L. HOLZHAUS Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting W. J. Nelissen, Bouwkundige FIRMA P. P. RIETFORT Adverteert in dit blad* GR. HOUTSTRAAT h. ANEGANG KATHOLIEKEN alleen die lectuur VERVOLGONDERWIJS. Tel. 2339 - Gasthuissingel 8 - Tel. 2339 Algemeen© Bondsvergadering van den Algem. Bond van Rijkskieskringorganisaties in Nederland. MARKTNIEUWS. Mevrouw, Uw verstelen tasch bederft het effect van uw nieuwe costuum. Voltooi uwtoilet met een nieuwe en elegante tasch van Het grootst gesorteerde en billijkst adres in alle nieuwste dames wandel* en visite-taschjes Ziel de Etalages Vergelijk de Prijzen DE BESTE VARINAS verkrijgbaar a'30 jc.'p.half ons pakje KERKGEWADEN KERKSIERADEN KRUISWEG 69 - HAARLEM. Voorradig ruime collectie geschenken voorde H. Priesterwijding Jubilea enz. enz. Bidstoelen, H. Oliebusjes, Hostiedoosjes, Zieken* beursjes, Pallas, Stola's, Alben, Superplies enz. enz. VERVOLGONDERWIJS. (Vroeger Herhalingsonder- wijs) te HAARLEM. vraagt bekwame en aankomende MEISJES, voor Plak- en Mangelkamer en een alleszins bekwame PERSV0UWSTER. Hoog loon. - Tramgeld vrij. Zich aan te melden 's avonds na 7 uur CELEBESSTRAAT 3, Schoten. Bouwplannen - Bestekken - Begrootingen Hinder* en Veiligheidswetaanvragen. Zaterdag j.l. werd iti het gebouw van K. en W. te Utrecht de alg. vergadering gehouden van den Alg. Bond van R.K. Rijkskieskring-organisaties in Nederland. De vergadering begon om 10 uur. uur. Aanwezig waren van de R.K. Kamer fractie de heeren Kooien, Deckers, Van Rijzewjjk, Reymer, Bulten, Suring, v. d. Bilt, v. Schaik, Kuiper, v. Dijk en Haa- zevoet. De openingsrede werd gehouden door Baron v. Wijnbergen, welke rede wij in ons nummer van Zaterdag j.l. in extenso opnamen. Door langdurig applaus gaf de verga dering blijk van haar instemming met het door den Voorzitter van den Algem. Bond gesprokene. Mededecling werd gedaan, dat tele grammen waren gezonden aan H. M. de Koningin en Z. D. H. den Aartsbisschop. Aan de beurt van aftreding bij de vol gende periodieke verkiezing van leden van 't bondsbestuur zijn de heeren mr. van Rijckevorsel, van IJsselmuiden, Lees berg, dr. van der Weijden, Hoefnagels en Logerweij. Door den penningmeester, mr. Heer- kens Thijssen, werd een financieel ver slag uitgebracht. De ontvangsten bedroe gen 11.780.64J4, de uitgaven /4.t8(>.29J4 zoodat een batig saldo werd verkregen van 7594.35. Een commissie van verificatie werd be noemd. De voorzitter constateerde met groot genoegen, dat de Bond instemming had betuigd met de door het H. B. aangeno men houding inzake de N. K. P. De critiek, die op de houding van het bestuur werd gehoord bepaalde zich al leen tot de afwerking, dat in zijn welwil lendheid misschien te ver was gegaan. Alvorens de verdere punten der agen da aan de orde te stellen, deed de voor zitter medédeeling, dat het H. B. naar aanleiding van het voorstel Friesland, dat op deze. vergadering den voorrang zou hebben en dat handelde over het niet deelnemen aan de Regeering dooi de Katholieke partij, indien de rechterzij de de meerderheid verliest, de volgende motie aan de vergadering wenscht voor 'tc leggen. Bestuursmotie inzake samenwer king van Katholieken en S.D.A.P „De Alg. Bond enz. overwegende, dat de samenwerking van Katholieken en so ciaal-democraten in het parlement tot een onderwerp van bespreking is gewor den in en buiten de Kamer en daartoe bii ^.et. a'Somecn begrootingsdebat van so cialistische zijde min of meer een directe of indirecte uitnoodiging is gedaan, overwegende, dat in deze omstandighe