BINNENLAND. BUITENLAND TWEEDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. GIJ, KATHOLIEKE VEREENIGINGEN. Men schrijft ons uit Nijmegen Wij hebben nu een schitterend plan voor den optocht, de praalwagens worden gebouwd, maar nu de stof feering. Voor mij ligt een lijst van de ver- eenigingen, dte zich hebben opgege ven. Twee honderd en zooveel Een aardig getal, maar lang nog niet hoog genoeg. Als wij deze lijst op den keper be schouwen, dan mankeert er nog veel aan. Daar is het R. K. Vakbureau uit Utrecht present. En haar leden, de nationale vakbon den voor 't meerendeel ook aanwezig.. Daarmee houdt 't echter op St Raphael en de Bond van Post en Tel personeel brengen een goed aantal afdeelingen naar hier, doch de rest der plaatselijke vakvereenigingen is blijkbaar nog niet in aktie Slechts enkelen hebben zich tot nu toe opge geven. Met de Federatie van Werklieden- vereenigingen is het al evenzoo. De Federatie zelf is op 't appèl de Diocesane Bonden zijn er ook Maar van de afdeelingen slechts en kelen uit den omtrek. En dan de boeren, waar blijven die Zij .hebben verleden jaar in den Bosch zoo'n overweldigende betoo ging gehouden, zullen zij de de monstratie van het georganiseerde katholieke Nederland nu aan anderen overlaten Van den Middenstand is de Fede ratie uit den Haag vertegenwoordigd, maar slechts 'n enkele Diocesane Bond is tot heden verschenen Afdee lingen zoeken wjj tevergeefs op de lijst En de middenstanders houden op den avond van den optochtsdag nog wel 'n groote propagandavergade- ring in de grootste zaal van de stad Alle Djocesane Bonden van onder wijzers zijrt er. Alle afdeelingen onzer werkgevers- vereeniging ontbrekende Centrale allen is er. Ik tel vrier Vrouwenbonden en' negen H. Familiën. Negen van de zooveel honderd. Hoeveel afdeelingen van de H. Familie zijn er wel in ons land, hoeveel der Derde Orde De laatsten. dringen zich ook nog niet op ik moet zoeken naar 'n „Derde Orde" o.p de lijst. Een, twee, drie vind ik er. En Congregaties 1 Ik zal het cijfer maar niet noemen. Neen, de religieuse organisaties hebben zich tot heden niet gehaast en als zij niet beter in het veld komen, zullen zij tegenover de sociale vereenigingen een sober figuur maken. Het ware jammer. Wij zouden zoo gaag zien, dat schit terend uitkwam naast het naar alle kanten uitloopende sociale leven, de bloei van onze godsdienstige vereeni gingen, opdat de beteekenis ervan tot "het bewustzijn van heel katholiek- Nederland zou doordringen. Zoo ziet men hettwee honderd en zooveel vereenigingen, die zich tot heden voor den optocht op Pinkster- Maandag hebben opgegeven, 't lijkt heel wat. Maar op den keper beschouwd* ontbreekt er nog veel aan. Het 'verwondert ons niet, ieder heeft het in onzen tijd zoo ontzettend druk En velen stellen tot 't.laatste oogen- blik uit, waartoe zij zich lang te voren een voornemen maakten. Het kan echter ook anders. Voor dezen keer moet het anders. Men moet zich tijdig opgeven voor Cen optocht, of men komt te laat. De regelfiigscommissfe kan geen opgaven meer wachten, indien alles geregeld en op orde is. En gij zoudt toch spijt hebben, als gij daar" niet bij kondet zijn, bij die overweldigende demonstratie van ka tholiek leven, welke op den tweeden Pinksterdag ter gelegenheid van den Tweeden Nederlandschen Katholie kendag wordt verwacht. Gij." katholieke vereenigingen Van elke soort en variëteit Geeft u nog heden op bij het Secre tariaat van den Ned. Katholiekendag, Keizer Karelplein, Nijmegen. DE CONFERENTIE TE GENUA. Het Russische antwoorp. De sub-commissie voor de Russi sche zaken heeft Zaterdag van 11 tot 1 uur vergaderd. Lloyd George noem de het Russische antwoord een uit dagend document, en deed drie voor stellen