r I K POLITIEKE PROP. CLUB indrukkêü van den dag. ONTWAPENING. DAMIAATJES WAANDAü 15 MEI 192 45ste JAARGANG No. 14142 PER KWARTAAL jf 3.25 PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577-j EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GEEN SAMENWERKING. NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. KAMERLID IS OOK NIET ALLES. STADSNIEUWS. AGENDA 15 MEI Dinsdag 16 Mei a.s. 2e Cursus-avond Spreker J. A. DE LOBEL. Aanvang precies 8'/4 uur. Gemeentezaken. Aanrijding. Een duur uitstel- J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Tele grafisch Weerbericht NIEUWE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN: 290. De Bondsvergadering te Utrecht heeft een zeer bevredigend verloop gehad. Op twee voorname dingen vooral was dit maal onze aandacht gespitst: 1ste, hoe de officieele Katholieke partij door haar afgevaardigden ter Bondsvergadering zou reageeren op de jongste aanvallen op ha re eenheid gedaan en ten 2de op welke wijze de vraag over al of niet samengaan van de Roomsch-Katholieken met de S. D. A. P. zou beantwoord worden. De houding Zaterdag te Utrecht tegen over de dissidente broeders aangenomen, was zeer prijzenswaardig. Men is uiterst zakelijk gebleven en heeft aan de be weging niet meer woorden dan noodig zijn, verspild. Naast het gesprokene door den voorzitter deed vooral de krachtige toon goed, waarin Mgr. Nolens op zoo be slist mogelijke manier verklaarde: na de verkiezingen zal er onzerzijds alleen ge teld worden naar het aantal zetels door deze R.-K. Staatspartij behaald. Dus bij het berekenen van een regeeringsmeer- derheid, waarop eventueel een nieuw christelijk kabinet kan worden gebouwd, komen alleen, naast de anti-revolutionai ren en christelijk-historischen, de geko zenen van de oude Katholieke partij in aanmerking. Dit is de meening van heel de Room- sche Kamerfractie en het is een juiste. Waar zou anders de grens zijn? Ook in zake een eventueel samengaan van R.-K. met S. D. A. P. na de verkie zingen is een antwoord gegeven. Dit ant woord kwam minder vlot, zooals wel te verwachten was. Maar het is toch geko men! Het liefst ware ons geweest, wanneer de motie van het hoofdbestuur (men zie het verslag in dit nummer) ongewijzigd ware aangenomen. Maar sommigen konden hun bezwaren nog op het formeele recht gronden, dat zulk een voorstel niet staande de ver gadering door het bestuur moest worden ingadier^, doch te voren bekend moest worden gemaakt. Gelukkig wist de Ka mervoorzitter, dr. Kooien, de formule te vinden, welke ook de weifelachtigen vangen kon en die toch afdoende is. De Bondsvergadering heeft zich nu uitgesproken, dat er na de verkiezingen geen sprake kan zijn, „van een samenwer king van uitsluitend Katholieken en so ciaal-democraten op den grondslag van een coalitie of regeeringsprogram". Voor dat woordje „uitsluitend" hebben zich ten slotte alle knieën gebogen. Maar deze beperking kan weinig kwaad doen, daar van 'n samengaan van anti-revolutio nairen en christelijk-historischen met S. D. A. P. nooit sprake kan zijn; en een combinatie van heel de overige linksche radjetoe met de Katholieke partij als lei dende grootste fractie is 'n te beschamend denkbeeld om uit te spreken! Maar al ware dit met algemeene stem men aanvaarde voorstel nog niet geheel voldoende, dan moet toch de pertinente verklaring, door den voorzitter der R.-K. Kamerfractie, mgr. Nolens, afgelegd, zelfs den meest kieschkeurige op dit punt (en men kan dit geven wij toe niet voorzichtig genoeg zijn) geheel bevredi gen. Een samengaan van S. D. A. P. met R.-K, aldus in het kort Mgr. Nolens is slechts in theorie denkbaar. En het kan geen kwaad, dat wij ook deze theoretische mogelijkheid onder de oogen zien. Maar practisch gesproken en zeker voor de naaste toekomst, is zij ondenk baar en uitgesloten. Welnu, wanneer de leider der R.