^enuV' L. HOLZHAUS R.K. Handelsavondschool Duurt tot en met baandag Me§ 1 BOTERMARKT - Hoek Barrevoetestr. $chH$ne\a, munhardt* JZenaw-tabletten. ©R. HOUTSTRAAT h. ANEGANG te HAARLEM DAT WIL ZEGGEN DAT ALLE PRIJZEN TOT I II DIEN DATUML VEEL VERLAAGD ZIJN II ïBiSÖËSüS. EtëSHTSZMEli, KORTE BERICHTEN. Vervolg Stadsnieuws. BEiEHUS NIEUWS. Mevrouw, Uw versleten tasch bederft het effect van uw nieuwe costuum. Voltooi uwtoilet met een nieuwe en elegante tasch van Het grootst gesorteerde en billijkst adres in alle nieuwste dames wandel- en visïle-taschjes 2iei de Etalages Vergelijk de Prijzen met 5-jarigen cursus IkBO^LJDI |\/lkl^ van oude en nieuwe MVOUnnlü VlivU Leerlingen voorden Cursus 1922—1923 op VRIJDAG 26 en WOENS DAG 31 MEI, telkens des avonds van 7—9 uur, in do school voor tó.UL.O. Ged. Oude Gracht 120. J A. LUIJTEN H. G. CAARLS, Voorzitter. H. WILLENBORG, Secr.^ het advies van een aaovcaat In te roe pen. De Codro tegen den Staat. onrast, gejd« ïjaagdfo slapeloosheid, examen vrees, prikkelbaarheid en overspanning worden spoedig" overwonnen doorigebruik van. HAHDEL m NIJVERHEID. Wat den Sigarenwinkelier met 1 Juni te doen staat. Het schoolgeld bedraagt f 15.— per cursus. Zij, die lid zijn van een patronaat, betalen f5.—. Deze geven zich ook op aan bovengenoemd adres en op de bepaalde dagen. On- en minvermogenden kunnen gratis den cursus volgen. De nieuwe leerlingen moeten hun vaccinebewijs medebrengen. De Directeur: Graaff'sVitrageWeek I J. GRAAFF Jr. I men. „Wat zou ik hier met die ge droogde groenten moeten doen," zou de Minister gezegd hebben. Voorts zou de Minister, nog teen hem de overeenkomst van zijn ambtsvoorganger werd getoond, hebben gezegd dat die overeenkomst on echt was, maar dat bij .wel verplicht zou zijn haar na te komen. Gevraagd, of men nu uitvoer-consenten zou krijgen, zou de Minister waarschijnlijk hebben verklaard dat hij nog niet dadelijk hier over eeno beslissing kon nemen. Hij moest eerst het contract nog eens bestu- deeren en zich neg eens beraden. Ook achtte men, desgevraagd, het mogelijk dat de Minister de heeren voor ver dere bespreking had verwezen naar Dr. Hoek. Met dezen toch werden gewoonlijk de zaken besproken. Wat er z?.u moe ten gebeuren wanneer er nu een abso luut verhol tot uitvoer kwam daarover was voor zoover men zich herinnerde, niet gesproken. Nog werd verklaard dat de Minis ter bij den aanvang der audiëntie zich er over zou uitgelaten hebben, dat de heeren van de Codro een best jaar had den gemaakt. Hiertegenover zou er dan ook door de heeren op gewezen zijn, dat er vele uitgaven te bestrijden waren. Eensluidend vooral waren do drie ge noemde bestuursleden van 3e Codro in hunne verklaringen dat de Minister be paaldelijk gezegd heeft er niet aan te denken de groenten over te nemen. En men ging dan ook heen onder den in druk en in de verwachting dat men nu wel uitvoerconsenten zou krijgen. Men wendde zich dan ook daarvoor tot do N.U.M. met verzoek om de consenten, welke echter niet voor eind December afkwamen. Nog verklaarden de heer Warnaar, Drooge en Koolhoven, dat zij op 7 Januari 1S23 nog lid van de Codro wa ren, maar het nu niet meer zijn en geen enkel belang meer bij die zaak hebben. Voor zoover zü aandeelen had den in de Codro, of eenige andere rech ten of verplichtingen ten deze, hebben zii die verkocht. De heer Geudeker deed mededeeliug van een verslag, hetwelk hij had samen gesteld uit de door hem gemaakte aan- teekeningen van het gesprokene Ier con ferentie Dit verslag was door hem op gemaakt onmiddellijk na de uitspraak der Rechtbank in de Codro-zaak. Er