BUITENLAND BINNENLAND Brieven uit Berlijn. 6EM. buitenl bebibnten* (feuilleton niN SLACHTOFFER Tweede Blad - 12 Mel 1922 PARLEMENTAIRE KRONIEK. BINNEMLANDSCH NIEUWS. DE „TREK" NAAR DUITSCHLAND. OPGEPAST! BERLIN, 7 Mei 1922. Menig buitenlander die naar Duitsch- Iand komt „omdat 't daar zoo goed koop is", heeft veel van die befaamde juffrouw, die op eiken uitverkoop per sé iets koopen wil „omdat 't zoo goed koop is",r hoewel 't arme schepsel met al dien rommel geen raad weet! De een beschouwt Duitschland als een Ba zar, waar alles zoo goed als „tegeef" van de hand wordt gedaan, de ander meent voor 'n paar tientjes hier een heerlijk reisje te kunnen maken, waar om dan ook zoovelen, die in normale omstandigheden daaraan niet zouden gedacht hebben, thans de buitenland- sche reis maken en ten slotte toch ko men tot uitgaven, waarvoor ze iets heters hadden kunnen hebben. Duitschland verwacht dan ook een stroom van vreemde bezoekers „valu- tastarke Auslander" en men maakt zich op, deze gasten „waardig" te ont vangen, d.w.z. men peinst op alle mid delen, hen zooveel mogelijk te laten betalen. Men kan ervan verzekerd zijn, dat de prijzen der Duitsche ho tels niet voordeeliger zullen zijn dan die der Hollaudsche en als de groote zwerm is neergestreken en er stellig een tekort aan hotels zal zijn, hoe zul len dan die prijzen nog worden opge dreven! 't Ligt voor de hand, dat hotelhou ders en winkeliers blijde de drommen Amerikanen. Hollanders, Zweden enz. tegemoet zien, zeker als ze zijn van een goed zaakje! Minder vriendelijk staat het groote publiek hiertegenover. Men ziet in den buitenlander op bezoek een mede oorzaak van de prijsstijging. Het Duit sche publiek is den buitenlander, die zijn land bezoekt bepaald slecht ge zind en verlangt van hooger hand maatregelen tegen hem. Het „Berliner Tageblatt" van beden deelt mede „dat door het talrijke be zoek van buitenlanders, de voorraad levensmiddelen zal inkrimpen en de prijzen zullen verhoogd worden, waar tegen de Staat, de gemeenten, de be ambten en arbeiders moeten beschermd worden, waarom de democratische fractie in den Pruisisehen Landdag zal voorstellen, van den hiervertoeven- den buitenlander eene belasting te heffen wat dan voor den Hollander zou moeten zijn 2.50 per dag in Hollandseh geld. Men make zich in Holland geen illu sies over het voordeelige en aange name reizen in Duitschland. En goed koop koopen hier?Een familie lid in Holland verzocht me, voor hem een boek te koopen, dat geannonceerd werd ad 52 Mark. Toen ik 't, bestelde, werd me ge zegd, dat deze prijs „schonuberholt" was en dat het boek nu 105 Mark kostte! Ik kocht het desniettegen staande. Toen kwamen daar nog bij de volgende kosten: Ausfuhrbewilligung (200 pCt) 330 Mark. Kosten 4 Zoll 20 Porto 75 Totaal 429 Mark. Zoodat voor dat boek bijna 600 Mark is betaald! Wil men een buitenlandsche reis maken, men ga naar Frankrijk, Span je of Italië, naar Engeland of Schot land. Deze reizen mogen dan misschien iets duurder zijn. ze zijn zeker interes santer en daarbij is men vrij van het ondragelijke bewustzijn, te worden uitgeknepen als een citroen en be schouwd als onwelkom gast en „op- eter" bovendien. H. L. De Conferentie te Qenua. De toestand in Ierland. DE VRIJDENKERIJ IN ACTIE. DAVID WIJNKOOP ALS WETHOUDER. „Welnu," vroeg hij, wat is er aan de hand Er schijnt iets ernstigs gebeurd te zijn." ,,lk zal 't u dadelijk zeggen," ant woordde de bankier, die voor zijne schrijftafel was gaan zitten, clan zult ge er zeiven over kunnen oordeelen. De heer de Snint-EIme slingerde met zijn beenen, zonder het minste blijk van ontroering te geven, in den toe stand van onverschilligheid, waarin hij vervallen was, moest er wel iets vt :'-irikkeiij't3 gebeuren, om hem uit zijne plooi te brengen. De heer de Saint-Elme is een oude kennis van onze lezers, want hij is niemand anders dan de