lo. het vormen van een com missie van deskundigen, welke zich zou bezig houden met de kwestie van de schulden, de particuliere bezittin gen, en de credieten 2o. het sluiten, te Genua, van een voorloopig verdrag tusschen Rusland en de andere Eu- ropeesche landen, en 3o. de weder- zijdsche verbintenis om zich aan geen revoiutionnaire propaganda ove te geven. Barthöu antwoordde met hulde te betuigen aan de gevoelens, die net voorstel van Lloyd George be zielden. Hij toonde op krachtigen toon aan, dat het antwoord van Rus land een voldoende ervaring oplevert, wat betreft het welslagen van de on derhandelingen met de Russen. Het is onmogelijk, voegde hij eraan toe, dat door middel van een in de voor gestelde omstandigheden benoemde commissie, het gemarchandeer op nieuw kan beginnen en worden ge rekt. Frankrijk zou daar niet aan mee kunnen doen. Barthou stelde voor, dat de regeeringen zouden worden geraadpleegd, en zouden trachten, de Ver. Staten mee te krijgen bij eventueele onderhandelingen. Ver volgens wees hij erop, dat het voor- loopige non-agressie-verdrag aan de Russen een werktuig tot intimidatie zou verschaffen gedurende de be sprekingen, en ten slotte zeide hij, met betrekking tot de propaganda men kent de waarde van de beloften der sowjets. De Fransche delegatie kan daarom de voorstellen van Lloyd George niet aanvaarden, noch een commissie .van deskundigen, benoemd door de conferentie, waarin sowjet- vertegenwoordigers zouden zitten. Het Havas-bureau meldt noghet eerste resultaat van de houding der Franschen blijkt uit de vergadering van de sub-commissie voor de Rus sische zaken. Het schijnt vrijwel uit gemaakt, dat de commissie van des kundigen voor het voorstellen van een methode om het Russische vraag stuk te regelen niet te Genua zal wor den benoemd, maar later door de regeeringen, na voorafgaande over eenstemming van de kanselarijen, en na een poging om zich^de mede werking van de Ver. Staten te ver zekeren. De Commissie zou wor den samengesteld uit de geallieerde en neutrale mogendheden, met uit zondering van de Russen, die echter, om de besprekingen te doen vlotten, zouden kunnen worden geroepen om inlichtingen te geven. Naar het einde der conjerentie? De correspondent .van het Acht Uhr Abendblatt te Genua meldt, dat de conferentie hoogst waarschijnlijk nog slechts enkele dagen zal duren en dat Genua over een week weer zijn vroegere aanzien zal hebben te ruggekregen. De Fransche delegatie spant zich in om het eindigen der con ferentie te verkrijgen. Barthou zou zelfs hebben voorgesteld zoo mogelijk reeds heden, Maandag naar huis te gaan. Het schijnt dat Frankrijk gedurende de laatste dagen niet zonder succes getracht heeft de staten der kleine entente voor zijn. standpunt te win nen. Het schijnt zelfs reeds vast te staan dat Benesj, de Tsjechische mi- nister-president, Lloyd George in den steek zal laten om de Franschen te gaan ondersteunen. Dezen staan op het standpunt, dat het antwoord van de Russen ten gevolge van de be sluiten van Cannes onmogelijk kan worden aanvaard. Volgens uitlatingen van personen uit de naaste omgeving van Lloyd George is de Engelsche premier erg slecht gemutst. Hij is diep teleurge steld en dit niet alleen door de hou ding der Russen maar ook door het optreden van Benesj. Deze had be loofd hem ten opzichte van het niet- aanvals-verdrag te zullen ondersteu nen, maar voelt zich thans beleedigd ten gevoige van organisatorische fou ten van ondergeschikten aard die op de conferentie zijn begaan. Het zal voor Lloyd George uiterst moeilijk zijn de conferentie nog tot 31 Mei in het leven te houden. Naar men meldt, heeft Zinofjef op het mijnwerkerscongres te Moskou gezegd, dat de conferentie te Genua