BINNENLAND UIT DEN OMTREK GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. SANTPOORT. LAATSTE NIEUWS. onafhankelijk: verklaard. EEN BEZUINIGINGSPROGRAM' BINNENLANDSCH NIEUWS. ORDE EN ARBEID. TELEGRAMMEN. De Conferentie te Genua. Prijzen van R.-K. Doc. Land- en Tuinbouwbond. In „St. Bavo", hield heden de R.-K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond in het bis dom Haarlem haar algemeene ledenver gadering. Om hali tien des morgens werd door den geestelijk adviseur, den Zeereerw. Heer rector J. P. J. Kok, in de St. Jo- sephskerk een H. Mis opgedragen voor de levende en overledene leden van den Bond. De vergadering, welke door den geeste lijk adviseur werd bijgewoond, werd om hklf elf door den voorzitter, den heer N. Dekker, met den Christelijken groet ge opend. Spr. heette dan allen welkom, uitte den wensch, dat de onlangs plaats gevonden hebbende statutenwijziging van den bond tot nieuwen bloei zou leiden. Hierna las de secretaris, de heer A. H. J. Engels, de notulen der vorige vergade ring, welke werden goedgekeurd. De voorzitter sprak den nieuwen gees telijk adviseur een hartelijk woord van welkom toe, waarmede de aanwezigen door luid applaus instemden. Medegedeeld werd, dat door het Hoofd bestuur een regeling met „Futura" te Lei den getroffen is, waardoor voortaan het officieele bondsnieuws in „De Zaaier" zal opgenomen worden. Het contact, dat door de opheffing van het eigen orgaan ran den Bond, tusschen Hoofdbestuur en leden verbroken was, is nu weer hersteld. De afd. Haarlem had onder haar leden een collecte gehouden, welke 223 op bracht en dit bedrag aan het Hoofd bestuur ter beschikking gesteld, waar voor haar een woord van hartelijken dank werd gebracht. Onder luid applaus werd besloten, den oud-voorzitter, den heer Klaver, het eere- Üdmaatschap van den bond aan te bieden. Het jaarverslag van den secretaris stipte aan, hoe de algemeene malaise zijn terug slag op de organisatie deed voelen. De financieele positie van den L. T. B. is verre van gunstig. Elk jaar levert groote tekorten op, een jaar van 5000, zelfs een jaar van 10.000. Om die tekorten te dekken, is zooveel mogelijk bezuinigd. Vacatures van ambtenaren zijn niet aan gevuld, op drukwerken is mede veel be zuinigd. Doch dit is niet genoeg geweest. Thans wordt getracht, een loterij te orga- niseeren, om met de mogelijke baten ver betering in de financieele positie te bren gen. Mocht deze poging mislukken, dan znllen naar andere middelen moeten wor den uitgezien. Intusschen zal het Hoofd bestuur voortgaan met te bezuinigen, waar dit mogelijk zal blijken. Voorts wees het verslag op het vele belangrijke, ook het afgeloopen jaar weder door den Bond verricht. De ingekomen afdeelingsverslagen, een enkel uitgezonderd, luidden niet bemoe digend. De ontmoedigende toon vond zijn oorzaak in de moeilijke omstandigheden, welke de leden van den L. T. B. hebben te doorstaan, zooals slechte oogst, het betalen van hooge loonen en zware belas tingen. Een woord van hartelijken dank en waardeering bracht het verslag aan den afgetreden Zeereerw. Heer pastoor J. H. W. Borstboom. Met den wensch, dat er spoedig betere tijdsomstandigheden zou den aanbreken, ook voor den L. T. B., besloot het uitgebreide verslag, waarvoor den secretaris een warm woord van dank door den voorzitter en een luid applaus door de aanwezigen werd gebracht. Door de daartoe ingestelde finantieele commissie waren de balans en winst- en verliesrekening over 1921 in orde bevon den. De vergadering hechtte hare goed keuring aan het uitgebrachte rapport. Een korte bespreking ontstond hierbij nog over de kwestie, of de aandeelen van den „Handelsraad 5 pari