ellendeling, dien wij reeds vroeger aan het werk gezien hebben, Constantin Btiraillon, bijgenaamd Eendenbck. Nadat hij, zooals wij verhaalden, bij zijn vroegeren medeplichtige in betrek king getreden was, om akelei denk beeldige diensten te bewijzen, had hii zich oogenblikkelijk overgegeven aan een leven van uitspatting en do! genot. Zooals hij zelf verklaarde, leefde hij thans in de hoogste kringen., hij be zocht de speelhuizen, de wedrennen, de groote koffiehuizen en de schouw burgen. In den eersten tijd was hij in het spel nog al gelukkig geweest, maar toen de kansen weer minder ge lukkig liepen, was de heer Lantin er nog, die nooit de sommetjes van vier, vijfhonderd frank weigerde, welke hij noodig had. De man, dien wij vroeger zagen werken onder den bijnaam van Een- denbek, zag er thans fatsoenlijk uit, hij was groot, slank, bleek en had een zwaren knevel, dien hij goed onder hield. Hij was bepaald leelijk met zijn vooruitstekende lip, maar toch maak te hij geen kwaden indruk, omdat hij zich bovendien zeer goed kleedde. De heer de Saint-Elme bracht bijna al zijne nachten aan de speeltafel 'door. Overdag verscheen hij slechts zelden, en dan had hij steeds holle oogen met roode randen en een doods bleek gezicht, zoodat 't dadelijk merk baar was, dat hij den geheelen nacht niet gerust had. De iieer Lantin zag hem niet, dan wanneer hij behoefte had aan geld, en nog liever was het hem, den vroege ren medeplichtige in 't geheel niet meer te zien, door hem het geld te doen toekomen door den kassier. Mits deze slechts afschoof, was hij hoogst tevreden en hij was ook in de hoogste mate verbaasd geweest, over de haast, waarmede hij dien morgen ontboden werd. Hij vroeg op onverschilligen, spot- tenden toon „Is er 't een of 't ander niet in orde „Wat er is," zei de heer Lantin, die moeite had zich bedaard te hou den, want hij kookte innerlijk, „er is, dat ik woedend ben." „Op mij „Op u I De heer de Saint-Elme schommelde voort durend even bedaard met de beenen. „En waarom dat „Omdat gij mij voor den gek gehou den hebt. Omdat, toen ik u opgedra gen had, het spoor van markiezin d' Arbois te volgen, na hare vlucht uit het krankzinnigengesticht, het u aan handivheidien volharding ontbro ken heeft. Eindelijk, omdat uwe on handigheid ons wellicht allen ten ver- derve zal brengen De heer de Saint-Elme richtte zich een weinig op. 't Scheen, alsof hij luisterde met een ziertje van onrust: „Wat bedoelt ge vroeg hij. „Ge hebt markiezin d' Arbois niet teruggevonden „Dat erken ik. Maar ik heb alles gedaan, wat in mijne macht was." „Ge hebt beweerd dat ze dood moest zijn." „Wat vertelt ge mij daar „Zij is niet dood. Zij is te Parijs, 't Is nog geen twee uren geleden, dat ze bij markies d'Arbois was." „En wie heeft u dat verteld „De markies, die juist heen gaat. Zij heeft in tegenwoordigheid den den markies beschuldigd haar eersten man vermoord en last gegeven te hebben tot den moord op dokter Ber nau en zijne dienstbode. De heer de Saint-Elme huiverde. Dat was het eerste ernstige teeken van ontroering, waarvan hij blijk gaf. „Maar dat is niet mogelijk,' zei hij, 't is niet mo&elük. dat zii er iets van weet" „Heeft men 't haar verteld Heeft zij 't geraden Gedroomd Ik weet 't met. Maar deze misdaad heeft zij den markies in 't gezicht verweten." „Zij heeft gedroomd," zei de vroege re Eendenbek, „want zij heeft nooit van een sterveling kunnen hooren, hoe de daad bedreven isnoch door wien, noch om welke redenen." „Alleen de markies had er belang bij dokter Bernau te doen verdwijnen." „Dat heeft zij zeker niet begrepen. Zij zal hem echter beschuldigd hebben zonder iets met zekerheid te weten. „Ik hoop dat ge gelijk hebt. Maar al is 't zoo, toch is het bestaan van die vrouw een vreeselijk gevaar voor ons allen, als haar zoon zich aan hare zijde schddrt „Ik kan dat alles niet gelooven. Die jonge man zal toch