EERSTE BUD Principieele politiek. Uit den Omtrek DAMIAA7JES ZATERDAG 13 MEI 192| JAARGANG No. 14141 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN t PER KWARTAAL f 3.25 PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL- BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geillustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. VELSEN. RLOEMENDAAL. J_' (H. Drievuldigheid.) ZONDAG. Heden plechtige vie ring van het eerste lustrum van het bestaan der parochie door plechtige Hoogmis en 's avonds Lof met assis tentie van den Weleerw. Heer Speet, oud-kapelaan. Deze week slechts EEN H, Mis en 's avonds half 8 Meimaand oefening. SASSENHEIM. EGMOND-BINNEN. HILLEGOM. HILLEGOM. SCHOTEN. St. Bavoparochie.) Gelukkig is de nieuwe zaal aan de Kerklaan, voor Patronaat en St. Jozefs-Gezellenver- eeniging gereed gekomen. Zondagmiddag na de Hoogmis tot 1 uur is de zaal te bezichtigen voor donateurs en alle belangstellenden. Heel voorzichtig behoeft niemand in de zaal te loopen, want er kan nog geen blind paard schade doen, daar om staat er hier alleen,dat de nieuwe zaal gereed is doch iedereen zij wel voorzichtig, om niet tegen de lamp te loopen 1 want de oude oliepitjes zijn voor behulp nog wel goed genoeg. En mocht iemand den moed hebben op een van de stoelen te gaan zitten, hij zij toch ook voorzichtig want aan stonds staat die stoel op zijn rekening 's Namiddags te half zeven komen de Gezellen en Patronaatsleden allen in het Lof en na het Lof gaat het in op tocht naar de zaal. St. Caecilia gaat voorop en speelt vroolijke marschen, de vaandel van St. Jozef en S. Aloy-1 sius worden mee gedragen, en de jongelui houden hun feestelijken in tocht in hun eigen zaal. Dan heeft de plechtige inwijding plaats, welke door de Z.E.Heer Pastoor zal verricht worden. De Ouders der jongelui wordeH daar bij vriendelijk door dezen uitgenoodigd en de verdere genoodigden zullen, naar het Bestuur hoopt, allen aanwe zig zijn. De Harmonie zal dan traktee ren op.... eenige mooie nummer^!! HALFWEG. Diefstal. Op den 4 Mei 1.1. werd door de gemeente-veldwachter Lokersc en den rijksveldwachter Vos van Half weg aangehouden een zekere G. L. E. oud 19 jaar, suikerbewerker wonende te Amsterdam, verdacht van diefsta uit verschillende vrachtauto's rijden de tusschen Amsterdam-Haarlem ct Amsterdam Hilver - Na hem aan een er, hebben onderworpen kende hij 10UU Het oude kwaad. J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. sigaren te hebben gestolen ter waarde van f 70.alsmede 6 doozen Sickes reepen-chocolade, een lap grijze stof ter waarde van f 50.3 doozen manu facturen, teweten 1 doos inhoudende 15 blouses ter waarde van f 530.i en 1 doos met een jumper en een jer sey ter waarde van f 73,50 en 1 doos manufacturen (kleingoed) ter waarde van f 75.Vervolgens 1 doos met gordijnstof, waarde f 117,1 doos waschgoed, waarde f 20.1 doos inhoudende een mantelcostuum en mantel, waarde f125.—, 1 doos bevat tende een grijze winterjas van f 115. 1 doos met 4 japonnen voor f40. een grijs colbert-costuum van f 110.—, en een blauw colbert-costuum van f55. Alles te zamen voor pl. f1400.In verband met deze arrestatie zijn mede aangehouden De R. en H. bek'en Am sterdammers, die na bekend te heb ben medeplichtig te zijn weder op vrije voeten zijn gesteld. Alle gestolen goederen zijn voor een luttel bedrag wederom verkocht aan een zekeren B. wonende aan de Overtoom te Amser- dam, de heler B. G.L. E. en zijn heden gevankelijk naar Haarlem overge bracht. BEVERWIJK. HAARLEMSC BUREAUX: Vandaag heeft te Utrecht de vergade ring plaats van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties, waar het concept-program