j De Toog van Mijnheer Pastoor II POLITIEKE P80P. CU De richting in de politiek. Daarl. Ver. R.L Vacantiekelonies 9 MEI Uit den Omtrek DAM1AATJES MAANDAG 8 MEI 1* 45ste JAARGANG No. 14136 PER KWARTAAL3-25 PER WEEK 0 25 PA NCO PER POST PER KWART. Bli VOORUITBETALING f 3.577, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL- DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EERSTE BU'Ü Dit nummer bestaat uit 2 bladen KAMERLID ÏS OOK NIET ALLES. U ITVOERINÖ door de looneelcluli v. d. O. KRIUS Aanvang precies 87* uur. Spreker J. A. DE LOSBEL. Het Kabinet Ruys De Beerenbrouck. T00HEEL. HAARLEM. Evens Barry. De Schaduw der komende Dingen f® 760 J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. LEMSCHE i»E ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: - i. Hij leeft in de stad. En de instelling van een zomertijd wordt een zegen ge noemd Hij is van dezelfde meening. Dat uur meer van Gods lieven zonneschijn lijkt hem zoo'n gift en weldaad afgezien van alle economische besparing en inter nationale regelingen dat over de al of niet-invoering niet te disputeeren valt. Zoo ooit, dan zal hij hieraan zijn stem met ware voldoening en blijdschap ge- ven. Daar wordt gebeld. Gescharrel aan de voordeur. Het meisje lispelt bedeesd iets over „alweer een paar heeren" om u In spreken. (Zij heeft in de keuken al dik wijls verklapt dat zij mijnheer „daarom zoo beklaagt.) Geven ze geen kaartje af, Annie? Neen mijnheer, want 't zijn maar boe ren. Oh, goed volk dus, laat maar binnen. 't Waren geen boeren, maar tuinders. Nog beter volk, zoo mogelijk. Ik ken ze met naam en toenaam. Ga zitten Jan, en steek een sigaar op. Jan doet aldus, en valt met de deur in huis. Hij pleit voor afschaffing van den lomertijd, dien ramp van het platteland, zooral voor de tuinders. Mijnheer verte genwoordigt toch de kieskringen Haarlem m Helder, hij haalt toch al zijn stemmen zoowat van het platteland.... De afgevaardigde steekt ook een si gaar op, kan wijzen op heel veel brie ven en requesten bevattende Jan's plei- looi. Hij informeert belangstellend naar de tuinderij en Jan's vereeniging, die zijn liefde heeft zoo goed als Jan zelf zijn ichting. (Een flinke voorzitter inderdaad). Hij murmelt nog iets van sociale vereeni ging.... niet met politiek bemoeien.... en van, ge weet wel, geen ruggespraak met de kiezers en ook iets van „wat t zwaarste is moet 't zwaarste wegen.' Ten slotte, dat 't hem spijt. Ennou, t ga je wel. Een anderen keer beter. De afgevaardigde stemt vóór den zo mertijd. O bron ^van verdriet! Dat is al met pleizierig. En toch is leze situatie schering en inslag. Het ka merlid, jarenlang deze teleurstellingen ziende en scheppend, heeft alle illusies over zijn tevredenheid wekkenden ar beid verloren en zijn grootste raadsel is, dat nog iemand hem stemt, zóó dikwijls heeft hij personen en groepen moeten te leurstellen. En wie hij bevredigde, stootte hij daarna weder af en vaker: als hij er .