steeg thans tot verstomming. Wat kon die vrouw van hem ver langen De gunstige indruk had ook tot gevolg, dat hij zijn gelaat in een vriendelijker, voorkomender plooi zette. Door een gevoel van eerbied, waar tegen hij zich niet trachtte te verzet ten, overweldigd, maakte hij een diepe buiging en vroeg met zijn liefsten glimlach „Mevrouw, wat verschaft mij de eer van uw verzoek Toen zij hem op zich zag toetreden, was Christine om zoo te zeggen, werk tuigelijk opgestaan. Zonder het zelf te weten, hief zij de armen op en trad naar hem toe. Dat was haar zoonHoe groot en schoon scheen hij in hare oogen Hoe goed kon zij begrijpen, dat men hem lief had Zij wilde hem met hare blikken versiinden, en hare oogen schenen groo Waar de kapitalisten tegenwoor dig het geld zoeken. ter geworden te zijn, om hem beter te kunnen zien. Toen hij haar groettte en zijn ge laat verhelder de omhaar toe te lach en, had zij van geluk kunnen schrei en. Zij geloofde, dat de hemel met al zijne gelukzaligheid, al zijne pracht zich voor haar opende. ,Haar hart was als verwarmd, en hare ontroering was zoo groot, dat 't haar onmogelijk was, woorden te vinden om te spreken. Mark scheen over hare ontroering Aerwonderd. Opnieuw vroeg hij zich af, wie die vrouw kon zijn, met zulke zonderlinge manieren, en die zoo gelukkig scheen te zijn, hem te zien. In hare oogen las hij de bewondering welke zij voor hem koesterde, 't Was alsof zij in ver voering verkeerde. Hij had niet het minste voorgevoel. Geen stem uit den hemel riep hem toe „Het is uwe moeder Eindelijk zei hij opnieuwGe hebt gezegd, mevrouw, dat ge in naam komt van iemand die veel belang in mij stelt Was ia 1921, April voor een groot deel Teeds bloeimaand; dit jaar is dit heel anders. April was koud, behalve dan op Goeden. Vrijdag (14 A.) toen 't wel zo mer geleek. Doordat er in de laatste helft nog wat regen is gevallen, Kon 't gras wat opschieten, hoewel er bij lange na niet genoeg i3 om; vee de wei in to sturen. Een tegenvaller voor de boeren. We zagen nog geen appel of peer in bloei. Een voordeel is, dat ze nu ook cog geen last van nachtvorsten hebben gehad. Verleden jaar heeft de vorst heel wat bloesem genepen. Maar nu kan ook nog gebeuren. Vorig jaar kwam op 4, 5 en 6 Mei op onkel© plaatsen vorst voox-, nachtvorst daarenboven den 21 en vrij daarenboven dan 21 en vrij zwak den 29 en 30. Meiregen viel er slechts 27 m.M. tegen 48 m.M. normaal. Den 26sten kwam een zeer uitgebreid onweer voor, daarenboven vrij uit-gebreide dan 9, 10, 15 en 25. Mei was een echte zonnemaand. Het aantal uren met zonneschijn bedroeg gemiddeld 242i/2 uur tegen 196 uren normaal in Mei. In Groningen en Helder werden ruim 270 uren zon geregistreerd. 1 Mei kwam de zon op 5.32 en ging ouder 8.23, op'31 Mei komt ze op 4.47 en gaat onder 9.07alles zomertijd. Zoogdieren. Alle in 't wild levende zoogdieren hebben in deze maand jongen. Vogels. De laatste trekvogels arri- veeren, zoo zij al niet in April zijn aan gekomen de heksluiters zijn de kwar itel en de spriet, „maar die leggen in de Meimaand niet." Alle vogels zijn nu aan den nestbouw of broeden. Jonge musschen vliegen al uit. Jongen hebben in dezen maand: ooie vaar, kraai, lijster, spreeuw, musch, win terkoninkje, roodstaartje, nachtegaal, kie' vit. In de parken en bo3schen gaat het heerlijk gezang der mannetjes; trouwens hier en daar al in de vorige maand. Amphibieën. Bruine en groene kik- vorschen komen in grooten getale. De jongens kunnen, heel wat „donderpad- jes" scheppen. Ook water-salamanders. Reptielen. (Kruipende dieren). De slangen, hagedissen en hazelwormen koes teren zich in het zonnetje. Vooral als ze pas verveld zijn, schitteren ze wondermooi. Insecten. April heeft nog niet veel opgeleverd; we zagen maar een enkelen vlinder en weinig hommels. Vliegen en muggen waren al van de partij. Als 't I wat warmer wordt, vliegen de volgende ..vlinderskleine vos, citroentje, koolwitje, groote vos, atalanta (schoenlapper). Te lgen boomstammen en schuttingen zitten ©verdag de volgende nachtvlinders: pijl- staai'tvlindere, groote hermelijnvlinders en .wapendragers. De vlinder van het appel- rupsje (wormstekig) komt voor den dag. 