EERSTE BLAD Indrukken van den dag. Uit den Omtrek DAMIAATJES DONDERDAG 4 MEI 1921 45ste JAARGANG No. I4I33 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAALf 3.25 PER WEEK f 0.25 PRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57 Dit nummer bestaat uit 2 bladen BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EEN BELANGRIJK VRAAGSTUK. „fen van de schoonste vruchten, die het sociale leven in den laatsten tijd heeft >pgeleverd, is de toenemende bloei van het organisatieleven. Het individualisme heeft onherroepelijk afgedaan. Wij heb ben gezien, waartoe het hartelooze en on gebreidelde egoisme de maatschappij voerde toen het de volle gelegenheid had om zich te ontplooien. Wij weten nu te goed, dat de toepassing van het indivi dualisme tot uitbuiting der massa leidt. En daarom is het voortschrijden der be drijfsorganisatie een welkom teeken des tijds. Het organisatieleven verdient den steun der "Overheid, omdat het de massa uit namelooze ellende tot een mensch- waardig bestaan heeft gebracht. Die steun verleene de Overheid door de C. A. O., het instituut, waarin het organisatie leven culmineert, te verstevigen en uit te bouwen. HAARLEM. Burgerlijke Stand Uit onze kinderjaren herinneren wij ons het solisten-trio Alida Lutkeman, Rogmans en Me&schaert, een drietal, hetwelk onze muziekvrienden uit dien tijd zich nog wel zullen herinneren als de vocale sterren van die uit voeringen. Het solisten-trio van gisterenavond, Mia Peltenburg, Jacques van Kem pen en Caro, mocht er ook wezen en bracht, wat deze uitvoering betreft, een stijgend succes. Gerharz, die nog steeds als gaslidiri gent fungeert, waarom, vroegen wij ons af, verbindt de Christelijke Oratorium vereeniging zich niet aan zulk een eminent leider en waardig plaatsvervanger van den heer Schoon" derbeek bracht als uitvoerder van dit opus, een frissche vertolking. De oude tempo's en herhalingen van /ugatische thema's had hij over boord gegooid, en, al maakte hij het zjjn koor daarom ook moeilijker, dan het gewend was, van gerektheid of lang- wijligheid was dan ook geen sprake. Het ouderwetsche muziekfeest, een unicum was een dergelijke uit voering in vroegeren tijd, en van' heinde en ver getrooste men zich reizen langs moeilijk begaanbare we gen was werkelijk gemoderniseerd en zoo mocht de avond van gisteren een groot muzikaal genot brengen. En komen wij op het solistislche gedeelte terug, dan is het onze Mia onze stadgenoote, waar wij zoo trotsch op zijn die wij als de sopraan-soliste van den avond harte lijk danken voor het vele schoone, dat zij bracht door de uitvoering van de Cavatine, het Duet, het Redtaiïv Willekommen jelzt" en zoovele an dere door haar als soliste en in ver eeniging met tenor en bas gezongen gedeelten. En wat den heer v. Kem pen betreft, dien wij in no. 36 drie „Hier steht der Wandrer nun verwirrt und zweifelhaft" om zijn prachtige voordracht en dictie bewonderden, hoewel zijn stem minder glanzend klonk, dan wij van hem gewend zijn. Maar niet minder indruk maakte de lieer Caro op dè vele toehoorideirsl De heer Caro toch Weet zijn recita tieven zoo frisch voor te dragen alsof hij ze den hoorder op prettige, aan gename wijze verhaalt, terwijl zijn techniek en adembeheersching ons bij wijlen den adem deden inhouden van verbazing. Maar aan deze qualiteitén paart de heer Caro zijn natuurlijke muzikaliteit en stempelen hem als een voornaam sympathiek zanger. En komen wij ten