voor de a.s. verkie zingen moet' worden vastgesteld. Ter opening dezer belangrijke vergade- i-irng heeft de voorzitter, mr. A. Baron van Wijnbergen een rede gehouden over de noodzakelijkheid van principieele en eensgezinde Roomsche politiek. Deze rede luidt als volgt:: Slechts weinige weken nog scheiden ons van de veritiezingen, waarbij ook het Ka tholieke kiezerskorps zal worden opgeroe pen, teneinde een aan zijn getalsterkte evenredig aantal leden aan te wijzen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Met het oog daarop werd maandenlang reeds door zoovelen verdienstelijke arbeid verricht en wel met goed resultaat: de lijsten werden vastgesteld, de propaganda krachtig ter hand genomen, aan het pro gram gaat aanstonds de laatste hand wor den gelegd. Blijft derhalve nog slechts de laak al len, tot de laatste vrouw en tot den laat- sten man toe, te overtuigen, dat het plicht is zijn stem straks uit te brengen op de katholieke lijst, en, naar de regelen van goede partij-discipline, op no,. één van die lijst. Zal ik daartoe wijzen op al hetgeen on der rechtsch bewind gedurende de laatste vier jaren is verkregen öf behouden? O zeker, reden te over blijkt, bij de overweging daarvan, aanwezig te zijn, om met hart en ziel er naar te streven, dat een rechtsch bewind ook in de toekomst kunne blijven gehandhaafd. Laat mij uit het vele slechts twee zaken in uw geheugen terugroepen. Naast God is het ongetwijfeld te danken aan het krachtig, energiek, beleidvol han delen onzer Regeering, dat ons vaderland voor den ramp der revolutie bleef be waard, dat wij gespaard bleven niet al leen voor de materieele, maar bovenal voor de moreele ellende, daaraan verbon den, dat ook hier niet talloozen in lij den en rouw gedompeld zijn. Wordt het op heden niet al te zeer ver geten? Er is grond te meencn van wèl. En handelen degenen, die zich het recht mee- nen te mogen aanmatigen destijds genomen maatregelen thans scherp te beeritiseeren-, en ze blijkbaar niet wenschen te bezien in liet licht der toenmalige omstandighe den, niet even onbillijk als hij, die in slede van dankbaar te wezen, later verwij ten ging richten wegens aangebrachte wa terschade tegen hen, die, door hem zelf geroepen, met de grootste moeite en met de grootste opoffering juist zijn perceelen tegen dreigend brandgevaar hadden be schermd? In de tweede plaats zij gewezen op het verkrijgen in deze vierjarige periode van datgene, wat tientallen jaren lang vóór alles op politiek terrein door ons werd na gestreefd zij gewezen op de beëindiging van den schoolstrijd, wat het Lager Onder wijs betreft, op eene beëindiging met vol komen zegepraal, op eene beëindiging waarbij het ideaal, dat ons steeds voor den geest zweefde: „het katholieke kind op de katholieke school," ten voilé verwezen lijkt is. Ik vraag het u nogmaals: Is er, wan neer wij slechts letten op deze -belde zaken niet reden tot groote dankbaarheid? Toch zal ik op dezen weg niet voort gaan, want, al zoude ik, o.a. door verwij zing naar hetgeen van het in 1918 samen gestelde program werd ten uitvoer gelegd, u aantoonen, hoeveel goeds de zoozeer te prijzen werkzaamheid onzer Regeering ons heeft gebracht, daartegenover zouden an deren stellig een aantal alsof niet gegronde grieven en tekortkomingen meenen te mo gen aanvoeren. Ook ditmaal tooh blijft ons volk, ook ons katholieke volk, der traditie getrouw, om aan het eind eener vierjarige periode gemakshalve alle kwade posten te stellen op rekening der Regeering. Maar ook, om andere reden zal ik niet in de eerste plaats, teneinde u te overtui gen, katholiek te stemmen, u wijzen op hetgeen daarvoor onmiddellijk zou