SteSeïcbcfie Gouocmt - EISCHT MICHELINS! - dat er veie MINDERWAARDIGE in den handel zijtt onder FANTASIE NAMEN tegen FANTASIE-PRIJZEN. BUITENBAND I 6.-, BINNENBAND S 3.25. 8 is v*er LEIDEN en OMSTREKEN het aangewezen Dagblad voor Advert eatiin> - VRAAG PROEFEXEMPLAAR. AMSTERDAMSCHE BEURS. LAATSTE NIEUWS. Dronkenschap aan boord. MRKTNIEUWS. Butgerlijke Stand. «f p- 2 IR 1°° St., Kropsla vellen f 0.77 ™oo smtr7'75 e" eendeneieren J os BIIWEIU1IBSM WEUWS. B. en W. Btellen nu voor, aldus te jesiuiten. Goedgekeurd. en W. vragen mashti ging, het ter- {ein in Den Hout, thans nog in gebruik ij de Sociëteit „Trou moet Blijcken" jjiet de qp dat terrein aanwezige op stallen voor den tijd van drie jaren openbaar te verpachten voor den ver koop van dranken, enz., met uitzonde ring van sterken drank. De heer REINALDA vraagt dat hier geen andere dan alcoholvrije drank zal worden geschonken. Hij doet het voor- *tel te lezen inplaats van sterken drank, voor den verkoop van alcoholvrije dran ken. De heer SLINGENBERG bestreed dit roorstel. er op dat in de Korenbeurs, Gem. Con certzaal en Schouwburg, ook gemeente- gebouwen, ook alcoholhoudende drank ivordt verkocht. De heer REINALDA verdedigt zrjn roorstel nader. Het voorstel-REINALDA wordt ver worpen met 19—9 stemmen. Voor de hceren Groenendaal, Reinalda, de Braai, v. d. Ban, Mej. van Vliet, Lamerus, Pe per, Poppe, Keerwolf. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen. Uitbreiding van het Gymnasium. Sinds lang, schrijven B. en W. den Baad, bestaat de behoefte aan eene uit breiding en verbouwing van het Gym nasium alhier, aangezien o.a. in het be staande gebouw geen goede gelegenheid is voor de lessen in de natuur- en. scheikunde. Voorts is niet aanwezig een teekenlokaal, terwijl er ook gebrek is aan gewone klasse-lokalen. Door den Directeur van openbare werken is dientengevolge op ons ver- aoek een plan tot verbouw entworpen. Om een behoorlijke uitbreiding van het schoolgebouw te verkrijgen, is het echter noodig, dat het gebouw van open bare werken geheel wordt afgebroken «n het vrijkomende terrein voor dien verbouw wordt bestemd. Buiten het ver lies van dat gebouw, worden de kosten van deze verbouwing en uitbreiding ge raamd op f 98.290. Hierbij komen dan later nog de kos ten van inrichting van de nieuwe lo kalen, aooals meubelen, leermiddelen, enz. B. en W. stellen dan voor, te be duiten in den geest van dit ontworpen plan. De heer REINALDA wil met dit voorstel wachten. Er zijn nog zooveel scholen, die verbetering behoeven. De heer SLINGENBERG wijst er op dat het onderwijs aan het Gymnasium gaat spaak loopen. Er is geen school in de stad, waar de toestand zoo slecht is dan op het Gymnasium. Het ia be wonderenswaardig dat men zich daar nog met zooveel blijmoedigheid heeft doorge slagen. Verbouwing is zeer noodig. De heer HEERKENS TIIIJSSEN bepleitte ook verbouwing. De heer REINALDA bestreed het voorstel nader. Hii wil wachten tot het algemeen plan van de geheele verbou wing bij den Raad is. Verder wijst hij er op dat men gaat in de richting van Lycea, en of we over eenige jaren wel aan dit gebouw nog iets zullen hebben. De heer GERRITSZ bestreed het voor stel van B. en W„ eveneens op grond dat zü over eenige jaren onvoldoende zal blijken. Spr. vraagt of detacheering naar de school aan de Jacobijnestraat niet mogelijk is voor eenige lessen. Na eenige discussie werd het voor stel aangehouden totdat de Wethouder van Onderwijs zou terug ziin, evenzoo werd aangehouden om deze zelfde reden het voorstel waarbij Burgemeester en Wethouders voorstellen, het schoolge bouw Nassauplein 2 ter beschikking te stellen van de vereeniging „Oranje-Nas- sau-Instiluut," door het gebouw in bruik leen af te staan en voor de eerste inrich ting van het gebouw (daaronder