niet voetstoots aannemen, dat de man, die hem een vader geweest is...." „Neen, hij heeft 't niet dadelijk ge loofd, maar het zien zijner moeder heen hem in verwarring gebracht, en hem ontroerd. Hij was ontroerd door het verhaal van haar lijden. En dan, er is een stem des bloeds. „Nu dat sprookie zullen we maar laten rusten. Ü3t hoort thuis op 't too- neel." „Dat komt er niet op aan Wij ver- keeren allen in gevaar. En ik heb op u gerekend, om ons uit de moeielijkheden te redden." „Op mij," riep ae heer de Saint - Elme irrde uiterste verbazing en den bankier met een angstigen blik aan ziende. „Wel zeker op u.' „En wat kan ik er aan doen. t „Gij moet de markiezin terugvinden. ,,'t Is dus bekend, waar zij zich op houdt „Neen de markies is zoo dwaas ge- weest, haar niet te doen volgen." „Duivels/'., bromde Eendenbek de handen door zijn haren strijkende, „het geval is, dat ik niet bijzonder ge schikt meer ben voor derge.ijke werk jes. Sedert ik er niet meer aan doe, heb ik alle handigheid verloren.' „En toch kan ik ongelukkigerwijze niemand anders gebruiken dan u., nog anderen in vertrouwen te nemen, dat gaat niet." De wijziging der Arbeidswet. Veel belangrijks onder de 23 ontwer pen die buiten de wijziging der Arbeids wet, Dinsdag j.l. in de Tweede Kamer werden behandeld, was er niet. Het ver zet van den communist Van Ravesteyn te gen het crediet van arme landen, had niet veel te beduiden. De voortgezette discussie over de Ar beidswet doet wel duidelijk zien, dat de Minister niet verder wil gaan en dat de overgroofe meerderheid van de Kamer dat ook niet wil. Zelfs een amendementje- Drion dat de Minister wel afried, maar desnoods wel wilde aanvaarden, verwierp de Kamer, 't' Was een amendement om de gelegenheid voor de invoering van het twee-plo.egenstelsel te vergemakkelijken. Oorspronkelijk gold dit voor vrouwen en kinderen ook, maar toen de Minister 't dan alleen niet wilde afwijzen als het voor manr.en alleen gold, wijzigde de heer Dricn liet in dien geest. De Kamer verwierp het echter met aanzienlijke meer derheid. Even gering was hel succes van den heer Drion met. eenige amendementen om de uitzonderingen op den regel van 8 uur te verruimen. Voor de banketbakkers en bloembinders om niet drie maar zes dagen veel overwerk te mogen verrichten, met Sint Nicolass of Kerstmis, voor het zuivelbedriif om meer te kunnen aanpas sen aan de seizoenswisseling. De Kamer verwierp alles. Hetzelfde onderging de heer Bijlevelt, die het drieploegenstelsel wilde bevorderen door meer vrijheid in de bepaling van den arbeidsduur. Het is duidelijk, dat de Minister geen tap verder wil gaan dan zijn voorstel. Us men dat nu weet. is het dan niet be er om al die amendementen achterwege ie laten? De Minister nam over een amendement Van Rijzewijk, dat den kinderarbeid iets meer beschermt, maar alleen vrijheid laat voor dien arbeid in de glasfabrieken. De Minister nam dit over, en het zonder»: linge van het geval was dat het volgens méj. Groeneweg een verslechtering, vol gens den heer Kolthek een verbetering van de wet was. De amendementen-Drion werden dooi den Katholieken afgevaardigde Engels scherp en juist onder handen genomen. Behartigingswaardig was de aansporing van den Katholieken afgevaardigde, die de ellende van den te langen arbeidstijd aan den lijve heeft gevoeld, aan het adres der der arbeiders om zoowel hun werktijd als hun vrijen tijd nuttig en goed te beste den. In de vergadering van Woensdag zette de Minister van Arbeid uiteen, dat liet aangevochten artikel (een jaarmaximum van 2500 uren en overleg van de werkge vers met de vakorganisaties over de ver deeling dier uren) niets te maken heeft met een crisis of een malaise, maar al leen strekt om de toepassing der wet meer soepet te maken en binnen het raam der wet meer bewegingsvrijheid te la ten. Met 47—42 sL werd afgewezen het door Minister