i in het gezicht van den strijd. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. D AMI AATJES WOENSDAG 17 MEI 45ste JAARGANG No. 14144 PER KWARTAAL 3.25 PER WEEK 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/^ NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nog een korte spanne tijds en het Nederlandsche volk staat voor den politieken veldslag. Als van ouds hadden wij verhoopt, dat, ondanks alle verdeeldheid oin ons heen en ten spiit daarvan, de Kath. Staatspartij zoii staan met een eenheidsfront. Het heeft niet aldus mogen zijn. De nauwte welke overal "rauwte brengt, werkte ook in onze gelederen. Krachtens haar samenstelling was de Katli. partij een ware volks partij, immers in haar verband von den rijken en armen plaats. Dat de partij schier altijd een goede en gelukkige politiek volgde bleek o.rn. zeker uit het feit, dat de eene groep tegenstanders haar reactionair noemde, de andere groep haar te democratisch heette. Men kon dit reeds beschouwen als een goede aanwijzing dat zij het juiste midden wtët te houden, krachtens de historie een vrij juiste aanwijzing voor het houden van het goede spoor. Het schijnt ons vooral in de laatste tijden te veel voor den wind te zijn gegaan en daarom moest blijkbaar ter beteugeling van overmoedigheid, te rugslag komen. Men is van uit de Haarlemsche veste begonnen met een actie over de richting in de politiek. Wij "zijn overtuigd dat deze actie met de beste bedoelingen werd on dernomen. Dit verschijnsel was in z'di ook niet nieuw in de Kath. partij. Voor een zestal jaren terug hadden wij een actie op deze actie gelijkende, ook in haar wezen over de richting in de politiek, maar gesteld in pre cies tegenover gestelde richting. („Ons politiek Recht,v) Die actie was toen ter tijd evenmin bedoeld om eenige scheuring te bren gen in de Kath. eenheid en zij heeft er gelukkig ook niet ijte geleid. Bij de tegenwoordige actie zullen ongetwijfeld dezelfde bedoelingen heb ben voorgezeten, maar is helaas, on danks de aanvoerders, de uitslag an ders geweest. Men moge hieruit in al onze krin gen leeren, hetgeen aan ons eens werd geschreven door een priester met heel veel ondervinding, „men heeft het Politieke beest eerder los gemaakt lan weer vast gebonden." Trouwens, hoe het ook zij, er is thans een groep katholieken, die zich in een afzonderlijke partij gegroepeerd hebben. Waar de zaken aldus staan, en de strijd in het zicht is, geeft het niet treurend bij de verloren eenheid ne der te ga,in zittenwij achten het veel en veel beter de kiezers te helpen bij het zoeken van hun weg. Ook voor de katholieke kiezers is dit van het grootste belang. Een van de aangevoerde oppositie argumenten, wij zouden kunnen zeg gen het argument, is wel het navol gende „Ook de Kath. partij, ook zelfs dgze rechtsche Regeering, heeft zich laten dringen naar een politiekvan eenzijdigheid." Zii zouden te veel hebben gelet op en gedaan voor de economisch zwak keren en daardoor de positie van an dere groepen als vanzelf sprekend hebben benadeeld. Het is in en bij deze zaken altijd maar de vraag, of men niet te veel generaliseert en wel voldoende on derscheidt. Daar zijn er geweest onder, laten wij ze eens noemen de meest geavan ceerde katholieken, welke inderdaad allicht te veel hebben gedaan aan wat men noemt, doordrijverij. Maar men vergete dan evenmin dat daartegenover zeker een gelijke hoeveelheid anderen staat, laten wij ze eens noemen de minst geavan ceerden, welke in de tegenovergestel de richting zeker niet minder hebben gewerkt." Het ergste van die actie is, naar wijze van zien, altijd geweest, de, manier waarop deze werkzaamhe- de" niet zelden werden ontplooid. Een mug werd vaak opgeblazen tot ien olifant, een strijd van personen °nderling, soms op den rug der be weging gevoerd, om te konten tot