begre pen meubileering en leer- en hulpmidde len) een bedrag van 13,500 toe te staan voor de school voor gewoon lager onder wijs en 5000 voor de school voor U. L. O. De heer v.""3. BAN bestrijdt dat voorstel en doet een andere oplossing aan de hand. De heer KOPPEN acht verbetering aan de Amsterdamsche Poort noodig. Deze ver betering is niet afdoende. Het gevaar blijft veer groot daar ter plaatse, vooral door le kruising der tram. Spr. zou er voor zijn het tramverkeer, op en neer gaand over één lijn te leiden. Spr. zou een ander plan willen indienen maa huivert er vc Spr. zal tegen dit voorstel stemmen, maar zat niet trachten het voorstel nu nog te doen aaflhouden. De heer SLINGENBERG verdedigde dat plan,hoewel het, hij geeft het toe niet zonder gebreken is. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. B. en W. stellen den raad voor, zich met den inbond van het rapport be treffende de grenswijziging, uitgebrach door de daartoe ingestelde raadscommissie te vereenigen en dit als het gevoelen van den raad ter kennis van Ged. Sta ten van Noord-Holland te brengen. Op voorstel van den voorzitter ging de Baad in comité-generaal. Na heropening der openbare zitting vroeg de heer Gerritsz aanteekening, dat hij niet geacht wil worden met elk onder deel van het rapport accoord te gaan. Tijdens het comité-generaal waren nog ter vergadering gekomen de heeren Bruch en Bomans. Benoemingen. Tot lid van de Gezondheidscommisie werd benoemd de heer G. Adrian; tot lid van de vereeniging van het be stuur van de vereeniging van ambachten en middelbaar technisch vakonderwijs de heer de Zeeuw; tot hoofd van school no. 6 werd be noemd de heer Th. Donkersloot, verder werden tot hoofd der scholen benoemd: A. Voor Hoofd vanschooino. 6 (Park- taan no. 108) (ingeval van overplaatsing van het hoofd naar school no. 17): 1. de heer R. Haverschmidt B. Voor hoofd van school no. 18 (WH- bel mi nas treat 48a): '1. de heer F. J. A. van Ghert C. voor hoofd van school no. 20 (Prins Hendrikstraat 1): 1. de heer H. Cransberg. D. Voor hoofd van school no. 24 (Tetterodestraat 66): 1. de heer J. de Nobel. E. voor hoofd van school no. 25 1. de heer D. R. F. de Vries, te Zaan dam. F. voor Hoofd van school no. 26 (Leid- scheplein 21): 1. de heer J. Over Azn. G. voor Hoofd van School no. 28 (Scho terstraat 2): 1. de heer E. Marema, te Zaandam, H. voor Hoofd van School no. 10 (Bak kerstraat 11): 2. de heer R. Blomberg. Bij de benoeming der hoofden vroeg de heer PEPER het wooTd. Hij laakte de wijze en niemde ze stuitend, waarop be langhebbenden gebedeld hebben om de gunst en recommandatie van de raadsle den. Er zijn menschen bij spreker geweest, waar hij vroeger met brood kwam en hem toen geen blik waardig keurden, nu om de gunst kwamen bedelen. Er was er een, die het als een recommandatie beschouw de, dat hij een familielidvan spr. onder wezen had. Het bleek echter geen familie lid, alleen een naamgenoot. Hij wees er op, dat de organisatie, die eenige tijd geleden ijverde voor de zelfstandigheid van den onderwijzer, dien strijd nu heeft laten varen en daarmede den grond voor zijn actie en bestaan ondergroef. Maar toch acht hij de wijze, waarop deze voordracht werd samengesteld, fnuikend voor het onderwijs en vraagt of er een systeem ge volgd wordt b.v. anciënniteit, of bij akten. Vele belanghebbenden achten zich veron gelijkt door deze voordracht. De heer BRUCH, antwoordde uitvoerig hierop en zeide, dat hij uit beginsel tegen een systeem van anciënniteit is. Voorts dat hij stuk voor stuk elke voordracht kan verdedigen. Het overige, de aanval op een organisatie en op een partij, be antwoordde spr. niet. Ze zijn kundig ge noeg daar zelf op te antwoorden. Hierna werd nog het voorstel betref fende de verbouwing van het Gymnasium behandeld. De heer BRUCH verdedigde het voor stel met klem. De heeren GERRITSZ e.a. stelde voor, het voorstel van B. en W. 14 dagen aan te houden om de zaak dan nog eens te onderzoeken. Het werd verworpen met 1614 stem men. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 228 stemmen. Rondvraag. De heer v. LIEMT heeft gehoord dat er in de commissie van overleg overeenstem ming is verkregen voor weer een promotie van een zestal ambtenaren. Spr. vraagt of dit noodig. Een antwoord zal hierop in de volgende vergadering gegeven worden. Onder de mededelingen aan den Baaz was o. m. Ingekomen": een verzoekschrift van de afd. Haar lem en Omstreken van de Algemeen© Neder landsche Vrouwenorganisatie, om wanneer tengevolge van de reorganisatie van het lager onderwijs, onderwijzeres sen zullen worden ontslagen, van de on- derw ij ze ressendie te kennen hebben ge geven daarvoor in aanmerking te willen komen, zooveel mogelijk die onderwij zeressen te ontslaan, die de meeste dienst jaren hebben; een verzoekschrift van Dr. Willem Boy- aards, directeur der Koninklijke Ver eeniging „Het Nederlandsche Tooneel" taj Amsterdam om toekenning van een sub sidie in eens voor het speelseizoen 1922 1923 teii einde uitvoering te kunnen geven aan zijn voornemen om in dat seizoen zooveel mogelijk alle groote en nieuwe stukken van het repertoire te Amsterdam ook te Haarlem op waardiga wijze te kunnen opvoeren; een sehrijven van het bestuur der Stich ting Noorder Kerk en School, houdende mededeeling dat het zijn verzoekschrift van 21 Februari j.l. betreffende beschik baarstelling van gelden voor den bouw van eene H. L. O.-Sohool en uitbreiding van de bestaande scholen, intrekt; een verzoekschrift van den Haarlem- schen Bestuurdersbond om zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken ta wenden met verzoek om voortzetting van de ondersteuning ook na 4 Juni van uitgetrokkenen, dubbel-uitgetrokkenen, re- glementair-nog-niet-rechthebbenden en ongeorganiseerden b. Gesteld worden in handen van B en W. om prae-advies: een schrijven van het bestuur -der Christelijke School tot opleiding voor Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs, hou- dtnde mededeeling dat ingetrokken wordt het verzoekschrift d.d. 15 Februari j.l. en met een verzoek om een bedrag van f 145.300 beschikbaar te willen stel- le4n voor de stichting van een school voor lager en meer uitgebreid lager on derwijs aan de Dreef no. 20; een verzoekschrift van K. Norden en 8 andere patroons in het klein heeren- ooüfectiebedrijf om aanvulling van de verordening op de winkelsluiting meteen bepaling dat zaken in het klein heeren confectiebedrijf op Zondagen en alge meen erkende Christelijke feestdagen ge sloten moeten zijn; een adres van A. Bierman namens het gezamenlijk personeel in het klein-heeren- confectiebedrijf van gelijke strekking als het vorenstaande; een verzoekschrift van A. Spier en 12 andere bedienden in het klein-hoe rencon- fectiebedrijf om wel gevolg te willen ge ven aan het door K. Norden en anderen tot den Raad gericht verzoek; een verzoek van het bestuur der fe deratie van Woningbouwverenigingen te Haarlem om te bevorderen dat de rente voet van het door vereenigingen enstich- tingen bij Bouw- en Woningtoezicht als huur gestorte kapitaal, door B. en W. zal worden gesteld op het bedrag, dat door genoemde vereeniging verschuldigd is aan het Rijk en de gemeente als annul teit-bouwkapitaal. c. Gesteld worden in handen van B. en W. ter afdoening: een verzoekschrift van de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Neder- landschen Bond van gemeente-ambtenaren om te bevorderen dat in het ontwerp van wet inzake de grens wijzing der ge- meente Haarlem alsnog eenige m het1 adres nader omeohreven bepalingen zul len worden opgenomen betreffende