BUITENLAND. BINNENLAND ELCK WAT WILS. Tweede Blad - 17 Mei 1922 De rechtvaardigheid in ver band met evenredige saiaris-verlaging. m®. BU1TI.1L BERICHTEN. RIHNËNLAN9SCH Hmm DE CONFERENTIE TE GENUA. De misleidingen van „Het Leven". öaar hadden ze geen zin in. ..Een groot-industrieel van Parijs riep •'in werkvolk bijeen en zeide: Mijn hceren, ik wil mij op de C de" Ejds stellen en heb daar- nmt-n es'-fdea .ï1 abcn deelgcnooten te n in mijne onderneming. Verleden jaar, ging de baas voort, hebben wij vijftienhonderd duizend! francs verloren. Daar de zaken gedu rig verslechteren, zal uw deelgenoot schap van heden af beginnen. De werklieden protesteerden ver ontwaardigd. Protesteert niet, vrienden, wij hebben geen ander middel meer om aan het failliet te ontsnappen. VOLKSLEIDER. Burgers, wanneer de soldaten ko men en op 11 aanleggen, dan, zeg ik u, schiet Bravo Dan schiet, zeg ik..,. Bavo, laug zal ie leven! Dan schiet cr niets anders over dan aan den haal te gaan. (Afkeu rend gemompel.) DE VROUW. Als het lot zich tegen hem keert. dan eerst beseft de man, wat hij in eene vrouw bezit, betoogde zeker heer met volle overtuiging. ji (Ingezonden.) Evenals in tic jaren van den oorlog alles er voor pleille, om de loonen en salarissen te verhangen, beginnen de omstandighe den van de laatste maanden er op te wij zen, dat binnen afzienbaren lijd verlaging der geldelijke inkomens van schier ieder een een feit moet worden. Óver het algemeen acht men nu lvet p ogenblik daarvoor nog lang niet geko- fnen en beschouwt men op zijn zachtst uit gesproken de reeds iingetredien verminde- iring van lage verdiensten vooral als iets zeer pijnlijks. Toch kan hel niet ondienstig zijn, om reeds bij het ai'teekenen der vooruitgewor pen schaduwen den aard van eventueele inzinkingen te bespraken, opdat eenieder zooveel mogelijk naar draagkracht den on- vermijdelijken slag ontvangt en geen on rechtvaardigheden begaan, of althans deze laatste tot de kleinst mogelijke afmetin gen teruggebracht wonten. In het particuliere bedrijf treden de loonsverlagingen als van zelf in, voor den patroon, voor de leiders, voor de minde ren, ieder naar zijn stand, zooals het heet, alleen met dezèu veelal schijnbaar Iragi- schen aanblik, dat voor de eene groep de tcrugtreding reeds flink zich gelden doet, terwijl andere eajegoriën zich ten dezen op zichte slechts pas in begin-stadimn kun nen bevinden. Hier is 't een wonder spel der gebeur tenissen, hetwelk zich, zooals de ondervin ding leert, niet regelen iaat, doch dat in oftzen Joop tenslotte vereenigbare verhou dingen schept. Strikte rechtvaardigheid treedt hier pas ten lange loste op en aanvankelijke schijn blijkt op den duur bedriegerij geweest te zijn. 't Is bijvoorbeeld opmerkelijk, dat de tneesten van hen, die van dehoogere win sten bet vroegstprofiteerden, thans ook van de malaise het eerst de dupe worden. Uitzonderingen bevestigen natuurlijk den pegel. Waar in de maatschappij de inkomens op natuurlijke wijze geregeld worden, moet mén deze voor hen, die ze door 'n wet of verordening vastgelegd zin, op «enigszins kunslmafige manier verhoogen of verlagen. De twee voornaamste oorzaken, die er "toe leiden kunnen, om de salarissen van ambtenaren en de met ben gelijkgestelden té vermeerderen of te verminderen zijn het al of niet aanwezig zijn der benoodigde gelden hiertoe en het rijzen of dalen van den levensstandaard. Veelal slaat het een met bet ander in een evenredig verband. Onbekend kan het niet zijn, dat de wel vaart in ons land, relatief gesproken, af neemt, ^dat de belasting-inning steeds moei lijker wordt, dat de begrootingen met im mer toenemende tekorten sluiten zullen, dat aan verbetering als noodzakelijk kwaad niet meer le ontkomen valt, en dat èn het levenspeil èn de levensstandaard natuur lijkerwijs omlaag moeten. 