Aalberse overbodig genoemd amendement-Sineenk, om bij verschuiving ,vau de 2500 uur per jaar niet niet meer dan 1400 uur in een half jaar te doen val len. En het zoozeer bestookte artikel zelf werd aangenomen met 65 tegen 24 stem men. Hiermede had de Minister feitelijk het pleit gewonnen. De belangrijke quaesties waren van de baan. En ZEx. had geen enkel echec geleden. Een Amendement-Drion dat een gemak kelijker regeling der overwerkvergunning inhield, werd overgenomen. De bakkersafdeeling der wet bracht twee Amendementen. De heer Smeenk meende, dat de Minis ter te ver wilde gaan met de verruiming der gelegenheid tot Zondags- en nachtar beid in bakkerijen en stelde eenige beper king voor. De Vrijheidsbonder Abraham Staalman vond natuurlijk dat de Minister niet ver genoeg ging en stelde voor, voor alle bakkerijen, ongeacht het aantal ge zellen, het aanvangsuur te stellen op 5 uur 's morgens en gelegenheid te geven Zater dags den arbeid vroeger te beginnen. Ze kregen echter geen van beiden hun zin. Hun voorstellen konden geen meerderheid vinden en de voorstellen des Ministers werden aangenomen met 53 tegen 24 stem men. Met deze successen kon de heer Aal berse Woensdag tevreden zijn. Er is nog geen letter aan zijn voorstel veranderd. Het Russische antwoord. Hoe de nota werd uitgesteld. Omtrent de gebeurtenissen, die zich naar aanleiding van het Russische ant woord hebben afgespeeld, seinde Woens dagnacht de bijzondere correspondent van de „Tag." de volgende bijzonderhe den: Het reeds Maandag opgestelde ant woord, dat in hoofdtrekken reeds vrijwel bekend was, is na een in het diplomatieke leven zelden voorkomend tusschenspel weer ingetrokken. Tsjitsjerin had den tekst van de antwoord-nota reeds ter kennis gebracht van Facta en de offici- eele overhandiging tegen Woensdagoch tend aangekondigd. De inhoud van de nota werd onmiddellijk aan Barthou me degedeeld, en toen deze verklaarde, dat de nota geen geschikte grondslag was voor verdere onderhandelingen, spanden de Italianen alle krachten in om de Rus sen over te halen, het antwoord niet te laten overhandigen. Toen daarna des middags Tsjitsjerin bij Schanzer ver scheen, gelukte het na, naar het heet. een kort onderhoud, den Italiaanschen minister, van Tsjitsjerin gedaan te krjj- gen, dat hij de overhandiging van de no ta zou uitstellen. Tegelijkertijd werden de besprekingen van Rakofsky met de persvertegenwoordigers, die 's middags gehouden zouden worden, afgezegd. Degenen, die beweerden, dat het Rus sische antwoord in geenen deele verzoe nend zou uitvallen, hebben dus gelijk ge kregen. Toen Tsjitsjerin van de bespre kingen te Genua naar Rapallo terugkeer de, riep hij onmiddellijk alle leden der Russische delegatie in voltallige zitting bijeen, waarin het resultaat van het on derhoud met Schanzer besproken werd. De leden der Russische delegatie waren eveneens van meening, dat het terugge ven der Russische antwoord-nota een zeer ernstigen en geheel nieuwen toe stand had doen ontslaan en dat het on derzoeken en nog eens onderzoeken vaD de nota langen tijd in beslag zou nemen- reeds daarom omdat de Russische regee ring te Moskou van het gebeurde in ^ken nis moest worden gesteld. De Russische delegatie heeft besloten, de leiding der conferentie te verzoeken, de besprekingen over de Russische kwestie uit te stellen. Tsjitsjerin heeft zich na de vergadering der Russische delegatie onmiddellijk weer naar Genua begeven, waar hij Schanzer van het besluit der delegatie in kennis stelde. Schanzer was begrijpelijkerwijze door het besluit der Russen zeer verrast en wees Tsjitsjerin op de onafzienbare gevolgen ,die een dergelijke stap ten ge volge zou kunnen hebben. De nota overhandigd. Tsjitsjerin heeft gisterenmorgen kwait voor twaalven het Russische antwoord op het memorandum overhandigd. (Z:e verder telegrammen). De stemming te Parijs- Een