Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad In en om Haarlem ürijs- bruin- en wit scbceisel Uit den Ueme@nteraad< DAMIAATJES A DONDERDAG 11 MEI 1922 45ste JAARGANG No. 14139 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PiR KWARTAALf 3.25 PER WEEK f 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BU VOORUITBETALING f 3.57% BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. tlegantste leesten. - Laagste prijzen. L. PAANAKKER Groote Houtstraat 46. um ta. hoe k» men he, U*- STADSNIEUWS. AGENDA 12 MEI Mei go- T00NEEL LANGS DEN WEG. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Gemeenteraad. 12 I 2 Het Cabaret-Pisuisse- 0 J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT £r valt over dc Raadszitting van gis teren niet veel na te kaarten, want het belangrijkste deel, de bespreking over het rapport der raadscommissie betref fende de annexatie, werd in geheime zit ting afgehandeld. Uit den aard van ons beroep zijn wij voor openbaarheid, maar begrijpen in het onderhavige geval, dat, waar eventueele schadevergoeding belangrijke financieele gevolgen voor onze gemeente kan hebben, de Raad zich op koopmansstandpunt stelde en de deuren sloot, een overwe ging, welke o.i. niet voor de commissie uit de burgerij gold. De voorzitter had het annexatierapport als laatste punt op de agenda geplaatst voor de benoemingen, zoodat wij eerst gelegenheid hadden de besprekingen over sen twintigtal andere agenda-punten aan te hooren. Zooals gezegd, was daar weinig belang rijks bij. Een voorstel van B. en W. om de oude buitensociëteit van „Trou moet blijkcen" in den Hout te verpachten vond algemeene instemming in den Raad. Het idee is ook inderdaad niet kwaad. Haar lem is zeer rijk bedeeld met natuurschoon, maar biedt als weinige steden in ons land gelegenheid voor wandelaars om in de vrije natuur ververschingen te gebrui ken. Wat andere mooie streken hiervan te veel hebben, vindt men hier te weinig, terwijl toch de trek naar onze fraaie om streken, vooral des zomers uit Amsterdam en elders enorm groot is. In dezen tijd, nu de gemeente overal naar geld moet uit zien, is het dus begrijpelijk, dat men ge dacht heeft van de oude buitensociëteit een aardig zitje te maken. Al zeggen de leden van Trou, dat het in het oude ge bouw niets gedaan is, een handig exploi tant zal er wel iets van kunnen maken en behoeft voor zijn pacht met bang te zijn. De Raad was blijkbaar van dezelfde opvatting, zoodat er geen woord van cri- tiek werd vernomen. Alleen had de heer Reinalda bezwaar tegen de bepaling, dat geen „sterke drank" verkocht mag worden. Dat ging dezen drankbestrijder niet ver genoeg; alle verkoop van alcoholhoudende dranken moest z.i. verboden worden en hij diende daartoe mede namens de hee- ren Peper, Groenendaal en Poppe een amendement in. Het scheelde maar wei nig, of we hadden een drankbestrijders debat in den Raad gehad. Mr. Slingen- berg zei: B. en W. hadden al gedacht met het verbod van sterken drank den dank der drankbestrijders verdiend te hebben. Maar nu moet men toch niet verder gaan en ook de vergunning tot het verstrekken van een onschuldig glas bier te weige ren. Trouwens, consequent moesten wij dan ook de vergunningen voor de Koren beurs, gemeentelijke Concertzaal en Schouwburg weigeren. Wat de heer Rei nalda bestreed: hier gold het een nieuwe onderneming, terwijl men in de andere gevallen met bestaande exploitaties te doen heeft. Gelukkig werd het debat waarover men het toch nooit eens wordt niet verder voortgezet. Het amendement-Rei- nalda werd met 9 tegen 19 stemmen ver worpen en de voordracht