EëRSÏë BUÖ indrukken van dass dag. KAMERLID IS OOK NIET ALLES. Uit den Omtrek T00MEEL, DAMIAATJES VRIJDAG 12 MEI 15ste JAARGANG No. 141-H P£R KWARTAALf 3.25 PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. DH nummer bestaat uit 2 bladen EEN VERKEERD SYSTEEM. HAARLEM. LANGS DEN WEG. Burgerlijke Stand. Het Cabaret-Pisuisse. 3 J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Jeugddag J. G. O. B. AARLEMSC DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOS HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 289. Oc ex-kroonprins van Duitschland heeft in zijn afzondering op Wieringen interes sante mémoires geschreven, welke op het oogenblik worden gepubliceerd. Behalve indrukken over zijn Nederlandsche bal lingschap heeft de Kroonprins ook oor logsherinneringen opgeteekend, welke vaak van verrassenden aard zijn, omdat zij licht werpen op veel wat in dien don keren tiid duister is gebleven. Maar er is ook veel leerrijks in over hei militaire tijdperk, dat achter ons ligt. Ziehier een staaltje: In het bock van den ex-kroonprins wordt ook de Marne-slag behandeld en wordt uiteengezet, dat het Duitsche leger aan de Marne niet verslagen is, maar dat de slag verloren is door onbekwaamheid van de leiding. In dit verband wijst de schrijver erop, dat generaal v. Molkte vol gens eigen meening niet was opgewassen tegen de taak van opperbevelhebber, zoo als hij nadrukkelijk in 1906 aan den kei zer heeft verklaard, toen deze hem op aandrang van zijn raadslieden het hooge arubt opdroeg. De keizer echter bleef aan zijn wensch vasthouden. Met het gevolg, dat generaal v, Moltke als Pruisisch officier gehoor zaamde. En als een zieke man ten oorlog ging. Zijn noodlot, zegt de kroonprins, zijn noodlot en het onze is geweest, dat hem een taak was opgedragen, waartegen hij niet was opgewassen, en dat hij haar in een verkeerd begrepen plichtsgevoel tegen zijn wil en in het besef van zijn onbekwaamheid toch heeft aanvaard. De „Frankf. Z." constateert, dat na tuurlijk v. Moltke zulk een taak niet had mogen aanvaarden, als hij zich er niet bekwaam toe voelde. Maar men weet nu eenmaal, dat personen, die in den geest van de Pruisische gehoorzaamheid zijn opgevoed, niet vermogen te weer staan, als men een beroep doet op hun officierseer. Zoo is het ook gegaan met v. Bethmann Hollweg, die voor de afkondi ging van den duikbootoorlog zijn ontslag wilde nemen, maar gebleven is, toen men hem op zijn officierseer wees. Moltke heeft als „Pruisisch officier ge hoorzaamd" maar dat de keizer ge hoorzaamheid heeft verlangd in dit ge val, is de euveldaad, zegt de „Frankf. Z." Zooiets kwam nog alleen in Rusland voor. Een tsaar benoemde eens een generaal tot minister van oorlog. En toen de man voor hem op de knieën viel en smeekte: „Vadertje, doe het niet, ik kan het nietf toen zeide Vadertje: „Waneer ik u een ambt geef, dan bent u er ook bekwaam toe". Duitschland's noodlot was tenslotte niet Moltke, maar een stelsel en de zelf genoegzaamheid van den Duitschen tsaar. Ziedaar een eigenaardig probleem. Oogenschijnlijk deed genoemde Duit sche generaal niet anders dan zijn plicht, door stipt te gehoorzamen aan zijn Keizer. En toch werd hij daardoor oor zaak van het ongeluk van zijn land. Want de Marneslag besliste over den geheelen oorlog en die slag werd door zijn onbe kwaamheid waarvan hij zich te voren bewust was! verkeerd geleid. Toch zou het verkeerd zijn die gehoor zaamheid van den