op de balans moes ten blijven staan, zooals de finantieele commissie en de accountant voorstelden. De voorzitter zette uiteen, dat de „Han delsraad" in voorwaartsche richting schrijdt, waarom het beter geacht werd, zijn aandeelen op de volle waarde te schatten. Dit onderdeel der balans werd mede goedgekeurd, zooals voorgesteld was. Bii een volgende overlegging zal getracht worden, ook de balans van den „Han delsraad" over te leggen. Dan kwam in behandeling de begroo ting voor 1922. De afd. Langendijk had eenige wijzi gingen voorgesteld: zij wilde o.m. de op 9900 begroote salarissen op f 6800 rastslellen en de kantoorkosten va» 2000 lot 1750 verlagen. Het vermoe delijk nadeelig saldo van 1960 wilde Langendijk van de begrooting afvoeren- omdat het gezicht daarvan alleen reeds, volgens deze afd., deprimeerend werkt. Getracht moest da.artoe o.m. worden, bii de aangesloten instellingen tegen een la ger bedrag te slagen. Mocht dit niet ge lukken, dan wilde Langendijk dat de L- T. B. niet langer aangesloten bleef bij de instellingen. Haarlem wilde de posten nog eens doen herzien, opdat liet nadeelig saldo ver- dwijne. Volgens deze afd. kon de con tributie niet verhoogd worden. De afd. Rijswijk betoogde dat wel de tering naar de nering moet gezet worden, doch zij meende, dat eontributie-verhoo- ging noodzakelijk is. Er moet niet op wat geld gekeken worden! De secretaris zeide, dat de ellende van den L.. T. B. hierin zit, dat er leden zijn, die weigeren htm dubbeltje contributie per weck tc betalen. Komen nHen hun ver plichtingen in deze na, dan zal er geen tekort zijn. Roelofarendsveen beval propaganda aan, opdat de Bond vooral in ledental groeie. De voorzitter zette uiteen, hoe de door het Hoofdbestuur voorgestelde begrooting den voorrang heeft boven die, voorgesteld door Largendift en gaf aan. dat contri- bn tieverhooging onmogelijk is, want de leden betalen eenvoudig de verhooging niet. De goede geest moet in den L. T. B. terugkomen en dan gaat alles wel weer goed. De geestelijke adviseur der afd. Haar lem beval aan, dal eenige personen uit elke afd. zouden trachten, gelden bij de leden in le zamelen. De voorzitter, begrijpt niel, waarom vastgehouden wordt aan de wijzigingen, door Langendijk voorgesteld, want de eindcijfers van deze begrooting en die van het Hoofdbestuur zijn dezelfde- Waarom dan gesproken over de onder- deelen der begrooting? Na nog eenige verdere discussies bleek, dat het voorstel Langendijk niet voldoen de ondersteund werd. De afd. Haarlem stelde voor, den post conlribulies en subsidies ten bedrage van 2500 te schrappen De voorzitter ontraadde ten sterkste aanneming van dit voorstel. Haarlem trok zijn voorstel in, waarna de begrooting, door het Hoofdbestuur voorgesteld en in ontvangsten en uilga ven geraamd op 29.350, aangenomen werd. In de plaats van Roelofarendsveen werd tot lid der Financieele Commissie benoemd Oegslgeest. Het voorstel van het Hoofdbestuur, oro den L. T. B. als lid te doen toetreden van de K. S. A. werd aangenomen. Hierna werd gepauzeerd. De R.-K. Vrouwen en de Katholiekendag. Wij vestigen de aandacht op de in dit wordt gevestigd op de deelname aan den R.-K. Vrouwenbond, waarin de aandacht wordt gevestigd op de deelname aan de optocht met vaandel, die te Nijmegen wordt gehouden op Maandag 5 Juni, tweeden Pinksterdag. Ondertrouwd; 15 Mei, F. A. J. J. Cuvel- liez en G. W. v. Rees. Getrouwd: 15 Mei, H. M. Boluijt en J. W. Nicolaas. Geboren: 11 Mei, d. van M. M. v. Brero- v. Vessum, d. van A. M. Bierboom- Todd. d. van J. J, Vonk-Vlasveld. 12 Mei, d. van C. A. v. d. Laan-Toeset, z, van A. J. Bijnsdorp-v. Tongeren. d. van H. Alders-Haamke. d. van A. C. Siilter-v. Hemert. 