ongewijzigd aan genomen. Mr. Bruch was afwezig en het bleek, hoe onmisbaar hij is. Verschillende voor stellen moesten worden aangehouden, om dat men zijn voorlichting verlangde. Daar was allereerst het voorstel tot uitbreiding van het Gymnasium. Wethouder Slingen- berg legde uit, hoe men zich in het be staande gebouw al jaren beholpen heeft, zonder klagen en steeds maar trouw en opgewekt voortwerkend. Totdat nu ge bleken was, dat het onmogelijk langer zoo voort kan gaan. Het aangrenzende per ceel, waarin de dienst van publieke wer ken gehuisvest is, kan worden verbouwd voor teeken- natuur- en scheikunde-zalen en aldus kan een betrekkelijk goedkoope en noodzakelijke verbetering verkregen worden, Mr. Hecrkens Thijssen onderstreepte dit als curator van het Gymnasium en drong er bij den Raad op aan om nu tot een besluit te komen, dan kon de komen de vacantietijd nuttig besteed worden voor de verbouwing, zonder het onderwijs te schüden. De heer Reinalda durfde de beslissing echter niet aan en de heer Gerritsz viel hem daarin bij. Er is ons nog altijd een overzicht beloofd van de beschikbare ruimte voor onderwiis deleifenheid in deze gemeente. Laten wij aldus redeneerde hij daarop nu even wachten. Wie weet, waartoe wij dan door opschuiving kunnen komen. Bovendien zal het geheele sys teem van middelbaar onderwijs door het lyceumstelsel in de naaste toekomst wor den gewijzigd. Gaan wij dus nu voor het gymnasium verbouwen, dan moeten wij misschien over twee jaar weer nieuwe onkosten maken, die te vermijden zijn. De heeren Gerritsz en Reinalda raadden aan voorloopig de teeken- en natuurkun- deklassen te detacheeren. De heer Ger ritsz had op het oog eenige lokalen van de oude H, B. S. aan de Jacobijnestraat. En daar mr. Slingenberg niet met zeker heid kon zeggen, of zulks mogelijk of on mogelijk was, stonden de pleiters voor uitstel sterk. Dë heer Loosjes trachtte nog een be toog voor aanvaarding van het voorstel te leveren, maar was niet gelukkig, door daarbij min of meer schamper over de deskundigheid van den heer Gerritsz te spreken. Deze vatte daarop vlam en vroeg, waarom het kwam, dat mr. Loos jes, die het vorig jaar als Vrijheidsbonder de bezuinigingstrompet zoo hoog gestoken had, nu niets van vermijding van mis schien overbodige uitgaven wilde weten. Zoo liep het debat vast en men be- sloot op den terugkeer van mr. Bruch te wachten. Toen de geheime zitting te half zes ge ëindigd was, en was medegedeeld, dat het rapport der raadscommissie over de annexatie was goedgekeurd, kónden de besprekingen over het Gymnasium worden hervat, omdat mr. Bruch was terugge keerd. De Wethouder legde nog eens in den breede uit, dat het onmogelijk was langer voort te gaan met dit gebouw van het gymnasium. Detacheering kon evenmin; dat kost veel tijd van overloopen en te ruggaan; dan blijft er van dë 50 minuten voor een les niets meer over, een uit spraak, die dr. Kuenen later op grappige wijze uit eigen jeugdervaring kwam be vestigen. Verder was de meening van mr. Bruch, dat er van de wet op de reorgani satie van het middelbaar onderwijs bin nen de eerste zes jaren toch niets zou ko men. Alle middelen, door den heer Ger ritsz aangegeven zullen dan toch maar lapmiddelen zijn; 't is alles kwaad geld naar goed geld gooien. Toch bleven de heeren Gerritsz en Rei nalda op uitstel aandringen, die daarbij steun kregen van de heeren van Liemt en Wolzak, welke uit zuinigheidsoverwe ging de zaak ten minste 14 dagen wilden aanhouden, om te onderzoeken of in de oude H.B.S. ook 'n teeken- en natuurkun- dezaal gemaakt kan worden. De voorzit ter voelde er wel voor den