den, nu slechts twee regeeringskrachtigc coalities mogelijk schijnen, beslist noodip is aan de kiezers en aan de partijen vol ledige klaarheid te verschaffen, overwegende, dat ook, bijaldien onver hoopt de vorming van een reclitsch ka binet om welke reden dan ook, In het volgende vierjarig tijdperk tot de onmo gelijkheden mocht behooren, eene samen werking van Katholieken en sociaal-de mocraten op den grondslag van een coa litie of regeerprogram .onder geen voor waarde of beding in overweging kan Worden genomen, gaat over tot de orde van den dag." De voorzitter lichtte deze motie met een enkel woord toe en zeide, dat men in deze motie alleen spreekt van een niet samengaan met de S. D. A. P., wijl daar tegen in den Bond zeer groote tegenkan ting beslaat. Bovendien zijn er slechts twee combinaties mogelijk, die 50 zeteis in de Kamer zouden kunnen hebben en dat is een rechfsche groep of een com binatie rood-zwart. Dit laatste moet onmogelijk zijn. De heer v. d. Werf (Friesland) beval 'de bestuursmotie aan en zeide, dat het voorstel Friesland wordt teruggenomen, wijl er de motie van het bondsbestuur aan het inzicht van den Rijkskieskring Friesland geheel beantwoordt. De heer Serrarens was van oordeel, da» het voorstellen dezer bestuursmotie niet overeenkomt met een goede organisatori sche leiding. Spr. meende, dat men er zich niet van kan afmaken, door hier slechts met ap plaus deze motie te aanvaarden. Spr. zou het beter vinden, indien het bondsbestuur over het voorstel Friesland liad geprae- adviseerd. De heer Bon (Den Haag) kon zich ook piet vereenigen met de motie van het bondsbestuur. De heer Micheilsen (Haarlem) sloot zich bij den vorigen j?pr. aan. De lieer Stcenhof was ook geen voor- Stander van de motie. De voorzitter beantwoordde hierop de gemaakte opmerkingen en deed vooral uitkomen, dat hier een definitieve uit spraak moet volgen. Aan de legende, die door het land gaat over een samengaan met de S. D. A. P.. moet een einde komen. Is er een minder heid in de partij, dan moet deze zich uit spreken. De kiezers hebben er recht op te weten, hoe de zaken staan, daar anders de tweespalt zal blijven voortduren. De voorzitter kon niet aannemen dat hier af gevaardigden zijn gekomen met bindend mandaat. Mr. dr. Kooien merkte op, dat de mo gelijkheid moet worden geopend, om de genen die bezwaar hebben tegen de re dactie der motie toch in de gelegenheid te stellen er voor te stemmen. Spr. wenschte daarom een verandering in de motie te brengen en de 2de alinea te le zen: Overwegende, dat in deze omstandighe den beslist noodig is aan de kiezers en aan de partijen volledige klaarheid te ver schaffen, in de 3e alinea worde tusschen de woorden „eene samenwerking van Ka tholieken en sociaal-democraten" het .woord „uitsluitend" gevoegd. De voorzitter dankte mr. Kooien voor zijn advies en gaf de vergadering in over weging de aldus gewijzigde bestuursmotie aan te nemen. De heer Steenhof randde aan niet over ide motie te stemmen, doch haar bij ac clamatie te aanvaarden. De vergadering stemde hiermede in. zoodat de motie onder applaus werd aan genomen. ij °e behandeliing van het Staats- program. .Bij de behandeling van het S taatspro gram stelde het Hoofdbestuur voor van de 115 ingediende amendementen o.a. aan te nemen: in hoofdstuk alg. ad. 4 het amen dement Haarlem, om achter het woord arbeidswefgeving het woordje: ook, te voegen; id. av. 1 amendement Haarlem en Den Haag toevoeging: Bescherming en bevordering van de kunst, hoofdstuk 9 ad 1 amendement van van verschillende