begeerde doeleinden, werd als Iets Wereldschokkends voorgesteld. Baarbij kwamen nog, boven dit alles, de buitengewone moeilijke om standigheden welke thans worden doorgemaakt. Malaise in industrie en handel, Jegensiag op elk terrein, waardoor beduidende vermindering van het volks-inkomen en daardoor stijging van percentages en bedragen der belastingen. »- Anderzijds uitgaven door Staat, Provincie en gemeente in verhoogde bedragen, eensdeels door de ten uit- voerkoming van in vorige tijden ge nomen besluiten, anderdeels door moeilijk af te wenden noodzakelijk heden en rechtvaardigheden, wijders ook hierdoor de depriciatie van den gulden. Bij zulk een samenloop van om standigheden is het gemakkelijker een bond. van belastingbetalers of iets dergelijks op te richten en te zeggen hoe de positie zou moeten en kunnen worden gered, dan aange wezen te worden om het zelf te gaan doen. Maar hoe het ook moge zijn, de positie is voor elke groep of voor elke partij welke een oppositie-actie voert, buitengewoon gunstig. Als men maar durft te beloven, dat men zal zorgen voor daling van de belastingen en daarnaast opmerkt, dat de regeeringspartijen te roijaal zijn geweest, heeft men, niet door overtuiging of overreding, maar omdat ieder dit natuurlijk gaarne wil, ze ker bij vele oppervlakkigen reeds een voorsprong. Maar ieder, die eens de moeite wilde en kon doen om samen te voe gen de werkzaamheden van Regee ring en Kath. partij, zou spoedig tot de overtuiging moeten komen, dat beiden niet zelden tegenover boven matige verlangens stelling hebben moeten nemen en daarvoor menig verwijt hebben moeten accepteeren. Het gaat daarom naar onze mee ning ook veel te ver, en het is voor ons gevoel opdegrensvan'tonbehoor- !ijkeaf(om geen sterker woord te ge> bruiken) als sommigen van de nieuwe partijmannen de Kath. partij of de Regeering gaan vereenzelvigen met de een of andere minder gelukkige uitlating of opmerking van deze of gene. Het moge al waar zijn, dat er in het oude leger eenige ijverigen zijn geweest, met meer en minder invloed, welke zeker wat te hard of te zacht van stapel zijn geloopen, zij werden toch in de Kath. Staatspartij en door de Regeering voldoende in evenwicht gehouden. Het is ons dan ook schier onbegrij pelijk hoe er personen waren te vinden welke de verantwoording voor den ge- danen stap op zich durfden nemen. Zij zullen van de te stellen daden geen pleizier beleven en aan de Kath Staatspartij en hare eenheid vee' schade toebrengen. Hunne daad is, vooral in het gezicht van den strijd, een daad van groote verantwoordelijkheid. 's B. M. KRIJGSMAN. AGENDA 18 MËI ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Openstelling van de Duinen voor het Pupliek- J. J. WEBER ZOON. Koningstraat 10 Haarlem. Opticiens Fabrikanten. Telegrafisch Weerbericht. HAARLE OURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: De goedkoopste weelde voor ieder- een is FRANKEN'S MEIKBBOOD. Sociëteit St. Bavo. Smedenpatroons, 8 uur. Kruisverbond, 8 uur. Wo- ningbouwvereeivigting St. Bavo 8 uur. Grossiersveroenaging, 8 uur. Ledenver gadering Overheidspersoneel, 8 uur. Sociëteit Vereeniging. Buitengewoon concert, 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling van half 8 tot half 9. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat. Da gelijks, uitgenomen Zaterdag,—Zon- en feestdagen toegankelijk. R. K. Leeszaal en Uitleenbibtiotheek. l' Jansstraat 49. Dagelijks geopend van 10 uur lot half t, van 2—5 en van 7—10 uur, behalve des Maandagsoohteods en Zon- en feestdagen. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorna, van 912 uur, nam. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Klei ne Houtweg 13. Alle werfidagen, voorna, van 1012 uur, nam. van 24 en van 89 uur. ■St. Elisabeth's Vereeniging. Jansstraat 49. Van 12 uur aanvraag om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. R. K. Huishoudschool. Kleine Houtweg 14, Spreekuur Maandag 21 uur, Donderdag van 1012 uur. Pand 1. Herijk van maten en gewichten Van 912 uur voor Rollandstraat, Wal deck -Pyrmontstr., Eendrachtstraat, Zijl vest en Zijlsingel: van 14 uur Voor zorgstraat, Jan Nie u werah u ijzen s t raat Oranjestraat. Hamlet. Maandag 22 Mei komt Bduard Verkade in de Stadsschouwburg Hamlet" opvoe ren. De plaatsbespreking begint vanaf Vrij dag. Groepenwedstrljd Haarlemsche Jacht club. Na hel 'bezoek dat enkel'. Haarlemsche zeilers het vorig jaar brachten aan de En- gel'sche wateren, toen de Oranje II op de Ryde eenige wedstrijden zeilde, heeft het bestuur van do Haarlemsche Jachtclub, dat het vorige jaar liet initiatief nam tot de goedgeslaagde groepenwedstrijden tegen de Zaaitlanrlsche en de Kaag, het plan opge vat om ook tegen Engel sche jollen zei Iers eenige wedstrijden te orgamseeren. Deze wedstrijden zullen nu Zaterdag 20 en Zon dag 21 Mei a.s. plaats hebben, ter gelegen heid van de internationale zeilwedstrijden, die de H. J. C. op het Buiten Spaarne houdt. Voor de H. J. C. komen uit de heeren M. van Breemen, J. Hin, P. Blan kevoort, A. v. Dokkum, A. C. Stoel en J. Sarlet. Als tegenstanders krijgen dezen zes zei lers van de Burnham Jachtclub, die zullen uitkomen in Nederlandsche jollen, welke echter voorzien zullen worden van Engel- sche zeilers. Wij wijzen er op, dat het nummer jol- lenzeilen wel tot het belangrijkste behoort van het tweedaagsche zeilprogramma van de H. .J. C. en dat het publiek in de gele genheid is de wedstrijden van de Spaarne- oevers te volgen. De Engelschen arriveeren Vrijdag a.s. te Haarlem. Dien avond organiseert de H. J. C. een bijeenkomst in Hotel Lion d'Or, ten einde de zeilers gelegenheid te geven met elkander kennis te maken. Middenstandsbank. Aan de vergadering van aandeelhou ders der Middenstandsbank alhier zal worden voorgesteld een dividend van 7 pCt. uit te keeren. Tevens zal worden voorgesteld, het be drijf te vereenigen met dat van de Alg. Centrale Bankvereeniging voor. den Mid denstand te Amsterdam. Collecte. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat op Woensdag 24 Mei 1922, binnen deze gemeente zal worden gehou den de Collecte ten behoeve van het „Fonds tot ondersteuning van Invaliden van Land- en Zeemacht" en beveelt die collecte aan in de milddadigheid der in gezetenen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de opvatting van hen, die de roeping van het fonds niet kennen en dit fonds be schouwen als eene soort van armenbe deeling voor oud-militairen, geheel on juist is. Geen aalmoes wordt den gewe zen krijgsman gegeven, maar eene jaar- lijksche gratificatie nevens militair pen sioen of gagement, door de natie aan den oud-soldaat aangeboden als een stoffelijk blijk van waardeering zijner diensten, als een gepaste hulde voor hen, die haar heeft verdiend. Eene ruime opbrengst der jaarlijksche collecte is tot aanvulling van dit fonds zeer noodig, omdat het daardoor alleen mogelijk zal zijn óm óf nieuwe catego rieën van deelgerechtigden te vórmen óf wel de voorwaarden van opneming in de bestaande categorieën te vergemakkelij ken, want dikwijls komt de pijnlijke nood zakelijkheid voor, dat niet kan worden voldaan aan aanvragen van verdienstelij ke oud-militairen, omdat de voorwaar den van opneming in het" fonds zoo moei lijk zijn gemaakt. Bezuiniging in de gemeentelijke huis houding. Men meldt ons: Gisteravond had in het gebouw St. Ba vo eene gemeenschappelijke vergadering plaats van de Besturen der Afd. Haarlem van den Centralen Nederlandschen Amb- tenaarsbond, den Algemeen Ned. Christ. Ambtenaarsbond en de Algemeene R.