13 Mel, z. van M. G. Hoogendoorn-v. Leeuwen. d. van T. Wijnands-v. d. Kant. 14 Mei, d. van C. de Vries-Schippers. 15 Mei, d. van C. F, v. d. Bogaardt-Overmeijer. Overleden: 12 Mei, J, v. Leeuwen, 36 j., Drappenierstraat. S. L. C. v. Tubergen- Elzinga, 37 j., Kamperlaan. C. Kaart- Jansen, 52 j., Damiatestraat. 13 Mei, M. M. J. Kohi-v. Dijk, 58 j., Westergracht. J. F. D. Oudschans-Brokmeier, 81 j., Coornherstraat. 14 Mei, M., 5 j., d. v. J, Ooms, Gasthuisvest. W. A. Hunter, 75 j., Ripperdapark. 15 Mei, K. v. Til, 61 j., Schotersingel. R.-K. Smedenpatroons. Op de vergadering van a.s. Donder dagavond, zal door den ZeerEerw. Advi seur, Kap. Brinkman een lezing gehouden worden over het Taylor-systeem. Dat belooft weder een hoogst leerza me avond te worden. Evenals alle ontwikkelingsavonden zal ook deze vergadering toegankelijk zijn voor aspiranten en ongeorganiseerde Ka tholieke Smedenpatroons. Waar verder nog eenige hoogst be langrijke punten zullen behandeld worden, daar zal wel geen lid afwezig zijn. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Vrijdagavond hield de Reddingsbriga de voor Drenkelingen in „De Nijverheid" een druk bezochte en zeer geanimeerde vergadering, onder voorzitterschap van den heer A. J. Meyerink. De voorzitter herinnerde aan de gevallen van hnlpver- leening en deelde mede, dat eenige nieu we seinposten voor oproepdienst zouden gevormd worden. Hierna had de installa tie plaats der nieuwe bestuursleden: Me vrouw van Heumen, mejuffrouw van Esch en den heer Zwart. Tot leden van de Commissie van Advies werden be noemd de heeren A. van Amstel en G, J. P. Verschoor. De heer J. Noordeloos, instructeur der Brigade, verzocht, tot aller leedwezen ontheffing uit die functie, om meer van de Zondagsrust té kunnen genieten. Met dankzegging voor de bewezen diensten wordt dit ontslag verleend. Aan de dames N. van Esch en A. Meyer zal nu verzocht worden, de instructie der dames op zich le nemen, terwijl de heer W. Schreuder zich bereid verklaarde instructeur te wor- onder uitdrukkelijk beding van deskun dige hulp van oudere Brigadeleden. De heer W. Schreuder en mej. van Esch zijn in het bezit der Diploma's A- B. en C. van den Ned. Bond tot het Red den van Drenkelingen, terwijl mej. Meyer de diploma's A. en B. bezit. De heer Caderius van Veen bracht het verslag uit over den feestavond. Waar deze feestavond een batig saldo had op geleverd van ruim 43. Een deel van di» bedrag komt in de kas der Polo Vereeni- ging: „De Waterratten," bestaande uit Brigadeleden: de rest in de kas der Bri gade als eerste bijdrage voor de viering van het 10-jarig bestaan in 1923. Door Dr. Mauritz werd als afgevaar digde verslag uitgebracht van de beslui ten enz. der Alg. Vergadering van den Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen, gehouden in den Haag. Mei groote waardeering werd kennis genomen van de gunstige bepalingen en voorwaarden door het Gemeentebestuur aan de Brigade gesteld voor het gebruik der inriichting aan de Houtvaart. De oe feningen zullen gehouden worden op Zondagmorgen van 10 tot 11 uur en op Donderdagavond van 7 tot 8 uur. Besloten werd, behoudens nadere goed keuring van het Gemeentebestuur, om het uithoudingsvermogen der leden zoo veel mogelijk op te voeren, wedstrijden gekleed zwemmen in open water te or- ganiseeren over verschillende afstanden. Ook zal, zoo mogelijk, evenals verleden iaar, hierbij ook een wedstrijd voor Po litiepersoneel van Haarlem en omslrekeu worden uiigeschreven. Staande de verga dering werden door de leden reeds toege zegd: 1 medaille en 2 speciale damesprij- zen. Maatregelen werden besproken tot het herzien der seinposten