spoedig-ten einde zal zijn, tengevolge van de onaannemelijke voorwaarden der ententelanden. Het verdrag van Rapallo is de grootste historische gebeurtenis sinds den oorlog. Dultsch- land en Rusland zullen samen een macht vormen, die niet te verslaan is. De Engelsche pers over (kWjongste situatie. De tégen "Lloyd George gekante pers in engelandjsfélt den" jongsten loop van zaken te Genua voor als een aanwijzing voor een volledige mis lukking van de conferentie. Zij zegt, dat de bolsjewieken nu waarschijnlijk hun propaganda zullen verdubbelen, bepaaldelijk in het Midden-Oosten, en zullen beproeven, een stevig Turksch-Duitsch-Russisch blok te>or- men. Andere bladen erkennen spijtig de onvermijdelijkheid .van verder uitstel in de betrekking van de hoofddoel einden der conferentie ofschoon zij nog hoop hebben dat de conferentie ten slotte vruchten zal dragen. Sprekend over Tsjitjerin's weige ring om de onzijdigheid der Sowjet te beloven in het Turksch-Grieksche geschil, meent de Daily Telegraph, dat dit het gevoig is van een nieuwe overeenkomst tusschen Angora en Moskou, welke naar men gelooft een militaire samenwerking omdrijft in het Zwarte Zeegebied. De Genueesche correspondenten van de Engelsche bladen zijn het er over eens, dat het oorspronkelijke program van de conferentie nu te Ge nua niet uitgevoerd kan worden we gens de onmogelijkheid om met Rus land tot een accoord te komen. Het Sowjet-antwoord, zegt de Man chester Guardian, heeft de regeling van den Europeeschen vrede verdaagd. De Daily Telegraph zegt: Een de finitief resultaat van Rusland's ant woord is precies tegengesteld aan wat zijn ontwerpers wenschten, want 'het heeft stellig den datum uitgesteld waarop hulp van buiten af beschik baar kan komen voor het geteisterde Russische volk.' Amerika en de Russische zaken. De correspondent van de Daily Ex press te Genua verklaart, dat voor aanstaande Amerikanen in overleg met hun regeering hebben voorgesteld, dat Amerika vertegenwoordigd zou worden in de gemengde commissies voor Rusland, opdat Amerika een oog in het zeil kan houden bij het ver strekken van credieten door de Euro- peesche naties en de toewijzing van concessies. De vrees, dat de Russen afzonderlijke verdragen zouden ma ken, heet achter deze actie te zitten. Volgens de Chicago Tribune zal Morgan die Zaterdag New York ver laten heeft, er in Europa op aandrin gen, dat hte grootste deel der bezet tingstroepen van de entente aan den Rijn zal worden teruggetrokken, ten einde het aan Duitschland mogelijk te mkaken de kosten op te brengen voor de vergoedingen. Het heet, dat de grootste banken van NewQork en Chicago er bij Morgan op hebben aangedrongen dat Frankijk en België zich zullen verplichten niet in Duitschland binnen te rukken, wanneer wij willen dat het aan de Ver, Staten mogelijk zal wezen om geld voor de schieten. De loening door Amerika zou dan op zijn minst een milliard dollar bedragen". Een Ooslersch congreste Genua. Volgens een bericht uit Italiaansche bron zal deze week te Genua een be spreking plaats vinden met vertegen woordigers van Indië, Perzië; Afga- nistan, Turkije, Arabië, Mesopotaipië, Syrië, Armenië en Egypie ter behan deling van verschillende Oostersche vraagstukken en hun verband met de Europeesclie vraagstukken. Naar de Italiaansche pers meldt, is deze conferentie van Oostersche volken te Genua het gevolg van een stap, door den vertegenwoordiger van Egypte bij Facta gedaan. Indië, Perzië, Afganistan, Turkije, Armenië, Mesopotamia, Syrië, Palestina, Ara bië en Egypte zouden daar vertegen woordigd zijn. De volken zouden autonomie eischen en hun toekomstige betrekkingen met de Europeesche landen bepalen. Het lijkt onwaar schijnlijk, dat Lloyd, George hiermee