én bevredigde maakten hij er meerdere tot vijand, 't Leven is geen lolletje, ten Kamerlid weet er van mee te praten. Een goede dosis Roomsche blijdschap tmudt ons echter op de been. Maar goed ook, want de verkiezingen komen. Hij moet poot aan spelen. Spreek beurten in Noord en Zuid. Puzzles ont warren. Vergaderingen „met zijn tegen- voordigheid vereeren". Nog erger: pre- tideeren. Doch laat ik ter illustratie van de lie felijke behandeling eens kamerlids een enkel voorbeeld naar voren brengen. Dat is veel beter dan in de veelheid der alge meenheid te blijven zwemmen. #t ïs wel verschrikkelijk lastig om er jver te spreken, maar 't wordt toch tijd, lat ook onzerzijds de „salarisverhooging San drie op vijfduizend gulden eens be- \proken wordt. Dat deden wij tot heden niet. Te fijngevoelig. Maar iedereen spreekt er over. En hoe'? verbazend fijn gevoelig. Een Kamerlid is immers zoo n smerig wezen, dat je er letterlijk alles van mag veronderstellen en zelfs openlijk uit spreken. Ook dat hij zichzelf „verrijkt" en „salarisverhooging" toestopt in dezen tijd van bezuiniging. Schande en schande. Nu sta ik in den vrij objectieven hoek van beoordeeling, dat, als ik gestemd had (maar hij was er natuurlijk weer niet!) ik er tegen gestemd zou hebben. Uit grondeu van algemeen belang, omdat n.l. de vrees mij beving, dat zelfs .5000 reeds den eisch zou versterken dat de gelukkige rijkaard als dan ook „alleeenlijk kamer-- lid zou zijn en er geen andere „baantjes" bij zou waarnemen.. De mogelijkheid van vergrooting van deze kans leek mij zoo'n gevaar, dat ik tegen was, wijl ik een corps „beroeps politici" uit den boozc acht. Ik hoedde mij echter met deze moti veering te uiten m dc Kamer, want de Joe gemeente (vooral goed!) zou onmid- lellijk klaar gestaan hebben met de mach tig lieve bejegening: Hoor hem! Hij is er wethouder bij! Hij wil wel zool Je moet te maar proeven! Ze preeken allemaal voor eigen standje! Overdrijf ik? Is dit een charge op de werkelijkheid? Wie alles leest, weet dat ik niet ver van de waarheid 'oen met deze veronderstelling, die trouwens geen ver onderstelling meer is. Want er wordt veel erger gezegd. Ik ben niet gaan stemmen. Want reeds had ik een vaag vermoeden, dat ik on recht kon piegen met tegen te_ stemmen. Onrecht jegens hen die in minder (gelde lijk) goede conditie verkecren dan degene" die alleen het algemeen of parlementair belang tot richtsnoer nam «onder het persoonlijk belang ook maar cenigszins te laten wegen. Sindsdien hen ik blij, dat de voor zichtigheid een kwade noot te meer van dc detectivislische Telegraaf (die 'k aan niijn laars lap) aan mijn verzuimzijde toe voegde, want ik ben sindsdien bekeerd *:i zal met volle overtuiging vóór de 5000 stemmen. Dat zit zoo: Mijn vrees had geen kwa de gronden maar ik stelde voorop, dat Jbij 5000 de eisch zou gesteld worden van „alleenlijk" Kamerlid, liefst alle zit tingen bijwonen, althans geen stemming Doch ik vergiste mij tweeledig: Ten eerste ben ik tot de rotsvaste con clusie gekomen dat men dat zelfs bij 5000 schadeloosstelling niet mag en kan eischen. Ten tweede heb ik sindsdien tot mijn verbazing en leering ontwaard dat men al dat mooisreeds bij 3000 eischt. Al dat en nog veel meer. Gratis spreek beurten. Tegenwoordig zijn bij jubilea. Avondvergaderingen bijwonen met sleep van hotelkosten. Gouden medailles ge ven voor hardraverijen, jubilea, muziek concours, tooneelwedstrijden. Zitting ne men in eerecomité's met klinkend ge volg. Bijdragen geven (liefst bovenaan teekenen op de lijst!) voor roode kruis of witte kruis, of groene kruis colonnes, drankweeracties, huldigingsaardigheidjes en last not least „natuurlijk" lid of do nateur of begunstiger van alle vereenigin- jffen -en bonden, sportieve clubs niet uit gesloten. die zij hebben gelijk zelfs aankloppen om plaatsing van rentelooze obligaties van „slechts 250" enz. enz. Dat alles voor 3000! Minder dan de bode. die vrij uit gaat! Hiep