zijn slachtoffer; BUITENLAND Derde Bb.d - 6 Mei i@22 ïsn wet en «fêfgeving, GEM. BUITENL BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. j 5FZUMGSGT OP ONDER WIJSGE- BlEDl Bezuiniging is tegenwoordig niet van de lucht. Men leest er van in alle couranten, men hoort er van spreken in alle vergaderingen, het is het onder werp van den dag aan de bittertafel. Waarlijk, de wetenschap, dat er bezuinigd moet worden, is langzamer hand gemeengoed geworden, de vraag is slechts te weten, hoe er bezuinigd moet worden. Op welke uitgaven moet worden besnoeid Er zijn er, die meeschreeuwen, -in het koor der bezuinigers en het zijn waarlijk niet zij, die het minst hard roepen die absoluut niet weten, waarop eventueel zonder schade voor het algemeen belang zoude bezuinigd kunnen worden. Dat ziin de bezuini gers van professie, wien de heele po litiek koud laat. en die alles goed vin den, zoolang de fiscus hen maar niet al te zeer moeit. Maar o wee, als de belastingschroef wat al te zeer begint te nijpen, dan is het vaderland in gevaar, dan moeten alle hens aan dek komen tot afweer van den gezamen- lijken vijand. Wij behooren niet tot de bezuinigers quand même en als wij in de rijen der bezuinigers een bescheiden plaatsje willen innemen, dan doen wij het, omdat wij van oordeel zijn, dat de tegenwoordige hooge belastingen niet bevordelijk zijn aan het algemeen welzijn. En telkens als wij een artikel aan de bezuiniging wijden, zullen wij tevens een of ander punt aanroeren waarop bezuiniging billijk en redelijk is. Wij beginnen met de Lager onder wijswet. Dat minister Aalberse het bij 't streven naar bezuiniging meer moet ontgelden dan Minister de Visser ligt o. i. alleen aan de omstandigheid, dat men de gevolgen der L. O. wet nog niet zoozeer in de portemonnaie heeft gevoeld. Eerst 1 Januari 1922 zijn de financieele bepalingen der wet volledig in werking getreden en de kosten daarvan moeten nog worden verhaald. Dat komt dus nog Wees gerust, waarde lezer, wij willen niets afdingen op de noodzakelijke uitgaven, die het juiste beginsel van gelijkstelling van bijzonder en open baar onderwijs medebrengt. Dat is een beginsel, waarvoor onze vaderen hebben gestreden, waarvoor wij onzen strijd hebben gevoerd en waarvan het bezit ons thans moet zijn als een ideeël goe.d,dat gaat boven elk ma terieel belang. Wij hebben echter wel wat af te dingen op de manier, waarop minister de Visser heeft gemeend, dat beginsel te moeten in praktijk brengen. Wij zijn het hier in Holland zoo gewoon, als vader staat zich met iets bemoeit, dan moet liet veel geld kosten, meer hoe beter. Ga maar eens zien naar den bouw van het academisch ziekenhuis te Leiden. Zoo olok met de Lager onderwijswet. De uitvoering daarvan zal schatten van geld kosten. Gelukkig begint de minister het zelf ook in te zien en werd dezer dagen door de regeering in de memorie vn antwoord voor de staatsbegrooting in de Eerste Kamer medegedeeld, dat een ontwerp-wijziging der Lager on derwijswet naar den Raad van State is verzonden, welk ontwerp eenige jresparing zal brengen van 15 a 20 miliioen. Intusschen komt het ons niet onge- wenscht voor den duren opzet van enkele bepalingen der Lager Onderwijs wet eens fel te belichten. Voor vandaag beperken wij ons tot art. 205 der wet, dat regelt de vergoeding, die de ge meenten aan «de bijzondere schoolbe sturen moeten betalen voor bestaande gebouwen. Wanneer eenmaal na jaren- langen strijd op vriendschappelijke wijzerrede wordt gesloten, dan moet men de vredesvoorwaarden niet te bezwarend maken. En de vredesvoor waarden zijn hier nog al zwaar, im mers volgens de bepalingen de» wet moeten de gemeenten jaarlijks onge veer 61/4 pCt. van de geschatte waarde der schoolgebouwen aan de bijzondere schoolbesturen uitkeer en. Wij voor ons zijn van oordeel, dat eene