slotte aan on zen kleinen Mengelberg G e r-h a r z bedoelen wij, geachte lezers dan feliciteeren wij hem ook thans weder mei zijn groot succes dezer tweede uitvoering door hem behaald. Zijn or kest bespeelt hij als een groot, prach tig kerkorgel, waarvan het ons leed doet alleen te moeten zeggen dat de registers, bazuin, fagot en hobo, minder gelukkig uitgetrokken werden, cn zijn koor, nude qua- liteit kon beter zijn, doch hij doet ook daar reeds mede,- wat hij verlangt. Aan Gerharz de eer voor déze prachtige Jahreszeiten-vertolking. K. H. KERKHOFF. SCHOTEN. ZANDVOORT. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. Voor onze Bleekneusjes J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. SANTPOORT. AARLEMSCHE 286. Ons kwam in handen een voordruk uit het maandschrift Sociale Voor zorg, bevattende een artikel van mr. dr. A. A. van Rhijn, betreffende bindend verklaring van collectieve arbeidsover eenkomsten. Om tweeërlei redenen wenschen wij de aandacht op dit artikel te vestigen; ten lste om de belangrijkheid van het onder werp en de heldere wijze, waarop dit vraagstuk in weinige bladzijden is belicht en ten 2de, omdat wij voor de bespre king, welke dit zeer urgente onderwerp, mede door de publicatie van bovenbe doeld artikel nog zal uitlokken, enkele practische punten naar voren willen schuiven, waaraan o.i. te weinig aandacht wordt gewijd. De eisch van bindend verklaring van de collectieve arbeidsovereenkomsten wordt in alle kringen gehoord; 't is niet een leus van een bepaalde partij, maar gemeen goed van de publieke opinie. Terecht veronderstelt mr. van Rhijn dan ook aan het slot van zijn lezenswaardig artikel, dat de Wetgever zeer spoedig tot rege ling van deze materie zal moeten over gaan. Wij, Katholieken, kunnen deze gedach te volkomen onderschrijven, waar im mers in ons concept-program voor deze verkiezingen staat: „Wettelijke regeling van het Vakvereenigingswezen. Wettelij ke regeling van de bindendverklaring van collectieve Arbeidsovereenkomsten." Met het stellen van den eisch alleen echter zijn wij er niet. Er is, ook in on ze kringen nog wel tegenstand; er hccrscht ook veel misverstand; er is voorts groote scherpzinnigheid noodig om die bindendverklaring op een bevredigen de wijze te regelen. Vooral o'ftt dit laat- te gaat het. Wat de bezwaren, tegen de bindendver- 'aring aangevoerd, betreffen en de wen- schelijkheid, om ondanks bestaande en vermeende moeilijkheden tot deze rege ling over te gaan, kunnen wij naar het artikel van mr. van Rhijn verwijzen. Dit is inderdaad uitmuntend gedocumenteerd, Laten wij een enkel citaat geven om te doen zien, welke geest het artikel ademt. Na de bindendverklaring bezien te heb ben van den kant van den werkgever en van den kant van den werknemer, be schouwt de schrijver de zaak ook van het standpunt van het algemeen belang en schrijft dan: „Maar niet slechts, omdat het de mas sa weder tot menschen heeft ge maakt, ook om nog een andere reden is dc ontwikkeling der organisatie van uit nemend algemeen belang. Het is een oe- kend feit, dat het met de wijze, waarop op het oogenblik de rechtsvorming plaats vindt, treurig is gesteld. Een van de hoofdoorzaken daarvan is de overbelas ting der wetgevende machine. Vandaar de roep om „nieuwe organen", welke aller wegen zooveel weerklank heeft gevon den. Tot voor korten tijd stelde men zich voor, dat die organen van boven af door de Overheid zouden moeten