da" van teleurstellingen. Te Ge nua is het Russische antwoord nog uit- gebleven en te Parijs is het Duitsche ant woord aan de Commissie van Herstel een tegenvaller geworden, omdat men er zoo veel meer van verwacht had, seinde gis teren de Parijsclie corr. van het „Hbld." Men betreurt het uitblijven van het aus sische antwoord vooral, omdat men loer vindt, dat nu wel gebleken is, date de Russische delegatie, did bekneld zit tus- schen de opdrachten van Moskou en den druk door Engelschen en Italianen op haar uitgeoefend om toch vooral verzoe nend te zijn, geen antwoord geven kan, dat een bevredigende basis voor onder handelingen kan vormen. Daarom acht men alles wat er nog te Genua gebeurt, tijdverspilling. Laten de Russen nu maai hoe eer hoe liever urbi et orbi het bewijs leveren, dat er niet of nog niet met hen te praten valt, zoo is lner de stemming, dan kan Genua uiteengaan en komt er een eind aan de gevaren, die we daar voortdurend loopen, zooals gisteren op, den algemeenen waschdag van Oost-Eu ropa gebleken is. Lloyd George's pogingen om heel Europa naar zijn handje te zet- ten, worden steeds gevaarlijker en drei- gen Frankrijk met zijn beste vrienden te brouilleeren. Het moet dus nu maar zoo gauw mogelijk uit zijn. Vandaar, dat Bartliou's brief, waarin hij tegen het telkens herhaalde uitstel protesteert, vrij algemeen wordt goedge- Alleen „l'Oeuvre" betreurt het, dat deze brief aantoont, dat Frankrijk zich met leenen zal tot de verzoeningspogingen, die de Italianen nog willen probeeren en be toogt op eenigszins gedwongen wijze want de houding der Russen is dan toch in ieder geval primair dat het algemeene pessimisme, dat gisteravond weer te Genua heerschte, dardoor veroorzakt is. Rusland en het Vaticaan. De „Tribuna" verneemt, dat Tsjitsjerin en de Heilige Stoel te Genua een verdrag hebben gesloten op den grondslag van aanvaarding door Sovjet Rusland van de beide eerste artikelen van het pauselijk memorandum n.l. godsdienstvrijheid en bescherming der Katholieke missies in Rusland. De Russen weigerden beslist het derde punt, n.l. teruggave der kerkelijke goede ren, te aanvaarden. Na terugneming daar van is het verdrag gesloten. De Br it sche, Fransche en Belgische socialisten. In een communiqué van de Engeische arbeiderspartij wordt gezegd, dat de Fran sche socialistische partij zich krachtig uit spreekt ten gunste van een conferentie tus- schen Fransche, Britsche en Belgische ver tegenwoordigers ter onderzoek van den internationalen toestand als gevolg van de conferentie te Genua en de invloeden er van op de Engelsch-Fransche verstand houding. Het communiqué zegt, dat in verband hiermede schikkingen zijn gcUot> fen voor een bijeenkomst, waarschijnlijk in den loop der volgende week te Brussel te houden, van vertegenwoordigers van het Fransche socialisme, de Belgische arbei derspartij en de Britsche arbeidersorgani saties. De voortzetting van het bestand. Terwijl bij de onderhandelingen te Du blin beide partijen er niet in slaagden over eenstemming te bereiken, schijnt de vraag, of het bestand verder verlengd zal wor den, niet definitief beantwoord zijn. Na voorlezing van het rapport in de Dail, waarin de mislukking der onderhandelin gen werd aangekondigd, vroeg een lid van de Dail of het bestand zou voortduren, maar op dat oogenblik verlieten de offi cieren van beide partijen de zaal. Er werd geen antwoord gegeven op de vraag. Dit lid drong aan op een verklaring van de Dail ten gunste van de voortzetting van het bestand, maar de voorzitter keurde eenigerlei stap door de Dail af, waardoor erkend zou worden, dat de staat van oor log had bestaan. Griffith adviseerde de zaak aan de militairen over te laten. HET CONFLICT IN HET ENGELSCHE MACHINEBEDRIJF. Sir William Mackenzie, die het offi- cieele onderzoek leidde naar het geschil in het machinebedrijf, doet in zijn verslag