zou instemmen. DE REIS VAN HET ENGELSCHE KONINGSPAAR. Op den top van den heuvel van Notre Dame de Lorette, die een deel van de slagvelden van Ar.ois en Vlaan deren beheerscht, heett Vrijdag de ontmoeting tusschen koning George van Engeland en maarschalk Foch plaats gehad. De koning was verge zeld door maarschalk Haig. Toen Foch vooruit trad om den koning te groe ten, zeide deze „Ik ben gekomen om een krans te leggen op het graf van de Fransche soldaten, die voor hun land gesneu veld zijn." Toen de beide maarschal ken vervolgens elkaar begroetten, ging de koning op he~n toe en van elk van hen een hand in zijn handen leg gend, zeide hij in het Fransch „altijd dezelfde goede vrienden, niet waar Foch antwoordde hierop onmiddel lijk „Altijd, voor dezelfde zaak, dezelfde redenen." De koningin van Engeland is Zaterdagochtend uit Brussel vertrok ken. De koning, de koningin en de kroonprins (van België) hebben haar naar het Zuiderstation vergezeld.j:Zij is naar Boulogne vertrokken. DE TOESTAND IN IERLAND. Als vervolg op een aanval van Vrij dagavond, door gewapende mannen, op 'n auto, waarin bijzondere politie agenten zaten, in de buurt van Neury, hebben versterkingen een aanval uit gevoerd op het stadhuis, waar, naar verluidde, instructies om bommen te werpen werden gegeven, 2.6 personen zijn gearresteerd, w.o. een Kathol+eke geestelijke. Towi de politie binnen kwam, werd er een bom uit het venster geworpen, waardoor echter niemand getroffen werd Na het arsprlngenjvan de onder.' handelingen over de loonkwestie heeft het personeel van een melkfabriek te Carrick de fabriek in beslag geno men en de roode vlag geheschen, en den plaatselijken secretaris van den transportarbeidersbond benoemd tot bestuurder. Naar gemeld wordt, wordt het bedrijf als gewoonlijk voortgezet. De melk wordt door vrachtauto's van de boerderijen in de buurt aangebracht. Het personeel, fen getale van ongeveer 100, heeft een oproep uitgevaardigd, waarin het zegt, dat het het bewind op zich heeft genomen in het belang van de arbeiders, de boeren, en de gemeenschap. Er is duchtig geschoten in het dis trict Marylebone (Belfast). De toe stand was zoo gevaarlijk, dat de tram- dienst werd geschorst. In het Noorden van Belfast werd vanochtend weer geschoten. Of hierbij ongelukken heb ben plaats gehad, is niet bekend. Collins heeft aan een Protestantsche deputatie uit Dublin uit naam van de voorloopige regeering van den vrij staat verklaard dat zijne en elke na hem komen de regeering hare burgers zou wetén te beschermen en burger en godsdienstvrijheid zou verzekeren. DE REIS VAN DR. HERMES. Hermes, de Duitsche rijksminister van financiën, is even na dén middag, Zaterdag, vergezeld door Bergmann, von Brandt, "Kaste, Ruepel, Doon, Hoderon en Kehoi te Parijs aangeko men, en ontvangen door Dr. Mayer, den gezant, en Fischer, den voorzit ter van de Kriegslastenkommission. Hermes logeert op het gezantschaps gebouw. Volgens de Neue Berliner Zei- tung heeft Hermes de volgende leid draad meegekregen naar Parijshij moet nagaan welke soort waarborgen voor een leening vereischt worden een controle-systeem als dat van de Dette Publique kan Duitschland nief aannemen, daar fiet de souvereiniteit van Duitschland zou schenden en te duur zou zijn. Eenig toezicht kan ech ter niet geweigerd, bijvoorbeeld het toestaan, aan de credietgevende lan den, om door hun vertegenwoordigers te Berlijn inzage te krijgen in de inter ne aangelegenheden van het Duitsche financieele beheer. HONGARIJE EN DE SCHADEVERGOEDING. De nieuwe nota van de commissie voor de schadevergoeding, nopens de levering van vee tot 15 Juni, draagt het karakter van een ultimatum. Het voorziet sancties tegen Hongarije, als dit zijn prestaties