Pruisischen officier te laken. Zij was inhaerent aan het Duitsch- militaire stelsel, waarvan men nu de on deugdelijkheid eerst goed inziet. Dit stel sel was het omgekeerde van een gezond democratisch systeem, waarbij een minis ter, een bevelhebber of andere hooge landsdienaar met de aanvaarding der be noeming ook de verantwoordelijkheid op zich neemt. Maar in het Pruisisch mi litaire stelsel was van bedanken voor een benoeming geen sprake; dus ook niet van een volle verantwoordelijkheid van den benoemde. i Vandaar dat het ambt van Rijkskan- 8 Tier en opperbevelhebber in handen kon komen van menschen, die zich zelf daar toe ongeschikt gevoelden, maar zich als werktuig van het staatshoofd gehoorzaam lieten gebruiken. Tot verderf van het land. Tot ondergang ook eindelijk van het rooze systeem zelf. IV, Öaar is b.v. de correspondentie. Menigeen zal er geen begrip van heb ben, Ik bedoel niet de kilo s papier, die een Kamerlid dagelijks thuis worden ge stuurd door de expeditie zijner teerbe minde II Kamer, ik bedoel ook niet de vele tijdschriften, die hem gratis, soms rood of blauw omlijnd, worden gezonden, noch ook de tallooze gedrukte of getypte requesten, moties en resoluties, waar mede hij wordt verblijd. Neen, ik bedoel de „particuliere" cor respondentie. Ik heb maanden, zoo niet jaren, ge kend dat ik gemiddeld twintig brieven per dag beantwoorden moest. Het is nu wat geluwd en in den laatsten tijd wordt de burgerij ten mijnen opzichte althans, merkwaardig verstandiger. In den begnine, toen de port nog 5 cent was, kostte dat een gulden per dag (telephoon of telegraaf niet meegerekend) Onze oude Marie zaliger, een familie stuk van een beste dienstbode kon er niet over uit. Er ometen nog postzegels in huis zijn, mevrouw, want ik heb drie da gen geleden pas voor een tientje gehaald. Een bijzonder drukke besogne blijkbaar in die dagen. De verhooging' van port heeft één Voordcel: meer dan vroeger sluiten de correspondenten postzegel voor antwoord in, hoewel ik ze niet graag de kost zou willen geven, die 't niet doen. Ofschoon één brief hunnerzijds soms drie brieven mijnerzijds uitlokt. Te lang om uit te leggen. Moet u nu maar aannemen. Ofschoon men niet gauw wat van een Kamerlid aanneemt. Deze voetveeg en poetslap is zwarter dan zwart. Zijn ver klaringen worden achtervolgd door aan vragen om duidelijker verklaringen. Om verklaringen „zwart op wit". Het is om te huilen. En wat nog veel erger is (een der wei nige dingen die ik mij aantrek), wat een Kamerlid zegt, wordt niet zeiden ver draaid, soms averechts andersom voorge steld, aldus verspreid, en dan gaat men voortborduren, al maar verder spinnen en weven, tot ze het koord hebben ge draaid waar ze hem aan willen ophangen. Desniettemin is hij politiek genoeg cm voor de zooveelste maal aan de strop te ontkomen. Politiek ja. Hij is één bonk politiek! Deze klacht is mij niet recht duidelijk. Dat een politicus politiek voelt denkt en spreekt schijnt een misdaad. De menschen kunnen het niet zetten dat hij aan zijn roeping of bestemming beant woordt. Een Kamerlid moet de oprecht heid van Majella paren aan de wijsheid van Alphonsus, hij moet de ordening van Ignatius bezitten nevens de schoonheid van Bergmans, hij hebbe de welsprekend heid van Pater Bernard nevens den een voud van Philippus Neri en als hij dat alles zou hebben, zou je pas recht kun nen zien hoe door en door verpolitiekt hij is en hoe hij over tallooze maskers en