't Scheen alsof een zucht naar weelde 't was wel gek ons te midden van het barnen der gevaren de voorbije oor logsperiode had aangegrepen, maar zoo langzamerhand koeren velen terug op dien ingeslagen weg, teneinde over te kunnen leggen voor de komende kwade dagen. Wil lens of onwillens komt er kentering naar den eenvoud des levens toe. Statisch blijkt, dat vele zaken meerdere procenten goedkooper gaan worden, zoo dat ook in dezen zich een zwak dalende lijn vertoont. Er kan daarom een tijd aan breken, dat over 't algeme.en een verlaging der inkomens met b.v. 10 pet. toelaatbaar is en niet onrechtvaardig mag genoemd .■worden. Dus ook voor de ambtenaren, Kamer leden, onderwijzend personeel enz. Nu is het eigenaardig, dat voor velen van ben omschreven bepalingen beslaan, die hun in elk geval de laatst geoten wed den garandeeren en de meeste hunner zouden liet als een overgroot onrecht be schouwen, wanneer men hun eenmaal be reikt inkomen naaf benecTén {frïïkle/^dk ai zou het overblijvende deel gelijke koop kracht hebben als bet géhèelé'oorspron kelijke. V!, Die garantiebepalingen hebben sommi gen nooit begrepen, velen hebben den grond daarvoor nimmer kunnen achterha len en zij zullen aanleiding geven lot de onrechtvaardigste verhoudingen en onge- moliveerdste verschillen. Minister de Geer noemt die z.g. rechten dan ook een staat kundig monster en vindt, dat, hoe eerder ze uit de wereld geholpen worden, hoe be ter bet zijn zal. Want, wat houden die voorrechten in? Als een drukking van b.v. 20 pet. rede lijk is bevonden na langdurig overleg, kan die voor den een nimmer gelden voor een ander pas 11a jaren en voor een derde oogenblilkkelijfe. Drieërlei verschil alvast. De allerzonderlijkste en onrechtvaardig ste samentreffingen kunnen zich voor doen, geen wetgever zal in staat zijn al die mogelijkheden in artikelen te omschrijven en elk bijzonder geval en dat zullen cr vele zijn moet overgelaten worden aan het persoonlijk inzicht en de willekeur van ifengene, die heersoht. Reken eens, wat hieruit worden kan. Bovendien zal op deze manier oen .groote bezuiniging slechts op den langen duur merkbaar zijn, want de verlaging geldt pas voor de nieuw aangestelden en de periodieke verhoogingen.. Verder schept men er zich een geweldige ontevredenheid door, want 'n elk zat zich tegenover 'n ander van z'n eigen groep in een versehil- sland geplaatst vinden, die nimmermeer in te halen is en die louter door een ge lukkig datunrspel in 'l leven geroepen werd. Daarom is bet van overwegend belang de verlaging, zoo noodig en gemotiveerd, in le voeren juist als eertijds de verhoogin- gen; voor 'n ieder dus naar een uniforme maatstaf. Dan raakt men niet verzeild in een labyrinth van wankele en willekeurige rechten, dat schept geen onoverzichtelijk complex van verschillen, roept geen onte vredenheid -in 't leven, brengt oogenblikkc- 1 ijk0 en merkbare bezuiniging, vereenvou digt de berekeningen en vermindert de ad ministratie, maar bovenal dat is rechtvaar dig. H. ,1. J.. SPOOK. Hyacinthenlaan 5, Overveen. l)c weigering van Amerika. In een deel onzer vorige oplage konden wij nog melden, dat het departement van biutenlandsche zaken te Washington de uilnoodiging om deel te nemen aan do conlerentie te 's-Gravenhagc hoeft afge wezen. Hughes zegt in zijn nota, waarbij de v_. S. weigeren deel te nemen aan de Hiwgsche conferenlie: De Amerikaanschc legeering is zeer verlangend op alle prak tische manieren mee te werken aan de overweging van den