-K. Staatspartij aldus openlijk en zonder eenig voorbehoud spreekt, dan kunnen wij vol daan zijn en is iedere vrees voor een monsterverbond van Roomsch en rood ge lukkig ongewettigd. BUREAUX: VI. (Slot). Dat ik deze confessiones van des Ka- merlids wel en wee, veel wee, geschreven heb, is niet om medelijden op te wekken voor mijzelf. Dat zou nu het laatste ver driet zijn dat gij mij aan kunt doen: uw medelijden. Ik kan mij niet voorstellen dat er een gelukkiger mensch in Haarlem leeft. Ik heb mijn Paradijs op aarde ge vonden. De zon gaat zelden schuil, 't Le ven is mooi en God is goed. Als de hemel nog mooier is dan de aarde, vooral in de lente, is de hemel ingelooflijk prach tig. Neen, dat is het niet. Ook niet omdat ik kiezers wil kweeken voor de Room- sche lijst Haarlem-Helder, al hebben wij alle stemmetjes broodnoodig. Dat is 't ook al niet, Maar omdat ik de Kamerleden gruwelijk onrechtvaardig beoordeeld meen door het groote publiek en ik nu gaarne zijn arbeid eens belich ten wilde, opdat men milder denke over zijn vertrouwensmannen. Daarom heb ik gepoogd een der honderd aan u voor te stellen. Het doet zoo'n pijn door ontwikkelde menschen te hooren zeggen, dat de Ka merleden zich beijverd hebben als be stuursleden der kiesvereenigingen hun ze teltje te heroveren. Wat een mentaliteit! Ik heb al die functies in de organisaties nog altijd aangehouden, omdat ik het als mijn plicht aanvoelde en opdat ik de aca demici met het voorbeeld kon prikkelen: interesseert u toch! Maar bij deze critische mentaliteit heb ik mij gehaast ontslag te nemen, omdat ik mijn aanwezigheid als voorzitter of vice- voorzitter schadelijk meende voor het vertrouwen in de R.-K. Staatspartij. Toch is 't alweer onjuist. Feitelijk kan niemand beter een Kieskringvergadering voorzitten dan een Kamerlid, zij het in een anderen Kieskring dan waarin hij gekozen wordt. Zij zijn de meest ter zake kundigen in de politiek. Voor outsiders wordt het haast een onmogelijke taak. Enkele weken ge leden heb ik dat nog urenlang bijge woond. De Roomsche afgevaardigden hebben recht op waardeering. Als men ze niet meer heben wil: Best. Herkies ze niet. Maar zijn zij gekozen dan zijn zij toch de dertig uit het land, die de politieke ver trouwensmannen zijn. Vervolg ze dan niet met uw wantrouwen. Het is er mede als met de verkiezing van een voorzitter, een leider eener kiesvereeniging. Ik beweerde tegen de vergadering: Ik ben tot uw ver trouwensman gekozen (tegen mijn wil), ik ben uw voorzitter, uw leider dus. Ik be hoef dus niet u te volgen, maar u mij. In alle gevallen van twijfel is mijn woord ge zaghebbender dan dat van eenig lid uwer vergadering. Ik draag buitendien de ver antwoordelijkheid. Gij niet. Zoo lang ik niet apert dwaal, eisch ik uw vertrouwen of vraag mijn ontslag. De vergadering, althans een deel der vergadering, vond deze woorden wel heel autocratisch. Ik kan er met den besten wil niets aanmatigends noch onredelijks in vinden. Wel vind ik dat tegenwoordig de voorzitters veel te veel over zich heen laten loopen. De vergadering ondervindt het kwaad: zij wordt stuurloos. Maar onze tijd is er eene van geniepige anarchie. Heusch. Ieder is zijn eigen wijs geer, zijn eigen rechter, zijn eigen leider. Op gezag gelooven en volgen wordt niet „democratisch" geacht. De critiek is wel willend en bandeloos. Maar ook hoogst onredelijk. Wanneer de hoogere standen b.v, kla gen over eenzijdigheid in de politiek, dan kan ik daarvoor nog een feitelijken rechts grond vinden, hoezeer zij te veel de tijds omstandigheden vergeten. Ik kan niet eens eerbied hebben voor deze klacht voor zoover deze voortkomt uit zuiver stoffelijke overwegingen. Maar als zij er aan toevoegen, dat zij geen vertrouwen hebben in de Roomsche lijsten, blijkbaar ook op grond dier eenzij digheid, dan sta ik toch even verwon derd. Het meerendeel der Roomsche af gevaardigden komt nog altijd uit de hoo gere standen voort niettegen staande de totale aizijdig- heid