verschillende voorstellen len aanzien van overwerk en andere punten van geschil. Hij geeft echter tevens als zijn meening te kennen, dat het liier een zaak betreft, waarin geen overeenkomst, hoe zorgvul dig ook uitgedacht, geheel de plaats kan innemen van goed begrip en goeden wil tusschen de partijen en wederzijdsche waardeering van eikanders moeilijkheden. DE ANTI-BOLSJEWISTISCHE BEWEGING IN BOKHARA EN TOEKESTAN. De te Allahad verschijnende „Pioneer" meldt, dat de sovjet-autoriteiten gedwon gen zijn versterkingen te zenden voor het optreden tegen de anti-bolsjewieken in Oost-Bokhara, die de olievelden van Kho- kand (in Taerkestan) in brand hebben ge stoken en thans dreigen op te rukken in de richting van Tasjkend (de hoofdstad van Toerkestan), waar een bolsjewieksch regiment naar de anti-bolsjewieken over liep. Ook zijn in Merghilan groote aantal len sovjettroepen gedeserteerd. HONDERDVIJFTIG ARBEIDERSLEIDERS TE CHICAGO GEARRESTEERD. Blijkens bericht uit Chicago zijn de voorzitter van den vakbond van werklie den in het bouwbedrijf, alsmede honderd vijftig andere arbeidersleiders door de politie gearresteerd, in verband mei den moord op twee politieagenten, bij een Dinsdagavond plaals gehad hebbend ge vecht. Dit gevecht volgde op een bomaan slag op twee gebouwen, door de politie omschreven als een symptoom van arbei dersoorlog. Het hoofd der politie moet ver klaard hebben, dat de arbeidersleiders schuldig staan aan moord en behandeld zullen worden als gewone gevangenen. Eenigen dezer leiders vertegenwoordigen volgens het hoofd der politie niet den eer lijken arbeid. Zij wilden oorlog met de po litie en zij zouden dien hebben. GROOTE BRAND OP DF, RUSSISCHE PETROLEUMVELDEN. Volgens berichten uil Kopenhagen is op de pptroteumveluien van Bakoe een reus achtige brand uitgebroken. Bovenmensche- lijke kracht zal noodig zijn om uitbreiding van den brand over het geheele district Sitrachanv te vermijden. Verschillende bronnen zijn reeds geheel verwoest. Men grflooft dat de brand door sociaal-revolii- tionnairen gesticht is. Ook de „Prawda" meldt uit den Kaukasus dat de petroleumbronoen te Bakoe in brand slaan. Volgens de „Excelsior" was de petro- leum-productie in het Grosny Maikor Etn- ba-district, welke in 1915 9,160.000 ton bedroeg, in 1921 verminderd tot 4,320,000 ton. Balkoe bracht in 1921 bijna tweederden en Grosny een derde van de totale op brengst op. GRIEVEN TEGEN SCHOUWBURG BEZOEKERS. De Parijsche „Temps" voert sinds eeni gen tijd een campagne tegen verschillende onaangename gewoonten in de Parijsche schouwburgen. Van verschillende zijden vindt deze actie instemming, niet in het minst van buiten landers, die dan meteen van de gelegen heid gebruik maken om hun bezwaren er aan toe te voegen. Een groote grief is de verplichting om tallooze fooien te geven, en het te kort aan besef der Franschen is, dat, wanneer een voorstelling begonnen is, zij zoo zachtjes mogelijk moetent binnen komen. Een Zwcedsche schrijft hierover aan de „Temps"-redactie terecht haar ver ontwaardiging en zegt o.a.: De toestand in de schouwburgen is een voudig ondragelijk. Nergens tn Engeland, Holland, Duitschland of bij ons, zult ge zoo iets dergelijks vinden. Daar beginnen de voorstellingen op de aangegeven tijd en ongeveer ieder is dan aanwezig, de laat komers moeten wachten tot de acte uit is. Maar wat een marteling is het in een Pa- rijsch theater een eerste acte bij te wonen. Onophoudelijk wordt men lastig gevallen! In de meeste landen is op elk biljet aan gegeven 't nummer van de rij en de stoel, soms staat aangegeven links of rechts. Een za&lbediende wijst zoo noodig aen weg en verwacht hiervoor geen fooi. Degeen die programma's verkoopt, biedt deze aan voor een vasten prijs en sputtert niet, wanneer geen fooi wordt gegeven. Hoe anders is dit alles in Parijs; een fooi voor de vestiaire-juffrouw, een fooi