economischen nood toestand van Rusland; zij wenscht op nieuw de groote vriendschap te uiten van hel Amerikaanschc volk voor het Rus sische alsmede zijn levendige belangstel ling in alle onderhandelingen bedoeld tot herstel van zijn economisch leven én het herstel der welvaart, waarop zijp 'capaci teiten en hulpbronnen het recht geven. Hel Amerikaansche volk heeft het meest tastbare bewijs gegeven van zijn belang stelling in het economisch herstel van Rusland en de Amerikaansche regeering zou zich zeer ongaarne de gelegenheid om hulp te bieden, onthouden De iiota constateert verder, dat de quaestiè, waaraan niet te ontkomen is, die is van het herstel van Rusland's pro ductiviteit, waarvoor de voornaamste voorwaarden nog moeien worden gescha pen en heigeen uiteraard door Rusland zelf moet geschieden. „Terwijl deze re geering gelooft, dat deze voorwaarden duidelijk zijn, is ze steeds bereid geweest met de regeeringen, welke de huidige uil noodiging zonden, samen te gaan voor een regeling van een onderzoek door deskun digen van Rusland's economischen toe stand en de noodzakelijke middelen van herstel. „Zulk een onderzoek zou afdoende de eerste economische vereischlen voor een herstel der productie van Rusland in het jicht, stellen, zonder Welke geen gezonde grondslag voor ciedietïri zou bestaan. Er dient aan te worden toegevoegd, dat deze regeering volkomen bereid is haar érn stige aandacht te geven aan-Alle voorstel len voortvloeiende uit de conferentie, maar zij beschouwt de huidige voorstel len, in klaarblijkelijk antwoord op Rus land's memorandum vair 11 Mei als mis sende, met het oog op de voorwaarden van dat memorandum, die bestemdheid, welke een medewerking van deze regee ring aan het voorgestelde plan mogelijk zou maken." Bij hel debat in den Senaat over de quaestic der deelneming van Amerika aan de bijeenkomst der commisise voor de Russische zaken te 's-Gravenhage heeft Borah (republikein) zich tegen de deel neming van Amerika verzei, doch Hitch cock (democraat) verklaarde zich er een voorstander van. Borah verklaarde, dat er geen behoefte wiis aan steun van Amerika; hij schreef de ziekte van Europa toe aan het verdrag van Versailles. Hitchcock betoogde dat het goed zou zijn als Amerika zijn invloed deed gelden bij de beraadslagingen in Europa. De „Temps" over het Fransche standpunt. De Parijsché „Temps", die het stand punt, hetwelk de Franschen tegenover dé Russische quacstie innemen, nader preci seert, zegt dat de Franschen zoo legen een toetreding der Russen tot de in Den Haag bijeen te komen commissie is ge kant omdat de tegenwoordigheid der bolsjewieken de voortzetting van het marchandeeren zou beteekenen met min der waarborgen nog dan Ie Genua. Bij voorbaat was overeengekomen dat de conferentie van Genua geen besluiten zou nemen, en de regeeringen niet zou binden. Zij kan slechts adviezen formuleeren. Zoo is men dus overeengekomen dat de con ferentie niet zelf de leden van de toe komstige internationale commissie moet aanwijzen, doch dat deze door de regee ringen zullen worden benoemd. Doch Frankrijk zon evenmin begrijpen indien de conferentie voor de regeeringen hetzij den datum zou vaststellen, waarop de internationale commissie bijeen moet .komen, hetzij den termijn,waarbinnen haar werkzaamheden tol nieuwe onderhande lingen met de Sovjets moeten .leiden. Het is noodzakelijk dat de vrijheid van elke re geering slipl geëerbiedigd wórdt. Over het met de bolsjewieken te slui ten pact zegt de „Temps" het nut daar van niet te vatten. SkLrmunt, de leider der Poolsehe delegatie, heeft er aan herin nerd dat zijn regeering met de Sovjets hét verdrag van Riga heeft geteekend, en