kun nen worden terugontvangen, en. wel hier om niet, wijl wij steeds, maar zeker nu onze actie hebben te brengen op hooger pl-an, ons zelf hebben in herinnering te brengen, dat we op principieele gronden hebben te streven naar een rechtsche meerderheid en daardoor naar een rechtsch Kabinet. Plicht is het voor ons, nu op heden in onze moe-gestreden, afgetobde wereld, de internationale bijeenkomsten telkens too- nen, dat de Christelijke gedachte nog niet vermag te zegevieren nu telkens blijkt, dat de geest van nuen schel ijken hoogmoed de ovenhand behoudt op dren van Christe lijke berusting en onderwerping te trachten althans hier te lande op open baar terrein te doen beleven het practlsch Christendom. Plicht is -liet voor ons, voor zoover zulks in dezen tijd nog mogelijk is, te trachten zoo dicht mogelijk te benaderen het ideaal van den Christelijken Staat, waaraan waar geluk en welvaart zoo nauw verbonden zijn, gelijk het ons zoo met nadruk in her innering werd gebracht in de Vredes-En cycliek van Paus Benedictus XV, waar immers juist het loslaten der Christelijke beginselen in -het Staatsbestuur als een der grondoorzaken der huidige wereld-ellende wordt genoemd. Met dat doel voor oogen gaan wij tege moet den verkiezingsstrijd, om te handha- yen en steeds tot verdere ontwikkeling te brengen de Christelijke Staatkunde, een doel, naar het verleden leerde, voor ons bereikbaar in samenwerking met de anti- revolutionnaire en Chrislel ijk-H is t o ris che Partij, een samenwerking, ook door het huidige kabinet meermalen verklaard te wezen in 's lands belang, en derhalve door ons, als goede vaderlanders, volgaarne in stand gehouden. En in 't bijzonder in de komende jaren, waarin, naar verwacht moet worden, zulke groote problemen zich zullen op dringen, is meer dan ooit noodig, wil de orde niet verstoord worden, dat èn Re- geering èn Volksvertegenwoordiging èn Volk zich klaar voor den geest brengen en houden, wat, de Christelijke beginselen hen voorschrijven te doen en te verdragen Zeker, het zij volkomen toegegeven, wij hebben noodig in onze vertegenwoordi gende lichamen personnen, opgewassen tegen de vele en velerlei gewichtige vraag stukken, daar aan de orde komend, op heden met name die van financieelen en van economischen aard. De opmerking, nu van verschillende zijden gemaakt, dat wij dan toch in onze rijen menschen hebben, heel wat meer geschikt voof die taak dan enkelen dergenen, door de kie zers thans op de lijsten gebracht, kannie» als ten eenenmale onjuist worden terzijde gesteld. Maar wanneer dan straks een beroep zal worden gedaan op aller me dewerking, teneinde de juiste methode te vinden, die waarborg biedt, dat ook in de toekomst de Katholieke Staatspartij in het Parlement haar prestige zal hand haven, zal kunnen blijven volbrengen de gewichtige taak, haar daar toevertrouwd, dan mag nu reeds gevraagd, dat die me dewerking dan ook door allen zal wor den geschonken, in 't bijzonder door hen die thgns het luidst hun woord van kri tiek meenen te moeten doen hooren. Bij voorbaat zij er echter reeds nu met nadruk op gewezen, dat ook van de meest bekwamen, van de in financieele en economische vraagstukken het meest doorkneden, de arbeid vruchteloos, ja zelfs schadelijk zou blijken te wezen, in dien zij, zoekend de oplossing dier pro blemen, nagaand de eischen der economi sche wetten, zich onttrokken aan de lei ding der Christelijke beginselen, uit 't oog verloren, wat gevorderd wordt door de wellen van Christelijke liefde en Christelijke rechtvaardigheid. Of is het vermetel te stellen, dat alle pogingen, tot dusverre onder de natiën aangewend, om tot vrede en rust te