niet nakomt. De (Hongaarsche) regeering beweer^ dat Hongarije voorshands niet in staat is, het geëischte vee te leveren. DE RAAD VAN DEN VOLKEN BOND. De raad van den volkenbond heeft in zijn ochtendvergadering van Zater dag een begin gemaakt met de bespre king van de kwestie van de Russiche vluchtelingen. De raad heeft de motie aangeno men, die voorgesteld is door de finan cieele commissie, nopens het finan cieel herstel van Oostenrijk. De raad blijft zich ter beschikking van Oosten rijk stellen om maatregelen te dien aanzien te overwegen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. NIEUWE LUCHTDIENST VAN LON DEN NAAR BRUSSEL EN AMSTER DAM. De 'nieuwe luchtdienst naar Brussel en Amsterdam begint heden, Maandag. Van dien dag af zullen er eiken dag aan het Londensche vliegstation dertig vliegtuigen aankomen of vandaar ver trekken. De grootste bedrijvigheid heerscht op de route Londen—Parijs en van vijf uur 's ochtends af. wanneer het eerste vliegtuig naar Parijs vertrekt tot vijf uur 's avonds zullen vliegtui gen gemiddeld elk uur op die route* vertrekken. De vliegtuigen die dienst doen öp de routeBrussel'Amsterdam zullen even als die op de route LondenParijs een gemiddelde snelheid hebben van 160 K.M. in het uur. Omtrent de inhechtenisneming, te Chicago van een aantal arbeiderslei- dere, waarover wij reeds het een en ander hadden meegedeeld, geeft de New-York Herald nog nadere bijzon derheden. Niet minder dan 200 van zulke leiders zijn in hechtenis gesteld en bovendien nog 200 „gewone men- schen". Van de gedetineerden zijn er drie herkend als deelnemers aan het gevecht, waarin twee politie-agenten waren dood geschóten, en dat een gevolg was van dynamietaanslagen op gebouwen, een garage en een druk kerij. Van de drie als medeplichtig aan het doodschieten der politie agenten aangeduide personen is er een lid van den glazenmakersvakbond en zijn twee andere „oude bekenden van de justitie". De politie heeft zich bij haar arrestatiën door niets laten weerhouden en ook de invloedrijkste arbeidersleiders niet ontzien. Onder de gedetineerden zijn „Big Tim" Murphy, Cornelius Shea en Fred Mader. Van dezen wordt Murphy gevangen ge houden, zonder dat zijn vrienden met hem in voeling kunnen komen. De ziekte van Kapp is ernstig, zoodat het proces wordt uitgesteld. Wanneer Kapp het ziekenhuis verlaat, is nog niet te voorzien, aangezien waarschijnlijk een tweede operatie noodig is. De "acte van beschuldiging tegen Kapp is nog niet klaar, aangezién er nieuw bewijsmateriaal noodig is. Na een .proces .van "ongeveer twee weken, en een beraadslaging van veertien uur, heeft de revoiutionnaire rechtbank te Moskou in het sensa- tioneele proces tegen verschillende popen en civiele personen, die be klaagd waren van verzet tegen het decreet nopens de intrekking van de kerkelijke goederen, het vonnis ge veld. Dit luidt als volgt: 11 beklaag den, voor het meerendeel popen, worden doodgeschoten. Zes popen zijn veroordeeld tot 5 jaar gevangenis straf. De andere beklaagden hebben kortere gevangenisstraf gekregen of zijn vrijgesproken. Buitenlandsche coöperaties, zoo wordt uit Moskou gemeld, hebben hierheen 2 wagons met medicijnen en 4000 pond Hollandsche rijst gezonden. Uit Berlijn, Stettin en Praag zijn naar Rusland 20 wagons meel en 4 wagons suiker gezonden, daarenboven con serven, schoeisel en medische artike len. Een Duitsch blad, dat aan de Oostersche vraagstukken gewijd is geeft verbluffende cijfers over de wijze, waarop Bokhara, door zijn inlijving als sowjetrepubliek bij de Russische Sowjetfederatie tot den bedelstaf is gebracht. De buitengewone uitgaven van de sowjetrepubliek Bokhara be droegen in het jaar 1920 1.315.764.749 roebel, welke gedekt werd door