'De kleermot en de tapijtmot vliegen. Men vange in huis alle kleine motjes, want ze gaan nu eieren leggen, waaruit de rupsjes komen, die de kleeren vernie- llen. Allerlei rupsen vernielen de bla- 'deren. Wie nu de rupsen vangt verzorgt zijn oogst. Meikevers vliegen. Op witte «loovenetel gouden torretjes. Dennensnuit tor op dennen de iepenspintkever graaft (gangen en legt eieren. De wilgenhaantjes /vernielen de wilgenbladeren en de elzen- 'haantjes peuzelen aan de elzenbladeren. Op de zuring zitten zuringhaantjes. Let fiu op de bladluizen. Wie geregeld zijn planten inspecteert, houdt ze den hee-* 'len zomer vrij van luis. Nu vliegen over al de wespenkoninginnem en snoepen honig| tuit de bloemen. Tracht ze te vangen en te dooden, want deze wespen zijn de stichters van nieuwe kolonies, die ons in de groote vacantie zoo hinderen als wij buiten zijn. j In de vrije natuur en de parlien. Om- iflat alles zoo laat is, zagen we nog veel «bloemen. In Mei bloeienkleine eschdoorn, paar- 'denkastanje, moerbei, okkernoot, eik, grove den, spar, plataan en beuk. Van de hees ters bloeienBerberis, mahonie, kardi naalsmuts, hulst, gouden regen, fram- iboos, meidoorn, sneeuwbal, rhododendron sering, azalia, mollis. De voornaamste bloeiende kruiden zijn: boterbloem, pa paver, stinkende gouwe, muurbloem, le pelblad, honds viooltje, koekoeksbloem, 'ooievaarsbek, witte klaver, vogelpootje, aardbei, haarstreng, wilde kervel, lieve- ivrouwenbedstroo, kamille, paardenbloem, .vergeet-me-niet, smeerwortel, vetblad, j waterviolier, aronskelk, slangenkruid, aardorehideeën, lisch en lelietjes van da len. Langs de slootkanten bloeide in 't laatst van April heel mooi de groote, gele dotterbloem, j Het aquarium, terrarium insectarium. Nu er overal overvloed van opgewekt voorjaarsleven komt, kost het weinig moei- te, ons aquarium of terrarium te vullen. Maar men most dan voortmaken; spoedig zijn alle waterplanten te groot en is de sloot te vol. Insecten zijn te vangen; wij kunnen gemakkelijk ons insectarium vullen en daarin het leven van deze „zes- pooters" waarnemen. En alleen door zelf waarnemen doet men bruikbare kennis op, die ons veel genoegen schenkt. Hage dissen, slangen en hazelwormen zijn in deze maand voor het terrarium te ver schaffen. Na het Duitsch-Riissiscli een Diiitsch-Oekraiiensch verdrag Van verschillende zijden komen berich ten, dat Duitschland behalve het Duilsch- Russisch, ook nog een Duilsch-Oekra- jiensch verdrag heeft gesloten of op het punt staat te sluiten, als gevolg van on derhandelingen tusschen Rathenau en Ra- kofsky. Met de Parijsche „Information" maakt ook de correspondent te Genua van de „N. Zur. Z." er melding van. Dit verdrag, schrijft hij, o.a., is een over eenkomst, waarbij de Oekrajiensche sovjets het grootste gedeelte van het land ter ex ploitatie aan Duitschland afstaan. Twee derde van de opbrengst van deze exploita tie van mijnen enz. zal komen ten voor- deele van het Duitsche consortium, slechts een derde aan de Oekrajiene. Intusschen dient daarnevens vermeld, dat in het land een krachtige beweging on der de boerenbevolking gaande is tegen de uitbuiting van de Oekrajiene door der den. De Parijsche vertegenwoordiger van de door de bolsjewisten verdreven z.g.natio- 'nale regeering, Alexander Schoelgin, be vindt zich te Genua en lieeft de Ëuropee- sche mogendheden in een memorandum zijn inzichten over den toestand in de Oekrajiene geschetst.' Fransche ontevredenheid en scepticisme. De Russi sche petroleum. De ge allieerden. Men is het te Genua eens geworden over het memorandum aan Rusland, doch de vreugde daarover is hier minder groot dan men had mogen