Uit den Omtrek Hooge prijzen. Burgerlijke Stand. VOETBAL LAATSTE NIEUWS. AMSTERDAHS6HE BEURS. BENNEBROEK. LISSE. VELSEN. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. r SCHOTEN. JIw f"W 0ok °P do iNter» Mfcotaa in one kwartier wworden v«w de i kindermi uit Rusland pakjes vera* ZANDVOORT. ZAANDAM. IJMUIDEN. 3(NR£RLAMiS6R NIEUWS. 1EMENGD NIEUWS. V DE OPENING DER NIEUWE AMBACHTSSCHOOL EN V. T. S. Hedenmiddag vond de plechtige ope ning plaats der nieuwe gebouwen van de Vereeniging voor Ambachts- en Mid delbaar Technisch Onderwijs aan de Kle verlaan door Z. Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Z.Erc. en de Inlspecteur-Generaal van het Nijverheidsonderwijs werrden door twee «bestuursleden der Vereeniging aan het station afgehaald, waarna naar de nieu we gebouwen gereden werd. Daar werden de minister en de inspecteur-generaal naarr de bestuurskamer geleid, waar ojn. vereenigd waren het bestuur der vereeniging, de directeuren en verschei dene autoriteiten. Na de voorstelling der aanwezigen hier aan den minister, begaf men zich naar de zaal, waar de opening zon plaats viinden en wsar zich reeds een aantal genoodigden vereenigd hadden. De voorxi titer d er vereeniging sprak dan de wdkomstrede. Spr. heette allen, namens het Bestuur van de Vereen, voor Ambachts- en Midd. technisch vakonderwijs, hartelijk wel kom, inzonderheid Minister De Visser, den Commissaris der Koningin, mr. A Bruch, w.n. burgemeester van Haarlem, (de burgemeester was verhinderd), en den inspecteur-generaal van het Nijver heidsonderwijs. Spr. herinnerde er aan,dat hij den 8sten September 1919, bij de opening der M. T. S., destijds in de hulpgebouwen gehuis vest, den wensch had geuit, allen bij den nieuwbouw der scholen weer te ontmoe ten en die wensch Is thans in vervulling gegaan. De gebouwrat zijn voltooid en ingericht; zoowei de M. T. S. als de A- B. S. en de A. V. T. S. alsmede de voor bereidende cursus tot opleiding van leer lingen voor de M. T. S. en de cursus voor opleiding van scheepsmachinlsten. zijn daarheen overgebracht In de ruim 2% jaar, die verloopen zijn sedert de vorige openingsplechtigheid, is door velen hard gewerkt om in betrekke lijk korten tijd dit resultaat te kunnen bereiken, aldns vervolgde spr. Den 8sten Maart 1929 hadden de on gunstige toestanden in de bouwvakken zich in zooverre gewijzigd en verbeterd- dat wij meenden tot aanbesteding van he' op het beschikbare bouwterrein te bou wen gedeelte te kunnen overgaan, met het gevolg, dat door een zevental aanne mers naar dit werk werd ingeschreven, waarvan de firma Metselaar en de Paus alhier de laagste inschrijf ster was, voor een som van 926.445. Aan deze werd. na bekomen machtiging van Z. Exc. den Minister van O., K. en W. het werk op gedragen. Den 16en Juli daaraanvolgende had in ictiemen kring de eerste steenlegging plaats, een oorkonde werd ingemetseld en een gedenksteen in den hoofdgevel van de A. B. S. geplaatst. In den loop des jaars werden mede aan besteed onder toezicht van den heer Ir. Meyers, de werken m gewapend beton en opgedragen aan de N.V. de Kondor te Amsterdam; de centrale verwarming, on der toezicht van het adviesbureau Koop- manjdem aan de firma Huygen en Wes- sel te Amersfoort en de electrische instal latie onder beheer van den heer Ir. Lu- dolpb, leeraar aan onze M. T. S., idem aan de firma Heringa en Wuthrich, alhier. Den Isten Augustus 1921 waren de werken zoover voltooid, dat de M. T. S. naar het daarvoor bestemde gedeelte der gebouwen kon worden verplaatst, terwijl op den eersten September daaraanvol gende bet geheele werk door de aanne mers werd opgeleverd. Onmiddellijk na de ontruiming van de houten hulpgebouwen, werd met het amo- veren daarvan aangevangen en werd in middels de uitvoering van het nog te dier plaatse te stichten gedeelte van den bouw onderhands aanbesteed