BINNENLAND. GEI8EM0D NIEUWS. KORTE BERICHTEN. aiARKTNIEUWÜ KIRK EN SCHOOL BOTER- EN KAASWET. De Alg. Ned. Zuivelbond heeft, in verband met de Memorie van Antwoord en het ingediend gewijzigd ■a sontwerp betreffende voorschrif- L.. tot regeling van den uitvoer van boter en kaas, bij adres aan de Tweede Kamer verzocht zoodanigen invloed te willen .uitoefenen, dat le. Het gedeelte met betrekking tot de boter niet in de wet wordt opgenomen 2e. het^gedeelte met betrekking tot de kaas pas in werking treedt wanneer het kaasmerk aan zoodanige eischen voldoet, d^t het ook voor 20 en 30-f- kaas onder alle omstandigheden te ."rbruiken is en geheel aan,zijn doel antwoordt. Verder, wat kaas betreft, zoodanige wijziging te bevorderen dat ruimte wordt gelaten voor een zoo soepel mogelijke toepassing van het toezicht van overheidswege als voren bedoeld, terwijl duidelijk blijkt, wat onder overleg met organisaties van belang hebbenden wordt verstaan. DE VRIJWILLIGE BURGER WACHTEN. Onder den eersten indruk van de bezuinigingsplannen van de regeering heeft het bestuur van den Ned." Bond van ^Vrijwillige burgerwachten zich afgevraagd, of de regeering geen prijs meer stelt op het instituut der bur gerwachten en of zij den tijd aange broken acht om geleidelijk tot de op heffing over te gaan. s Doch, zoals blijkt uit+iet door ons ontvangen jaarverslag over 1921, de ze vragen zijn door de regeering ont kennend beantwoord. Het werd dui delijk te verstaan gegeven, dat de grootst mogelijke bezuinigheid ook ten opzichte van de Burgerwach ten, tot uiting zal moeten komen. Het bestuur schrijft zich in het on vermijdelijke te ?ullen schikken en te zullen roeien met de riemen, die te z'jner beschikking worden gesteld. Verder wordt in het verslag mede gedeeld, dat het ledental van den Bond dagelijks toeneemt en thans omvat 470 Burgerwacht-vereenigingen met 82.000 man van de ongeveer 860 vereenigingen met te zanten 115.000 leden. Het bestuur eindigt het verslag met hem die overtuigd ziju van het nut de« instandhouding van de bur gerwachten als preventief middel te gen uitspattingen vanfrevolutionnaire zijde, toe te roepen„Blijft stand- houdenden gunt uw tegenstanders niet het genoegen, dat ge uw geweer opbergt, voor de tijd daar is." LUCHTVERKEER. KON1NGSBERGEN-MOSKO De afstand KoningsbergenMoskou is tot 14 uur verkort. "Een Duitsch vliegtuig, dat Koningsbergen in Oost- Pruisen Maandagocntend verliet, kwam Maandagavond te Moskou aan en keerde Dinsdag weer naar Ko ningsbergen terug. Van Vrijdag af zal een volledige dienst worden ingesteld, omdat van dan af de vervaardiging van vlieg tuigen in Duitschland door de geal lieerden is vrijgelaten. De vliegtuigen zullen Berlijn des ochtends om 4 uur verlaten, om 10 uur te Koningsbergen aankomen en tenslotte om 10.30 des avonds te Moskou arriveeren. Er zul len geen speciale passagiersvliegtuigen den dienst verrichten, maar voor namelijk postvliegtuigen, die vooral officieele bescheiden over zullen bren gen. Tegelijkertijd is men in Duitsch land en Rusland bezig met het uit werken van plannen voor het in wer king stellen van een directe spoor wegverbinding tusschen Koningsber gen en Moskou. Deze lijn zou dan loo- pep -over Kowno door Litauen, over Dwinsk door Letland naar Moskou, waardoor men de verbinding, die op het oogenblik bestaat over Riga of over Warschau zou kunnen negeeren. In de toekomst zal Rusland, dat vier jaren lang ontoegankelijk was, veel gemakkelijker te bereiken zijn dan voor dea oorlog. Dit is voornamelijk het gevolg van het sluiten van Duitsch- Russisch handelsverdrag te Genua. PENSIOENREGELING VOOR WE-1 DUWEN EN WEEZEN VAN MI LITAIREN. Bij het thans ingediende wetsont werp Pensioenregeling