ZIJN SLACHTOFFER. BUITENLAND BINNENLAND. Tweede Blad - SS lei 1922 INDISCHE KRÖNIEKÏ SEÜ, BÜSTEML iESSimiTEH. FEUILLETON „Komaan," zei de bankier, zoo hoor ik u gaarne spreken, fk van mijn kant zal den nieuwen storm, waar door de markies bedreigd wordt, wel weten te bezweren. Ik beloof u dat ik al het mogelijke zal doen, wat in mijn vermogen is." „Het is goed," zei de heer d'Ar- bois. „Ik reken op u." „Mijn eigen belang staat er u voor ir. dat ik alles zal doen, wat in mijn ve. mogen is." Markies d'Arbois stond op. De heer Lantin stak hem de hand toe. „Tot spoedig dus „Tot spoedig," antwoordde de mar kies, de hand aannemend, welke hem geboden werd. En de twee mannen namen af- «cheld van elkander, als twee kerels, (Be een uiterst deftige zaak afgehan deld hadden. De wachtkamer was thans gevuld De Conferentie te Genua. i met een aantal personen die op den heer Lantin wachtten. De bankier ging met den bezoeker tot op den drempel van het vertrek mede. Ten aanschouwe van allen drukten de beide mannen elkander hartelijk de hand, maar hij ging zijne werkkamer weder binnen, zonder de mensehen, die op hem wachtten, zelfs met een enkelen blik verwaardigd te hebben. Hij belde den portier, „Is de heer de Saint-Elme in het bureau „Neen, mijnheer, hij is ten zijnent." ,,Laat hem dan oogenblikkelijk telefoneeren, dat ik hem dadelijk wacht." „Zeer goed, mijnh „En ik ontvang niem :nd, niemand, begrepen, uitgezonderd den heer de Saint-Ehne. Verwijs al de menschen naar mijnen secretaris." „Ik zal 't zeggen, mijnheer." De portier ging naar de leur en verdween De heer Lantin volgde hem en schoof den grendel voor de deur, waarna hij neerviel in een gemakkelijken stoel. Hij gevoelde er behoefte aan, alleen te ztiR XVI. HET PLAN. Om een juiste en tevens zeer lijke uitdrukking te gebruiken, was het den heer Lantin, of plotseling het dak boven hem was ingestort. Reeds sinds langen tijd, sedert hij Eendenbek tam had gemaakt geloofde de machtige bankier dat hij niet het minste gevaar meer liep. Nu zijn fortuin een werke lijk ontzaglijke hoogte bereikt had, meende hij op het punt te zijn, waar op eene eervolle loopbaan, waarnaar hij zoo smachtte, voor hem geopend zou worden. Bij groote algemeene rzmpen, had hij steeds met veel opher in de dagbladen, aanzienlijke sommen gegeven en in rui! daarvoortrachtte hij de ridderorde van het legioen van eer te verkrijgen. Hij rekende er op het lintje-weldra op zijn borst te zien prijken. Een der ministers had reeds iets laten doorschemeren. Eiken keer er verkiezingen in Touraine waren, stelde hij zich Cancli- daat en de door hem betaalde bla den kwamen eiken dag uit met berichten over zijne kunde, zijn wel dadigheidszin en de hooge plaats,welke hij in de Fransche geldwereld had. Hij was werkelijk op weg iets in de staatkundige wereld te worden en juist in dit oogenblik werd hij als door eene schikking van het noodlot, genood zaakt wederom zijwegen te bewande len en personen te gebruiken, die 't des te erger op zijn zak zouden aan leggen, nu hij een plaats in de wereld bekleedde, die iets beteekende. En toch, hij moest wel. Door den stroom werd hij voortgedreven en er was geen tijd te verliezen. Zijn leven en zijn fortuin stonden op het spel. Ais graaf ü.Arbois hem ontsnapte, hem en den markies, als hij naar zijn moeder terugkeerde, welke verschrik kelijke moeïelijkheden konden daar van het gevolg niet zijn 1 Men kon zich van de moeder meester maken, haar opsluiten, maar de graaf, hoe moest 't daarmede dan gaanlNog nooit was de bankier in zulk eene moeielijk- heid geweest. Welk eene fout had hij begaan, welk eene onherstelbare fout door Christine te vergeten en haar op vrije voeten te laten. Hoe bitter verweet hij zich dien misslag op dit oogenblik en nog ern stiger verweet hij dien aan zijnen vroe- geren medeplichtige Eendenbek. Hij 'om de helft van ziine fortuin «.eaeyen EENZIJDIGE VOORLICHTING. OM ONZE GODDELOOSHEID GEPREZEN. fiebben, als hij het onderhoud dat tusschen de markiezin en haar zoon had plaats gegrepen, had kunnen ver mijden. Hij moest thans