-K Ambtenaarsvereenigiftg, teneinde eene bespreking te houden over de vraag van den Voorzitter van de Centrale Commis sie van Overleg, gedaan in de vergade ring van die Commissie 'van 8 Mei j.l.» om als organisaties met de directeuren samen te werken om te komen tot een zoo groot mogelijke bezuiniging. De Besturen van genoemde organisaties besloten unaniem aan het verzoek van den Voorzitter te voldoen. De besprekingen zullen ook met de Werklieden-organisaties worden voort gezet. Vervolg-Onderwijs. (Vroeger Herhalipgs- onderwijs.) De Burgemeester van Haarlem maakt bekend: dat van 1 September a.s. tot en met April 1923 van gemeentewege gelegenheid wordt gegeven tot het onb- vangen van vervolg-onderwijs, en wel m afzonderlijke klassen zoowel voor de jon gens als voor de meisjes, op Maandag-^ Dinsdag-, Donderdag- en Vrijdagavond van 6 tot 8 uur; dat de aangifte tot deelneming kan geschieden op Donderdag 18, Vrijdag 19> Maandag 22 en Dinsdag 23 M»i a.s. des avonds van 7 tot 8 uur bij de Hoofden van de vervolgcursussen: a. in het gebouw der School aan de Parklaan No. 108; en b. in het gebouw der School aan de Tempeliersstraat No. 1; dat bij die aangifte moeten worden overgelegd: een geboortebewijs en oen bewijs van koepok-inenting. Nog een nieuwe vereeniging. De hoofden van scholen alhier hebben een ambtelijke vereeniging opgericht. Dit heeft niets uitstaande met de vereeniging van hoofden van scholen in Nederland. Tot voorzitter is gekozen de heer E. ten Broeko alhier. Eindexamen Handelsschool. Het eindexamen zal Donderdagavond a.s. met een openbare les in het ge bouw Sint Bavo geëindigd zijn. Na afloop zal de plechtige uitreiking der diploma's plaats hebben. Haarlemsche Bankvereeniging. In de 16 Mei j.l. gehouden Algemeene Vergadering van aandeelhouders werden de Balans en Winst- en Verliesrekening goedgekemvl De heer Jhr. F". W. van Styrurn werd als Commissaris herkozen, terwijl verder de heeren J. Simonsz te Overveen, oud voorzitter der Comissio van Admissie van de Credietvereeniging van De Twentsche Bank, en Herbert Cremer te Haar lem, directeur der Deli Maatschappij, tot Commissarissen werden benoemd. Lijst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten van welke de afzenders onbe kend zijn. Terug ontvangen in de eerste helft van de maand Mei 1922 ten kantore te Haarlem. Onbekende binnenlandsche brieven: Bureel Algem. Handelsblad, Mej. M. Bals, beiden AmsterdamBoekhandel Bladergroen 555. JBloemendaal -.Mej. Jo jfllom, Boasson W, Breemhaar, Mej. T. Goedhart allen Amsterdam; A. B. Groen, Botterdam; Haagsche J?cst, Haag; L. Hinlopen, Bussum: K. Klugt, IJmuiden; Mej. O. de Krijger, ZaandamDora Klau wers, HaarlemDe Leidsche Courant, Leiden; Mej. A. J. v. d. Meer, Haar lem; Mej. A. Meerberg, Ter Neuzen; Bieruiua Oosting, HeemstedeMevr. Op stellen, Beek- Nellie Perk. Haag; De Peusodent Company, Amsterdam; Fa. Pluim, Amsterdam; O. Polak Czn., Gro ningen M. Schaap, A'damT. Schaap Haarlem; A. F. Smit, G. Smits, beiden Schoten; Mevr. v. Sijthof, Beek; A. P. Staalman, Amsterdam; H. Slips, Hilver sum; Dir. Technische Bedrijven der Ge meente Apeldoorn Bertha v. Tienen, Ze venaar; Diena v. Velzen, Katwijk a. Zee; Mej. v. Voort, Ede; Mej. J. Wiebuskost Amsterdam; Familie Wittebrood, Hilver sum; 6'48 Huis v. Bewaring Amster dam. Onbekende binnenlandsche brio Ik aar ten M. Bell, Haarlem; A. Burgen, Am sterdam; F. Brossois, Haarlem; J. Oor des, Amsterdam; H. v. Dam, B. Dooijeweert, Zetten; Gilda, J. Hu- delers, Assen; F. Hameleau, Haarlem; S. Verhamme, Amsterdam; J. Herre- bout, Axel; J. v. Herwaarden, Leiden; Olara Heijnaam, Arnhem; L. Heusmann, N. A. G. Jansen, beiden Amsterdam Pauw de Jongh, Schoten; O, Kammeijer, Haarlem; L. Kesjen, Amsterdam; Knie- fall, Haarlem - J. Koonenbrack, Amster dam; Fam. Korsilin. A'dam; H. Kraan, ZeistMarietje v. d. Kroft, Schoten Het Leven, Amsterdam; A. G. v. Lu nenburg; A'damTh. Marsma, HaagjCa- to Mesman, N.