een voudige bepaling, aangevende dat alle lasten op de bijzondere scholen rustende door de gemeente werden overgenomen aan het doel der wet de financieele gelijkstelling had oeantwoord. waarom moe r.e ge meente b. v. een jaarlijksche vergoe ding gaan betalen voor eene school, die geheel „vrij" is, waarop geen schulden meer rusten, en die ook vrij zoude zijn, als zij voorheen uit dè openbare middelen dus uit de gemeen tekas was betaald? Het geldt hier toch niet een -particuliere zaak, maar het gaat tusschen twee publieke corpo raties de gemeente en het schoolbe stuur en vele personen hebben bij beide corporaties belang. Wanneer iemand voorheen 1000.gegeven heeft voor de oprichting eener bij zondere school dan kan hij thans weder eens in den vorm van zijn be lastingbiljet aan den bouw van die school gaan bijdragen, immers de gemeente moet een jaarlijksche ver goeding geven voor het gebruik van het gebouw en de gemeente moet die gelden halen uit de zakken der be lastingbetalers. Deze regeling is vooral bezwarend in gemeenten met streng geloovige bevolking, waar reeds voor de invoe ring der Lager onderwijswet 1920 het bijzonder onderwijs bloeide door de medewerking der ingezetenen. Die ingezetenen"kunnen thans gaan be talen voor een goed dat zij niet meer te koop hadden, dat zij al lang in bezit hadden, dat er door hun goeden wil en vrijgevigheid was gekomen. De gemeenten betalen het weliswaar, maar die verhalen het weder op de ingeze tenen hetzij in den vorm van gewone plaatselijke belasting, hetzij in den vorm van verhoogd schoolgeld. Intusschen de wetgever heeft uit gemaakt dat er ook voor het geval de school geheel of voor het grootste gedeelte vrij is, vergoeding moet wor den betaald naar de geschatte waarde. Maar men had toch mogen aannemen, dat die vergoeding zoo schappelijk mogelijk zoude worden gesteld, na tuurlijk met het voorbehoud, dat alle bestaande lasten der school uit de gemeentelijke vergoeding konden wor den voldaan. Het tegendeelis echter waar, althans zeer zeker in diverse gevallen. Op de eerste plaats moeten de ge meenten van alle scholen 61/4 pCt. der geschatte waarde betalen, terwijl er tot voor enkele jaren voor dergelijke doeleinden geld genoeg te krijgen was voor 4 y2 pCt. of minder. Verder wordt de vergoeding uit gekeerd naar de geschatte waarde. De waarde wordt geschat naar het tijd stip van 1 Juli 1914 Qf is dë school later geopend naar het tijdstip van opening der school. Bij de schatting wordt de gemeente, die tenslotte heeft te betalen, als een rechtelooze be handeld. De schatting geschiedt wij wezen er vroeger in ander verband al eens op door driefdeskundigen, waarvan één door de gemeente, één door het schoolbestuur en één door den onderwijsraad te benoemen. De schatter van de gemeente tracht na tuurlijk de schatting zoo billijk mo gelijk te doen zijn, de schatter van het schoolbestuur kijkt natuurlijk naar de belangen van zijn lastgever. Dat is menschelijk en redelijk. Maar waar de schattingscommissie bij meerder heid van stemmen beslist, komt het praktisch hier op neer, datdeschatter, aangsteld van wege den onderwijsraad, de beslissing in handen heeft. Een deskundige, gewoonlijk dus iemand die een léidende positie inneemt in het bouwvak .en dat dit een duur vak is, weten wij beslist dus feitelijk wat de gemeente heeft te betalen. En de vergoeding die deze deskundige krijgt voor zijn moeite, wordt bepaald naar het bedrag der schatting. Hoe hooger' schatting, hoe meer loon. Wij behoeven niemand van oneerlijkheid te verdenken, maar het is een waarheid als een koe, dat het feit, dat de des kundige als vergoeding een bepaald percentage krijgt van het bedrag der schatting, dtit bedrag in opstijgende lijn beinvloedt. Die anders beweert, heeft geen menscbenkennis. Boven dien schijnen hier gn daar