voor de we duwen en weezen van de vrijwillig dienende militairen van land- en zee macht, is uitgegaan van het baginsel dat de verzorging van de weduwen en weezen van de vrijwillig dienende militairen voor zoover zulks moge lijk is, op gelijke wijze behoort te wor den geregeld als die van de weduwen en weezen van burgerlijke ambte naren. Bovendien beoogt het wetsont werp in het vervolg een einde te ma ken aan de onderling belangrijk uit- eenloopende bepalingen die thans de regeling van het weduwen- en wee- zenpensioen van vrijwillig dienende militairen beheerschen. Na dit uiteengezet te hebben, zegt de regeering dat het logisch gevolg van het scheppen van een algemeene nieuwe regeling moet zijn, dat de be staande militaire weduwen- en wee- zenfondsen worden opgeheven en dat in den vervolge alle militaire wedu wen- en weezenpensioenen ten laste van één fonds komen. De middelen tot dekking van de uitgaven waarmede deze wet dat fonds bezwaart, zullen in hoofdzaak be staan uit een jaarlijksche bijdrage van den Staat. Evenwel is de moge lijkheid geopend om de bijdragen ge heel of gedeeltelijk op de militairen te verhalen, met de in het wetsont werp aangeduide restricties. Daarnaast zullen in het fonds wor den gestort de geldelijke bijdragen van de oud-militairen (bedoeld in art. 67) en die van de officieren der land macht en van die der zeemacht die het (in art. 68) bedoelde verlangen hebben te kennen gegeven en voor wie de bestaande geldelijke verplich tingen voor de leden of deelgenooten der weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht of van het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren bij de zeemacht van kracht blijven. Deze bijdragen zijn uit den aard der zaak oploopend, zij houden op te vloeien zoodra de laatste militair wiens nagelaten be trekkingen rechten ontleenen aan de buitenwerking te stellen statuten of reglement, overlijdt. Volgens berekening zouden de to tale meerdere kosten, aan de invoe ring der nieuwe wet verbonden be dragen f 59.025.000. Dit bedrag heeft uitsluitend betrekking op het op 1 Januari 1920 aanwezige personeel en de op dien datum reeds toegekende weduwen- en weezen-pensioenen. In art. 2 is uitdrukkelijk aangege ven, dat dit ontwerp geen betrekking heeft op de militairen, behoorende tot het reserve-personeel der land- en zeemacht en op de vrijwilligers bij den landstorm. - R. K. LIEFDEWERK VOOR WOON WAGEN- EN WOONSCHEPEN BE WONERS. Wanneer de vacantie in 't land komt en we in onze vacantiedagen gaan rondzwerven, ontmoeten we vaak op onze zwerftochten door bosch en heide en vlakte die zwervers bij uitnemendheid, de zwervers van beroep de woonwagenbewoners. En we gaan ze een eindje uit den weg of loopën er wel langs, en als één der kleinen uit de wagens ons wat komt vragen van onzen overvloed, dan is een bits antwoord meestal 't eenige, wat te geef is. En zoo'n kind keert terug op z'n schreden, bitter gestemd tegen degenen die 't zoo goed hebben, terwijl zij vaak in ellen de en armoede voortleven. Hebt ge er wel eens aan gedacht, dat die kinderen, die menschen ook zijn als wij zelf, dat ze alleen onder veel treuriger omstandigheden gebo ren zijn Dat de steeds onaangename behandeling hen schuw, en terugge trokken en dan door den nood ge drongen, brutaal, indringerig maakt En weet ge dat deze menschen niet zoo heel ver .van ons afstaan? Dat het meest katholieken zijn, dus huis- genooten des geloofs. Zeker, de prac- tijk van het geloof bestaat bij den feitelijk niet meer. Toch gevoelen ze zich bij de Katholieke verzorgsters 't best thuis. Maar hoe worden ze vaak door ons katholieken behandeld. Waar ondervonden de kinderen ooit liefde? Thuis? Bij hunne medemen- schen