bleek niet uit, dat de Minister zou ge zegd hebben niet aan overneming der groenten te denken. Do aanteekeningen zelve bad getuige niet bij zich. Hii leg de zijn verslag op verzoek over oin bij de stukken van bet geding te worden gevoegd. Nog .verklaarde deze getuige, dat ter audiëntie de heer Krelage heeft gezegd, dat Minister Posthuma aan de Codro had gegarandeerd den buitenland- schen exportprijs voor bet geval de Oo- dro-artike'en niet zouden kunnen wor den uitgevoerd. Bij afloop der audiëntje bleek aan getuige dat dit den Minister v. IJsselsteijn, evenals hem (getuige zelf) zeer had verbaasd. De Minister had na de au'li 'n'ie aan getuige opdracht gege ven een nota van dit verhandelde op. te maken voor den heer Schun v. <L Loeff, die dan daarna zou worden ge hoord. Tenslotte gaf de heer Geudeker nog eenige inlichtingen omtrent de onder handelingen met betrekking tot het in dertijd tot stand gekomen agreement". Deze onderhandelingen waien reeds aan gevangen vr het optreden van Minis ter van IJsse'.stejjn. De commissie voor de onderhandelingen vertrok ongeveer 20 October naar Londen. De Minister was doordrongen van de groote beteekenis van het al of niet slagen van het ..agree ment". Het zou niet slagen indien niet elke uitvoer naar Duitschland werd stop gezet, nu Duitschland niet kon voldoen aan zijn tegenover den uitvoer gestelde tegenpraestaties van koknieveiing. Het getuigenverhoor werd gehouden in tegenwoordigheid van Mrs. J. H. Tel- ders als procureur van den Staat en Nysingh als procureur van do Oodno. De contra-enquête is bepaald op 9 October a.s. kers hadden reeds boonen ufigéplant, doch de strenge vorst heeft hun werk weer vernietigd. Toch gaat de tuinman om dezen tijd van het jaar, ondanks dat ge durende deze geheelc maand nog gevaar van bevriezen dreigt, door met het uit- planten der boonen, eerst stam- en dan stoksoorten. De teelt van boonen is in deze streek, sinds vroegere tijden, altijd een belang rijke zomercultuur geweest, doch niet minder een cultuur, welke groote risico's heeft meegebracht. Vorig jaar mislukte de boonenteelt, zoowel door de buitengewone droogte als door het optreden van een soort insect, welke den groei tegenhield, geheel cn er waren zelfs tuinlieden, die het met al hun boonen niet eens zoover kunnen brengen, om voor zichzeif wat in te maken. Enke len, die nog wat boonen ter markt konden brengen, kregen hiervoor zeer veel geld, doch dat helpt niet aan degenen, wier oogst mislukte. Nu wordt ook hier evenals dat overal elders wel het geval zal zijn naar warmte verlangd en zoele nachten. Ook voor de vruelitboomen, welke ditmaal bijzonder rijk bloeien en een groot beschut beloven, is het te hopen, dat de vorst nu afgedaan heeft. AAN PANDING VAN EEN MEISJE. Bij den ingang van het Park aan den Wesizcedijk te Botterdam, werd Maan dagnacht in tewusteloozen toestand ge vonden 'de 19-jarige kantoorbediende me juffrouw W. M., die in den linker pols een vrij ernstige steekwond had. Nadat zij in den naastbijzijnden politiepost was bijgebracht, verklaarde zij door een haar onbekend manspersoon te zijn aangeval len, dio haar, toen zij zich verdedigde, met een mes in den pols had gestoken. Op haar geroep had de aanrander de vlucht genomen. Door bloedverlies wa3 het meisje korten tijd later, ineengezakt. Vr. Welke is de korste weg van Hille- gom naar Edam per fiets? En hoeveel kilometer door de Haarlem mermeer? Antw. Hlilegom, Hoofddorp, de Lijnden, Halfweg, Westzaansche Overtoom, Zaan dam, Purmerend, Edam. Afstand 50./ K.M. Vr. kunt u mij ook mededeelcn hoe ik een kraag van