met den uiter sten spoed handelen. Moeder en zoon mochten elkander in geen geval meer Geheel onder den indruk van die vrees, stond de heer Lantin op. Hij was te onrustig om te blijven zitten. Hij kon niet meer op zijne plaatsblijven Hij drukte op een eiectrische bel en reeds voor men aan het bevel gehoor had kunnen geven, snelde hij naar de deur. De portier verscheen. „Welnu," zei hij, „is er naar den heer de Saint-Elme getelefoneerd." „Zeker, mijnheer." „En wat is er geantwoord „Mijnheer de Saint-Elme was te /huis, maar hij sliep nog. Zijn knecht stond mij te woord." „Zal hij dadelijk komen „Ja, zoodra hij gekleed is." „Telefoneer nog eens en vraag hem zich zooveel mogelijk te haasten." „Zeer goed, mijnheer." De portier verwijderde zich, maar zijn meester, die op §en nieuff denk- NIET OP DE HOOGTE. BINNENUNDSGH NIEUWS. beeld gekomen was, riep hem terug- „Weet ge wat," zei hij, 't is beteV. dat ge zelf dadelijk een rijtuig neemt om den heer de Saint-Elme te halen, dan zal hij spoediger hier zijn." De bediende stond op het punt t« gehoorzamen, maar in hetzelfde oogenblik hoorde men iemand snel naderen, en de heer de Saint-Elme ver scheen. „O, zijt ge eindelijk daar," riep de heer Lantin met een zucht van verlich ting.'' „Ja, hier ben ik. Ge ziet, dat ik haast gemaakt hebt," zei de ander, geheel buiten adem., „ik heb dadelijk een rijtuig genomen." De heer Lantin wendde zich tot den portier „Laat ons alleen." En toen de man verdwenen was, sloot hij zorgvuldig de deur. De heer de Saint-Elme was in een gemakkelijken zetel neergevallen. Hij streek zijne knevels eens op en sloeg de beenen over elkander, als een man die zich erg op zijn gemak gevoelt, Gods wegen zijn onnaspeurlijk, Wie zou, nog voor korten tijd tevoren, hebben durven voorspellen, dat het mo gelijk zou zijn met de Sovjet-regeering een overeenkomst te sluiten zoo gunstig voor de Katholieke Kerk, als nu te Rome door onderhandeling van de H Stoel met Tsjit- sjerin en de zijnen is tot stand gekomen? En wie zal nu, op dit oogenblik kunnen vaststellen van welke beteekenis deze overeenkomst zal worden ook voor ons koloniaal gebied in Zuid-Oost-Azië? Het zou vooreerst noodig zijn, de in nerlijke drijfveeren te kennen, welke de Sovjet-mannen hebben gebracht tot deze toenadering tot de Roomsche Kerk, klaar blijkelijk door hen zelve gezocht. Want Radek moge nu wel gezegd hebben, dat er maar twee dingen zijn, welke geheel consequent zijn: het Bolsjewisme op maat schappelijk gebied en het Katholicisme op godsdienstig gebied, het valt moeilijk te gelooven aan het onbaatzuchtige in deze plotseling opgekomen sympathie voor de Kerk van Rome, Er is reden om te veron derstellen, dat Lenin en consorten tot de erkenning zijn moeten komen, van de onverwoestbare godsdienstigheid als grondtrek in het karakter van het Rus sische volk, en daarom in eigen land aan deze godsdienstige tendenz tegemoet willen komen. De vraag blijft echter, wel ke gedragslijn zij zich hebben uitgestip peld bij hunne plannen voor de actie in het verre Oosten, waar de greote volks meerderheden nog niet tot het Christen dom gekomen zijn. Dat de Bolsjewistische staat zijn in vloedssfeer ook tot in de uithoeken van het Aziatische werelddeel tracht uit te breiden, is een algemeen bekend feit; en ik geloof niet geheel en al verkeerd te zien, wanneer ik in de tegemoetkomende houding, door Engeland s eerste Minister ter conferentie te Genua tegenover de Russische afgevaardigden en hunne eischen betoond, de vrees zie doorsche meren voor Bolsjewistische actie in de richting van voor-Indië, Ook in onze Indische Archipel vallen teekenen waar te nemen, dat de wereld- propaganda der Derde Internationale zich tot werkzaamheid gereed maakt, Is er .niet reeds door enkele Indische bladen vcronderstellender wijs gesproken over de aanwezigheid van Russisch goud, ook op Java? En wat is er besproken te Mos kou, waar de Inlandsche communist Se- maoen op bezoek is geweest? Wat zullen wij in Indië daaruit zien groeien? Er is niemand, die dat voorspellen kan Zelfs zij, die mcenen