Waar werden ze ooit aange spoord hun geloofsplichten te vervul len En waar geen liefde geleerd wordt, daar zal zeker geen liefde ge geven kunnen worden. De laatste jaren zijn echter van en kele menschen de oogen hieromtrent open gegaan. ife 's Zomers, in het voor- en najaar staan de wagens op de kermissen en trekken van plaats tot plaats. Maar gedurende den winter verzamelen ze zich in kampen in bepaalde plaatsen, daarvoor aangewezen, als uitvloeisel van de wet op de woonwagens. In de plaatsen, waar zich die wagens ge durende langeren tijd bevinden, heb ben zich reeds enkele jaren kleine comité's-i gevormd, betsaande uit geestelijken en vrouwen, die zich ten doel stelden de geestelijke en maat schappelijke belangen van de woon wagenbewoners té behartigen. Mrt heel veel ijver en met vrucht is door die comité's gewerkt. Velen zijn tot de H.H. Sacramenten voorbereid, vele huwelijken zijn in orde gebracht. 'veel nood is getenlgci. veet, veel nut is gesticht door het geven van naai-, lees- en schrijflessen. Maar al degenen, die werkten, voelden een gemis. Er was n.l. geen band. De wagens stonden eenige maanden hier, enkele dagen of weken daar, en als ze zoo verder trokken werd toch verloren, wat in een voor gaande plaats bereikt was. Vooral omdat nog slecljts in enkele plaatsen gewerkt werd (Roermond, Breda, Maastricht, Amsterdam, Gouda, Den Haag, Hilversum, Deventer, Hel mond enz). Men kwam nu op de gedachte een landelijk verbond te vormen, dat zou trachten eenheid in het werk te bren gen en zooveel mogelijk afdeelingen .op te richten. In September kwamen bij elkaar 5 afgevaardigden van de R. K. Vrou wenbonden en 5 afgevaardigden van de R. K. Vereeniging tot bescher ming van meisjes om plannen tot centralisatie te bespreken.. Het re sultaat van verschillende besprekin gen is, dat er een federatie gesticht is, die onder zich zal krijgen dioce sane bonden, waarin de afdeelingen vertegenwoordigd zijn. Om een groote eenheid te bewaren is besloten, dat ieder afdeelingsreglement za! goedge keurd moeten worden door het be stuur van den diocesanen bond, ter wijl die bonden gelijkluidende sta tuten moeten hebben. De groote mo tor van dit werk is een Centraal Depot, waar een ieder inlichtingen kan be komen en vanwaar verschillende be- noodigdheden voor het werk te ver krijgen zijn van waaruit de 'alge meene leiding aan het werk der af deelingen zal gegeven worden. Dit depot is gevestigd Amstel 5, Amster dam. Het werk staat onder hooge goed keuring en warme aanbeveling van Z. D. H. den Aartsbisschop van U- trecht, die de volle sympathie voor het werk heeft en een ieder zou willen aansporen zich aan dit liefdewerk te wijden. Toen Z. D. H. nog pastoor was te Hilversum gevoelde hij reeds de noodzakelijkheid van dit werk en zijn liefde voor deze armen verlaten zielen deed hem werken en menig hu welijk werd in orde gebracht en menig kind tot de H. H. Sacramenten voor bereid. Uit dankbaarheid kreeg „de Eerwaarde" verschillende vrijkaar- tjes voor kermisvoorstellingen. Laten wij het voorbeeld van Z. D. H. volgeh en ons toewijden aan dit mooie liefdewerk. Inlichtingen wor den gaarne verstrekt. En ook giften zullen heel dankbaar aanvaard wor den, want om goed te werken is geld noodig. Wat is dan het werk, dat gedaan moet worden. In de eerste plaats moeten, er zoo veel mogelijke afdeelingen opgericht worden. a. In plaatsen waar de wagens zich enkele dagen bevinden zal er alleen voor gezorgd moeten worden, dat de menschen, vooral de kinderen des Zaterdags bezocht worden om hen aan te sporen te biechten en daar voor meefte|nemen en hun te vertel len waar en hoe Iaat Zondags de H. Mis is. Dan gaat een commissielid den volgenden Zondag de