en het herdrukken van de handboekjes voor de leden. Ten slotte gaf de Voorzitter een korte toelichting bij een voorloopig opgemaakt programma voor de viering van het 10- jarig bestaan. Uit alles bleek een opgewekt vereeni- gingsleven. f Deze bloembollen welke zijn geplaatst op den tuin van de gebr. Heerem te Driehuis zijn alle partijtjes die geschon ken zijn door bloemisten en tuinders, en die voor gezamenlijke rekening wor den opgeplant en in den bloeitijd in veiling komen. Het is niet onaardig om eens zoo'n veiling bij te wonen, want het gaat er soms warm aan toe, om zoo'n partijtje machtig ie worden, Donderdagavond zal de feestelij ke officieele opening plaats hebben van de nieuwe Concertzaal „Zomerlust" van den heer G. Ti. Böhm. De navolgen de vereenigingen zullen zich voor 't eerst in deze nieuwe zaal laten hooren fanfarecorps „Soli Deo Gloria" Wilhel- mina-zangvereeniging Vox Humana, 't Symphonie-Orkest „Oaecilia" en de tooneelvereeniging Variea, allen van hier. Ook zal de welbekende heer N. J. Aris, Bariton, zich laten hooren, vervol gens Bioscoopvoorstelling. Het zal een mooie avond worden voor den genoodigde. Voor 't examen apothekersassistent i geslaagd mej. T. G. J. N. Jansen, al hier. Donderdagavond zal door de R,TL Propagandaelub in de groote zaal van het Café-Restaurant van den heer G. Th. Böhm, een uitvoering worden ge geven door de uit leden van deze club gevormde tooneelvereeniging. Het hoofddoel is echter propaganda voor de a.s. groote verkiezingen. Als «preker zal optreden de hier zoo alombekende Eerw. Heer kapelaan Bur- winkel. A.s. Zaterdag circa 11 u. zal de celling plaats hebben van den z-g. kerkbollenakker. In de laatste jaren was dit mooie liefdewerk bijna vergeten, doch dit jaar heeft het weder voor het eerst plaats HET EINDE DER CONFERENTIE TE GENUA. BERLIJN, 15 Mei. Gemeld wordt dat morgen tc Genua de laatste premiere zitting zal plaats hebben. Volgens een een bijzonder baii ht aan een der Duit- sche bladen, besloten de geallieerden gig teren, in de zitting van Maandag aan je sub-commissie voor te Btellen, dat de te Genua vertegenwoordigde mogend heden met uitzondering van Duitschland, land, uiterlijk tot 15 Juni vertegenwoor digers naar den Haag te zenden, om o«daar te bespreken, welke mogendheden eerlang zullen deelnemen aan de onder handelingen met de Russen. Men wil eerst zonder de Russen den weg naar een oplossing zoeken en deze tot het voeren van gemeenschappelijke bespre kingen uitnoodigen. MANTSJOERIJE BERLUN, 15 Mei. Uit Tsjen-Tsjen wordt gemeld, dat Maarschalk Cbangtso- Colin, de goevemeur-generaal van Monts- ioerije, die door de regeering te Peking van rijn ambt ontheven is, Mantsjoeriie onafhankelijk heeft verklaard. GRIEKENLAND EN HET VATIOAAN BERLIJN, 15 Mei. Naar gemeld wordt, zal Griekenland binnen kort een gezantschap bij het Vaticaan instellen. Als waarschijnlijk candidaat naar 't ge zantschap zo ude gezant te Jdadrid, Saasse, in aanmerking komen. De „Standaard" dringt er op aan, dat de regeering, voor de verkiezing, met een bezuinigingsprogram voor den dag komt. Een verlaging der staatsuitgaven met 1.00 A 150 millioen gulden per jaar is noodza kelijk om te vermijden, dat we hier Duit- sche en Oostenrijksche toestanden krij gen. Het zeggen dat het uit de lengte of uit de breedte zou moeten komen, is als weg wijzer onvoldoende. Het zal moeten ko men èn uit de lengte èn uit de breedte èn nit de diepte. Men kan van iemand, die niet over alle gegevens beschikt, echter niet vergen, dat hij precies aangeeft, waar het mes er in moet. Onzer is alleen de taak om er op te wijzen dat het ernst wordt. En dat is vooral noodig nu de stembus