een gummijas van vel kan schoonmaken? Antw. U kunt het probeeren 'met een oplossing van Sur.Wghlzeep waaraan wat spiritus toegevoegd wordt. Geen benzine. Deze maakt bet gummi week. Vr. Kunt u mij ook zeggen, welke de kcirste weg is: van Haarlem naar Hilver sum? 2. Hoeveel kilometer? Antw. Haarlem, Fort de Liede, zijweg naar Sloten, Amstelveen, Ouwerkerik, Ab coude, Baanvb'ruggc, Loencnhorst, Loenen, Oud-Loosdïeebt, Hilversum, afstand 52.0 K.M. Vr. van N. J. T. te II. Antw. U wordt in Haarlem aangesla gen voor \f 21.06. Vr. van A. te H. Antw. Wendt u tot het B. K. Bureau voor Arbeidsrecht, dat eiken Dinsdag avond van half negen tot half ibn zit ting houdt in het gebouw ,.Sint Bavo Smedestraat te Haarlem. Vr. Verschijnt er in Duitschland 'n vak blad voor scheepmakers en Luxe eclieeps- bouwer patroons? Waar wordt hot uit gegeven en kan ik in het Hollandech daarheen schrijven? Antw. Ons niet bekend. Vr. van H. J. L. O. Antw. Uw vraag is onvolledig en mist gegévene, die wij, ter juiste beoordeeling moeten kennen. Maar bovendien zoude r wij u aanraden voor dit speciale geval Vr. van D. B. Antw. U schrijft niet of u gehuwd bent en kinderen hebt. Indien u ge huwd bent en geen kinderen hebt, moet u betalen f 89.86 in Haarlem en f 3.60 verdedigingsbelasting. Vr. Hoe kian men het beste drank- vlekken. uit' een vloerkleed verwij deren Antw. .Wat voor drankvlekken zijn het? Likeurvlekken kunt u inwrijven met verdunde spiritus en uitwasBchen met warm water. Vr. Hoelang moet men in de ge meente zijn eer men gemeente-bur ger is AntW. Ingezetene of burger ismen zoodra men in het Bevolkingsregister is ingeschreven. .We begrijpen ech ter niet goed wat u met „gemeente burger" bedoelt'. Vr. Ik heb een inkomen van f 16 per week of f 800 per jaar. Nu ben ik aangeslagen in de belasting te Haarlem Gem. Ink-omstenb. ysting f32.50 Opcenten 100 mor de gemeente f 7.10 Rijksinkomen f5 Totaal f 44.60 2. En hoe oud moet men zijn voor belastang tc betalen? Antw. 1 Naar een inkomen van f 800 bent' n te hoog aangeslagen. 2. Dat hangt af niet van den leef tijd maar van het inkomenn. Vr. Ik ben winkelbediende en ver dien f 20 per week. Nu ben ik een maand in betrekking en ben ziek geworden. Ik ontvang f 10. Heb ik •rechtl op het volle loon? Zoo ja, hoelang Antw. Bij ziekte gaat het loon ge durende een betrekkelijk korten tijid bijv. 14 dagen, door PROCES OVER- MELICCONTROLE. Maandag deed de kantonrechter te Amsterdam uitspraak in de procedure van de melkinrichting „Holland", tegen de gemeente Amsterdam, ter zake van op 7 Februari 1921 door de gemeentelijke keurmeesters inbeslaggenomen en niet teruggegeven 10 bussen melk, toebehoo- rende aan gemelde inrichting. Overeenkomstig het dienaangaande door de eischende partij, de melkinrich ting gestelde en bij pleidooi betoogde, oordeelde de kantonrechter, dat de keur meesters niet tot inbeslagneming bevoegd waren, immers noch art. 41 Wetboek Van Strafvordering, regelende de aanhouding van een verdachte op heeterdaad in hel algemeen, noch de bijzondere bepalingen van art. 43 en volgende op dit geval toe - passelijk waren, terwijl evenmin art. 180 der Gemeentewet aan de gemeente het recht tot vernietiging of terughouding van de melk geeft, komende immers slechts aan den rechter het recht van verbeurd verklaring toe. De inbeslagneming en de niet-teruggave waren dus een door dc gemeentelijke ambtenaren gepleegde onrechtmatige daad, ter zake waarvan de gemeente ver oordeeld werd om aan de melkinrichting de gevorderde schade te vergoeden. Voor de eischers trad op mr. F. Buys, en voor de gemeente