kinderen op wachten en geeft hun kerkboekjes (aan het Centraal Depot verkrijgbaar) en ziet toe, dat behoorlijk gebeden wordt. b. Daar waar de wagens gedurende een week of enkele weken van ker missen staan kan gezorgd worden door het comité voor het voorberei den tot de H. H. Sacramenten, voor al voor de eerste H. Communie en aan dè kleinen moet het bidden ge leerd worden. c. In die plaatsen waar de wagens gedurende den geheelen winter in de kampen staan heeft het comité een zwaardere taak. Daar zal geregeld godsdienstonderricI>t (met lichtbeel den) gegeven moeten worden. De kindren moeten leeren bidden de grooteren catechismusles ontvangen. Lees-, schrijf- en naailessen motten gegeven worden. Er oet toezicht gehouden worden op geregeld school bezoek huwelijken moeten gewet tigd worden in verbinding met an dere vereenigingen zal worden ge zorgd voor ondersteuning bij armoede en bevalling en zal moeten worden getracht voor de jongens werk te vinden. Huisbezoek is een van de voor naamste punten van ons werk. Daar door toch kunnen we de menschen leeren kennen eji hen bewegen trouw hun godsdienstplichten te vervullen. 't Zou .goed zijn als overal daar, waar de wagens zich langeren tijd bevonden zich een loods op "het veld bevond van waar uit en waarin alle werkzaamheden verricht konden wor den. In Amsterdam en in Den Haag hoopt men weldra dit ideaal verwe zenlijkt te zien. Daar zal op de Zon dagen de.H. Mis kunnen worden ge lezen daar zal een bibliotheekje zijn, daar zullen naai-, lees- en schrijflessen gegeven worden daar zullen de jon gens leeren houtzagen en timmeren, daar zullen de ouderen godsdienst-, de jongeren catechismusles ontvan gen. Daar zullen de moeder haar plich ten leeren omtrent hygiëne en op voeding der kinderen. Bij al dit werk is de hulp' der gees- geestelijkheid hard noodig, omdat dit 'bij uitstek een werk van zielzorg is. Wij hopen dan ook alle geestelijken bereid te vinden ons'te steunen. Maar ook vele mannen en vrouwen hebben we noodig in vele plaatsen des lands. Geeft U dus op voor dit mooie liefdewerk. Alle inlichtingen zullen U van uit het Centraal Depot ver- 'sireKï worden. En Dij voldoende deelneming en toewijding zal van daaruit opleiding in het werk ge geven worden. Ten slotte vragen wij ook gelde- lijken steun voor het werk is geld dringend noodzakelijk. Maar er is nog één ding dat nog "noodiger is. En dat is het gebed. De leden kun nen werken, maar 't is God, die ze gen en wasdom geven moet. We staan hier voor een groot terrein, een groot missieveld dat- bewerkt moet worden en dat niet bewerkt zal kunnen worden tenzij God Zijn genade en zegen geeft. Wilt die gena de en zegen dan voor ons van Hem afsmeeken en helpt ons allen door Uw gebed. Fe. HAIJE. Voorzitster Liefdewerk voor Woonwagenbewoners. RECHTSZAKEN. HET WERKTIJDENBESLUIT. "Enkele wijziging en Vanaf 6 Mei wordt art. 16 Tan het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1920 gelezen kis volgt: „Een man mag in een uitsluitend of in hoofdzaak door wind- of waterkracht gedreven molen arbeid verrichten op de eerste vijf werkdagen tusschen 5 ea 7 uur des voormiddags en tusschen 6 en 10 uur des namiddags en op Zaterdag tusschen 5 en 7 nur des namiddags en op alle werkdagen gedurende ten hoog ste elf uren per dag." Art. 23 van dat Werktijdenbesluit wordt gelezen als volgt: 1. Een arbeider van 15 jaar of ouder taag op alle werkdagen tusschen 6 en 7 uur des voormiddags arbeid verrich ten in een eikschillerij, een hoefsme derij, een herstelplaats van wagen?, landbouwwerktuigen of landbouwgereed schappen. 