heeren hun zin te geven; maar mr. Bruch'hield hard nekkig vast, zoodat over het voorstel tot uitstel gestemd moest worden. Er waren 14 vóór en 16 tegenstemmers, en de onderwijswethouder zag zijn vol harding bekroond, doordat de Raad daarop met groote meerderheid van stem men de voordracht goedkeurde. Even gelukkig waren B. en W. met hun voorstel om ter wille van het verkeer bij de Amsterdamsche poort een nieuwe brug te bouwen. Hierbij kregen wij niets van bezuiniging te hooren, hoewel het toch ging om )een uitgave van meer dan 80.000. Wel een bewijs, hoe allen van de onhoudbaarheid van den tegenwoordi- gen toestand overtuigd zijn. Over de Amsterdamsche poort en om geving ware wellicht een roman te schrij ven. Jammer, dat er niet een werkelijke historie van gemaakt wordt, welke eindigt met het opblazen van dezen sta-in-den- weg, die zijn leven alleen dankt aan een overdreven behoudzucht en eerbiëd voor monumenten. De rechten van het levende geslacht zijn grooter dan deze overigens eerbiedwaardige gevoelens. Wanneer de heer Peper en zijn volge lingen ooit behoefte voelen om de uitwer king van Russische bommen te probeeren, laten zij hun kunst dan eens aan dezen lastigen pilaar beproeven. Maar de poort blijft staan en de -f Juinigingsmaatregelen eventueel keer plaatselijk en intercomnroote Eiken spiegniseerd overleg, in verband met de regelen met de kleinste kans voor ongi Eiken S' 'lomen raadsbesluiten, werd in dit De heer v. d. Ban was daar tegen, zijnde naar zijn meening, een onvoldoende oplos sing. De heer v. d. Ban wil de Ooster straat doortrekken, daar ter plaatse een brug slaan over de Zomervaart, de andere bruggen verbreeden, ook die over den Heerensingel. Ook de heer Koppen voelde voor de voorgestelde oplossing niets, maar vrees de niet ten onrechte, dat, wanneer men ook dit voorstel ging aanhouden, er voor loopig weer niets gebeurde. De 'Raad heeft het ten slotte dan ook aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Sociëteit St. Bavo. Meubelmakers, 8 uur. Rederijkers, 8 uur. Stadsschouwburg. Het SchouwtooneeL Als je maar 'n verleden hegt, 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Junsslraat, Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en fesstdagen, toegankelijk. ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek. Jsnsslraat 49. Dagelijks geopend van 10 sur tot half 1, van 25 en ran 710 uur, behalve des Maandagsoehtends oo Zon- en feestdagen. ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 2g uur. Zaterdags alleen van 912 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. St. Josephskerk. Jansstraat. Recol lectie oud-retrai tan ten, 8 uur. Spaarbank StRosa". Van 7.308.30 uur, in het Patronaatsgebouw, Nassau- laan 50. De installatie van Pastoor Sandfort. Zooals wij reeds meldden, zal a.s. Zon dag voor de Hoogmis van half elf da installatie plaats hebben van den Zeer- Eerw. Heer pastoor Sandfort O. F. M, als eerste pastoor van de kerk van het Heilig Hart aan het Kleverpark: door den Hoogeerw. Heer GL H. E, Stoffels, deken van Haarlem. In ver band daarmede worden de geloovigem verzocht,uiterlijk kwart over tien in de kerk aanwezig te zijn. Na de Hoog mis zal aan de pastorie receptie wor den gehouden. Besmettelijke ziekte. In de week van 30 April6 zijn in de navolgende gemeenten vallen van besmettelijk© ziekten voorga komenHaarlem 2 gevallen van rood vonk en 1 van nekkramp, Haarlemmer meer 3 van roodvonk, Heemstede en Noordwijk, beide 1 van diphtheritis. De Commissie van Overleg. Men schrijft ons: Op Maandag 8 dezer kwam de Centrale Commissie van Overleg voor de Ambtena ren, onder