komen, vrijwel schip breuk leden hierom, wijl vergeten werd, dat vóór alles de mensch zichzelf moet verbeteren, zich weer moet richten naar de lessen van het Evangelie, weer moet worden, niet slechts schijnbaar, maar in werkelijkheid van goeden wil? Is het ver metel te stellen, dat van de verschillende internationale bijeenkomsten en confer- renties het resultaat tot dusverre zoozeer beneden de verwachting bleef, hierom, wijl de Christelijke geest de beraadslagin gen niet bezielde, wijl de mensch zelf al leen de wereld meende te kunnen herstel len, en niet wilde erkennen daarvoor vóór alles hulp, steun en voorlichting van Boven te behoeven, die dan ook nederig behoorde te worden afgesmeekt? Welnu, waar zóó de zaken staan, heb ben wij met groote zorg te waken, dat in ons vaderland onze Katholieke Partij, op getrokken op principieelen, religieusen grondslag, zich daarop ook handhave. Ging men op katholiek terrein zich splitsen naar verschil van opvatting over financieele en economische vraag stukken, onze eenheid was gebroken, ver loren was een kostbaar stuk apologie; het was gedaan met onze eenheid, op het beh'ou^ waarvan onze Kerkelijke Over-' Iieid zoo herhaaldelijk heeft aangedron gen, en die wij allen ook ongetwijfeld als duren plicht beschouwen in het belang van de Kerk en in het belang van het Vaderland, ongerept tebewaren. Of het dan ntet zal kunnen voorkomen, •dat, staande op denzelfden principieelen bodem, men verschillend antwoord zal kunnen en zal meenen te moeten geven op vragen van financieelen en economi schen aard, en of zulks niet. vooral in onze verarmde wereld, in de komende jaren ook binnen onze partij tot scherpe tegenstellingen zal kunnen leiden? Zeker, die kans bestaat, maar juist daarom moet de eenheid steviger dan ooit be vestigd, moet het beginsel meer dan ooit naar voren gebracht, opdat bij al het geen zou kunnen verdeelen, de zegepraal aan hetgeen vereent, bij voorbaat blij vend gewaarborgd zij. Juist, wijl die kans bestaat, behooren thans aan de leden onzer vertegenwoordigende lichamen ge steld te worden hooge eischen van be kwaamheid, maar evenzeer van beginsel vastheid en van beginseltrouw; juist nu, meer dan tot dusverre wellicht, vragen zich gaan opdoen, waarbij de belangen strijd hevig dreigt te ontbranden, heb ben we in onze vertegenwoordigende li chamen personen noodig, die zich daar boven weten te plaatsen, met zich richten naar hetgeen bepaalde groepen van hen speciaal mochten verwachten, maar al leen zich afvragen, wat Christenplicht hen in 't algemeen belang gebiedt te doen. De zoodanigen zullen ook bij die ver schillende vragen, waarop met volkomen inachtneming onzer beginselen, meer dan één antwoord is te geven, over en weer offers weten te brengen, zullen begrjjpen, dat de eenheid vóór alles door allen moet bewaard worden, dat die een heid voor allen eenzelfde waarde bezit, weshalve door allen in .gelijke mate toe gegeven worden moet zullen overleg weten te plegen in liefde, dus toonend dat op politiek terrein ten volle te verwezen lijken ls, juist krachtens onze beginse len, de gedachte der Christelijke solidari teit. Moge in de komende weken die geest meer en meer in ons volk worden aange kweekt, en mogen zij,die door de krach tige, eendrachtige samenwerking onzer kiezers straks zullen gezonden worden naar 's lands vergaderzaal, aldaar met Gods hulp in dien geest werkzaam zijn zoo aan de nog steeds zoekende wereld toonen, dat onze oude, nooit verouderde katholieke beginselen kracht en leiding geven op elk terrein des levens, kracht en leiding geven ook in onze hoogst moeilijke tijden op het Staatkundig ar beidsveld, tot heil