2. Een arbeider van 15 jaar of ouder mag pp alle werkdagen tusschen 5 en 7 de3 voormiddags arbeid verrichten in een veenderij". DE TABAKSWET. Do heer Abr. Staalman hee.ft den Mi nister van Financiën de volgende vroeg gesteld: Vindt de Minister in het feit, dat do Kamor alsnog bes'oten heeft het initiatief* voorstel betrefenae wijziging jjer Tabaks wet in behandeling te nemen, aanleidii: to bevorderen, dat de Tabakswet op J uni a anstaande nog niet in werkin treedtf VAN HET HOF. Het vertrek van de Koninklijke 'famili> naar Het Loo a.s. Dinsdag, is bepaalt op lies middags 12 nur 48 min. per Staatsspoor. DRUKWERKEN UITHET BUITEN LAND. Naar het „Vad." verneemt, treden d nieuwe bepalingen, die ontduiking val! «te Pcstwet moeten beletten, op 22 Me U.S.. in werking. Indien drukwerk uit Dnitschland word verzonden, kennelijk met het deol he boogere binnenlandsche port te ontduiken wordt de belanghebbende eerst er me in kennis gesteld, dat do stukken aange^ houden zijn en doorgezonden zullen wor den, indien port wordt betaald. Gebeur Hit niet, dan gaan de stukken naar d 4 plaats van afzending terug. AMENDEMENTEN OP DE WIJZI GING DER ABBEIDSZET. Dcor de heeren Van Rijzewijk en Kni$ per zijn eenige amendementen op de wij ziging der Arbeidswet ingediend. O.m wordt voorgesteld: „Een arbeider mag in fabrieken o werkplaatsen niet langer arbeid verrich ten dan 8 uren per dag en acht en veer tig uren per week. Een arbeider mag in fabrieken o werkplaatsen geen arbeid verrichten tus_ schen 8 uur des nanriddag3 en 7 nur de voormiddags.." DE IJSELBRUG BIJ KATERVEER (ZWOLLE..) Do heer Weitkamp heeft aan den Mi nister van Waterstaat het volgende ge vraagd-« 1. Kan de Minister mededeelen in wel ken staat van voorbereiding zich berin den rle plannen voor den bouw van d» IJselbrug bij Katerveer? 2. Is de Minister bereid te bevorderen «lat de bouw van deze brug en de daar mede in verband staande werken met mee speel worden ter hand genomen dan waar van tot heden is gebleken? DE JACHTWET. In do vergadering van de Tweode Ka mer Vrijdagmiddag uitte de heer Winter- mans het verlangen om de .Jachtwet alsno op de agenda te plaatsen. De voorzitte had daartegen bezwaar aangezien d agenda toch reeds overladen is. Een voor stel-Vintermans om de Jachtwet te be handelen direct na de Landbouw-onge- vallcn-wet werd met 54 tegen 20 stemme verworpen. WIJZIGING ARBEIDSWET. De heeren Schokking c.s. hebben voor gesteld o.a. om in artt. 28 en 52 het maxi mum aantal uren per «ja-ar te stellen op 2C00. DE DRENTSCHE MISSIE. Dit nieuwe werk van den R. K. Vrou wenbond is weer een stapje nader gebracht tot «Ie vervulling van het doel: het bren gen van ontwikkeling aan de vrouwen en meisjes in de Drentsche Venen. Men heeft namelijk een lid (gediplo meerde Verpleegster) bereid gevonden, haar vacantie beschikbaar te stellen, om in die streken een Moeder-Cursus te gaan houden en zoo zulten die lessen, te begie ren d-en 15en Mei as. in 7 verschillende parochies van het Dekenaat Klazinaveen v.orden gegeven. Het schenkt te meer voldoening, dat deze cursussen reeds in Mei kunnen aan vangen, want was ddt niet het geval, dan zouden de Drentsche Moedertjes er weer ir.ee moeten wachten tot October. Zoolang de l palingen der Arbeidswet in dezen geen verbod opleggen, gaan die-stakkerds van vrouwen immers den geheelen zomer mee het turf-veld inl En in die maanden kan cr van ontwikbelings-bijeenkomsten ia;tauriijk geen sprake zijn. Maar nu die zware campagne nog niet is begonnen «iurft men op groote deelname aan de cur sus-lessen rekenen. Men verwacht dan ook in luimen getale nkt de moeders, maar ook de doch ters 1 den leeftijd van 18 jaar. Want ■welen deze niet meehelpen tn de huis houding en daarbij de jongen) broertjes en /.asjes verzorgen? Bovendien kunnen <le meisjes datgene, vrat nu in dezen cursus iccren, weldra