worden inge steld. Maar nu opent zich het schoone perspectief, dat Je bedrijven zelf de nieu we organen zullen vormen. Evenwel dient dan de organisatie in die bedrijven ook door de bindendverklcring te worden ge steund en gesterkt, opdat de betere en snellere rechtsvorming spoedig wordt bereikt. „Zijn van de birdendverklaring ga=.i nadeelen voor het algemeen belang te vreezen? „Men heeft twee bezwaren naar voren gebracht. Daar is vooreerst het argument van hen, die er een al te groote inbreuk op individueele vrijheid in zien. Overeen komsten, zoo redeneeren zij, zijn krach tens artikel 1376 van het Burgerlijk Wet boek alleen van kracht tusschen de han delende partijen. Het gaat niet aan om een patroon of arbeider te binden aan een C. A. O., waartoe hij niet is toegetreden. „Wij kunnen als antwoord hierop grif toegeven, dat wij met de bindenverkla- ring het privaatrechterlijk terrein hebben verlaten en op publiekrechterlijk terrein zijn aangeland. Maar op dit gebied is de vraag of de Overheid in het sociale leven mag ingrijpen met het verlaten van de leuze „laisser faire, laissez passer", in be ginsel reeds opgelost. Het is nu in de praktijk nog slechts een vraag van meer of minder. En dan kómt het ons voor, dat zelfs hij, die de Overheid zoo weinig mo gelijk wil doen ingrijpen, moet toestem men, dat een inbreuk op de individueele vrijheid hier geboden is, nu die vrijheid door den ongeorganiseerde wordt mis bruikt om het instituut dat den socialen vrede moet bewaren, in levensgevaar te brengen. „Men heeft nog een tweede bezwaar genoemd. Toen de beweging voor de bin dendverklaring eenige maanden geleden in ons land levendig werd, hebben eenige dagbladen onmiddellijk alarm geblazen, omdat zij meenden, dat dit tot prijsop drijving aanleiding zou geven. Slechts hij, die onbekend is met wat de bindend-ver klaring beoogt, kan zoo iets beweren. Want het gaat er alleen om de ongeorga niseerden aan de arbeidsvoorwaar den der C. A. O. te binden. De onge organiseerde blijft geheel vrij in de be rekening zijner prijzen. Tegenover even- tueele prijsregelingen der georganiseerde werkgevers staat hij volkomen zelfstan dig. Slechts indien buitensporig hooge loo- nen mochten worden overeengekomen, zou de verbruiker in het gedrang kun nen komen. Maar het is ten eenen male onaannemelijk, dat de organisatie der werkgevers daarin zal toestemmen. En mocht dit tegen elke redelijke verwach ting in anders uitloopen, dan nog kan het gezag, belast met fret uitspreken der bin- denverklaring, deze weigeren." Ziehier een citaat, dat een juisten kijk geeft op het artikel van mr, van Rhijn, dat, zooals gezegd, deze moeilijke ma terie zeer scherpzinnig en duidelijk be handeld. Het laatste deel van zijn publicatie be handelt hoe de wettelijke regeling er zou moeten uitzien en daarop wenschen wij in een volgend artikel een enkele be merking te maken. Het Rijk, de heer Pull, de gemeente en de Vereeniging. Mag men de berichten gelooven, clan zullen bovengenoemde vier personen, na tuurlijke en rechtspersonen, nog eenigen tijd een rol spelen in het tooneelspel, dat voorloopig onder den titel Het Recht op de Vereeniging", in onze goede stad nog eenigen tijd opgang zal maken. Het Rijk heeft de gebouwen van de so ciëteit Vereeniging in bezit, behalve de groote concertzaal, een stuk wandelgang en de kleine concertzaal. Het Rijk lieeft echter het recht, deze kleine te huren. Van dat recht maakt het Rijk