verwachten, seint de Parijsche corr. van het ,„Hbl." Rechts ver wijt men Barthou, dat hij België niet tot het uiterste heeft gesteund bij den eisch overal waar dit materieel mogelijk was, restitutie van de bezittingen aan de oor spronkelijke eigenaars te doen in plaats van hun verliezen op andere wijze te com- penseeren en Perlinax oordeelt, dat het niet verstandig was zich aldus van België te vervreemden, omdat men den steun er van later best nog eens noodig hebben zal. Maar de voornaamste reden, die voldoe ning over met de anderen verkregen over eenstemming verhindert, is de overweging, dat de Russen het moeizaam ineengezette memorandum zeker niet zullen aanvaar den. Hetgeen men tot dusver van de Russen te Genua heeft gezien, maakt, dat men hier zeer sceptisch is ten aanzien van de houding, die ze tegenover de gestelde eischen zullen aannemen. Men verwacht eenerzijds, dat zij ze niet zullen durven aanvaarden, met het oog op de ontvangst, die hun dan bij terugkomst van de zijde der orthodoxe partijgenooten te wachten zou staan, anderzijds, dat ze de voorkeur zullen geven aan afzonderlijke verdragen met verschillende mogendheden boven een algemeen verdrag met allen, waarbij ze minder manoeuvreeren kunnen. Reeds zijn er de noodige voorbereidingen gaande voor een verdrag met Italië en naar het schijnt ook met Zweden, terwijl de bolsjewieken wel weten, dat, als het algemeen accoord niet tot stand komt, Engeland morgen ook bereid zal zijn een afzonderlijk verdrag te sluiten. Om al deze redenen verwacht men hier met groote zekerheid, dat de Rnssen de gestelde condities zullen verwerpen. En aangezien Lloyd George er anders over denkt en groot optimisme toont, vreest men, dat dit is, omdat er wat achter zit en de Engelsche premier tot op het laatst alles zal doen om de Russefr door conces sies tot aanvaarden over te halen, bij voor beeld door de belofte van 'n groote leening of van aanwending van al zijn invloed bij de bondgenooten tot erkenning de jure. Dat Tsjitsjerin niets liever zou willen dan ook met Frankrijk een afzonderlijk verdrag tesluiten, wordt algemeen aan genomen en blijkt ook uit zijn laatste vriendelijke schrijven, terwijl hij tegelijker tijd tegen Polen zoo onhebbelijk optrad. De Russische gedelegeerden zijn, naar het schijnt, reeds zoover gegaan van te belo ven het verdrag van Versailles zooal niet te erkennen, dan toch de verplichting op zich te nemen niets te doen wat daarmee in strijd is, met name zich te onthouden van een verbond met Duitschland tegen Frankrijk. Juist wegens deze stemming wordt hier overal gewaarschuwd aan der gelijke Russische toezeggingen na de er varingen, reeds met de bolsjewieken op gedaan, toch geen waarde te hechlen. Volgens den correspondent van „l'Oeu- vre" heeft de Russische delegatie thans het gisteren vermelde petroleum-accoord geleekend met de Engelsche,. HoIIandsche, Belgische en Duitsche groepen, met name met de Shell en de Koninklijke. De Sov- jelregeering geeft aan deze maatschap pijen het monopolie van productie en ver koop der Russische petroleum zoowel in Rusland als in het buitenland en verhuurt de petroleumvelden van Bakoe en Grozny.. Amerikaansche zakenmenschen te Genua zoudeii hun groote ontevredenheid niet verbergen wegens dit accoord,, dat aan de Standard Oil alle kans ontneemt np pe- troleum-concessies in Rusland. Barlhou is hedenochtend liier te Parijs en zal behalve met de regeering zeker ook in contact treden met de commissies voor buitenlandsche zaken van Kamer en Senaat, die Donderdag vergaderen. Het zal interessant zijn na te gaan in hoeverre hij onder den heel wat minder verzoenlijken invloed zal komen der Parijsche parlemen taire kringen dan wel deze ervan zal weten te overtuigen, dat het noodig was zooveel water in zijn wijn te doen als hij gedaan heeft. Weet hij zijn opvatting niet voldoen de aannemelijk te maken, dan zou het zeker niet te verwonderen