het toekomen van wachtgeldregeling van pen sioen en toekenning van vergoeding we gens verhuiskosten aan bij de grenswij ziging betrokken ambtenaren een schrijven van den federatieven bond van Vischhandelaarsvereeniging te 's-Gra- venhage om het daarheen te leiden dat aan B. en W. weder de bevoegdheid zal worden verleend om aan Visch- en Fruit handelaars dispensatie te verleenen vanl de bepalingen der verordening op de Winkelsluiting een verzoekschrift van de Federatie van Marktkoopliedenvereenigingen in Ne derland om de kooplieden, die thans een staanplaats aan de Nassaulaan innemen, weder op hun vorige standplaats n.l. Bo termarkt en Gedempte Oude Gracht toe te laten; een adres van de N. V. Scheepswerf en Werktuigenfabriek „Werf Conrad", houdende verzoek om restitutie van be taalde hunr voor een strook tuingrond langs den Spaamdamschenweg, waarvan nader is gebleken dat de gemeente Haar lem slechts voor een klein gedeelte eige nares is of wel in eigendom afstaan aan de Werf Conrad mede aan de gemeente toebehoorende 9 M2 grond tegen het sinds 1901 aan huur te veel betaald be drag. Kennisgeving. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 3en Mei j.l. executoir verklaard kohier No. 4 op de Peraoneele belasting, dienst 1922, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat bij hunne beschikking van 9 dezer de beslissing op het verzoek van de Continental Petroleum Compa ny, om vergunning tot opriohting van een opslagplaats voor petroleum van 4000 L., in goed gesloten ijzeren vaten en tot het vertappen in 4 liter-petroleum- bussen in een perceel, gelegen aan de Kamperlaan, is verdaagd. Veerpolder. Door stemgerechtigde Ingelanden van den Veerpolder is tot Voorzitter her kozen de heer L. G. Prins te Overveen. Giften. Voor Rusland, twee gulden van N.N. te Haarlem. Tentoonstelling. In Teyler's Stichting wordt een tij delijke tentoonstelling gehouden van tee- keningen van Hollandsche meesters uit de 17e eeuw, o.m. van Hendrik Aver- camp, Jac. van Ruysdael, A. v. d. Velde, Lud. Backhuyzen en Corn. Dusart. Examen L. O. Dinsdag waren er nog 4 candidate» die allen zijn afgewezen. De examens zijn afgeloopen. Geslaagd zijn 86 mannelijke en 61 vrouwelijke candidaten bovendien slaag den 2 vrouwelijke candidaten in het exa men voor vak j. Personalia. Tot leden van het Kerkbestuur der nieuw opgerichte parochie van het Al lerheiligst Hart van Jezus zijn benoemd de heeren H. A. A. van Keulen, Th. Nuyens en J. van Schuylenburgh. Voor het examen van den Bond voor Ziekenverpleging, slaagden de zus ters: L. le Feber, R. Bergsteyn, K. Bree- baart, L. Bruggeman, D. Grootveld, A. Locher, L. de Nobel, R. Verhulst en M. van Wijngaarden, Niemand afgewezen. N.V. „De Sierkan." In de Algemeen e vergadering van aan deelhouders der N.V. Haarlemsche Melk inrichting „De Sierkan", is besloten aan aandeelhouders uit te keeren een divi dend van 6 en over de oprichtings- bewijzen een bedrag van 8.49. Tot com missaris werd herkozen de heer D. v. Heiningen te Vlaardiveen, De Eenmanswagen, In een dezer dagen gehouden ver gadering van de Ned. Vereen, van Spor en Tramwegpersoneel werd door het hoofdbestuurslid, den heer L. W. Peter-©, medegedeeld, dat hij met de directie een onderhoud had gehad over den eenmans wagen. Daarbij had spr. er op gewezen, dat deze door de directie was ingevoerd zonder het personeel er ook maar mede in kennis to stellen. Er is een commis sie van eenige autoriteiten in de tram wereld naar Amerika geweest en deze heeren hebben het systeem van den cen- ymsniw. gea dair b s udeerd. Al'e z'j 'en van het vraagstuk zullen wel bekeken zijn, maar een zeer belangrijk deel heeft men vergeten, n.l. om ook het vraagstuk te doen bezien van werknemerszijde. Dit heeft onder het betrokken personeel ont