aangezichten beschikt. Kan er iets goeds zijn aan een Kamerlid? Spreekt hij wetenschappelijk, dan lijkt de man wel gek. Probeert hij het eenvoudig cn hel der en sober, dan is hij niet aan te hoo- ren, zoo taai. Spreekt hij populair geest driftig, dan, nu ja, wel aardig maar toch wind en vuurwerk! Dat hij spreken kan. Dat hij voor de vuist soms over allerlei onderwerpen een half uur spreken moet en spreekt.... dat spreekt vanzelf. Arme duizendkunstenaars voor 3000! Uw loon komt nog. De menschen zullen groote oogen opzetten als ze ons later zóó ongedacht hoog in den hemel zien zit ten.... lachen. Maar op 't oogenblik dat ik dit schrijf zitten man, vrouw en 8 kinderen (exuzes du peu!) op mijn stoep, die daar uiter. mate voor geschikt is. 't Is al half tien. En ze gaan niet weg voor ze een wo ning hebben. Nogmaals: excuzes du peu! Hoe ze aan mij komen? Wel: In Hilver sum hadden „ze" gezegd: Ga maar naar Haarlem, naar het Kamerlid Bomans, Parklaan 12, die zal je vast helpen. Echt leuk. Moppig. Of een misplaatste grap? Niet naar den dader pluizen. Helpen! En als dat voorbij is, het is historisch brengt de post alweer brieven waaronder een scheldbrief zóó walgelijk gemeen dat ik God dank dat deze mijn vrouw niet in handen viel. En 's morgens had ik juist een brief gehad van een man, die mij bij voortduring met dergelijke brieven ach tervolgt, waarin een vader (zij het ook maar een Kamerlid) herinnerd werd aan het grootste leed dat hem juist een jaar geleden trof en op een zóó ruwe wijze, dat ik al mijn christelijken zin verzame len moest om God vergeving te vragen zelfs voor d&t beest-mensch, hetwelk met verfijnde wreedheid dezen verjaardag her dacht. Week aan week gebeuren deze feiten In allerlei variatie. Dreigbrieven of ver dachtmakingen. Lasterpraat van smake lijke, soms smakelooze vindingrijkheid. Aanhouding op straat, zeer beleefd, met de liefelijke wending in het gesprek dat ik heel gauw, heel gauw versta je, aan dien lantaarnpaal bengelen zal. Of ze staan,plots in je kamer, dreigend. Maar in zoo'n geval staan ze op straat voor ze 't zelf weten. Je meent het goed met iedereen, waarachtig, waarom niet, maar de ellende is dat zij het niet goed met mij meenen. Dat zit 'm In dat Kamerlidmaat schap, anders was ik nog zoo kwaad niet. Deze „eerlijke getuigenis heb ik ook al eens gehoord. Neen, het is niet alles. Maar dank zij de bekende Roomsche blijdschap scharrel je van dag tot dag verder. Hebben nu alle Kamerleden zoo'n er varing? Ik geloof het niet. 'k Ben nog al berucht. Zit 'm in de Propaganda, denk ik. Maar er zijn ook lichtzijden. Aanhan kelijkheid, trouw, liefde, en geestdrift heb ik overal genoeg gevonden om dub bel en dwars voor afie narigheid schade loos gesteld te worden. En juist van het beste deel der menschheid. Neen, ik ben niet te beklagen. Daarom schrijf ik dit ook niet. 't Is maar om in deze dagen van felle critiek op die baantjesgasten (d.w.z. de Kamerleden) de zaak ook eens van een andere zijde te belichten. Of fk per saldo toch plelzier heb in dit leventje* Ik weet het niet. In 1919, toen ik een ander verschiet zag na den Haarlem- schen nederlaag, was ik blij te moede, ik ontken het niet. 