en opgedragen aan dezelfde firma's die respectievelijk den hoofdbouw hadden gemaakt en wel tot een gezamenlijk bedrag van 143,007. Ook die gebouwen zijn thans voltooid, alsmede twee woningen boven de can- tines bestemd voor den concierge van de A. B. S. en den machinist der M. T. S. en het in orde brengen van het voorplein en het achterterrein. Het is hier de plaats om een woord van waardeering te spreken voor den grooten ijver en de energie, waarmede, in den be ginne vooral onder zeer moeilijke om standigheden, gewerkt is tot spoedige voltooiing en inrichting onzer nieuwe ge bouwen, zoowel door onzen architect, den beer C. Kruiswijk en diens staf, de beeren Dop, Witteman, Stokvis en Hauber, als door de aannemers en onder aannemers een woord van lof toekomt voor hun werk. Ook de beide Directeuren onzer scholen hebben zich geweerd op een wijze boven onzen lof verheven. Zij hebben met en benevens hun omvangrijke taak als Direc teuren, de uitgebreide installaties hunner nieuwe scholen tot 9tand gebracht. Wan neer men daarbij bedenkt, dat de heer Hofstede alle bezwaren moest overwin nen aan het vestigen en bevolken van een geheel nieuwe M. T. S. met 5 hoofd- afdeelingen verbonden en dat de heer Hengeveld daarbij twee nieuwe afdee- lingen n.l. die voor electrotechniek en voor instrumentmaken aan zijne A. B. S. moest stichten, terwijl door ziekte van onzen administrateur ook een deel van diens werk op zijn schoudert kwam te rusten, dan springt in het oog, dat hier mannen aan het werk waren vol enthou siasme voor hun taak en bezield door een groot plichtsbesef. Ook aan de leeraren, die hunne onder- afdeelingen hebben verzorgd en aan het dienend pevz eel zij voor den door hen betoonden ijver en toewijding een woord van dank gebracht. Maar dat alles zou ons niet hebben gebaat wanneer niet op afdoende wijze ons de noodige financieele hulp was ver leend en daarvoor, last not least, moeten wij onzen eerbiedigen dank brengen aan 7LE. den Minister van O. K. en W„ thans in ons midden, door wien, ter aanvulling van het door de gemeente Haarlem ver strekte kapitaal, waarvoor reeds bij de opening der M. T. S. door ons werd dankgezegd, ons een introductie werd verschaft bij de Directie van de Rijks postspaarbank, die, onder garantie van het Rijk, het nog ontbrekende kapitaal ter onzer beschikking heeft gesteld. Ook de steun en medewerking, die wij in moeielijke omstandigheden van den beer Inspecteur-Generaal van het Nijver heidsonderwijs, den heer H. J. de Groot, mochten ondervinden worden door ons lankbaar herdacht.- Aan het slot zijner rede herdacht, spr. nog de verdiensten ten opzichte van de,, nieuwbouw van mannen als Rinkema, Doorn, Groote Haar, Lijdsman e.a. en wijdde een woord van waardeering en dank aan den zoo plotseling overleden 2den voorzitter, den heer G. H. Holst, waarna hij den minister verzocht, tot de opening der nieuwe gebouwen over te willen gaan. De Tweede Kamer-verkiezingen, De S. D. A. P. zal bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen de volgende candida- tenlijst indienen in de kieskringen Helder en Haarlem. I. J. E. W. Duys, te Zaandam. 2. Th. van der Waerden, te Amsterdam. 3. C. Thomassen, te Bussum. 4. J. Westerhof, te Alkmaar. 5. F. van Meurs, te Amster dam. 6. A. de Vries, te Zaandam. 7- C de Bie geb. Tiemens, te Overschie. 8. B. W. Binnendijk, te Wormerveer, 9. G. Miedema geb. Zondervan te Amsterdam. 