een leening te Moskou van 1.153.689.300 roebel en het uitgeven van 415.197.000 roebel in papier, in 1921 bedroegen de uitgaven 62.660.910.221 roebel, waarvan Moskou slechts 5 miljard wilde dekken. De overige 57 miljard moesten door de uitgifte van papieren geld gedekt worden. De inkomsten beliepen slechts 75 miljoen of 0.125 procent der uitgaven. Het heffen van belastingen in natura mislukte ten eenemale. In plaats van 4.000.000 poed graan kreeg men slechts 800.000 poed binnen, in plaats van 60.000 schapen, stond de bevolking er slechts 12000 af. De raming voor dit jaar voorziet een tekort van 1.125.000.000. 000 (één en een achtste biljoen), waarvan 60 miljard door uitgifte van papieren geld gedekt moet worden. Het commissariaat is thans bezig de Tenga als munteenheid in te voe ren, waarbij 1 Tenga gelijk is gesteld met 15000 Roebel. Het Estlandsch telegraaf-agent- schap meldt, dat de diplomatieke vertegenwoordiger van Estland te Tiflis en zijn personeel door de sowjet- overheid gevangen zijn genomen. Naar het Berl. Tagebl. uit Halle verneemt, hebben inbrekers uit de zilverfabrieken van Clausewitz groote hoeveelheden zilver en andere kost bare metalen weten te stelen. De zil verkast van het laboratorium is ge heel geplunderd. Van de daders is tot nu toe geen spoor gevonden. f De bakkers te Parijs denken er over den prijs van het brood te ver- hoogenvan daar ontsteltenis bij een deel van de Parijzenaars. De mi nister van landbouw heeft zich nu met het geval bemoeid en daarvan ntede- deeüng gedaan in den ministerraad. De regeering schijnt van verhooging van den broodpijs niet te willen weten en, naar enkele bladen melden, zal de prefect van het Seine-departement dien prijs nu vaststellen en wel op één frank per kilo. Het Engelsche Hoogerhuis heeft Lord Birkenhead's wetsontwerp op den eigendom zonder stemming aan genomen en het gaat nu naar het Lagerhuis. Het is een gewichtige wet, figuurlijk en letterlijk. Figuurlijk, om dat zij een eind maakt aan het ver schil tusschen „real" en „personal property", het eerstgeboorterecht af schaft en vele andere revolutionaire of evolutionaire dingen invoert. Let terlijk omdatz ij 310 bladzijden be slaat en de omvangriiksche wet is, die ooit in het parlement is behandeld. Met betrekking tot de aangekon digde verlaging van de spoorwegvrach ten in Engeland en Wales wordt nog gemeld dat in vele gevallen de verhoo gingen op de tarieven van 1914 ver minderd worden met 25 pet., terwijl de "tarieven voor afhalen en bestellen van goederen 50 pet. minder worden. Het bouwbedrijf, de staal- en bliknij- verheid zijn het meest gebaat bij de verlaagde tarieven. Uit Allahabad wordt gemeld dat een zoon van Ghandi tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld is. GEMENGD NIEUWS. HOE MEN BEZOEKERS OP EEN VER GADERING TRACHT TE TREKKEN, KORTE BERICHTEN. HANDEL MET RUSLAND. Naar het Bureau voor Buitenlandsche Bedrijfsberichten mededeelt wordt een combinatie gevormd ten doel hebbende de bevordering van den handel op Rusland en de Randstaten op zoodanige wijze, dat voor de deelnemende Nederlandsche fir ma's betalingsrisico is buitengesloten. DE TABAKSWET. Het volgende wordt gemeld: Nu de Tweede Kamer is uiteengegaan vóór de Commissie van Rapporteurs in zake het initiatiefvoorstel Abr. Staalman cs.' betreffende de opschorting dei- Tabakswet verslag heeft uitgebracht en deze door dit uitstel van behandeling het wetsvoorstel practisch heeft doen verval len, ligt het niettemin in het voornemen der voorstellers maatregelen te overwe gen op welke wijze alsnog overeenkomstig de bedoeling van het voorstel de fatale gevolgen der Tabakswet kunnen worden verijdeld. VLIEGONGELUK TE SCHEVENINGEN. Zaterdagmiddag kwam een vliegma