de leiding in eigen nand te hebben, weten wij niet meer te tijn, dan werktuigen in Gods hand. Wat kunnen wij, machtelooze sterve lingen, beter doen dan: bidden. Ook voor de bekeering van Indie s volk. Gods wegen zijn onnaspeurlijk Ook bij kleinere gebeurlijkheden. Im mers daaruit Ijlijkt juist Zijne oneindige liefde. Ik heb vroeger eens mijn lezers verteld, hoe Pastoor van Driessche voor zijn Ja- vaansche Katholieken te Djocja, wier aan tal zoo verheugend snel toeneemt, nog geen ander gebouw beschikbaar had, om ingericht te worden voor Gods Huis, dan een oude, bouwvallige loods. Ook daarin is op onmogelijk te voor ziene wijze verbetering gekomen. In het Mei-nummer van hét orgaan van den „St. Claverbond" bericht Pater F. Strater S. J., onder het opschrift „Een ieel onverwachte oplossing" hoe deze werd gevonden. Na beschreven te hebben hoe de toe stand onhoudbaar geworden was, vertelt Z<Ecrv/>< Zie, daar komt ineens, juist bijtijds iemand de Pastoors prachtig uit den nood redden. Ge raadt nooit wie. Het wasde Maconnieke Loge „Mataram" te Djocja. Heusch, de Loge heeft aan de Missie een kerk bezorgd. Eenige dagen geleden kreeg de hoofd pastoor een telefoontje, of Z. E. genegen was een fröbelschool te koopen, gelegen vlak naast de R.-K. Kerk. Dat telefoontje kwam van een bankdirecteur, als zaakge lastigde van de Loge „Mataram". Op zoon aanbod had men nooit gere kend. Al dikwijls hadden de Pastoors be- geerige blikken geslagen op dat gebouw naa9t hun kerk, toebehoorend aan de Lo ge, en de verzuchting geslaakt: „Hadden wij dat erf maar vroeger gekocht, toen het nog voor een prijsje te koop was; nu is de kans voor goed verkeken." Bij niemand kwam de gedachte op, dat dit gebouw nog eens aan de Pastorie zou komen. Terstond werd het gebouw in oogen- schouw genomen, 't Was geknipt voor een Javaansche kerk, althans de eerste jaren. Een groote zaal, of liever een loods, 45 meter lang en 11 meter breed met cemen ten vloer; dus een prachtgelegenheid om er kerk te houden voor een flink aantal nenschen, Wel was het gebouw niet hoog, 81. maar 't kon toen heel goed dienst doen als tijdelijke kerk. Spoedig begon de hoofdpastoor dan ook de onderhandelingen, en na enkele dagen was men het over den koopprijs eens; de koop werd gesloten. In de koopakte heet het plechtig, dat de Maconnieke Loge „Mataram" van Djocja aan de Vereeni- ging „Canisius" het erf met bijbehoorend huis verkocht had. Voorloopig zou de Loge nog een klein deel van het gebouw kunnen gebruiken om er haar fröbelschool voor Europeesche kinderen voort te zetten, tot zij daar voor een andere geschikte ruimte gevon den had. Tervijl dus op gewone dagen het ge bouw voor een deel ter beschikking is van de Loge. en derhalve een filiaal van de „Roemah Setan" wordt het s Zon dags gebruikt om er de H. Mis te lezen en er het ware geloof te verkondigen, totdat over eenige maanden alle sporen van de Loge zullen zijn verdwenen. Zoo ziet men weer, dat 0. L. Heer wel eens heel onverwacht oplossing geeft. e Dit Mei-nummer van 't orgaan van den „St. Claverbond" ziet er wederom keurig uit; met zijne interressante artikelen en aardige foto's is het waard in de handen van alle Nederlandsche Katholieken te komen, In een bericht „Aan onze Lezers ver meldt de Redactie dat Pater Fr, Kiene in twee jaar tijds de oplaag van 6000 exem plaren kon doen stijgen tot 14500; dat is dus meer dan een verdubbeling. Laten we hopen, in 't belang van Java s bevolking, dat de stijging der belangstel- lin<5 voor deze Missie der Paters Jezuiten zich even krachtig moge voortzetten. Mag ik daarvoor de medewerking van mijne lezers inroepen? Het lidmaatschap, waardoor u tevens een abonnement verkrijgt op het orgaan, kost slechts 1.70 per jaar, en u kan zich opgeven bij den algemeenen Directeur Pater \V, Keller, S.J., Dacostastraat 44, Den Haag. Reeds meerdere malen had ik gelegen heid u te wijzen op de geweldige taak, welke de Katholieke Kerk heeft te ver vullen op dit eiland met zijn 35-millioenen bevolking. De wijze, waarop deze taak zal- worden volbracht, is beslissend