hiep hoera! En nu zal ik eens een echt ware ge schiedenis vertellen, waar men verbaasd over zal staan. Een belastingbrutaliteit over onze. beroemde schadeloosstelling. Mr. BOMANS. Een weelde die tedereen betalen kan is FRANKEN'S MELKBR00D. (Ingezonden.) Zou het nu eindelijk eens geen tijd wor den, dal wij onze werkelijke tegenstanders gaan bestrijden? Te meer nu een groot aantal kiezers het Katholieke Politieke Vaan zijn ontrouw geworden? Het is toch een feit geachte Redactie, dat door de afbrekende critiek op onze Roomsche Staatspartij ons stemmencijfer met den dag aftakelt. Nu is het toch werkelijk geen lijd meer, nu wij slechts 3 weken van de candidaat- stelling verwijderd zijn, om op alle slak ken zout te gaan leggen. De heer v. Liemt, die meermalen blijk heeft gegeven een goeden kijk op verschil lende zakeu te hebben, heeft toch in zijn ingezonden stuk van gisteravond een ver keerde voorstelling gegeven van h<geen in onze Haarlemsche Kiesvereeniging is geschied. Zoo ook, was volgens mijne meening, deze zaak in de „Maasbode" reeds voldoende besproken en was het niet noodig hier nog meer reclame voor de richting Granenburgh te maken. Het gaat langzaam aan er op gelijken, alsof de heer Granenburgh alleen de onfeilbare Paus in de politiek is. In de Haarlemsche Kiesvereeniging, waar de heer van Liemt met kennisgeving afwe zig was, is duidelijk gebleken, dat men na de verkiezingen absoluut geen samen werking wilde zoeken met de S. D. A. P. Men achtte het echter overbodig dit in een motie vast te leggen, daar toch de Ned. Bisschoppen een dergelijke samen werking len strengste hadden afgekeurd. De heer Keesen uitte zich geheel in den geest der vergaderiug, toen hij zeide: „Samenwerken met de S. D. A. P. is ons door de Bisschoppen verboden, als gehoorzame kinderen zullen wij ons daar aan houden, een motie is dus overbodig. Moet er toch een motie komen, dan moe ten wij ons ook uitspreken tegen een samengaan met Liberalen en Nieuwe Ka tholieke Partij. Alle Kiesvcreenigingen leggen dus het schrijven van de Bisschoppen zoo maar niet kalm naast zich neer, maar nemen hiervan wel lerdege notitie. Wat de heer van Lieml schrijft over den soberen middenstand, dit is toch ook ten deele de schuld van de paragraaf Mid denstandsbond, die hierom verzocht, slechts weinig naar voren heeft gebracht. Toch werden de ontbrekende verlangens op het ontwerpprogram, op voorstel van den heer van Liemt en ook van ons be stuur aangevuld. Dat het bestuur onzer Kiesvereeniging alleen een aanvulling van de middenstands paragraaf accepteerde, nadat een lid van den R.K. Volksbond ver klaard had, dat dit ook in het belang der arbeidersklasse was, is absoluut ecu on waarheid en kan ook de heer van Liemt niet bewijzen. Een voordel gedurende de vergadering gedaan, kan toch zeker wel besproken worden en mag e«a arbeider er zich wel voor verklaren. Zeker kunnen in de politiek de belangen van een andere, dan de arbeidersklasse beharligd worden; doch men moet die ver langens dan ook kenbaar maken en niet alleen vlak voor de verkiezingen, maar al tijd en overal waar dit 4>as geeft. De heer van Liemt kan er van over tuigd zijn, dat hij steeds mijn steun zal hebben, wanneer hij rechtmatige verlan gens verdedigt, dofch dan ook geen schim men en spoken zoeken, waar ze niet te vinden zijn. Rekening moeten wij er natuurlijk ook mede boliden, dat Keulen en Aken niet op één dag gebouwd zijn en onze politieke verlangens, welke jaren lang door ons Middenstand..