naar ons toevallig ter oore kwam de schat ters de gedeclareerde vergoeding bij de uitkomsten 'der schatting te voegen, hetgeen praktisch hierop, neerkomt, dat de gemeente de schatting be taalt, terwijl de wet uitdrukkelijk zegt, dat de schatting komt ten laste van het schoolbestuur, 't Is waarlijk niet onverstandig van de schatters, men kan gemakkelijker een flinke rekening ir. dienen bij zijn schuldenaar, wan neer men weet, dat deze het een ander kan laten betalen. Als de gemeente zich door de schatting bezwaard ge- voeit, staat haar geen enkel rechts middel open. Z' heeft te berusten en te betalen. Is het wonder, dat wij hier en daar hoorden klagen over verbazend hooge schattingen, dat de schattingen in de verschillende deelen des lands blijk baar zoo uiteenloopen, dat er oude scholen zijn, die nu ze oud zijn hooger worden geschar dan zij nieuwe hebben gekost, dat er scholen zijn, in de laat ste jaren opgericht, die f 20000.en meer hooger"zijn geschat, dan de wer kelijke kosten hebben bedragen Nu is het waar, dat in het laatste geval, een schatting toch juist kan zijn. Im mers de waarde van scholen, gebouwd na Juli 1914 wordt geschat naarshet tijdstip van opening der school en tusschen het tijdstip van aanbesteding en van opning der school, kan een sterke stijging van materialen en ar- beidsloonen zijn ingetreden. Maar 't is onbillijk, dat de gemeente dit moet betalen. Omgekeerd komt het voor vooral voor schalen die in 1921 in aanbouw waren dan sinds het tijd stip van aanbesteding en de opening een scherpe daling was ingetreden. In dergelijk geval zit het schoolbestuur met den strop, dat is evenzeer on billijk. Zoo hoorden wij van een school, die in verband met deze omstandig heid 40000.-— lager was gscljat, dan de werkelijke kosten en het schoolbe stuur zit nu met de handen in het haar. Dergelijke dingen moeten toch niet voor kunnen komen. Wij gelooven, dat de wetgever ver standiger' had gedaan met alles zoo niet in de finesses te regelen, maar meer over te laten aan de gemeente besturen, de rechtstreeks belangheb benden, natuurlijk met de bevoegdheid van het hooger gezag, om bij onwil van een gemeentebestuur in te grijpen. De uitvoering der wet zoude dan heel wat goedkooper zijn geweest. Maar als vader staat zelf alle details uitwerkt dan wordt het duur, als van ouds. DE CONFERENTIE TE GENUA. De toestand in Ierland, FEUILLETON Zooals wij gezien hebben, had Chris tine, toen zij hem zag, zich opgericht. Een kreet ontsnapte aan hare lippen, en als de markies haar aan hare stem nog niet herkend had, zou hij haar dadelijk herkend hebben aan de ont roering, aan hare blikken, aan den afschuw, die zich op» haar gelaat af- teekende, toen zij hem zag. Zonder den tijd te hebben om na te denken, stond zij in dit beslissend oogenblik plotseling tegenover den man, die haar herinnerde aan een ge heel leven van martelingen er. onge hoorde beproevingen. Dadelijk aan vaardde zi] den strijd. „Ha, schurk," kreet zij, „eindelijk gelukt 't mij dus u te bereiken Ik kan dus al den haat, al de vervlóekin gen, die ge verdiend hebt, over u uitstorten I" Z»j wendde zich tot Mark, die met een gezicht, waaruit bleek dat hij niet wist wat te gelooven, geluisterd had naar die krasse begroeting. Zij ging voort „Ge ziet dien man hij heeft uw vader vermoord Den avond van onze thuiskomst na de huwelijksreis, toen wij door den tuin wandelden arm in arm, heeft hij hem lafhartig, verra derlijk een kogel door het hart ge jaagd Mark sloeg de oogen op naar den man, dien hij als een vader beschouw de. De marmes had geen beweging gemaakt. Hij bleef uiterst kalm, met een trek vol minachting om de lippen. „O, hij zal 't niet ontkennen," ging Christine voort. „Hij kan 't niet ontkennen Hij zelf heeft mij alles bekend God alleen weet, met welk een woede, alleen om