nadert. Schuilevinkje spelen achten we altijd verkeerd, maar inzonder heid thans. Wat straks, na de stembus, on vermijdelijk gebeuren moet, behoort vooraf te worden gezegd. En we zouden het, na.yijpe óverweging, zelfs verkieselijk achten dat de regeering kloekweg met een bezuinigingsprogram voor den dag kwam. Zij heeft het zichzelf wat moeilijk ge maakt door haar voorstel om de schade loosstelling der Kamerleden te verhoogen, maar het komt ons voor, dat dit toch geen afdoende reden is, om niet vierkant voor den dag te komen met een uiteenzetting van den toestand en een aanduiding van den weg dien zij denkt in te slaan om tot verbetering te geraken. Laat de wind maar eens frisch door de boomen waaien; des te minder last na de verkiezingen. Wie vóór de stembus in uitzicht wenscht te stellen, dat men maar op den ouden voet moet voortgaan, zal dan waarschijn lijk wel de gunst der kiezers verwerven en is dan na de stembus van zelf geroe pen om de gedane beloften in te lossen. Die taak begeert de Antirevolutionaire Partij echter niet. DE ONTBINDING DER STATEN- GENERAAL. De oude en nieuwe Kamers. Wij vernemen dat de beide Kamers der Staten-Generaal a.s. Zaterdag 20 Mei in een gemeenschappelijke vergadering zul len bijeenkomen. Buitengewone omstan digheden voorbehouden zal dit de laatste zitting zijn der beide Kamers in hare te genwoordige samenstelling. De ontbinding van het parlement, door de Grondwets herziening noodzakelijk geworden, zal- om het land zoo kort mogelijk zonder volksvertegenwoordiging te doen zijn- spoedig na die sluitingszitting geschieden doch op termijn, en wel tegen 22 Jul» a.s. De inmiddels nieuw saamgestelde Kamers zullen dan op 25 Juli a.s. we derom voor een gemeenschappelijke zit ting worden bijeengeroepen. Daarna wordt, eerst in de Tweede, dan in de Eerste Kamer, de Grondwetsherziening iu tweede lezing behandeld. Wordt ook die aangenomen, dan zal de Tweede Kamer gedurende den gewonen vierjaarlijkscher» zittingsduur bijeen blijven, de eerste Ka mer slechts voor één jaar. Of zij daarna zal worden saamgesteld volgens het stel sel van evenredige vertegenwoordiging, zal afhangen van de omstandigheid, of in het eerstvolgende zittingsjaar al of niet de desbetreffende wet tot stand komt. Mochten buitengewone omstandigheden zulks vóór 22 Juli vereischen dan wor den de ouder Kamers nog bijeengeroepen. NEDERLAND EN RUSLAND. Vergoeding aan kleine obligatlehouders. In een onderhoud dal de „Tel."-corr. met Tsjitsjerin hao, Besprak hij met hem de betrekkingen met Nederland. Hij zeide dat Rusland in 1918 voorstel len heeft gedaan, waarop echter nocli raet ja, noch met neen is geantwoord. Rusland, aldus de heer Tsjitsjerin, blijft bereid de economische betrekkingen met Nederland te herstellen, indien Nederland het verlangen daartoe kenbaar maakt. Een officieuse bereidverklaring is vol doende. De corr. had ook een onderhoud met Rakowsky. Deze zeide dat de Hollanders in Rusland bij uitstek welkom zijn, daar deze geen politieke bedoelingen hebben. Rakowsky verklaarde dat Rusland be reid is voor de kleine obligatiehouders een bijzondere regeling te treffen, met volle dige vergoeding. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. De directie der Ned. Spoorwegen heef in weerwil van het advies van den Loont- raad, bij den Minister van Waterstaat de voorstellen tot loonsverlaging voor het werkplaatspersoneel ingediend. Do Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel heeft aan den Minister van Waterstaat een adres gezonden inzake da door de directie dor spoorwegmaatschap pijen voorgestelde verlaging met 10 pot. van het loon va» het personeel der groote spoorweg-werkplaatsen, waarin zij de aandacht vestigt op het afwijzend ad vies van den Loonraad. De Loonraad, aldus het adres, heeft zich destijds gestold op het standpunt, dat het loon van het spoorwegpersoneel diende aan te sluiten bij dat van het personeel in openbare diensten en be drijven. Naar dezen maatstaf zijn toen de loonen, ook die van het werkplaats- personeel opgebouwd; bij de vaststelling van de loonregeling van 1 Januari 1921 is daarna door de directie der Ned. S^por wegen en ook door den Minister deze maatstaf geaccepteerd, zij het ook met eenige correctie. Het gaat volgens adressante, daarom niet aan, om thans de loonen van dit werkplaatspersoneel eensklaps naar de an dere vergelijking te willen bepalen, nu dit voor het betrokken personeel op het oogenblik, in tegenstelling met voorheei zooveel ongunstiger resultaat zal sor- teeren. In het adres wordt bovendien de aan dacht gevestigd op de verklaring van dei Minister van Financiën na de interpel latie- Ketelaar, dat ook, al wordt arti kel 40 van het Bezoldigingsbesluit voor Rijksambtenaren gewijzigd, de toegekend* wedden in elk geval gewaarborgd blij ven. Deze wedden rijn reeds eerder toege kend, dan die van het werkplaatsperso neel der spoorwegen; zij blijven ook ge waarborgd na eventueel© wijziging van het bezoldigingsbesluit. Is het dan te verdedigen, zoo wordt gevraagd, dat dit werkplaatspersoneel wé plotseling zijn eens verkregen rechten zo» moeten^ prijsgeven, die de Regeering voo haar eigen personeel terecht onaantast baar acht op dit gebied? STAKING TB GRONINGEN. Ongeveer 700 werklieden verbonden aan de Frieech-Groningsch© Beetwortel- suikerfabriek aan het Hoendiep te Gro ningen, legden Zaterdag het werk neer, omdat zij geen genoegen met de voorge stelde loonsverlaging ad 20 procent ne men. DE RUSSISCHE KWESTIE. GENUA, 14 Mei. De vertegenwoordi gers der uitnoodigende mogendheden die heden op de villa De Albertis confereer den, kwamen overeen, dat aan. een com missie van geallieerde en neutrale des kundigen zal worden opgedragen, om het onderzoek in zake de kwestie van Rus- lands herstel voort te zetten. Plaats en datum van bijeenkomst dezer commissie zullen nog te Genua worden vastgesteld. Waarschijnlijk zal de commissie in Juni met haar arbeid aanvangen en wel in Den Haag. Wanneer de commissie tot een overeenstemming is geraakt omtrent de groote ljjnen van een mogelijke op lossing van 't herstelvraagstuk, zullen de verschillende in de commissie vertegen woordigde regeeringen kennis namen vai haar rapport, en in alle onafhankelijk heid beslissen, of zij al of niet de bespre kingen zullen voortzetten. Aan deze ver dere besprekingen znllen dan ook ver tegenwoordigers van Roeland deelnemen Elke mogendheid zal volkomen vrijheid van handelen hebben ten opzichte van deze verdere besprekingen. B.T.A- GENUA, 14 Mei. Uit Genua word bericht dat de geallieerden zijn over eengekomen een commissie te benoemen welke 15 Juni te DEN HAAG zitting zal houden en een sub-commissie zal aan wijzen die de Russische zaken zal be handelen. Zij moet hare werkzaamheden voltooien in 3 maanden gedurende welken tijd een wapenstilstand zal zijn. HET ENGELSCHB KONINGSPAAR TE LONDEN TERUG. LONDEN, 14 Mei. De Koning en de Koningin keerden gisterenavond naar Londen terug van hun bezoek aan Brus sel en de soldaten graven in België en Noord-Frankrijk, FRANSCH-POOLSOHE CONVENTIES. WARSCHAU, 18 Mei. De Land dag heeft met algemeene Btemmen de vier Fransch-Pcofeche verdragen, betref fende de politieke betrekkingen, de han delsrelaties, de petroleum en de parti culiere goederen, geratificeerd. GROOTE BRAND TB VALEN CIENNES. 