voor degeen die de deur opent, een fooi voor de juffrouw die de plaats aanwijst, een fooi voor haar, die het programma verkoopt Parijzeuaars zijn toch al bewegelijker en luklruohtiger in den schouwburg of con certzaal dan voor hun omgeving, die zien of luisteren wil, aangenaam is. Maar door er voor te zorgen op tijd aanwezig te zijn en door al die onnoodige hulp en fooien af te schaffen, zou al een groote verbete ring worden verkregen. DE ONTPLOFFINGEN TE MONASTIR. Een medewerker van de „Politieka" le Belgrado geeft een beschrijving van de ramp waaraan het volgende otnleend is: Op Dinsdag na Paschen, welke als der den Paascbdag werd gevierd, had 's mor gens om tien uur, toen de meeste men- schen nog thuis waren, de eerste ontplof fing plaats. Daar zij niet erg krachtig was, werd er niet veel aandacht aan gewijd. De districtscommandant wilde zich juist met den divisicstaf in verbinding stellen, toen de eerste ernstige ontploffing van de ar- lilleriemundtie volgde, welke zoo hevig was, dat de districtscommandant tegen den grond werd geslingerd. Hij greep da delijk naar zijn revolver, in de meening, dat er een aanslag werd geplergl door Bulgaarsche komitadji. De bevolking en het garnizoen vluchtten naar alle wind richtingen Om 11.20 volgde de tweede en grootste ontploffing: ©en geweldige knal en een 200 M. hooge zwarte rookzuil steeg op. De grond schudde als bij een aardbeving, een regen van ijzer kwam op de stad neer. Eerst 's middags was het mo gelijk de plaats des onheils te naderen. Inlusschen was er brand ontstaan in het militaire meel- en vetmagazij.ii, zoodat het nabijgelegen munitiemagazijn in groot ge vaar verkeerde. Toen kwam ©en Turksche beambte op de goede gedachte de in de nabijheid vlietende beek af te dammen en langs het magazijn te lekten, zeodat de munitie onder water gezet kon worden. Den geheelen nacht werd hieraan gewerkt, met hel gevolg, dat 's morgens het gevaar voor de stad was afgewend. Het aantal slachtoffers is sterk over dreven. De opgaven varieeren tusschen 1800 en elf. Vrij zeker ligt de waarheid het diohtst bij het laatste cijfer. De feia- terieele schade wordt geschat op 40 tot 50 mill toen dinar. Verschillende bladen vallen de regee ring heftig erover aan, dat men er niet aan gedacht heeft zulke groote munitie- voorraden op andere, minder gevaarlijke wijze op te slaan. Uit Winnipeg wordt gemeld, dat hevige regens een verdere steiging van de rivier de Assiniboine hebben veroor zaakt, in de omgeving waarvan duizen den acres reeds overstroomd zijn. De dij ken der rivier zijn doorgebroken en dui zenden acres bezaaide grond zijn over stroomd. In den D-trein MünehanBerlijn is Dinsdagnacht een alleen reizend hoer door twee (p»ersonen in eon tweedeklasse afdeeling overvallen. Het tweetal kwam in zijn compartiment, sloot de deur en trachtte hem, te wurgen. Door het lawaai van het gevecht werd de aandacht ge trokken van de reizigers in de afdeeling wr naast. Toen de misdadigers zich ont dekt zagen, lieten zij hun slachtoffer los en sprongen uit het venster van den rijdenden trein. Verschillende bladen hebben het be richt verspreid, dat de regeering voor do reis van den Franschen president naar Afrika een crediet van 40 millioen frs. zou hebben aangevraagd. Het ministerie van financiën spreekt de waarheid van dit bericht togen; geen enkel crediet is of zal aangevraagd wor den. Uit Salee in Marokko is 'n bericht ontvangen van een moord, nit wraak waarschijnlijk eenige maanden geleden werden de vrouw en het kind van den Franschen veearts Tardix vermoord thans ja hij zelf dood gevonden. Men weet absoluut niet, wie de daders zijn. Sir Thomas Isaac Birkin, hoofd van de groote kantfirma Birkin en Oo. te .Nottingham, blijkt ruim 2 millioèn te hebben nagelaten. Hiervoor zal moer dan 900.000 pond aan rechten moeten wor den betaald. Een meevaller voor de En geische