mij te martelen. Ja, ja, ik ben het, heeft hij mij toe geschreeuwd, ik ben het, die hem ver moord heb En toen, door een soort van bovenaardsche ingeving, heb ik in zijn oogen gelezen, zag ik het op zijn voorhoofd, dat hij 't wasToen heeft een vreeselijke afschuw zich van mij meester gemaakt. Ik heb dien man, bezoedeld met het bloed van mijn eersten gemaal, het bloed van uw vader, niet willen terugzien. En midden iri den nacht, onder een stort regen, ben ik met u,-aan mijn hart gedrukt, gevlucht. Ik heb het kasteel van dien man verlaten, om er niet meer terjjg te keeren Opnieuw keek Mark den markies aan. Deze stond daar met gekruiste armen en bewaarde zijn onverstoor bare kalmte. De jonge man kon niet nalaten te zeggen „Antwoordt ge niet! Komt ge ei niet tegen op De heer d'Arbois haalde de schou ders op. „Er tegen opkomen," zei Christine, „antwoorden Wat wilt ge, dat hij antwoorde Alles is waar Die man is een moordenaar! Hij heeft alle mogelijke laagheden.en a'lle misdaden gepleegd. Hij is van het hoofd tot de voeten bezoedeld met het slijk der schande. Is hij 't niet, die u vervol gens aan mijn armen is komen ont rukken, die mij in een krankzinnigen gesticht heeft doen opsluiten, om mijne aanklacht en mijne luide be schuldigingen te verstikken die des nachts door gehuurde ellendelingen den eenigen man heeft doen vermoor- den, die u en mij lief had, dokter Bernau. Want hij is 't, die hem heeft doen vermoorden, hij is 't." Tegenover deze nieuwe beschuldi ging, werd Mark angstig te moede, hoeveel vertrouwen hij ook in den markies stelde. Was al hetgeen hij hoorde waar heid Droomde hij niet Was hij niet de speelbal van een ontzettende nachtmerrie De markies had nog steeds geen enkele beweging gemaakt. Hij had de vrouw, die hem van al die misdaden beschuldigde, niet aan gegrepen, om haar den mond te slui ten, om haar de lastertaal weder te doen inslikken Neen. Met een bovenmenschelijke koelbloedigheid, eene bewonderens waardige tegenwoordigheid van geest had de markies, bedacht op alle mo gelijke beschuldigingen, toegeluisterd, zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. Hij glimlachte zelfs en wendde.zich tot Mark. „Ik moet u waarschuwen," zei hij, „dat uwe moeder verscheidene jaren in een krankzinnigen gesticht heeft doargebracht en dat zij er uit ont snapt is, zonder genezen te zijn." Christine maakt een heftig gebaar. „KrankzinnigZoudt gë mij nu nog voor krankzinnig willen 'doen doorgaan Ha, schurk 1 ge wist wel, dat ik niet krankzinnig was, toen ge mij hebt doen opsluiten, toen ge mij ontrukt hebt aan alles wat mij dierbaar was Neen, ik was niet krank zinnig en dat wist ge „Inderdaad," zei de markies, op den kalmsten toon ter wereld. „Ik héb 't nooit geloofd, 't Zijn de ge- neesheeren." „De geneesheeren „Hij die u onderzocht heeft. Onge lukkigerwijze bemerk ik vandaag, dat hij wel eenigermate gelijk had." „Gelijk heeft hij in uw oog, omdat ik u al uwe misdaden voor de voeten werp." „Omdat ge eene zeer overspannen verbeeldingskracht hebt. Indien alles wat ge zegt, waarheid was, zou ik de ellendigste van alle schurken ziin," „Als 't niet waar is," zei Christine, dan'ben ik, uwe moeder, de ellendige lasteraarster, die den dood verdient,, want ik heb de afschuwelijkste las tertaal bedacht, om u van dien man los te maken Ik weet niet wat te denken of te gelooven," stotterde Mark. De jonge man viel op de knieën: „Mijn vader, mijn waarachtige vader!" Christine slaakte een vreeselijken kreet. Bij dit tooneel was zij als krank zinnig van schrik. „O, mijn God," zei ze, „ik ben 't, die door hem veroordeeld -wordt 1 Een leven van smarten en tranen heeft den hemel dus nog niet verzoend! En ik heb voor hem alle martelingen, alle ellende geleden. Twintig jaren heb ik geweend, heb ik zijn naam hon derden malen per dag herhaald, ën