voor heel ons koloniaal gebied in Azië. En werkelijk, de tijd dringt zoo, dat we haast aan het onmogelijke gaan denken. Doch met Gods hulp is alles mogelijk. Zijn wegen zijn onnaspeurlijk. Uw kleine bijdrage kan Hij vermenig vuldigen, tot in 't duizendvoudige, zooals Hij eenmaal deed met een luttel aantal brooden en visschen. Welnu dan. „Roemah Setan" beteekent, letter lijk vertaald, „duivelshuis", en is in In- landschen volksmond de gebruikelijke be naming voor het Loge-gebouw. Het Russische antwoord. De Russische anlwoord-nota, die thans gereed schijnt, is meer dan 100 bladzij den groot. Volgens Paul Scheffer in het Berliner Tageblatt wordt het juridische standpunt vap Rusland er uitvoerig in behandeld. Ook worden talrijke verwijten en profesten aan het adres Van Rusland van de hand gewezen. Het antwoord be weert verder, dat de geallieerden het pro gram van Cannes in menig opzicht heb ben geschonden en dat alleen de Russen een correcte houding hebben aangeno men De nota keurt verder het feit af. dat de Russische kwestie in de verschil lende commissies buiten de tegenwoordig heid der Russen werd behandeld. De no ta verlangt reciprociteit voor de bepalin gen betreffende de propaganda. Wat het buitenlandsch eigendom betreft, bevat de nota een uitvoerige uiteenzetting over de juridische on technische opvattingen van nationalisatie en onteigening. De sovjet- regeering wil in het betalen van schade vergoeding zoo ver gaan als de Fransche wetgeving na de groote revolutie. Rus land verlangt ten slotte opnieuw een cre- diet van twee milliard dollars en schijnt tevens te verklaren tot welke doeleinden dit crediet zal worden gebruikt. Tsjitsjerin heeft in een onderhoud met den correspondent te Genua van de „Dai ly Herald" gezegd, dat de Russische nota een leening van een milliard dollar zou vragen in geld of goederen. De sovjet gedelegeerden moesten, zeide hij, iets tastbaars mee naar huis brengen in ruil voor de erkenning der schulden. De correspondent te Genua van de „Daily Chronicle" verneemt uit betrouw bare bron, dat de sovjet-regeering de schulden van vóór den oorlog zal erken nen, maar dat haar houding ten aan zien der oorlogsschulden minder zeker is. Engeland en Frankrijk- Te Londen is een betooging gehouden voor de vriendschap tusschen Engeland en Frankrijk. De Ridders van de Ronde Tafel hadden aan een feestmaal 300 van de aanzienlijkste vertegenwoordigers van de Engelsche natie genoodigd, behoorende tot de aristocratie, het leger, de vloot, de geestelijkheid, het parlement, de wereld van wetenschap, letteren en kunsten, de groote nijverheid en de ambtenaarswe reld, om Frankrijk te eeren in den per soon van zijn gezant graaf St. Aulaire. Er werd een toost uitgebracht op presi dent Poincaré, waarna de Marseillaise werd gezongen. Sir A. Dawson, de voor zitter van de sociëteit en graaf St. Au laire vierden in toespraken de Fransch- Engelsche vriendschap en spraken de hoop uit dat de eendracht tusschen de twee landen gehandhaafd en gestevigd zou worden. Japan en Sovjet-Rusland. Te Genua is aan Tsjitsjerin een protest van Japan overhandigd, waarin opgeko men wordt tegen den brief van Tsjitsjerin over de mlnderheidskweslie, waarin de bewoners van Korea een onderdrukt volk genoemd worden. Het protest wijst ook de Russische be schuldiging af wegens het optreden van Japan in Siberië. EEN DUIDELIJKE WENK VOOR LUDENDORFF. Eenigen tijd geleden ging het gerucht, dat Ludendorff naar Argentinië zou gaan om daar voordrachten te houden. Het orgaan van de „DeutschrepubUka- nisclie Vereinigung für die La Plata-S taa ien" komt tegen zulk een plan op in be woordingen, welke aan duidelijkheid niets te wenschen laten. „Wij zijn, eerlijk gezegd, geschrokken, schrijft het blad o.a., toen wij hoorden, dat generaal Ludendorff naar Argentinië wilde komen. Want wij kennen het zweren van de Duitschers bij het gezag en de op vattingen van vele Duitschers in het bui tenland, welke nog wortelen in een mid- deleeuwsche wereldbeschouwing. „Ludendorff zal den haat tegen de Duit- sche republiek en