of later in edgen huishouding in toepassing brengen. Ook knr.r.en velen onder haar nu de voorbe- reidiry' vinden, om geschikt te worden, later ais leeken het werk te deelen van de Religieuzen, <üe zich, naar uien vurig hoopt, in de Drentsche Venen willen gaan vestigen. Moge deze 7 voudige cursus on der Gods Zegen slagen en dan in bet na jaar door andere lessen worden gevolgd! Daartoe kunnen alle leden van de R. K. Vrouwenbonden in Nederland hulp bic den ieder op bare wijze. Want cr ligt nog veel werk in de Drentsche Veen-Woestijn en dat werk vraagt leeken-apostelen op alle gebied. Het is dan ook te hopen, dat het voor beeld van de Zuster die dezen eersten cursus aan haar Drentsche zustaren gaat brengen, een ruime en edelmoedige navolging zal vinden. Dat is de voldoening, die de an- lere leden aan de cursus-leidster kunnen verschaffen! Laat men eens bedenken, hoeveel onder- wijis-krachten daar ontbreken en wat b.v. in den uren-wijden omtrek van de ge meente Emraen één geneesheer en één vroedvrouw aan geneeskundige en verlos kundige hulp kunnen bieden! Ieder, die gelegenheid heeft om R. K. onderwijskrachten, maaT ook R. K. Ver pleegsters en Vroedvrouwen in te lichten oveT den zedelijken «ood in de Drentsche Venen, moge werkdadige belangstelling daarvoor opwekken om velen te bewegen, althans een deel van hun (haar) tijd te willen schenken aan het Missie-work in die triest-bruine streken van ons eigen vader land! Nadere gegevens worden op aanvraag gaarne verstrekt door het Centraal Bureau van R. K. Vrouwenbonden, Hoost 1, Utrecht. Loonsverlaging. Te Enkhuizen heeft de N. V. Scheepswerf „Vooruit" het loon harer arbeiders verlaagd met 10 pCt. Voorts is de werktijd verlengd. HET SPOORWEGONGELUK BU lW.OENSDRECHT. Naar wij vernemen is de toestand van den bij het spoorwegongeluk bij .Woeiisdrecht gewonden pakmeester Sultze, wonende te Oost en .West Sou burg, naar omstandigheden goed en is er geen levensgevaar voor hem'.; Het verkeer zal spoedig geheel her steld zijn. DE GEHEIMZINNIGE MOORD TE DUSSEN. Betreffende den moord te Dussen, vernemen wij nog, dat de broeder verdacht werd; hij is nog op vrije voeten. Naast het lijk van J. v. d. Pdie 2 schotwonden had, vond men het ge weer met een touwtje aan den haan bevestigd; waaruit afgeleid zou moe ten worden dat hier zelfmoord was gepleegd. Tot dusver is het1 een zeer duigter geval. DOODELTJK TRAMONGEVAL. Vrijdagmorgen had op den hoek. van de Meeuwenlaan en Valkenweg te Am sterdam aan de overzijde van het IJ een droevig tramongeval plaats. De brandweerman Busniamn, wonende 2e Oosterparkstraat 101, liep, blijkbaar in gedachten verzonken, en niet let tende op de naderende tram van de Noord Holl. Tramweg Mij., bleef hij ondanks het luide bellen van )den bestuurder op de rils stilstaan. Hoe wel uit alle macht werd geremd,, was het onmogelijk een ongeval te voorkomen, de- man werd door de machine gegrepen en ongeveer 10 M. meegesleurd. Vreeselijk verminkt werd ede ongelukkige opgenomen en per auto van den geneeskundigen dienst1 naar het Binnengasthuis vervoerd. De dood was onmiddellijk na het ongeval ingetreden. EEN FLINK MEISJE. Een Duitsclier uit Düsseldorf werd aan de Duitsche grens-nabij Kerkrade gearresteerd, toen hij poogde een jong meisje uit Düsseldorf, dat hij allerlei fraais beloofd had (o. a. bij een Duit sche familie in Amsterdam een be trekking als kindermeisje te bezor gen tegen f 35 in de maand), over* Kerkrade naar Amsterdam te brengen, bestemd voor een verdacht liuis. De man, die al meer dergelijke opdrach ten had volvoerd, zou voor ülitj „transport" f 500 vergoeding krijgen. Gelukkig kreeg het meisje te Herzo- genrath achterdocht, zij sprong uit den