leiding van den heer Mr. J- B. Bomans bijeen, door den Voorzitter in spoed-vergadering samengeroepen om het in de vorige vergadering met de kleinst mogelijke meerderheid genomen besluit ten opzichte van eenige bevorderings- voorstellen opnieuw onder de oogen te zien. Gebleken was n.l. dat een uiteenloo- pende opvatting bestond ten aanzien van de strekking van bedoeld besluit om de op de agenda van die vergadering voor komende bevorderingsbesluiten weder in handen van de Personeelscommissie te stellen, ter nadere overweging in verband met den financieelen toestand en de per soneelsformatie hier ter stede in vergelij king met andere plaatsen. In een breedvoerige discussie vonden de vertegenwoordigers der ambtenaren organisaties gelegenheid, te doen blij ken van hun bezwaren tegen het vast maken Van promoties, die in verband met den aard van het door de betreffende ambtenaren verrichte werk gemotiveerd worden geacht, aan den stand der ge- meente-financiën. Anderzijds werd er door den voorzitter met ernst de nadruk opgelegd, dat niet alleen van d« zijde der directeuren, maar ook van die der ambtenaren krachtiger steun in het streven naar bezuiniging zal moeten worden geboden; ook in het aan bieden van voorstellen die tot belangrijke vermindering van de uitgaven zullen kun nen leiden. Van ambtenaarszijde werd betoogd dat een dergelijk streven slechts krachtig zal kunnen worden gesteund, wanneer daar aan een gunstiger wachtgeldregeling en het in werking stellen van de personeels- re' rve is voorafgegaan, ten behoeve van ambtenaren, die als gevolg van de be over- lukken. B. en W. stelden voor, ten Noorden van de poort een nieuwen brug te slaan, wel ke, naar mr. Slingenberg verklapte, altijd in het plan der verkeerscommissie passen zaL .and vooral van de zijde der moderne emjanisatie aangedrongen. Door 8amenspreking van de directeuren met de ambtenaren-organisaties zal ge tracht worden te komen tot overleg van de directeuren, en hooiden van takken van dienst met de ambtenaren ten aan- zlan v«n de samenstelling van de begroo ting, om op die wijze tot zoover mogelijk doorgevoerde bezuiniging te komen. De bevorderingsvoorstellen, welke door de vorige vergadering als een gevolg van bovenbedoeld besluit niet werden behan deld werden thans goedgekeurd en daar na nog eenige huishoudelijke zaken be sproken. Zuster Walfridus. Morgen zal de Eerw. Zuster Wallri- dus den dag herdenken, dat zij 25 jaar les gegeven heeft in de hoogste klasse van de tusschenschool (Veronica-slhcoo) aan het Spaarne. Dit zilveren jubilé zal voorzeker niet ongemerkt voor haar voorbijgaan, want velen znllen van deze gelegenheid gebruik willen maken, de welbekende en beminde zusterde ijveraarster voor „den Kerstboom waar door telken jare zoovele arme gezin nen gélukkig worden gemaakt, van hunne sympathie te doen blijken. Als je maar 'n verleden hebt. Zooals wij reeds mededeelden, zal de N.V. Het SchouwtooneeL Directie Adr. van der Horst en Jan Museh,, morgen Vrijdag, in den Haarlemschen Stads schouwburg opvoeren: „Als je maar n verleden hebt." Zondag 14 Mei volgt de laatste op voering in dit seizoen van „Polly Per kins", een vroolijk spel van liefde en list en Maandag 15 Mei de laatste voorstelling te Haarlem in dit seizoen van de N.V. Het SchouwtooneeL met „Als 3e inftar 'n verleden heW"" De 10 duizend. Het zal zonder twijfel allen inwoners van „Haarlem en Omstreken", waar we 24 April j.l. onze Emmabloem-collecte hielden, groot genoegen doen te verne men, dat de totale opbrengst van onzen Bloemendag thans bedraagt f 1009-10, Een ongelukshoek. Met deze benaming