-Vennep; Opr. Haarl. Crt. Mej. Pol-Heertjes, beiden Haarlem; J. Poppelsdorf, Amsterdam; H. Prins, Wa tergraafsmeer; J. Schaatsenburg 3 stuks Amsterdam; Nelly van Schagen, Tilburg; O. M. Schnaar, Leeuwarden; Jo Scholte, Haarlem; J. M. J. Scholten, Haarlem; Jo Schol ten, Haarlem-. H. Siemmeling, Utrecht; B. Smits, Ermelö; G. Sprank, Velsen; Mevr. Stolp, Amsterdam; H. A. Vis, Haag; Nico Vernout Egmond aan ZeeH. Voerman, Egmond aan Zee L. v. d. Waag, H. v. d. Wal, P, Wiers- ma, allen Amsterdam; Lena do Wolf, Hillegom; Zuil, Meije; onleesbaar, Haag; 4 briefkaarten zonder adres. Onbekende buitenlandsche brieven: L. van Gelder, BerlinThomas de Jongh, Ohio; O. P. K. Arp-Kesper, Neu- chatelKlimbre v. Niel, BerlinJOben- burg, Frankfort; Mej. W. v. Winsen, Canada; J. Woutenburg, Missoula Mont. Onbekende buitenlandsche briefkaarten A. Banoff, onleesbaar; G. Fritza,Neüss; M. Girirre, New-York; J. Krabbendam, OeijnhausenMevr. Lefebre, ParijsH. O. Louwierse, Wiesbaden; Wed. A. Mor- selman, Weltevreden; Helen v. Bechte- ren, Paris; N. Wentholt, Eisenach. Stukken met port belast. Kath. Illustratie, Gem. Electriciteits- bedrijven, Haarlem's Dagblad 3 stuks, P. F. Hartendorff, N. Haarl. Courant al len te Haarlem- O. polak Czn., Gronin gen; Bouma Ca, Amsterdam; B. Schmit, E. v. Velsen, beiden Haarlem; A. Zan- stra, Amsterdam; H. Otto, Haarlem; Schoonbrood, Liege. M. T. S. en Ambachtsschool. Zaterdag bestond voor belangstellenden gelegenheid, de nieuwe gebouwen der M- T. S. en Ambachtsschool te bezichtigen. Van deze gelegenheid is door zeer velen gebruik gemaakt. Ontwapening. Gisterenavond werd de tweede cursus avond gehouden voor de R. K. Propagan- daclub te Haarlem. Om precies kwart over achten laat Mr- Bomans den voorzittershamer vallen en spreekt er z'n groote vreugde over uit- dat de opkomst wederom aan de ver wachting beantwoordt. De zaal is weer geheel gevuld. Als zóó weer het vuur in de harten der propagandisten herleeft- dan gaan we wederom met nieuwen moed de verkiezing tegemoet. De heer De Lobel het woord verkrij gende wil de menschen, die voor afschaf fing van leger en van oorlog zijn, in drie soorten verdeelen, vooreerst de gevoels- menschen, ten tweede, de volksverlak kers, ten derde zij, die zich door hun ver stand laten leiden. De gevoelsmenschen beweren den oorlog te zullen onmogelijk maken door de Regeering op te ruimen- waaronder zij verstaan: door van regee- ring te veranderen. Maar een republikeln- sche of een socialistische regeering maak' óók oorlog, zegt spreker. Door het leger af te schaffen, doch landen zonder leger- zagen wij in korten tijd een leger uit den grond stampen. Door het vaderland af to «-chaffen, doch ook dat gaat niet, wan* juist in de ure des gevaars voelt ieder een, dat hij een vaderland heeft. Door het bezit af te schaffen, doch ook dat is dwaasheid, want men kan om honderd andere redenen oorlog voeren, zooals de Geschiedenis leert. Men kan óók oorlog voeren om het bezit van vrouwen, om aan nationalen trots te voldoen, om „één taal, één volk," om zijn wraakgevoelens te bevredigen, enz. Het leger zal men kunnen afschaffeo en de oorlog zal niet meer uitbreken- als een sterk rechtsgevoel ontwikkeld is. en de menschen zich door zedelijk-gods- dienstige beginselen zullen laten leiden. Tot de „volksverlakkers" rekent spre ker hen, die als het er op aan komt druk aan de militaire actie's meedoen, en in verkiezingsdagen, om stemmen te win nen, eiken vorm van landsverdediging be lachelijk maken. Zoo waren de socialis ten in 1914 vurige vaderlanders. Overal stemden zij voor de credieten, die onmis baar zijn voor het oorlogvoeren. Overal kwamen de socialisten op, om in het le ger dienst te nemen, de Internationale viel als een kaartenhuis in elkaar, overal plaatsten de socialisten zich achter hun