-* zeiven zijn verwaarloosd, zoo maar niel 'p eens in vervulling kun nen gaan. Wat Dor,lrechl aan betreft, is ook niel juist weergegeven. De heer van Liemt zegt: „dal het lid zijn van oen studieclub- Cranenburgh, reeds voldoende is om voor niet partijvast te worden uitgekreten en in aanmerking te komen uit de Kiesver eeniging te worden gestooten." Feit is, dat de heer Borgliols niet vol doende heeft willen antwoorden op de vragen, hem door den Rijkskieskring Dordrecht gesteld. De enorme voorbereidingen voor de a.s. verkiezingen en het gebrek aan tijd, zijn oorzaak, dat ik het hier bij zal latwi en ■•«oo niet anders, geachte Redactie, dan tot uitzending van zwakke on herstellende kinderen Donderdag 11 Mei 1922 in den Stadsschouwburg Aanvang 8 uur Opgevoerd zal worden: Transformatiespel van P, SERVATIUS Prijzen der plaaisen f 3.-, f 2.-, f 1.50 en f 0.75 plus stedel. rechten Kaarten verkrijgbaar bij: Fa. W. v. d. PIGGE Groote Houtstr. 68 alleen bij hooge uitzondering uwe verdere gastvrijheid in te roepen. Moge uw kolommen nog meermalen uw gastvrijheid toonen, doch dan ter bestrij ding van onze werkelijke tegenstanders en tot het werkelijk bevorderen van den groei, en bloei van onze ééne Roomsch Katholiek Staatspartij. U geachte Redactie, mijii dank voor de plaatsruimte. J. J. BRINKMAN. (onze eerste Cursusavond) Onderwerp HET BESTUUR. (De toegang is vrij voor Propagan disten en belangstellenden) Aanmelding vooraf is onnoodig. Stalenlid (mr. Heerkens Thijssen), een raadslid (de heer W. van Liemt) en lid van den Bond is het Kamerlid mr. Bomans. Met -een opwekking tot groot Gods vertrouwen besloot spr. zijn rede. Een luid applaus mocht spr. verwerven. De voorzitter sprak bijzonder waardee- rende woorden aan het adres van rector Kok voor diens buitengewoon belangwek kende en „geestelijke" lezing en dankte hem op hartelijke wijze. Hierna sluiting op de gewone wijze. WAAR GAAN WIJ HEEN? Beleefd verzoekt ondergeteekende eeni- ge ruimte in uw blad voor het navolgen de. U bij voorbaat daarvoor dankende. „Waar gaan wij heen?" Deze vraag stelt zich de heer van Liemt naar aan leiding van heigeen er de laatste dagen in verschillende kiesvereenigingen omgaat. M. k. trekt de heer v. Liemt'echter be treffende verschillende punlen verkeerde conclusies. Dat geeft mij aanleiding op een en ander even nader in te gaan. De heir v. Liemt schrijft o.a.: „Allerwege ziel men. dat men zich niet wenscht te binden om na de verkiezingen niet met de S. D. A. P. mede te"-werken aan het vormen van een regeering. Men ging in Haarlem nog verder. Men wilde daar zelfs zich niet ver klaren vóór een molie van Notaris van Cranenburgh, waarin verklaard werd deze samenwerking niet te zul len zoeken!! De heer v. Liemt concludeert hieruit, dat men in Haarlem dus de mogelijkheid wenscht open te laten een samenwerking met de S. D. A. P. te kunnen zoeken. Indien de geachte inzender het verslag der bewuste vergadering van de kiesver eeniging goed gelezen heeft, zal hij toch moeten toegeven, dat men dit in Haarlem niet wenscht en dat dit in deze vergade ring duidelijk genoeg naar voren is geko men, waar gezegd werd: „dat het' over bodig is een besluit te nemen om met de S. D. A. P. samen te werken, omdat het Doorl. Episcopaat in dezen zich heeft uit gesproken en wij als Katholieken ver plicht zijn te gehoorzamen en dit ook doen. Dat dus de Katholieken niet met de