dal dit verdrag de geheelc Russisch-Pool- sche grens vaststelt. Waarom dus nog bo vendien oen pact le sluiten? Of de bols jewieken komen het door hen gesloten verdrag na, en het pact is nutteloos, óf men vreest dat ze het verdrag schenden, en waarom verbeeldt men zich dan dat zij het pact niet zullen schenden? Voortgaande beloogt hel blad: Doch wil eerbiedigen de onafhankelijkheid van an doren zooals wij willen dat men de onze eerbiedigt. De Russische' grensstaten zijn vrij om de voorzorgsmaatregelen te ne men, die zij willen. Indien zij meenen hun veiligheid te verhoogen door een pact met Sovjet-Rusland aan te gaan, dan zal Frankrijk zeker niet de verantwoordelijk heid op zich nemen om hen daarvan af le houden. Alleen kan Frankrijk aan een dergelijke regeling niet deelnemen. Door de ondervinding welke het heeft opge daan en door de voldoende wijze, waar- Op het antwoord der bolsjewieken het heeft ingelicht, oordeelt het dat het niet met de Sovjets heeft te onderhandelen Het zal dus huilen bet voorgestelde pact blijven, en builen de besprekingen, die dit pact voorbereiden. Fransche meeningen Alle berichten uil Genua wijzen erop- dat de Russen, hoewel protesteerend te gen hel systeem, dat in Den Haag ge volgd zat worden, en zelfs tegen de keu ze van die plaats, ér toch in zullen toe stemmen de vergaderingen der Haagsche conferentie bij te wonen, seinde gisteren de Parijsché corr. van het ,H,bl." In een gesprek met Sauerwein zeide Tsjitsjerin dal de mogendheden moesten beginnen zich wat beter van de toestanden en de gebeurtenissen in Rusland op de hoogte te stellen, want daar wisten ze nog niets van. „Hoe dan?" vroeg de Fransche jour nalist, „door enquêtes?" „Neen", ant woordde Tsjitsjerin, „wij denken er nie' aan dergelijke bnderzoékingsrelzén Tan vréémde commissies te dulden, maar door één volledige documentatie. Het is gemakkelijk genoeg zich volkomen op de hoogte te stellen van den aard en de lig ging van allé vreemde bezittingen in Rus land, en dan zou men tot heel andere conclusies komen." De slotsom van Tsjit- sjerin's betoog was dat de Russen naar Den Haag zullen komen, maar niets van een bijeenkomst daar verwachten. In een „geautoriseerden indruk" jjm- trent den arbeid der conferentie te Genua die Hutin in de „Echo de Paris" geeft en waarvan de hooge oorsprong niet twijfel achtig is, wordt voldoening uitgesproken over het feit dat Frankrijk te Genua op zijn stuk is kunnen blijven slaan, zonder zich tol iets te verbinden, «en zonder niet temin de conferenlie te doen mislukken- Het grootste voordeel is echter dat men nauwer dan ooit verbonden blijft me' Engeland, dat heeft ingezien niet buiten het Fransch-Engelsche bondgenootschap te kunnen. Omtrent de keus van Den Haag door Barthou, een keus, waarmee Poincaré het volkomen eens is, wordl ge zegd, dat die is gedaan omdat Den Haag een internationale stad is en verder om dat de Hollanders dezelfde denkbeelden hebben als de Fransehen over de Russi sche kwestie, en dezelfde belangen en be hoeften te dien aanzien. Het optreden van Bartllou te Genua wordt zeer geprezen. Voor het geval Duitschland op 31 Met zijn verplichtingen niet op bevredigende wijze mocht zijn nagekomen, zoo wordt ten slotte gezegd, zou de Fransche regee ring er niet aan denken den Oppersten Raad bijeen te roepen, maar de vraag is welke gemeenschappelijke houding thans moet worden aangenomen. Besprekingen langs diplomatieke» weg of in Men gezan- tenraad. Een Engelsch isolement. De „Daily Express" acht het in ver band met het. wat het blad noemt fiasco van Genua, de beste poliliek voor Enge land zich van Europa te isoleeren, daar Europa Engeland's