en zegen van het Va derland. Blauwe week. De optocht op Zaterdag 27 Mei, te organiseeren door het Centraal Drankweer Comité, zal doorgaan. Ver schillende onthouders-, muziek— en zang. vereenigingen hebben zich aangemeld tot deelneming. Zoo mogelijk zal ook het Drankweer-Comité zelf met een wagen aan den stoet deelnemen. Ook zakenfirma's en personen met ver sierde rijwielen kunnen aan den optocht deelnemen. Hoogovenbedrijf. De staking aan het Hoogovenbedrijf duurt nog altijd voort. Donderdag vergaderden de Hoofdbestu ren ora te beraadslagen over een hoogere uitkeeriing aan de ongeorganiseerden. Ondertrouwd: P. Heijligenberg en C. J Brouwer. G. Dekker en E. M. B. Oer- tel. A. Zonneveld en N. J.-Pannekoek. C. Cassee en J. E. Tack. J. Baas en L. Kuiper. Getrouwd: W. Breek en A. P. van Sam- beek. H. W. Rumping en H. C. Kal- denbach. H. Wezelman en L. de Gans. - J. Spruit en G. Kuyper. Geboren: d. van M. UngerBetten. z. van C. StetDobbelaar. d. van C. M. Luytigvan Boekhoven. z. van M. iDiependaalBank, .z van M. Duyvels- hoff-Remmers. z. van S. Standaard- Nouwland. Gemeenteraad Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal, te hou den op Ponderdag 18 Mei des namid dags 2 uur in het Raadhuis te Over- veen. Do agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken; 2. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening; 3.Be noeming leden Stembureaux overeenkom stig art. 59 der Kieswet; 4. Wijziging verordening houdende aanwijzing der Stembureaux5. Opheffing betrekking onderwijzeres aan de openbare school te Vogelenzang en aanstelling rosérve-on- derwijzeres 6. Aankoop grond van de St. Thomas a Villa Nova Stichting ten behoeVe van wegen ;7. Wijziging in de samenstelling der Commissie van Geor ganiseerd Overleg; 8. Bespreking ver bouw van het Raadhuis; 9. Voorstel tot beschikking over den post „Onvoorzie ne Uitgaven" dienst 1921; 10. Voorstel tot vaststelling 2e suppletoire begroo ting 1921; 11. Voorstel tot het doen van af- en overschrijvingen o.p de be grooting 182112. Verbetering Zandvoor- terlaan van de Houtvaart tot den Vier sprong- 13. Reclames. BLOEMENDAAL. Schietwedstrijd. Onder groote be langstelling hebben de leden der Burger wacht eene onderlingen schietwedstrijd ge houden op Zaterdag- en Dinsdagavond. Beide avonden is cr over 't algemeen zeer goed gescholen, hetgeen Dinsdag avond door den Commandant, S. Baron van Heemstra, voordat deze overging tot de prijsuitdeeling, met genoegen werd ge constateerd. Van de &2 deelnemers kwamen er 17 voor een prijs in aanmerking. De prijzen waaronder zeer mooie luxe voorwerpen, zijn als volgt behaald: le pr. M. J. v. Breda met 57 p.; 2e pr. G. Verbij met 56 p.; 3e pr. J. A. J. Roozen met 56 p.; 4e pr. G. Dannijs met 55 p.; 5e pr. G. H. Huyskes met 54 p.; 6e pr. P. Kruik met 54 p.; 7e pr. A. G. J. C. v. Breda met 64 p.j 8e pr. A. O vervliet met 54 p.;.9e pr. G. v. Vliet met 53 p.; iOe pr. J. v. d. Wilden met 53 p.; Tie pr. A. J. Th. v. Zon met 53 p.; 12e pr. I. Luyk met 53 p.; 13e pr. S. Baron v. Heemstra met 53 p.; 14e pr. J. Vreeken met 52 p.', 16e pr. C. Rotteveel met 52 p.; 16e pr. C. P. v. d. Berk /.iet 52 p.; 17e pr. M. Meeldijk met 61 p. De Commandant wenschte de prijswin- ners geluk met hun behaald succes en spoorde de overigen aan niet te versagen maar aan den wedstrijd deze maand te Katwijk te houden, met dezelfde animo mee ,te doen. De heer Dannijs dankte den Comman dant voor zijne goede leiding, liet op kernachtige wijze uitkomen, dat de Bur gerwacht nog geen overbodige weelde is en bracht een hoera uit op de burger wacht en den Commandant. De eerstvolgende 3 Zaterdagen wordt er te Katwijk -geschoten, waarvan