10. A. W. Michels, te Helder. NederL Bond voor Ziekenverplegi ng. De Haarlemsche afdeeling van boven genoemde vereeniging had gisteravond in do bovenzaal van de Kroon een ver gadering belegd. Nadat, na de opening van de vergade ring door den voorzitter dr. Kersbergen, de notulen en. het verslag van den af gevaardigde naar de buitengewone ver gadering waren behandeld, werd als afgevaardigde en plaatsvervangend afge vaardigde ter algemeene vergadering be noemd mej. 0. P. Knottenbelt en mej. 0. Westerman-Koch, waarna de beschrij vingsbrief voor de algemeene vergade ring behandeld werd. Na dit meer huishoudelijke gedeelte der vergadering kwam als punt 8 der agenda een voordracht van dr. H. Al- dershoff, inspecteur der volksgezondheid in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Spr. ving gijn onderwerp: „Besmette- lijke ziekten en hare bestrijding in ver band met het vraagstuk der smetstofdra gers" aan met een verhandeling over de verschillende meest voorkomende eow- ten van bacteriën, de kleine ééncellige lichamen die den overgang tusschen 't planten- en dierenrijk vormen en ge heel en al zonder organen voor zich zelf kunnen zorgen. Merkwaardig zijn ze door hun wijze van voortplanting die eenvoudig uit een deeling een uiteenvallen in twee jonge bacteriën bestaat. Bacteriën geldt dan als algemee ne naam voor de twee hoofdsoorten i ba cil en kok Bacillen zijn de staafvormige kokken de ronde lichamen. Meestal ver binden wij aan het woord „bacterie" de gedachte van een ziekte-verwekken een overbrenger van een gevaarlijke be smetting. Dit is echter volgen» spr. vol maakt onjuist. Van do millioenen bac teriën die er voorkomen, zijn er slechts enkele die een ziekte kunnen verwek ken en dus schadelijk spin zooals b.v. de typhus-j cholera-, diphtheria-, enz. bacterie. Het meerendeel is echter nuttig en voor de hooger ontwikkelde wezens on ontbeerlijk, daar zij b.v. bij de spijsver tering onvervangbare diensten verrichten. Ook voor den landbouw zijn de bacterie werkzaamheden van buitengewoon nnt. Denken we daarvoor bijv. slechts aan de vorming van knolletjes aan de wortels der vlinderbloemige gewassen, waarin zich amoniak en salpeterzuur-verbindin gen bevinden. Verder bij de kaas- en Yoghnrt-bereiding. Een greep doende uit de talrijke licht beelden, die de lezing verduidelijkten, noemen we afbeeldingen van verschillende soorten kokken, strepto kokken, diplo bokken, enz., die allerlei ziekten kunnen doen ontstaan. Verder bacillen, die riekten als Aziati sche cholera en miltvuur kunnen veroor* zaken. Van de miltvuur-bacil werd' nog ver toond, hoe ze, wanneer haar leven be dreigd wordt, sporen kan vormen die wij- wl onuitroeibaar zijn. Meer nuttige soortgenooten van de bo- vengenoemden zijn de bewoners van ons kronkelend darmkanaal, die de bij de spijsvertering onmisbare diensten verrich ten. Afbeeldingen van bacteriën cultuur in snelle voorplanting op een goeden voe dingsbodem. Het laatste gedeelte van dr. Alderthoff* voordracht was gewijd aan de bespreking van het gevaar dat smetstofdragera voor de samenleving op kunnen leveren. Bij het optreden van bacteriën zijn er twee voorname factoren in het spel; le d« weerstand van den besmetten mensch en 2o. de ziekmakende kracht van de bacte riën. Is de mensch van de ziekte genezen, dan Is hij echter nog niet steeds de bacte riën kwijt Als voorbeeld hiervan noemde spr. verschillende gevaDen van dragers en draagsters vau typhus-bacillen die bijv. in den melkhandel een voortrurend gevaar opleverden, waardoor in een stad als Am sterdam dan ook sprake was van de op richting van een gemeentelijk melkbedrijf. Wat is tegen het gevaar van bacillen dragers (w.o. viermaal zooveel vrouwen als mannen zijn) te doen? Afzonderen was volgens spreker een on mogelijke maatregel. De beste verweer middelen tegen het verspreiden van be smettelijke ziekten als diphtherie, typhus en andere zouden zijn Inenting en vooral verbetering van de hygiënische toestanden en het wijzen daarop in de scholen. Tot besluit toonde spr. nog aan, dat ve len voor een ziekte als tuberculose reeds vrijwel ongevoelig zijn, daar zij met de bacil reeds meerdere malen besmet zijn geweest, waardoor rij op den duur immuun waren geworden. De voorzitter dankte hierop dr. Alders- hof voor zijn