't Is anders geloopen en 'k ben zoo ook tevreden. Onze Lieve Heer is altijd goed. Maar ter voorkoming van misverstand (en om geen andere reden, al is het ook een Kamerlid, die dit zegt) wil ik toch even constateeren, dat ik wel meer kon verdienen dan drie, dan vijfduizend gulden met de voortzetting van een ad vocatenpraktijk, die ik absoluut los moest laten. En dat driemaal in mijii zittings periode mij een betere „betrekking" in het vrije bedrijf is aangeboden, waarvan de geldelijke belooning lacht met de scha deloosstelling van Kamerlid. Tot mijn spijt moest ik oordeelen, dat die betrek kingen onvereenigbaar waren met het Kamerlidmaatschap en dus bleef ik die ik was, een lijdend lid van de strijdbare Kerk in Nederland. Toch moge hierdoor bij velen een licht opgaan over. het geschreeuw der onver- eenigbaarheid van ambten. Kan men niet een lesje vertrouwen hebben in het in zicht en het plichtsgevoel van een Kamer lid zelf? Of is een dergelijk vertrouwen ten eenenmale onbestaanbaar? 't Lijkt er machtig veel op. Moeten wij toch nog een robbertje over nakaarten. Mr. BOMANS. De installatie van Pastoor Sandiort. Zooals wij reeds meldden, zal a.s. Zon dag voor de Hoogmis van half elf da installatie plaats hebben van den Zaer- Eerw. Heer pastoor Sandfort O. E. M als eerste pastoor van de kerk van het Heilig Hart aan het Kleverpara; door den Hoogeerw. Heer G. H. E. Stoffels, deken van Haarlem. In ver band daarmede worden de geloovigen verzocht, uiterlijk kwart over tien in de kerk aanwezig te zijn. Na de Hoog mis zal aan de pastorie receptie wor den gehouden. Besmettelijke ziekte. In de week van 30 AprilG Mei zijn in de navolgende gemeenten ge vallen van besmettelijko ziekten voorga komen: Haarlem 2 gevallen van rood vonk en 1 van nekkramp, Haarlemmer meer 3 van roodvonk, Heemstede en Noordwijk, beide 1 van diphtheritis. Examen L. O. Dinsdag waren er nog 4 candidaten dio allen zijn afgewezen. Do examens zijn afgeloopen. Geslaagd zijn 36 mannelijke en 61 vrouwelijke candidaten bovendien slaag den 2 vrouwelijke candidaten in het exa men voor vak j. Personalia. Tot leden van het Kerkbestuur der nieuw opgerichte parochie van het Al lerheiligst Hart van Jezus zijn benoemd de heeren II. A. A. van Keulen, Th. Nu.vens en J. van Schuylenburgh. Voor het examen van den Bond voor Ziekenverpleging, slaagden de zus ters: L. Ie Feber, It. Bergsteyn, K. Bree- baart, L. Bruggeman, D. Grootveld, A. Locher, L. dg Nobel, R. Verhulst en M. van Wijngaarden, Niemand afgewezen. De Commissie van Overleg. Men schrijft ons: Op Maandag 8 dezer kwam de Centrale Commissie van Overleg voor de Ambtena ren, onder leiding van den heer Mr. J. B. Bomans bijeen, door den Voorzitter in spoed-vergadering samengeroepen om het in de vorige vergadering met de kleinst mogelijke meerderheid genomen besluit ten opzichte van eenige bevorderings- voorstellen opnieuw onder de oogen te zien. Gebleken was n.l. dat een uiteenloo- pende opvatting bestond ten aanzien van de strekking van bedoeld besluit om de op de agenda van die vergadering voor komende bevorderingsbesluiten weder in handen van de Personeelscommissie te stellen, ter nadere overweging in verband met den financieelen toestand en de per soneelsformatie hier ter stede in vergelij king met andere plaatsen. In een breedvoerige discussie vonden de vertegenwoordigers der ambtenaren organisaties gelegenheid, te doen blij ken van hun bezwaren tegen het vast maken van promoties, die in verband met den aard van het door de betreffende ambtenaren verrichte werk gemotiveerd worden geacht, aan den stand der ge- meente-financiën. Anderzijds werd er door den voorzitter met ernst de nadruk opgelegd, dat niet alleen van de zijde