op het oogenblik geen gebruik. Het heeft op het oogenblik wel eenige andere bovenlokalen in gebruik voor den dienst vau den heer Pull, de rijkscontrole. Het gemeentebe stuur is nu van oordeel, dat de heer Pull, voor het Rijk thans bedt nemend van bedoelde bovenlokalen, heeft afgezien van de huur der kleine concertzaal. De heer Pull staat echter op liet standpunt, dat door *t aanvaarden der bovenlokalen on verminderd blijft het recht van het Rijk op de kleine concertzaal. De heer Pull denkt er niet over, van die kleine con certzaal af te zien, vooral niet nu de ta baksbelasting op komst. is. Een oogenblik waren we verbaasd over het feit, dat er verband bestaat tusschen de kleine concertzaal en de tabaksbelas ting, maar de heer Pull was dadelijk be reid ons met zijn gewone welwillendheid uit den droom t« helpen, met de verkla ring, dat onder zijn dienst ook de tabaks accijns berust, en dit onderdeel zal in de kleine concertzaal plaats krijgen. Het Rijk is hier veel goedkooper uit dan ter plaatse waar het thans nog een gedeelte van den dienst der controle heeft onder gebracht. Het zal voor de gemeente een vraag stuk worden, hoe ze de concertzaal ex- ploiteeren moet zonder de kleine zaal. Denken we slechts aan de Bachconcerten! In de pauze daarvan is er thans gelegen heid, de tjjd door te brengen in de con versatiezalen der sociëteit. Als straks het Rijk deze in bezit genomen heeft en de kleine zaaldan zal de gemeente moeilijk zich troosten kunnen met het stukje doodloop/" I ,,wa„iaelgang", dat f zelfs als I>rap4£a£-i ,#§t te gebruiken is. Zoodat het spel vermoedelijk van ge meentewege den titel zal krijgen vait ,,pe strijd om de kleine concertzaal". Ondertrouwd: 3 Mei, W. Bosma en L, Visscher. P. Blankwater en A. W. Staphorst. D. Smit en C. Bakker. J, Kuijken en Y. Possel. C. J. v. d. Nouw- land en M. Hagen. A. Jooren en A. O. v. Zijp. A. v. Buuren en C. Kuijper. J. Ineke en C. G. de Looper. L. Sabelis en C. J. Captijn. Getrouwd: 3 Mei, H. W. Sorber en P. J. v. Ham. J, M. Detmers en H. Koks, H. Groot Huize en M. Mulder. P. v. d. Ven en P. J. Prenger. P. Vonk 'en W. F. Husslage, W. v. Hooff en A. M. v, Hoorik. B. Nederkoorn en J. P. Berendrecht. M. Bulcaen en W. Boe ree. J. Timmer en C. W. v. Leeuwen R. Kamperman en H. H. Troost. G, H. Hendrikx en J. Scheidier. A. J. A. M. Booms en J. Tam. H. C. Grondel en A. H, Overweg. J. Lijnzaad en A, v. Geijlswijk, Geboren: 29 April, z, van H, Tollenaar - Besse. 30 April, d. van G. J. H. Geert- sema-v. d. Berg. 2 Mei, d. van P, de Droog-v, Stijn. d. van M. Boerlagé-v. d. Berg. z. van H. Kleefstra-Herben, 3 Mei, z. van J. Koster-Post. d. van A. v. d. Bosch-Heideveldt. Overleden; 1 Mei, J. Zwart, 53 j., M. v. Heemskerkstraat. B, J. H. Aussum, 48 j., Teijlerstraat. A. Oorthuis-Kwast, 25 j., Kamperlaan. M. J .G. Roosloot- Tijssen, 55 j., Zomervaart. 2 Mei, M. M. Overste, 81 j., Antoniestraat. A. A. Mekenkamp-v. Beek, 79 j., A. L. Dyse- rinckstraat. 