nu ik hem terugvind.... Mijn God! mijn God 1" De ongelukkige kon niets meer zeggen. Zij barstte los. Zij was geen meesteressë meer over zichzelve. Te midden barer snikken, hoorde men nog dezen uitroep „En ik, die hem zoo liefheb, die hem zoo aanbeden heb." t:o: Barthou naar Genua terug. Barthou is gisteren om 11 u. 40 naar Genua vertrokken. De Duitschers bij Lloyd George. Uit Genua wordt aan het Berliner Tage- blatt geseind, dat het onderhoud tusschen Lloyd George en Wirth en Rathenau onge veer 2 uur duurde. Een aantal Engelsche personages woonden het onderhoud bij. Onder hen bevonden zich Lord Birken head en Evans, de minister van oorlog. Alle vraagstukken, die betrekking hadden op het program der conferentie werden besproken. De beide Duitsche gedelegeerden hebben hun standpunt over deze verschillende vraagstukken duidelijk uiteengezet. Een bepaald resultaat heeft deze bijeen komst niét opgeleverd, maar er is wel be sloten binnen enkele dagen het onderhoud Voort te zetten. Deze nieuwe ontmoeting zal onmiddellijk na terugkeer van Barthou plaats vinden, vermoedelijk zelfs heden, Zaterdag reeds. Eerst zullen Wirth en Rathenau dan nog een onderhoud hebben met Schanzer. De Engelsche persdienst heeft gisteravond aan de journalisten medegedeeld, dat Lloyd George steeds nog de bijeenkomst blijft verlangen der landen, die het vredesverdrag van Versailles heb ben onderteekend ten einde een besluit te kunnen nemen betreffende de maatregelen, die in het vraagstuk van het herstel voor 31 Mei getroffen moeten worden. Deze conferentie zou te Genua zelf of in de buurt moeten bijeenkomen. Van Italiaan- sche zijde bevestigd weer opnieuw, dat de Italiaansche regeering een dergelijke bij eenkomst voor 31 Mei gewenscht acht. Wirth schijnt een oogenblik van plan te zijn geweest naar Berlijn terug te keeren. Volgens het Tageblatt heeft hij dit plan laten varen na zijn onderhoud met Lloyd George. De Daily Express verneemt uil Genua, dat gisteren op de villa d'Albertis tusschen Lloyd George c.s. en de Duitschers voor namelijk over de kwestie der schadever goeding is gesproken. „De Duitschers gin gen heen met het troostrijke gevoel, dat de Britsche delegatie een bijeenkomst van de onderteekenaars van het tractaat van Versailles vóór 31 Mei zal doorzetten, on danks het verzet van Frankrijk." De Petit Parisien verneemt uit Genua: Ongerust geworden bij het naderen van den verval-termijn van 31 dezer, hebben Wirth en Rathenau een afgevaardigde van de geallieerden verzocht hun een onder houd met Barthou te bezorgen, zoodra deze te Genua teruggekeerd is. Het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken heeft een tegenspraak gesteld tegenover het bericht van de Daily Ex press, volgens hetwelk Poincaré een nota aan Lloyd George gericht zou hebben, waarin hij mededeelt te weigeren om vóór 31 dezer aan een vergadering der bondge- nooten deel te nemen, ten einde Frankrijks recht te handhaven de Roer te bezetten. De correspondent van de Times te Genua meldt, dat de weigerachtige hou ding van België in de kwestie van het Rus sische •eigendomrecht niet alleen den steun van Frankrijk heeft, maar ook de goed keuring van de Vereenigde Staten weg draagt. De houding der Fransche Kamer. De commissie uit de Kamer voor bui- tenlandsche aangelegenheden heeft zich uitgesproken vóór nauwe solidariteit met België, eerbied voor den particulieren eigendom in Rusland, toepassing van het verdrag van Versailles. Zij heeft eenstem mig den wensch te kennen gegeven, dat de Opperste Raad niet vóór 31 Mei bij eenkomt. De commissies- Men verwachtte dat de economische commissie gisteren haar werk ten einde zou brengen. De rapporten van de financieele com missie en van de transport-commissie zijn reeds aangenomen, zoodat alleen nog de politieke commissie, die zich met