belangwekkende en leerzame rede en sloot de vergadering, waarop de drukbezochte bijeenkomst uiteenging. Personalia. Met ingang van 15 Juli a.s. is benoemd tot onderwijzer n.d. St. Antoniusschool, Zijlsingel 2, Haarlem, de heer H. Th. Veringa, plaatsvervangend hoofd der „de Witschool" te Amsterdam. Aanbesteding. Heden is door de Commissie van Be stuur over het Provinciaal-Ziekenhuis Duinenbosch ter Provinciale Griffie aan besteed: „het bouwen van isoleerkamer» aan de paviljoens II mannen en vrou wen." Minste inschrijver M. J. Biesterbos te Limmen voor 61500. De gunning is aangehouden. Heden werd aan het bureel van den Rijkswaterstaat aanbesteed het vernieu wen van de remmingwerken van de Friesche draaibrug over het Noordhol- landsch kanaal te Alkmaar. Raming 9300. Laagste inschrijfster N.V. Zaanland sche Hei-onderneming te Koog aan de Zaan voor 7,924; het vernieuwen van een gedeelte van het Middenplankier in de haven van Terschelling. Raming 28 975 Laagste Inschrijfster N.V. „Concordia" te Papendrecht, voor 26.230; het ver dedigen van den duinvoet langs het Zni- derslrand van het eiland Vlieland. Ra ming 14.970. Laagste inschrijver J. Beemster te Ooostwoud, voor 12.581. V De vroege aardappelen. Men gaat vreezen, dat de vroegst ge plante aardappelen ten gevolge van het langdurige koude weer niet voldoende tot ontwikkeling zullen komen. Daardoor zouden zeer veel perceelen in het gewas beneden het middelmatige blijven. De openlncht-demonstratia. De openluchtdemonstratie in het B. K Sportpark te Heemstede op Hemelvaarts dag, uitgaande van den B. K. Volks bond, zal door optocht met ontplooide vaandels worden voorafgegaan, zooals wij reeds meldden Des middags 2 uur vertrekt de stoet vanaf de buitensooiëteit „Trou moet Blijcken" in den Hout. Hij zal uit een twaalftal groepen samengesteld zijn en wel als volgt: Harmonie „8t. Michaël van Heem stede; E. K. Politiebond „Si Michaël" Afd. Haarlem; Rederijkerskamer „Alber- dinck Thym"; B. K. Bond van Technici; E. K. Vrouwenbond; B. K. Volksbond aid. Bonnebroek en Vakafdeelingon; B. K. Vcak bond afd. Heemstede en Vak- afdeel in:r:n B. K. Volksbond afd. Vo gelenzang cn Vakafd.B. K. Volksbond afd. Hillegom en Vakafd. .B. K. Volks bond aid. Hoofddorp en Vakafd.; Har monie „St. Oaecilia" van Schoten; B. K Volksbond afd. Schoten en Vakafd.; B K. Volksbond afd. OverveenBloemen- daal en Vakafd.Muziekvereeniging „U^ le Dulci" van Haarlem; B. K. Volks bond afd. Haarlem en Vakafdeelinge:y .jAiberdingk Thijm" zal als kruieriddei gecostumeerd aan den optocht deelnemen. Jacob van Lennep naar Mecheien, De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" zal deelnemen aan den Internationalen Toon cel wedstrijd, uit geschreven door de Kon. Tooneelmaat- schappij „De Djjlezonen" te Mecheien in België. Wilds kers. In dezen wedstrijd zal de Vereeniging op Zondag 21 Mei as. uitkomen in de afd. Tooneelspelen met „Aan Flarden", tooneelspel in 4 bedrijven van Top Naeff en in da afd. Blijspelen met „Specu lanten" spel van de Beure in een be drijf van iWillem Schuurman. In het toch reeds zoo mooie Kenau- park bloeit thans weder de prachtvolle wilde kers. Voor natuurliefhebbers een genot om te zien. „Hst kweekertje* hoorde dezer dager, van een koop Narcissen, die afgesloten werd tegen een bnitengewoonhoogen prije n.l. een regel van 7 bollen voor 1500. Men kan daaruit distelleeren, dat de kweeker en handelaar, bij dezen koop betrokken ten opzichte van het dreigende invoerverbod in Amerika, niet possim is tiflch zijn aangelegd. Zooals de berichten nu uit Amerika komen, begint de toestand zich in gun, stiger zin te wijzigen, dank zij het ac tieve optreden van al degenen, die hun invloed konden aanwenden. De wedstrijden der politie Sportvereeni- gjageo. Gistermiddag hebben op het Haarlem- veld voetbalwedstrijden plaats gehad, ge organiseerd door de