Amsterdam mr. H. A. van Wall Bake. DE MALVERSATIES TE GENDRINGEN, De gewezen burgemeester van Gendrin- gên, de heer A. Stoot, is in verzet gegaan tegen het vonnis der Arnnhemsche recht bank, waarbij hij wegens verduistering tot zes maanden gevangenisstraf is veroor- Zijn zaak zal 2.1 Mei dienen. Openbare schennis der eerbaarheid. Op aanwijzing van eenige kinderen is Za terdag door de rijkspolitie te Baam zekere A. v. d. B. uit Hilversum wegens 'open bare schennis der eerbaarheid aangehou den. Reeds geruimen tijd had de gemeen- te-politie vruchtelooze pogingen tot ar restatie van dit sujet in het werk gesteld. Kerkdief aangehouden. Te Venray werd gisteren gearresteerd en naar de ge vangenis te Roermond overgebracht P. K., 39 jaar verdacht van diefstal van geld uit een offerblok in de O.L. Vrouwekerk te Oostrum. Boschbranden. Dinsdag woedden onder de gemeenten Helden, Roggel, Meyel en Nederweert hevige boschbranden. Ver scheidene hectaren dennenbosschen wer den in de asch gelegd. Aan blusschen viel niet te denken. Freco's zenuwhoofdpijn poeders Zijn een uitkomst voor veie moeders Met soms zeer lastige kindren Die haar den ganse hen dag hindren. Ppoeder 8 ct. p. doos a 25 st. f 1.70 bij Drogist en Apotheker. Verkrijgb, bij H. DAUDE1J, J. KUIPERS, Kruisweg, v. d. PIGGE, Gierstraat; VAN GUL1CK, Zijlstraat; fa. G. A. JOHNSON, Krocht 8 R. HOOG LAND, Dr. Leydstraat 56; VAN INGEN, Zandvoort. Men meldt ons uit Den Haag d.d. 16 Mei: Heden werden dcor den rechter-com- missaris in de Haagsche Rechtbank, Mr. Jellinghaus, getuigen gehoord in de be kende zaak van de Codro, de- Coöpera tieve groentendrogerij voor do Bloem- bollenstreeek, die tegen den Staat een ekch tot schadeloosstelling van f 2067000 heeft ingesteld op grond hiervan dat de Staat in strijd met een aangegane overeenkomst zou hebben gehandeld door niet over te nemen de voor uitvoer ge reedstaande groenten van de Colro, toen deze niet uitgevoerd mochten worden. Vanwege de Codro waren opgeroepen de h.n. W. Warnaar, W. G. Drooge en L. Koolhoven, gew. best.Ie ion van de Codro en gewezen leden van de Comissie r. het Bloembollenbedrijfalsmede de heer Geudeker, Hoofd van Administratie ter Directie van den Arbeid, op 2 October 1918, als particulier Secretaris van Mi nister van IJsselsteijn aanteekeningen had gemaakt van het gesprokene ter audiëntie dien dag door den Minister verleend aan do hoeren Warnaar, Droogo en Koolhoven voornoemd en den heer Krelage, destijds voorzitter van do Com missie voor het bloembollenbedrijf voor meld. Dcor den procureur van den Staat werd de wraking voorgesteld van de eerstgenoemde drie getuigen op grond dat deze geacht zullen moeten worden belang te hebben bij de zaak van de Codro, althans niet als onpai'tijdigen zou den kunnen worden beschouwd. De rechtcr-commissaris verklaarde evenwel het verzoek tot wraking der bedoelde getuigen ongegrond en het ver hoor had daarna plaats. De verklaringen der eerstgenoemde drie getuigen waren in hoofdzaak on geveer gelijkluidend. Zij kwamen neer op het volgende: Do heeren verschenen ter meerge noemde audiëntie in hunne hoedanig heid zcowpl van bestuurslid der Codro als van lid der commissie voor het bloembollenbedrijf. Zij kwamen spreken over de teelt voor 1919. Behalve dat zij hun opwachting kwamen maken bij "den toen sedert kort opgetreden Minister van Landbouw, den heer van IJssel steijn, kwamen zij hem spreken in ver band met de door zijn voorganger bij brief van 23 Februari 1918 met de Codro gemaakte overeenkomst volgens welke óf de Codio uitvoer-consenten zou verkrijgen van hare producten óf wel do Staat zou die producten overnemen. De Mi nister zou gezegd hebben dat hij er niet aan dacht de groenten over te ne- irw/icr Hl ZJi Épn Zij geven reel en teluite, - 4 - een verkwikkende slao-p, en doen gejaagdheid opnoacsn j per koker 75 a bi; spothen drogisten FA.