der directeuren, maar ook van die der ambtenaren krachtiger steun in het streven naar bezuiniging zal moeten worden geboden; ook in het aan bieden van voorstellen die tot belangrijke vermindering van de uitgaven zullen kun nen leiden. Van ambtenaarszijde werd betoogd dat een dergelijk streven slechts krachtig zal kunnen worden gesteund, wanneer daar aan een gunstiger wachtgeldregeling en het in werking stellen van de personeels- reserve is voorafgegaan, ten behoeve van ambtenaren, die als gevolg van de be zuinigingsmaatregelen, eventueel over compleet zullen zijn. Ook op een spoe dig doorgevoerde reorganisatie van het georganiseerd overleg, in verband met de pas genomen raadsbesluiten, werd in dit verband vooral van de zijde der moderne organisatie aangedrongen. Door samenspreking van de directeuren met de ambtenaren-organisaties zal ge tracht worden te komen tot overleg van de directeuren en hoofden van takken van dienst met de ambtenaren ten aan zien van de samenstelling van de begroo ting, om op die wijze tot zoover mogelijk doorgevoerde bezuiniging te komen. De bevorderingsvoorstellen, welke door de vorige vergadering als een gevolg van bovenbedoeld besluit niet werden behan deld werden thans goedgekeurd en daar na nog eenige huishoudelijke zaken be sproken. Zuster Walfridus. Morgen zal de Eerw. Zuster Walfri dus den dag herdenken, dat zij 25 jaar les gegeven heeft in de hoogste klasse van de tusschenschool (Veromca-slhcoo) aan het Spaarne. Dit zilveren jubilé zal voorzeker niet ongemerkt voor haar voorbijgaan, want velen zullen van deze gelegenheid gebruik willen maken, do welbekende en beminde zusterde ijveraarster voor „den Kerstboom waar door telken jare zoovele arme gezin nen gelukkig worden gemaakt, van hunne sympathie te doen blijken. Als je maar 'n verleden hebt. Zooals wij reeds mededeelden, zal de N.V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst on J an Musch,, morgen Vrijdag, in den Haarlemschen Stads schouwburg opvoeren: „Als je maar n verleden hebt." Zondag 14 Mei volgt de laatste op- vpering in dit seizoen van „Polly Per kins", een vroolijk spel van liefde en list, en Maandag 15 Mei de laatste voorstelling te Haarlem in dit seizoen "van de N.V. Het Schouwtooneel, met „Aks je maar 'n verleden hebt." De 10 duizend. Het zal zonder twijfel allen inwoners van „Haarlem en Omstreken", waar we 24 April j.l. onze Emmabloem-collecte hielden, groot genoegen doen te verne men, dat de totale opbrengst van onzen Bloemendag thans bedraagt f 10092.10, Een ongelukshoek. Met deze benaming zou men geneigd zijn te bestempelen het gedeelte Kampersmge vanaf het tramhuisje tot aan het Spaarne, een heel klein eindje dus) en den ICam- nersingel over denzelfden afstand, als men in een korte spanne tijds zooveel onge lukken zag gebeuren, als ik mocht aan schouwen. Nee, maar, als er eiken avond zooveel merkwaardigs voorviel, ging ik er altijd 's avonds in het (hierboven reeds vermel de) tramhuisje zitten. Kost niets, je hoeft er niets te verteren en het zitje is gratis. Wat wil men in de zen tijd van bezuiniging nog beter hebben, dan dat het niets kost? Een paar dagen geleden dan, bracht ik een kennis naar de Amsterdamsche tram en wandelde met hem naar het wachthuis je aan de Kampervest. Er waren nog al wat menschen in en het eene „scherm" er van was. potdicht (natuurlijkt want het is altijd gesloten, reden.... onbekend), zoodat we liever verkozen buiten wat