dier standen in de électorale organisaties. Dit resultaat bereikten zij niet, maar be reikten voornamelijk de arbeiders voor hen. Ik wil het geen wonder noemen, maar toch wel een merkwaardig verschijn sel, waarvoor clen arbeiders niet zonder reden hulde toekomt. Als zij eenzijdig ge stemd hadden waren er nog veel meer menschen op de lijsten gekomen die de hoogere standen zeker niet begeerden. Wat wil men dan toch? Nog meer onderwijzers? Of arbeiders? Of plattelanders? Ik kan het niet helpen maar ik heb zoo'n idéé dat de betere of liever hoogere standen nog eens aan de zen tijd zullen terugdenken met de ver zuchting: waren wij nu maar zóó bedeeld. Wij leven nu eenmaal in een periode van individueel en algemeen kiesrecht. Als wij gaan strijden o m de macht (van het aantal), ieder voor zijn groepje, verliezen de hoogere standen het met stukken. Zij komen op geen tiende hunner represen tanten van nu. Men zou van de bijna twintig Roomsche academici in de II Ka mer kunnen vragen: wijzig uw kijk op.de dingen eens, hola, wij zijn er ook nog! Maar ik zie niet in, waarom ander ma teriaal gekozen moet worden. En nu hoor ik weer murmelen: Hij preekt weer voor eigen standje! Ja. Zoo kunnen wij nooit wat zeggen. Maar wij zeggen het toch. En ik voeg er bij: Volkomen onverschillig sta ik tegen over het behoud van m ij n zetel. Alleen wensch ik zooveel stemmen te vergaren dat Haarlem-Helder er drie kiest. Daar onder zijn er weer twee van het soor dat niet als arbeider noch als midden stander kan aangezien worden. Wat heb ben wij dan toch misdaan dat wij het vertrouwen der hoogere standen kwijt zijn? Hebben wij misdaan wat ieder van u in onze plaats zou gedaan hebben? Of hebben wij dat vertrouwen nooit gehad, omdat die hoogere standen, voor zoo verre nu roerig, nimmer liefde voor de Roomsche Partij gehad hebben! Ik zoqk eeu verklaring, maar vind er geen. Zeker, elk zittend lid stoot af. gelijk elk zittend kabinet. Maar dat ik wederom No. 1 op de lijst geplaatst ben, ik, noch middenstander, noch arbeider, dank ik aan den kleinen man, den Roomschen arbeider en midden stander, die meer grieven tegen mij kan hebben dan de rijke heer voor wiens be lastingen ik altijd gewaakt heb. Maar die wij gaan strijden om de macht (van het universeel karakter der Roomsche Staats partij, hij telde de grieven niet, doch waardeerde het goede, hij heeft de lief de en gaf er blijk van door zijn vertrou wen. Waar zóó de zaken staan, zoude dan een onzer het oor te luisteren leggen naar wat de hoogere standen ons te zeg gen hebben? Wij kennen hun grie ven, omdat wij zelf die aan den lijve voelen. Zij zullen, zij kunnen daar om niet vergeten worden, maar onze op lettendheid en volle aandacht, onze liefde en wezenlijk Roomsche sympathie gaat uit naar den arbeider en middenstander, die ook nu, gelijk vele jaren, de Roomsche Staatspartij gedragen heeft over bergen van bezwaren en, gekomen aan het strand met vrijen horizont, ons door de branding heeft gestuwd om het dobberend sehip van Staat opnieuw te bemannen met de Christelijke équipage: Ruys en de z ij n e n. Dan voelt een Kamerlid zich weer gelukkig en rijk. S Mr. BOMANS. Sociëteit St. Bavo. - 8^—9^ uur. R. K. Bureau voor arbeidsrecht. 8,15 uur, R. K. Politieke Propagandaclub, cursus J, A. de Lobel. Groote Kerk. Orgelbespeling van 2 tot 3 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 24 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 9—12 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werkdagen, voorm. van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. Pand 7. Herijk van maten en gewichten Van 912 uur: Pieterkiesstraat, Zijlweg en Coora'hertstraat; Van 14 uur: Brouwersvaart Een ongeluk. Zaterdagmiddag ongeveer 12 uur is op den Rijksstraatweg nabij de gemeente Be graafplaats onder Schoten, oen ongeluk gebeurd, doordat een paard, gespannen voor een wagen der firma F. schrok en