kieskringen verbetering en uitbreiding van den middenstands rijks voorlichtingsdienst op bedrijfs-organisa- torisch, commercieel, administratief en technisch,,, gebied alsmede het leggen van een duurzaam en doeltreffend verband tus schen dezen dienst en den georganiseer- den middenstand in het leven geroepen. Het voorstel-Utrecht, om hoofdstuk 1 ad. 1 te lezen: ernstig streven in den geest van devredesnota van Z. H. Paus Bene- dictus XV naar geleidelijke en wederzijd- sche internationale ontwapening kwam in stemming en werd verworpen met 50 le gen 19 stemmen. Bij het punt over de defensie hoofdstuk III kwam een voorstel Haarlem, Leiden en Rotterdam in stemming. De afgevaardigde van Rotterdam verde digde het voorstel, dat luidt: „Krachtig moet worden gestreefd naar aanmerkelijke vermindering der uilgaven voor deze doel einden door de uitbreiding van de vrijwil lige weerbaarheid van ons volk." Slechts 26 afgevaardigden verklaarden zich voor het amendement, zoodat het werd verworpen. De heer Van Alfen ('s-Bosch) verdedig de onder het hoofdstuk over onderwerpen van algemeen maatschappelijk belang krachtig 't amendement zijner afdeeling, waarin gevraagd wordt wettelijke regeling van den kindertoeslag. De voorzitter verklaarde zeer sympa thiek ten opzichte van dit amendement te staan, men heeft het echter niet kunnen overnemen, wijl besloten is geen strikt noodige uitgaven toe te staan, tenzij de dekkmgsmiddelen worden aangegeven. Kan de vergadering voor deze aangelegenheid van dat standpunt afstappen, dan heeft het H. B. geen bezwaar dit amendement over te nemen. Met slechts drie stómmen tegen werd dit voorstel hierna aangenomen. Van verschillende zijden werd aange drongen op het overnemen van een amen- dement-Groningen-Lei den, vragende af schaffing van de wet op den zomertijd. Nadat voor- en tegenstanders van af schaffing zich hadden uitgesproken, waar bij het soms duchtig toeging, wees de voorzitter er op dat men kan ijveren voor afschaffing van den zomertijd zonder dit punt in het Slaatsprogram op te nemen. De voorstellers wen-schten niettemin hoofdelijke stemming. Het amendement werd verworpen met 32 tegen 30 stem men. Het program werd na nog eenige discus sie, zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Het voorstel Amsterdam en Haarlem in zake het onvereenigbaar verklaren van het Kamerlidmaatschap met burgemeester en wethouderschap in zeer groote gemeenten, werd eveneens aangenomen. Na de pauze hield Mgr. Dr. Nolens de vnltfpnrlp rfv! p REDE VAN MGR. Dr. NOLENS. Op een dag als deze, nu wederom een nieuw program moet worden vastge steld, meent spr. op twee punten te moeten wijzen en wel: lo. dat het niet mogelijk is alle wenschea in het program op te nemen en 2o. dat het soms heter is uit tac tisch oogpunt iets weg te laten, wat door den drang der omstandigheden toch verwezenlijkt zal worden. Daarvoor zal spr. thans geen bewij zen aanbrengen. Sommige dingen toch komen door den gang van zaken op den voorgrond, andere op den achter grond, doch voor wat verricht is en voor wat voorkomen is, kunnen wij met voldoening op de afgeloopen 4 jaar te rugzien. Dit is grootendeels te danken aan de eenheid der Katholieken bij de verkie zing, aan de goede verstandhouding tus schen kabinet en rechterzijde, de een-, heid der Kamerfractie en tevens aan Mr. Kooien, die gedurende de laatste iaren op zoo energieke en door alle partijen bewonderde wijze het voorzit terschap der Kamer bekleedt. (Applaus.) Wat het economisoh leven betreft, zeide spr.: Tengevolge van