heen en weer te drentelen. En daar begon 'tl Een fietsrijder reed in verboden rich ting, want.... als er een agent moet zijn, is er immers toch geen? Zoo dacht hij ook waarschijnlijk, maar verrekende zich 1 eel ijk, want vlak bij het Spaarne, komt er zoo'n gevaarlijke „kope ren knoop" den hoek omzeilen, heel fi guurlijk, natuurlijk, want hij was niet op het „nat" en was ook van binnen niet vochtig. Een schrikbeweging van den fietser, een afstapbevel van den agent, en een re primande volgt. Fietsrijder dan af, blij, niet op de bon te komen. Agent loopt door en ontmoet bij het al zoo dikwijls genoemde huisje een tweewielig met paard bespannen wagentje. Eenzelfde toor.eeltje als met den fietsrij der. Agent is gemoedelijk, heel geen dienst klopper (helaas zijn er zoo, wat ik dezer dagen nog zelf ondervond, maar dat ve- klap ik niet). Wagentje cn agent verdwijnen in ver schillende richting. Plotseling vestigt mijn metgezel de aandacht op den overkant. Daar duwt een jongen een voor hem veel te zwaar met blokken ijs beladen hand wagen. Gevolg: wagen dompt, ijsblokken 't een na het ander op den grond. Geluk kig voor den jongen breekt er geen een. Hulpvaardige handen leggen alles weer in den wagen, het mannetje gaat weer ver der. Doch dan gaat het ergste gebeuren. En weer op de vest, dicht bij ons. Een paar kinderen dragen een theeblad met suiker- of theepot of wat er dan op zoo'n blad thuis mag hooren en daar opeens klettert theeblad en al omlaag (was het maar omhoog gewaaidl). Er bleef niet veel van heel. De scherven ontlokten be grijpelijkerwijze minder welluidende tonen aan de kelen der kleinen en toen ontstond er een ruzietje, over de vraag, wie de schuldige was van dit „uiterst tragisch ge beuren". Eilaas kwam men hier niet tot overeen stemming (wat elders immers wel gebeurt, zooals te Cannes, Parijs, Genua en een heeleboel enz.) Krakeelende en huilende (dit laatste vooral is wel te begrijpen, al werd de boel er niet heel mee) togen ze tenslotte huiswaarts. Het speet me eigenlijk, toen de tram aankwam, wat me het geluk benam, nog meerdere ongelukjes mee te maken. Maar in gemoede, wie goedkoop een leuken avond wil meemaken, ga tusschen 6 en half 7 in het tramhuisje aan de Kamper vest zitten. aldus deelt de hoer Limperg ons mede. Dat hebben wij te danken aan nog enkele giften, dio zijn binnen gekomen. De edelmoedigheid van eon Bloemen- daalsch ingezetene, den hear P. E„met een royale gift van f 100 gaf in eens den doorslag. Tentoonstelling. In Teyler's Stichting wordt een tij delijke tentoonstelling gehouden van tee- keningen van Hollandsche meesters uit de 17e eeuw, o.m. van Hendrik Aver- camp, Jac. van R-uysdael, A. v. d. Velde, Lud. Backhuyzen en Corn. Dusart. N.V. „De Sierkan." In de Algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Haarlemsche Melk inrichting „De Sierkan", is besloten aan aandeelhouders uit te keeren een divi dend van 6 en over de oprichtings- bewijzen een bedrag van 8.49. Tot com missaris werd herkozen de heer D. v. Heiningen te Vlaardiveen. Een voordeelige bakkersrekening geeft FRANKEN'S MELKBR00D De verkeersverbetering nabij de Amster damsche Poort. De Raad besloot gisterenmiddag, ter verbetering van den verkeerstoestand om de Amsterdamsche Poort, te doen uitvoe ren het zoogenaamde plan-Dumont, den directeur van Openbare Werken. Dat plan dateert reeds van 1910. We laten het hieronder nog even volgen. Om verbetering te brengen is met behoud