stemming verwekt. Het vraagstuk van den eenmanswagen is voor het personeel buitengewoon belangrijk. De arbeid die vroeger door den wagenvoerder en con ducteur samen moest worden verricht, moet nu gedurende hetzelfde aantal diensturen door één worden ver richt. Aan de hand van talrijke gegevens ging spr. na den zenuwsloopenden arbeid van den wagenvoerder, waarbij deze al leen den arbeid van wagenvoerdor heeft te verrichten. Deze arbeid is nog veel meer afmattend, als men op den eenmans wagen dienst moet doen. Statistische ge gevens daaromtrent zijn er nog niet, daarvoor is het systeem nog niet vol doende ingevoerd, maar de opgedane ervaring van het personeel in het tijd vak dat het systeem is ingevoerd, heeft deze zienswijze volkomen bevestigd. Spr. zeide voorts, dat naast talrijke t: o'.inie hi O'-vo'k m n ede v e l;e d wagens hebben en waardoor de dienst nog awaarder wordt, er op gewezen was, dat, wil men de veiligheid van het pu bliek volkomen betrachten en wil men het personeel, dienstdoende op den een manswagen een compensatie geven voor den buitengewoon inspannenden en ze nuwsloopenden arbeid, de diensttijd van het personeel per dag moet worden in gekort. Als de tegenwoordige diensttijd blijft gehandhaafd, dan kan het niet uitblij ven of er zullen ongelukken voorvallen. Het personeel zal overspannen raken. Wij meenen, aldus spr., dat het mede in het belang der veiligheid, plicht is daartegen te waken. Daarom hebben we tegen de Directie gezegd, dat het noodig was, den diensttijd voor het per soneel, dienstdoende op den eenmans wagen, te bekorten tot 6 uur per dag. De Directie was daar <-*-enwel niet op in gegaan en had oen andere oplossing aan de hand gedaan, welke volgens spr. een verlenging en verzwaring van den diensttijd beteekent. Zij wilde n.l., zoo- als reeds vroeger het geval wos, den dienst eenige malen met een paar uur onderbreken. Spr. wees er ten slotte op, dat een dergelijke regeling door 't personeel niet gewenscht werd. De verkeersverbetering nabij de Amster damsche Poort. De Raad besloot gisterenmiddag, ter verbetering van den verkeerstoestand om de Amsterdamsche Poort, te doen uitvoe ren het zoogenaamde plan-Dumont, den directeur van Openbare Werken. Dat plan dateert reeds van 1910. We laten het hieronder nog even volgen. Om verbetering te brengen is met behoud van de Amsterdamsche poort als historisch en bouwkunstig mo nument ten noorden van de bestaande brug een nieuwe brug ontworpen. Hare breedte is 13,20 M,, tusschen de leuningen 12.85 M,; aan elke zijde is een verhoogd voetbad, breed 2 M, De rijweg is 8,85 M. breed; indien m het rijvlok dub bel tramspoor wordt gelegd, blijft naast het tramverkeer voor het gewone ver keer aan elke zijde nog een breedte van 1.80 M. over. De bovenkant van het rijvlak in het midden der brug is ontworpen op 1.75 M. -f A. P„ de onderkant der middelste ope ningen op 1.25 M. A. P., het laatste overeenkomende met de hoogte van den onderkant der liggers van de middelste opening der bestaande brug. De brug wordt gedacht in den geest der Schalkwijkerbrug, dbgh in plaats- van met drie, met vier openingen, elk 3.50 M. breed. De bestaande brug vóór de Amsterdam sche poort zal, met de uitsluitende be stemming voor voetgangersverkeer, wor den behouden. Het zal echter noodig zijn haar om te leggen. Tengevolge van de omlegging van de bestaande brug moet de brug van de Electrische Spoorwegmaatschappij over den Heerensingel vervallen. In verband met bet maken van de brug over den Oostersingel dient de Oudebrug (brug over de Amsterdamsche Vaart) le worden verplaatst. De ontworpen brug ia 10 M, breed, tui- schen de leuningen 9.60 M.; de doorvarat- wijdte en -hoogte, onderscheidenlijk 4 M. en 1.42 M, -f A. P„ zijn gelijk aan die van de bestaande brug. De