politie-eportvereeni- ging „Haarlem". Allereerst hadden wedstrijden plaats tusschen de Brandweer en de Tram vogels. Dit werd 0—0 en bij loting .won de Brandweer; en tuaechen de Post en de Politie, dit won de Post met. 2—1. De wedstrijd tusschen Brandweer en Post werd daarna gewonnen door de Brandweer met 81. De Tramvogels wannen met 21 van de Politie. De Brandweer won dus den eersten prijs, de Post den 2den, de Tram den 3den, alle zilveren medailles, en de Politie den vierden, een brnzen. De heer Inspecteur Verschoor reikte de prijzen uit. Het was een gezellige dag, die opgeluisterd werd door de politie-muziek en met een wedstrijd 100 M. hardloopen. Er was aardig wat be langstelling. O.n. gaven de Commissaris van Politie, de heer Tenckink, de vroe gere Commissaris., de heer Schuitema ker, de heer Joh. Martin namens den Brandweerstaf, e*. van hun belangstel ling Mjjk. Zuster Wolhidus. Het zilveren feest van Zuster Wol- fridus is vandaag in meer intiemen kring herdacht Om half 8 hedenmorgen werd in de Spaarnekerk een H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waaronder de schoolkinderen tot de H. Tafel naderden. In de school werd de jubilaresse in den loop van den morgen door de kin deren gelukgewenscht, die haar een fraaie klok voor de school aanboden. Verder werden haar nog vele bloemen geoffreerd, o. m. door de damea-onder- wij zeressen. Zilveren Proiessieieest in de Maria stichting. Vandaag herdenkt de Eerw. Moeder Overste der Mariastichting, Zuster Hilde- gardis den dag, waarop zij vóór 25 jaar geprofest werd. Daar de jubilaresse buitenslands vertoeft, werd het jubileum in de Mariastichting vandaag niet her dacht, Trouwens is het geen gewoonte, naar wjj vernemen, dergelijke jubilea in die zus ter-congregatie te vieren. Een aardig denkbeeld. Door de N.V. Electr. Luxe-Broodfa brieken, voorheen Henri J. Carols is aan het personeel medegedeeld, dat op haar kosten kinderen van het personeel, in den leeftijd van 8 tot on met 6 jaar, dezen zomer 6 weken in 'n strmid- kolonie kunnen ver!o:;ven. Voo* kinderen van 7 tot 14 jaar wordt de gelegen heid opengesteld, gedurende 6 wekeu de vacantia elders door te brengen in een gezin in verleg met de ouders gekozen. Ben plan, dat door het personeel wel dankbaar toegejuioht zal worden. Programma van do muziek in den Hout door de Haarlemsche Orkeslvereeniging onder lei ding van Willem Knikker, op Zondag 14 Mei om 2,30 uur. 1. F„lotte Parade", marscli, R. Eilen- berg. 2. Ouverture „Zampa", F. Hérold. 3. „Sirenenzauber", walzer, E. Waldteu- fel. 4. Potpourri aus „Der fidele Bauer". L. Fall. 6. Ouverture „Raymond", A. Tho mas. 6. „Frühlingserwaehen", E. Bach. 7. 'Fantasia dell' opera „II Trovatore", G. Verdi. it Vrijwillige Burgerwacht. Op Woensdag 17 Mei a.s. ui door bo vengenoemde vereeniging haar jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden worden in de tuinzaal van ,«De Kroon," Groote Markt des avonds 8unr. Voor het examen van Analyst slaagde te Amsterdam de heer H. Th. Föhrop al hier. Boksen, Ted Kid Lewis is door Carpentier in de eerste ronde knock out geslagen. Gevonden voorwerpen. Etui met zilveren rozenkrans, M. Au- kes, Ged. Oude Gracht 111. Terug te bekomen bij P, Preiier, Z. B. Spaame 160, herdershond; v. Vliet, KI. Heiligland 41, halsketting; de Munnik, Begijnhof 14 hoed; V, G. Piazza, Korte Zijlstraat 1, herdershond; J. Leenhouts, W. Heerenstraat 35, lorgnet; P. v. Daal, Gierstraat 81, lint; A. v. Dijk, Amster damstraat 64, portefeuille; J. Bronsema, Haarlemmerliedesfraat 26, portemonnaie; E. de Jong, Burgwal 29, portemonnaie; H. J Kollaard, Jan v. Nieuwenkuizensiraat 8, rozenkrans; B. Wijnstra, Waldeck Pyr- montstraat 12rood, schooltasch met boe ken; A. Visser, Busken Huetstraat 24, treeplank (duozitting). De Tooneelachool. Morgen komen de leerlingen der Too neelschool hier een voorstelling