zou men geneigd zijn te bestempelen het gedeelte Kampensingel vanaf het tramhuisje tot aan het Spaarne, (een heel klein eindje dus) en den Kam persingel over denzelfden afstand, als men in een korte spanne tijds zooveel onge lukken zag gebeuren, als ik mocht aan schouwen. Nee. maar, als er eiken avond zooveel merkwaardigs voorviel, ging ik er altijd ;s avonds in het (hierboven reeds vermel de) tramhuisje zitten. Kost niets, je hoeft er niets te verteren en het zitje is gratis. Wat wil men in de zen tijd van bezuiniging nog beter hebben, dan dat het niets kost? Een paar dagen geleden dan, bracht ik een kennis naar de Amsterdamsche tram. en wandelde met hom naar het wachthuis je aan de Kampervest. Er waren nog al wat menschen in en het ©ene „scherm" er van was potdicht (natuurlijk! want het is altijd gesloten, redenonbekend), zoefdat we liever verkozen buiten wat heen en weer 1e drentelen. En daar begon 'tl Een fietsrijder reed in verboden rich ting, want.als er een agent moet zijn, is er immers toch geen? Zoo dacht hij ook waarschijnlijk, maar verrekende zich leelijk, want vlak bij liet Spaarne, komt er zoo'n gevaarlijke „kope ren knoop" den hoek omzeilen, heel fi guurlijk, natuurlijk, want hij was niet op het „nat" en was ook van binnen niet vochtig. Een schrikbeweging van den fietser, een afstapbevel van den agent, en een re primande volgt. Fietsrijder dan af, blij, niet op de bon te komen. Agent loopt door en ontmoet bij het al zoo dikwijls genoemde huisje een tweewielig met paard bespannen wagentje. Eenzelfde tooneeltje als met den fietsrij der. Agent is gemoedelijk, heel geen dienst klopper (helaas zijn er zoo, wat ik dezer dagen nog zelf ondervond, maar dat ve- klap ik niet). Wagentje en agent verdwijnen in ver schillende richting. Plotseling vestigt mijn metgezel-de aandacht op den overkant Daar duwt een jongen een voor 'hem veel te zwaar met blokken ijs beladen hand wagen. Gevolg: wagen dompt, ijsblokken 't een na liet ander op den grond. Geluk kig voor den jongen breekt er geen een. Hulpvaardige handen leggen alles weer in den wagen, het mannetje gaat weer ver der. Doch dan gaat het ergste gebeuren. En weer op de vest, dicht bij ons. Een paar kinderen dragen een theeblad met suiker- of theepot of wat er dan op zoo'n blad thuis mag hooren en daar opeens klettert theeblad en al omlaag (was het maar omhoog gewaaid!). Er bleef niet veel van 'heel. De scherven ontlokten be grijpelijkerwijze minder welluidende tonen aan de kelen der kleinen en toen ontstond er een ruzietje, over de vraag, wie de schuldige was van dit „uiterst tragisch ge beuren". Eilaas kwam men hier niet tot overeen stemming (wat elders immers wel gebeurt, zooals te Cannes, Parijs, Genua en een heeleboel enz.) Krakeelende en huilende (dit laatste vooral is wel te begrijpen, al werd de boel er niet heel mee) togen ze tenslotte huiswaarts. Het speet me eigenlijk, toen de tram aankwam, wat me het geluk benam, nog meerdere ongelukjes mee te maken. Maar in gemoede, wie goedkoop een leuken avond wil meemaken, ga tusschen 6 en half 7 in het tramhuisje aan de Kamper ve# zjjtete aldus deelt de heer Limperg ons mede. Dat hebben wij te danken aan nog enkele giften, die zijn binnen gekomen. De edelmoedigheid van een Bloemen- daaisch ingezetene, den heer P, F., met een royale gift van f100 gaf in eens den doorslag. (Vervolg.) Als deze afwijking wordt toegestaan, mag men andere niet weigeren. Spr. her innert er aan dat hij van B. en W. heeft gevraagd een opgave van de schoolruimte in Haarlem. Totdat deze opgave is ver strekt wii spr. dit voorstel aanhouden. Het is