chine van de Eerste Rotterdamsche Lucht vaart Maatschappij bij een passagiersvlucht te vallen. De machine kwam met den kop in het zand te staan en werd ernstig beschadigd. De aviateur en de passagier, de heer Bos nia, kwamen met den schrik vrij. Werkloosheid onder chauffeurs. De Nederlandsche Bond van Particuliere Chauffeurs heeft een schrijven gericht aan den Minister van Arbeid. De voortdurende werkloosheid van velen onzer leden, tengevolge van den tc- genwoordigen maatschappelijken toestand, waardoor vele automobiel-eigenaren hun automobiel afschaffen of naar het buiten land vertrekken. dwingt ons, zegt de Bond. uw hulp in te roepen om maatre gelen te willen nemen het te werk stel len van buitenlandsche chauffeurs tegen te gaan. ZWARE BRAND TE ROTTERDAM. Zaterdagmiddag kwart voor een, brat te Rotterdam een zware brand uit in d pakhuizen van den glasfabrikant A. J Bakker aan het Haringvliet. Een twee tal stoomspuiten en kleiner materiaal gaf 12 stralen water. Nader wordt aangaande dien feilen brand gemeld De brand ontstond door kortsluiting in de benedenverdieping. De vlammen von den dadelijk veel voedsel in de groote hoeveelheid stroo,. kisten en ander pak- materiaal, dat in de omgeving stond. Langs een wenteltrap werden de vlam men omhoog gezogen en binnen korten tijd stonden ook de drie daarboven lig gende verdiepingen alsmede de zolder, in lichte laaie. Een naast liggend pak huis, in gebruik bij een tabakshandelaar, dat geheel gevuld was met balen tabak, werd oveneens door den brand aangetast, doordat een muur, die do pakhuizen scheidde sprong. Ook van dit naastlig gend pand brandden de twee bovenste verdiepingen met het dak geheel uit. Doordat groot alarm was gemaakt, was spoedig veel groot bluschmateriaal ter plaatse, waarvan twee stoomspuiten in dienst werden gesteld. Beide gaven met vier stralen, waarvan oen over de ma- 'chinale ladder, water. Daarna werd met 11 stralen op de waterleiding water gegeven, zoodat een groote massa water in de vuurzee ge stort werd. Aangezien het btartende pak huis temidden van andere pakhuizen mot brandbare stoffen stond, moest de brand weer maatregelen nemen, om to voor komen, dat de' brand zich daarheen uit breidde. Om 2 uur 15 was de brandweer liet vuur meester en kon eenig klein materiaal inrukken. Omtrent de schade is nog niets definitiefs mede te deelen, doch deze zal zeer groot zijn. DE NETTE „COMMENSAALS." Te Kampen had een jongmensch, lang en tenger van postuur in blauw costuum, zich uitgevende voor machinist, een ka mer met pension gehuurd. Heel royaal bood hij uit eigen beweging aan, méér te zullen btalen dan de bedonge pen- sionprijs. Na een kort verblijf is de royale mijnheer echter met de noorderzon, bo vendien een bedrag van 30 meenemende van een anderen commensaal verdweneir. Vermoedelijk is dit dezelfde oplichter, die ook te Deventer en Zwolle, zijn slag ge slagen heeft. ER IS „BELET." In de brievenbus van een villa aan de Boschlaan te Bussum heeft een koolmees haar nestje gebouwd. Ze zit er te broeden op 9 eitjes. Om dit broeden ongestoord te laten geschieden zijn bezorgers van brieven en couranten gewaarschuwd dat er „belet" is. BRUTALE INBRAAK. In het kantoor van de papierfabriek „De Veluwe" te Vaasen (Geld.), is op brutale wijze inbraak gepleegd. De brandkast was 's morgens verdwenen en lag buiten het raam, van haar inhoud, 200 aan contan ten en een aantal boekjes, ontdaan. De inbrekers hebben zich waarschijnlijk van een steekvlam bediend: althans het slot was uit de deur der brandkast verwijderd, VOSSEN OP DE VELUWE. Het aantal vossen op de Veluwe is zeker in geen jaren zoo talrijk geweest als tegenwoordig. Bepaalde het verblijf dézer dieren verleden jaar hoofdzakelijk tot