op (hol sloeg, waardoor de voerman B. van den wagen viel en de wielen over de bee- men kreeg. Het rechterbeen werd 'hierdoor gebroken en het linkerbeen kreeg een huidwonde. Per automobiel, die juist pas seerde, werd de verongelukte voerman naar „Sint Johannes de Deo" gebracht. Naar omstandigheden is de toestand redelijk goed. Weldadigheid naar Vermogen. Maandelijiksch overzicht van wat in April is uitgegeven: Brood f 57,96. Wekelijksche ondersteu ning f 318,75. Losse giften f 402. Diver sen f 33,67. Totaal f 812,38. Motordienst. Bij legerorder is bepaald, dat de school- oompagnie van den motordienst van 1 September 1922 af garnizoen zal houden te Haarlem. De gemeentelijke zwem- en badinrichtin gen aan de Houtvaart en aan de Delft, ziju vanmorgen te 7 uur geopend. Hoewel de temperatuur van het water 56 graden niet al te zeer tot zwemmen uitnoodig- de, werd toch reeds gezwommen. Installatie van den Pastoor der Parochie van het H. Hart, Onder zeer groote belangstelling, is op Zondag 14 Mei in dde nieuwe Parochie van het Heilig Hart van Jezus, Pater J. G. Sandfort; O.F.M.. vroeger Rector dezer kerk, door den Hoogeerw. Heer Deken Mgr. G. H. F. Stoffels tot pastoor der nieuwe parcchie geïnstalleerd. Te kwart over tien stelde een stoet van bruidjes zich op om den pastoor in te balen. Het jongenskoor zong op voortreffelijke wijze het Magnificat. Daarna vond de installa tie plaats. De benoemingsbrief werd voorgelezen, waarna het Veni Creator ge zongen werd. Na het afleggen van den eed, werden den Pastoor de sleutels, de kelk, het Misboek en de Priestergewaden overhandigd, waarbij de toepasselijke ge beden uitgesproken werden. Hierna werd de ceremonieele plechtige H. Mis opge dragen. Na het Evangelie beklom Deken Stoffels den kansel. Onder de spreuk, aangehaald uit het 3de boek der Konin gen. „Heer, schenk hem een leerzaam hart, geef hem wijsheid en licht van bo ven, opdat hij Üw volk naar Uwen wil besture, hield de deken een treffende toe spraak. Ook bet beeld van den „goeden Herder" haalde Zijn 'EerW. aan. De ge- Inovigen werden er dringend aan herin nerd, dat het een heiligen plicht was, voor de geestelijken hunner Parochie te bidden, doch voornamelijk voor hunne herder, daar onder iedere H. Mis ook voor hen gebeden wordt. Na de preek had het vervolg der H. Mis plaats. Voor het eerst als pastoor, werd door pastoor Sandfort na de H. Mis de zegen met het Allerheiligste gegeven. De receptie die daarna plaats had, werd zeer druk bezocht. Bij deze gelegen heid merkten we o.a. op de drie nieuwbe noemde kerkmeesters de heeren Nnyens, v. Keulen en Dr. Sehuvlenburg, die op het altaar hadden plaats genomen. V er volgonderwijs. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat er gelegenheid bestaat tot in schrijving van leerlingen aan den Ver volgcursus No. 4, welke een apart leer plan heeft en bestemd is voor de leer lingen, diie niet in staat zijn de Vervolg cursussen Nos. 1 en 2 met vrucht te vol gen (b.v. zij die de dagschool niet geheel hebben doorloopen.) Het onderwijs zal worden gegeven op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrrijdag, des avonds van 6 tot 8 uur, van 1 September tot cn met de maand April, in het schoolgebouw aan de Nassaulaan No. 37a. Aaneifleu tot inschrijving van leerlin- Onderwerp: Toegang vrij voor alle Propagan disten èn belangstellenden. HET BESTUUR. gen kunnen geschieden bij het Hoofd van genoemden cursus op 18, 19, 22 en 23 Mei a.s., des avonds van 78 uur in vo- renvermeld schoolgebouw. Bij de aangifte moet een geboorte-be wijs en een vaccinebriefje worden meege bracht. Zuster Margaret!». Vrijdag 19 Mei a.s. hoopt de Eerw. Zuster Margaretha uit het Gesticht „St. Joseph" aan het Spaarne (meer bekend als Witte Gesticht), haar 26-jahig Pro- fessiefseet te herdenken. Na verscheidene jaren werkzaam te zijn geweest te Velp en Tilburg, is Zus ter Margaretha sinds 7 jaren te Haarlem, waar