het Russische vraagstuk bezig houdt, tot een resultaat moet kornen. Dit is echter het belangrijkste en de rest hangt hiervan af. Engeland en Frankrijk. Sprekende aan het jaarlijksch feest maal van het Ijzer- en Staalinstituut te Londen, heeft Shortt, de Engelsche mi nister van binnenlandsche zaken, gezegd, dat er volstrekt geen groot verschil be stond tusschen de vertegenwoordigers van zegt, dat 20.000 man van Tsjangs' leger zijn vervoerd over de Zuid-Mantsjoerij- sclie spoor naar Dairen en vandaar per schip naar Sjantoeng. STINNES TE MOSKOU. Volgens een bericht van 2 Mei uit Mos kou is Hugo Stinnes daar aangekomen, vergezeld van andere vertegenwoordigers van groote induslrieele ondernemingen in Duilscliland, om onderhandelingen met de sowjet-regeering te voeren inzake het ver krijgen van concessies tot den bouw van scheepswerven in Rusland. De Times verneemt uit Konstantinopel dat de Amerikaansche hulpcommissie, welker leden door de Tuitten uit Kharpoet zijn verbannen, verslag doen van de af schuwelijke behandeling der Christenen en Armeniërs in het district Kharpoet. Zij leven in een staat van slavernij. De eigendommen der Armeniërs, die bij de jongste deportaties gestorven zijn, zijn ver beurd verklaard. De christenen hebben geen rechten. Hun vrouwen worden in de Mohammedaansche huizen als slavinnen gebruikt. De toestand der Gedeporteerde Grieken is volgens die Amerikanen nog erger. Van de 30,000 gedeporteerden, die Sivas verlieten zijn 5000 voor hun aan komst te Kharpoet gestorven, terwijl nog 5000 in Kharpoet of westelijk daarvan ge storven zijn. De Turksche autoriteiten zou den openlijk verklaren, dat het hun voor nemen is alle Grietsen te laten sterven en hun optreden zou deze bewering geloof bij zetten. - In de tuighuizen van de Fransche marine is een wijdvertakt spionnage- com plot ontdekt. Er zijn twee mannen, com munisten. onder beschuldiging van spion nage aangehouden en het ministerie van Engeland en die van Frankrijk te Genua, binnenlandsche zaken heeft bekend ge zooals men uit de persberichten wellicht zou opmaken. De betrekkingen tusschen Lloyd George en zijn collega's en de Fransche gedele geerden zijn volgens spr. zoo warm en vriendschappelijk als mogelijk is. Hij kon de verzekering geven, dat Frankrijks wensch om de vriendschap en het bond genootschap met Engeland te handhaven even groot was als die zijner toehoorders. Lloyd George deed zijn best om de groo te moeilijkheden te overwinnen met een energie, als slechts weinigen bezaten. Shortt hoopte en geloofde, dat Lloyd George succes zou hebben en hij ver wachtte, evenals Lloyd George, dat men door de conferentie van Genua vooruit zou gaan. maakt, dat de algemeen© veiligheidsdienst een complot ontdekt heeft, dat 's lands defensie betreft en waaromtrent bijzónder heden eerst later bekend gemaakt kunnen worden. Teekeningen en modellen van in aanbouw zijnde schepen zijn uitgeleverd, de constructie van duikbooten ds verraden en ook zijn er mededeelingen gedaan om trent hoeveelheden oorlogstuig en de orga nisatie van de Fransche marine. Te Brest, Loriënt en Toulon schijnen vertakkingen van het complot ontdekt te zijn, van waar uit via Parijs mededeelingen aan Beriijn en Mouskou gedaan werden. De spionnage. was in handen van com munisten, die de arbeiders der marine-wer ven aanzetten tot sabotage en het perso neel der oorlogsbodems tot insubordinatie. De huiszöeking bij een der communisten moet zeer bezwarende dingen, blijkende uit de in beslag genomen correspondentie, Een uitspraak van De Valera, opgeleverd hebben. In een nieuwe rede te Dublin heeft de C. E. Main, rondreizend inspecteur Valera gezegd het te betreuren dat de le- van 'Ie toepassing der anti-drankwetten in den van de Dail verdeeld waren in plaats Vereenigde Staten, heeft na een bezoek van zich