trein, waarschuwde een politie agent, die haar in bescherming nam en den man arresteerde, die onmid dellijk naar de gevangenis te Aken werd overgebracht. Ongeluk. Do winkelier J. T., te Bussera, is Woensdagmorgen kort bij Am sterdam met zijn motorfiets togen een koe gereden, die den weg wilde over steken. T. werd van den motor geslin gerd en sloeg bewusteloos tegen den grond. Per auto werd de man, ernstig aan het hoofd gewond, naar een Ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. Diefstallen aan het station. Ver moedelijk in het Centraal Station is te Amsterdam ten nadeelo van een Ameri- kaansehe dame, een valies met inhoud, ter waarde van f 3000 ontvreemd. Gevecht met smokkelaars. Tusschen Vrede en Winterswijk is Donderdag he- vig gevochten tusschen Duitsche kommie- zen en smokkelaars, die een partij' rij wielen en naaimachines uit Pruisen naar Holland wilden smokkelen. De kommie- zen schoten op de smokkelaars, waarvan een ernstig werd gewond. Nachtvorst. Te Steenwijk heeft het zoo streng gevroren, dat esnigo schapen onder Steenwijkerveld dood gevonden zijn Doodgedrukt. Aan de gasfabriek te Amersfoort is de 56-jarige M. D. beknel l geraakt tusschen twee kolenlorry's en aa de gevolgen overleden. Aanvaring. Op de Zuiderzee nabij Marken is in den afgeloopen nacht een aanvaring voorgevallen tusschen de stoom boot „Zwolle" der firma Verscliure en een Markenbotter. Bij deze gelegenheid is de schipper van de botter, De Waard oevr boord geslagen en verdronken. EEN ONBETROUWBARE LOGé. Een 23-jarige buffetchef had den vori- gen zomer een tiental dagen kosteloos ge logeerd bij Greet, een „kamerverhuurslcr", wonende Ruysdaelkade te Amsterdam. Den 18en Juni toen Greet even weg was om een boodschap te doen, zag de niet- betalende-logé kans uit een portefeuille van zijn gastvrouw 6 bankbiljetten van 25 weg te nemen. Met het geld ging hij weg, een briefje op tafel achterlatend, dat Greet mededeelde, dat haar logé „aan een werk op den Amstel aan: een café" was en „dat hij zoo gauw mogelijk terug zou komen." Greet miste echter al gauw. de 150 uit haar poricieuine en behalve dat geld nog een pandbrief. Ze vérmoedde, dat haar logé haar bestolen had, temeer, daar bleek, dat hij niet aan een werk op den Amstel was, maar wel naar Engeland was gereisd. Ze ging naar de politie en Vrij dag stond de buffetchef lerecht voor de Vierde Kamer der Rechtbank. Beklaagde bekende het geld meegeno men te hebben. Van den pandbrief wist hij niets af. Het geld behoorde echter hem toe, daar hij, toen hij bij Greet kwam, haar 150 in bewaring gegeven had. Dal hij naar Engeland gegaan was, kwam- doordat hij, geboren Eng .lschman daai onverwachts in dienst moest. De president .vroeg, waarom bekt. als het geld dan toch van hem was, hij het niet terugge vraagd had, inplaats van hel weg te nemen. Bekt. antwoordde, dat hij dit erg lastig had gevonden, omdat Greet zoo doof is. Greet verklaarde als getuige, dat zij bekt. liefderijk in huis genomen had. Hij was toen zonder werk en zij bad hem be loofd, dat hij pas hoefde te betalen, als bij weer werk had. Dat het geld bekl. loc- kwam, daar was niets van aan. Nooit had hij haar geld in bewaring gegeven. Daar Greet vrij doof was, moest een man, „die altijd mei haar meeging", haar steeds duidelijk maken, wat haar door den pre sident gevraagd werd. De officier van Justitie, Mr. Verstecgh. vond de schuld van bekl. bewezen. Hij was met het geld weggevlucht, daar hij had opgegeven, dat hij aan den Amstel aan het werk was en onderlusschen naar Engeland was vertrokken. Indien het waar was, dat bekl. 150 in bewaring had ge geven spr. gelooft echter niet dat bekl. geld aan een dergelijke vrouw in bewa ring zou geven dan nog