zij ook eenmaal als novice haar schoone levenstaak is begonnen. Allen die weten, met hoeveel opoffering, liefde en geduld zij omgaat met de lieve kleine kinderen, welke aan hare echt moeder lijke zorgen zijn toevertrouwd, zullen zeer zeker niet nalaten, haar op dien schoonen dag, eenige sympathie te doen blijken. Jubileum Aukes. Op 1 Juni a.s. hoopt de heer A. Aukes, thans aan de St. Canisiussc.hool verbon den, zijn 25-jarig ambtsjubileum te vie ren. Zijne oud-leerlingen, vrienden en be kenden zullen zeker niet nalaten deze ge legenheid te gebruiken, om van hunne waardeering voor dezen verdienstelijken onderwijzer te doen blijken." Personalia. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het voorloopig machinisten-examen de heer Th. van Asch, alhier. Het aangenaamst ontbijt en lunch, met FRANKEN'S MELKBR00D. B. en W. stellen voor te besluiten: De gemeente in elk der Besturen van de gesubsidieerde, reeds bestaande of nog op te richten, bijzondere scholen voor nijverheidsonderwijs binnen deze ge meente te doen vertegenwoordigen door hoogstens twee gedelegeerden, overeen komstig art. 57 der Hijverheidsonder- wijswet, en 1 Burgermeester en Wethouders uit te noodigen tot inzending van aanbevelin gen ter benoeming van gedelegeerden in de Besturen van de thans reeds be staande scholen, sub a genoemd; In te trekken: do verordening voor de Plaatselijke Commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onder wijs te Haarlem, vastgesteld bif Baads- besluit van den 5en Augustus 1874, no. 14, zooals ze bij latere raadsbesluiten, laatstelijk bij dat van 19 Februari 1919, no. 30, is gewijzigd. Vast te stellen: een verordening voor de Plaatselijke Commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onder wijs tevens belast met het toezicht, ge noemd in art. 57, 2e lid der Nijver heidsonderwijswet, te Haarlem. B. en W. stellen voor: aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, voor den cursus 1922 1923, te benoemen tot tijdelijk leeraar in het rechtlijnig en bouwkundig teeke nen: den heer G. Brakel, geboren 7 Beptoraber 1895, voor 6 wekelijksche les uren, op eene belooning, zooals is be paald in den Algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in artikel 16 der Nij verheidsonderwijswet of zooals pnder goedkeuring van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen na der zal worden geregeld. B. en W. stellen voor: ten behoeve van een bergplaats op het terrein „de Phoenix" nan de Parklaan kad. sectie B no. 2767 vrijstelling te verleenen van het bepaalde bij art. 10, 2a der bouw verordening. B. en W. stellen voor: met in trekking van de terzake genomen be schikkingen den pensioensgrondslag van don heer L. van der Vegt in zijnei vroegere betrekking van a. leeraar aan het gymnasium te re kenen met ingang van 1 November 1892 te bepalen op f 1500, en te rekenen met ingang van 1 September 1898 op f 1700. b. leeraar aan de burgeravondschool te rekenen met ingang van 1 October 1902 te bevestigen op f 1700 en te re kenen met ingang van 1 September 1908 eveneens op f 1700. De staking bij „De Faam". Door de vier samenwerkende werk nemersbonden word besloten met ingang van heden de staking bij de firma „De Faam" op te heffen. Da werknon^a kunnen op den ouden voet de werk zaamheden hervatten. Hoewel de sta king voor de werknemers dus al» ver loren beschouwd moet worden, heeft de directie besloten geen rancunemaatrege len te nemen en zal zij trachten da oude werknemers zooveel mogelijk in haar dienst terug te nemen. De sta king was in de Paaschweek begonnen. Een verkeersagent aangereden. Zondagmiddag, omstreeks 1 uur, tij dens de groote drukte, aan den voet balwedstrijd HaarlemBI. Wit vooraf gaande, stond een agent van politie op den Schoterweg, ter regeling van het verkeer, toen hij plotseling door een vrachtauto, toebehoorende aan Ter W. en bestuurd door P. H., welke voet liefhebbers vervoerd