van de Amsterdamsche poort als historisch en bouwkunstig mo nument ten noorden van de bestaande brug een nieuwe brug ontworpen. Hare breedte is 13.20 M., tusschen de leuningen 12.85 M.; aan elke zijde is een verhoogd voetbad, breed 2 M. De rijweg is 8.85 M. breed; indien in het rijvlak dub bel tramspoor wordt gelegd, blijft naast het tramverkeer voor het gewone ver keer aan elke zijde nog een breedte van 1.80 M. over. De bovenkant van het rijvlak in het midden der brug is ontworpen op 1.75 M, A. P., de onderkant der middelste ope ningen op 1.25 M. 4- A. P., het laatste overeenkomende met de hoogte van den onderkant der liggers van de middelste opening der bestaande brug. De brug wordt gedacht in den geest der Schalkwijkerbrug, dbph in plaats van met drie, met vier openingen, elk 3.50 M. breed. De bestaande brug vóór de Amsterdam sche poort zal, met de uitsluitende be stemming voor voetgangersverkeer, wor den behouden. Het zal echter noodig zijn haar om te leggen. Tengevolge van de omlegging van de bestaande brug moet de brug van de Electrische Spoorwegmaatschappij over den Heerensingel vervallen. In verband met het maken van de brug over den Oostersingel dient de Oudebrug (brug over de Amsterdamsche Vaart) te worden verplaatst. De ontworpen brug is 10 M. breed, tus schen de leuningen 9.60 M.; de doorvarat- wijdte en -hoogte, onderscheidenlijk 4 M. en 1.42 M. A. P., zijn gelijk aan die van de bestaande brug. De bovenkant van het rijvlak is ontworpen op 1.72 A. P. Tengevolge van de ligging van de brug over den Oostersingel moet een gedeelte van de Amsterdamsche vaart aan de zuid zijde over eene lengte van 63.M. wor den aangeplempt en aldaar eenen nieu wen walmuur worden gemaakt. Behalve deze kademuur zijn in het plan opgeno men de noodige vleugelmuren, aan den Oostersingel een kademuur lang 40.M. aan de oostzijde (Oudeweg), idem lang 30.M. aan de westzijde (Oostvest), aan den Heerensingel een kademuur o. z. lang 32.M., w. z. aansluitend aan de Am sterdamsche poort lang 22.M. Als gevolg van de uitvoering van al deze werken is het noodig hier en daar riolen aan te leggen, bestratingen op te nemen en te vernieuwen. Voorts zal tij dens de uitvoering door middel van eene hulpbrug in het verkeer moeten worden voorzien. De hellingen van de wegen bedragen van de brug over den Oostersingel in de richting van het verkeer 1 op 40, die van de aansluitende rijwegen OostvestOude wegAmsterdamsche vaart 1 op 40 en Heerensingel-Spaarnwo uderstraat 1 op 50. Om laastgenoemde helling te kunnen ma ken moet vóór de perceelen aan de Spaarnwouderstraat hoek Oostvest, over eene lengte van 30 M. een keermuur wor den aangebracht. De kosten werden in 1910 op 81.000 berekend, maar zullen nu wel heel wat meer bedragen. Ondertrouwd: 11 Mei, J. C. v. d. Kooij en J. W. v. Loenen. Getrouwd: 11 Mei, A. F. Boilerman en M. P. J. Kuijken. B. Delissen en G. C. M. Verberne. W. J. M. Stammeijer en H. M. v. Emmerik. C. W. M. Lobrij en J. M. A. v. Hoof. H. J. Misbeek en G. Boer. W. A. P. F. L, v. Leeuwen en C. Beugeling. K. Barten en M. J. Duits. M. Meijer en G. v. d. Linden. N. M. Delissen en G. C. Zuijdam. W. Hopman en M. C. H. Kerkhoven. W. Posthumus en H. E. W. Koelen. W. P. Klaver en J. M. v, Marion. J. Erdtsieck en A. Kammeijer. W. J. Heisterkamp en J. E. de Reede. Geboren: 8 Mei, z. van C. H. M. v. d. Helm—Steffens. 10 Mei, z. van D. de VriesKlein. d. van M. T. J. Raps v. Leijenhorst. d. van M. A. v. d. Lin denKol. Overleden: 9 Mei, F. Troll, 83 J.