was 't dit geld niet, zoodat bekl. deze 150 in ieder ge- ,val gestolen had. Spr. vroeg veroordeeling tot 5 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Verkouteren, vond de schuld niet bewezen. Er was maar één ge tuige, en die was zelf belanghebbende. PI. vroeg vrijspraak sub. voorwaardelijke ver oordeeling. ROTTERDAM, 4 Mei. Coop. Tuin bouwveiling Rotterdam .en omstreken. Eng. kaskomkommers le srt. 30, id. 2e srt. 23, pl. gl. komkommer le soort 26—30, id. 2e srt. 17—20, alles pet 100; komkommerstek 25—28 ct. per Kg., sla (Meikoning) le soort 7.4012.30, 2e srt. ff 2.307.10 per 100 krop, sla- vellen 0.752.20 per kist, bloemkool le srt. 60—76, 2e srt. 18—39 pev 100 stuks, rabarber 78 per 100 bos, telein 3543 ct. per K.G. LEIDEN, 5 Mei. Aangevoerd 1461 runderen366 kalveren1017 schapen 41 stieren f 100525; 221 kalf- en melkkoeien f 19062-5982 varekoeien f180350 247 vette ossen en koeien f 210595schoon aan den haak f 0.95 1.82: 34 vette kalveren f45135; schoon a. d. haak f 1.252.00; 332 nuch tere kalveren f 816808 schapen f 45 70schoon a. d. haak f 1.301.40211 weide schapen f2135; lammeren f7 14.501107 magere varkens x 2354p. K.G. levend gewicht 87 ct?.719 biggen f10—18- 20 bokken of geiten f315. LEIDEN, 6 Mei. Kaasmarkt. Aange voerd 103 partijen kaa-, Besteel werd voor 1ste 60ort Goudsche kaas per 50 kilo van f 33—37 2e soort Goudsche kaa? per 50 kilo van f2133; le soort Leidsche kaas per 50 kilo van f 28 31 2e soort Leidsche kaas per 50 kilo van f23—27. Handol voor Goudsche en Leidsche kaas vlug. Aan de Stadswaag gewogen: 79 par tijen 3204 stuks- 23991 kilo. ALKMAAR, 5 Mei." Kaas. Ter markt waren 120 stapels, wegende 117.000 K.G. Fabriekskaas, kleine 34, eommissie 36, boerenkaas, kleine 35, commissie 34. Handel vlug. LEEUWARDEN, 5 Mei. Vee. Aangevoerd 290 stieren 75700; 595 veile koeien 240—460, per K.G. 1—1.20; 2270 melk- en kalfkoeien 190510; 170 vette kalveren 3590 605 pinken 70165; 550 nuchtere kalveren 815; 455 vette schapen 2555; 305 weideschapen 1225; 2015 lammeren 713; 360 vette varkens 80195, per K.G. 0.84 0.94; 145 magere varkens 3575; 235 vette biggen 3060; 234 kleine biggen 1022; 5 paarden. Goede koeien en pinken beter gevraagd, afwijkende stug; vette koeien en stieren prijshoudend; vette kalveren duurder, nuchtere prijshoudend; varkens met vlot ten handel, zouters 9095 c., Londensche 84—88 c. per K.G.; vette schappen stug, weidelammeren flauwer. Eieren. Aanvoer 22.000 kippen- 5%—8 ct., 1300 eendeneieren 7—9 ct. LEEUWARDEN, 5 Mei. Boter. Aanvoer -IS en 70/16 v. Fabrieks- 1.762.15 per K.G. Kaas. Sleutelkaas 0.270.44. Nagel kaas 0.10—0.27. Goudsche 0.22—0.70. Edammer 0.260.73. Aanvoer 43812 K.G. ZWOLLE, 5 Mei. Boter. Aangevoerd 100/8 v., 20/16 v. en 340 stukken, samen 2370 K.G. Prijs 1/8 v. 39—42, per K.G. 1.90—2. Vee. Aanvoer 1289 runderen, 439 kal veren, 503 schapen, 277 varkens en 866 biggen. Men bestedde voor vette koeien 95—130 ct., dito kalveren 110170 ct., dito varkens 8090 ct. per K.G., schapen 2050 per stuk. De handel in neurende en kalvende koeien, vooral in de beste soorten, was vlug; in weidevee traag; in kalveren slecht; in schapen beter; yette koeien duur,-af wijkende goedkoop. GOUDA. Bloemenveiling 5 "Mei Anemonen 1012 cent; Matlonia 1— I1/2 cent per bos; Rozen O10 cent; Seringen 5—18 cent; Vihuinum 1—1 Va cent; Tulpen 7—ID/a cent per stuk; Hortensia's 35 cent; Rozen 24 cent; Aspidistra 65 cent; Azalea 85 cent potplanten. VOOR DE R.-K. UNIVERSITEIT. In de parochie van O. L. V. Hemelvaatr le Utrecht, was de opbrengst der inzame ling voor de R.-K. Universiteit een bedrag van 17.000 aan giften in eens en 1800 aan jaarlijksche giften.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 10