170 personen dakloos. VALENCIENNES, (Frankrijk), 14 Mei. Alhier zijn door een hevigen brand 26 woningen vernield. 170 perso nen zijn dakloos geworden. REGEEBINGSCRISIS IN GRIEKEN LAND. 5 ATHENE. 15 Mei. Nadat het Kabi net is afgetreden heeft de Koning Stra» tos met de samenstelling van een nieu we regeering belast. EEN KRANKZINNIGE ALS BRANDSTICHTER. De politie te Zeist heeft in Bosch en Duin een krankzinnige, zekere v. R. uit Utrecht, aangehouden, die een boschbrand had gesticht. De man was nog van plan om vijf personen op te hangen, en daarna zou hij weten waar zjjn geld verborgen lag. De ongelukkige die aldus nog meer onheil had kunnen stichten, is op geneeskundig advies, in de gestichten van Den Dolder opgenomen. DE BRAND TE HOOGEVEEN. Do 17-jarige knecht, dio zich wist te redden, uit het brandende achterhuis van den bakker W. Massink, is Vrijdag avond aan de bekomen verwondingen overleden. Deze brand heeft dus twee slachtoffers geëiseht, daar ook het ver koolde lijk van den 30-jarigen Geert Bisschop is gevonden. DE VALSCHE NEDERL. BANKBILJETTEN. Zooals indertijd werd bericht, was hoofdinspecteur Broekhoff uit Amster dam, er in geslaagd in Barmen een vakche munterswerkplaats te ontdekken, waar Nederlandsche bankbiljetten van zestig gulden in grooten getale werden nagemaakt. Hoewel toen een groote voorraad van deze bankbiljetten in beslag genomen werd, benevens al het valsehe munters- materiaal en bovendien in samenwerking met de Duitsche politie een bende van twintig personen in hechtenis kon wor den genomen, kwamen den laatsten tijd weer valsehe bankbiljetten van péstig gulden in circulatie. Dit was vooral hm geval in de Nederlandsche grensplaat sen. Er moest dus nog ergens een ge heime bergplaats van valsehe biljetten rijn. In verband hiermede was de recher cheur Heertje Klein, vergezeld van den Enschedeschen politie-inspecteur VanHü- ten, de vorige week naar Elberfeld ver trokken, waar door hen evenals te Es sen, een onderzoek werd ingesteld. Als resultaat daarvan wordt aan „Hef. Volk" thans bericht, dat zij in laatst genoemde plaats de hand hebben ge legd op een grooten voorraad valsehe zestig gulden biljetten, terwijl de bezit ters en uitgever» er van, een vijftal personen, gearresteerd konden worden. EEN MISLUKTE BEHOOVING. Een schipper uil Sliedrecht werd Don derdagavond door een vrouw meeglroond naar een berucht perceel aan den VI»- schersdijk te Rotterdam. Bij het afscheid- nemen bemerkte hij, van ongeveer 400 beroofd te zijn. Daarover ontstak de schipper zoo in woede, dat hij als een razende te keer ging. Hij nam een stoel en wilde de vrouw te lijf. Deze, zekere J. S., schreeuwde verschrikt den man toe. zich kalm te houden. Zij zou dan het geld weder teruggeven. Toen de schipper den stoel had neergezet, vroeg hij om het gestolen geld, en werkelijk werd hem op een klein bedrag na, alles teruggege ven. Daarna deed hij aangifte bij de po litie, die de vrouw in bewaring stelde. HUISZOEKING BIJ GEBR. GROOTVELD Justitie en politie hebben Zaterdagmor gen opnieuw in de woning van de ge broeders Groolveld in de Pieter Aertz- straat te Amsterdam een huiszoeking ge daan, in verband met een inbraak. De vlooer in de woning is weer opengebro ken. Er werd evenwel thans niets meer gevonden. 429e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 15 M«L 5e Klasse le Ll]st. Hooge prilzen: 11824 22167 elk ƒ400. 1224 5094 6292 19449 elk ƒ200. 