&R. A.MUMHAagr ZEIST. UITLEGGING VAN DE TABAKSWET. Dinsdag-avond heeft de heer P. A. C. Hofman uit Dordrecht, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Sigarenwinke- liersvereenigingen en lid van de Perma nente Commissie van Deskundigen (art. 5357 der Tabakswet) op een vergade ring in Den Haag een uiteenzetting ge geven, van hetgeen den winkelier in siga ren te doen staat met 1 Juni as., den dag naai op de tabakswet in werking een rCf]dend wonder gehoopt, treedt. tot September onverpakt verkocht worden Spr. beveelt zeer ter lezing aan het hoekje van den heer L. Meyers, dat fa brikant en winkelier uitnemend inlicht. Assortimentskisten ruime men vóór J September op, omdat na dien tijd elke si gaar prijs draagt en dus het aardige van het geschenk er af gaat. Men kan daarna alleen nog maar assortimenten van één en denzeifden prijs voor elke sigaar maken. Men mag naar het buitenland en Indië alleen nog maar verzenden per post. Dat is een zeer groot nadeel, daar zooveel aan vracht verloren gaat. Spr. beschrijft de zeer omslachtige manier, waarop naar Indië kan verzonden Worden. Men moet o.a. zelf in bijzijn van den ambtenaar zijn kistjes soldeeren. Vraagt men den accijns niet terug, dan kan men vrij uit voeren. Van één zending kan men hoog stens 20 aan accijns terugvragen. Spr- acht deze maatregel een nekslag voor den kleinen exporteur. Met zendingen uit hel Buitenland na 1 Juni, doet men het best, de vermoede lijke ontvangst dadelijk op te geven. Wat moet er gebeuren ais men op J Sept. nog ongebanderolleerde sigaren heeft? De heer Hofman wist hierop geen antwoord en het Departement weet het ook nog niet. Hij merkte in dit verband nog op. dat in de streken van de sigaren- industrie de stemming zeer en zeer ge prikkeld is, nu men ziet, dat het ernst wordt met de wet. Men had altijd nog op De uitvoering der wet -aldus de heer Hofman is eigenlijk ai begonnen met de uitvoering van art. 81, dat verplichtte tot de aanvraag van vergunning. Er zijn 60.000 aanvragen voor bedriifsvergun- ning ingekomen en trots het advies van tic Commissie van Deskundigen is die vrijheid van aanvraag ook gegeven aan restauranthouders en marktverkoopers. Spr. meent nog steeds, dat deze vergun ning strijdig is met het wezen der wet. Dc bedrijfsvergunning is persoonlijk en bij overlijden blijft de vergunning nog maar 3 maanden in dc familie. Daarna moet opnieuw worden aangevraagd. De vergunning kost 5; ze gaat verloren als men er een jaar lang geen gebruik van maakt of tweemaal gestraft is wegens overtreding van een accijnsyergunning. Men zij dus zeer voorzichtig. Fabrikanten moeten aan bijzondere for maliteiten voldoen (artt. 23 en 40): grootte van werkplaats en voor eiken werkman 8 M3. ruimte de begrenzing der werk plaats enz. Art. 8Sa is een uitzonderings- Depaling voor beide artikelen, gemaakt, op dringend advies van de Commissie van Deskundigen. Wie nog geen vergunning heeft, bekom- mere zich daarover niet; men krijgt er allemaal een, als men maar een paar kistjes in huis heeft. De markfverkooper krijgt haar ook onder een bijzondere con trole, welke spr. nog niet kan meedeelen. '.pr, verwacht van deze controle niet veel. Gok de caféhouder krijgt de vergunning. Als men op 1 Juni nog geen bericht van vergunning-weigering heeft, kan. men ge vist handelen alsof