S. D. A. P. zullen samengaan is een uitgemaakte zaak." Het bestuur ging met dit gesprokene accoord, ook de meerderheid der verga dering. Bij de stemming n.l. over de mo tie-van Cranenburgh werd deze verwor pen met algemeene stemmen min één. Hieruit is toch niets anders te conclu- deeren dan dat de vergadering de nfotie verwierp omdat ze overbodig was; dus niet omdat men in Haarlem de mogelijk heid wenscht open te laten een samen werking met de S. D. A. P. wèl te kun nen zoeken. Hiermede meen ik tevens te hebben weerlegd de meeniug van den heer v. Liemt dat de kiesvereenigingen, de be sturen incluis, het bisschoppelijke schrij ven naast zich neerleggen en zich daar aan in geenen deele storen. Juist houden wij, in dit geval zeker de Haarlemsche kiesvereeniging, rekening met dit schrij ven en is zij het eens met den heer van Liemt, waar deze schrijft, dat men zich bona-fide heeft te houden aan de voor- schrifen onzer Bisschoppen. En als de vergadering te Utrecht zich dan uitspreekt in den geest als op de Haarlemsche vereeniging, dan is er m. i. voor den heer v. Liemt geen reden om te zeggen: „wat dan?" Mocht de vergadering te Utrecht echter wel een uitspraak doen, dat het dan zij, zooals het voorstel Friesland luidt, n.l- samenwerking met geen enkele partij van de linkerzijde. Met bijvoeging van de N- K. P. De heer v. Liemt schrijft verder, dat lie! Kath. Staatsprogram niet zoo verwerpe lijk was voor hen, maar dat het enkel ging tegen de uitvoering c van. Even verder schrijft hij -Bcliter dat het program eigenlijk een merkwaardig voor beeld is van eenzijdige politiek. O, die eenzijdige politiek en dan nog wel in het voordeel der arbeiders. Dat is verschrikkelijk, die arbeiders hebben en krijgenNeen, mijnheer v. Liemt, dc arbeiders hebben gekregen van de re geering, waar zij recht op hadden. Niet alleen krachtens het Staatprogram 1918, ruftar pok yoltwqs Je E.R?y.cUfik ;lRerum Novarum". Deze regeering kan geenszins eenzijdige politiek worden verweten. 7.ij heeft juist in de moeilijke regeeringspe- riode het algemeen belang gediend. Maar het is zulk een mooi motief, dat schermen met eenzijdige politiek, om te kunnen remmen en desnood^ te niet te doei£ de sociale wetgeving, welke juist volgens ons beginsel daar gesteld is, om dat het particulier initiatief te kort schoot omdat het liberale beginsel van het indi vidualisme het noodig maakte dat de ar beiders beschermd werden. Wij moeten een andere richting uit! Juist, in de richting van ons solidariteits beginsel, de organische staaisidée, de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Maar dan moet men de sociale wetgeving niet afbreken voor deze verwezenlijkt is. Heusch, mijnheer v. Liemt, de Kath arbeiders stellen _geen onmogelijke ei schen; zij houden wel degelijk rekening met het financieel en economisch moge lijke; zij toetsen hunne acties zeker aan ons beginsel en brengen hiervoor zeker v/el offers! Ditbeginsel is voor alle standen hetzelfde Laat dit ons dus leiden in ons politieke en sociale leven, dan be hoeven we ons niet af te vragen: „Waar gaan wij heen?" Dan gaan wij eensgezind in onze ééne Kath. Staatspartij ter over winning. U mijnheer de Redacteur dankende. F. KEESEN. Haarlem, Mei 1922. P. S. Tot mijne niet geringe verbazing las ik in „De Volkskrant" den naam van den heer v. Liemt bij de candidaten der N. K. P. Nu weet de heer van Liemt ze ker wel waar hij heen gaaf en diende het door hem ingezondene zeker als ar gumentatie voor zijn uittreden uit de Kath. Staatspartij. F- K- De E.