vaderlandsche regeeringen.... En nu wordt weer, de leuze aangeheven: Wii zullen den oorlog ónmogelijk maken door te staken en het werk neer te leggen, als de oorlog uitbreekt. Maar, als dat ernst is, moeten ze vandaag nog ontslag ne men, als arbeiders en opzichters in de amunitie-fabrieken. Hoe denken wij, Katholieken, over oor log en leger. Altijd bidden wij: Van pest- hongersnood en oorlog, verlos ons Heer- altijd is de oorlog in zichzelf een zee van ellende, maar niet altijd is een oorlog on vermijdelijk. Als een volk zijn bestaan moet verdedi gen en er geen internationale politie is om het recht te beschermen, dan moet het bedreigde volk zichzelf recht ver schaffen. Spreker gaat na, welke punten een oorlog tot een geoorloofden kunnen maken, alhoewel iedere oorlog in zich zelf verwerpelijk is. Onze Kerk deed in den loop der eeu wen steeds haar uiterste best om den oorlog te voorkomen. De Pausen en Bis schoppen waren echte vredestichters. Spreker toont dat aan voor de laatst ge leefd hebbende Opperherders, wier be moeiingen nog versch in het geheugen liggen. Een heele avond, zegt spreker zou er te Vullen zijn met het onderwerp: Waf deden de Pausen voor den vrede. Wadr de oorlog niet altijd vermijdelijk was, streefde de kerk naar beperking en naar verzachting van den strijd. Een en kel - woord wijdt spreker aan den Godsvrede, die zooVeel bijdroeg tót het doen eindigen der burgeroorlogen en familietwisten. Ook de anti-müitairis- tische werking van „De Derde Orde" van Franciscus was van groote beteeke- nis in vroeger dagenEveneens vindt het latere volkenrecht in dien Godsvrede zijn beginsel en oorsprong. Hel ideaal van onze Kerk was en is de internationale, doch geleidelijke en gelijktijdige ontwapening en daar bij de arbitrage of het opperste scheidsgerecht met dwingende macht. Ons Nederlandsche volk is nie! militai- ristisch en onze Regeering deed al veel om de lasten te verminderen. Denk maar eens aan het opruimen der kazernes door het instellen van het instituut der voor oefeningen. In andere landen, óók waar de socialisten regeeren, zijn de kazerne»' vol. Bij ons zijn ze leeg. Het klassenstrijd-beginsel der socialis ten voert tot den volkeren oorlog; het Christelijk beginsel predikt de naasten liefde en daardoor den vrede. De heer Michieisen, voorzitter der R.K. Kiesvereeniging dankt met een gevoelvol woord voor de heldere en sterk gedocu menteerde rede van den heer De Lobel- en wil de vergadering opwekken vertrou wen te hebben in de Leiders der Katho lieke Staatspartij. Op treffende wijze brengt de heer Ma- chielsen de woorden over van Mgr. No- lens, Zaterdag te Utrecht gesproken en daar met zooveel geestdrift en instemming: aangehoord. Vertrouwen en eensgezind heid is noodig voor behoud van partij en tot heil van land en volk. (Donderend applaus) A.s. Dinsdag om kwart over achten zal de heer De Lobel zijn derde les geven en wel over Socialisatie of Solidariteit, een onderwerp óók van het grootste belang voor de Middenstanders, die dan ook in grooten getale verwacht worrden. Carel F. L. de Wild f. Beeds gisteren meldden wij het over lijden van den beer 0. L. de Wild. Men schrijft aan de „Msb.": Uit Larchïnont (New-York )komt het bericht van het overlijden van den be kenden Hollandschen kunstkenner en restaurateur Garel de Wild. Zijn heen gaan beteekent een groot verlies. Geboren in Kessel (Limburg) den 26 Augustus 1870, kwam hij reeds op jeugdigen leeftijd in den kunsthandel; in 1883 werd hij jongste bediende h» de firma Gonpii (directeur de heer Ter- steeg in welken kunsthandel bij kennis maakte met de grootmeesters der Haag sche School. Bovendien ging hij 's-avonds naar de Academie om teekenles te ne men. Al spoedig ging hij zelf ook schilderen. Toch is er van schilderen niet zooveel gekomen, al8 de Wild zelf wel ge- wenscht