men erheen heeft. Ieder moet zich een bordje aanschaffen ,v:et opschrift: Tabaksvergunning. Het mag niet anders bevatten dan die woor den en moet aan den ingang der zaak geplaatst worden. Men tnag het ook op het raam schilderen. Men mag na 1 Juni wel sigaren voor zijn cliënt bewaren zonder accijnsbelas- ing, maar na 1 September moeten ze het Ijuis uit of men moet accijns betalen. Spr. zegt, dat de meeste sigaretsoorten zullen worden verhoogd (Abdulla niet). Men sla deze dus zooveel mogelijk in. Na 1 Juni is men geen meester mepr in zijn voorraad sigaren, merken sigaret ten, tabaksmerken enz. De Regeering stelt gratis lijsten beschikbaar bij de ontvan gers van accijnzen. Spr. raadt aan deze •'jsten in duplo op te maken. De ontvan ger krijgt er een en men behoudt er zelf een. De fiscus vraagt vann détailprijs snuif-- tabak, en sigaren 10 percent. Men zij voor zich lig met z'n stroppen. De fiscus kent geen lager prijs dan 5 voor 1000 siga retten. Wil men b.v. 1000 sigaretten graag kwijt voor 1, dan moet men be lasting betalen alsof men 5 ontving en moet dus van zijn gulden ontvangst 5 ureal 15 is 75 ct. afstaan. Na 1 Juni i» men geen meester meer in zijn eigen zaak. De stroppen zijn zwaar (boete van 100 tot 1000 en ook ge vangenisstraf). Men zij voorzichtig cn ont- hcude zich van fraude. Men mag na J Juni nog 3 maanden zijn voorraad onge stoord uitverkoopen. De groothandelaar mag na dien datum niet meer ongebande- rolleerd afleveren. De aanwezige voorraad losse tabak kan Met 1 Sept. komt men z.i. voor groote moeilijkheden te staan. EEN VRIENDELIJKE AANKONDIGING. Eenige bewoners der Helenastraat le 's-Hage hebben brieven ontvangen met aankondiging, dat bij hen zal worden in gebroken. EEN WINDHOOS. Een ooggetuige meldt uit Boxtel aan de ,Msb.", als curiositeit dat Zondagmiddag circa half 2 uur bij de fa. van Oerie al daar 'n op de bleek liggend voorwerp van plm. 50 Meter lengte door een windhoos in z'n volle lengte loodrecht omhoog werd gezogen, naar schatting 2 5 300 Meter hoog en daarna op grooten afstand op eenige huizen terecht kwam. De overige op de bleek liggende voor werpen werden door elkaar gegooid, doch zonder schade. DE INBRAAK TE OSSENDREC.HT. Naar wordt gemeld, zijn de maréchaus see den vermoedelijken dader van den in braak met diefstal in de pastorie le.Os- sèndrecht op het spoor, ofschoon het nog niet gelukt is hem in handen te krijgen. De verdachte is zekere Bartje v. E., een oude bekende van de politie, die al jaren geleden een uitgestrekt deel van Noord- Brabant onveilig maakte. EEN DRAMA. Zaterdagavond geraakte een inwoner van Muiderberg in de vaart bij Hakke- laarsbrug te water. Een andere Muiderber- genaar kwam per rijwiel daar voorbij, zag een hand boven water steken en sprong pardoes te water ten einde den drenke ling le redden. 't Was zijn vader! Of schoon nog bij kennis, stierf de drenke ling tengevolge van hartverlamming eenige uren later. „Hbld," ONVOORZICHTIGHEID. Te Midwolda hadden de ongehuwde landarbeiders H. K. en A. de W. van Fiiv- sterwolde (Gr. de onvoorzichtigheid bewe gingen uit te voeren met een geladen re volver. Eensklaps ging het schot af; de kogel drong W. W.door de benedenlip, vernielde twee tanden en een gedeelte van de bovenkaak en kwam door dc vvang weer naar buiten. In den laatsten tijd moeten revolvers uit Duitschland zijn ge smokkeld en thans in 't bezit zijn van jonge landarbeiders. STERKE NACHTVORSTEN. Men meldt uit Aalsmeer: In de afgeloopen week heeft hel ook hier des nachts hard gevroren. Vele kwee-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7