mogelijk aan vereenigingen een bepaald gebouw aan te wijzen. Bovendien wil spr. ook de plannen voor de uit breiding dezer school zien, om daarover tegelijkertijd als deze formeele kwestie te oordeelen. Besloten werd dit voorstel aan te hou den, totdat de wethouder voor onderwijs tegenwoordig is. B. en W. stellen voor, eenige perceelen grond, bestemd voor den openbaren dienst, uit het gemeentelijk grondbedrijf te nemen. Goedgekeurd. B. en W. vragen nog een crediet van 40.000 aan voor de verdere uitbrei dingswerken ten dienste van het gemeen te-gasbedrijf. De heeren v. OMMEREN en MIZE- RUS vragen de plannen even in de com missie voor Openbare Werken te bren gen. Een bedrag van f 15.500 voor on voorziene uitgaven lijkt dezen sprekers wel wat veeL Mej. v. VLIET klaagt over de quali- teit van gas. De heer HEERKENS THIJSSEN] merkt op dat deze klacht wel niets met dit voorstel heeft te maken, maar dat hij ze toch onder de aandacht van den directeur zal brengen. Overigens verde digde 3pr. het voorstel. De heer GERRITSZ becritiseerde, naar aanleiding van dit voorstel, de afschrij vingen die bij de lichtfabrieken worden toegepast. Na nog eenige discussies werd het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Ten gevolge van de sterk toegeno men koolgasproductie en ten einde over voldoende bedrijfszekerheid te beschik ken in het aanstaande winterseizoen, fs vervanging noodzakelijk 'geworden van een der drie exhausters door een van grooter capaciteit. De kosten van deze nieuwe exhauster met een uurcapaciteit van 4000 M3„ com pleet met buisleiding, stoommachine en electromotor worden geraamd op 12.000. Voorts is voor de aanvulling van de teerafscheiding de aanschaffing noodig van een teerafscheider met een uurcapa citeit van 4000 M3„ waarvan de kosten op 6000 worden geraamd. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, tot aankoop van de modellen-serie „Elementaire Ver standsoefeningen" van de heeren F. A. v. Riet en E. P. Schut, ten behoeve van de Buitengewone school voor lager onderwijs alhier, ter beschikking te stellen een be drag ven f 987,92 K- Goedgekeurd. B. en W. vragen een crediet van 2500 voor het aanbrengen van veran deringen in het der gemeente toebehoo- rend perceel Jacobijnestraat 26 en mach tiging dit perceel te verhuren voor 700 per jaar. Mevrouw WTLLEKES MAÖDONALD vraagt of deze maatregel tijdelijk of de finitief is, Is hij tijdelijk dan kan epr. er vrede mede hebben; is hij definitief dan acht sprs, hem onvoldoende. Mej. VAN VLIET sluit zich bij dit betoog aan, maar wijst er op dat er geen bewaargelegenheid voor kinderwa gens is. De heer GROENENDAAL wil een gelegenheid om de kleertjes der kinde ren op te hangen. De heer SLINGENBERG zegt dat het verblijf vrijwel blijvend zal zijn. De doktoren zijn er tevreden mede. Voor bewaargelegenheid van wagens, is ge zorgd. Het voorstel van B. en W, wordt aan genomen. B. en W. vragen machtiging, tot aankoop over te mogen gaan, in het be lang der volkshuisvesting van gronden ten noorden van de Zomervaart, in totaal 747 M2„ tegen den prijs van 3 per M2. Goedgekeurd. B .en W. vragen machtiging tol aan koop van een strook tuingrond aan den Zijlweg, tegen 20 per M2. De heer KINGMA juicht het voor stel toe, zal er niet tegenstemmen maar vindt den prijs wat stijf. Het voorstel wordt aangenomen. Wijziging Reglement Bank van Leening Het voorstel wordt aangehouden tot dat de herziening van het geheale regle ment aan de orde zal zijn. Zulks op verzoek van den heer v. d. Kamp. De Buitensociëteit. Door Hoofden der Sociëteit „Trou moet Blijoken" ia aan B. en W. bericht, dat zij