raad niet aanneemt- Ondanks het verzet van Frankrijk ten aanzien van Duitschland erkent het blad dat de Franschen althans zeer openhar tig zijn geweest. Hun houding kon, zooa' niet door de heele wereld goedgekeurd, dan toch door de lieele wereld begrepen worden. Dit kan niet van de Russen worden gezegd. DE SCHULDEN VAN DE GEALLIEER DEN'' AAN DE UNIE. De Times verneemt uit New York dat de' Kamer vtin Koophandel aldaar een be langwekkend rapport heeft uitgebracht over de schulden van de geallieerden aan de Ver. Staten. De New-Yorksche K. v. Ti bij nor malen wisselkoers die schulden op 2.267.860.000 pd. sty Het rapport wijst op de -onmogelijkheid voor de geallieerde re geeringen Engeland misschien* uitge zonderd -0111 die schulden thans te be talen. DE UITSLAG DER VERKIEZINGEN VOOR DE ALGEMEENE RADEN IN FRANKRIJK. De uitslag der verkiezingen voor de Algemeene Raden in Frankrijk bevestigen dat de samenstelling dezer departementa le lichamen ongewijzigd blijft. Van de 14!>0 zetels is slechts een wijziging ingé- freclen ten opzichte van een vijftiental ze tels, die door de rechterzijde ên hét ge matigde centrum zijn verloren, en door de radicalen en verschillende socialisti sche fracties zijn gewonnen. GOUD IN IvARINTHIë. Men schrijft aan bet Hbld.: D? JandsfPt-jggering van Karinthië heeft aan een onderneming vergunning verleend om een goudmijn in de Höhc Taucm te ex- ploiUvsren. Met deze onderneming begint de eeuwen oude goudmijnontginning van Karinthië 11a een lange pauze te herleven. Voor 300 jaren waren er in de Tauern, zoowel aan den Karintschen als aan don Salburgschen kant, zeer productieve goudmijnen. Rij de contra-reformatie verlieten de protestant- sehe eigenaars en mijnwerkers het land, nadat ze -eerst de mijnen hadden ver nield, om de hervatting van het mijnwerk 1e beletten. Karinthië heeft behalve zijn schatten l aan goud, ook nog de grootste loodmijn- bcuw van de oude monarchie. Verder vindt men er mangaanijzer en andere ertsen, waarvan de exploitatie nu door de in aanleg zijnde groote water krach (-installaties zal worden bevorderd. EEN WERVELSTORM IN DE VENDEE. De sohoone landbouwstreek der Vendee is in minder dan een uur tijd in een ware woestijn herschapen tengevolge van een cycloon, die 'Zondag over het vruchtbare gebied is neergestreken. Overal waar de wervelstorm heeft gewoed, zijn de wijn bergen verwoest, de boomea ontworteld. De dorpen Saint-George-de-Montaigu, Treize Sep tiers, La Guyonnière en Bouffère hebben zwaar geleden, en zelfs zijn tal van personen zwaar gewond. Bovendien zijn korenschuren verhield en bijlkans 200. boerderijen ernstig beschadigd. Meer dan duizend arbeidsters in de schoenindustrie van Leicester hebben het werk gestaakt omdat zij geen genoegen ne men met de overeenkomst voor het ge- heete land inzake oen loonsverlaging van twee shilling voor de arbeidsters. Volgens een vertraagd telegram van het P. T. A. is Vrijdag een internationale trein uit de richting van tte.en komende voorbij Otusz gederailleerd tengevolge van oen aanslag. De rails waren n.l. openge broken. De machinist en stoker werden ge dood, een conducteur en twee reizigers werden licht gewond In Duitschland worden thans „rouw- zegels" uitgageven van de verloren ge- gane koloniën. Ze worden naar de ;,Ti- mes," die cr een afbeelding van geeft, meldt, in stellen van 10 stuks voor elke kolonie verkocht door Berlijnsche postze- gclhandelaars en moeten veel aftrek vin den. In den nacht van Maandag op Dins dag is op de drukkerij van het te Katto- witz verschijnende sociaal-democratische dagblad „Volkswille'" oen bomaanslag ge pleegd. In de drukkerij werden bij hel be gin van