-K, Bond voor Groote Gezinnen, In „St. Bavo" vergaderde Vrijdagavond de R.-K. Bond voor Groote Gezinnen. De opkomst der leden was slechts matig, het geen zeer te betreuren valt en een beetje onbegrijpelijk is, want de vergaderingen van dezen bond zijn anders altijd goed be zet. De voorzitter, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, memofeerde, na op de ge wone wijze geopend te hebben, dit ook en zeide nog, dat in een bestuursvergadering recor Kok op de belangstelling van de leden voor hun bond was gewezen. Spr. voegde er* bij, dat de slechte opkomst hedenavond niets aan de belangrijkheid van den bond afdeed en hoopte, dat voortaan de opkomst weer boeter zou zijn. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester wérden onder dankzegging goedgekeurd. Zij geluigen van grooten bloei van den bond. De aftredende bestuursleden, de heeren W. J. B. v. Liemt, Oscar Smit en A. L. Leeuwenberg, werden herkozen. Dan nam de Zeéreerw. Heer J. P. 3. Kok, geestelijk adviseur, het woord, die in een keurige rede het verheven doel van den bond en de voorname roeping zijner leden schetste en wees op de opvoeding der kinderen. Spr. wees er op, hoe de leden zich in een bond vereenigd hebben, om hun heiligsten plicht na te komen. De zedelijke verwording heeft zich zelfs al een weg ge baand tot den levensworiel van het huis gezin, Genotzucht, afkeer van inoeiten en offers, berekende zelfzucht treden naar voren; zij hebben tot gevolg, dat hel huwelijk ontwijd wordt. Spr. stipte hierna aan de goddelooze verhoudingen in zoovele huwelijken in onzen ontaarden tijd. hoe zoovelen zich opstellen tegenover het groote kindertal, hoe Aien gezinnen met vele kinderen tracht te weren, en hoe daartegen beschcr- mingsmiddelen moeten zijn. Eu die vindt men nergens beter dan in den bond van groote gezinnen. Na gewezen te hebben op de verderfe lijkheid van slechte leeluur, behandelde spr. de opvoeding van het kind. Hij toon de aan, hoe het kind van jongsat reeds ingeprent moei worden spaarzaamheid, zorg cn liefdé voor den eventnensch. Het moet beschermd worden legen alle siechte invloeden. Vooral wanneer het op eenigs- zins rijpen leeftijd komt, is meer zorg ver- eischl. Spr. toonde dit nog .nader aan en beval den ouders dringend, met de nauw- lettendsle zorg over hun kinderen le waken. Aan het einde zijner aandachtig toege hoorde rede zeide spr. nog, hoe loor den Bond ook de stoffelijke belangen zoo goed behartigd worden, ook in Kamer, Staten ei» ElftjJ» iS llet bestuur. ïit een^ Matknne SamGèiia- .Willem R-ooyaards als Napoleon, Magda Janssens als Catherine de waschvrouw, hertogin van Danzig... en dan de mooie pakjes, en die oude roem van het stuk 't verwonderde ons niet dat de Schouwburg zoo vol whs gisteravond en 'fc applaus zoo hartelijk. Zoo'n stuk van ouderen stempel is toch maar heel wat gezonder, en prettiger om aan te zien, dan zoo vele moderne proefnemingen en sub tiele „vondsten". Magda Janssens toonde zich, wat haar spel betreft, volkomen tegen 'r rol opgewassen, 't Is natuurlijk een andere Madame Sans Gêne" ..dan die we van andere tooneelspeelsfcers vroe ger zagen, maar geen slechtere. Te prijzen is dat zij dantt bleef, o.ok op de enkele plaatsjes, waar de tekst 'n voorzichtig spel eischt. In haar twee groote scènes: de beschaving der trotse)ie zusters van Napoleon en haar gesprek met den