had, in den rug aangereden werd. De agent kwam te vallen en werd eenige meters meege sleurd. Hij bekwam eenige ontvellingen, terwijl zijn rechterpols gekneusd werd. Do auto reed door. Van de tram gesprongen. Zondagmiddag werd iemand, die la ter bleek te zijn zekere P. H., bewus teloos en met een bloedende wonde - bo ven het rechteroog, op de Amsterdam- schen Vaart gevonden. Hij werd een woning jrinneqgeiragen, waar de wonde verbonden werd. Het bleek later dat hij uit een in beweging zijnde tram was gesprongen en daarbij gevallen was met het voor hem ongelukkige gevolg. Goed zoo! Sinds Vrijdag is tegen ruim 20 auto mobilisten en motorbestuurders proces verbaal opgemaakt wegens jte snel rijden. De snelheid varieerde van 30 tot 51 K.M. Zaterdagmorgen half twaalf, wilde de milicien F. v. d. V., gelegen op het fort Penningerveer en wonende te Am sterdam, de viaduct op den Jansweg per rijwiel passeeren en reed daarbij voor een juist aankomende tram. Hij reed echter tegen de tram aan en kwam te vallen, waarbij hij een hoofdwonde en eenige ontvellingen bekwam. In het posthuis ja.an het station is hij verbon den en daarna per brancard naar het militair hospitaal vervoord. Het voorwiel van de fiets werd vernield. Ongeval. Gisteravond 7 uur, had op het Hout plein bij de Dreef een ongeval plaats, dat gelukkig afliep. Juist voor een na derende tram viel een juffrouw van de fiets (zij werd door de drukte zenuwachtig) maar gelukkig buiten de rails De wagenvoerder remde en stopte direct. De tram stond zoo goed als tegen het rijwiel. Het liep dus goed af. De Tweede Kamer-verkiezingen. Naar wij vernemen hebben mej. Mr. Van Dorp te Bloemendaal en A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, industrieel te Heemstede, een candidatuur aanvaard van de Van Houten-partij voor de a.s. Ka merverkiezingen. Eindexamens Gymnasia. De Minister van Onderwijs, K.- en W., heeft de navolgende gecommitteerden aangewezen: Bij de examens van de Openbare Gym nasia te Alkmaar te houden op 8, 9 en 10 Juni, te Haarlem te houden op 12, 13, 14, 15, 16 en 17 Juni, van de afd. gymnasium van het Amsterdamsche Lycuum te Am sterdam, te houden op 19, 20, 21 en 22 Juni, en van het openbaar gymnasium te Hilversum, te houden op 23, 24, 26, 27, 28, 29 en 30 Juni: J. H. Scholte, hoog- leeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, dr. A. G. Roos, hoogleeraar aan de Rijksunivrsiteit te Groningen, en dr. J. D. van der Waals Jr., hoogleeraar aan de Gem. Universiteit te Amtsrdanj. Examens krankzinnigenverpleging. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit Duin en Bosch te Bakkum. De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte: 31 candidaten, afgewezen 16, geslaagd: M. J. Beckers, A. Boes, G. Boterman, L. Dedert, J. M. de Jaeger, D. Kromhout, J. Kuyt, M. .van Maastrigt, D. Mulder, J. B. van Ojik. N. C. Ramakers, G. Schenk, A. Twisk, S. M. Grijsen-Groote Wolthaar en A„ Wouters. Tweede gedeelte, 15 candidaten, afgewe zen 6, geslaagd: A. A. Beck, H. H. Belt- mann, C. Dekker, W. Jongsma. T. M. Kloppenburg, W. C. Logenman,, M. E. Ni- colai, A. Rabenberg, J. T. Schmidt en A. Vat. Derde gedeelte 18 candidaten, afgewe zen 2, geslaagd: J. van Dijk, R. Fekkes, G. Q. Fey, A. M. Geurts, A. de Groot, C. A. Hackenbroek, F. W. van der Houw, E. E. Joehem, J„ Nonnekes, H. Schilp, M. Schilp, M. A. Schmidt, C. G. E. Smit, J. J- Stroomtoerg, M, K. Verduyn en G. van Wieringen. De examens worden voortgezet. Jubileum J. D. van Steen. Vandaag herdacht de heer J. D. van Steen den dag dat hij 25 jaar werkzaam is aan de werf „Conrad". Deze dag Is voor hem het bewijs geworden dat 'hij èn door <Je directie èn door de collega's zeer wordt glewaardeerd. Vanmorgen, werd hij door collega's per auto van huis gehaald en op het kantoor in de directiekamer ontvan gen, alwaar hem namens de firma een en veloppe met inhoud werd overhandigd cn hartelijke woorden werden