de huur van den grond, waaropi de Buitensociëteit is gestioht, bij besluit van 8 November 1920 verhuurd van jaar In den tijd dat alles goed ging en de riksen net als vroeger de dubbeltjes1 rolden,t oen werd ook het uitgaand Haar- lemsch publiek verblijd met vele groot- sche en groote plannen. Een ieder herinnert zich nog wel het prachtige project voor een Schouwburg op den hoek van de Nobels traat, een gebouw dat 2000 personen zou kunnen bevatten ongeveer. We herinneren nog aan de plannen van een gemeentelijke concertzaal,een zalendorp" zooals de heer Bomans 't noemde we h ren toen nog van een aantal bioscooptheaters en last not least was het de heer Pisuisse, die) de Haarlemmers zou lijmen aan een in tiem cabaret aan de Raaks. Met de tijden, die beroerd werden, keerden ook de plannen een anderen kant. Van het Schouwburgplan wordt niets meer vernomen, de gemeente kan met het oog op de financiën niet den ken aan een nieuwe concertzaal, maar van afstel van het cabaret-Pisuisse hoor den we nog niets. Onze lafandacht wordt hierop geves tigd door een abonné, die vraagt waar het cabaret blijft en ons een paar uit knipsels toestuurt die andere plaatselijk» bladen, indertijd met heel veel entrain opnamen en publiceerden. Hij doet dat om den draak te steken met de hum bug, waarmede dat moderne uitgaans- instituut werd aangekondigd. We knip pen er één uit cnriositeitshalve. Het „Ondanks zwevende geruchten, zal het Oabaret-Pisuisse in Haarlem beginnen en wel met 1 Januari (1922 Ing.) Dan zal (wanneer de bouwplannen goedge keurd worden natuurlijk) het gebouw, waarvoor reeds kapitaal bijeen is, uit e n moderne American Bar en het Oabaret- Pisuisse bestaan; in die gehoorzaal zul len ongeveer 400 menschen plaats kunnen nernea. Maar de plannen van den lier Pisuisse gaan nog verder. Hij had voor nemens om het gebouw te wijzigen met tertijd en dan op de bovenverdieping een concert- en gehoorzaal te maken met een foyer daarnaast. Daar is echter nog geld voor noodig. Hjj meent dan een ohligatieleening te sluiten bij de kunst lievende gegoeden in Haarlem en dan voor hen 6 7 maal per winter ecu intiemen kunstavond te organiseeren". Inzender haalde dit uitknipeeltje uit zijn verzameling omdat het typeerend is voor de veranderde tijden. Ook die i:i Haarlem, want dat er nog wat komt van dit cabaret-Pisuisse, gelooft inzender niet. En wij met hem. Gelukkig zouden we haast zeggen. Want per saldo zou dat derven van een cabaret ook geen ramp voor Haarlem zijn. Barometerstand 765. Neiging vooruit. OPGAVE VAM: Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Mei 1922. Hoogste barometerstand 772,2 m.M. Ie Vestman oer. Laagste barometerstand 738,1 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 11 lot den avond van 12 Mei: Zwakke wind, nieest uit Oostelijke richtingen. Afwisse lende bewolking. Weinig of geen regen. Mogelijk nachtvorst, overdag iets zachter. tot jaar, wenschen te beëindigen met ingang van 15 Augustus a.s. De grond zal alzoo op dien dag ter beschikking van de gemeente moeten worden gesteld, ontdaan van de daarop aanwezige opstallen. Daar het B. en W. echter wensche- lijk voorkomt die opstallen voorloopig tot een nader te beprden bestemmmg) te behouden, zijn door hen onderhande lingen gevoerd, om het sociëteitsgebouw, en de muziektent voor de som w.m flaOO over te nemen, onder bepu ;g dat de Sociëteit worde ontslagen van da verplichting tot het geven van muz e - uitvoeringen gedurende het nog ovc: :ga gedeelte van den huurtijd. Hiermede wordt door Hoofden voor noemd genoegen genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1