keizer, wist zij uitstekend de maat te treffen, die 't Sans gêne" vrij houdt van triviali teit en 't spontaan-krachlige van op geschroefdheid. Rooyaard speelde Napoleon met zij n gewone beheersch te volkomenheid geen frappante opleving van den iet wat sprookjesachtigen kleinen Corsi- caan maar 't was wellicht naïef van ons daarop te hopen, en we kre gen 't betere: de waarheid. De taf rijke andere, meest kleine rollen, vooral die van Fouehé, Le- fêbre en Neipperg, waren uitstekend bezet. De zeer tie roemen regie liet ons alleen in 'f voorspel, waar bijv. de voorbijtrekkende "volksmenigte wat weinig op een menigte geleek, even onvoldaan. Vrijdagavond heeft Barry wederom een voorstelling gegeven in den Schouw burg aan den Jansweg. Er was zeer veel belangstelling en daaronder was weer een groot contingent „zieken". Barry begon weer met een hypnotische séance. Hij bracht een jonge man in slaap en sugge reerde hem dat hij met hem ging vis- schen. Lachwekkend voor het publiek was, loen Barry den man suggereerde dat hij in 'n weiland liep; dal zij voor'n breede sloot stonden, waar zij over heen sprongen; dat zij in een drassig stuk land waren, waarzij heel voorzichtig moesten loopen, zooals men dat in een drassig land doet, maar op het loonpel een be lachelijk effect "gaf. Daarna werden de aalljes, baarsjes en palingen bij massa's uit het water gehaald. Na den slaap her innerde de man er zich niels meer van. Na de pauze behandelde Barry weer zieken. Vele „hoofdpijnleiders", „kreu pelen", „stotteraars", „zenuwpatiënten" enz., heeft hij behandêld. Totaal met' gis terenmiddag mede wel een veertigtal. Een juffrouw werd genezen van pijn in den hals; daarna voelde zij nog pijn in 3ën heup, ook dat genas Barry. Daar verloste hij haar ook van. Ben slotte had zij nog hoofdpijn. Alle steekjes en pijnen nam Barry weg. Een Haarlemmer in de Nohelstraat wo nende, naar men ons mededeelde, wus per auto naar den Schouwburg gevoerd wegens lamheid iu de beenen. Hij werd in het wageutje van de juffrouw, die Donderdag genezen was, naar het tooneel gevoerd en het podium opgedragen door eenige mannen. Na behandeling door Bar ry is hij op eigen krachten loopeude van het podium afgedaald. Vanuit Leiden zijn zelfs patiënten naar hier gekomen. De eerstvolgende séance iu Haarlem denkt Barry vermoedelijk Zondag 14 Mei te geven in de sociëteit „Vereeniging." Voor de patiënten is het te hopen dat de genezing duurzaam ia? de genezing duurzaam is. Wij voor ons zullen dat moeten afwachten. De bollen hebben zwaar geleden. Onder dit opschrift publiceer^ de „Flo rist Exchange" een schrijven»!! J. J. Grullernaus A Zoon, het wel V ongeveer als volgt luidt: De Hyhcinlhen hebben sterk geleden. Men vreest, dat, als het warme weder in treedt, de sterke vorst voor sommige par tijen fataal zal blijken. In sommige gedeelten van liet district, rondom Lisse, zijn de vroege Tulpen be vroren; hetgeen zelden of nooit voorkomt. Sommige kweekers verloren een aan merkelijke hoeveelheid Darwin-Tulpen speciaal in dit hel geval niel velden, die nA November beplant zijn. Iu andere tuinen hebben Crocussen be denkelijk geleden, terwijl de üollandsclic en Spaiuische Irissen, in het bijzonder de witte, geheel weg zijn. Andere bolgewas sen hebben eveneens geleden. De firma maant aan tot voorzichtigheid. Verheugt u met mij, Haarlemmers, over het volgende bericht dat ik in de bladen aantrof. Dezer dagen arriveerde van- Port. Ma- doc te