3 Mei, E, v. Gasteren-Bou- man, 86 j., Barrevoetestraat. Personalia. Bjj beschikking van den Minister van Koloniën van 27 April 1922, is inge steld eene commissie, aan welke wordt opgedragen aan hem, Minister, adviö3 nlt te brengen a. omtrent de wijzigingen, welke a iet inachtneming van de wederzijdsohe be langen van moederland en koloniën in de regeerings regie men ton van Suriname en van Ouragao zouden moeten worden aangebracht: le. In verband met de artt. 61, 62 en 62 bis van de Grondwet, zooals dia luiden in de wet tot het in overweging1 nemen van een voorstel van verandering van het Ilde hoofdstuk der Grondwet; 2de. in verband met instelling van plaatselijke besteen in bevolkingscen tra, welke er zich tos leenen om ter voorziening in looale behoeften geheel of ten deele op eigen kracht te steunen; b. omtrent de mogelijkheid van ver wezenlijking van het denkbeeld, om door tijdelijke overbrenging geheel of ten deele, naar de Staatsbegrooting van be paalde uitgaven, dan wel op uit een practkch oogpunt aannemelijke andere wijze, voor Suriname en y. önrapao B'ui- tende koloniale begrootingen te verkrij gen en te behouden. In die commissie is o.m. benoemd tot lid mr. Th. J. A. Nuyens, oud-gou verneur van Ourafao, alhier. Bij beschikking! van. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 1 Mei 1922, is, voor het tijdvak van 1 Me 1922 tot 1 Mei 1923, benoemd tot leeraar aan de Rijksituinbouwwinterschool 1® Lisso, de heer A. J. Borggreve, te Haarlem. Christelijke Oratorium-Vereeniging. Die JahjiiisAritw van Joseph Hat/djv Hoe vele malen hebben wij die Jah- reszeiten gehoord, mede helpen ver tolken, zij het dan ook slechtls als vi olist, altist of hoornist, en lioevele malen werden wij dan getroffen door Haydn's onvergankelijk genie, door zijn grooten eenvoud, oprechte devotie gezonden humor en dikwijls diepen, ernst Witte Kruis afd. Schoten. Deze vereeni ging hield Woensdag 3 Mei hare jaar vergadering in de zaal van de Wilde. Soendaplein. Bij hèt openingswoord van den voorzitter, den heer H. van Leeuwen, memoreerde deze het schitterend resul taat, dat was verkregen bij de gehouden jubileunigave voor de installatie van het wijkgebouw Soendaplein 2. Totaal was opgebracht 1123.10, waarbij één gif' van 250, welke gever onbekend wensch- te te blijven. Spr. bracht een hartelijk dankwoord aan alle leden en verheugd» zich er over, dat in de laatste vier maan den 163 nieuwe leden waren toegetreden, zoodat op heden het ledenaanlal bedraagt pï.m. 1600. Bij de verkiezing van een bestuurslid, schetst de voorzitter de zeer vele werk zaamheden van eene zoodanige functie. Candidaten voor deze vacature waren mevr. Smit en de heeren Van Gorkum e» Kok. De uitslag der stemming was, dat de heer Kok bij eerste stemming was ge kozen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer D. Couwenhnven, gaf blijk van een zeer opgewekt verenigingsleven. O.m. werd vermeld, dat door de wijkzuster in het afgeloopen jaar meer dan 5000 be zoeken werden afgelegd. Een bijzonder woord van^dank werd dan ook gebracht aan wijkzuster Kruimel, voor den in- spannenden arbeid, door haar verricht. De inkomsten waren in het afgeloopen jaar 2499.90, de uitgaven - 2489.3914. 'De samenwerking van het bestuur van het Witte Kruis met de commissie van wijkverpleging was in alle opzichten be vredigend. Voorts memoreerde het jaarverslag den aankoop van perceel Soendaplein 2, voor inrichting van het wijkgebouw. De zorgen zijn echter groot, doch door den gesta- digen vooruitgang hoopt men dit weer te boven te komen. Wel bevatte het jaarver slag een klacht: 787 maal werden artike len. benoodigd bij ziektegevallen ver strek!, doch helaas werden deze onnoo- dig maandenlang in bezit gehouden waardoor overbodige aankoop noodzake lijk werd. Bij de goedkeuring van het jaarverslap merkte de heer Westendorp op, om zoo mogelijk, het jaarverslag wederom in druk te. doen verschijnen, ter