geven voor de leden van het "Tooneelverbond afdeeling Haarlem. Men verzoekt ons te willen vermel den, dat de leden op vertoon vau di ploma toegang tot de voorstelling heb ben met een dame. De leden van den Baad en hunne dames worden door het afdeelingebe- stuur uitgenoodigd. Dit houdt verband met het feit, dat de gemeente Haar lem in de bezuinigingswoede de subsidie aan de Tooneelschool ad 1500 heeft in getrokken. Men wil de Baadsleden in de gelegenheid stellen zich een oordeel te vormen en de resultaten te zien van het onderwjje op de Tooneelschool ge geven. Jubilé, Heden herdacht de heer A. J. Klup pel, oud-notaris, den dag, waarop hij vóór 40 jaar benoemd werd tot regent vau het Hofje van Oirschot aan de Kruis straat. Bij deze gelegenheid mocht hij vele bleomstukken en andere blijken van sympathie ontvangen. Programma van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 16 Mei 1922, des namiddags van 28 uur, door den heer George Eobert 1. Choral vorspiel: „Loba den Herren, den machtigen Koning J. G. Wal- ther (1684-1748). 2. Pastorale J. 8. Bach. 3. Fuga über den Namen B. A. CL H. B. Schumann. 4. Adagio en Andante uit het Conoert gr. t G. F. Handel. 5. a. Feuillet d*Album b. Eegrets 0. F. Hendriks Jr. 6. Pax Vobiscum Sigfrid Karg-Elect. Concerten ia dca Hout. Woensdag 17 Mei a.s. geeft de Haar- iemsche Orkeslvereeniging haar eerste avondconcert in diit seizoen In de stads- tent in den Hout, onder leiding van den directeur, den heer N. Gerharz, Geboren; d. v. A. v. d. Steijlen-Len- selink. d. v. Z. v. d. Veen-Broekema. z. v. G. Teunissen-Mes. d. v. 0. M. Zut-Kuijer. z. v. 0. M. Ver- nimmen-Witteveen. Overleden: H. J. Bakels, 85 j., Wa genweg. B. v. Hamburg, 71 j., Glas blazerstraat. A. M. Berendreeht-Kop- pen, 65 j., Kamperlaan. BESTUURSVERGADERING D. H. V. B. Het bestuur van den D. H. V. B. hield gisteren een vergadering te Amsterdam. In deze vergadering werden ou. besprekingen gevoerd over de Jongste bisschoppelijke bepaling, dat geen sportwedstrijden wor den gehouden op den eersten Zondag der maand. Het bestuur besloot, rich met een uit voerig gedocumenteerd schrijven, waarvan de redactie werd vastgesteld, tot mgr. den Bisschop te wenden, teneinde de bezwaren, welke deze bepalingen naar de meening van liet bestuur met zich brengt, uiteen te zetten, en zoo noodig op een andere wijze aan de wenschen van mgr. tegemoet te Vomer». OVEREENKOMST. AMSTERDAM, 12 Mei. Naar ons wordt medegedeeld te tusschen de Kon. Hdll. Lloyd en de Rott. Z.. Amerika-lijn vau Nieveldt, Gouwenaar en Co. en Holland Amerikaiijn overeengekomen de tot nu toe separaat uit Amsterdam en Rotterdam on derhouden vrachtlijnen naar en van Ar- gentinë en Brazilië te combineeren tot ge meenschappelijke diensten. De bestaande passagiersdéenet van de Kon. HolL Lloyd blijft hiernaast ongewij zigd gehandhaafd. De Beurs opende beden: iets flauwer. Staatsfondsen. - 6 pet Nederland 1922, 100%, b pet. Nederland 89 9/16, 7 pet. Indië 1921, 103 1/16. 6pet. idem 100 7/16, 6 pet Indü 96%. Culturen. Kolonkte Baak 120%, U- dteche Bank 83, Vorstenlanden 150%. ff. V. A. 869. Industrieel® waarden'. lüëbflnde etie Olicwaarden. Koninklijke 484, Con sols 140, Orion 27%. 1 Tabakken. Deli Mij. 226, Beso^jd 49, Senembah 348. Rubbers. Amsterdam Rubber 88%, Deli Batavia 50, Nederl. Rubber 49, Rott. Tapanoeli 15%. Scheepvaartwaarden. Hol. Am. Lijn 141, Holl. Boot 38, Kon. Holl. Lloyd 21, Japanlijn 93%, Paketvaart 94, Scheepvaart Unie 108%, Marine 23%. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 74%, Steel 102%, Smelting 68%, Anaconda 108%, Cigar 75%, Atchison To- peka 106%, Voting Rails 25%, Denver 1%, Southern Pacific 96, Union Padflc 145. Kerkconcert. Het Oonkertbureau Vemout verzoekt ons de aandacht te vestigen op de uitvoering in do Ned. Herv. Hark te Bennebroek, te geven door Haarlem's Palosirmakoor, op Dins dagavond a.s. 8 uur. Burgerl. Stand. Ondertruwd: M. Alkemade en F. J. van der Lans. Gehuwd? J. Oaspers en J. Hoog- Pkainer. Gemeenteraad Openbare vergade ring van den Baad der gemeente Vel- sen op Dinsdag 16 Mei 1922, des na middags 7 uur ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Tweede stemming over het voor stel van den heer Netecher betreffen de de handhaving van de postbestel ling qp Zondag te Velsen. 4. Verleening van machtiging aan do commissie tot ondersteuning van uitge trokken werklieden in de gemeente Vel sen tot terugbetaling van f60.75 aas den opzichter K. Lanser. 5. Heffing en invordering van gel den voor het innemen van een stand plaats voor woonwagens. 6. Orediet voor het aanbrengen van herstellingen aan het perceel Uijtendaal- straat 25 te Jan Gjjzenvaart. 7. Grondoverdracht voor verbetering van den Driehuizerkerkweg en Zeeweg en van den hoek Biezenweg en njtak Biezenweg. 8. Bestrating van den Hagelingerweg. 9. Orediet voor het maken van een afscheiding langs het terrein van school A. 10. Overplaatsing van den onderwijzer L. van Hameien van school D. naar school H. en als gevolg daarvan over plaatsing van den onderwijzer IX de Wilde van laatstgemelde school naar eerstgenoemde school. 11. Idem van de onderwijzeres H. 0L Niessen van school 0. naar sohool H. 12. Regeling betreffende de toeken ning eener toelage ait de gemeente-» kas aan de in deze gemeente wonende ouders of verzorgers van leerlingen, welke in verband met hunne verdere studiën het onderwijs aan een gymna sium te Haarlem volgen. 13. Invoering van jaarklassen aan-en uitbreiding van school D., alsmede de tijdelijke onderbrenging van een klas dier school in een lokaal der nijverheids- avondschool voor ambachtslieden. 14. Gebruik van eigen toestellen door tumvereenigingen bij oefening in ge meentelijke gymnastieklokalen. 15. Vaststelling van pensioengrondsla gen. 16. Vaststelling vermeuigvuldigingscü- fer voor de plaatselijke inkomstenbelas ting, dienst 19221923. 17. Adressen. a. een adres van W. Smit te IJmui- den om ontheffing van het bepaalde in art. 7 der bouw-, en woningverorde ning, ten behoeve van den verbouw van een woonhuis tot woon- en winkelhuis- b. als voren van de oudercommissie, voor school H„ betreffende de totstand koming van één of meer gelegenheden in de gemeente, waar schoolgaande kin deren onder behoorlijk toezioht kunnen Zwemmen. 18. Benoeming van: a. één lid der schattingscommissie voor de Rdjksinkomstenbelasting, standplaats Umuiden b. stembureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. gegund aan den heer Rings te Santpoort, (laagste inschrijver). Aan de firma Breemouer en Nieboer (op één na laagste Inschrijver) werd ge gund het bouwen dqr nieuwe Christelijke school alhier. Burgerl. Stand, Geboren: z.vao, IA. MugielseuWeswliu». j», ran Derkaen—van der Vin. Overleden P L. Siot, 75 j. M. y» Heeae, 91 j. Stofbestrijding. Gisteren ri de Bred rodelaan, bij wyze van proof, bewerkt OM een nieuw stofbindnaiddei, bestaande u] ruwe teer, mei water zoodanig rerduruj do* t mot aan gewonen sproeiwagen nv«| den weg kan gebracht wordec. Proeven eider* genome*, moeten seec bevredigen rijn aitgevallen. Ue> Mmaaal sproeier, p seizoen moet aacn kannen volstaan. De volgen*! weck tal oek Overveen b| werkt worden met dit middel. Wt een vijver grensen*» aan den Hoof Is het Hjk vau era» pasgeboren kindje op gehaald. Terug te bekom*- Wf: mej. 0, v. A Ploeg, UmmmIms 12, een gouden broche. Bureau var. potitie. Boeken red» 'fraai 9, eras glaoë handschoen en m sleuM. Bureo«t tms politie, Raadhuis, - sleutel. risrUchHng, - Van vage hei gasbedri worde» lacge de» §p»ariïdaminerweij aa» de losplaats ea l*ogn den Vergierd* w* straatlantaarn» geplaatst. Zeker ee goede verbetering waarvar. de noodaa» eeede lang w», gebleken. Kaartwedttrgd, In onze veste