bovenkant van het rijvlak is ontworpen op 1.72 -j- A. P. Tengevolge van de ligging van de brug over den Oostersingel moet een gedeelte van de Amsterdamsche vaart aan de zuid zijde over eene lengte van 63.M. wor den aangeplempt en aldaar eenen nieu wen walmuur worden gemaakt. Behalve deze kademuur zijn in het plan opgeno men de noodige vleugelmuren, aan den Oostersingel een kademuur lang 40.M. aan de oostzijde (Oudeweg), idem lang 30.M. aan de westzijde (Oostvest), aan den Heerensingel een kademuur o. z, lang 32.M., w, z. aansluitend aan de Am sterdamsche poort lang 22.M. Als gevolg van de uitvoering van al deze werken is het noodig hier en daar riolen aan te leggen, bestratingen op te nemen en te vernieuwen. Voorts zal tij dens de uitvoering door middel van eene hulpbrug in het verkeeT moeten worden voorzien. De hellingen van de wegen bedragen van de brug over den Oostersingel in de richting van het verkeer 1 op 40, die van de aansluitende rijwegen OostvestOude wegAmsterdamsche vaart 1 op 40 en Heerensingel-Spaamwouderstraat 1 op 50. Om laastgenoemde helling te kunnen ma ken moet vóór de perceelen aan de Spaarnwouderstraat hoek Oostvest, over eene lengte van 30 M. een keermuur wor den aangebracht. Dc kosten werden in 1910 op 81.000 berekend, maar zullen nu wel heel wat meer bedragen. Aanrijding. Gisteravond ongeveer half zeven nur had op den Schotersingel een aanrijding plaats tusschen een motorfiets en een fiets, hetwelk te wijten was aan de zenuwachtigheid van de juffrouw, die de fiets bereed en verkeerd uitweek. De juffrouw werd over den weg ge slingerd en bezeerde zich nogal ernstig aan haar beenen. Zij werd een woning binnen gebracht, waar verder voor haar werd gezorgd. De fiets werd zeer be schadigd. Jeugddag J. G. O. B, Men verzoekt ons opname van het volgende Zondag 14 Mei a.8., houdt de Jonge lieden Geheel-Onthouders Bond een Jeugddag op het strand, henoorden den Nieuwen Zeeweg. 's-Morgens 10 uur ver trek van het Stationsplein, voor een ge zamenlijke wandeling naar het strand, langs den Nieuwen Zeeweg. Wim Rijsdorp uit den Haag, zal spre ken over „Jeugd en Geheelonthouding",, Verder is er zang en muziek, en zullen verschillende spelen, zooals hardlopen, touwtrekken, handballen, enz. worden be oefend. bij den aankoop van benoodigde 2J WIEL. BANDEN VASTGESTELDE BILLIJKE PRIJZEN i en H. E. W, Koelen. W. P, Klaver en J. M. v. Marion. J. Erdtsieck en A. Kammeijer. W. J. Heisterkamp «a J. E. de Reede. Geboren: 8 Mei, z. van C. H. M. v. <L HelmSteffens. 10 Mei, z. van D. de VriesKlein. d. van M. T. J. Raps v. Leijenhorst. d. van M. A. v, d. Lin denKol. Overleden! 9 Mei, F. Troll, 83 j., KI. Houtstraat. C. J, M, PielageWesse- lingh, 78 j., Spekstraat. 10 Mel, A. J. Zwaan, 20 j., Brouwersstraat. P. L. Reijns, 30 j., de Witstraat. H. M. Jo- passe, 75 j., Jansstraat. 11 Mei, A. A. 2 j., z. v. A. M, v, Egmond, Leidsche- straat. De Beurs opende heden: prijshoudend. Staatsfondsen. 6 pet. Nederland 100%, 5 pet. Nederland 89 9/16, 7 pet. In- dië 103 1/16, 6 pet. Indië 96%. Culturen. Koloniale Bank 120%, In dische Bank 83%, Vorstenlanden 152%, H. V. A. 359. Imdustrieele waaiden. Insulinde olie 5. Oliewaarden. Koninklijke 487, Con sols 141, Orion 28%. Tabakken. Besoeki 49, Rotterdam Deli 29. Rubbers. Amsterdam Rubber 84, Deli Batavia 280, Nederl. Rubber 60, Rott. Ta- panoeli 16. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 142%, Holl. Boot 38, Kon. Holl. Lloyd 20%, Japanlijn 94, Paketvaart 92%, Scheepvaart Unie 109, Marine 23%. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 74%, Steel 102, Smelting 61%, Anaconda 109%, Cigar 75, Atchison To- peka 106 3/16, Voting Rails 26, Denver 1 15/16, Southern Pacific 96, Union Paci fic 146. ZWARE BRAND. KOPENHAGEN, 11 Mei. Volgens be richten uit Kopenhagen is op de petro- leumvelden van Davo een reusachtige brand uitgebroken. Bovenmenschelijke kracht zal noodig zijn om uitbreiding van den brand over het geheele district Su- ra-gani te vermijden. Verschillend© bron nen zijn reeds verbrand. Men gelooft dat de brand door sociale revolutionairen ge sticht is. Men schrijft ons uit Nieuwer-Astel Van de ui Amsterdam komende stoom boot werd gisteren te Ouderkerk een ze kere S„ schilder van beroep, wegens bui tensporige dronkenschap aan wal gezet. Daar hij niet in staat was te loopen, werd hij per handkkar door eenige burgers naar het arrestantenlokaal vervoerd, al waar bij aankomst bleek, dat hij gesig naleerd was, daar hij nog 14 dagen heoh- tenis te goed had. De arrestant is ter beschikking dier Justitie gesteld. EEN PROTEST. GENUA, 11 Mei. Barthou heeft tot den Italiaanschen Premier Facta een schrij ven gericht waarin hij protesteerde tegen de verdaging der bekendmaking van het Russische antwoord op het geallieerde memorandum. HET DUITSCH-RUSSISCHE VERDRAG. PRAAG, 10 Mei. De Eclair publiceert de z.g. militaire overeenkomst, welke op 3 April j.l. lussclien Duitschland en Sovjet- Rusland gesloten zou zijn. Het blad be weert dit document ter publicatie ont vangen te hebben van een hooge mili taire autoriteit. EEN NOTA VAN DUITSCHLAND. BERLIJN, 10 Mei. De Duitsche schade loosstellingsnota, welke heden In Parijs werd overhandigd, geeft in principe toe dat de staatsuitgaven door belastingen en binnenlandsche leeningen zonder geld- inflatie gedekt kunnen worden, en be looft, dit beginsel te zullen doorvoeren, maar houdt ook een buitenlandsche lee ning voor beslist noodzakelijk, aan den eisch om voor 31 Mei 60 milliard belas ting op te brengen, kan niet worden vol daan. Verder constateert de nota, dat de Commissie van herstel Duitschland's souvereinileit op financiëel gebied onaan getast laat en men zal de commissie alle inlichtingen geven en zich met haar ver staan aangaande de voorgenomen stap pen Inzake de wetgeving der financiën Eenige eischen worden onvervulbaar ge acht. Duitschland verzocht om verlenging der termijnen, waaraan men zich niet heeft kunnen houden wegens verblijf »n Genua van verscheidene leden der Re geering. GOUDA. Veiling van 10 Mei 192. Spinazie f 0.306.10, Postelein f 1734, Zuring f10—16, per 100 K.G., Krop- j sla le soort f 611.60, 2e soort f 1.10 Ondertrouwd: 11 Mei, J. C. v. en J. W. v, Loenen, Getrouwd: 11 Mei, A. F, Bol^ cr ÏEj cd" J M. P. J. Kuijken, B. Delissen o M. Verberne. W. J, M. Stamme® J ra C. W. M. LobrFj en H. M. v. Emmerik. J. M. A. v. Hoof. H; J. Misbeek en G. Boer. W. A. P, F. L. v. Leeuwen en C. Beugeling. K. Barten en M. J. Duits. M. Meijer en G. v. d. Linden, N. M. Delissen en G. C. Zuijdam. W. Hopman en M, C. H. Kerkhoven. W. Posthumus a 3 - Teen f32—36, Rabarber 10.30 a e 5 S o gj Kaf)jja f 3-6.10, Raapstelen fl.10 1.80, Selderie f3.10—6.70, Peterselie f 0.50—4.80, Sjalotten f4.90, por 100 bos. Eieren f 6.706.80 per 100 stuks. AMSTERDAM, 10 Mei Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte 611.25, idem Blauwe f 611.25, idem Eigenheimers 67.50, idem Bra- vo's 811, idem Roodc Slar 9.5010, Fri«sche Bravo'* S10, IJpolder Eigen heimers 811, Zeeuwsche Blauwe poters 66, idem Bonte poters 4 4-60, DrenUche Eigenheimers 6.50T, idem Roode Star 7—7.60 per H.L.; Win ter M*lta-a»rdappe!en f 15—17.50, Zomer idem 27—St per 100 K.G. AMSTERDAM, 10 Mei. Vee. Ter Vee markt waren aangevoerd 279 vette kalve ren, le kwal 1.90, 2e kwal. 1.60, 3a kwal. 1.40 per K.G.; 165 nuchtere kal- veren 7—16 per stuk; 639 vette var kens le kwal. 1.20, 2e kwal. 1.16 spekvarken* i.io per K.G. schoon ge' wicht. ENSCHEDE, 9 Mei. Eieren. Aanvoer 20,000 stuks. Prijzen 6—7 per 100 stuks. WOERDEN, 16 Mei. Kaas. ter markt waren 323 partijen, le