opwekkina en propaganda van het Witte Kruis. De voorzitter zegde hierop toe dat zal wor den overwogen, een uittreksel hiervan den leden iin druk te doen toekomen Het rapport van de commissie van verificatie luidde, dat alle bescheiden in orde wa ren bevonden. De voorgelezen begrootinp werd met aigemeene stemmen goedge keurd. Bij de rondvraag werd naar voren ge bracht of de tijd niet was gekomen tot aanstelling van eene tweede wijkzuster in verband met den overdrukken werkkring voor één wijkzuster. De voorzitter ant woordde hierop, dat dit punt steeds de volle aandacht van het bestuur geniet, daar de wijkzuster zeker wel bet maxi mum van hare arbeidsprestatie heeft ge geven, doch de financieelc toestand laat het tot op heden niet toe, hoe noodzake lijk het ook is, eene tweede wijkzuster aan te stellen. Gelukkig kon spr. echter con- stateeren dat er nog nimmer een klacht bij het bestuur binnenkwam over het werk of te late hulp van de wijkzuster waarvoor hij de zuster een hartelijk dankwoord bracht. 'Na de rondvraag bracht een der leden nog een speciaal dankwoord aan het bestuur voor den velen, geheet belangeloozen arbeid, welke door haar verricht werd. Hierna werd deze vergadering, met dank voor de op komst, door den yo.orjittsr gftÖPjejjt Dat liep goed af. Maandagmiddag wilde de heer v. d. V. met zijn motorrij- wil uit een zijstraat de Spaansschevaart- slraat inrijden. Hij nam den hoek echter le kort, wilde remmen, dooh gaf in plaats daarvan de motor grooter gang. et Het gevolg was, dat "net motorrijwiel met groote kracht legen een huis aanliep. De berijder bekwam wonder genoeg geen letsel; het motorrijwiel was danig ge havend. Voor ieder dia aan sport doat is FRANKEN'* MELKBR00D het voedsel Meikoorlog in Zandooorl. Mandag- morgen kwamen een paar boeren uit Noordwijkerhout met een wagen met melk in het dorp en doden hun waar voor 13 cent i>er Liter aan. De melkboeren wa ren gedwongen hur. melk toen ook voor 13 oent af te staan. Zelfs volgde een ver laging tot 12 oent, terwijl de Sierkan zijn klanten voor 11 cent bediende. De huisvrouwen profiteerden van cliif voordeeltje, al vreesden ze, dat de oorlog kort zou zijn en dan de gevolgen, als bij eiken oorlog, nog lang gevoeld zouden worden. Ontslag. De heer J. Bakker, brieven besteller te Bloemendaal, zal met 1 Juli a.s. den dienst met pensioen vertalen. Feestavond „St. Michaël". Dinsdag avond gaf de R.-K. Harmonie „St. Mi chaël" een feestconcert, ter gelegenheid van haar 12%-jarig bestaan. De groote zaal van het R.-K. Vereenigingsgebouw was gehedïl gevuld met genoodigden, do nateurs en donatrices. Onder hen merkten wij op den ZeerEerw. Heer H. A. V. IJzermans, pastoor alhier, den Zeer Eerw. Heer Lasance, Pastoor van IJmui- den, den WelEerw. Heer Kap. Brink man, Dr. E, A. M. Droog, Wethouder, de leden van den Raad Jac. Preyde, Jac. Molenaar, Vring en v. d. Erf, den Heer A. A. Swolfs, gem. secretaris, den Wel- Ed. Heer E. Ph. Dineaux, oud-directeur van het postkantoor, den WelEdl. Heer en Mevr. Smits, w. d. van het postkantoor, den WelEd.Geb. heer en mevrouw Quar- les van Ufford-Dolleman, benevens ver tegenwoordigers der vereenlgingen uit Lisse en IJmuiden (laatstgenoemd gezel schap was in zijn geheel gekomen onder leiding van zijn adviseur, pastoor La sance.), van Haarlem, Schoten en Over- veen. De zaal was versierd met fraaie plan ten en in een hoek stond tusschen plan tengroen het prachtige vaandel van „St. Michaël". Pas om 8 uur betrad de heer A. van Gladbeek, oud-voorzitter den katheder om den feestavond te openen. Na de aan wezigen het welkom te hebben toege roepen, waarin hij er zijn blijdschap over had uitgesproken, dat de ZeerEerw. Hee ren Pastoors, benevens vele raadsleden hun blijken van belangstelling toonden hield hij een inleiding, waarin hij memo reerde, dat hij St. Michaël bijna 10 jaar geleden als voorzitter had mogen lei den. In die bijna 3 jaren van zijn voor zitterschap mocht spr. steeds de mede werking genieten van allen, waardoor hij steeds sympathie voor haar heeft behou den. Het was hem dan ook aangenaam, als oud-voorzitter en mede-oprichter de uit- noodiging te krijgen dezen jubileums avond bij te wonen. Het is, zegt spr., niet onaangenaam, het ontstaan en hare ontwikkeling eenigszins na te gaan. Het was in die dagen der op richting niet gemakkelijk een meerder heid te krijgen, daarom een woord van hulde naast de oprichters aan het toen malige bestuur der R.-K. Volksbond. Dank in hoofdzaak ook aan den be schermheer, den heer J. Preijde, die al die jaren zoowel finantieel als moreel de steun is geweest, benevens den donateurs en kunstlievenden leden. Tot de leden wil spr. zeggen: gij hebt u die belangstelling en steun waardig ge maakt, want St. Michaël mag er we zen. Ook den directeur voegde spr. har telijke woorden toe. Daarna betrad He heer J. Preyde, be schermheer der Harmonie, het podium om ,zijn" harmonie en haar directeur ge luk te wenschen. Spr. bracht in herinne ring dat de harmonie op bijzondere wijze door Mgr. den Bisschop bij de eerste steenlegging was toegesproken en geluk- gewenscht, iets wat zeker nog geen enkel corps was ten deel gevallen. Spr. sprak den wensch uit, dat wij nog dikwijls dergelijke plechtigheden mogen bijwonen. Dan volgden een reeks van felicitaties aan jubileerende leden. Eerst den direc teur, wien een goud horloge werd aan geboden. De voorzitter, de heer J. Bak ker, ontving een zilveren horloge, de heer Gozeling een portefeuille, de heer Behage een foto der Vereeniging in lijst en de heer vf d. Asdonk een barometer In alles prijkt de inscriptie „Harmonie „St. Michaël" 4.10 1909^.4 1922." Bij elke toespraak volgde applaus en fanfares. Zeer onder den indruk dankte de directeur voor zooveel blijken van be langstelling. 't Is te veel „fortissimo", zei spreker en hij deed de belofte alles in het werk te stellen om St. Michaël een waardige plaats te laten innemen onder de corpsen. Daarna volgde een bloemen hulde. Eerst een fraaie krans aan directeur en voorzitter, dan volgden bloemstukken van „St. Joseph", D. E. S., W. J. K. be nevens van particulieren. Het tooneel is dan in een bloemenhof herschapen. Daarna wordt aan het eigenlijke prn- Een onzer meest sympathieke vereeni- gingen is de Haarlemsche Vereeniging „R.-K. Vacantiekolonies." Het doel van deze vereeniging uiteen te zetten is, dunkt ons, na de hartelijke aanbeveling, die deze week in onze krant prijkte, wel niet meer noodig. Het gaat er niet om eenige kinderen eei prettige vacantie te geven, zooals we! eens ten onrechte gemeend wordt, maat onzen Roomschen bleekneusjes, die zoo goed wat buitenlucht kunnen gebruiken, wat vacantie buiten de stad te verschaf fen om roode en dikke wangen te krijgen, als symbool van een ronde, Hollandsche gezondheid. Ha, ge moest eens zien de metamorphose, die zulke kinderen in eenige weken tijds dikwijls doormaken; hoe hun fletse