daarmede tegen Duitsch- land aanwakkeren, want de groote massa is nog niet in staat een behoorlijk onder scheid te maken. De roem van Mangin laat Ludendorff blijkbaar niet met rust. Ook hij moet de „halfwilde" Zuid-Ameri kanen eens laten zien hoe nu eigenlijk een roemvol veldheer er uitziet, die de zon, de maan en alle sterren veroverd, zou hebben, indien men hem niet verraderlijk een dolk in den rug geplant had.... Ludemlorft' kan echter niettegenstaande zijn militaire beteekenis tengevolge van zijn verblinden strijd tegen de Duitsche republiek en de democratische idee over het algemeen met op al te groote sympathie rekenen. Duitschland vergaart zich eerst langzaem weer eenig vertrouwen, en daarom valt het zeer te betreuren, dat de generaal op eigen houtje en zonder verantworodëliikheid dit vertrouwen weer verspelen wii. De meer derheid der Duitsche kolonie, welke men schen met een eigen oordeel telt, bedankt voor dit Grieksclic geschenk van een Lu dendorff. Wii vertrouwen, dat Luden dorff's Argentijnsche reis maar een opwel lende gedachte is geweest, zij het ook niet eens oen schoone." Teekenend voor de veranderende stem ming ook in réchtsgezinde kringen is een uitlating van de ..Deutsche Allg. Z. het orgaan van Stinnes. In de Londensche „Sunday Pictorial" heeft Ludendorff een artikel geschreven over den hinnenlandschen toestand van Duitschland, waarin hij soc.-dein., demo craten en centrum scherp heeft aangeval len. De kenteekenen van de Duitsche de mocratie, schrijft hij, zijn corruptie en omkooperij; het huidige stelsel brengt Duitschland in een toestand, welke leidt of tot de monarchie of tot de reactie. De „Deutsche Altg." acht het „meer dan twijfelachtig of zulke uiteenzettingen, vooral wanneer zij gedaan worden, daar, waar dit geschied is, het doel, n.l. de overbrugging van de tegenstellingen in Duitschland nader zuilen brengen." Het „Berl. Tag.", dat de aandacht ves tigt op deze uiting, noemt dit een zeer zachte wenk. „Hbl. DE ONTRUIMING VAN SIGERIë. Uit Wladiwostock wordt, uit Japansche bron, gemeld, dat de ontruiming van Sibe rië door de Japanners voor onbepaalden tijd is uitgesteld. RUSLAND IN HET LAGERHUIS. In antwoord op in het Lagerhuis gestel de vragen verklaarde Lord Crawford namens de regeering, dat het departement van buitenlandsche zaken geloofde, dat de troepen in West-Rusland sedert het begin van den oorlog eenigszins waren toegeno men. Het was moeilijk verzekeringen le geven ten aanzien van de voornemens der Russische regeering, maar de Britsche re geering deed haar best de pacificatie on der de nieuwe landen te bevorderen. Ten aanzien van de vooruitzichten van den hongersnood in het volgende jaar werd gevreesd, dat de hoeveelheid zaad, die de hongergebieden bereikte, ontoerei kend zou zijn. EEN LOFREDE OP JAPAN. In een rede in het koloniaal instituut te Londen over de conferentie van Washing ton behandelde Lord Lee de Sjantoengre- geling. Hij achtte het niet overdreven te zeggen, dat de kansen op een oorlog i" de Zuidzee er tot een minimum door wa ren teruggebracht. Het verdrag der negen mogendheden beschermde China met te gen binnenlandsche beroering, maar maakte tenminste een eind aan een tij perk van wedijver onder de vreemdeiuv gen inzake de exploitatie van werking met de Chineezen voor de openstelling der economische bronnen op een wijze, welke „fair play" waarborgde. Lee loofde uitbundig den geest van staatsmanschap door de Japanners be toond door hun bereidvaardigheid offers te brengen in het belang van den vrede der gëheeie wereld; hij kon niet sterk ge noeg de pogingen afkeuren om de mis vattingen en de achterdocht, welke onge grond waren te doen herleven. Spreker was na maanden dagelijksch contact met de Japansche staatslieden overtuigd, dat zij niet alleen te Washington oprecht wa ren, maar ook in de toekomst oprecht zouden zijn en alle verbintenissen zouden nakomen niet alleen naar de letter maar ook naar den geest. VERMINDERING DER LEGERUITGA- VEN IN CANADA. Uit Ottawa wordt gemeld, dat in het Lagerhuis de leider der oppositie