den wereld oorlog is het economisoh leven inter nationaal on internationaal volslagen ge desorganiseerd. Het verkeer tusschen de landen en werelddeelen is verstoord door allerlei factoren. Europa kent hongers nood in het Oosten en werkloosheid in het Westen. Ook ons land lijdt aan de gevolgen en des ie zwaarder drukken de schulden van den oorlog, waarin wij gelukkig niet werden betrokken. In dezo atmosfeer, is het gevaar niet gering vervolgde spr., dat een belas tingbiljet, een onwelgevallige candidaten- lijst of een minder goede gang van za ken het Btandpunt aangeven, waarin men het geheele staatsbeleid beoordeelt Het gevaar is niet gering, dat de beide groepen in het bedrijfsleven van werkgevers en werknemers het solida- risme uit het oog verliezen en zich weer laten leiden door al te induvidua- listische motieven. De afgevaardigden der R.K. kiezers- organisatie handeion verstandiger door hun voornemens te formuleeren in hun program. Spr. zal dit nieuwe program hier niet geheel nagaan, maar zich be palen tot enkele grepen. Daarin wordt gesproken van bezuiniging. Met deze bezuiniging is de Regeering reeds begonnen en de wifctgingen in de Arbeids wet geven bewijs dat met de gewijzigde omstandigheden rekening gehouden wordt zonder dat zulks in een program Maat Sinds de toatste twee of drie maanden hoort men de klacht, dat de Regeering, ge steund door alle partijen in het bijzonder door de Katholieke Kamerfractie, zich schuldig heeft gemaakt aan eenzijdige poli tiek. Maar Mgt het niet voor de hand, vraagt spr., dat de overheidsbemoeiing zich uiteraard meer bezag houdt ïnet de onttalfstandigen? ïn de Encycliek Rerum Novarum, die veel geciteerd wordt fn deze dagen, zooals andere schoone zaken, lezen wij de bekende passage, waarin gzegd wordt: de meer bemiddelden hebben min der behoefte aan s taatsbescherming, de onbemiddelden zijn bijna ten eenen- male van bescherming van den staat af hankelijk. Is het dan te verwonderen, dat in dagen van duurte en werkloosheid maatregelen zijn genomen om gemis aan inkomsten te verhinderen? Zou men dan terug willen tot den vroegeren toestand, toen iedere arbeider bij gemis aan voldoende loon naar het armbestuur werd gezonden? Ligt dan in de arbeidswet een bewijs van eenzijdige politiek? Deed de Regeering iets anders dan hetgeen algemeen door de partijen werd ge wenscht? Werd niet ge zegd door veel werkgevers, dat ook zonder wet die maatregelen wel ingevoerd zouden worden of gedeeltelijk reeds ingevoerd waren? Is die wet bovendien niet aange nomen door de Tweede Kamer met alge- meene stemmen behalve die der drie revo- lutionnairen, en door de Eerste Kamer zelfs zonder hoofdelijke stemming? Om de Arbeidswet behoeft men dus niet te toornen en overigens worden, nu de omstandigheden het noodig maken, wijzi gingen aangebracht. Na deze verdediging der genomen so ciale maatregelen behandelt spr. in het kort het doel der Katholieke Staatspartij. Vroeger heeft spr. dat doel aldus aange geven: Het doel dat aan de Kath. Staats partij steeds bij al haar handelingen voor oogen staat, is het algemeen belang. Alge meen belang opgevat in den zin als om vattend de veelzijdige belangen van alle groepen en lagen der bevolking. Zij kan en mag niet zijn de partij van een enkelen stand. Het is, zegt spr., alsof dit gezegd werd met het oog op de verwijten, die thans aan de partij worden gericht. Spr. heeft er echter toen o.a. nog aan toegevoegd: De handhaving en doorvoering der chris telijke beginselen in het Staatsbestuur. Daarmee hebben de Katholieke