zijn, indien hij niet naar Genua terugkeerde. Maar Bar lhou is zulk een handig man en zijn geest kent zooveel ressources, dat men verwach ten mag, dat hij een openlijke breuk van dezen aard zal weten te vermijden, al kon den sommige gesprekken, die bij bier heb ben zal, wel eens stormachtig verloopen. Van een neutraal diplomaat (niet-Neder- lander), uit Genua teruggekeerd,, vernam ik, dat de neutralen daar zeer tevreden zijn over hetgeen ze, door zicli aaneen te sluiten en zich op zijn tijd te doen gelden, hebben kunnen bereiken. De tijd, dat de neutralen volstrekt niet lelden, is voorbij en het driemanschap Motta-Branting-v. Karnebeek heeft den allies geleerd, dat zij rekening met lien moeten houden. Daarom zou het volgens mijn zegsman de bedoe ling zijn de groep der neutralen ook 11a afloop der conferentie 1c laten voortbe staan. De voorwaarden aan Rusland. Een draadloos telegram meldt uit Lon den, dat overeenstemming is bereikt dooi de politieke subcommissie over de voor waarden, Rusland voor te leggen. Berich ten uit Genua melden, dat heden de laatste hand gelegd wordt aan de voorstellen, waarna ze aan de Russische delegatie ge zonden zullen worden. Dc correspondenten van de Londensche bladen te Genua, zijn er echter niet gerust op dat het geduld der mogendheden niet nog langer op de proef gesteld zal worden. De dag van Maandag wordt intusschen over liet algemeen beschreven als een dag van bevredigenden voortuitgang, welke ten slotte de overeenstemming tusschen de ge allieerden bereikt zag. Verschillende bladen verwelkomen de aanwijzingen, dat de Britsche en Fransclié gezichtspunten weer tot elkaar naderen. Barthou naar Parijs. Barthou is, volgens een B. T. A.-telc- gram, Dinsdag uit Genua vertrokken. Een overeenkomst tusschen de verschillende lersche groepen. Het is waarschijnlijk dat de gisteren avond bekend gemaakte overeenkomst, welke door hooggeplaatste officieren en door leden van politieke en militaire af- dcelingen Van het Dail Eireann en de voorloopige legeering is onderteekend. een keerpunt in den huidigen critieken toestand zal blijken te zijn. De overeen komst schept een basis, waarop, naar na drukkelijk wordt gezegd, het sluiten van alle gelederen van het leger geschieden kan. De onderteekeningen bevatten de namen van Michael Collins en Richard Mulcahy. De beteekenis van het manifest kan niet te hoog worden aangeslagen, daar het 't eerste waarneembare teeken is van de af- keerigheid van tal van officieren en manschappen van den burgeroorlog. De verklaring zegt dat, indien de huidige be roering aanhoudt, een conflict onvermij delijk is, hetgeen de grootste ramp in de lersche geschiedenis zou zijn en Ierland voor vele geslachten ter neer zou slaan. Daarom dringt het aan op aanvaarding van het erkende feit dat de meerderheid van het lersche volk bereid is het ver drag aan te nemen, en dat het toestemt in ëen verkiezing met het doel een regee ring te vorjnen, welke het vertrouwen van het geheele land geniet, alsmede in het herstel van de eenheid van liet leger op den grondslag van het aanvaarden en het benutten der huidige nationale posi tie in het belang van Ierland. De gevechten en wandaden. Maandagavond werd in Dublin beroe ring gewekt toen ongeregelde troepen het clubhuis der lersche Unionisten in Kil- dare-street, en het groote commandants gebouw, het voornaamste strategische punt der stad, in bezit namen. Gewapen de lieden drongen de gebouwen binnen en maakten toebereidselen ter verdediging o.a. door zandzakken voor de vensters te leggen en barricades met meubelen le maken. Groepen, die lot het ongeregelde leger behoorden, deden invallen in de filialen van de Bank vann Engeland in verschil lende steden van Ierland, o.a. in Lime rick. De weggehaalde bedragen loopen tot in de duizenden ponden sterling. In elk geval werden ontvangbewijzen afgegeven. De commandant, die den inval op de bank in Wexford