Meig- hen, zich verzeilend tegen de voorgestelde vermindering van 1,400.000 dollar tot 400.000 doHar voor de militaire opleiding, zeide dat Amerika en Britannlë twee der mogendheden waren, welke veel zouden doen voor de verbetering der wereld ten aanzien van het militarisme. Beide mo gendheden moesten ecliter de macht ach ter zich hebben, opdat hun woont en in de raadkamer der wereld zouden beslis sen en Canada moest een billijk deel bij dragen aan de kosten voor de verdedi ging van het Rijk. De resolutie ter ver mindering van bet uitgetrokken bedrag werd echter zonder stemming aangeno- men. OVERSTROOMING IN CANADA. Uit Winnipeg (Canada) wordt gemeld, dat door een 'overstrooming van de Assi- niboinc 75000 acres van de beste graan- landcn van Manitoba worden bedreigd. Het water staat vier voet hoog over een oppen-lakte van vijftig vierkante mijlen. Ten Oosten van Winnipeg zijn de boerde rijen door het water omringd, zoodat de bewoners naar de hoogste verdieping heb ben moeten vluchten. De jongste berich ten wijzen er op, dat de waterstand der rivier stationair is en dat het ergste waar schijnlijk voorbij is. Te Leridn zouden twee menschen geguillotineerd worden. De terechtstelling moest worden uitgesteld, omdat de tim merlui weigerden een schavot te timme ren en de gemeente- en provinciale bestu ren weigerden om de materialen voor de constructie daarvan te leveren. De „Times" vertelt dat koning Al fonso het nieuwe gebouw van de Bank van Spanje op zeer eigenaardige wijze heeft geopend. Aan den ingang werd) hij door den raad van commissarissen be groet; hij begaf zich naar oen der loketten om een rekening te openen, waartoe hij 5000 peseta's stortte voor het fonds der koningin ten bate van gewonde soldaten. Daarna schreef tlij een cheque uit, waarop hem een bedrag werd uitbetaald. Hij be gaf zich naar de wisselafdeeling en depo neerde een 100 peseta-goudstuk, om er tot zijn verbazing 2500 francs in Fransch bankpapier voor terug te krijgen, daar de koers dien dag slechts 168 francs voor 100 peseta's bedroeg. Hem werd toen me degedeeld dat dit niet de gewone koers was voor dagelijksche cliënten, doch een speciale koers ten voordeeie van het Spaansche hospitaal in Parijs. Zoodat dc koning een cheque op Parijs kocht om hel bedrag te remilteeren. Vervolgens kreeg de koning een sleutel met zijn initialen voor een kleine safe, welke tien aandeelen der Bank bevatte, die dienden te worden verdeeld onder tien conslabels der „burgerlijke garde", welke z<ioh het meest in den dienst hebben onder scheiden. Al deze verrichtingen hadden plaats, ter wijl het publick de baiA vulde, en het be drijf zijn vollen gang ging, Niet alleen Parijs heeft zijn kleeren- bedervers, ook Berlijn. Terwijl dezer dagen in Keulen een indi vidu rondwaart, die er een genoegen in schept, bontmantels met een bijtend vocht te bederven, is in Berlijn een verniel-ma- niak aan het werk, wiens specialiteit is, in trams, op straat, enz., groote stukken uit liefst zijden-, damesfkleeren te knippen. De man doet dit met zutk een virtuositeit en blijkbare vakkennis, dat zijn slachtoffers op liet oogenblik van de wandaad niets er van bemedken. Tot dusver is het de poli tie dan ook niet gelukt zelfs maar eenig spoor van den man te ontdekken. Ergens in het Westen van Berliin is dezer dagen een uiterst weelderige inrich ting van vermaak geopend, welke al het op dat gebied bestaande naar de kroon moet steken. Tot degenen, die gevolg tiaddeh gegeven aan de uilnoodiging de „Weihe des Ha uses" bij te wonen, behoorden o.a. drie ministers. Daarover is de „Morgenpost" uiterst ver toornd en het blad meent, dat deze minis ters danig in tact zijn tekort geschoten door zich daartoe te leeuen. Men mag dan nog zoo „aufgekiart" zijn als men wil er zijn nu eenmaal nog neel veel menschen, die nogniet zóó ver zijn en die nun ministers (Uet gaarne op zulk «en plaats officieel aanwezig zien. Vooral niet in dezen tijd, nu de in ge- bruikstelling van een flink woonhuis van veel grooter bet.eekenins is dan die van oen dans-, thee- en Geisha