kiezers re kening te houden, want om die reden hooren zij alleen thuis in den eenen Ka tholieken bond. Daarin moeten zij gebruik maken van de gelegenheid om hun wen- schen kenbaar te maken. Doen zij zulks niet, dan hébben zij het aaft zich zelf te wijten, dat hun slem niet wordt gehoord. Spr. wijst er vervolgens op hoe door den catechismus, de Tien Geboden, het Onze Vader en verder door de Encyclie ken geheel de richting wordt aangewezen die men te volgen heeft. Thans echter staan weer meer op den voorgrond de beginselen omtrent de be moeiing der overheid mét het bedrijfs leven. Over de hoogere principes is men het tamelijk wel eens. Thans gaat het meer omtrent de verhouding tot de mede- menschen bij de verkrijging van stoffe lijke goederen, de beginselen omtrent eigendomsrecht, over welvaart en vooruit gang, het doel van den arbeid, de verhou ding van individu en gemeenschap, over recht en naastenliefde. Aangaande het program zegt sj)r. ver der, nog, dat het met de eischen des tijds in overeenstemming is gebracht, voor wat betreft algemeen bestuur, onderwijs en arbeid. De koloniën vooral zullen in de toekomst veel aandacht vragen. Spr. hoopt dan ook dat de Kamer het geluk mag hebben een Indische specialiteit in haar midden te krijgen, opdat1 nog. op betere wijze gedaan kunne worden, wat thans door niet ter plaatse bekenden met veel toewijding is verricht. (Applaus). Daarop behandelt spr. nog den loop der verhoudingen tusschen werknemer en werkgever. Vroeger werd de verhouding uitsluitend beheerscht door de indivi- dueele overeenkomsten en een paar ver ouderde artt. in het B. W. De gevolgen daarvan deden zich gevoelen bij de ont wikkeling der machinale industrie. Dit was de aanleiding tot het uitvaardigen der Encycliek Rerum Novarum en Immortale Dei. Langzamerhand vond de meening is- gang, dat het plicht der overheid was om in te grijpen. Nu is er echter weer heel wat veranderd, doch dat is geschied juist door datgene, waartegen men zich thans op eenzijdige wijze kant. Daarom is in het program opgenomen, zegt spr., -wettelijke regeling van het vakvereenigingsleven. Door de publiek rechtelijke bevoegdheden in de georga niseerde bedrijven en door bindend ver klaring van arbeidsovereenkomsten za zulks worden bereikt. Wil zulks nu zeggen dat er gedre ven zal worden naar het bodrijfsraden stelsel In geenendeele, zegt spr. Maar de wetgever heeft den plicht met de toekomst rekening te houden. Verwacht kon worden, indien de ver kiezing-en een rechtsche meerderheid op leveren, dat in die richting wordt ge stuurd. Het organisatie-leven werd krachtig, nadat het aanvankelijk vooral had ge diend als strijdmiddel en voor het re gelen der onderlinge verhoudingen hij het sluiten van collectieve arbeidscon tracten. Nu zien velen in de toekomst als perspectief het verminderen der Staatsbemoeiing door zelfstandige rege ling, uitvoering en beslissing van be langhebbenden in het bedrijf. Dat alles veronderstelt een ontwikkeld vereeni- gingsleven en een vasten grondslagvoor het juridisch bestaan ervan. In verband met het streven tot het verkrijgen eener rechtsche meerderheid, sprak Mgr. Nolens over DE VERHOUDING VAN DE KATHO LIEKE STAATSPARTIJ EN DE N.K.P. IN DE KAMER. Alleen zal rekening gehouden kun nen worden met de gekozenen van de Reorganiseerde Katholieke partij. Het komt hierbij niet aan op het Katholiek zijn, maar op de wijze waarop men ge kozen i?. Gij, Katholieke georganiseer de kiezers, hebt het recht te eischen dat wie buiten uwe organisatie en bui ten uwe lijsten