den arbeid twee groole dynamiel- bommen gevonden, die door een raam near binnen waren geworpen Bij beide bommen had echter de lont geweigerd zoodat het Tóeoogde doel niet werd bereikt. Van 1820 Mei wordt te Breslau een „technische jaarmarkt" gehouden, te za- men met oen tentoonstelling van land bouwmachines en -gereedschappen. - Het „Bert. Tagebl." verneemt uit Wcénen, dat de directies van eenige schouwburgen voornemens zijn, voor bui tenlanders met hooge valuta de toegangs prijzen te verhoogen. Duïtschers zullen deze verhooging niet behoeven te Indalen. Naar uit Athene wordt gemeld, is de toestand van de kroonprinses vai» Grieken land zeer ernstig. De koning en koningin vertoeven aan haar bed. Haar ouders, dc koning en de koningin van Roemenië, wor den heden te Athene verwacht. Uit Washington wordt gemeld, dat 't 'hooggerechtshof beslist heeft, dat sterke drank bij vervoer over de Veroenigde Sta ten _van dc eene vreemde haven naar de andere, ingevolge dc wet op- het drankver bod kan worden in beslag genomen. Onder bel bovenstaand opschrift lezen wij in het „L'lrechtsch Dagblad": „In „Het Leven" van Maandag Maart 1922 komt een foto? voor van de onthoofding van den vrouwenbeul Lan- dru. Thans echter is ons gebleken, dat „Het Leven" zijn lezers op een grove ma nier lreeft om den tuin geleid. Boven de illustratie, welke de onthoofding van Landru zegt weer te geven, komt de vol gende mededeeling voor: „Het is voor het eerst in lange jaren- dat de Parijsché officier van justitie aan de illustratievers vergunning verleend heefl de onthoofding van een misdadiger met de camera bij te wonen. Twee folo- grafen, de operateur van Excelsior en onze fotografische correspondent (die van „Hef Leven" dus) van de Foto actuel wa ren met hun camera's vijf meters van de „Veuvc" (Parijsché spotnaam voor guil lotine) present. Een onzer lezers, vervolgt het „U. D.". kwam die mededeeling verdacht voor en hjj kon juch, cveuinlu als vriï. vooislelisft dat de Fransche politie, waar juist hel Fransche gevoel immer uitmunt door kieschheid tot zoo iets gruwelijks ai» het laten fotografeereh van de voltrekking van een doodvonnis in staat kon zijn. Hij wendde zich derhalve tot de Franschfr' Legatie té 's-Gravenhage om nadere iné; lichtingen en ontving het volgend ant-?. woord, d.d. 13 Mei 1.1,, dat wij hieronder in zijn geheel afdrukken:' „Je vous remercie d'avoir bieu vouli» attirer mon attention sur le document, publié par le journal „Het Leven", et do m'avóir cnvóyé un excmplaire de cetta publication. Le Ministère francais des Affaires E- trangérés m'a" fait savoir qu"il ne s'agit pas li d'une photographie aulhentique: tous les personnages ainsi, que la guillo- tine ont été dessinés sur un ciictié repré sentant'la facade dc le prison de Versail les. Aucune autorisalion de photographier l'exécution de Landru n'a été accordéa par la police francaise, et l'informalion publiée a ce sujet par le „Het Leven" est complètement erronëe". CHARLES BENOIST. De vertaling luidt als volgt: Ik ben er U erkentelijk voor, dat u zoo goed heeft widen zijn mijn aandacht to vestigen op het document, dat het blad Het Leven heeft gepubliceerd, en dat u mij een exemplaar van déze publicatie heeft willen toezenden. Het Fransche Ministerie van Buiten- landsehe Zaken heeft te mijner kennis ge bracht. dat hier geen sprake is van een. authentieke photographie: al de perso nen evenals de guillotine zijn geteekend op een cliché, dat de voorgevel van de gevangenis van Versailles voorstelt. Er i* geen enkele machtiging door de Fransche- politie gegeven de terechtstelling van Lan-, dru te photografecren en het bericht te «lezer zake