tempel, waar van er werkelijk reeds meer dan genoeg in Berlijn zijn. En nu het tot zijn beter-ik terugkcerend deel van het yplk er naar streeft om tus schen de gezonde levensvreugde van de eerbare buigerij van alle klassen en de uitspattingen van O.W.'s uit binnen- en buitenland oen scherpe, duidelijk zicht bare grens trekken. De Fransche staat gaat 51000 be- ambten ontslaan, om le bezuinigen. Dit voorbeeld moet Parijs wel iuspireeren, hoe voornaam het zich ook acht. Want de Parijsche huishouding is duur, ook omdat zij zoo onzuinig gevoerd wordt. De toepassing van den 8 urigen werk dag kost Parijs 90 niilliocn francs, heeft een Parijsch gemeenteraadslid, De Fon- tenay. uitgerekend. Parijs brengt zijn per soneel niet in rekening de vacanticdageu, die het geniet buiten de verplichte dagen. Dit doet bijv. Lyon wel, die deze aldus verrekent, door zijn arbeiders uur te laten werken. Wanneer Parijs dit ook zou doen zou liet 23 milHoen' kunnen bezuini gen, terwijl het dan nog een .goed pa troon" bleef. Gebleken is, dat veel menschen in ge meentedienst in hun vrijen tijd ander be taald werk verrichten. De Fon'enay is een geval bekend van een gemeentenachlwa- ker, die looper bij een bank is, boekhou der bij een der pachters vande Hailen en 's zomers een functie heeft bij de wedren nen. Wanneer zoo heeft de Fontenav uit gerekend het personeel 20 minuten lan ger per dag zou werken, waarvoor het be taald zóu worden, dan zou 1/10 der ar beiders kunnen wordenafgedankt. En tie gemeentelijke opcenten zouden veel ver minderd kunnen worden. De Berlijnsche oolitic heeft de hand gelegd op twee vroolijke studentjes, die lustig zwaaiend tangs 's heeremvegen plachten te trekken en allervriendelijkst even menschen, die het leven blijkbaar eveneens- van de zonnige zijde opnamen, nog een slok boden uit hun flesch cognac. Na eenige dronkemansveatrouweiijkbe- den ging het stel dan weer verder nieuwe slachtoffers zoeken. Want de beide heeren,die wel student, maar niet dronken waren, maakten zich, terwijl een beschon- kene een teug uit de flesch cognac nam, handig meester van zijn horloge en ket ting t Toen zij dezer dagen op oen trambal kon hun .gauwigheidje" wilden toepassen, werden zij gesnapt en aan de politie over gegeven. De klachten over de eenzijdigheid van de katholieke pers worden veelvuldig ge lucht, maar niet bewezen. Het gaat ge woonlijk zoo. Zou er, naast de Regee ring, wet een tweede ding zijn, dat zoo veel onbehouwen critiek van onbevoeg den heeft te verduren dan de pers? Als het iemand niet precies naar den vleeze gaat, dan heeft hij gauw een stok gevon den om de pers te slaan. Nu had men ook aan „Het Patroons- blad" de opmerking gemaakt, „dat het noodig was, om eenzijdige, te vaak theo retische voorlichting der lezers te voor komen, dat meer aandacht geschonken werd aan de meening, opvatting en in zichten der practische werkgevers." Het blad schrijft hierover: „Accoord! Ook uit die overweging heb ben wij voor 'n paar weken tot een vijf-, tiental mannen uit de industrie, bekend als zijnde in staat om namens de prac tici le spreken en te schrijven, het ver zoek gericht, om een paar zeer aclueele punten in ons blad te behandelen. Pun ten, waarover iedereen spreekt, iedereen een opinie heeft, maar die vooral met kennis van zaken moeten behandeld wor den. Het resultaat? Als altijd: ontmoedi gend! Drie hebben een artikel toegezegd: die komen dus wel. Twee weigerden we gens tijdgebrek. De rest.... zweeg als Moffen. Ontvangen: Nihil. Houd er den moed maar inl Maar straks worden we weer ver maand, om toch vooral tegen eenzijdige en theoretische voorlichting van onze le zers te waken...," Dus weer het oude liedje Nederland heeft de „eer" genoten, om rijn goddeloosheid inJapan verheer lijkt te worden. Japan lijdt want materialisten en goddeloozen zien er een lijden in on der overbevolking. Er zijn te veel men- schen en te veel plukkers van de Staats kas in het land van den Chrysant, vol gens een Japanschen brief in de „N. R Ct.". „Dus" moet er kinderbeperking ko men, naar het verfoeilijk