aaneen te sluiten tegen Enge- aan GhScago verklaard, dat die stad de „natste is van alle Amerikaansche steden. Deze verklaring was door Main afgelegd na een rondreis door het geheele land. Ook die nooit zouden toestemmen m het Brit- ,;s Main van 00rfjw]i dat fen minste de sche burgerschap. Indien zij gedwongen helft van de politie van Chicago zich af- werden tot het Britsche rijk te behooren. geeft met geldafpersing. land, dat Ierland's eenige vijand is. Er waren mannen en vrouwen in Ierland zou dat alleen gebeuren over hun lijk. Het tractaat moest verworpen, de on- In Madison Square Garden, hét bekende gebouw te New-York, hebben 10,000 men- afhankelijkheid verdedigd worden, zelfs s('hen betoogd* tegen de anti-drankwetge ving. De bankier James Speer was leider van de bijeenkomst. Er werden resoluties op gevaar van een burgeroorlog. aangenomen strekkende tot het intrekken n het drankverbod of anders tot wijzi- onderhandelingen ™n.,cte lK!s(aa"de vetten tegen net drankgebruik. gen en in een kooi gezet met urie slakken kabel bij zich. Het dier bleef in de kooi opgesloten van 13 tot 16 Maart. Toen be zweek het. De rat kreeg twee keer daags water en een dag een klein stukje brood, dat zij gre tig verslond. Toen de rat stierf, waren de stukjes kabel onaangeroerd. Het beest stierf dps in zekeren zin als martelaar in het belang van het voortbestaan van dui zenden van zijn rasgenooten. Uit naam van Brooking werd aangevoerd, dat het een wetenschappelijke proefneming gold en dat hij niet van plan was geweest wreedheid te bedrijven. De magistraat besliste dat hij de wet had toe te passen, al was zij in dit geval wreed tegen mijnheer Brooking. De eerste scheidsrechterlijke uit spraak in 'n arbeidsgeschil in Noorwegen is Donderdagavond geveld. Ze betrof de metaal-nijverheid, waar het uurloon voor geschoolde werklieden, 't welk thans 2 kronen 10 öre bedraagt, is verlaagd met 55 öre. De vacantie is verdninderd van 12 tot 8 dagen. Deze beslissing geldt voor een jaar maar kan gewijzigd worden, als intusschen de kosten van levensonderhoud belang rijke veranderingen ondergaat. Het geschil in den Deenschen land bouw is nu ook bijgelegd. Met 6003 te gen 819 stemmen heeft de vakvereeniging van landbouwarbeiders de ontworpen overeenkomst met de boeren aanvaard, zoodat de staking of uitsluiting voor komen is. Be. nieuwe regeling wordt ge acht met 1 Mei te zijn ingegaan. Een bende roovers heeft- een trein van Jalapa (Mexico) op vier mijl afstand van Puebla, opgehouden. Verscheidene reizigers zijn beroofd en gedood. Eenige slachtoffers zijn te Puebla aangekomen van alles beroofd, zelfs van hun kleeren. Van eed afgrijselijke misdaad ma ken de Fransche bladen melding: teVer- neil-le-Chétif, een dorp in de buurt van Mayet, in het Sarthe departement, heef een jongeman zijn vader en zijn moeder in hun slaap vermoord. De moordenaar, zegt, dat hij hen doodgeschoten heeft^ maar er wordt vermoei, dat hij de sla pende menschen met een tang heeft dood geranseld en daarna uit een oud geweer nog schoten op hen gelost. De zoon, die ongunstig en als een vooral door zijn moeder verwend kind bekend stond, leefde in voortdurenden twist met zijn oudera over geld en over een vrouw met wie hij wilde trouwen. De socialistische regeering van Brunswijk is gisteren ten val gebracht doordat een door afgevaardige Kaefer (burg.) ingediende motie van wantrou wen met 30 tegen 29 socialistische stem men werd aangenomen. Sepp Oerter stem de met de 29 burgerlijke afgevaardigden; mee. De regeering heeft daarop haar ont slag ingediend. De landdag is voor onbepaalden tijd verdaagd. Sepp Oerter heeft das op niet onori- gineele wijze wraak genomen. Men verwacjit, dat er nu ean coalitie- regeering aan het bewind zal komen. In het politieke proces inzake Fe- chenhach zal 11 Mei uitspraak