gekozen wordt, ook bui ten uwe partij in de Kamer bliive. Dat is niet een onredelijke eisch en ook geen wraak, maar het ligt geheel en al in den aard der zaak. Het is onverklaarbaar, dat daarover bii sommigen nog twijfel kan bestaan en dat men zich daarover nog illusies maakt. De Kamerfractie heeft het nopdig ge acht voor de verkjezitig in 1918, toen er nog van geen afzonderlijke Risten en van andere bokkesprongen sprake was, naar reglementen te wijzigen en te doen luiden: „Lid der Vereeniging kan zijn ieder lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, dat gekozen is uit de groep der ver bonden lijsten van de Katholieke kiezers organisaties". (Dit is de eenige organisa tie die toen in 1918 bestond). Het is dan ook de vaste overtuiging van de Kamerleden, die op uwe lijsten voorkomen dat deze bepaling gehand haafd dient te worden. (Applaus). HET SAMENGAAN MET DE S.D.A.P. En hoe staat het nu met het samen gaan der S. D. A. P., hoor ik u vragen, vervolgde spr. hierop. Die vraag is gewettigd met het oog op wat in sommige landen in de laatste ja ren is gebeurd; met het oog op de on zekerheid, die een bespreking in den Haagschen Kieskring heeft teweeg ge bracht en omdat die onzekerheid, die meD ten onrechte ook in mijn rede bij de al- gemeene beschouwingen in December van verleden jaar meende te mogen bespeu l-en, als een van de twee motieven werd aangegeven voor een optreden met een eigen program en met eigen candidaten buiten uwe organisatie. Deze vraag kan theoretisch en prac- tisch gesteld en beschouwd worden. Theoretisch in dezen zin: of er ooit een geval zich zou kunnen voordoen, of ooit het land in een politieken toestand zou komen te verkeeren, waarin een samen gaan met die partij in overweging zou kunnen genomen worden. In dien zin kan die vraag bevestigend worden beant woord onder de volgende voorwaarden: lo. dat de samenwerking niet gezocht wordt, maar door den uitersten nood worde opgedrongen; 2o. dat niet alleen de Katholieke parlii maar ook eventueel bestaande andere partijen daartoe overgaan; 3o. dat niet een deel, maar de geheele Katholieke partij, de geheele Katholieke Kamerclub van de noodzakelijkheid over tuigd zij. (Applaus). Practisch luidt de vraag echter en dit is op het oogenhlik van het meeste, van het eenige belang of in normale omstandigheden, als waarin wij ons he den bevinden en in dien zin zooals er feitetijk in den laatsten tijd over gespro ken is, de Katholieke Kamerfractie voor een geheele of gedeeltelijke samenwer- kiing met die partii ie vinden zou zijn Ik aarzel niet die vraag geheel ont kennend te beantwoorden en te zeggen, dat Ook de geheele Kamerfractie daarmee instemt. (Applaus). Komend tot zijn slot zeide spr., dat hii de vorige maal zijn rede eindigde met te constateeren, dat er eenheid was verkre gen. Die eenheid moet nu aangevuld wor den en bekroond door de eenheid tus schen de gekozennen. Die eenheid is voortgezet en gehandhaafd gedurende de ze vier jaren. Natuurlijk niet op volmaakte wijze dat is niet bereikbaar. Doch vooral door den tegemoetkomendcn geest van die le den waarvan men op hel oogenblik vreest dat een eenzijdige politiek is ge dreven. En die eenheid, bewaard m de Kamerfractie, mag thans niet verloren gaan. Spr. eindigt met een beroep te doen op allen en spoort aan tot actie voor de Ka tholieke lijsten. Dan zal door eendrach tig samenwerken te behouden en te be vestigen zijn het waarachtige belang met van eenige groepen, maar van Staat en Kerk. (Overweldigend applaus). Na de rondvraag, die