soort 3136 2e soort 2630, rijksmerk 3038. Han del matig. PURiMEREND, 9 Mei. Aangevoerd 18 stapels kleine Fabriekskaas 33, id. m, 35 st kleine Boerenkaas f 33. id. m m. ƒ32; 3 st. Goudsche kaas m. m. 34 per 50 K.G. mÏ?nK'G' bo,er f 1-90—2.10 p. Kg. t „li. "nderen, waaronder 220 vette «f-.1-30 P- Kg. en 1833 melk geldekoeien 160—500. handel stuc- 18 slieren; 43 paarden 250-350, stug;'132 vette kalveren L70_2 per K.G., matig; 677 nuchtere kalveren, slacht- 10—40 f" *,ug: 449 vef,e varkens l iu v „°'967~100 en slacht 0.96— f g: 122 ma8ere varkens J 20 35, matig; 233 biggen 1226 matig; 1540 schapen f 20—45, stug; 536 lammeren 7—15; 124 bokken; klopen- BROEK OP LANGENDIJK, 9 Mei. Langedyker Groentenveiling. Rabarber 3.80 per 100 K.G. Aanvoer 900 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 9 Mei. Ra barber 1.802.90, kroten 1.10—2 60 blauwe aarappelen 7.90—8.10, bravo's 8.9011.90, alles per 100 K G Aanvoer op 5 Mei: 316 K.G. uien, 600 K.G. rabarber, 2300 K.G. kroten en 1825 K.G. aardappelen. 9 Mei> Exportveiling ,„St. Willibrordus". Brusselsch witlof le kw. 53—64 ct., 2e kw. 4249 et, 3e kw. }1 38 ct. per K.G. Aanvoer 900 rand. Ai - perges 4070 ct., rabarber 48 ct., pc bos; spinazie 40 ct. per kist. WOG-NUM, 8 Mei. „De Volharding". -- Losse aardappelen 4—6.20 per HO K.G.; 640 mand witlof 2661 per 102 K.Cr. HOORN, 9 Mei. Heden hebben 23 vaai tuigen hier aangevoerd: 458 pond bo 2123 ct., 244 pond schol 10—14% ct, 381 pond aal 4084 ct. per pond; i manden garnaal 3 per mand. BEZOEK VAN DEN FRANSCHEN GEZANT AAN DE HEILIG-LAND-STICHTING. Met twee auto's arriveerde de Fransche gezant, de heer Charles Benoist, vergezeld van zijn handels-attache, den heer G. Glaser, en eenige Nijmeegsche en Arn- hemsche heeren. Reeds onmiddellijk gaf de gezant uiting van bewondering voor de mooie natuur en de aanpassende gebouwen. De Vicaris en Paters van 't Gezelschap van Maria, verwelkomden hem in de Oostersche zaal. Daarna nam de gezant, van Calvarië af, een algemeen overzicht. Vooral trof hem het juiste weêrgeven wat berg, wat graf, wat poort, wat afstan den betreft. De gezant sprak zijn spijt uit, dat zijn bezoek officieel was, want zulk verheven werk eischte langer tijd en hij beloofdf beslist, spoedig terug te keeren met zijne familieleden. De vele bezoekers op het terrein ziende, vroeg de gezant, hoe dezen van Nijmegen uit de Stichting bereikten en hij gaf zijn verbazing te kennen, dat de electrische- tram niet hierheen leidde. Op de pastorie teruggekeerd, werden den gezant en zijn gevolg artistieke afbeeldin gen aangeboden, waarna de gezant een woord sprak van groote waardeering vooi een werk, dat zoo grootsch is opgezet en zoo artistiek, zoo voortvarend en zoo met vastheid werd ontwikkeld. Ten slotte zette de gezant in het Bijbelsch Museum zijne handteekening onder de vele handteekeningen van Bisschoppen, Gezanten, Ministers enz. Vroolijk wapper den de vlaggetjes van Frankrijk en Neder land op de auto's, waarmede zij, na een goed uur op 't H. Land verbleven te heb ben, vertrokken. DE SALARISSEN VAN HET RIJKSPER SONEEL. De Rott. schrijft met groote stelligheid te vernemen, dat de regeering voornemens is de traktementen van de ambtenaren in 's rijks dienst met ingang van 1 Jan. a.s. met 10 pCt. te verlagen en daarenboven de pensioenbijdragen, 8% procent in totaal, voor rekening van het personeel te bren gen. v Daarentegen verneemt de „Resb." uit de beste bron, dat van salarisverlaging in het ioopend jaar geen sprake is. Wel ligt het in 't voornemen der Re geering, daar de groote financieele crisis eerst in 1923 wordt verwacht, met ingang van 1 Jan. 1923 een algemecne salarisver laging in te voeren en het premievrij pen sioen geheel in te trekken I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2