worden BUITENLANDSCHE LEENING VOOR DUITSCHLAND. De internationale over een buitenland sche leening voor Dui.sehland, die oorspronkelijk op 8 Mei Er Wt brand gewoed ap de ,older. m beginnen, zijn uitgeste.d tot „3 verdieping van hef departement van de Mei. Ze zullen te Parijs worden gehou- schatkist, te Washington. Een deel van ',en- die verdieping en van het dak is verloren gegaan. Schade 100,000 dollar AMERIKAANSCHE TROEPEN AAN I DEN RIJN. Jim Larkin, de Iersche agitator die in Uit Washington wordt gemeld, dat de Vereenigde Stalen wegens opruiende en uitvoering van het besluit van den minis- an,1"inal'ona''e uitingen nog in den tijd ter van oorlog om de Amerikaansche be- Vn den gr0Qtol oor,og ^oordeeld was tot zetting uit het Rijngebied terug te trek ken, van 1 tot 17 Juli is uitgesteld. DE BEZUINIGING IN ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Bonar Law het een langdurie gevangenisstraf, heeft zijn straftijd nog lang niet uitgezeten. Velen in de Vereenigde Staten vinden echter, dat de tijd gekomen is om dergelij ke ooriogsvonnissen te liquideeren. Er is óan ook een actie aan don gang om Jim denkbeeld geopperd, om de bezuinigings- Larkin vrij te krijgen. Die actie heeft in voorstellen van de commissie van Geddes zooverre succes, dat zijn zaak voor het hof nog eens goed na te gaan. Dit schijnt in- vajl aPPól werd gebracht. In verband daar- geslagen te zijn. mede was aan Larkin de gelegenheid ge- D e EEvening Standard meldt thans, gewn' voorloopfc te worden vrijgelaten te- 'dat de schatkist niet afkeerig is van.het *>en, or"ste in8 >an 15000 dollar. denkbeeld om weer een commissie in le SóTd daTde v,"he!I? T'-'f woord, „dat de vrijheid zooveel niet waard stelten en voort te gaan met een onder- js" zoek, hoe nieuwe tastbare bezuinigingen te bereiken zouden zijn. j De Times meldt dat de afdeeling voor I ij export-crediteuren van het ministerie van DE BURGEROORLOG IN CHINA. i koophandel op 8 September gesloten zal Aan de Times wordt uit New-York ge- 0,de'V meld: Amerikaansche persberichten zeggen, dat Tsjanglssolins leger wordt gesteund door de Japanners. Op het slagveld bü Tsjangsintjen zijn granaten en granaat- Te Warrington is Brooking, directeur van oen kabelmaatschappij, tot 5 pond sterling veroordeeld wegens wreedheid je gens een rat. Bij de behandeling van de zaak bleek dat er klachten waren ingekomen, dat rat- 77. kisten gevonden van Japansch maaksel, ten kabels van de maatschappij door- De militaire gouverneur van Sjangtoeng knaagden. Er werd daarop een rat gevan- In de zitting van den Duifechea Rijksdag is geconstateerd dat in de sclia- devergoedings-begrooting een bedrag van bijna 140 millard papier-mark ongedekt is. De staat van beleg te Gleiwitz die sedert de ontploffing op het Hiittenfried- hof was afgekondigd is weer opgeheven. De stakingsbeweging in Zuid- Duitschland breidt zich nog steeds uit. Gister is in tal van groote cementfa brieken het werk gestaakt. Het conflict in de metaalindustrie is verscherpt ten gevolge van de verwerping der bemid« delingsvoorstellen door de arbeiders. Een Fransch oorlogschip in ons land Aan het einde dezer maand zal het Fransche pantserdekschip, genaamd Jea- ne d'Arc" een bezoek aan Amsterdam brengen, hetwelk ongeveer een week zal duren. De „Jeanne d'Arc" heeft een water- verplaatsing van bijna 13.000 tons. WIJZIGING DER ARBEID. ALT. De Tweede Hamer heeft artikel van de wijziging der Arbeidswet 1919 z. h. st. aangenomen, nadat een amen dement-Snoeck Henkemans inzake bak- kersnaehtarbeid was ingetrokken Dn het amendement-Schokking om inwonende kinderen beneden de 14 jaar (later ge wijzigd in 18 jaar) in het bedrijf hun ner ouders werkzaam niet onder de ar beidswet le laten vallen, was verworpen. J (Wordt vervolgd.) I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9