Haarlem het Britsehe zeilschip Emily Barratt met eene lading dakleien bestemd voor de firma Hilarius en Go. alhier. Als bijzónderheid kunnen wij hieraan toevoegen, dat dit het eerste zeeschip is, hetwelk rechtstreeks op Haarlem mocht worden ingeklaard, waarmede genoemde plaats thans officieel als zeehaven er kend is. Tot voor deze toestemming verleend was, moesten de voor. Haarlem bestemde schepen op Amsterdam worden ingeklaard hetgeen zeer ten ongerieve was voor de betrokkenen bij schip en lading. Verheugt u met mij, Haarlemmers, want Haarlem is dus nu officieel erkend als zeehavdh, Is het niet alsof de dingen hun schar duw vooruit werpen, zooals het Engelsehe spreekwoord zegt „things cast their seh.i- dows before!" Was het niet de heer Janzen, die nog dezer dagen pleittevoor een uit breiding van Haarlem's grenzen tot aan het Noord zeekanaal, zooi at onze stad 'n rechtstreekeche verbinding met zee zou. hebben P En heb ik indertijd niet een enthou siast „Damiaatje" gewijd aanHaarlem- zeehaven, Haarlem-stad, en Haarlem-bad? Nooit had ik kunnen denken dat de officieele erkenning van Haarlem zee haven zoo spoedig zon gevolgd zijn. Laat ik 't eerlijk bekennen; Haarlem- zeehaven leek me het meest onbereik bare. En ziedaar: officieel is de wensch reeds vervuld. Nu ook nog .practisoh. Misschien is- het wel de schaduw van nieuwe plannen van Gedeputeerden oin Haarlem zijn door den heer Janzen e.a. geweuschte uitbreiding tot het Noord zeekanaal te geven. Dan zal ook stellig Haarlem zich aan den Westkant tot zee uitstrekken. Zoodat dan bereikt zou zijn mijn: Haarlem-zeehaven, Haaide .-.-stad, Has tem-bad! Barometerstand 778. Vooruit. OPGAVE VAN: want, degenen, die nu legen lage prijzen bollen aanbieden, loopen een groot risico. Wanneer nauwkeurige waarneming mo gelijk is en de toestand beter beoordeeld kan worden, zal een nadere overzicht van den te verwachten oogst gegeven worden. Opening Ambachtsschool. Minister de Visser zal Vrijdagmido.1;. 12 Mei de nieuwe -ambachtsschool i* Haarlem openen. „Herwonnen Levenskracht - Men schrijft ons: De. loterij van ..Herwonnen Levens kracht" behoort nu weer tol bet verled. u. en wij voelen ons verplicht een woord v.m hartelijken dank te brengen, aan degene:;, die een lot gekocht heblien, waarmede 'U de lijdende menscheid hebben gesteund. Een schitterend resultaat heeft liet Plaat selijk comité .met dezen lotenverkoop .:e- reiikl. Duizend loten zijn hier aan de num gebracht en nu zal ieder kooper van tut wel gaarne willen welen, of hij erf zij on der de gelukkige winnaars behoort. Dc uu- slag van de gehouden trekking is gratis verkrijgbaar aan het secretariaat Erno- straat* 1. Door bemiddeling van het plaat selijk comité zullen de prijzen aan de win naars alhier toegezonden worden. Men wordt verzocht, de loten waarop een prijs is gevallen in le leveren aan het secretariaat van „Herwonnen Levens kracht". De hoofdprijs, een huaskaiucr-oneublc- inent is gevallen in Limbrechi (L.) en het motorrijwiel is in liet liezit gekomen, van een gelukkige winnaar te Leiden. De Iris-iDzending te Parijs gaat met door. Het hoofdbestuur van Bloembollencul tuur deelt mede, dat in verbafid met het te verwacht enlate tijdstip van bloei, m overleg me de deelnemers, besloten is, af tc zien van de voorgenomen Inzending van Hollandsche en filifoüa-Iris op de Intern. Tuinbouw ten toonstel ting te Parijs op 27 dezer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1