wan gen worden gekleurd door de volop geno ten buitenlucht en een hartelijke verzor ging; ge moest ook eens weten hoe dank baar vele ouders zijn, dat hun kind eer.s zoo'n vacantie kan genieten. Het gebeurt zoo vaak, dat alleen wat buitenlucht noo dig is om een kind gezondheid en levens vreugde weer te geven, doch de moeilijk heid is dan voor 'n ouder een gelegenheid voor een buitenverblijf dier kinderen te vinden. Hoe dankbaar zijn die ouders wanneer hun „liefste" spruit (want niet waar, de ziekelijkste zijn niet zelden van de ouders de liefste kinderen) dan van wege vac antiekolonie eens buiten kan opkikkeren. Hoe diep de dankbaarheid der ouders, de vreugde ook en het genot en voordeel der kinderen is, kan men het best zien bij vertrek of terugkomst van zoo'n groep druktemakers en drukte- maaksters. Maar om dat schoone werk te doen, hebben zij, die zich belangloos aan dit mooie werk wijden, geld noodig. En aan dat geld kunnen gij en wij het bestuur weer op aangename wijze helpen. Donderdag 11 Mei wordt in den Stads schouwburg weer een van die prettige uitvoeringen gegeven, waaraan vacantie kolonies een geheel bijzondere charme weet te geven, zooals bekend is. Van harte wekken we op, gul mede te werken dien avond naar wensch te doen slagen. Men is reeds begonnen met den kaartenverkoop. Niemand verzuime zijn deel daarvan te nemen èn om de uitvoe ring zelve èn om het goede doel. Moge ook deze feestavond weer naar wensch slagen, tot heil en gezondheid van onze Rootnsche bleekneusjes! Barometerstand 760. Neiging vooruit. OPGAVE VAN: gramma begonnen. Eerst eenige nummers van „St. Michaël". Er was aan deze uit voering veel zorg besteed. Voor en na de pauze zong het dubbel mannenkwartet Euterpe, directeur H. Post, eenige nummers. Eerst „In 't Woud" van L. C. Keereweer, daarna „Sunnen- untergang" van J. G. Conradi. „Die Ves pers" van L. van Beethoven, „Ave Maria" van F. R. Witt en „Haarlemsch liedeke" van Willem Hespe. Het was gewoon schit terend en tijdens den zang was het zoo stil alsof er zelfs geen muis in de zaal was. Maar na ieder nummer een applaus, dat ver buiten de zaal gehoord is. Het laatste nummer moest dan ook herhaald worden. Het mandolinegezel schap gaf eenige aardige nummers, waar op de avond besloten werd met eenige nummers der harmonie. Het geheel is een schitterende avond vóór „St. Michaël geworden. In 'l café „Roozenstein" is opgericht een R. K. TooneeJvereeniging onder den naam „St. Engel mumdus". Op een voor dat doel uitgeschreven vergadering was veile be langstelling. Een voorloopig bestuur werd gekozen. Alhier is opgericht een R. K. Voetbal- vereeniging op een voor dat doel hijeen- geroepen vergadering in bet café „De Tuin man" van den heeir G. Th. Böhm, bleek de animo zeer groot te zijn. Er werd een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit Jacob Nijssen, Jan Nijssen, Piet Smit, S. Wittebrood en J. Twist, welke de functies onderling zullen verdoelen. Op 1 Mei werd de nieuwe zaak van den heer Böhm aan den rijksstraatweg ge opend. Wel is alles nog niet geheel gereed, voornamelijk wat de groote concertzaal be treft. De geheele opening zal een feestelijk karakter dragen en verschillende vereeni- gingen zullen worden aangezocht bij die opening tegenwoordig te zijn. Het geheel is een sieraad voor Santpoort en voor het geven van uitvoeringen door vereenSgingeii oen wana «JkomsL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1