toegesproken. Daarna werd de jubilaris in de bureaux namens de collega's toegesproken door den heer W. van Daalen, die hem een divan met kleed en bloemen als geschenk der collega's deed overhandigen. Hartelijk beantwoordde de 'hoer J.. D. 1 Zoo zal dan eindelijk aan de verbete ring van den verkeerstoestand om de Amslerdamsche Poort worden gewerkt. En het eigenaardige is dat nu het plan zal worden uitgevoerd, dat reeds in 1910 ter uitvoering aan den Raad werd voor gelegd, het plan van onzen directeur vau Openbare Werken ,den heer Dumont. ^Toen dit plan openbaar werd, kwam, met een storm critiek, een groot aantal andere plannen los. Velen achtten zich geroepen met één oogopslag, het ver- keersvraagstuk voor Haarlem op te los-, sen. Het resultaat is dat nè 12 jaar het plan-Dumont boven alle andere de over winning behaald heeft en 't oorspronkelij ke plan dus tot uitvoering komt. Ideaal is de oplossing niet, maar waar geen beter, plan naar voren kwam, is dit dus wel 't beste. Het verschil tusschen nu en 1910 zit 'in in de centen. Toen kostte het plan, naar raming, 81,000. Het zal nu wel een aardige duit meer kosten. ij Barometerstand 768. Neiging vooruil OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in don morgen van 15 Mei 1922. Hoogste maromelerstand 769,2 m.M. te Weenen. Laagste barometerstand 743,4 m.M. Ie Valdersund. Verwachting van den avond van 15 lot den avond van 16 Mei: Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende zuidelijke lot westelijke wind, aanvankelijk iichl tot halfbewoflkt, weinig of geen regen.Kans op nachtvorst Iels warmer. van Steen al deze bewijzen van belangstel ling en kon den verderen dag vrijaf in de huiselijklen kring doorbrengen, waar de herinneringen aan het heugelijk feit ook. allerminst onder bloemen en blaleren ver scholen bleef. Jubileum-Bakker. De heer M. Bakker, chef de bureau bij de Nederlandsche Spoorwegen, afd. Cen trale Werkplaats, herdacht heden zijn 40- jarig ambtsjubileum. Dit is geen officieele gedenkdag, maar tpch lieten de collega's hem niet ongemerkt voorbij gaan. De lieer Bakker ondervond veel blijken van be langstelling en hem werd vanwege de col lega's een stoffelijk aandenken aan deze» dag door een feestcomité overhandigd. De aardbeien. Men schrijft ons uit Heemskerk: De stand der aardbeien is over 't al gemeen in den omtrek slecht! Trouwens het West land klaagt ook al steen en been over dit gewas. Wanneer het weer niet spoedig voor goed verandert, zal het dit jaar met de aardbeien al net gaan als verleden jaar met de boonen, weinig of geen aanvoer. Het zou een strop wezen voor onze plaats, daar 2/3 van de inwoners hoofd zakelijk van de aardbeien moeten leven. Een tegenvaller is het al voor de tuin ders geweest, die van dezen winter een paar koeien op stal hadden en wegens gemis aan grasland dit vee moeten ver- koopen. We zeggen niet te veel, wanner we beweren, dat door de gezamenlijke keuterboertjes ten onzent dit voorjaar het veehoudersbedrijf minstens een f 50.000 verlies heeft opgeleverd. We spraken onlangs nog een tuinder die beweerde dat zijn vee in een week tijd ongeveer 40 in prijs was terugge- loopen. We hopen binnen niet al te langen tijd wat gunstiger berichten tc kunnen schrij ven over de aardbeienteelt en drukken te vens hierbij onze oprechte wenschen uit, dat spoedig zeer veel milde regens de jak kers mogen besproeien, want er hangt te veel van af, als dit niet zoo mag gebeu. ren. Candi datuur-Balvers. Men schrijft uit Hillegom aan dó „Rsb.": Het is thans officieel, dat de heer Bal vers, van hier, buiten den R.-K. Kies* kring om, gecandideerd zal worden vooï de Tweede Kamer. Verschillende lijsten circuleeren door het district en, naar wij vernemen, zijn er reeds enkele voltee- kend. Officieel deelt men ons mede, dat ook in den Kieskring Haarlem de heer BaW vers gecandideerd zal worden#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1