leidde, verklaarde dat het geld werd geëischt om de schulden van het republikeinsche leger te betalen. De jongste schatting- van de sommen, welke in de lersche banken zijn gestolen, bed/aagt 96.000 pd. sterling. In het geheel werden er dertien ban ken overvallen. De drie te Macroon gevangen genomen officieren zijn volgens de „Times" nog niet vrij. Eenige bladen melden dat er ongerustheid omtrent hun lot bestaat. DE STRIJD IN CHINA. Reuier's correspondent heeft de stellin gen van Tsjang-tso-lin's troepen bij Tsang-sin-tïen bezocht. De troepen ble ken geestdriftig gestemd over de misluk king van Tsjili's leger om hen uit hun stellingen te verdrijven. De correspondent nam vjfcar dat er geen reserves aanwezig waren, zelfs voor de tweede verdedigings lijn niet. Tsjow-lse-tsi, de waarnemende eersle- minister, is afgetreden. Hij verklaarde dat hij zijn ambt had aanvaard in de hoop overeenstemming tusschen Tsang- tso-lin en Woe Pei Foe tot stand te bren gen. Nu dit *is mislukt wenscht hij niet langer op zijn post te blijven. Tsjow-tse-tsi verving Liang-Sji-yi, de feitelijke minister-president, die met ziek teverlof is. DE V. S. EN CHINA. Naar te Washington wordt geloofd, is de uitzending van Amerikaansche oor logsschepen naar Noord-China en de ver sterking der Amerikaansche strijdkrach ten aldaar, een uiting der Amerikaansche opvatting, dat het politiek verval der re geering te Peking snel voortgaat. Of schoon er geen bewijzen geleverd wor den, wordt in Washington met toenemen de veelvuldigheid en nadrukkelijk betoogd dat al deze verontrustende gebeurtenissen in China haar ontstaan danken aan Ja- pansche intriges. DE POLITIEK TEGENOVER RUSLAND. Een vrouwelijke afvaardiging te Was hington heeft zich tot Hughes gewend en aangedrongen op Amerika's steun voor het herstel van Rusland. Hughes antwoordde dat de politieke er kenning van Rusland eerst plaats kan hebben na de vestiging van goede han dels- en sociale toestanden in dat land. Een en ander hangt af van het bestaan der regeering, welke er voor in staat dat zij haar internationale verplichtingen na komt, en zich daartoe geneigd toont. Amerika is zeer verlangend al het moge lijke te doen om aan de opheffing van Rusland mee te werken, maar zij, dio Kusland's aangelegenheden besturen, moeien een basis vestigen voor een der gelijke opbeuring. COM PERS TEGEN DE BOLSJEWIEKEN De „Times" verneemt uit New York. dat de Amerikaansche arbeidsleider Gom- pers de, zooals hij zegt, cynische hou ding der Europeesche staatslieden tegen over het Russisch probleem streng ver oordeelt. Als woordvoerder van twee mil- lioen geerganiseerde arbeiders van Ame rika verwacht Gompers niet dat Ameri ka de voetstappen der Britsche en ande re regeeringen zal volgen, welke naar het schijnt de formeele erkenning der bolsje wistische tyrannie overwegen. Na zulk een erkenning een laag verraad der be schaving te hebben genoemd, zeide Gom- pers: Ik kan mij niets voorstellen dat meer zwanger gaat van rampspoed voor de menschheid dan een Amerikaansche erkenning der bolsjewistische macht in eenigerlei vorm. Gompers besloot met de Amerikaansche regeering te vermanen haar politiek gestand te blijven, n.l. dat onderhandelingen met Rusland onmoge lijk zijn tot dat dit land een regeering heeft, welke voor het volk spreekt, en door het volk is aangesteld, met een vrije Pers, het recht van vergadering en het vrije woord, welke in Rusland niet be slaan sedert Lenin zijn autocratie in stelde. DE EERSTE VROUWELIJKE ADVOCAAT IN ENGELAND. Den lOen Mei zullen de studenten der Inner Temple te Oxford, die tot de balie zijn toegelaten, door hun mede-studenten feestelijk worden uitgeluid. Ditmaal zal de aloude plechtigheid een bijzonder cachet dragen, daar onder de vertrekkenden zich Miss Ivy Williams be vindt, de eerste vrouwelijke advocaat, die haar intrede in de balie doet. Na een feestmaal in Oxford Hall zullen miss Williams