de Zuid-Veluwe met name tot het „Spelder- holt" en het „Deelerwoud", thans worden ook de Soerensche bosschen door deze wilddieren bewoond. Een paar weken ge-, leden groeven jachtopzieners twee holen uit nabij den Aardmansberg en deze week in de omgeving van het Uddelermeer, Hierbij werden 1'4 jonge vossen bemach tigd,, terwijl twee moervossen werden doodgeschoten. Het gaat evenwel niet gemakkelijk in de dichte bosschen een vossenhol te ont dekken, want ook bij de keuze zijner onderaardsche woning, gaat de vos met overleg te werk, Tegen den tijd echter, dat de jongen wat grooter worden en meerder voedsel noodig hebben, zoodat de ouden meer het jachtveld in moeten, verraden ze zich zelf door de steeds dui delijker wordende gangen, welke naar hun hol leiden. Men vindt daar in steeds tal van geraamten meest van wilde konij nen, en ook" een hoeveelheid van voor raad, EEN ONTVLUCHTING. In den trein, die 9.05 's avonds uit Hoorn naar Alkmaar vertrekt, zaten Don derdag twee rechercheurs met een arres tant, zekeren J. K. uit Amsterdam, die voor den rechier-commissaris te Alkmaar moest verschijnen onder verdenking van inbraak te Heiloo. De arrestant, die ge vraagd had naar de W. C. te gaan, zag kans te ontsnappen, nog vóór de eerste halte, Bobeldijk. Daar werd de ontvluch ting opgemerkt, de lijn werd afgezocht, telegrammen verzonden, doch zonder suc ces. Nog denzelfden dag echter is het aan de Purmerender agenten gelukt den vluchteling te arresteeren. Hij werd weder aan de Amsterdamsche politie overge geven. HIJ WAS EEN GOED.... VOETBALLER In oen groote plaats in het Westen van Noord-Brabant moest een opzichter bij de gemoente-Teinigingj worden benoemd. Nadat uit de reeks sollicitanten door de betrokken commissie drie waren uitge zocht om op de voordracht te worden ge plaatst, werd door B. en W. nog een vier de ontboden. Uit niets bleek, welke bij zondere gaven ihet jongmensch had om buiten do door de commissie uitverkoren- neir door B. en W. te worden voorgedra gen. Tot een der leden van liet dagelijkse!» bestuur zich liét ontvallen: Maar hij ds een goed.voetballer! 't Is jammer, dat deze sollicitant, on danks deze allerschitterendste aanbeveling, niet benoemd is. Want wat moet de reini gingsdienst nu beginnen! De benoemde kan n.l. nietvoetballen. (Geld.) Te Noord-Scharwoude werden de vrou wen en mannen dor de afd. der S.D.A.P, opgeroepen tot een druk bezoek aan do vergadering, waar Dr. van der Waerden zou spreken. Natuurlijk werden daartoe verschillende argumenten opgesomd. Eén was al heel merkwaardigs: „Dat er nu reeds weer een groote oorlog dreigt, valt uit verschillende omstandigheden af te lei den o.a. uit het feit, dat door den minister vergunningen worden en zijn verstrekt voor arbeidsverlenging, om de in aanbouw zijnde kruisers, zoo spoedig mogelijk af te krijgen." Als dat niet trekt, trekt niets, zegt het „N. v. d. D.," waaraan we lit ont- leencn. Doodelpk ongeval Zondagavond ia de heer S. ,te Hilversum bij het over steken van den 's-Gravenlandschen weg, door een auto overreden en gedood. Vergiftiging Te Assen is gevan kelijk binnengebracht de vrouw van den voor eenige dagen geleden overleden boerenknecht S. te Hoogeveen. Zij wordt verdacht haar man te hebben vergif- tigd. Muizenplaag Te Boekei zijn bij een inwoner bij het dorschen in 2 dagen tijds niet jninder dan 850 muizen ge vangen. De gasverstikking te 'Nijmegen Ook de derde slachtoffer van de gas verstikking te Nijmegen, do 43-jarige itiffrouw K., is in het ziekenhuis over leden, zoodat het geheele gezin omge komen is. De oorzaak is inderdaad' ge weest een lek in de gasleiding, dat de bewoners zelf onvoldoende hadden ge repareerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6