schatkist! Tengevolge van communistische ge- weldmaatregelenheeft de Datmler-mo- torenfabriek te Stuttgart haar bedrijf voor zes weken gesloten. Zooalt men weet b in de hoofdstad een kiesvereeniging opgericht, die „vrijdenkers in het Parlement" wil brengen. Dezer dagen heeft deze vereeniging te Amsterdam een vergadering gehouden. En hoe het daarbij toeging vertelt een verslaggever in de communistische „Tri bune", die zijn relaas als volgt begint: Erg gelukkig is de. kies vereeniging „Vrij denkers in het parlement" met haar ver kiezingsactie nog niet geweest Ze heeft er ook nog geen slag van en we vreezen, dat van haar actie weinig terecht zal komen, als deze barre voorstanders van de vrije gedachte, de vrije uitwisseling der gedach ten in de vergaderingen niet wat beter tot haar recht laten komen, dan dit op haar eerste verkiezingsvergadering, j.l. Zondag' ochtend in het Paleis voor Volksvlijt ge schiedde. De man verhaalt dan verder, dat voot den toegang een kwartje werd gevraagd, dat men ook de pers wilde laten betalen wat later weer ontkend werd dat de zaal „zeer matig" was bezet, dat een com munistisch debater blijkbaar de ver slaggever zelf niet meer dan één minuut voor zijn debat kon krijgen en dat er ten slotte eenige herrie" ontstond. Men begrijpt nu wel ten naastenbij, hoe en wat deze vergadering geweest is. „Onvrije denkers" zet de man van de „Tribune" boven zijn relaas. Zou de opgedane ervaring hem mis- ~,chien tot nadenken stemmen? David Wijnkoop hield in Schiedam eca politieke rede, waarin hij, volgen het ver slag van de „Schiedamsche Ct." zeide: Als men een eenheidsfonds wil, dan moet de S. D. A. P. dat zosken aaa? links, wat niet wwil zeggen, dat de oom- munisten aan een regeering in deze ka pitalistische maatschappij willen deelne men. „Verleden jaar is da heer Wibaut bij spr. gekomen om hem te vragen, aan de „wethouderij" te Amsterdam mee te doen." De ALKOOFWONINGEN TE BOT TEBDAM. De Minister van Arbeid heeft, naar aanleiding van het verzoek van het ge meentebestuur van Rotterdam, om ooi rijkssteun te verleenen voor den bouw van alkoofwoningen 'n commissie van des kundigen benoemd, teneinde hem om trent dit vraagstuk van advies te die nen. In die commissie hebben zitting- prof. dr. Eykman te Utreoht, prof. Van der Steur en prof. Valckenier Kips. DE CRIMINALITEIT DER JEUGD. Het Kamerlid de heer Bulten heef Sen Minister van Justitie de volgende vra gen gosteld: le Is het den Minister bekend, dat in de laatste maanden het aantal ter beschikkingstellingen van de Regeering van jeugdige veroordeelden, bij vorige tijden vergeleken, zeer aanzienlijk is af genomen? 2e. Meent de Minister dit feit te mo gen toeschrijven aan een daling dei jeugdcriminaliteit, of liggen naar het oordeel van den Minister andere oor zaken hieraan ten grondslag? 3e. Zoo dit laatste het geval is, zou de Minister hiervan dan mededeeling willen doen R K. INT. VER. TOT BESCHERMING VAN MEISJES. Onder praesidium van mevr. Dvoog- Deckers werd te Delft de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Centraio Vereeniging in het Bisdom Haar lem, voorafgegaan door eene bestuurs vergadering. Uit het jaarverslag over 1921 biqkt, dat er wederom in alle afdeelingen hard gewerkt is. Ten bewijze hiervan diene dat te VUs8ingen ook eene nieuwe af deeling is opgericht. Men is daar al aan het plannen maken tot het oprich ten van een „Tehuis' Het verslag van de penningmeesteres- se mej. Elshof werd goedgekeurd. De inkomsten bedroegen f 12676.181/2, Je mfc gaven f 12489.40, zoodat de kas sluit met een batig saldo van f 186.78ys. In de plaats van mej. Lefébure, die bedankt heeft als bestuurslid, werd ge kozen mej. Orielaers, presidente van d« afdeeling Amsterdam. Medegedeeld wer,d dat de Mmistei wenscht, dat de inlichtingen door de se- 82. (Wordt vervoV*1)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5