en haar mede-studeerenden naar de Parliament Chamber worden ge leid, waar zij de benchers (te vergelijken met de Senaatsleden) zullen vinden, zitten de rond een ahdniehoutentafel bij een glas port. De tresaurier zal een welkomstrede houden, die door miss Williams zal wor den beantwoord. Waarop een wederzijd- sche dronk tusschen de studeerenden en afgestudeerden zal volgen. PRINSES MARY'S GESCHENKEN. De tentoonstelling in het St. James-pa- leis van de geschenken, welke prinses Mary en Viscount Lascelles onlangs bij hun huwelijk mochten ontvangen, is thans gesloten. Zij werd door 150,000 personen bezocht en bracht 10,000 pond sterling op, die voor liefdadige doeleinden zullen wor den gebruikt. Van de geschenken zal een film worden gemaakt, om in de Dominions te worden vertoond. RICHARD CROKER. Te Dublin, waar hij de laatste jaren woonde, is op 80-jarigen leeftijd overleden Richard Croker, de „boss" van de beruch te Tammany Hall, de politieke organisatie, die van 1884 tot 1903 het stedelijk bestuur van New-York feitelijk in handen had. Croker was in Ierland geboren, doch reeds vroeg naar de Vereenigde Slaten ge gaan, waar hij zijn carrière maakte. Toen hij 27 jaar was, werd hij reeds tot wet houder gekozen, en stap voor stap wist hij zich tot een waar heerscher op te wer ken. Tezamen met zijn politieke activiteit was hij ook op financieel gebied werk zaam, waarbij hij zich een fortuin wist te verwerven, dat op twee millioen pond st. wordt geschat. Na zich uit het openbare leven terug ge trokken te hebben, keerde hij naar zijn ge boorteland terug en werd een machtige figuur op het gebied der paardenrennen. Zelfs won hij in 1907 den Derby-prijs. In 1914 huwde hij, zes weken na het overlij den van zijn eerste echtgenoole, een Indi- aansche vrouw, die verklaarde een prinses van haar stam te zijn. Naar uit Dublin verluidt, zou Croker de laatste jaren de partij van De- Valera fi nancieel krachtig hebben gesteund. Zondagavond om 9 uur ontplofte een hoeveelheid ecrasiet, welke bewaard werd in een kelder van het officicrspaviljoen van de infanterie-kazeme Fra-nz Jozef te Boedapest. De kelder werd ernstig bescha digd. Een ingesteld onderzoek heeft uitgewe zen, dat het ecrasiet door een lont tot ont ploffing is gebracht. Menschenlevens val len niet te betreuren. Tot dusver van de daders geen spoor. Atlantic Cily telt onder haar inwoners een 42-jarige vrouw, die 24 kinderen heeft Zij huwde op 15 jarigen leeftijd, vluchtte kort daarop van haar echtgenoot, om laler een tweede huwelijk aan te gaan, waaruit 6 tweelingen en daarna nog 7 kinderen voortsproten. Toen haar man was gestor ven, huwde zij 'n weduwnaar met 4 kin deren. Ze schonk hem 2 tweelingen en nog één kind. Een Hayas-telegram uit Berlijn meldt, dat de geallieerde controle-commissie de op 26 April aan de grens van het O. S. plebiscielgobied gevonden vier Fransche kanonnen, munitie, enz., onder Duitsche politie-bewaking had gesteld. Toen een offioier, lid der comnvissiie, ter plaatse kwam om maatregelen te treffen voor het vervoer, bleek, dat het wapentuig verdwe nen was, in den nacht weggehaald, zonder dat de wacht zich daartegen verzet heeft. Bij de beraadslaging over de Grond- wetsherzienning is het denkbeeld om de Eerste Kamer een organische vertegen woordiging te doen zijn, in welke alle sociale belangen zich zouden weerspie gelen, opnieuw ter sprake gekomen. Al jaren geleden hebben o.a. dr. Kny per, mr. Aalberse en professor Treub zich met het denkbeeld bezig gehouden en de wenschelijkheid van een „sociale" Eerste Kamer naast de politieke TWv^e Kamer bepleit. Tot heden is het bij het uitspreken van wenschelijkheden gebleven. In de Eerste Kamer gingen minister Ruys en de beeren Bergsma en Wittert van Hoogland niet verder en konden niet verder gaan, eenvoudig, omdat de so ciale organismen, die het organisch kies recht zouden moeten uitoefenen, ook thans nog niet volledig