op den 3den Zaterdag en den daarop volgenden Dinsdag de wedstrijd plaats vindt. De leden die a.s. Zaterdag mede willen en niet over een rijwiel kunnen beschik ken, kunnen zich opgeven aan den heer J. A f. J. Roozen. Dranl&uteer Deze week staat wel in het teeken van drankbestrijding Zondagavond is er een algemeene pro- paganda-bij eenkomst in café van der Mo len, waarbij' als spreker optreedt de heer G. P. Bon uit Den Haag. Daarbij wor den ook lichtbeelden vertoond. Woensdagmiddag krijgen de kinderen der Annavereeniging een feestje met zang, tractatie en een tooneelstukje, ter wijl 's avonds in Oafé 8wart nog oen bijeenkomst wordt gehouden voor de ouders dezer kinderen, waarbij hetzelf de tooneelstukje wordt opgevoerd en 'n toespraak zal gehouden worden. Boven dien krijgen de besturen van Maria-Ver- eeniging en van Kruisverbond een in spectie door het Hoofdbestuur, zoadat de actie stellig in vollen gang is! Melkprijs Weder is de prijs der melk met 1 cent verlaagd, en nu, ge bracht op 9 cent per liter. Veiling Donderdag werden in hotel Sistermans ten overstaan van den can- didaat-notaris O, J. F. Dolk, waarnemend het vacante kantoor van Notaris K. Langeveld bij opbod geveild de navol gende perceelen Bloembollengrond. I. Een perceel groot pl.m. 39 A. In hoogste bod gebracht door den heer J. B. Meskus alhier, op f 8400. II. Een perceel ad. met arbeiders woning en schuur, groot 47 A. Hoog ste bieder dezelfde voor f 5500. III. Een perceel id„ groot 57 A. Hoogste bieder de heer P. J. de Mooy, voor f 4800. IV. Een perceel id„ groot 64.12 A. Hoogste bieder de heer J. B. Meskers, Alle perceelen zijn gelegen aan Oost voor f 6000. einderbrug en eigendom der heeren Gebr. van Waveren. Tijdens de veiling werden de perceelen niet gehoogd. Af slag over een week. Kerkelijke benoeming. Door Z. D H. den Bisschop van Haarlem is tot kerkmeester van St. Joseph herbenoemd, de heer J. Wittoman en tof armmeester de heer P. van Lierop Jzn. Voetbal Morgen heeft op het Oon- eordia-terrein een lang verwachte ont moeting plaats n.l. Li se I tegen Con cordia I. Wie zal de sterkste zijn? Eene voorspelling is niet te wagen, want bei de elftallen zullen hun krachten wel inspannen om de medaille, welke voor dezen wedstrijd is beschikbaar gesteld, in te palmen. Deze ontmoeting belooft dus een fraaie wedstrijd te worden. De gemeenteraad vergaderde gisteren middag onder voorzitterschap van den heer J. H. M. Balvers, daar de Burge meester nog ongesteld was. Tot lid in de commissie tot wering van schoolverzuim wordt In de plaats van den heer R. A. v. d. Schoot, die be dankt heeft, benoemd de heer C. G. v. d. Poll. Tot leden van het scheidsgerecht, be doeld in het ambtenarenreglement 1920. worden benoemd de heeren J. A. van Dam en J. H. A. Vooren en tot plaats vervangers de heeren J. C. Groot en A. J- Degens, allen periodiek aftredend. Aan de orde is nu de nadere stemming over het voorste! van B. en W. om de overtollige boomen aan de westzijde van de Sixlaan te rooien. Het voorstel wordt thans verworpen met 83 stemmen. Het voorstel om den heer H. Nuyeo als plaatsvervangend hoofd der openb- school voor gewoon en u. 1. o. een beloo ning van ff 100 toe te kennen, wordt z- h. st. aangenomen. Voorstel tot inwilliging van het ver zoek van het R.K. Kerkbestuur van St- Marlinus om vergunning voor de plaat sing van een hek aan de Hoofdstraat, voor de rooilijn. Van verschillende zijden wordt opgemerkt, dat de plaatsing van het hek op 1.75 M. uit de oostelijke rails der trambaan, zooals voorgesteld wordt, gevaarlijk is. Daarom wordt voorgesteld in plaats van 1.75 M. te lezen: „op het hart van de bestaande