di^:r Het Leven gepubliceerd is volkomen onjuist.'' CHARLES BENOIST- De heer Charles Benoist, is zooals men weet, de gezant der Fransche Republiek te 's Hage. „Het Leven" heeft dus, zoo besluit het „U. D.", om zijn lezers het „genoegen" te geven van een guillotineering, eenvou-, dig die guillotineering gefantaseerd, en zicli niet ontzien een bevriende natie, die bekend staat om haar kieseh en fijn'ge voel, schandelijk te compromilteeren, door een autorisatie te verzinnen, welke nooi1 gegeven is. De lezer beoordeelc of hier nog langer sprake kan zijn van behoorlijke journalis- liek en of hier niet op bedenkelijke wiizo liet aanzien van onze pers en onze natie in het buitenland is in gevaar gebracht- DRUKWERK OF BEDRUKT WERK. Het „Nwsbl. V. d. Boekhandel" deelt mede, dat de posterijen onderscheid ma ken tusschen drukwerk en bedrukt werk Voor de „bedrukte stukken" wordt niet berekend het porto voor gedrukte stuk ken, maar het briefport. Het hier bedoelde drukwerk schrijft het „Nwsb.", dat aldus buiten de gemeen schap der „gedrukte stukken" is gestoo- ten is 'n cursus in rondschrift, zooals er ve le in Nederland verschijnen. Het is een boekje in het formaat der schrijfcahiers waarin voorkomen bladzijden, alleen voorzien van .een lineatuur, terwijl op ar dere bladzijden voorbeelden van rond schrift zijn gedrukt. Gevraagd wordt, of de zienswijze dei posterijen wellicht gegrond is op de om- jtandigheid dat een deel der bladzijden van het boekje bestemd is om beschreven te worden? indien dit de zienswijze is, zijn de stukken uitgaande van de Staten- Generaal, welker bladzijden, hoeve! ruimte gevend voor twee kolom druks slechts met één kolom zijn bedrukt, blijkbaar met de bedoeling om ruimte te laten voor het maken van aanteekenin- gen, zeker ook te beschouwen als „be drukt werk". Daarentegen als „gedrukt stuk" indien op de bladzijde twee kolom men druks voorkomen. In geen enkel officieel stuk, betrekking hebben# op den dienst der posterijen, is deze dwaasheid: „drukwerk" of „bedrukt werk" te vinden. Staat het den bureaucra ten der „Post" vrij vraagt het „Nwbl." zulke voor niemand begrijpelijke va riaties naar believen uit te vinden, en de gebruikers der post voor de/e vondsten te doen betalen? OP ÉÉN DING NA. Beu je naar het trouwen van juf- fouw B. gaan zien? Niet! Nu dan heb je wat verspeeld! Het was prachi- tig. Alles was op den grootsiten voetJ ingericht. (:én ding mankeerde er maar aan en men zou hst misschien niet eens opgemerkt hebben, als de bruid er zeli' niet zoo over te pas geweest was. De versiering in de ves tibule van het huis ratelde zij voort' gaat alle beschrijving te boven zulke massa natuurlijke bloemen en dat om dezen lijd van 't jaar heb ik nog nooit bij eikaar gezien. Die heb ben op zichzelf een fortuin!je gekost! En de cadeaux, die voor dé glazen geëxposeerd waren waren oogver blindend. Zilver in overvloed cn oud porselein! het was 0111 1? stelen zoo mooi! De bruidsmeisjes waren allerliefst, niet te kleurig, niet te bleek en fijn gekleed, als engeltjes zoo lief - cn de bruid zelf was statig en zoo prachtig als ik nog maar ooit m11C^nud gczien heb- Haar bruids- eed kwam uit Parijs en ik zou niet beert011 SChatlca wat het wel gekost En boe zag er de bruidegom uit? eerbrak de vriendin. I J)e bruidegom, o ja. Dat was ook let een'"e> W£d er aan mankeerde. s nioet hem overkomen zijn. of hij ierfft op laatst zich bedacllt. - Iri /der geval, hij is gewoon niet geko- acn' je had de arme bruid eens Roeten zien. wat een'gezicht ze trok! Pantoffelheld: „Den Hemel zij dank, dat ik geen mormoon ben! GEEFT ACHT. Een handelaar, tevens kapitein bij de schutterij in de plaats zijner ia- woning, failleerde en deelde asm zijn crediteuren slechts vijf percent uit. Op een goeden dag zijn troepen corn- mandecrende, riep hij met een stentor stem: „Geeft acht!" 