aanwezig zijn, al zijn ze' talrijker dan toen, in 1906, do heer Aalberse zijn bekende Inleiding schreef tot de studie van W. 8. Lilly over demo cratie en kiesrecht. Nu de Tegeering nieuwe voorstellen tot Grondwetsherziening heeft- ingediend, zou de „Tijd" een eerste proefneming willen zien do?n om het organisch element in vloed op onze volksvertegenwoordiging te verschaffen. De „Tijd" wil in de Grondwet do be paling hebben opgenomen, dat de leden der Eerste Kamer ten minste voor do helft verkozen worden door de leden van de Staten der provinciën op den grond slag van evenredige vertegenwoordiging. De andere leden zou de Eerste Ka mer zelf kiezen op voordracht van so ciale, economische en cultureel© instel lingen als daar zijn: do Hooge Raad van Arbeid, de Middenstan-lsraad, de Kamers van Koophandel, de Onderwijsraad, do Vereeniging van Kunstenaars, enz. Aan dit: enz. zit meer aan vast, dan men op het eerste gezicht wel zou inee- nen. Waar toch zal men de grenslijn heb ben? Bovendien, zegt het „lisgzn.", is het maken van een voordracht door sociale organen iets anders dan de verkiezing door de sociale organen zelf. En zoo lang de Eerste Kamer voor minstens do helft, krachtens den oor sprong harer verkiezing, een politiek li chaam blijft, zal ook bij de coöptatie de politiek een groot woord, het beslissende woord, meespreken. Als men meent door dit soort orga nisch kiesrecht de politiek de voordeur uit te drijven, komt zij door de achter deur weer binnen. Neen, zoo lang men er niet in slaagt een volledig stelsel van organisch kies recht voor de Eerste Kamer uit te wer ken, doet men beter niet iets in te wer- ren, waarop men wel het etiket orga nisch kiesrecht kan plakken, maar dat er in werkelijkheid niets of zeer weinig van heeft. Trouwens, de ooöptatie is een vorm, die door de voorstanders van een or ganische vertegenwoordiging tot dusver niet binnen den kring van het stelsel is opgenomen en die er feitelijk ook niet thuis hoort. Het Bossche Katholieke orgaan komt dan tot het besluit, dat, hoe men artikel 82 der Grondwet ook redigeert-, er voors hands weinig of geen uitzicht bestaat, dat de gewone wetgever met een voor stel zal 'komen om de Eerste Kamer ook maar ten deele anders dan door do Sta ten der provinciën te doen kiezen. In het „Volk" van 2 Maart j.l. kan men een groote advertentie lezen van den vol genden inhoud: Naamlooze Vennootschap Maatschappij tot vervaardiging van fijn aardewerk en ceramieke voortbrengselen van alle soorten genaamd: „Société Céramkjue", gevestigd te Maastricht (Wijk). Maatschappelijk kapitaal 1.993.950, waarvan geplaatst en volgestort ƒ1.909.225 Reserve 437.863.88. Uitgifte van 1000 7 pCt. eersle hyp. ob- ligatien, in stukken van 1000.elk. Inschrijvingen enz. Deze advertentie is teekenend, kanltec-. kent de „Volkskrant". „De N.V. „Société Céramiquc" te Maas tricht is een dier groot-industrieele onder nemingen waarin de arbeidersbeweging nog bijna geen invloed heel t kunnen krijgen en waarin de arbeidsvoorwaarden zeer slécht geregeld zijn. In deze onderneming van Belgische groot-kapitalisien zijn duizenden arbeiders in den waren zin des woord» uit gebuit. Wij gebruiken zulken term niet zonder noodzakelijkheid, maar hier is hij volkomen ter plaatse. Deze onderneming nu zoekt meer kapi taal en hare schrandere leiders welen wel, waar dit te vinden is: zij vragen het aan dc sociaal-democraten 1 Een dergeiijek advertentie zal men nooit hebben aangetroffen in ons orgaan; want bij ons valt niets te halen. Wij zijn de „armoedzaaiers," die wèl door de sociaal democraten voortdurend worden beticht van kapitalistische neigingen, maar bij wie de echte kapitalisten,, die met zulke aan gelegenheden goed vertrouwd zijn, geen liefhebbers zoeken, die in hunne onderne mingen met stukken van minstens 1000 aandeelhouder willen zijn!" IWordt vervolgdJ)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5