heg". Aldus wordt besloten. Voorgesteld wordt aan de Hillegom- sche Bakkerspatroonsvereeniging de vroe gere raadszaal van het voormalig ge meentehuis beschikbaar te stellen voor een cursus in de bakkerij-leer, met vrij gebruik van vuur en licht. Na eenige discussie wordt dit aangeno men met de stem van den heer Fijma te gen. Dit laatste uit protest, omdat vroe ger aan de socialistische zangvereeniging „De Stem des Volks" het lokaal gewei gerd is. Voorgesteld wordt te bepalen, dat do politie het recht krijgt een kind, dat zii gedurende de schooltijden op den open baren weg aantreffen en waarvan rede lijkerwijze kan worden vermoed, dat het zich aan ongeoorloofd schoolverzuim schuldig maakt, naar het schoolhoofd te brengen, onder voorwaarde, dat daarvan onmiddellijk wordt kennis gegeven aan dé aansprakelijke personen. Na eenige dis cussie wordt dit voorstel aangenomen met de stem van den lieer Paassen tegen. Voorgesteld wordt, de vroeger vastge stelde verordening op de keuring van vee en vleesch, in te trekken, omdat Ged. Sta ten bezwaar hadden tegen verschillende bepalingen en een nieuwe verordening vast te stellen. Aldus besloten. Voorge steld wordt een instructie voor den keu- rings-veearis, hoofd van dienst. De heer Vooren meent, dat de permanente amb- tenarencommissie haar oordeel over deze Instructie enz. dient te geven, althans ten aanzleA der artikelen aangaande de rechtspositie. Daartoe wordt besloten, en de instructie overigens vastgesteld. B. en W. stellen voor om den prijs van alle gas te stellen op 12 cent per M3.. De heer Vooren wijst op de voordeelen van koken op gas. Het voorstel wordt aangenomen zonder hoofdelijke s' mming. B. en W, stellen voor van - de, hand te wijzen een verzoek van den Nederland- schen Bond van Werklieden in Overheids dienst en van den CentralenNederlandschen Ambtenaarsbond om den 1 Mei dag als een erkenden feestdag te beschouwen. De ambtenaren en werklieden, die er prijs op ^tellen om op 1 Mei verlof te hebben, kunnen dit aanvragen in minde ring van hun jaarlijksch aantal verlofda gen. De heer Passen vraagt waarom de so cialisten vrij moeten vragen, terwijl de katholieken dit voor dekatholieke Zonda gen niet behoeven te doen. Devoorziter zet uiteen, dat dat een vroeger raadsbesluit is. De vergelijking gaat trouwens niet op, want de niet-katho- lieken krijgen op andere dagen vrij. De heer Vooren meent, dat dit verzoek bij de permanente commissie thuis hoort. De heer Loerakker betoogt, dat het niet op den weg der overheid ligt, de ideeën van den 1 Mei-dag door vrij geven te be vorderen. De heer Vermeer zegt, dat de overheid niet bevoegd is, om, als gevraagd een nieuwen erkenden feestdag in te stellen. De heer Murk wijst er op, dat de 1 Mei dag toch niet op een lijn te stellen is met een katholieken Zondag. De vergadering verdiept zich vervolgens in een, debat van kleine politiek, waarna het voorstel van B. en W. met 10 tegen 2 stemmen wordt aangenomen. Aan de orde is het rapport inzake het verzoek van de Christelijke Burgerschool en beschikbaarstelling van gelden voorde aanschaffing van 30 één-persoons-school- banken, 1 kast en 2 stoelen. De heer Vermeer stelt nu voor, het ver zoek toe te staan. De heer Paassen vindt de vernieuwing overbodig. De heeren Loerakker en Vooren betoo- gen, dat het uitsluitend gaat om de wet telijke toelaatbaarheid van de aanschaf fing. De heer Vermeer betoogt, dat het door de wet niet verboden is. De voorzitter is ook van meening dat het mag. Er is voorts nog naar meer be zuiniging gestreefd, want er zouden nog maar 20 banken aangeschaft worden. De heer v. d. Pol vraagt of niet met 10 tweepersoonsbanken kan worden