had, omdat hij zich al spoe dig op het restaureeren van schilderijen ging toeleggen. .Hij bereikte daarmee in betrekkelijk korten tijd zulke opvallende resultaten, dat de opdrachten hem 'an alle kan ten toestroomden. Hi> geheel in rim vak on. bezocht eer. „'senen fKei- gerljik Museum), daarna Berlijn, waar De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van B. en W., strekkende tot een beperkte uitbreiding van de openstel ling van de terreinen der Amsterdamsche waterleiding voor het publiek aangeno men. De toestand wordt zóó, dat seizoen kaarten voor 5 personen 4/5 beschik baar worrden gesteld, en dagkaarten voor een dubbeltje. Verder nog introduc ties voor schoolkinderen, om onder lei ding van onderwijzers te „botaniseeren." Loopt het op die manier te druk, dan wordt de regeling ingetrokken. De Amsterdamsche raadsleden, die van meening waren, dat van deze wandeL plaatsen meer Haarlemmers, Aerdenhou- ters, Bloemendalers en 'Heemstedenaren zullen profiteeren dan Amsterdammers, konden wel eens gelijk hebben. Voor de Amsterdammers zijn de dui nen der Amsterdamsche waterleiding wel wat ver en wie van hen uitgaat dezen kant heen, gaat in den regel liever naar Zandvoort. Maar dat neemt niet weg dat de Haarlemmers zich toch ook wel ver heugen mogen over een mooi brokje na tuur (een der mooiste stukjes naar des kundigen beweren) in hun omgeving, dat voor het publiek wordt opengesteld. In de laatste jaren zijn voor en na al zooveel wandelplaatsen aan den publie- ken toegang onttrokken, dat deze aan winst velen verheugen zal. - Moge het pessimisme van vele Amster damsche raadsleden, die ruineering van het duinterrein vreezen, nu eens niet be waarheid wordent Barometerstand 760. Neiging achteruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut te De BildL Naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 Mei 1922. Hoogste barometerstand 763,9 m.M. te Toulon. Laagste barometerstand 747A m.M. te Stornoway. Varwadhting van den avond van 17 tot den avond van 18 Mei: Meest matige zui delijke tot zuid-westelijke wind, zwaarbe wolkt of betrokken met tijlelijke opkla ring, waarschijnlijk eenige regen, iets koe ler overdag. bij .onder Hauser werkte en verschafte zich in korten tijd, naast zeer gro<w' technische bekwaamheid en vaardigheTs, een groote dosis kunsthistorische kennis. Zooals algemeen bekend is, behoort da Wild tot degenen, die, ondanks grooten "tegenstand van conservatieve autoriteiten tot het radicaal schoonmaken en restau reeren der beroemde Halsen in het Stedelqk Museum te Haarlem den stoot" gaven. Hij kon dit belangrijke werk niet ten einde brengen, daar hij naar Amerika ging, na daartoe vroeger reeds herhaaldelijk te riga aangezocht. (Zoo als men weet, heeft de Wild's vertrek geen stagnatie veroorzaakt in de restau ratie der overige Halsen, daar deze thans op verdienstelijke wijze wordt Voortgezet door de Wild's broer). In het groote en rijke jJuierika wachtte hem veel en belangrijk werk- ..talrijke schilderijen van beroemde oud-Holland- sche meesters werden door hem geres taureerd en bovendien werd hjj de ver trouwde adviseur van verschillende groote Amerikaansche verzamelaars, o.a. Frick, Widener en vele anderen. Een en ander was oorzaak, dat in 1921 rijn benoeming volgde tot professor in de „Science of Painting" aan de Pensylvanian-University. Helaas heeft hij slechts eenige colleges mogen geven reeds toen openbaarden zich de ver schijnselen eener ongeneeslijke riekte, die hem na een zeer smartelijk lijden ten grave sleepte. In Amerika heeft hij, ondanks rijn ontijdig heengaan, zeer veel bijgedragen tot het behoud van talrijke oud-Hot- landsche meesterwerken van onschatbare kunstwaarde, en niet minder tot het hooghouden van Holland's naam op kunstgebied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1