397 9040 10026 10417 10636 13563 15243 18261 19210 20120 20250 21584 22804 elk 100. ƒ70: 18 168 201 264 288 342 349 362 722 816 817 866 874 1643 1750 1774 1984 2117 2347 2517 2526 2585 2690 2702 2802 2815 3576 3900 4155 4278 4306 4649 4828 4983 5074 5095 5174 5185 5572 5625 6120 6264 6330 6332 6569 6923 7024 7153 7163 7227 7375 7892 7965 8019 8071 8302 8305 8464 8802 8868 9235 9376 9425 9584 9678 9933 10242 10260 10294 10311 10529 10980 11193 11396 12087 14363 15189 15227 16213 16887 17540 18330 18910 19997 21538 21978 227 91 11411 12424 14461 15404 16341 16898 17705 18461 18918 20410 21653 22058 22803 11527 12833 14465 15623 16393 17082 17915 18498 19103 20547 21683 22445 22865 11638 11712 11738 11782 12858 13033 13909 13953 14704 14750 14813 14908 15826 16471 17160 17926 18540 19584 20929 21773 22450 22900 15827 16531 17199 17995 18602 19837 21028 21S32 22553 16044 16674 17465 18145 18716 19841 21157 21959 22658 16115 16756 17531 18238 18759 19959 21166 21974 22752 NIETEN 49 230 235 284 344 345 376 399 401 463 530 560 592 764 773 834 848 907 989 1007 1075 1157 1311 1489 1490 1551 1663 1802 1922 1968 2235 2407 2443 2495 2616 2700 2714 2745 2827 3026 3050 3095 3188 3198 3232 3258 3280 3296 3316 3342 3385 3428 3501 3631 3736 3839 3849 3855 3934 4043 4056 4139 4179 4196 4259 4371 4379 4428 4438 4579 4587 4598 4712 4714 4727 4767 4801 4834 4869 4916 4961 5058 5124 5313 5368 5389 5511 5557 5592 5667 5701 5753 5764 5853 5943 5945 5982 6018 6185 6210 6246 6304 6333 6481 6511! 6699 6700 6765 6837 6843 6863 6952 7002 7027 7034 7038 7051 7069 7090 720i 7208 7225 7236 7302 7354 7361 7441 7463 7513 7542 7562 7709 7719 7776 7794 7810 7832 7834 7917 7946 7961 7967 8025 8074 8093 8095 8108 8202 8259 8323 8345 8349 8381 8493 8658 8663 8694 8698 8700 6824 8854 8863 8888 8960 8975 9013 9037 9121 9122 9312 9323 9345 9449 9461 9504 9516 9520 9523 9605 9640 9705 9729 9843 9900 9935 9964 10025 10036 10118 10153 10204 10279 10315 10353 10416 10603 10660 10735 10782 10896 10961 10882 11016 11080 11097 11133 11135 11149 11169 11215 11290 11329 11380 11423 11442 11487 11502 11523 11583 11624 11689 11705 11811 11894 11942 11970 12007 12028 12124 12160 12162 12204 12205 12298 12419 12443 12444 12447 12661 12662 12674 12676 12686 12696 12715 12734 12757 12779 12830 12845 12859 12929 12948 12994 13067 13159 13161 13175 13271 13280 13288 13338 13440 13464 13467 13505 13509 13529 13540 13549 13590 13671 13690 13699 13780 13813 13844 13886 13892 13925 13956 13959 13983 14016 14115 14216 14227 14242 14285 14311 14362 14398 14419 14434 14498 14539 14576 14658 14689 14725 14762 14810 14837 14866 14869 14875 14888 14910 14970 15034 15051 15096 15098 15100 15106 15109 15123 15133 15139 15315 15335 15494 15497 15541 15592 15649 15695 15814 15825 15892 15993 16075 16084 16086 16104 16108 16166 16194 16195 16236 16318 16382 16410 16489 16502 16551 16599 16607 16719 16760 16867 16943 16946 16966 17068 17138 17172 17201 17208 17245 17247 17269 17363 17390 17420 17467 17471 17530 17562 17600 17623 17627 17632 17633 17636 17645 17648 17658 17680 17724 17805 17820 17900 17921 17977 18001 18023 18069 18085 18106 18118 18129 18205 18311 18319 18347 18355 18369 18390 18443 18486 18511 18512 18524 18543 18558 18647 18685 18724 18729 18742 18743 18751 18755 18773 18790 18798 18816 18841 18860 18967 18990 19057 19086 19131 19142 19203 19239 19250 19251 19306 19346 19370 19503 19532 19551 19559 19561 19562 19624 19758 19879 19956 20012 20055 20094 20170 20175 20180 20182 20362 20383 20389 20402 20406 20426 20443 20454 20463 20464 20491 20548 20553 20594 20656 20665 20706 20710 20745 20757 20785 20786 20822 20846 20906 20945 21123 21129 21167 21264 21376 21377 21403 21500 21501 2IE78 21603 21724 21725 21761 21782 21833 21886 21907 21924 21953 21961 21999 22015 22108 22232 22312 22360 22373 22433 22453 22459 22478 22495 22514 22736 22756 22768 22812 22826 22833 22998

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2