ondergeschikte punten betrof en waaraan door ver schillende leden werd deelgenomen, deri de de voorzitter mede, dat van Z. D. H- den Aartsbisschop een telegram van dank is ontvangen. Daarna werd de vergade ring gesloten. ALKMAAR, 13 Mei. Op de veemarkt wa ren heden aangevoerd: 20 paaiden f 150 f 600; 103 koeien en ossen i 200425; 143 nuchtere kalveren f 817; 455 ma gere schapen f 24—40; 878 lammeren 8 20; 4 vette varkens f 80125; 44 ma- rre varkens 2548; 204 léggen 10 w. 1833; 41 bokken en geiten 222. GOUDA. Veiling van 12 1922. Spinazie per 100 K.G. f 0.20—5.10; Postelein per 100 KG. f 12—25.10; Zuring per 100 K.G. f 8—10; Kropsla le soort per 100 stuks f 3".908.90; Kropsla 2e soort per 109 sinks f 0.405.50; Kropsla vellen per kist f 0.310.70; Komkom mers per 100 stuks _f 2023; Kom kommers 2e soort per 100 stuks f 16.; per 100 bos f 0.50—5.30; Radjjs per 100 bos f 1.40—4.10; Raapstelen per bos 2.60—8.70; Peterselie per 100 bos Peen per 100 bos f 27—38; Rabarber 100 bos f 0.80—1.80; Selderie; per 100 f 1.30—8.90, Sjalotten per 100 bos f3.90, Eieren per 100 stuks f 6.306.60. ALKMAAR, 18 Mei. Botermaikt. Hoogste prijs f 1,05, middel f 1, laagste f 0,90; aanvoer 3317 kop. Eieren: kippen- f 6,506,50; eenden 7 per 100 stuks. BROEK OP LANGEND1JH, 13 Mei. (Weekbericht Langend ijker Groentenvri- Wng). In de gehouden veilingen werd be taald voor: Rabarber f 0,803,80; bieten f 0,300,60 per 100 K.G. Aanvoer 4136 K.G. rabarber, 3800 K.G bieten. LEIDEN, 13 Mei. Boter. Prima fabrieksboter (controle) f 1,95; prima boerenboter 22,10; goede boerenboter f 1,851,95 per K.G.Grooten aanvoer met goeden handel. Turf. Van 8 tot 13 Mei aangevoerd: 700,000 lange f 1011; 90,000 zwarte f 13 per 1000 stnks. UTRECHT, 13 Mei. Vee. Aan de markt waren 1200 stuks vee aangevoerd. Handel matig. De prijzen waren als Volgt: stieren f 110—240, vaarzen f 130260, pinken 60160, melkkoeien f 160 340, kalfkoeien f 220450, vaarskoeien f 150270, nuchtere kalveren 716, magere varkens 3780; biggen f 15 35, magere schapen f 37,6062,50, lom meren f 612. Boter: (hooi) f 1,16 per J4 K.G; Eieren f 0,06—0.07 per stuk. Aardappelen 0,15—0,19 per K.G Kaas f 0,40-0,90 p«r K K.G.. Gelegenheid tot INSCHRIJVING van leerlingen (zoowel meisjes als jongens), voor het cursusjaar 1922- 1923, aanvangende 1 September 1922, bij de Hoofden der Vervolg cursussen 1 en 2, en wel in de schoolgebouwen, gelegen aan de PARKLAAN No, 108, en aan de TEMPELIERSSTRAAT No. 1, op Donderdag 18, Vrijdag 19, Maandag 22 en Dinsdag 23 Mei a.s. des AVONDS van 78 uur. koopt niet in winkels, waar onzede lijke of N. Malthusiaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan stationsboekenkasten welke geen gevaar oplevert. De Burgemeester van HAAR. LEM maakt bekend, dat er gelegen, heid bestaat tot inschrijving van leerlingen aan den VERVOLGCUR SUS No. 4, welke een apart leer- plan heeft en bestemd is voor de leerlingen, die niet in staat zijn de Vervolgcursussen No. 1 en 2 met vrucht te volgen (b.v. zij die de DAGSCHOOL NIET geheel hebben doorloopen). Het onderwijs zal wor den gegeven op Maandag, Dinsdag, Donderdag cn Vrijdag, des avonda van 6 tot 8 uur, van 1 SEPTEMBER tot en met de maand APRIL, in hel schoolgebouw aan de Nassaulaan No. 37a. Aangiften tot inschrijving van leerlingen kunnen geschieden bij het hoofd van genoemden cursus op 18, 19, 22 en 23 Mei a.s., des avonds van 79 uur in vorenver- meld schoolgebouw. Bij de aangifte moet een geboor te-bewijs en een vaccme-briefje worden medegebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3