wordt door de bestaande kaartclubs „Onder Om» en „Vriendenkring" een wedstryd geor ganiseerd, waaraan niet minder dan ran iedere vereeniging 16 spelers deelnemen. De eerste ontmoeting heeft plaats had in lokaal „Casino". Het was een spannende strijd, en in de laatste ronde wist Vriendenkring te zegevier»». De totaal uitslag is: Vriendenkring 59744 punten; Onde* Ons 672188 punten. De laatste ontmoeting zal plaats vin den ia lokaal v*a Leeuwen op 15 Mei n.s. waar tevens dien avond 4b prijsuitreiking cal plaats vinden. Oneerlijke dienstbode. uit Zand voort is naar Amsterdam overgebracht een 28-jarige dienstbod», verdacht van diefstal van 168, daar ter stede gw pleegd. De heer L. Polk, arts alhier, te bo- noemu tol officier van gezondheid 3e klasse bij het-leger in Oost-Indië. De „Staatscourant" bevat do state», ten van de N.V, tot Exploitatie raa Gebouwen, Opslagterreinen en We Lew, voorheen P. Kluijver Jr., alhier. De „Staatscourant" bevat de statu ten van de Stoomvisechern-Maatschappfl /Helgoland" alhier. DE SALARISSEN DER RIJKSAMBTB» NAREN. Geen salarisvtrmindtring, In de Donderdag gehouden kamerzitting heeft de minister van financiën, in ant woord op vragen van den heer Ketelaar, geantwoord, dat de regeering besloten zoo hebben 10 procent te korten op de salaris sen en bovendien nog 8% procent voor pensioen-premie, onmiddellijk van de hand moet wijzen, evenals het aan de re- geering toegeschreven voornemen, om te tomen aan het laatste lid van art. .40 waardoor bevestigde rechten zonden wor den geschonden. De regeering denkt er niet aan, terug werkende kracht te verleen/en aan even tueels intrekking van art. 40 en dus de bestaande salarissen te verminderen. In dien de omstandigheden daartoe noodza ken, dan is het echter raadzaam, art. 40 In te trekken, zonder terugwerkende kracht, zoodat dit niet meer zou gelden voor de nieuw aan te stellen ambtenaren alsmede voor de periodieke verhoogingen der wedden, ook van de tegenwoordige ambtenaren. Concreet genoten rechten moeten echter onder alle omstandighe den worden gesauveerd. Artikel 40 beoogt alleen te waarborgen de genoten wedden, op de periodieke verhoogingen heeft het geen betrekking. De minister zette nader uiteenval art. 40 eigenlijk een staatsrechtelijk monstrum is en dat alleen reeds om deze reden dat artikel zou moeten worden ingetrokken. De salarissen der rijks-ambtenaren al leen becijfert spreker op 280 millioen gulden. Hij wilde nogmededeelen, dat bij de Re- geering op dit moment noch het voome- men, noch het besluit bestaat tot het ver halen van de pensioenpremie op de sa larissen. ERNSTIGE BRAND TE HOOGEVEEN. Donderdagavond te kwart over tien ontstond door onbekende oorzaak brand ln het achterhuis van bakker Mokkink te Hoogeveen. In een. oogenblik stond het achterhuis ln lichte laaie. Boven den brand sliepen op den zolder twee knecht» de oudste wist zich te redden, doch be kwam ernstige brandwonden. De 30-jari- ge knecht Geert Bisschop wordt vermist Hij is zeer waarschijnlijk in de vlammen omgekomen. De zieke moeder die niet kon loopen moest uit het huis gedragen worden. Een knaapje dat bij de familie logeerde, bekwam eveneens vrij ernstige brandwonden. Van den inboedel kon niets gered worden. Het huis was verze kerd. VERGIFTIGD DOOR ARSENICUM. Onder verdachte omstandigheden over leed te Hoogeveen deze week J. S. Voor de levensverzekering werden bij dö schouwing sporen van arsenicum op het lijk gevonden. Naar aanleiding daarvan hebben bij verschillende personen huis zoekingen plaats gehad. Bij de cchoon- moeder werd een hoeveelheid arsenicum gevonden. Naar aanleiding daarvan zijn aangehouden deze schoonmoeder en 2 bij haar in pension wonende dames W. Zij zijn hedenmorgen naar Assen overge bracht. De stad is zeer onder den indruk van het geval.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2