't geen een on eerbiedig schutter tegen zijn wapen broeder deed zeggen: „Kaik Piet 11011 roept ie geeft acht en toe dio fóliet was, gaf ie maar vaif". EEN STAKKERD. Heer (lot bedelaar, die door zijn geba ren te kennen geeft, dat hij doof is): Zoo. doof dus? Dat spijt mij. Ik had je willen vragen, of je dien veldwachter gezien tiebt. Bedelaar (haastig): Waar is een veld wachter? Héér: Zie jo wetje kunt goed lioo- rent Bedelaar: Neen, hooren doe ik' niet. Maar u vraagt immers, of ik hem gezien hebl LANG WERK. Mietje, wat heb je lang werk met het schoonmaken van mijn laarsjes! Zoo vuil lijn ze toeh niet!" „Neen, jongejuffrouw, maar zoo groot." IN DE BERGEN. Koelsier: Heeren hier wordt de weg maar alleen begaanbaar voor ezels. Zou den de heeren zoo goed willen zijn uit le slappen, <Jan kunnen ze verder te voet gaan? O.-W.'ERS. Mal riep de oudste dochter van ba ron Zeep. Wat is 't zaagpin! vroeg madame Zeep deftig. Hoe 'n kleed moet ik aandoen, dat héelemaal toe of dat aan de hals open is? Wat kan mij dat schelen! Doet aan wat ge wilt. Waarom vraagt gedat? .Om te weten hoever ilk me moet was- scheu. VERLOOFDE. Ha je nou al weg, Karet? Marie, ik zou tien jaar van mijn le ven willen geven als ik nog langer bij je con bliJven van avond maar als ik niet Ba> dan beloop ik eene boete van 2 kwart jes in onze kaartclub. ÓE GELUKKIGE ERFGENAAM. En wat dacht je wol, toen je daar zoo plotseling oen erfenis van je oom uit .Amerika kreeg Die ouwe Columbus was toch een prachtkerel! DE WONDERDOENDE TURF. Ds. de Bruin deelt in „de Wekker" mede, dat ds. Ledeboer eens een turf op den rand van den kansel neerlegde en tot de gemeente zeide„Deze turf zal hedenmiddag wonderen doen." Degenen die anders sliepen onder de 'bediening des Woords, bleven thans uit nieuwsgierigheid wakker. Aan het einde van den dienst wees toyn Ds. Ledeboer ernstig erop, dat dus oen' stoffelijk voor werp, dat de nieuwsgierigheid opwekt, meer uitwerking had dan het Woord Gods. OP SCHOOL. In de nieuwe scbool zitten de ondei- wijzers en kinderen op hoornen, in plaats van op banken, Pa. Maar jongen, hoe kom je erbij? Wel, pa, er staat in de krant, dat er in alle takken onderwijs wordt gegeven. ZOO ZIJN DE VEGETARIËRS. Bezoeker in een vegetarisch restau rant: „Waarom heb jelui hier geen echte ■bloemen in plaats van kunstbloemen." Chef: „Dat moeten wij hier wel doen, meneer, anders eten de gasten ze op." BIJ DEN PHOTOGRAAF. „Nog even eene vraag. Mijnheer, eer u begint." „Zeker, dame!" „Kan men op de photographie ook zien of hel echte jnweeten zijn of valscha?" OVERBODIG. Grietje, ik verbied je ten strengste om met de meiden hier uit de buurt te babbe len en te kletsen. Ik wenscb niet over de tong gehaald te worden. Maar, mevrouw, ik spreek nooit over u.Ik zeg nooit iets van u en bovendien, zij weten alten heel wat meer van u, dan ik ze vertellen kant NIET INTIEM. Ken jij den jonker? Ja wel; hij heeft al een bagatel van mij geleend. En terugbetaald? Neen, zoo familiaar zijn we nog niet'. SPAARZAAMHEID. Een kuiper beklaagde zich onla s ovei dc groote zuinigheid der bewoners in hei dorp. Ze laten alles reparecren, zc e hij doch niets nieuw maken, 't Zal w. irlijk nog zoover komen, dat ze mij de «ude spongaten brengen om er nieuwe i »ten om te maken. V d „Arme kerel, waf een Val! Wat zij hij?" Hij zei enkel, dat hij een glas water wilde. Herschenschudding, dat is 't; hij moet bepaald aan 't ijlen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5