systeem van N. Malthusianisme, dat over den gehce- len aardbodem veel aanhangers heeft. In de „Limb. Koerier" wordt het geval nu als volgt weergegeven: „De bekende Ainerikaansche propagan diste voor kinderbeperking. Mevr. Sanger, heeft over dit thema in alle deeien van het eilandenrijk in den Stillen Oceaan lezingen gehouden. Zij schetste de ellen de, door overbevolking veroorzaakt, maar zij mocht, volgens meergemelden Japan schen brief, op verbod van de regeering de wijze van beperking van geboorten niet ter sprake brengen. „Wilt ge er meer van weten?" vroeg de vrouw: „ga dan naar Nederland, want in dat land vond ik de techniek in dü opzicht het verst gevorderd." Ook rii. Mevr. Sanger, heeft in Nederland alle* geleerd, wat zij op dit gebied wetm moest, zoo luidt het schrijven. Het is een smaad voor ons volk, aldus oni de zedeloosheid van een deel er van geprezen te worden. ïntussehen is eenige overdrijving aan dc beweringen van deze Ameriknansche niet vreemd. Maar h-l staat niettemin helaas vast de stalis fiek geeft daaromtrent een vrij zuiver beeld dat de gruwel van de kinder beperking in ons goede Nederland ook op ergerlijke wijze is ingevreten en nog steeds verder voortwoekert De droeve reputatie, ons volk in liet land van de Rijzende Zon gegeven, mo ge voor een deel onverdiend zijn, geheel onschuldig zijn wij niet, getuige ook de tevredenheid, welke in kringen van den Nieuw-Malth. bond heerschl over de re sultaten van de in I92t gevoerde ac 'e en den verkoop van dingen, welke in Japan in 't openbaar door een vrouw niet mochten worden genoemd." Dit veelbesproken gebied vraagt nog steeds volle aandacht van de godsdien stige leiders van ons volk. Want waar d« godsdienstige vorming geen beletsel wordt voor de laffe ontvluchting of ver nietiging van het leven, zullen alle ander* middelen falen. Het socialistisch Kamerlid, de hoor Vliegen, heeft Dinsdag in de Eerste Ka mer bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting, getoond, ni t op de hoogte van de politieke verhou dingen te zijn. Hij oefende critiek op het beleid der Regeering en de samen werking der rechtsehe partijen. De heer Vliegen Nu iets over de verhoudingen in da coalitie zelf. In de christelijk-historische partij rommelt het reels lang. In dit verband herinnert spr. aan het optre den van dr. Kromsigt en het niet ko men met een verkiezingsprogram. Spr. citeert hetgeen „De Vrijheid" schreef over het verkiezingsmanifest der chri-- tdiijk-historisehen. Dat een anti-revolu- tionnair orgaan zoo schrijft. De Minister van Binnenlandsche Za ken, de heer Ruys de Beerenbrouck: Is „De Vrijheid" een entt-revolutionnair orgaan? Het is toch een orgaan van den Vrijheidsbond! De heer Vliegen (onthutst). Inder daad, ik heb het citaat aan een ver keerde partij toegeschreven! De Minister; Maar dan verliest het citaat zijn geheele waarde! De socialistische senator raakte den kluts kwijt, scharrelde in eiin papieren en stapte vlug van zijn ontwerp af om over te gaan tot de rede van den heer Diepenhorst BESPROKEN PLAATSEN IN TREINEN. Door sommige buitenlandsche spoorweg ondernemingen wordt aan het publiek ge legenheid gegeven om plaatsen te bespre ken in doorgaande rijtuigen naar Neder land. Zoodanige besproken plaatsen blijven op de lijnen der Nederlandsche Spoorwegen uitsluitend ter beschikking van de recht hebbenden en mogen, zooals de Spoorweg directie bepaald heeft, zoolang er aan spraak door rechthebbenden opgemaakt wordt, niet door andere reizigers ingeno men worden. Bagage. De Directie der Nederland sche Spoorwegen heeft bepaald, dat als bagage ingeschreven kunnen worden kin derledikanten, mits dichtgeslagen of uit elkaar genomen en samengevoegd, zoo dat zij slechts een beperkte ruimte vorde ren, benevens gemakkelijk te hanteeren wiegen, die niet veel plaatsruimte inne men, alsmede daarbij behoorende matras jes. LAND- EN TUI NBOU W-ONGEVALLEN- WET 1922. De heer Hienistra c.s. heeft een gewij zigd amendement ingediend op art. 14 van (Wordt vervolgd.) j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5