* KI. tstraat. C. J. M. PielageWesse- O In den tijd dat alle3 goed ging en de riksen net als vroeger de dubbeltjes: rolden,t oen werd ook het uitgaand Haar- lemsch publiek verblijd met vele groot- sche en groote plannen. Een ieder herinnert zich nog wel het prachtige project voor een Schouwburg op den hoek van de Nobelstraat, een gebouw dat 2000 personen zon kunnen bevatten ongeveer. We herinneren nog aan de plannen van een gemeentelijke concertzaal,een zalendorp" zooals de heer Bomans 't noemde we hoor'on toen nog van een aantal bioscooptheaters en last not least was het de heer Pisuisse, dies de Haarlemmers zou lijmen aan een in tiem cabaret aan de Raaks. Met de tijden, die beroerd werden, keerden ook de plannen een anderen kant. Van het Schouwburgplan wordt niets meer vernomen, de gemeente kan met het oog op de financiën niet den ken aan eon nieuwe concertzaal, maai van afstel van het cabaret-Pisuisse hoor den we nog niets. Onze la/andacht wordt hierop geves tigd door een abonné, die vraagt waar het cabaret blijft en ons een paar uit knipsels toestuurt die andere plaatselijke bladen, indertijd met heel veel entrairft opnamen en publiceerden. Hij doét dat om den draak te steken met de hum bug, waarmode dat moderne uitgaans- instituut werd aangekondigd. We knip pen er één uit ouriositeitshalve. Eet „Ondanks zwevende geruohten, zal het Gabaret-Pisuisse in Haarlem beginnen' en wel met 1 Januari (1922 Ing.) Dan zal (wanneer de bouwplannen goedge keurd worden natuurlijk) het gebouw, waarvoor reeds kapitaal bijeen is, uit e n moderne American Bar en het Gabaret- Pis uisse bestaan; in die gehoorzaal zul len ongeveer 400 menschen plaats kunnen nemen. Maar de plannen van den heer Pisuisse gaan nog verder. Hij had voor nemens om het gebouw te wijzigen met tertijd en dan op de bovenverdieping een concert- en gehoorzaal te maken «et een foyer daarnaast Daar is echter nog geld voor noodig. Hjj meent dan een obligatieloening te sluiten bij de kunst lievende gegoeden in Haarlem en dan voor hen 6 7 maal per w?nter een intiemen kunstavond te organiseeren". Inzendor haalde dit uitknipeeltje uit zijn verzameling omdat het typeerend is voor de veranderde tijden. Ook die in Haarlem, want dat er nog wat komt van dit cabaret-Pisuisse, gelooft inzendei niet En wij met hem. Gelukkig zouden we haast zeggen. Want per saldo zou dat derven va*, een cabaret ook geen ramp voor Haarlem zjjn. Barometerstand 759. Neiging achteruit OPGAVE VAN: lingh, 78 j„ Spekstraat. 10 Mei, A. J.' Zwaan, 20 j,, Brouwersstraat. P. L. Reijns, 30 j., de Witstraat. H. M. Jo- passe, 75 j„ Jansstraat. 11 Mei, A. A, 2 j„ z. v. A. M. v, Egraond, Leidsche- straat. Men verzoekt ons opname van het volgende: Zondag 14 Mei a.s„ houdt de Jonge lieden Geheel-Onthouders Bond een Jeugddag op het strand, benoorden dea Nieuwen Zeeweg. 's-Morgens 10 uur ver trek van het Stationsplein, voor een ge zamenlijke wandeling naar het strand, langs den Nieuwen Zeeweg. Wim Rijsdorp uit den Haag, zal spre ken over „Jeugd en Geheelonthouding' Verder is er zang en muziek, en zullen verschillende spelen, zooals hardlo touwtrekken, handballep, enz. worden L-e- oefend. Veerpolder. D or stemg r c'.itig lo Ingeland n van den Veerpolder is tot Voorzitter her kozen de heer L. G. Prins te Overveeu. Giften. Vcor Rusland, twee gulden van N.N. te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1