vol staan. De voorzitter zegt, dat 1-persoonsban- ken verkieslijker zijn. ifé heer v. d. Pol zegt, dat de andere scholen dan ook oml persoonsbanken zullen vragen. De voorzitter zegt, dat B. en W. be reid zijn, over deze kwestie nog overleg te plegen met het schoolbestuur. Met die aanvulling wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 10 stem men voor, 1 tegen en 1 blanco. Beloten wordt met het Rijk een over eenkomst aan te gaan inzake het trottoir langs den straatweg tuschen de Hillegom- merbeek en de Vinlcelaan. Na een korte rondvraag volgt sluiting der openbare zitting. In de rondvraag informeerde de heer Klaver naar de vliegende winkels in ver band met het Handelsregister. De voorzitter zal dit onderzoeken. De heer v. d. Pol wijst er op, dat ver koop onder valschen naam, zooals hier geschiedt, strafbaar is volgens de wet \alberse. Ten slotte werden besprekingen gevoerd over de werkloosheid. In Hillegom zijn 48 gehuwden werkloos, bovendien nog ongehuwden. De gevoteerde som voor steun is ruim overschreden, zooals de voorzitter zegt De besprekingen komen echter niet tot resultaat. Het was Zondag j.l. een der eerste mooie lentedagen van dit jaar en reeds bereikte ons van een onzer correspon denten het bericht dat een bosch in Sant- poort door de onvoorzichtigehid van kampeerende Amsterdammers in brand stond. Gelukkig liep het goed af, ondanks den heldenmoed der Amsterdammers, dia op de vlucht sijegen, en kon de brand weer het gevaar stuiten. Het is niet te onpas hier nu weer een» de aandacht te vestigen op de noodzake lijkheid van in bosschen en op hei zeer voorzichtig te zijn met het gebruik van vuur. Telkenjare hooren wij van groote bosch- en heidebranden, die den eigenaar veel schade berokkenen, maar ook gebeurt het dat onherstelbare schade wordt aan- gericht aan ware natuurmonumenten. Toch is dat niet noodig. Als iedereen, buiten zoo voorzichtig is als hij, bil wijze van spreken thuis pleegt te zijn* behoeven zulke branden niet voor te ko« Barometerstand 762. Vooruit OPGAVE VAN: Liefdadigheidsopvoering. Op Dins dag 23 Mei a.s. geeft de rederijkerska mer „Kennemerland" alhier een tweede opvoering van het blijspel „De Suiker- freule". De baten dienen voor de op richting der Lighal voor T. B. O.-lijdera Wegverbetering. 't Was oen goede gedachte van de verantwoordelijke auto riteiten om nu eindelijk eens de Zeestraat waardoor alle verkeer Beverwijk-Wijk aan Zee voert te laten opbreken en opnieuw te bestraten. Ook doet het ons genoe gen te kunnen melden., dat er een be gin is gemaakt met het arrangement van de nieuwe straat Sparcielaan-Dr. Schuytstraat. Dag der Zangkoren. Op een nader vast te stellen dag in September wordt door den Bond van R. K. Kerkoren in dit dekenaat opnieuw een Gregoriuedag gehouden. Than3 in de Parochiekerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad alhier. Voor de plochtige Hoogmis dient ditmaal geen Gregoriaansch, doch een vierstem mige missa, uitgevoerd door het kerk koor van O. L. Vr. -van Goeden Raad, versterkt met 2 zangers uit elk koor. Politienieuws. Voor het politierap port noteeren wij een procesverbaal, op gemaakt tegen E. M., welke dame mo toren en automobielen tegemoet read cm dé berijders te waarschuwen, dat de po litie op den loer lag. De politie werd gewaarschuwd, ''at eenige boomen aan de Halve Maan ge heel ontveld waren. De daders worden gezocht. De A»féhouder T. belde het bureau op, omdat E. Z. in zijn café aan 't razen v.-aa geslagen. Tegen dezen heethoofdige werd procesverbaal opgemaakt, wegens er - verstoring en tweedens wegens zeer ern- -tig verzet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1